21. január 2019
Facebook

MEXIKO 21. januára (WebNoviny.sk) - Výbuch poškodeného palivového potrubia v centrálnom Mexiku si vyžiadal už 85 mŕtvych. Ďalších 58 ľudí je hospitalizovaných a niekoľko desiatok osôb je nezvestných. Informoval o tom minister zdravotníctva Jorge Alcocer. Forenzní experti zberajú vzorky DNA od príbuzných nezvestných osôb, z ktorých ostal v mnohých prípadoch len popol a kosti. Výbuch a následný požiar nastal v piatok večer len niekoľko hodín po tom, čo zlodeji do potrubia navŕtali nelegálny otvor a miestni sa snažili načerpať si načierno palivo. Na poli sa v tom čase nachádzalo vyše 600 ľudí. Nešťastie sa stalo v meste Tlahuelilpan, približne sto kilometrov severne od hlavného mesta Mexiko.Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Výbuch palivového potrubia v meste Tlahuelilpan neprežili desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

SAN FRANCISCO 20. januára (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Facebook by mohla čeliť najväčšej pokute, akú doteraz uložila americká Federálna komisia pre obchod (FTC) pre porušenie ochrany osobných údajov. Informoval o tom denník Washington Post, ktorý citoval troch nemenovaných ľudí oboznámených s problematikou. Potenciálna pokuta môže byť výsledkom prešetrovania, ktoré FTC začala po tom, ako sa ukázalo, že poradenská firma Cambridge Analytica získala informácie až o 87 mil. užívateľov Facebooku bez ich povolenia, tvrdí Washington Post. Pokuta, o ktorej Federálna komisia pre obchod uvažuje, by bola vyššia ako doterajšia rekordná sankcia v sume 22,5 mld. USD, ktorú uložila Googlu v roku 2012 (1 EUR = 1,1402 USD)

Viac k témam: facebook, pokuta
Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook by mohol čeliť rekordnej pokute pre porušenie ochrany osobných údajov © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 20. januára (WebNoviny.sk) - Veľká Británia bude podľa britského ministra zahraničného obchodu Liama Foxa čeliť "politickému cunami", ak vláda nezrealizuje rozhodnutie voličov odísť z Európskej únie.

Proces brexitu sa dostal do slepej uličky

Minister pre nedeľník Sunday Telegraph napísal, že "nezrealizovanie brexitu vytvorí obrovský rozpor medzi parlamentom a ľudom, rozkol v našom politickom systéme s netušenými následkami". Proces brexitu sa dostal do slepej uličky po tom, ako britský parlament minulý týždeň odmietol dohodu o podmienkach odchodu Veľkej Británie z Európskej únie z dielne premiérky Theresy Mayovej.

Možno sa odchod Británie z EÚ odloží

Časť poslancov presadzuje odloženie odchodu Británie z EÚ, kým sa politici nedokážu dohodnúť na ceste vpred. Premiérka Mayová má parlament v pondelok oboznámiť s tým, ako chce odmietnutú dohodu zmeniť. Existuje však málo náznakov toho, že plánuje radikálne zmeny. Zástupca lídra britskej opozičnej Labouristickej strany Tom Watson v sobotu uviedol, že má povinnosť zúčastniť sa na rokovaniach s premiérkou, ak je pripravená o brexite viesť "inteligentnú konverzáciu". Konštatoval, že jeho strana je zaviazaná zúčastniť sa na rokovaniach z úcty k demokratickému procesu.

Viac k témam: brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak sa brexit zastaví, bude Veľká Británia podľa ministra Foxa čeliť politickému cunami © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 20. januára (WebNoviny.sk) - V lagúne jedného z ostrovov Maldív našli v sobotu telo 84-ročného Čecha. Informuje o tom český portál Novinky.cz s odvolaním sa na server Maledives Independent. Muž býval podľa týchto údajov v hoteli Paradise Island Resort & Spa. Telo mŕtveho previezli do nemocnice v hlavnom meste Malé. Čech je už štvrtým turistom, ktorý tento rok našiel smrť v prírodnom raji, ako sa súostrovie Maledivy prezýva. Šesťdesiatšesťročný muž z Južnej Kórey, ktorý sa zdržiaval v rovnakej oblasti, sa tam utopil minulú stredu pri šnorchlovaní. Predtým sa utopili pri kúpaní v atole Káfu aj novomanželia z Filipín, 29-ročná žena a 30-ročný muž, ktorí boli na Maldivách na svadobnej ceste.

Viac k témam: utopenie
Zdroj: Webnoviny.sk - V lagúne jedného z ostrovov Maldív sa utopil český turista © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Horským záchranárom slúžiacim v Javorníkoch v nedeľu nahlásili úmrtie 65-ročného muža, ktorého našli na horskej chate Vrchrieka bez známok života. Ako ďalej Horská záchranná služba informuje na svojej internetovej stránke, pretože miesto je dostupné len terénnym vozidlom, záchranári pomohli služobným autom dostať sa na chatu aj príslušníkom polície a obhliadajúcemu lekárovi. „Po ukončení obhliadky bolo telo nebohého transportované záchranármi do obce Vysoká nad Kysucou, kde ho odovzdali pohrebnej službe,“ dodala HZS

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, Javorníky, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na chate Vrchrieka v Javorníkoch našli mŕtveho 65-ročného muža © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Pri prenasledovaní unikajúceho auta museli policajti v sobotu v Bratislave použiť aj zbraň. Ako ďalej agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, krátko po 22:00 spozorovala hliadka Diaľničného oddelenia Policajného zboru v Trnave na 49 kilometri diaľnice D1 v smere do Bratislavy dve autá idúce v strednom jazdnom pruhu.

Na výzvu nereagoval

„Vozidlá značky Škoda Rapid a Škoda Octavia combi hliadka predbehla a za použitia zvláštneho výstražného svetelného zariadenia so svetelnou rampou na zadnom skle s nápisom „Prosím, nasleduj ma“ vyzvala, aby ju nasledovali na odpočívadlo Čataj. Vodič vozidla Škoda Octavia na výzvu nereagoval a v jazde pokračoval v smere do Bratislavy, pričom hliadka polície vozidlo v úseku diaľnice D1 niekoľkokrát predbehla a za použitia výstražného svetelného znamenia pokúšala zastaviť,“ povedal Szeiff. Vodič podľa neho na tieto opakované výzvy nereagoval a v jazde vysokou rýchlosťou pokračoval. „Na úrovni odbočky z diaľnice D1 na Zlaté piesky vodič s vozidlom prudko odbočil v smere na cestu na Senec a ďalej na Túhovskú ulicu a bezohľadnou jazdou, v rýchlosti viac ako 120 kilometrov za hodinu, ohrozoval iných účastníkov cestnej premávky,“ uviedol hovorca. Vozidlo podľa Szeiffa následne pokračovalo za sústavného ignorovania výziev hliadky na zastavenie smerom na Staviteľskú ulicu, kde mimo obytnej zóny v zmysle ustanovení zákona o Policajnom zbore použila hliadka služobnú zbraň a vystrelila niekoľko varovných výstrelov do vzduchu.

Mimoriadne nebezpečná jazda

„Ani na tieto vodič nereagoval a unikal vysokou rýchlosťou smerom na Túhovskú ulicu. Tam hliadka opäť za dôsledného dodržania zákonných podmienok použila služobnú zbraň a zasiahla a poškodila zadné koleso unikajúceho vozidla,“ povedal Szeiff. Ani to však podľa neho vodiča neodradilo od unikania a vysokou rýchlosťou pokračoval smerom na nadjazd diaľnice D1 do Petržalky, následne zišiel na Gagarinovu ulicu, kde ohrozoval iných účastníkov cestnej premávky kľučkovaním medzi vozidlami. „V mimoriadne nebezpečnej jazde vodič pokračoval až na Miletičovu ulicu, kde došlo k nárazu vozidla do vyvýšeného obrubníka a následnému poškodeniu pneumatiky, čím sa vozidlo stalo nepojazdným. Vodič bol hliadkou obmedzený na osobnej slobode. K zraneniu osôb v súvislosti s predmetnou udalosťou nedošlo,“ informoval Szeiff.

Zákaz činnosti viesť motorové vozidlo

Lustráciou následne policajti zistili, že vodič má uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 60 mesiacov. „Na miesto sa následne dostavila aj vodička s motorovým vozidlom značky Škoda Rapid, ktorá k celej udalosti následne podala vysvetlenie na príslušnom oddelení Policajného zboru,“ povedal Szeiff. Po vykonaní potrebných úkonov bolo v tejto súvislosti povereným príslušníkom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II vznesené obvinenie z trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia 41-ročnému Milanovi H. z Bratislavy. „Obvinený bol následne umiestnený v cele policajného zaistenia, vec sa realizuje v tzv. „superrýchlom“ konaní. V prípade preukázania viny je možné v súlade so zákonom uložiť trest odňatia slobody až na dva roky,“ dodal Szeiff.

Viac k témam: Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Polícia strieľala na unikajúce auto, vodič v Octavii ohrozil ďalšie vozidlá v premávke © SITA Všetky práva vyhradené.

RÍM 19. januára (WebNoviny.sk) — Pri pobreží Líbye sa potopil čln s migrantmi, pričom zahynulo zrejme až 117 osôb. Informovali o tom traja migranti, ktorí potopenie gumeného člnu prežili. Podľa ich slov sa na preplnenom plavidle viezlo spolu okolo 120 migrantov, keď vo štvrtok vyrazili od líbyjských brehov, uviedol predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Flavio Di Giacomo pre taliansku štátnu televíziu. "Po niekoľkých hodinách sa začalo plavidlo potápať a ľudia sa začali topiť," povedal Di Giacomo. Medzi nezvestnými je desať žien a dve deti vrátane dvojmesačného bábätka. Podľa migrantov, ktorí prežili, pochádzali ľudia na palube z Nigérie, Pobrežia Slonoviny, Gambie a Sudánu.

Viac k témam: migranti, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri pobreží Líbye sa potopil čln s migrantmi, o život zrejme prišli stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 20. januára (WebNoviny.sk) - Kto chce bojovať za pravdu, musí pre ňu žiť, povedal český prezident Miloš Zeman v súvislosti s činom Jana Palacha, ktorý sa v januári roku 1969 zapálil pri Národnom múzeu v Prahe na protest proti situácii v Československu po augustovej okupácii armádami štátov Varšavskej zmluvy. Palachov čin mal podľa Zemana napriek tomu efekt, prispel k pádu komunistického režimu v roku 1989. "Keď chce niekto bojovať za svoju pravdu, musí pre ňu žiť. Keď sa zabije, tak jeho život stratil zmysel a spravidla nevyvolá tie pozitívne efekty, ktoré sa očakávali. Ale súčasne platí, že ľudia, ktorí odídu zo scény, môžu prospieť. To sa stalo aj v prípade Jana Palacha. Jeho pamiatka pomohla zvrhnúť komunistický režim. Rovnako to ale nevyváži smrť mladého človeka," povedal Zeman. Prezident tiež podotkol, že v čase začínajúcej normalizácie Palachova smrť ľudí z letargie nevytrhla, ako si sám Palach prial. "Prial by som si, aby Jan Palach žil. Myslím si, že mohol urobiť, vzhľadom k tomu, aký bol, mnoho a mnoho užitočného," povedal. V súčasnosti by podobný typ protestu, aký zvolil Jan Palach, nepovažoval za vhodný. "Za komunistov slobodné voľby neboli, teraz sú. Ak sa vám niečo nepáči, choďte k voľbám," uviedol. Odmietol sa zároveň vyjadriť k prípadom, keď sa v piatok a sobotu pokúsili v Prahe zapáliť dvaja muži s tým, že nemá dostatok informácií, informuje portál Novinky.cz.

Viac k témam: Československo, komunizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Palachova smrť ľudí z letargie nevytrhla, ale jeho čin mal podľa prezidenta Zemana efekt © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Priblížiť verejnosti, najmä deťom a študentom, život medveďa, vlka a rysa, ako aj vyvrátiť negatívne mýty o týchto šelmách, je cieľom nového projektu Príbehy troch šeliem.

Súčasťou projektu budú aj besedy

Spoločne ho organizujú Štátna ochrana prírody (ŠOP), Správa Národného parku Malá Fatra a Krajská knižnica v Žiline. Projekt bude prebiehať v trojročnom cykle, pričom tento rok sa zameria na vlka dravého. V rámci projektu budú mať deti za úlohu do 15. marca napísať rozprávku, báseň, komiks, nakresliť obrázok vlka alebo vypracovať projekt o vlkovi. V apríli bude v Krajskej knižnici otvorenie výstavy týchto prác. Súčasťou projektu budú aj besedy, prednášky, zážitkové čítania či tvorivé dielne o vlkovi s odborníkmi.

Zlepšiť reputáciu šeliem

Šelmy podľa ŠOP odpradávna vnímali ľudia ako potravinového konkurenta a ich utajený život v lese vzbudzoval strach. „Človek zviazaný strachom a predsudkami priviedol veľké šelmy až na pokraj vyhynutia. Ľudia ich lovili či už kvôli trofejam, ochrane domácich zvierat a majetku, alebo z obáv o svoj život. Osobitne vlk je vnímaný veľmi negatívne a dodnes trpí za to, že v rozprávkach zjedol Červenú čiapočku,“ píše ŠOP na svojej internetovej stránke. Tieto zvieratá sú tiež často negatívne medializované, čo v ľuďoch utvrdzuje strach. Navodenie pozitívneho obrazu je podľa štátnych ochranárov možné dosiahnuť systematickou prácou s deťmi, a to napríklad čítaním rozprávok či príbehov, kde vystupujú veľké šelmy a v prípade negatívnej postavy tvorba alternatívneho deja. „Hlavným cieľom spoločného projektu je zlepšiť reputáciu šeliem a v neposlednom rade aj rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a tvorivosti detí a mládeže,“ uzavrela ŠOP. Viac informácií o projekte je na stránke www.sopsr.sk.

Viac k témam: Krajská knižnica v Žiline, Správa Národného parku Malá Fatra, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátni ochranári chcú zlepšiť reputáciu slovenských šeliem, verejnosti priblížia ich život © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Legislatívny proces pri návrhu zavedenia rekreačných poukazov nebol podľa nezaradeného opozičného poslanca Jozefa Mihála celkom férový. Ako uviedol v diskusnej relácii o 5 minút 12 RTVS, dôvodom je, že ako poslanecký návrh nešiel cez štandardné pripomienkové konanie a dotknuté strany ako zamestnávatelia alebo odborári nemali štandardnú možnosť vyjadriť sa k návrhu. Ide pritom podľa neho o veľký zásah do ekonomiky.

Diskriminovaní zamestnanci

„Na čo ja počúvam prvé sťažnosti, je práve to, že z pohľadu zamestnancov na to majú nárok len zamestnanci vo väčších firmách, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov a zamestnanci v menších firmách sa oprávnene cítia diskriminovaní,“ povedal Mihál. Podľa neho zaznievajú obavy, že aktuálne nastavenie fungovania poukazov môže byť protiústavné a poškodení občania sa preto obrátia na ústavný súd. „Jednou z veľkých technických komplikácií je už samotné posudzovanie, ktorá firma má 50 zamestnancov a ktorá nemá,“ zdôraznil s tým, že výklad pojmu zamestnanec môže byť rôznorodý. „Celá táto vec je technicky veľmi komplikovaná, aj keď v zákone je to pár riadkov,“ dodal. Podľa koaličného poslanca Radovana Baláža (SNS) bol legislatívny návrh poukazov predmetom diskusie aj predtým, ako bol predložený do parlamentu.

Konečná podoba je kompromisom

„Niekoľko mesiacov sme sa rozprávali o tomto návrhu aj so stavovskými organizáciami, aj so zástupcami zamestnancov, a počúvali sme ich pripomienky a názory,“ povedal s tým, že návrh zákona prerokúvala aj legislatívna rada a tripartita. „Ten legislatívny proces bol v poriadku,“ zdôraznil. Prvotný návrh podávaný do parlamentu podľa Baláža počítal s tým, že sa bude vzťahovať na všetkých zamestnávateľov. „Následne sme mali niekoľko kôl rokovaní so zástupcami zamestnávateľov, aj s inými stavovskými organizáciami, kde z tej diskusie vyplynulo, že tí malí a strední podnikatelia do 50 zamestnancov by nemuseli zo začiatku tento cestovný poukaz zvládnuť, čo sa týka finančnej a administratívnej náročnosti,“ uviedol s tým, že konečná podoba je kompromisom. Podľa neho budú predkladatelia sledovať, aké nápady a pripomienky prídu z aplikačnej praxe. „Čiže je to propodnikateľské opatrenie. Vyšli sme v ústrety požiadavkám malých podnikateľov, aby ich tento inštitút na začiatku veľmi nezaťažil,“ uzavrel Baláž.

Viac k témam: príspevok na rekreáciu, Radovan Baláž, SNS Slovenská národná strana, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk - Mihál kritizuje legislatívny proces pri rekreačných poukazoch, podľa národniarov bol „v poriadku“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2269

Reklama