20. september 2018
Facebook

PARÍŽ 20. septembra (WebNoviny.sk) - Rímskokatolícky kňaz z mesta Rouen na severe Francúzska spáchal samovraždu. Ako vo štvrtok informoval rouenský arcibiskup Dominique Lebrun, telo 38-ročného farára Jeana-Baptista Sebeho našli v utorok v podkroví jeho kostola. Odporúčame:
Katolícki duchovní zneužívali tisíce detí, vyše polovica mala 13 a menej rokov Kňaz podľa všetkého takýmto spôsobom zareagoval na obvinenia, ktoré voči nemu minulý týždeň zniesla istá žena z Rouenu. Tá uvádza, že Sebe sa pred dvoma či troma rokmi "nevhodne správal" voči jej dospelej dcére. Kňaz následne pripustil, že jeho správanie voči dievčaťu bolo nevhodné.

Viac k témam: kňaz, sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kňaz obvinený z nevhodného správania ku dievčaťu spáchal samovraždu, našli ho v podkroví kostola © SITA Všetky práva vyhradené.

MASONTOWN 20. septembra (WebNoviny.sk) - Muž v stredu zranil pred zaplnenou súdnou sieňou v meste Morgantown v Západnej Virgínii troch civilistov a jedného policajta. Tamojšie úrady vo štvrtok informovali, že 39-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 35 a 47 rokov už prepustili z nemocnice. Šesťdesiatjedenročného útočníka Patricka Dowdella z Masontownu zastrelil policajt. Jeho kolega je v nemocnici, mimo ohrozenia života. Odporúčame:
Muž v Kalifornii zastrelil niekoľko ľudí vrátane svojej manželky, nakoniec otočil zbraň k sebe Dowdell prišiel do budovy približne o 14:00 miestneho času so zbraňou a začal strieľať. Mal sa dostaviť na súd pre obvinenia z domáceho násilia. Na muža začal páliť policajt, ktorého páchateľ zranil do ruky. Následne vystrelil aj na spomínané tri obete. Muža zatkli 25. augusta a obvinili ho z útoku s priťažujúcimi okolnosťami, teroristických vyhrážok, škrtenia či obťažovania. Nie je známe, či niektorí zo zranených civilistov mali súvis s obvineniami.

Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž v USA postrelil pred súdnou sieňou policajta a civilistov, bol obvinený z domáceho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Z koaličnej strany Most-Híd ako aj z poslaneckého klubu Mosta-Híd odchádza exministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár aj samotná Žitňanská. Poslanecký klub Mosta-Híd tak bude mať 13 členov. V marci Lucia Žitňanská oznámila, že na poste šéfky rezortu spravodlivosti nebude pokračovať. Vrátila sa do Národnej rady SR a vstúpila do poslaneckého klubu Mosta-Híd.

Štyri roky ministerkou

Žitňanská pôsobila v pozícii ministerky štyri roky, najskôr v období druhej vlády Mikuláša Dzurindu 2002-2006 ako štátna tajomníčka, neskôr v rokoch 2010-2012 a 2016-2018 ako ministerka. Odporúčame:
Gál nechce novú budovu ministerstva rekonštruovať, jej ročné nájomné presahuje milión eur Počas rokov 2002 až 2006, keď Žitňanská pôsobila ako štátna tajomníčka pod vedením Daniela Lipšica prešli cez ministerstvo viaceré novely, napríklad novela obchodného registra, reštrukturalizácie firiem či zákon o súdoch. Zásadnejšie zmeny prišli po tom, ako Žitňanská prebrala vedenie ministerstva po Štefanovi Harabinovi v roku 2010. Zriadené boli povinné elektronické aukcie v prípade verejných súťaží. Dôležitou súčasťou bolo zavedenie dvoch balíkov sudcovských zákonov, ktoré oslabili čiastočne pozíciu jednotlivých predsedov súdov a zriadili takzvané náhodné prideľovanie prípadov sudcom. Za pozornosť stojí aj novela Trestného zákona či návrh na oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR.

Zmeny v exekúciách ako najväčší úspech

Lucia Žitňanská zasadla na ministerské kreslo aj v roku 2016, keď vznikla koalícia Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd, krátko bola súčasťou aj strana Sieť. Ako uviedla Žitňanská, medzi najväčšie úspechy svojho rezortu by zaradila zmeny v exekúciách či zavedenie inštitútu takzvaného osobného bankrotu. V prípade exekučných zmien prešli všetky nové prípady a spisy pod jediný súd, a to Krajský súd v Banskej Bystrici. Novela nadobudla účinnosť 1. apríla 2017. Aj pri osobnom bankrote ubudla byrokracia a posilnila sa pozícia ľudí, ktorí nezvládajú splácať množstvo poplatkov či samotných exekúcií.

Viac k témam: Lucia Žitňanská, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Lucia Žitňanská odchádza zo strany Most-Híd, opúšťa aj poslanecký klub © SITA Všetky práva vyhradené.

NITRA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vo štvrtok o 14:06 obnovili dopravu na úseku Šaľa - Galanta na oboch traťových koľajách. Dovtedy vlaky jazdili len po jednej koľaji obojsmerne, dôvodom bolo poškodenie infraštruktúry po utorkovom požiari vlaku. Informovala o tom zástupkyňa riaditeľky odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR Ivana Popluhárová. Odporúčame:
Rušeň a jeden vagón vlaku zo Šale do Galanty zachvátil požiar, cestujúcich evakuovali Opraviť museli poškodený kotevný drôt, zdvihnúť a upevniť nosné lano a tiež opraviť ďalšie dôležité súčasti trakčného vedenia na zhruba dvojkilometrovom úseku. ŽSR nasadili maximálny počet ľudí aj techniky, aký dovoľujú technologické postupy. Požiar zrýchleného vlaku REX 1877 ohlásil rušňovodič v utorok 18. septembra o 18:18. Odporúčame:
Požiar vlaku pri Galante spôsobil škody na dvoch kilometroch trate, železnice stále pracujú na ich odstránení Na mieste zasahovali hasiči zo Šale, cestujúci utekali do poľa. Do 20:30 železničnú dopravu v tomto úseku úplne prerušili a z bezpečnostných dôvodov vypli aj trakčné vedenie na oboch koľajach, potom sa na dopravu využívala len jedna koľaj.

Viac k témam: požiar vlaku, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Železničiari obnovili obe koľaje trate na úseku zo Šale do Galanty, ktorú poškodil horiaci vlak © SITA Všetky práva vyhradené.

VARŠAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Poľská polícia pátra po mužovi, ktorý v meste Gdansk hodil kameň do synagógy, zatiaľ čo sa vo vnútri modlili členovia židovskej komunity. Polícia vo štvrtok zverejnila video, na ktorom je možné vidieť, ako muž v tmavom oblečení prišiel k budove a do okna hodil kameň, ktorý zasiahol ženskú galériu. Incident sa stal v stredu o 18:00 tamojšieho času. Odporúčame:
Poľsko si pýta zvýšenie vojenského zastúpenia od USA, Trumpovi sa návrh pozdáva Polícia vyzvala verejnosť, aby poskytla akékoľvek informácie o páchateľovi. Zatiaľ nevedia, či to bol nenávistný prejav voči členom náboženskej skupiny alebo len "chuligánstvo". Starosta mesta Pawel Adamowicz uviedol, že ho skutok "vystrašil", pretože sa stal počas modlitieb pri príležitosti takzvaného Dňa zmierenia - Jom kipur. "Takéto skutky sa nemôžu stávať v meste slobody a solidarity," uviedol politik a vyzval obyvateľov, aby sa na protest vo štvrtok večer zišli pred synagógou. Svetový židovský kongres vyhlásil, že ho incident šokoval a prirovnal ho k udalostiam, ktoré sa v Poľsku diali počas holokaustu.Viac k témam: kameň, polícia, synagóga, výtržníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Muž hodil kameň do synagógy počas Dňa zmierenia, incident „vystrašil“ starostu Gdansku © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vypočítal sumu colného nedoplatku Slovenska do rozpočtu Európskej únie pre podhodnotené dovozy na základe deviatich potvrdených faktúr z Číny.

Ide o problém viacerých krajín

Uviedol to vo štvrtok minister financií Peter Kažimír v rámci parlamentnej hodiny otázok. Priemernú hodnotu týchto faktúr potom OLAF použil na celý objem dovozov na Slovensko, a to aj spätne na roky 2013 a 2014. Odporúčame:
Minister Kažimír hľadá náhradu za Imreczeho, opozíciou kritizovaný Makó to však nebude Slovensko sa pritom k férovým cenám odporúčaným OLAF-om dostalo až v roku 2015. "Argumentom finančnej správy teda je, že nemožno niečo vykalkulovať na základe pravidiel, ktoré predtým nefungovali," tvrdí minister. Odporúčame:
Aktualizované: Šéf finančnej správy František Imrecze sa rozhodol rezignovať na svoju funkciu Zároveň dodáva, že ide o problém viacerých krajín. Najväčší objem colných nedoplatkov kvôli podhodnoteným dovozom tovaru z Ázie OLAF vypočítal Veľkej Británii. Riešením tohto stavu je tak podľa Kažimíra iba systémové riešenie na celoeurópskej úrovni. "Buď stanoviť rizikové profily ako povinné, nielen odporúčajúce, alebo dosiahnuť s Čínou dohodu o potvrdzovaní originality faktúr," doplnil šéf rezortu financií.

Kažimír sa chce brániť aj súdnou cestou

Potvrdil tiež slová prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, že v prípade, že Európska komisia bude nedoplatky na cle od Slovenska vymáhať, budeme sa brániť súdnou cestou. Momentálne to však nie je otázkou dňa, keďže Brusel žiadne oficiálne konanie voči Slovensku v tejto súvislosti nespustil. "Nateraz odmietam špekulovať o platení či neplatení 300 mil. eur do rozpočtu Európskej únie za colné úniky. Slovensku doteraz nikto účet na zaplatenie tejto sumy nepredložil," dodal.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, Finančná správa SR, František Imrecze, Ministerstvo financií SR, Peter Kažimír
Zdroj: Webnoviny.sk - OLAF podľa Kažimíra vyrátal Slovensku 300-miliónový nedoplatok na základe deviatich faktúr z Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

SALZBURG 20. septembra (WebNoviny.sk) - Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok po skončení dvojdňového summitu Európskej únie v rakúskom Salzburgu vyhlásil, že plán odchodu Veľkej Británie z EÚ, ktorý na summite predložila britská premiérka Theresa Mayová, "nebude fungovať".

Chce zostať súčasťou trhu

Britská vláda by chcela, aby Londýn aj po odchode z EÚ zostal súčasťou európskeho jednotného trhu aspoň vo sfére výrobkov, teda nie vo sfére služieb či v iných oblastiach, ako je napríklad voľný pohyb osôb. "Navrhnutý rámec spolupráce nebude fungovať, a nie najmenej podstatným dôvodom je to, že by sme tým riskovali podkopávanie jednotného trhu," vyhlásil Tusk. Odporúčame:
Situácia s brexitom je podľa Pellegriniho komplikovaná, kvóty už nie sú v centre pozornosti Tusk už v stredu v Salzburgu vyhlásil, že Veľká Británia musí prepracovať kľúčové časti svojho návrhu o brexite. "Britský návrh musí byť prepracovaný a až potom o ňom treba ďalej rokovať," povedal bývalý poľský premiér.

Najproblematickejšie oblasti

Podľa Tuska sú stále najproblematickejšími oblasťami budúca ekonomická spolupráca medzi EÚ a Londýnom a najmä dohoda o režime na hraniciach medzi Írskom, ktoré zostáva členom EÚ, a Severným Írskom, ktoré ako súčasť Británie z EÚ odchádza. Hranica medzi Írskom a Severným Írskom bude po odchode Veľkej Británie z európskeho bloku jedinou pozemnou hranicou medzi EÚ a Britániou. Britská premiérka Theresa Mayová celý problém vidí inak a v článku, ktorý napísala pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt, trvá na tom, že ustúpiť musí únia a nie Londýn. Odporúčame:
Pellegrini sa s Merkelovou „zladili“, na samite v Salzburgu navyše sedeli vedľa seba Podľa Mayovej názory Veľkej Británie sa v priebehu času už menili a vyvíjali, čo podľa nej znamená, že jej krajina už svoju ochotu ustúpiť preukázala, a teraz je v tomto zmysle na ťahu Európska únia.

Potrebujú dosiahnuť dohodu

Mayová v článku v Die Welt dokonca tvrdí, že voľba už je dnes len medzi prijatím jej návrhu a tým, že sa Londýn a Brusel nedohodnú a Veľká Británia z únie vystúpi takzvane "na tvrdo", bez akejkoľvek dohody. Hoci do samotného brexitu zostáva ešte pol roka, európski aj britskí činitelia potrebujú dosiahnuť dohodu o ňom už v priebehu najbližších týždňov, aby tak zostal ešte dostatok času na riadny ratifikačný proces v jednotlivých krajinách EÚ. Vo Veľkej Británii sa medzičasom množia hlasy za nové referendum o brexite, v ktorom by sa podľa aktuálnych prieskumov už väčšina Britov vyslovila proti odchodu z únie. Mayová je však tvrdo proti takýmto návrhom a zatiaľ to nevyzerá, že by nápad zorganizovať nové referendum získal dostatočnú podporu v parlamente.

Viac k témam: brexit, Donald Tusk, Európska únia, Theresa Mayová
Zdroj: Webnoviny.sk - Plán Veľkej Británie nebude fungovať, komentoval Tusk návrh brexitu podľa Mayovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana Smer-SD navrhuje, aby parlament volil priamo ústavných sudcov, a nie kandidátov, z ktorých by sudcov potom vybrala hlava štátu. Voľba by sa uskutočnila ústavnou väčšinou. Na zvolení ústavných sudcov by sa tak už nepodieľal prezident republiky.

Potrebujú aj hlasy opozície

Po stretnutí zástupcov koaličných strán s prezidentom Andrejom Kiskom to novinárom povedal Martin Glváč zo Smeru-SD. O podobe novely ústavy a zákona o ústavnom súde bude nasledujúci mesiac koalícia intenzívne rokovať. Rokovať budú aj s predstaviteľmi opozície, ktorej hlasy potrebujú na schválenie ústavných zmien. Odporúčame:
Europoslanci hovorili s Gálom o právnom systéme Slovenska a hierarchii justičných orgánov Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) a Jaroslav Paška zo SNS vo štvrtok nepovedali, či spomínaný návrh Smeru-SD podporujú. Gál sa vyjadril, že ide o jednu z možných podôb novely zákona. Pokiaľ sa nepodarí získať súhlas 90 poslancov a novelu schváliť, voľba ústavných sudcov sa uskutoční podľa doterajších pravidiel. Proti návrhu Smeru-SD sa následne vyjadril prezident Andrej Kiska. To, že by mohol byť prezident z voľby ústavných sudcov vynechaný, považuje za nebezpečné.

Vládny návrh považuje za nedostatočný

"Pýtam sa, aký to má skutočný zmysel," zdôraznil prezident pred novinármi. Zopakoval, že vládny návrh voľby ústavných sudcov stále považuje za nedostatočný na zlepšenie kvality ich voľby. Zdôraznil, že správne nastavenie voľby zaručí, že voľba ústavných sudcov nebude "politickou trafikou". Odporúčame:
Slovensko potrebuje podľa Kisku kvalitný výber sudcov, opozícia sa zhodla na jednej podmienke Prezident Kiska pozval zástupcov parlamentných politických strán na diskusiu o Ústavnom súde SR. V pondelok sa stretol so zástupcami opozície, ktorá sa chce podieľať na voľbe ústavných sudcov. Opozičné strany SaS, OĽANO a Sme rodina sa zhodli, že voľba kandidátov na sudcov sa musí konať ústavnou väčšinou. Opozícia tiež navrhuje, aby sa skrátil cyklus striedania ústavných sudcov v ich funkcii. Parlament na súčasnej schôdzi rokuje aj o novele ústavy a zákone o ústavnom súde, ktoré majú zmeniť pravidlá voľby ústavných sudcov. V priebehu jesene musí Národná rada SR zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident následne vymenuje deväť.

Viac k témam: Andrej Kiska, Gábor Gál, Jaroslav Paška, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD navrhuje voľbu ústavných sudcov bez prezidenta, Kiska to považuje za nebezpečné © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 20. septembra (WebNoviny.sk) - Konflikt v nemeckej vládnej koalícii, ktorý sa rozhorel okolo bývalého šéfa nemeckej tajnej služby, sa neskončil ani jeho odvolaním. Šéf tajnej služby, Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV), Hans-Georg Maassen, sa totiž len dva dni po tom, ako sa ho nemecká koaličná rada rozhodla odvolať, stal novým námestníkom na ministerstve vnútra, čo technicky vzaté znamená, že v rámci hierarchie vo vláde dokonca povýšil.

Podmienka ministra vnútra

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorá ako prvá iniciovala Maassenovo odvolanie, sa cíti podvedená, a obracia sa dokonca proti svojej predsedníčke Andrei Nahles, ktorá túto personálnu výmenu vo vláde tiež schválila. Nahles však argumentuje, že nemala inú možnosť, keďže šlo o podmienku zo strany ministra vnútra a šéfa Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) Horsta Seehofera, bez ktorej splnenia hrozil odchod tejto strany z kabinetu. Odporúčame:
Pellegrini sa s Merkelovou „zladili“, na samite v Salzburgu navyše sedeli vedľa seba Dôvodom odvolania Maassena z postu šéfa nemeckej tajnej služby boli kontroverzie, ktoré sa v posledných týždňoch objavovali v súvislosti s jeho postojmi k otázke pravicového extrémizmu. Viacerí koaliční politici spochybňovali jeho nestrannosť a vyjadrovali obavy, že môže mať v niektorých ohľadoch blízko ku krajnej pravici a k protiimigrantskej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Hon na cudzincov

Maassen, ktorý bol vo funkcii šéfa tajnej služby od roku 2012, sa dostal do centra politickej debaty najmä po nedávnych násilnostiach vo východonemeckom Chemnitzi. Odporúčame:
Video: V meste Chemnitz došlo k stretu neonacistov s ľavičiarmi, dôvodom je smrť Nemca a migranti Po tom, čo hovorca kancelárky Steffen Seibert vyhlásil, že v meste a aj inde v Nemecku dochádza k "honom na cudzincov", Maassen vystúpil s tým, že on o žiadnych takýchto honoch nevie. Následne sa začali množiť informácie, podľa ktorých by mal mať blízko k AfD, čo on sám rozhodne popiera. Práve AfD sa spomedzi nemeckých parlamentných strán Maassena najviac zastávala, ďalšieho silného zástancu mal práve vo vplyvnom ministrovi vnútra Seehoferovi a jeho CSU.

Viac k témam: BfV Spolkový úrad pre ochranu ústavy, Hans-Georg Maassen, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk - Odvolaný šéf nemeckej tajnej služby naďalej rozdeľuje koalíciu, minister Seehofer ho povýšil © SITA Všetky práva vyhradené.

NAÍ DILLÍ 20. septembra (WebNoviny.sk) - Lietadlo spoločnosti Jet Airways sa muselo vo štvrtok vrátiť späť do Mumbaja po tom, čo sa desiatky pasažierov začali sťažovať na bolesti uší a krvácanie z nosa v dôsledku poklesu tlaku v kabíne. Stanovisko aerolínií uvádza, že let 9W697 so 166 pasažiermi a piatimi členmi posádky pristál normálne v indickej finančnej metropole. Lekárske ošetrenie poskytli zdravotníci 30 pasažierom. Odporúčame:
Rusi tvrdia, že raketa, ktorá zostrelila let MH17, bola ukrajinská Podľa agentúry The Press Trust of India problémy nastali počas stúpania. Cestujúci uviedli, že zo stropových priečinkov vypadli kyslíkové masky. Boeing 737 letel do Džajpuru, turistickej destinácie a hlavného mesta štátu Radžastan. Vzniknuté problémy sú predmetom vyšetrovania.

Viac k témam: Jet Airways, Mumbaj, pasažier
Zdroj: Webnoviny.sk - Lietadlo sa muselo vrátiť do Mumbaja, pasažieri sa sťažovali na bolesti uší a z nosa im tiekla krv © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1779

Reklama