28. február 2020
Facebook

28.2.2020 (Webnoviny.sk) - Tragická nehoda sa stala v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou. Vodička VW Golf zrazila neosvetleného cyklistu. Ako informovala prešovská krajská polícia, 40-ročný muž nemal ani prilbu, ani žiadne reflexné prvky. Zomrel na mieste. Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia polícia vyšetruje.

Viac k témam: cyklista, zrážka auta s cyklistom
Zdroj: Webnoviny.sk - Cyklista nemal reflexné prvky ani prilbu, zrážku s Golfom neprežil (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

28.2.2020 (Webnoviny.sk) - Horskí záchranári v piatok krátko po polnoci zasahovali na Chopku, kde 26-ročný muž v tunajšej Rotunde opakovane upadal do bezvedomia a trpel kŕčovými stavmi. "Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS), ktorí sa práve vrátili zo zásahu v oblasti Ďumbiera, mu okamžite smerovali na pomoc. Na Chopok sa dostali na skútri a následne lanovou dráhou. Mužovi po príchode na miesto poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie. Následne ho zviezli kabínkovou lanovkou na Priehybu a odtiaľ skútrom transportovali na Bielu púť, kde si ho prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci, s ktorou pokračoval do nemocnice v Liptovskom Mikuláši," informovala o prípade HZS na svojej internetovej stránke.

Viac k témam: Chopok, Nízke Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Chopku v noci mimoriadne spustili lanovku, pomohli mužovi v bezvedomí © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Pražský pirátsky primátor Zdeněk Hřib vo štvrtok slávnostne osadil dve nové miestopisné tabule venované významným kritikom režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorí boli zavraždení. Česká metropola má od štvrtku Námestie Borisa Nemcova a len o kúsok ďalej Promenádu Anny Politkovskej. Nemcov bol svojho času najvýznamnejší ruský opozičný politik a najhlasnejší Putinov kritik, o život ho pripravil v roku 2015 atentát, ktorý sa odohral neďaleko Kremľa.

Nemcov plánoval vydať knihu

Politkovskú, významnú opozičnú novinárku, zavraždili v roku 2006. V obidvoch prípadoch je veľmi vážne podozrenie, že za atentátmi stojí Putinov režim. "Boris Nemcov bol reprezentantom humanizmu v ruskej politike. Máme ich v našich dejinách len niekoľko, zato je tam mnoho tyranov," povedala vo štvrtok, v deň piateho výročia vraždy Borisa Nemcova, jeho dcéra Žanna, ktorá bola prítomná na ceremónii. Politkovská okrem iného pátrala po zakázaných informáciách o ruských operáciách v Čečensku, a aj Nemcova zabili krátko pred tým, ako plánoval vydať knihu s novými informáciami o úlohe ruských tajných služieb pri rozpútaní konfliktu v Čečensku. Informácie Politkovskej aj Nemcova smerovali v zásade k tomu, že útoky na ruské obytné domy, ktoré si vyžiadali desiatky obetí a po ktorých nasledovala ruská odveta v Čečensku, neboli v skutočnosti dielom čečenských teroristov, ale ruskej tajnej služby.

Zeman iniciatívu skritizoval

Na novopomenovanom Námestí Borisa Nemcova, ktoré sa doteraz volalo "Pod Kaštany", sa nachádza ruské veľvyslanectvo v ČR, v čom je jasná symbolika. Praha sa tak pripojila k viacerým mestám, ktoré svoje námestia, na ktorých sídli ruské veľvyslanectvo, pomenovali podľa Nemcova. Spravili tak už dávnejšie Washington, Kyjev aj litovský Vilnius. Nie všetci českí politici s iniciatívou pražského pirátskeho primátora súhlasili. Ozval sa napríklad prezident Miloš Zeman, ktorý po svojom hovorcovi odkázal, že tento krok považuje za "klasický prejav malej ´upatlanej´ čecháčkovskej snahy niekomu to ukázať a pritom byť schovaný za bukom".

Viac k témam: námestie, Praha
Zdroj: Webnoviny.sk - V Prahe si uctili zavraždených kritikov Putina, mesto má Námestie Borisa Nemcova a Promenádu Anny Politkovskej © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 800 obyvateľov švajčiarskej obce Mitholz a jej okolia budú musieť pravdepodobne presídliť na iné miesto, pričom vrátiť sa budú môcť možno až po desiatich rokoch. Dôvodom je obrovský sklad výbušnín z čias 2. svetovej vojny, ktorý sa nachádza pod skalami neďaleko obce a ktorý sa úrady rozhodli z bezpečnostných dôvodov zlikvidovať.

Mnohí majú veľký problém

Príčinou tak dlhej doby možného vysídlenia obyvateľov je to, že podľa najnovších štúdií si bude likvidácia skladu vyžadovať enormné množstvo času, keďže skaly nad skladom bude treba odstraňovať kúsok po kúsku a veľmi pozorne. Keďže vo Švajčiarsku má veľmi silnú tradíciu inštitút referenda, podľa britskej BBC je možné, že plán na vysídlenie budú musieť najskôr schváliť aj samotní obyvatelia Mitholzu. Mnohí z nich s ním pritom zatiaľ majú veľký problém, niektorí sa dožadujú okrem poskytnutia nového domova aj ďalších kompenzácií zo strany vlády.

Až 3500 ton výbušnín

V tesnom susedstve obce sa podľa švajčiarskeho ministerstva obrany nachádza až 3 500 ton výbušnín, pričom podľa nových štúdií bolo nebezpečenstvo skladu pre miestnych obyvateľov doteraz veľmi podceňované. Zbrojný sklad vznikol počas 2. svetovej vojny, v ktorej síce bolo Švajčiarsko neutrálne, no keďže bolo zo všetkých strán obkolesené nacistickým Nemeckom a jeho spojencami, pripravovalo sa na obranu aj vybudovaním stoviek podobných pozemných zariadení po celej krajine. Krátko po vojne, v roku 1947, sklad čiastočne vybuchol. Pri výbuchu vtedy prišlo o život deväť ľudí a popolom ľahla aj vtedajšia železničná stanica.

Viac k témam: sťahovanie, výbušné zariadenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Obyvateľom švajčiarskej obce hrozí vysťahovanie na 10 rokov, plán môže zrušiť referendum © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Zlodej ukradol v Kalifornii auto pohrebnej služby, v ktorom sa nachádzalo aj telo zosnulej osoby. Kancelária šerifa z Los Angeles County na Twitteri vyzvala páchateľa, aby vrátil aspoň rakvu s telom. "Spravili ste veľa zlých rozhodnutí, no skúste spraviť aspoň jedno dobré a vráťte zosnulého človeka a rakvu," napísali. Prípad sa stal v stredu večer v East Pasadena pred kostolom. Podľa tamojších médií zlodej využil chvíľu, keď pracovník pohrebnej služby odnášal do kostola iného nebožtíka.

Viac k témam: krádež auta
Zdroj: Webnoviny.sk - Zlodej ukradol pohrebné auto, odviezol si aj telo zosnulej osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta, a. s. ako aj iné poštové podniky sveta pozastavila v súvislosti s koronavírusom prijímanie zásielok do niektorých regiónov v Taliansku. "Talianska pošta z dôvodu pretrvávajúceho šírenia koronavírusu a v záujme bezpečnosti s okamžitou platnosťou pozastavila doručovanie do rizikových obcí a oblastí v Taliansku. Poštu tam nie je možné doručiť," informovala vo štvrtok agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Pozastavenie prijímania zásielok sa vzťahuje na 27 dotknutých obcí a desať území (Casalpusterlengo, Bertonico, Castiglione d´Adda, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, Codogno, Maleo, San Fiorano. Fombio, Somaglia). "O vývoji situácie s doručovaním budeme zákazníkov vopred informovať," uviedla Rovenská. Slovenská pošta aj naďalej neprijíma zásielky do Číny, Macaa a Hongkongu. "Obmedzenia v medzinárodnej leteckej doprave pretrvávajú, keďže letecké spoločnosti predĺžili embargo týkajúce sa Číny, Macaa a Hongkongu predbežne do 28. marca 2020. Slovenská pošta aj naďalej neprijíma zásielky, ktoré chcú zákazníci doručiť do týchto oblastí," upozornila Rovenská. Tieto opatrenia uplatnila Slovenská pošta rovnako ako ostatné štáty sveta v spojitosti so zrušením alebo zmenou letov medzinárodných leteckých dopravcov z alebo do Číny, a to so zámerom zamedzenia šíreniu koronavírusu. Opatrenie je platné od 4. februára 2020.

Viac k témam: koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská pošta neprijíma zásielky do Talianska, dôvodom je koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Opatrovateľka postrelila v texaskom Houstone desaťročného chlapca, keď sa snažila spraviť si selfie so zbraňou. Informovala o tom polícia s tým, že 19-ročná Caitlyn Smith zasiahla dieťa do žalúdka, pričom si myslela, že zbraň nie je nabitá. Žena je tetou obete a čelí obvineniu z ublíženia dieťaťu a spôsobenia vážneho zranenia. Chlapec je vo vážnom stave v nemocnici, no lekári veria v jeho úplné uzdravenie. Guľka sa vyhla životne dôležitým orgánom. Šerif Ed Gonzales z Harris County vyhlásil, že zbraň nebola zabezpečená. "Žena uviedla, že sa chcela so zbraňou odfotiť, pričom vystrelila a zasiahla dieťa," objasnil. Policajt Thomas Gilliland vyhlásil, že robiť si selfie so zbraňou nie je práve najlepší nápad. Podľa Gun Violence Archive v Spojených štátoch tento rok zomrelo v dôsledku streľby najmenej 6 155 ľudí, z toho 321 úmrtí bolo neúmyselných. Vlani si streľba v USA vyžiadala 3 760 zranených alebo mŕtvych osôb do 18 rokov.

Viac k témam: opatrovateľka, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Opatrovateľka si robila selfie so zbraňou, postrelila pri tom desaťročné dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Pätica obvinená z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom plynu v bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove sa pred súd postaví 3. marca. Na verejnom zasadnutí o 13:00 bude v ich prípade rozhodovať Krajský súd v Prešove. Už skôr súd stanovil termín prerokovania odvolania prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu v Prešove voči dvojici obvinených, ktorých v utorok 25. februára sudca nezobral do väzby.

Neverejný informatívny výsluch

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, vytýčil pojednávanie na prešovskom okresnom súde aj sudca pojednávajúci v prípade zvyšných troch obvinených, ktorí sú od 9. decembra stíhaní vo väzení. „Termín neverejného informatívneho výsluchu všetkých troch obvinených stanovil sudca pre prípravné konanie na deň 3. marec tohto roka so začiatkom o 9. hodine v pojednávacej miestnosti Okresného súdu Prešov, v súvislosti s rozhodovaním o žiadosti obhajcu obvinených o ich prepustenie z väzby a tiež v súvislosti s návrhom Krajskej prokuratúry Prešov na rozšírenie dôvodov väzby,“ uviedla Petrufová. Trojicu zobrali do tzv. kolúznej väzby, aby nemohli ovplyvňovať svedkov, znalcov, prípadne spoluobvinených, alebo inak mariť skutočnosti závažné pre trestné stíhanie. Rozhodnutie o vzatí do väzby potvrdil 30. decembra aj Krajský súd v Prešove. Prokuratúra, po zmene kvalifikácie obvinenia z prečinu všeobecného ohrozenia na obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia so spôsobením smrti viacerých osôb a škody veľkého rozsahu, žiada rozšíriť väzbu aj na útekovú.

Hrozí im doživotie

Podľa právneho poriadku hrozí obvineným trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. „K zverejňovanej informácii o výške trestu hroziaceho obvineným považujeme za potrebné zdôrazniť, že vo všeobecnosti o treste rozhodne súd a to až po tom, čo uzná obžalovaného za vinného. Preto aj v tomto prípade až do rozhodnutia súdu platí prezumpcia neviny,“ dodala v stanovisku súdu Petrufová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Búranie zničenej bytovky v Prešove (fotografie) Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra 2019, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Dvanásťposchodovú bytovku, ktorú poškodil výbuch plynu, kompletne zbúrali a odstránili.

Viac k témam: krajský súd Prešov, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Obvinení v súvislosti s výbuchom v Prešove sa postavia pred súd, prokurátor žiada rozšíriť väzbu © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin odmietol ponuku, aby použil dvojníka na osobnú ochranu počas konfliktu v Čečensku. Vyjadril sa tak v rozhovore pre agentúru Tass. Ako povedal, tento plán vznikol na začiatku nového tisícročia, “v najťažšej chvíli boja proti terorizmu”. Začiatkom nového milénia viedlo Rusko vojnu proti separatistom v Čečensku, ktorí podnikali útoky aj v iných častiach krajiny. Putin navštívil vojakov v Čečensku len niekoľko hodín po tom, čo 31. decembra 1 999 odstúpil jeho predchodca Boris Jeľcin. Neskôr uviedol, že vrtuľník, ktorým letel, sa dostal pod nepriateľskú paľbu. Putin navštívil Čečensko počas vojny viackrát. Počas jednej z týchto návštev v marci 2000 tam priletel na bojovej stíhačke na mieste druhého pilota. Dôvody, prečo odmietol návrhy na použitie dvojníka, bližšie neupresnil. Šesťdesiatsedemročný bývalý agent KGB, ktorý vládne Rusku viac než 20 rokov, tiež potvrdil, že sa naďalej vyhýba osobnému mobilnému telefónu. Podľa vlastných slov sa “cíti lepšie", keď sa spolieha na chránené prostriedky komunikácie a občas vraj použije mobil svojho poradcu.

Viac k témam: ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Putin odmietol použiť dvojníka počas vojny v Čečensku © SITA Všetky práva vyhradené.

27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosti Slovak Investment Holding (SIH), Social Financing SK (dcérska spoločnosť Slovenskej sporiteľne) a Nadácia Slovenskej sporiteľne podpísali zmluvnú dokumentáciu o vzniku spoločného podniku Dostupný Domov. Ten má pomôcť znevýhodneným skupinám obyvateľstva dostať sa k primeranému bývaniu, ktoré je predpokladom uspokojovania ďalších životných potrieb. Prostredníctvom dostupného bývania zvýši zamestnanosť, zamestnateľnosť a mobilitu pracovnej sily, respektíve poskytne zlepšené podmienky bývania obyvateľom marginalizovaných rómskych komunít. Spoločnosť Dostupný Domov j. s. a. vzniká ako investícia za rovnakých trhových podmienok pre všetkých investorov so zámerom dospieť v dlhodobom horizonte k ekonomicky udržateľnej ziskovej prevádzke. V pilotnej fáze akcionári do projektu investujú takmer 10 miliónov eur. V prípade osvedčenia udržateľnosti modelu sa celková investícia navýši. Dostupný Domov umožní bývať znevýhodneným osobám a sociálne menej zvýhodneným skupinám obyvateľstva, ktoré by inak nemali možnosť získať bývanie za komerčných trhových podmienok. Podnik bude zabezpečovať aj podporu vo forme sociálnej služby pre cieľové skupiny. Ide o podnik sociálneho dosahu, do ktorého SIH investuje v rámci podpory aktivít sociálnej ekonomiky prostriedky z Operačného programu Ľudské zdroje. "Spoločnosť Dostupný Domov je inovatívny projekt, ktorý smeruje k dosahovaniu merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu. Hlavným cieľom aktivít spoločnosti je zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu pre znevýhodnené osoby alebo sociálne menej zvýhodnené skupiny, pričom viac ako 50 % z akýchkoľvek prípadných ziskov bude spoločnosť reinvestovať do týchto  aktivít. Bezpečné a trvalé bývanie je v mnohých prípadoch nevyhnutnou podmienkou pre získanie a udržanie zamestnania, respektíve pre integráciu znevýhodnených skupín, ako sú marginalizované rómske komunity," priblížil Ivan Lesay, generálny riaditeľ SIH. Social Financing SK je dcérskou spoločnosťou Slovenskej sporiteľne, ktorá vznikla s cieľom podporovať aktivity s pozitívnym sociálnym dopadom.  "Sme radi, že vďaka spolupráci s našim partnerom môžeme priprieť k zlepšeniu dostupnosti nájomného bývania pre ľudí na Slovensku. Ako zodpovedná banka chceme aj naďalej zvyšovať  kvalitu života a prosperitu vo všetkých regiónoch. Budeme radi, ak tento inovatívny projekt inšpiruje aj ostatných," uviedol Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne. SIH pripravuje v oblasti podpory aktivít sociálnej ekonomiky na Slovensku aj ďalšie finančné nástroje.

Slovak Investment Holding

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, tzn. pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa je s 2,2 mil. klientov najväčšou bankou na Slovensku. Dlhodobo si udržuje vedúce postavenie v oblasti celkových aktív, úverov obyvateľstvu, vkladov klientov, v počte pobočiek a bankomatov. Komplexné služby ponúka v 250 pobočkách a v 8 regionálnych firemných centrách v rámci Slovenska. Od roku 2001 je Slovenská sporiteľňa členom Erste Group, jednej z najväčších stredoeurópskych bankových skupín.

Nadácia Slovenskej sporiteľne

Nadácia Slovenskej sporiteľne vznikla v novembri 2004. Od 1. januára 2005 podporuje vzdelávanie, sociálnu pomoc a zdravie, ochranu životného prostredia, šport a kultúru. Jej cieľom je prispievať k lepšiemu životu a rozvoju občianskej spoločnosti na Slovensku. Prostredníctvom podpory verejnoprospešných projektov chce dosahovať kvalitatívne zmeny v oblasti vzdelávania, sociálnej pomoci, tvorby a ochrany životného prostredia, športu a kultúry. Informačný servis

Viac k témam: PR, Slovak Investment Holding, Slovenská sporiteľňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovak Investment Holding a Slovenská sporiteľňa založili spoločný podnik na podporu dostupného nájomného bývania © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3856

Reklama