11. december 2023
Facebook

11.12.2023 (SITA.sk) - Ďalších 150-tisíc eur vyčlenili poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja na pomoc po zemetrasení z 9. októbra tohto roka. Prostriedky v uvedenej výške schválili v rámci siedmej úpravy rozpočtu na svojom pondelkovom zasadnutí.

Schválená pomoc už druhýkrát

Určené sú pre Nadáciu PSK pre podporu rodiny, ktorá rozhodne o ich použití. Okrem fyzických osôb sa tentoraz chystá podporiť aj ďalšie subjekty. Krajskí poslanci schválili pomoc po zemetrasení už druhýkrát. V októbri takto vyčlenili sumu 100-tisíc eur, ktoré spolu s vyzbieranou pomocou formou verejnej zbierky vo výške viac ako 36-tisíc eur krajská nadácia rozdelila pre 100 zo 134 žiadateľov. Podporila jednotlivcov a rodiny zo 14 obcí dotknutých zemetrasením z okresov Humenné, Stropkov a Vranov nad Topľou, ktorým pridelila pomoc vo výške od 200 do 3 000 eur. „Táto účelová dotácia, na rozdiel od tej predošlej, je určená pre všetkých postihnutých zemetrasením, či už sa bavíme o fyzických osobách, ale aj o právnických osobách. V najbližších dňoch si budeme musieť sadnúť a povedať si priority akým spôsobom a v akých výškach a komu budeme tieto finančné prostriedky prerozdeľovať,“ uviedol k prerozdeleniu schválenej pomoci správca Nadácie PSK pre podporu rodiny Viktor Guman s tým, že o spôsobe rozhodne správna rada nadácie.

207 žiadostí od fyzických osôb

Aktuálne podľa Gumana evidujú 207 žiadosti vo výške požadovanej pomoci viac ako 800-tisíc eur len od fyzických osôb. „Máme, samozrejme, prehľady o výškach škôd v obciach a farnostiach. Ak to zhrnieme spolu, sme na úrovni nad miliónom eur. Preto veľmi precízne budeme musieť rozdeliť balík, ktorý máme,“ dodal pre agentúru SITA správca nadácie.

Pomoc sľúbila aj vláda

Pripomenul, že ďalšiu pomoc sľúbila aj vláda. Premiér Robert Fico avizoval vyčleniť z rezervy 500-tisíc eur pre fyzické osoby. Krajskí poslanci na októbrovom zasadnutí vyzvali vtedajšiu vládu, aby požiadala Európsku úniu o využitie jej mechanizmov prostredníctvom Fondu solidarity EÚ. „Európska únia nemôže poukázať prostriedky na toto nešťastie vzhľadom na to, že tam majú svoj mechanizmus, ktorým môžu poskytnúť finančné prostriedky pre Slovensko od sumy 300 miliónov eur. My, samozrejme, nespadáme do tejto finančnej kvóty, takže budeme musieť zháňať iné finančné prostriedky. Preto sme v rokovaní aj s Úradom vlády, kde nám bolo prisľúbené, že na výjazdovom rokovaní nejaké prostriedky vyčlenené budú,“ uviedol na otázku agentúry SITA predseda PSK Milan Majerský. Dodal, že aj kraj bude pokračovať v ďalšej podpore. Pomôcť podľa neho by mal napríklad tradičný bowlingový turnaj, kde sa zvykne vyzbierať 10- až 12-tisíc eur. „Zháňame finančné prostriedky z rôznych možnosti, ktoré sa nám naskytujú,“ dodal Majerský.
Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Niekoľkosekundové otrasy hlásili nielen obyvatelia zo Slovenska, ale aj okolitých krajín. Spôsobili iba materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Najvážnejšia situácia po zemetrasení vznikla v obciach Vranov n/Topľou, Humenné a Stropkov. Zasiahnutných v kraji bolo 24 obcí. Išlo o škody vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov obce. Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.


Viac k témam: Finančné prostriedky, Fond solidarity EÚ, fyzické osoby, Premiér Slovenskej republiky, Zemetrasenie
Zdroj: SITA.sk - Prešovský kraj vyčlenil na pomoc po zemetrasení ďalších 150-tisíc eur, okrem fyzických osôb sa podporia aj ďalšie subjekty © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude v roku 2024 hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 275 miliónov eur. V porovnaní s tohtoročným rozpočtom je to o 14 miliónov eur viac.

Celkové príjmy

Budúcoročný rozpočet PSK prijali prešovskí krajskí poslanci na pondelkovom rokovaní ako vyrovnaný v príjmovej aj výdavkovej oblasti, vrátane finančných operácií. Rozpočet príjmov a výdavkov PSK, bez finančných operácií, je pre rok 2024 prebytkový vo výške 4,9 milióna eur, keď celkové príjmy sú v objeme 275,1 milióna eur a rozpočtované výdavky sú vo výške 270,2 milióna eur. Po započítaní finančných operácií bol rozpočet PSK pre budúci rok prijatý ako vyrovnaný. „Predkladám rozpočet, ktorý ide na hornú hranu, čiže hneď od začiatku rozpočtového roka začne viazanie prostriedkov a až následne, pokiaľ sa budú príjmy napĺňať v takej výške ako očakávame, budeme postupne uvoľňovať prostriedky. Musíme sa chovať zodpovedne,“ uviedol pri prekladaní rozpočtu vedúci odboru financií Úradu PSK Peter Makara.

Zostavenie bežného rozpočtu

Veľmi ťažké bolo podľa neho zostaviť najmä bežný rozpočet. „Medziročne nám išli hore mzdy, prevádzkové výdavky spojené s energiami, ale aj bežnou údržbou, čiže bolo veľmi ťažké zostaviť bežný rozpočet. Nechceli sme robiť žiadne zásadné opatrenia, ktoré by znamenali prepúšťanie ľudí alebo zatvárania nejakých organizácií, takže naša snaha smerovala k tomu zachovať všetky pracovné miesta a kompetencie aj s príjmami, ktoré nám prognózuje ministerstvo financií,“ dodal pre agentúru SITA Makara. PSK na rok 2024 očakáva celkové príjmy v objeme 275,1 milióna eur. V príjmovej časti rozpočtu je premietnutý predpokladaný vývoj plnenia daňových príjmov v súlade s júnovou prognózou daňových príjmov v objeme 172,5 milióna eur.

Nedaňové príjmy

Nedaňové príjmy sú rozpočtované v objeme necelých 14 miliónov eur, z toho kapitálové príjmy predstavujú objem 100-tisíc eur. Granty a transfery sú vo výške 88,5 milióna eur. Ide o plánovanú dotáciu z rozpočtu ministerstva školstva na zabezpečenie financovania kompetencií preneseného výkonu štátnej správy v oblasti vzdelávania.

Výdavková časť rozpočtu

Výdavková časť rozpočtu je naplánovaná v objeme 270,2 milióna eur, pričom bežné výdavky sú vo výške 251,4 milióna eur a kapitálové výdavky vo výške 18,8 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu pre tento rok ide o nárast rozpočtu bežných výdavkov o 5,65 milióna eur a kapitálových výdavkov o 8,8 milióna eur. Spolu tak návrh ráta s nárastom výdavkov o 14,45 milióna eur.

Splátky z istín

Rozpočet výdavkových finančných operácií je 4,9 milióna eur. Ide o splátky istín z návratných zdrojov financovania, pričom 3,1 milióna eur je splátka istiny Európskej investičnej banky a 1,2 milióna eur predstavuje plánovaná splátka návratnej finančnej výpomoci z ministerstva financií. Výdavkové finančné operácie sú kryté prebytkom bežného rozpočtu.

Viac k témam: Financie, Mzdy, Poslanci, Rozpočet, Splátky, Výdavky
Zdroj: SITA.sk - Prešovský kraj bude v budúcom roku hospodáriť s 275-miliónovým rozpočtom © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) navrhne členským štátom, aby uvalili sankcie na extrémistických izraelských osadníkov, ktorí páchajú násilie voči Palestínčanom na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Londýn má rovnaký úmysel

Novinárom to v Bruseli povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Takýto úmysel má aj Londýn. Štátny tajomník britského ministerstva zahraničia Andrew Mitchell povedal dolnej komore parlamentu, že minister zahraničia David Cameron o tejto otázke minulý týždeň diskutoval s americkými ministrom zahraničia Antonym Blinkenom.

Zákaz udeľovania víz

Washington minulý týždeň oznámil, že na izraelských osadníkov páchajúcich extrémistické násilie uvalia zákaz udeľovania víz a nebudú môcť cestovať do USA.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v októbri sa zvýšil počet útokov na Západnom brehu Jordánu. Násilné útoky voči Palestínčanom, vrátane streľby, zo strany ozbrojených izraelských osadníkov stúpli tak prudko, že ich blízki spojenci Izraela odsúdili a požadujú trestné stíhanie páchateľov.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Britský minister zahraničných vecí, Izraelsko-palestínsky konflikt, Sankcie
Zdroj: SITA.sk - Únia navrhne sankcie za násilie páchané izraelskými osadníkmi na Západnom brehu, rovnaký úmysel má aj Londýn © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 11. decembra, 20:20
Dolná komora poľského parlamentu v pondelok zvolila centristického lídra Donalda Tuska za premiéra. V 460-člennom Sejme ho podporilo 248 zákonodarcov, 201 bolo proti. Po ôsmich rokoch pri moci sa tak končí vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Vyjadrenie nedôvery vláde

Poslanci poverili Tuska zložením vlády po tom, čo vyjadrili nedôveru vláde Mateusza Morawieckeho z PiS. Zmena vlády pritom nasleduje dva mesiace po voľbách, v ktorých zvíťazila koalícia ľavicových až umiernene konzervatívnych strán, ktoré sa dohodli spolupracovať pod Tuskovým vedením a obnoviť v krajine demokratické štandardy a zlepšiť vzťahy so spojencami.

Spojenci na úrade

Presun moci sa však o niekoľko týždňov oneskoril, keďže prezident Andrzej Duda sa rozhodol ponechať svojich spojencov v úrade čo najdlhšie. V utorok by mal Tusk prehovoriť k parlamentu, predstaviť kabinet a tiež čeliť hlasovaniu o vyslovení dôvery vláde. Následne by mal Dudovi zložiť prísahu, čo sa očakáva v stredu.

Viac k témam: Hlasovanie, Poľská vláda, poľský premiér
Zdroj: SITA.sk - Poľský parlament poveril Tuska zostavením vlády, po ôsmich rokoch pri moci sa končí vláda PiS © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Dvaja ľudia zomreli a jeden utrpel zranenia pri streľbe, ktorá sa v pondelok ráno odohrala na dvoch miestach v meste Sion na juhu Švajčiarska. Informovala o tom tamojšia polícia. Útočníka, ktorý najprv z miesta činu utiekol, už dolapili.

Smrteľné strelné poranenie

Úrady o 7:15 dostali upozornenie o zranenom človeku na parkovisku v Sione, hlavnom meste kantónu Valais. Našli tam 34-ročnú ženu so smrteľným strelným poranením. O niekoľko minút neskôr prišiel o život 41-ročný muž a 49-ročná žena utrpela zranenia.

Neznámy motív

Polícia následne spustila pátranie po páchateľovi a vyzvala verejnosť, aby jej poskytla informácie o 36-ročnom mužovi podozrivom z útoku. Varovala, že by mohol byť na úteku v miestne registrovanom kabriolete, ozbrojený a nebezpečný, tak by sa k nemu nemali ľudia približovať. Napokon ho chytili pri obci Saint-Léonard. Podľa polície sa zdá, že páchateľ svoje obete poznal. Motív nie je známy. Miestna prokuratúra začala vyšetrovanie vraždy.

Viac k témam: Obete, Streľba, Vražda
Zdroj: SITA.sk - Útočník vo Švajčiarsku zabil dvoch ľudí, motív zatiaľ nie je známy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli do našich susedných krajín a pripravujú sa na jeho distribúciu. Informovala o tom nezisková organizácia Slovenský skauting.

Cez Poľsko a pobaltské krajiny

Betlehemské svetlo prevzali od rakúskych skautov počas ceremónie v Linzi a na Slovensko ho priniesli v sobotu 9. decembra. V nedeľu ráno odovzdali svetlo počas svätej omše v Zakopanom poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom putovať cez celé Poľsko a pobaltské krajiny na sever a východ Európy. V pondelok prinesú skauti Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho prevezme prezidentka Zuzana Čaputová. „Pôjde tak tradične o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme na Slovensku," uviedla organizácia. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa každoročne organizuje na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo v Poprade.“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Symbol nádeje a mieru

Ako organizácia priblížila, v nedeľu 10. decembra priniesli skauti Betlehemské svetlo aj do Užhorodu, kde ho prevzali skauti z Ukrajiny ako symbol nádeje a mieru. „Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorých nositeľom je tento plamienok, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným susedom, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom,“ doplnil Suvák. Organizácia ďalej informovala, že počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 16. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prijatie skautov a Betlehemského svetla v Prezidentskom paláci „Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku – na Lomnickom štíte," uviedla organizácia.

Interaktívna mapa

Skauti postupne prinesú svetlo do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov. Skauti postupne pridávajú na interaktívnu mapu informácie o tom, kde a kedy bude k dispozícii Betlehemské svetlo. Mapu verejnosť nájde na stránke www.betlehemskesvetlo.sk

Viac k témam: Betlehemské svetlo, Prezidentka SR, Prezidentský palác, Skauti, Vianoce
Zdroj: SITA.sk - Betlehemské svetlo je už na Slovensku, skautské posádky ho roznesú vlakmi do viac ako 300 miest a obcí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Ak Európska rada neschváli začiatok oficiálnych rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ), bude to mať pre krajinu „ničivé následky“.

Ekonomická podpora

Ako referuje web Kyiv Independent, v pondelok to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Podľa neho by to v takom prípade bolo znamenie, že EÚ nedokáže splniť historické záväzky. Hlasovanie sa má uskutočniť počas tohtotýždňového samitu, na ktorom blok taktiež rozhodne o balíku ekonomickej podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.

Štyri zo siedmich kritérií

Výkonná zložka EÚ odporučila 8. novembra formálne začať rozhovory o členstve s Ukrajinou a Moldavskom. Kyjev, ktorý predložil prihlášku do EÚ vo februári minulého roka, splnil štyri zo siedmich kritérií potrebných na začatie rokovaní.

Jednomyseľný súhlas

Aby sa postúpilo k ďalšiemu kroku procesu, k oficiálnym rokovaniam o členstve, je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členov. Objavili sa obavy, že Maďarsko môže Ukrajine zabrániť v začatí rokovaní. Maďarský premiér Viktor Orbán 18. novembra povedal, že je presvedčený, že rozhovory medzi EÚ a Ukrajinou o jej pristúpení by boli chybou, pretože Ukrajina je na „svetelné roky vzdialená“ od pripravenosti na členstvo.

Viac k témam: Maďarský premiér, pomoc Ukrajine, ukrajinské členstvo v EÚ, Vstup Ukrajiny do EÚ
Zdroj: SITA.sk - Kuleba: Ak EÚ nedá súhlas na začatie rozhovorov o členstve Ukrajiny, bude to mať „ničivé následky“ © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Vláda poľského premiéra Mateusza Morawieckeho v pondelok nezískala dôveru parlamentu.

Končí vláda konzervatívnej strany

Po ôsmich rokoch pri moci sa tak končí vláda jeho konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť a otvára sa cesta centristickému kabinetu pod vedením niekdajšieho premiéra a predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Morawieckeho vláda prehrala v dolnej komore parlamentu v pomere hlasov 266 ku 190.

Rozlúčkové prejavy

Hlasovanie bolo kľúčovým krokom v presune moci, ktorý sa začal v pondelok. Odchádzajúci konzervatívni lídri mali v pondelok rozlúčkové prejavy, zatiaľ čo väčšina poslancov sa chystala na hlasovanie, ktoré sa uskutoční neskôr počas dňa, na zvolenie Tuska za premiéra. Zmena vlády pritom nasleduje dva mesiace po voľbách, v ktorých Poliaci vo veľkom hlasovali za zmenu. Presun moci sa však o niekoľko týždňov oneskoril, keďže prezident sa rozhodol ponechať svojich spojencov v úrade čo najdlhšie.

Viac k témam: Hlasovanie, Poľská vláda, poľský premiér
Zdroj: SITA.sk - Vláda poľského premiéra Morawieckeho nezískala dôveru parlamentu, nasleduje Tusk © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Spojenci väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v pondelok upozornili, že ani oni ani jeho právnici od neho už šesť dní nič nepočuli. Navaľnyj, ktorý si odpykáva 19-ročný trest za odsúdenie za extrémizmus, sa mal v pondelok prostredníctvom videospojenia objaviť na súde, ale nestalo sa tak, povedala jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová.

Nedávno bol chorý

Predstavitelia väzenia povedali, že to je v dôsledku problémov s elektrinou. Podľa Jarmyšovej tiež právnici v ostatných dňoch nemali prístup k Navaľnému. O tom, že je ťažké nadviazať kontakt s Navaľným hovorila Jarmyšová už minulý týždeň. Poukázala pritom na to, že bol nedávno chorý.

Mal ísť do trestaneckej kolónie

Štyridsaťsedemročný Navaľnyj, najhlasnejší kritik ruského vodcu Vladimira Putina, je vo väzení od roku 2021, keď ho zatkli po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou. Odvtedy dostal tri tresty odňatia slobody a strávil mesiace v izolácii v trestaneckej kolónii. Všetky obvinenia voči nemu odmietol ako politicky motivované. Navaľného by mali previezť do trestaneckej kolónie s najvyšším stupňom stráženia. Presuny do ruských väzníc sú známe tým, že trvajú dlho, niekedy až týždne, nie je počas nich prístup k väzňom a informácie o mieste ich pobytu sú obmedzené alebo nedostupné.

Viac k témam: Ruská opozícia
Zdroj: SITA.sk - Spojenci ani právnici sa niekoľko dní nevedia spojiť s Navaľným, neobjavil sa ani na súde © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2023 (SITA.sk) - Keďže vládny návrh novely zákona o ochrane oznamovateľov priznáva generálnemu prokurátorovi významné práva a povinnosti pri ochrane práv oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ako aj ich zamestnávateľov, generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje za nevyhnutné, aby bola v tejto súvislosti prijatá ústavne súladná právna úprava.

Protiústavné znenie novely

Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová. Aktuálne znenie novely je totiž podľa Žilinku protiústavné. „Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa dnes obrátil listom na predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, v ktorom vyjadril pochybnosť o retroaktivite časti vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorá zásadným spôsobom porušuje princíp právnej istoty a princíp ústavnosti," uviedla Drobová.

Ohrozená schopnosť plniť si zákonné úlohy

Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti Policajného zboru z radov príslušníkov Policajného zboru, ktorí ju momentálne požívajú, zanikne. Vyplýva to z novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý minulý týždeň schválila vláda. Zároveň kabinet odobril, aby boli zmeny v zákone prerokované v skrátenom legislatívnom konaní. Materiál, ktorý na zasadnutie vlády predložil vedúci Úradu vlády SR, konštatuje, že nadmerné využívanie, resp. zneužívanie inštitútu chráneného oznamovateľa sa do veľkej miery týka práve príslušníkov Policajného zboru, čo môže ohroziť jeho schopnosť plniť zákonné úlohy. Preto budú policajti vylúčení spod niektorých ustanovení daného zákona.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, hovorkyňa generálnej prokuratúry, novela, Ochrana oznamovateľov, Policajný zbor, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Protiústavnosť
Zdroj: SITA.sk - Žilinka upozorňuje Pellegriniho na vládnu novelu zákona o ochrane oznamovateľov, je podľa neho protiústavná © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8160

Reklama