24. november 2017
Facebook

TOKIO 24. novembra (WebNoviny.sk) - Na severnom pobreží Japonska vyplavilo čln s ôsmimi mužmi, ktorí tvrdia, že sú rybári zo Severnej Kórey. Polícia prefektúry Akita našla skupinku v meste Jurihonjó po tom, ako prijala telefonát o podozrivých osobách a následne ich odviedla do väzby. Neskôr našla v prístave aj ich drevenú loď. Muži sa podľa ich výpovedí do krajiny dostali po tom, ako sa im počas rybolovu pokazil čln a prúd ich odniesol do japonských vôd. Odporúčame:
Žena zabetónovala novorodencov do vedier, pocit viny ju donútil prísť na políciu Polícia uviedla, že rybári boli v dobrom zdravotnom stave a zvládali kráčať bez pomoci. Ich prípad už je predmetom vyšetrovania, vyjadril sa tajomník japonskej vlády Jošihide Suga s tým, že sa vyšetrovatelia zamerajú aj na možnosť nelegálneho rybolovu. Muži údajne lovili kalmáre. Vyšetrovatelia podľa japonských médií predpokladajú, že sa rybári nepokúšali ujsť z ich rodnej krajiny a chcú sa vrátiť domov. Odporúčame:
Video: OSN zverejnila záznam z úteku vojaka KĽDR, komunistická krajina porušila prímerie Japonsko sa často stretáva so zablúdenými severokórejskými loďami vo svojich vodách. Pobrežná stráž musela už viackrát zakročiť a zachrániť zblúdilých rybárov, objavili sa však aj prípady, keď na pobrežie vyplavilo loď s mŕtvou posádkou. Minulý týždeň úrady zachránili troch severokórejských rybárov po tom, ako sa im prevrátil čln. Neskôr ich previezli na ďalšiu rybársku loď, ktorá ich odviezla domov. Úteky zo Severnej Kórey do Japonska cez more nie sú bežné. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Japonsko, polícia, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Na japonské pobrežie vyplavilo čln so severokórejskými rybármi, polícia ich vzala do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

 Takmer štyri kamióny ľadu sa zatiaľ podarilo spracovať sochárom, ktorí už týždeň pracujú na Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku. Desať hodín denne vrátane víkendu tam pri teplotách od mínus päť do mínus desať stupňov Celzia vytvárajú podobu jednej z top atrakcií zimnej sezóny v Tatrách. Tento rok sa inšpirovali Gaudího bazilikou Sagrada Familia v Barcelone. „Podmienky na prácu s ľadom máme veľmi dobré, často máme pod kupolou mínus desať stupňov, chodíme sa zohrievať von, kde je mínus jeden. Je to však pre nás optimálna teplota, prvé tri dni sme každoročne všetci chorí, máme opuchnuté oči, nádchu, potom si vždy zvykneme,“ uviedol pre agentúru SITA hlavný staviteľ Adam Bakoš, ktorý na tatranskom dóme pracuje už tretí rok.

Dvadsať dní na vybudovanie chrámu

Ľadovú stavbu sprístupnia verejnosti 8. decembra. Podľa sochárov je tohtoročný dóm veľkou výzvou, bude väčší a veľkolepejší, stavajú ho do 9,5 metrovej výšky. Kým vlani sa na jeho výstavbu použilo 90 ton ľadu, tento rok majú k dispozícii 1440 ľadových blokov, ktoré dokopy tvoria viac ako 190 ton ľadu. Štyri kamióny ľadu im minulý rok stačili na celý chrám, teraz je to ešte raz toľko. Podľa Bakoša je to „makačka“, na vybudovanie chrámu majú dokopy dvadsať dní, pracuje sa podľa do detailov vypracovaného denného plánu. „Kým neviem, že to stíhame, žiadne voľno nemáme. Ak sme v predstihu, vtedy si môžeme dovoliť oddych,“ dodal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výstavba Tatranského ľadového dómu To, akú podobu bude mať ľadový dóm počas zimnej sezóny, sa začalo riešiť už v máji, ešte v čase, keď stál pod kupolou na Hrebienku jeho predchodca. Námetom sa stala spomínaná španielska Sagrada Familia. „Po minulé roky sme tu už mali gotiku, barok a rôzne slohy, tento rok sme sa zhodli na Sagrade. Nekopírujeme, len sa inšpirujeme prvkami. Antonio Gaudí sa inšpiroval prírodou, rovnako aj my, budeme tam mať sochy kamzíkov, svišťov či medveďov. Hlavná architektúra bude ako v Sagrade, ale doplnky budú tatranské,“ vysvetlil Bakoš. Na tohtoročnej stavbe by sa však podľa neho dalo pracovať aj pol roka, keďže aj samotná Sagrada je pestrá, predstavuje zmes štýlov a kultúr.

Prišli pomôcť aj sochári zo Španielska

Tentokrát prišli Slovákom a Čechom pri stavbe pomôcť aj sochári zo Španielska. Ide o Čechov, ktorí už približne 15 rokov vytvárajú v Andalúzii sochy z piesku a pred dvoma rokmi sa začali venovať aj sochám z ľadu. „Sochy z piesku sú produktom na leto, keď je tam najviac turistov, mávajú 50 až 60 ton. Na ľadových sochách však pracujeme celoročne, vyrábame ich na rôzne oslavy a párty,“ povedal pre SITA jeden zo staviteľov zo Španielska Tomáš Hamáček. Hoci na španielske teploty si už zvykol, mrazivé počasie v Tatrách mu neprekáža. „Mám rád zimu, hoci ten rozdiel teplôt pociťujem. V Španielsku je momentálne asi 25 stupňov, tu máme mínusové teploty. Sme však dobre oblečení, boli sme na to pripravení,“ porovnal Hamáček, ktorý sa napriek tomu na návrat do teplého Španielska teší. O sklenené vitráže sa aj tento rok postará sklár a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos. „Už po druhýkrát vytvára do Tatranského ľadového dómu unikátne umelecké diela. Stvárnil ich do ôsmich rozetových okien spracovaných technikou líhaného skla (tepelné spracovanie skla, pozn. red.) v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami,“ informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová. Štyri budú znázorňovať sakrálne motívy a symboly Tatier, ďalšie štyri budú zobrazovať ročné obdobia.

Viac k témam: tatranský ľadový dóm, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na Hrebienku stavajú Tatranský ľadový dóm, použijú viac ako 190 ton ľadu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. novembra 2017 (WBN/PR) - Česká jednotka v prenájme lodí spoločnosť ZINDULKA, ktorá patrí k najväčším jachtárskym firmám v Európe, masívne expanduje do zahraničia. Spoločnosť v týchto dňoch vstupuje na Slovensko, do Nemecka a Poľska, v budúcom roku chce pokračovať do ďalších európskych krajín. Cieľom firmy, ktorá ponúka zákazníkom online prenájom vyše 15-tisíc lodí, je stať sa svetovým lídrom. „K podnikaniu v prenájme jácht ma viedli aj vlastné skúsenosti s organizáciou dovolenky na lodi,  videl som priestor na zlepšenie a ešte väčšiu profesionalizáciu služieb zákazníkom,“ uviedol spolumajiteľ spoločnosti Tomáš Vondráček, ktorý chce zo ZINDULKY urobiť spoločnosť globálneho významu, a dodal: „Najväčšie agentúry majú okolo päťtisíc prenájmov ročne. To pre nás určite nie je nereálne. Chceme byť taký booking.com pre jachty.“ Podľa neho sú nové trhy ideálne na expanziu, záujem Slovákov, Poliakov aj Nemcov o dostupnú dovolenku na mori každoročne rastie. Loď je možné si objednať pohodlne online i so skúseným kapitánom, prípadne si zákazníci môžu urobiť kapitánske skúšky. Pokiaľ zákazníci v priebehu plavby narazia na akýkoľvek problém, môžu sa poradiť telefonicky nonstop. „Dovolenka na jachte je celoročná záležitosť. V hlavnej letnej sezóne je zďaleka najpopulárnejšie Chorvátsko, v zimnom období si ľudia môžu vyberať plavby v exotike – na Maldivách, Seychelách, v Karibiku, Thajsku, Malajzii či dokonca v Tichomorí. Pravidelne prevádzkujeme aj veľmi populárne špeciálne detské flotily. Na jachte je možné stráviť netradičnú rodinnú dovolenku či vyraziť na ňu s kolegami z  práce či obchodnými partnermi,“ dodal Tomáš Vondráček. Spoločnosť pred 24 rokmi  založil skúsený námorný jachtár Jiří Zindulka. Zatiaľ čo v roku 2012 sprostredkovala prenájom 326 lodí, v tomto roku je ich počet takmer dvetisíc. Konateľom spoločnosti je okrem Jiřího Zindulku aj Tomáš Vondráček, ktorý do nej  majetkovo vstúpil v roku 2014 a včlenil ju do svojej skupiny WMC Group s ročnými tržbami približne 400 miliónov českých korún (vyše 15,3 milióna eur). ZINDULKA si na vývoj online platformy najala špeciálny tím a profituje zo svojej pozície v skupine WMC Group: v spolupráci s jej ďalšími členmi sa spoločnosť posilnila o CRM systém, cloudové služby, možnosti zákazníckeho centra a všeobecne IT a technologické zázemie. Navyše, WMC Group zamestnáva 300 ľudí, ZINDULKA tak využíva ďalšie personálne kapacity nad rámec svojich  20  zamestnancov. Spoločnosť ZINDULKA ponúka okrem 15-tisíc lodí taktiež komplexný jachtársky servis. ZINDULKA organizuje aj kurzy jachtingu alebo prednášky na pestrú paletu tém od aktuálneho Volvo Ocean Race cez nehody na mori až po meteorológiu či prvú pomoc.

O spoločnosti ZINDULKA, s.r.o.

Spoločnosť ZINDULKA je českou jednotkou v prenájme lodí, ponúka kompletný jachtársky servis zahrnujúci poradenstvo, tematické prednášky, kapitánske skúšky, kurzy jachtingu, športové, rodinné alebo exotické plavby. Za 24 rokov existencie firmy využilo tieto služby už takmer 19-tisíc zákazníkov, ktorí si môžu vybrať z celkovo 15-tisíc lodí po celom svete od Chorvátska, Grécka, Talianska,  cez Karibik, Maldivy, Seychely až po Francúzsku Polynéziu.

Viac k témam: cestovanie, jachty, Zindulka
Zdroj: Webnoviny.sk - Jednotka v prenájme jácht ZINDULKA vstupuje na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) - Vyše tri stovky zamestnancov verejnej správy vo štvrtok v sále Istropolisu v Bratislave protestovali proti súčasnému systému ich odmeňovania. Ako pred odborármi uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Jozef Kollár, platové tabuľky vo verejnej správe sa päť rokov nemenili. "Päť rokov upozorňujeme vládu, že tu nie je niečo dobré," zdôraznil.

Pracovná skupina bez výsledku

Upozornil na to, že už pred dvomi rokmi vznikla za týmto účelom pracovná skupina, ktorej výsledok nie je dodnes vidieť. "Keď chcete niečo odložiť, tak vytvoríte pracovnú skupinu," podotkol. Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová upozornila na to, že na Slovensku rastie hrubý domáci produkt, stúpa zamestnanosť a nezamestnanosť klesá na historicky najnižšiu úroveň, avšak zamestnanci tieto pozitívne výsledky nepociťujú. "Máme nedostatok pracovnej sily na Slovensku, nastáva konkurenčný boj medzi verejným a súkromným sektorom o zamestnancov," povedala. Pýta sa, ako chce štát svojich zamestnancov motivovať, aby zostali pracovať vo verejnej správe.

Odmeňovanie po novom až v roku 2019

Tabuľkové platy vo verejnej sfére by podľa nej mali zohľadňovať dosiahnuté vzdelanie, prax, či náročnosť vykonávanej práce, čo sa podľa Uhlerovej v súčasnosti nedeje. Ako dodala, vláda sa zaviazala, že nové platové tabuľky pre verejnú správu predstaví do konca marca budúceho roka s tým, že odmeňovanie podľa nových tabuliek by malo začať od 1. januára 2019. Odporúčame:
Štát plánuje podľa Mihála vybrať na odvodoch ešte viac, od zamestnávateľov si vezme milióny eur Odborársky šéf Jozef Kollár ešte pred samotným protestným mítingom odovzdal na Úrade vlády SR vyhlásenie,v ktorom odborári vládu žiadajú, aby sa riešenie odmeňovania vo verejnej správe stalo pre kabinet prioritou. "Vyzývame vládu, aby bola prijatá taká reforma systému odmeňovania, ktorá v zmysle ústavy zabezpečí právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby umožnila dôstojnú životnú úroveň," uvádza sa vo vyhlásení. Najnižší tarifný plat v prvej platovej triede by mal podľa odborárov dosahovať úroveň minimálnej mzdy, pričom reforma odmeňovania musí byť stabilne finančne krytá v každej verejnej inštitúcii.

Zmena taríf sa pripravuje už druhý rok

Štát ako najväčší zamestnávateľ je podľa odborárov povinný platiť zamestnancom aspoň minimálnu mzdu v rámci systému odmeňovania zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. "Robí to však spôsobom, že mzdy tarifných tabuliek dorovná do výšky minimálnej mzdy. Výsledkom je, že mnohí zamestnanci taríf 1 až 7 sú na úrovni minimálnej mzdy," upozorňuje KOZ. Zmena platových taríf zamestnancov verejnej správy sa pritom podľa odborárov pripravuje na Úrade vlády SR už druhý rok. Odporúčame:
Aktualizované: Firmy na Slovensku sú proti plánom vlády zvýšiť príplatky, majú iný návrh na pomoc zamestnancom "V súčasnosti je rozpracovaná koncepcia odmeňovania týchto zamestnancov, ktorej finančné dopady neboli doteraz vyčíslené. Akoby vláda naťahovala čas a odďaľovala riešenie," dodali odborári.

Zvýšenie platov budú riešiť až v roku 2018

Predseda Smeru-SD Robert Fico na októbrovej straníckej konferencii avizoval, že vláda bude v roku 2018 riešiť aj zvýšenie miezd vo verejnej správe. "Musíme pripraviť reálny plán rastu miezd vo verejnej správe," povedal. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa koncom minulého mesiaca v diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť vyjadril, že návrh na zvýšenie tabuľkových platov vo verejnej službe predloží vláda do legislatívneho procesu v budúcom roku. Podľa neho je však otvorená otázka časovej postupnosti tohto kroku. Odporúčame:
Nemeckí podnikatelia sú proti plánom Ficovej vlády zvýšiť príplatky za prácu v noci a cez víkend "Možno to nie je potrebné vyrovnať v jednom kalendárnom roku, ale dôležité je prijať tú legislatívnu normu a robiť všetko pre to, aby tam bolo to svetielko na konci tunela," povedal minister práce. Podľa neho tiež nie je isté, kedy zvýšenie tabuľkových platov nastane. "Otázka účinnosti toho zákona je v tejto chvíli otvorená," uviedol. Hoci na tomto riešení neho už dlhšie pracuje komisia, minister práce a sociálnych vecí priznal, že štát pri riešení platov vo verejnej sfére mešká. "Stráca sa to podstatné, a to je rozdiel v jednotlivých tarifách, to znamená v kvalifikácii, ktorá je nevyhnutná, a zamestnanec so základným vzdelaním sa niekde vyrovnáva maturantovi, a to už nie je dobre," povedal Richter k porovnaniu minimálnych zárobkov v súkromnej a verejnej sfére.

Viac k témam: KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, platy v štátnej a verejnej správe, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky zamestnancov verejnej správy protestovali za vyššie mzdy, Ficovej vláde poslali výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 24. novembra (WebNoviny.sk) - Cena ropy vo štvrtok klesla. Ľahká americká ropa si v elektronickom obchodovaní odpísala 20 centov a jej cena sa znížila na 57,82 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zlacnela o 31 centov na 63,01 USD za barel. Trhy v USA boli zatvorené pre štátny sviatok Deň vďakyvzdania. Odporúčame:
Ľahká americká ropa posilnila o takmer dve percentá, ropa Brent zdražela o 75 centov Piatkové obchodovanie sa začalo posilnením ceny ľahkej americkej ropy, a to na úroveň 58,47 USD za barel. (1 EUR = 1,1848 SD)

Viac k témam: cena ropy
Zdroj: Webnoviny.sk - Cena ropy oslabila, ľahká americká ropa si odpísala 20 centov © SITA Všetky práva vyhradené.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter by mal čoskoro skončiť vo vláde a mal by sa viac venovať straníckej funkcii, pretože zároveň vykonáva v Smere-SD post generálneho manažéra. Podľa informácií agentúry SITA ho vo funkcii nahradí poslanec NR SR a košický primátor Richard Raši. Ten po regionálnych voľbách avizoval, že opätovne kandidovať na košického primátora nebude. V polovici novembra Richter tvrdil, že v tejto chvíli je otvorené absolútne všetko, čo sa týka otázky, či ostane ministrom alebo generálnym manažérom strany Smer-SD. "V tejto chvíli je absolútne všetko otvorené, vedú sa rokovania, rozhovory a hľadá sa riešenie," povedal na otázku, či by mal ostať generálnym manažérom a skončiť ako minister. Odporúčame:
Minister Richter nemá pocit, že by mu voliči vyčítali kauzu Čistý deň Dodal, že generálnym manažérom je 17 rokov, a teda má isté skúsenosti, autoritu a je teda prirodzené, že sú od neho očakávania. Pripomenul, že v nasledujúcich rokoch Smer čakajú voľby do samospráv, eurovoľby, prezidentské voľby a parlamentné voľby. Na druhej strane je však minister s plnou zodpovednosťou a má záujem plniť si úlohy.

Maďarič ako možný kandidát na prezidenta

V straníckej funkcii podpredsedu strany skončí minister kultúry Marek Maďarič. Po regionálnych voľbách ponúkol svoju funkciu. Podľa informácií agentúry SITA však tento týždeň v strane oznámil, že ako podpredseda v Smere definitívne končí a na sneme, ktorý bude 9. decembra, sa už o túto funkciu uchádzať nebude. V Smere sa o Maďaričovi začalo hovoriť ako o možnom prezidentskom kandidátovi. Odporúčame:
Minister kultúry Marek Maďarič vraj uvažuje o prezidentskej kandidatúre Maďarič v polovici novembra povedal, že ak abdikuje, viac sa o tento post uchádzať nebude. "Všetko chce nejaký vývoj. Je celkom možné, že sa vzdám funkcie podpredsedu, ale v takom prípade sa už nebudem znovu o tento post uchádzať," povedal. "Možno mám vyjadrenia, ktoré vyvolávajú kontroverzie, možno sa neviem vždy zladiť s názormi iných ľudí. Ale to je úplne normálne," uviedol.

Podpredsedovia žiadali koniec Kaliňáka

Funkciu ministra vnútra i podpredsedu strany si zrejme udrží Robert Kaliňák. Podľa informácií agentúry SITA piati podpredsedovia strany požadovali jeho odstúpenie z pozície ministra vnútra i podpredsedu Smeru. Podľa viacerých členov užšieho vedenia strany je totiž Kaliňák a jeho kauzy zodpovedný za pokles podpory Smeru u voličov. Jeho prepojenie s podnikateľom Ladislavom Bašternákom totiž Smer nevie vysvetliť ani vlastným voličom. S výnimkou Maďariča to všetci podpredsedovia vzápätí popreli. Odporúčame:
Mandát som dostal aj ja a mám ho naplniť, vyhlásil Kaliňák v súvislosti s odvolaním z funkcie Personálne zmeny nastávajú po regionálnych voľbách, v ktorých Smer stratil posty predsedov samosprávnych krajov v Žiline, Prešove i Košiciach. Zároveň Smer prišiel o veľký počet regionálnych poslancov. Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico nenazval voľby porážkou, keďže spomedzi strán získal Smer najviac poslancov v krajských zastupiteľstvách. Takisto pripomenul, že všetci ich kandidáti na predsedu vyššieho územného celku (VÚC) získali desaťtisíce hlasov.

Viac k témam: Ján Richter, Marek Maďarič, Robert Kaliňák, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarič vraj končí ako podpredseda Smeru-SD a Richter už nemá byť ministrom © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 24. novembra (WebNoviny.sk) - Regionálny súd v nemeckom Postupime odsúdil 21-ročného muža za podpaľačský útok na ubytovňu pre detských utečencov v obci Jüterbog. Mladíka vo štvrtok usvedčil z pokusu o vraždu, pokusu o závažné podpaľačstvo a poškodenie majetku a dal mu dvojročný podmienečný trest odňatia slobody a 200 hodín verejnoprospešných prác. Sudcovia rozhodli, že Nemca pri útoku motivovala nenávisť voči cudzincom a chcel ním zapôsobiť na svojho 41-ročného otca. Ten údajne k činu poskytol benzín a súdia ho v rámci samostatného procesu. Odporúčame:
Zo strediska pre imigrantov ušli desiatky ľudí, polícia sprísnila opatrenia na hraniciach Útok na zariadenie sa stal vlani v októbri a nikto pri ňom neutrpel zranenia. Súd vyniesol rozsudok v deň 25. výročia podpaľačského útoku v meste Mölln, pri ktorom neonacisti zabili troch ľudí tureckého pôvodu.  

Viac k témam: Nemecko, súd, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž chcel zapôsobiť na svojho otca, podpálil zariadenie pre detských utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 24. novembra (WebNoviny.sk) - Hamburských hasičov zalarmovali v dôsledku podozrenia z požiaru v suteréne obchodu s oblečením, no napokon sa ukázalo, že zápach ohňa vychádzal z vedľajšej gynekologickej kliniky. Hasiči vo štvrtok uviedli, že ich o možnom požiari informovali v stredu v čase obeda. Na miesto vyslali 16 členov zboru, ktorí po príchode takisto zacítili oheň, no v spomínanom suteréne sa im nepodarilo objaviť žiadne známky požiaru. Odporúčame:
Video: Továrňou na kozmetiku otriasli dva výbuchy, medzi zranenými sú aj hasiči Ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že zápach pochádzal z kliniky, kde tehotné ženy absolvovali terapiu s kadidlom. Úrady sa na celý prípad pozerajú s nadhľadom. "Kto vie, možno jedno či dve z tých detí sa raz pripoja k hasičom," uviedli.

Viac k témam: hasiči, Nemecko, požiar, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Terapia s kadidlom pre tehotné ženy spôsobila poplach, na miesto prišlo 16 hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

KIGALI 24. novembra (WebNoviny.sk) - Rwanda ponúkla útočisko migrantom z Líbye, kde údajne obchodujú s utečencami. "Nemôžeme byť ticho, keď ľudí zneužívajú a dražia ich ako dobytok," uviedli zástupcovia vlády. Rwandská ministerka zahraničných vecí Louise Mushikiwabo v stredu na Twitteri oznámila, že jej "krajina je malá, no nejaké miesto sa v nej ešte nájde". Odporúčame:
Obchodovanie s africkými migrantmi označil prezident Macron ako zločin proti ľudskosti Obchodovanie s migrantmi v africkej krajine odhalila nedávno zverejnená reportáž televízie CNN. Túto skutočnosť okamžite odsúdil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres, pričom vyzval na vyšetrenie záležitosti. Nebezpečnú cestu do Líbye absolvujú tisíce Afričanov, ktorí sa chcú dostať do Európy.  

Viac k témam: Líbya, obchodovanie s ľuďmi, Rwanda, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Rwanda reaguje na informácie o údajnom obchode s migrantmi, ponúka im útočisko © SITA Všetky práva vyhradené.

LAKHNAÚ 24. novembra (WebNoviny.sk) - Piatková nehoda vlaku na severe Indie si vyžiadala troch mŕtvych a 13 zranených, ktorých následne hospitalizovali. Zástupca polície uviedol, že jedenásť vagónov Vasco Da Gama Expressu sa vykoľajilo neďaleko stanice Manikpura v štáte Uttarpradéš. Šesť vozňov zostalo na trati. Odporúčame:
V Indii zablúdil vlak, cestujúci sa zobudili úplne inde ako plánovali Podľa úradov súprava práve opúšťala stanicu a naberala na rýchlosti, pričom mierila do mesta Patna v štáte Bihár. Zástupca železníc Anand Kumar uviedol, že nehodu zrejme spôsobila poškodená koľaj.

Viac k témam: India, nehoda vlaku
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri vlakovom nešťastí sa vykoľajilo jedenásť vozňov, dôvodom bola poškodená koľaj © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 754

Reklama