26. máj 2024
Facebook

25.5.2024 (SITA.sk) - Polícia vyšetruje okolnosti tragickej dopravnej nehody, pri ktorej na križovatke medzi Holíčom a Petrovou Vsou v okrese Skalica prišiel o život 48-ročný vodič VW Passat. Podľa doterajších zistení polície pravdepodobne neprispôsobil rýchlosť, pri predchádzaní nezvládol riadenie a skončil mimo cesty. „Pri nehode utrpel vodič, ktorý bol v aute sám, viaceré devastačné zranenia, ktorým, žiaľ, na mieste nehody podľahol,“ informuje o nehode trnavská polícia. Zároveň pripomína, že je to v priebehu 24 hodín už druhá tragédia na cestách v Trnavskom kraji. Pri prvej zomreli pri obci Veľká Mača v okrese Galanta po náraze do stromu traja mladí ľudia.

Viac k témam: Dopravná nehoda
Zdroj: SITA.sk - Vodič Volkswagenu vyletel z cesty, nehodu neprežil (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Najmenej dvaja civilisti zahynuli a 33 ďalších utrpelo zranenia pri ruskom sobotňajšom útoku na hypermarket v ukrajinskom meste Charkov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že budovu zasiahli dve ruské riadené bomby, ktoré spôsobili požiar na ploche 15-tisíc štvorcových metrov. Informuje o tom web Kyiv Independent. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ruský útok na hypermarket v Charkove (fotografie) „Rusko úmyselne zasiahlo civilný objekt uprostred víkendu," povedal ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa v čase útoku mohlo v hypermarkete nachádzať viac ako 200 ľudí.


Viac k témam: Charkov, Charkovská oblasť, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Hypermarket v Charkove zasiahli dve riadené bomby, ruský útok si vyžiadal mŕtvych a zranených (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Parlament si v sobotu pripomína 30. výročie od prvého rokovania v novej budove. Informovala o tom Kancelária Národnej rady (NR) SR a pripomenula, že je to 30 rokov od presťahovania NR SR do budovy na bratislavskom hradnom vrchu. Slovenský parlament do roku 1994 provizórne sídlil v Župnom dome. NR SR si pripomenula výstavbu nového sídla, ktorá sa začala v júni 1986, a teda počas obdobia Československej socialistickej republiky podľa architektov Ľudovíta Jendrejáka, Petra Puškára a Jána Šilingera. Budova nemala pôvodne slúžiť ako celoštátny parlament, ale ako slovenský parlament v rámci spoločného štátu. Projekt súčasne rátal s pôsobením iba jednej politickej strany a po Nežnej revolúcii a po páde režimu sa musel meniť.

Práce boli pozastavené

Po novembrových udalostiach boli stavebné práce dokonca na približne jeden rok pozastavené kvôli intenzívnym sporom týkajúcich sa pokračovania výstavby. Napokon sa však rozhodlo o dokončení budovy a stavebné práce následne pokračovali podľa nového projektu," priblížila Kancelária NR SR a dodala, že nový projekt bol prispôsobený tak, aby vyhovoval pluralitnému politickému spektru po voľbách v roku 1992. Výstavba novej budovy aj napriek diskusiám a kontroverziám skončila v roku 1993. O rok na to, po prvom slávnostnom zasadnutí pred začiatkom 32. schôdze parlamentu 25. mája budovu uviedli do prevádzky.

Dodatočné úpravy

V rámci otvorenia čestná hradná stráž za zvuku štátnej hymny SR vztýčila štátnu vlajku SR pred budovou, a to za účasti vtedajšieho predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča, členmi vlády SR na čele s premiérom Jozefom Moravčíkom i ďalších predstaviteľov ústredných orgánov štátnej správy," pripomenula si NR SR a dodala, že podľa archívnych správ boli náklady približne 320 miliónov Kčs a generálnym dodávateľom bola spoločnosť Stavoindustria. „Od otvorenia budovy sa vyskytli viaceré priestorové, kapacitné i praktické problémy, čo si vyžiadalo dodatočné úpravy a menšie rekonštrukcie. Avšak napriek tomu nová budova dodnes slúži nielen ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán SR, ale aj ako symbol slovenského parlamentarizmu," uzavrela Kancelária NR SR.

Viac k témam: Nežná revolúcia, Parlament
Zdroj: SITA.sk - Parlament si pripomína 30. výročie od prvého rokovania v novej budove, pre zmenu režimu museli projekt stavby meniť © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Postavenie a dôležitosť samosprávnych krajov v európskom priestore bolo témou konferencie Z Európy do regiónov - Ako sa priblížiť moderných európskym regiónom, ktorú zorganizovalo združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) 21. mája v Bratislave.

Prehlbujúce sa rozdiely

Diskutujúci sa zhodli, že Slovensko aj naďalej trápia prehlbujúce sa regionálne rozdiely, ktoré sa aj napriek niekoľkým poskytnutým miliardám eur z Európskej únie nedarí zmierňovať. Za najväčšie negatívum považujú hlavne ich neefektívne využívanie. Tieto zdroje sú využívané hlavne na opatrenia, ktoré by mal riešiť štát. Finančné zdroje, ktoré má Slovensko k dispozícii, je potrebné smerovať prioritne do oblastí, ako je napríklad veda, výskum a inovácie, ktoré pomôžu zvýšiť ekonomickú úroveň krajiny a byť tak viac konkurencieschopné so západnými regiónmi. V diskusiách zaznela zhoda aj na tom, že rozhodnutia by mali byť robené zdola nahor, a teda v regiónoch.

Prepojenie regiónov s EÚ

Hlavnou myšlienkou konferencie bolo prepojenie regiónov s Európskou úniou, ktoré môžeme vnímať ako komplex viacerých foriem a spôsobov. Na jednej strane to je rozvoj regiónov aj vďaka finančným zdrojom z únie a benefitmi vyplývajúcimi z nášho členstva v nej. Na druhej strane to zároveň znamená približovanie našich regiónov k tým vyspelejším v Európe,“ povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič. Dodal, že reálne pozitívne výsledky z praxe ukazujú, ako sa aj vďaka členstvu v Európskej únii samosprávy zmenili. Na konferencii predstavili aj výsledky prieskumu, ktorý zrealizovalo združenie SK8 v spolupráci s agentúrou Median SK, podľa ktorého si až 84 percent obyvateľov želá, aby sa o rozvoji regiónov rozhodovalo na úrovni samosprávy.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najrozsiahlejšia investičná politika

Regionálna politika EÚ je najrozsiahlejšou investičnou politikou Únie. S rozpočtom 392 miliárd eur na obdobie rokov 2021-2027, čo predstavuje takmer tretinu celkového rozpočtu EÚ, investuje do kľúčových oblastí, ako je tvorba pracovných miest, podpora konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu, zlepšovanie kvality života a udržateľný rozvoj v regiónoch," povedal vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha. Zdôraznil, že význam a prínosy politiky súdržnosti potvrdzuje aj prieskum Eurobarometra z leta 2023, podľa ktorého drvivá väčšina (86 percent) občanov Slovenska vníma pozitívny vplyv projektov financovaných z prostriedkov EÚ na rozvoj regiónov. Za najdôležitejšie oblasti, kam majú smerovať investície z regionálnej politiky, považujú vzdelávanie, zdravotnú a sociálnu infraštruktúru. Na rozvoj týchto, ale aj ďalších oblastí, má Slovensko v období 2021-2027 k dispozícii viac ako 16 miliárd eur z prostriedkov EÚ.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Eurobarometer, Eurofondy, Rozvoj regiónu
Zdroj: SITA.sk - Slovensko naďalej trápia prehlbujúce sa regionálne rozdiely, SK8 vidí riešenie v prepojení samospráv s Európskou úniou (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Slovensko za 20 rokov v Európskej únii dostalo 30 miliárd eur investícií a 80 percent našich verejných investícií je z európskych zdrojov. V rozhovore pre agentúru SITA to zdôraznil europoslanec uchádzajúci sa o znovuzvolenie Ivan Štefanec (KDH).

Peniaze na vzdelanie

Podľa neho je dôležité, aby aj táto kohézna politika zameraná na vyrovnávanie rozdielov medzi silnejšími a menej rozvinutými častiam únie pokračovala. Štefanec podľa vlastných slov podporuje, aby čo najviac peňazí z rozpočtu EÚ išlo na vzdelanie.

>>> Celý rozhovor s Ivanom Štefancom

Pretože to je naša budúcnosť. Nielen na Slovensku, ale v celej Únii. To najhodnotnejšie, čo máme, sú mozgy ľudí, a keď ich dokážeme stimulovať, keď im, hlavne mladým, dáme čo najlepšie vzdelanie, tak sa nám to v dobrom všetkým vráti,“ povedal europoslanec.

Ďalšie kľúčové oblasti

Kľúčové sú však podľa neho aj ďalšie oblasti. „Je to digitalizácia, ktorá tiež určuje náš vývoj. Je tu ochrana životného prostredia, žijeme naozaj v takej digitálnej a environmentálnej tranzícii, v takej veľmi rýchlo meniacej sa dobe. A je dôležité, aby sme tieto výzvy zvládli,“ vyhlásil Štefanec. Podľa europoslanca netreba pri distribúcii európskych zdrojov zabudnúť na našich farmárov, pretože podpora farmárov to je aj rozvoj vidieka a to je aj otázka bezpečnosti. „Potravinová sebestačnosť v Európe, to znamená aj bezpečnostnú otázku,“ dodal Štefanec.

Viac k témam: Eurofondy, europoslanec, Investícia
Zdroj: SITA.sk - Štefanec: Slovensko za 20 rokov v EÚ dostalo 30 miliárd eur investícií © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Traja najvyšší činitelia by nemali mať na výber a mali by bývať v štátnom bývaní. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Vila pre premiéra

Reagoval tak na potrebu zvýšenej bezpečnosti po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Ako však upozornil, tieto nehnuteľnosti sú v súčasnosti v katastrofálnom stave a premiér vilu zatiaľ ani nemá. „Keď som bol ešte v rokoch 2018 a 2020 vedúcim Úradu vlády SR, tak sme riešili aj bývanie pre premiéra SR. Vtedy sme to už mali takmer vyriešené, no potom prišiel Igor Matovič a dostalo sa to na začiatok," uviedol minister s tým, že jeho návrhom bude, aby bývanie pre troch najvyšších ústavných činiteľov zabezpečovalo ministerstvo vnútra cez Úrad na ochranu ústavných činiteľov.

Bezpečnosť a ochrana

Cieľom podľa jeho slov je, aby to boli bezpečnostne nastavené nehnuteľnosti, ktoré im budú dávať pocit elementárnej bezpečnosti a ochrany. „Z môjho pohľadu už včera bolo neskoro. Musíme ísť postupne, musíme zanalyzovať stav, to je však otázka dní. Želal by som si, aby to v tomto roku bolo aspoň z časti vyriešené. Neviete postaviť prezidentskú vilu zo dňa na deň," dodal minister.

Viac k témam: Minister vnútra SR, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Traja najvyšší činitelia by mali žiť v štátnom bývaní, podľa Šutaja Eštoka už včera bolo neskoro © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 25. mája 15:24
Terénne auto v obci Červená voda (okres Sabinov) v sobotu pred 14-tou hodinou narazilo do viacerých osôb a z miesta ušlo. „Predbežne sú tri ťažko zranené deti a nezistený počet dospelých s menšími poraneniami," priblížil operačný dôstojník, podľa ktorého boli na miesto udalosti vyslané dva vrtuľníky a všetky záchranné zložky. Zasahovalo aj osem hasičov zo Sabinova so štyrmi kusmi techniky. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR okrem dvoch vrtuľníkov vyslalo na miesto aj tri pozemné ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Evidujú šesť zranených osôb, z čoho tri sú deti.

Viac k témam: Dopravná nehoda
Zdroj: SITA.sk - Terénne auto narazilo do viacerých osôb a z miesta ušlo, ťažko zranené sú aj tri deti © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Ukrajinská armáda na fronte pri Charkove na severovýchode krajiny útočnými operáciami zatláča ruských vojakov a v niektorých oblastiach sa jej to darí. Uviedol to v piatok pred polnocou na Facebooku ukrajinský generálny štáb, informuje web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na charkovskom fronte sa za uplynulý deň odohralo 13 bojových stretov. Ukrajinskí obrancovia odrazili desať ruských útokov pri obciach Lypci, Tyche a Vovčansk. Boj pri obci Starycia pokračuje. Situácia je pod kontrolou. Ukrajinskí obrancovia okrem toho útočnými operáciami tlačia Rusov naspäť z frontovej línie a v niektorých oblastiach sa im to darí," konštatoval generálny štáb. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: Charkov, rusko-ukrajinský konflikt, ruský útok, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinská armáda v niektorých oblastiach charkovského frontu úspešne zatláča ruských vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Zdravotný stav predsedu vlády Roberta Fica sa zlepšuje. Informovala o tom Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica. Nemocnica spresnila, že tím ošetrujúcich lekárov po sobotňajšom konzíliu potvrdil subjektívne zlepšenie zdravotného stavu premiéra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Premiéra Roberta Fica v stredu 15. mája postrelili v Handlovej pred domom kultúry, kde sa konalo výjazdové rokovanie vlády.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej, zdravotný stav
Zdroj: SITA.sk - Zdravotný stav premiéra Roberta Fica sa zlepšuje © SITA Všetky práva vyhradené.

25.5.2024 (SITA.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku by malo v stredu 29. mája pokračovať hlavné pojednávanie týkajúce sa údajnej korupcie na bratislavských súdoch. Spolu s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom sú v tomto prípade obžalovaní bývalý sudca Richard M. a advokát Tomáš K., pričom obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve. Všetci traja na začiatku procesu odmietli svoju vinu.

Námietka zaujatosti sudcu

Vo veci sa naposledy pojednávalo v marci, keď obžalovaný Kollár vzniesol námietku zaujatosti voči sudcovi Miroslavovi Mazúchovi. Ten musel následne pojednávanie odročiť na neurčito, aby mohol byť spis zaslaný na Najvyšší súd SR na rozhodnutie o námietke. Na marcové pojednávanie boli predvolaní kľúčoví svedkovia prípadu, konkrétne bývalý sudca Vladimír Sklenka a exsudkyňa Miriam Repáková. Sklenka sa však z pojednávania ospravedlnil s tým, že je na dlhodobo plánovanej dovolenke v zahraničí. Predtým sa mu dvakrát nepodarilo doručiť predvolanie a doma ho nezastihli ani policajti. Svedkyňa Repáková sa, naopak, na súd dostavila a vypovedala.

Obžaloba obsahuje 11 skutkov

Obžaloba konkrétne obsahuje 11 skutkov, pričom väčšina z nich sa týka bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda M. Ten sa podľa obžaloby snažil ovplyvňovať rozhodnutia sudcu Okresného súdu Bratislava I V. S., viackrát mu za rozhodnutia podľa jeho inštrukcii, predovšetkým v konkurzných sporoch a v sporoch o vyplatenie finančných pohľadávok, sľúbil úplatok a v niekoľkých prípadoch mu aj odovzdal úplatky od 5 000 do 20 000 eur. Pokiaľ ide o Zoroslava Kollára, ten sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry zúčastnil na jednom stretnutí s Richardom M. a V. S. s cieľom ovplyvniť rozhodnutie V. S.. Tomáš K. zase podľa obžaloby pre V. S. vypracoval jeden rozsudok. Obhajcovia trojice obžalovaných označili obžalobu za neprípustnú a nedôvodnú s tým, že ide predovšetkým o „kompilát výsluchov svedka Vladimíra Sklenku“. Rovnako advokáti namietali, že ten je v obžalobe uvádzaný len ako V. S. čo je porušením práva obžalovaných na obhajobu.
Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu. Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta. Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, bolo sprostredkovanie úplatku pre Makóa za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol 300-tisíc eur.


Viac k témam: Korupcia, Piťovci, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Proces v kauze údajnej korupcie na bratislavských súdoch bude pokračovať budúci týždeň © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8749

Reklama