27. máj 2018
Facebook

PARÍŽ 26. mája (WebNoviny.sk) — Desaťtisíce ľudí pochodovali v sobotu za prísnych bezpečnostných opatrení východným Parížom, aby protestovali proti reformám prezidenta Emmanuela Macrona. Protesty, ktoré sa konali aj v desiatkach ďalších francúzskych miest, zvolali odbory, ľavicové politické strany a ľudskoprávne skupiny. Vo francúzskej metropole na poriadok dohliadalo 1 500 príslušníkov polície. Pred a po začiatku protestu tam poriadkové sily zadržali 35 osôb. Odporúčame:
Francúzi protestujú proti reformám Macrona, polícia použila proti študentom slzný plyn Organizátori Macronovi vyčítajú, že robí politiku v prospech bohatých, obmedzuje práva zamestnancov i sociálne výhody a posilňuje práva polície. Macron však tvrdí, že ho "nepokoje nezastavia a pokoj sa zas vráti".

Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzi protestovali proti reformám Macrona, vyčítajú mu politiku v prospech bohatých © SITA Všetky práva vyhradené.

DUBLIN 26. mája (WebNoviny.sk) —  Írsky premiér Leo Varadkar v sobotu označil výsledok referenda o potratoch za vyvrcholenie "tichej revolúcie", ktorá naberala na sile najmenej 20 rokov. Vyjadril sa tak po tom, čo exit polly po piatkovom referende naznačili, že prevažná väčšina Írov sa vyslovila za zrušenie ústavného zákazu umelého prerušenia tehotenstva. "Ľudia prehovorili," povedal Varadkar, ktorý je vyštudovaný lekár a presadzoval takúto zmenu ústavy. "Ľudia povedali, že chcú modernú ústavu pre modernú krajinu," uviedol írsky premiér. Zákon povoľujúci interrupcie chce presadiť do konca roka. Odporúčame:
V Írsku sa koná referendum o potratoch, premiér Varadkar adresoval ľuďom výzvu Skupiny zasadzujúce sa proti potratom naopak výsledok referenda označili za "tragédiu historických rozmerov". Hoci už priznali svoju porážku, avizovali, že sa nevzdávajú a vo svojej kampani budú pokračovať aj naďalej. Exit polly zverejnené po piatkovom írskom referende naznačujú, že Íri sa prevažnou väčšinou vyslovili za zrušenie ústavného zákazu umelého prerušenia tehotenstva. Zmenu podľa týchto zistení podporilo 68 percent hlasujúcich, zatiaľ čo 32 percent bolo proti. Oficiálne výsledky by mali byť známe až v sobotu popoludní alebo večer. Voliči v referende rozhodovali, či úrady zrušia ôsmy dodatok ústavy, čo by viedlo k liberálnejšej legislatíve. Dodatok z roku 1983 chráni právo na život dieťaťa už od momentu splodenia. Premiér Leo Varadkar pred začiatkom moratória prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter podporil návrh zmeny a vyzval ľudí, aby hlasovali za zrušenie dodatku.

Viac k témam: írsko, potrat, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Referendum v Írsku rozhodlo o zrušení ústavného zákazu potratov, odporcovia hovoria o tragédii © SITA Všetky práva vyhradené.

Meteorológovia aktualizovali výstrahy pred búrkami. Pôvodne vydali výstrahu najnižšieho 1. stupňa pre celý Prešovský kraj a tri okresy Banskobystrického, Žilinského a Košického kraja - Brezno, Liptovský Mikuláš a Spišská Nová Ves. Pred 17:00 ju aktualizovali a zvýšili na 2. stupeň pre okresy - Levoča, Prešov, Spišská Nová Ves, Gelnica a Snina. Zároveň si na búrky už musia dať približne do 18:00 pozor na celom východe krajiny, okrem južných okresov.

Ojedinelý výskyt silných búrok

Ako na svojej webstránke  informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), pri 2. stupni výstrahy pred búrkami meteorológovia ojedinele očakávajú výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Odporúčame:
Slnečné dni prinášajú riziká pre deti, hygienici radia ako ich chrániť S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 18 až 23 m/s (65 až 85 km/h). Ide o nadpriemerné hodnoty a pravdepodobnosť škôd je vysoká. Aj pri prvom stupni výstrahy sa búrky sa môžu vyskytnúť ojedinele a aj s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre rôzne aktivity.

Škody menšieho rozsahu

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 m/s (65 až 85 km/h). Takéto búrky sú v tomto ročnom období bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu krátkodobo výrazne stúpnuť hladiny malých vodných tokov, ktoré sa môžu vyliať z korýt. Možné je stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov či podjazdov, upozorňuje SHMÚ. SHMÚ zároveň vydal pre sobotňajšie popoludnie výstrahu pred prívalovou povodňou najnižšieho 1. stupňa pre okres Poprad. O 16:00 už v Poprade nebola v platnosti, no až do 18:00 začala platiť pre okresy Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča, Prešov a Snina. Malé toky po búrkach môžu výrazne stúpnuť a vyliať sa.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silné búrky, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Meteorológovia zvýšili výstrahu pred búrkami vo vybraných okresoch, varujú pred krúpami a povodňami © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Poslanec NR SR Martin Fedor (Most-Híd) nie je za rozširovanie počtu štátnych sviatkov na Slovensku, pretože ich máme v porovnaní s inými „až-až“. „Napriek tomu si myslím, že sté výročie založenia Československej republiky si mimoriadny jednorazový štátny sviatok zaslúži," povedal v sobtou pre agentúru SITA Martin Fedor, podľa ktorého Československá republika, ktorá vznikla na troskách Rakúsko – Uhorska zachránila našu existenciu. „Bez tejto udalosti by s vysokou pravdepodobnosťou slovenský národ dnes ani neexistoval,“ zdôraznil s tým, že preto si toto okrúhle výročie treba náležite pripomenúť. Odporúčame:
Je to hybridné a populistické riešenie, obula sa do vlády Milanová z OĽaNO za jednorazový sviatok Mimoriadny štátny sviatok na 30. októbra 2018 tento týždeň pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR schválila vláda SR. „V roku 2018 si pripomíname sté výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a k vzniku samostatného česko-slovenského štátu,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu, ktorý schválila vláda.

Viac k témam: Martin Fedor, sviatky, vznik Československa (1918)
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátnych sviatkov máme podľa Fedora „až-až“, ale vznik Československa si ho zaslúži © SITA Všetky práva vyhradené.

Meteorológovia vydali výstrahu prvého najnižšieho stupňa pred búrkami pre celý Prešovský kraj. V sobotu poobede búrky hrozia najmä v horských oblastiach Slovenska. Okrem Prešovského kraja sa týkajú aj niektorých okresov Banskobystrického, Žilinského a Košického kraja, konkrétne okresov Brezno, Liptovský Mikuláš a Spišská Nová Ves. Ako na svojej webstránke informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), výstraha 1. stupňa pred búrkami platí do 18:00. Búrky sa môžu vyskytnúť ojedinele a aj s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre rôzne aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 m/s (65 až 85 km/h). Odporúčame:
Slnečné dni prinášajú riziká pre deti, hygienici radia ako ich chrániť Takéto búrky sú v tomto ročnom období bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu krátkodobo výrazne stúpnuť hladiny malých vodných tokov, ktoré sa môžu vyliať z korýt. Možné je stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov či podjazdov, upozorňuje SHMÚ. SHMÚ zároveň vydal pre sobotné popoludnie výstrahu pred prívalovou povodňou najnižšieho 1. stupňa pre okres Poprad. Malé toky po búrkach môžu výrazne stúpnuť a vyliať sa.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silné búrky, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Meteorológovia vydali výstrahu pred búrkami vo vybraných oblastiach, opatrní by mali byť turisti © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Záchranársky vrtuľník z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Poprad zasahoval v sobotu krátko popoludní vo Vysokých Tatrách v oblasti Malej Studenej doliny. Pomoc leteckých záchranárov potrebovala 39-ročná žena. Agentúre SITA informáciu o tom poslala hovorkyňa Air Transport Europe Zuzana Hopjaková. Odporúčame:
Vysoké Tatry si vyžiadali ďalšiu obeť, turista spadol z vrchu Končistá Ako ďalej informuje tlačová správa, žena sa na turistickom chodníku pod Téryho chatou pošmykla a poranila si hlavu, najmä oblasť tváre. Lekára k zranenej spustili pomocou palubného navijaka. Na mieste ju ošetril a po preložení na palubu vrtuľníka ju v stabilizovanom stave letecky previezli na letisko v Poprade, kde si ju následne prevzala posádka Rýchlej zdravotnej pomoci.

Viac k témam: horská záchranná služba, Poprad, vrtuľník, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena sa pošmykla na turistickom chodníku, vo Vysokých Tatrách opäť zasahovali leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Zatiaľ za nejasných okolností sa v sobotu skoro ráno odohral pri Obchodnej ulici v bratislavskom Starom Meste incident, po ktorom skončil jeden muž v nemocnici. Ako agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I v sobotu krátko pred 04:45 počas hliadkovej služby započuli v blízkosti Obchodnej ulice hlasný ženský krik. Odporúčame:
Opitý vodič spôsobil pri Banskej Bystrici dopravnú nehodu, prívesný vozík poškodil dve autá Po príchode na miesto spozorovali viacero osôb a aj muža, ktorý ležal na zemi a podľa slov okolostojacich ho údajne napadol 28-ročný muž, ktorého policajti zaistili. Zranenému mužovi, ktorý bol v čase príchodu hliadky v bezvedomí, policajti poskytli až do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci prvú pomoc. Muža následne previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Polícia v prípade začala trestné stíhanie vo veci trestného činu ublíženia na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva. „Bližšie informácie k prípadu bude možné poskytnúť, keď to procesná situácia umožní," dodal Michal Szeiff.

Viac k témam: Bratislava, krimi, Obchodná ulica, Polícia SR, ublíženie na zdraví, výtržníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženský krik priviedol policajtov pri Obchodnú ulicu v Bratislave, kde našli muža v bezvedomí © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje na nezrovnalosti okolo prípravy veľkofilmu o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi s názvom Generál. Ako na tlačovej besede povedala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková, nezrovnalostí je toľko, že sa domnieva, že nejde o náhodu a „prípad vykazuje všetky znaky subvenčného podvodu“.

Trestné oznámenie

Preto liberáli pripravili trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré v piatok podali. Kaščáková sa zároveň obrátila so žiadosťou o prístup k informáciám na Audiovizuálny fond (AVF), Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) a oslovila aj ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú a zároveň ich vyzýva na hĺbkovú kontrolu príprav filmu. Odporúčame:
SaS má nové informácie, žiada o vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči ministerke Matečnej Na veľkofilm upozornila Kaščáková už 15. mája počas rozpravy v parlamentnom pléne k návrhu novely zákona o Audiovizuálnom fonde. Medzi iným v pléne povedala, že „podľa všetkého producent filmu už dostal na dotáciách niekoľko stotisíc euro na prípravu, no napriek tomu, že film o takomto čase mal byť už takmer natočený, tak podľa mojich informácií, ktoré mám z dôveryhodných zdrojov, tak nie je z neho nakrútená ešte ani jedna jediná klapka. Pýtam sa preto, ako je možné, že film, ktorý mal byť výkladnou skriňou osláv 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika na budúci rok, bude zrejme pre Slovensko hanbou storočia“.

Množstvo pochybení

Ako k téme ďalej povedala Kaščáková na tlačovej besede, ide o veľkorysý výpravný projekt s nakrúcaním v rôznych častiach Európy, vo Francúzsku a iných krajinách, kde Štefánik pôsobil. S tvorcami filmu Kaščáková nehovorila, sledovala zmluvy dostupné v centrálnom registri zmlúv a ďalšie verejne prístupné zdroje. Z týchto zdrojov zistila, že od roku 2013 doteraz bola na film schválená podpora štátu 1,8 milióna eur, konkrétne cez štyri zmluvy s AVF a jednu zmluvu s RTVS. Celkový rozpočet filmu má byť oveľa vyšší, no ani podrobným štúdiom všetkých zmlúv sa Kaščákovej presné celkové číslo nepodarilo zistiť, a to ani pri krížovej kontrole zmlúv. Obrovský problém vidí pri čerpaní peňazí na film ako celok. Ako tvrdí, krížovou kontrolou všetkých zmlúv zistili, že dochádza k reťazeniu zmluvných podmienok na jeden a ten istý projekt. Vidí množstvo pochybení. Napríklad podľa nej žiadateľ doteraz z celkovej schválenej sumy 1,8 mil. eur vyčerpal už približne trištvrte milióna eur, no k dnešnému dňu sa film ešte nezačal nakrúcať. Pritom prvá etapa filmovania sa mala skončiť na konci roka 2017 a posledná klapka mala padnúť na budúci štvrtok, teda 31. mája 2018. Podľa Kaščákovej nielenže nebol ani jeden filmovací deň, no nie je známe ani herecké obsadenie či aké budú filmovacie lokality.

SaS ponúka svoj návrh

Špecialistka SaS na oblasť kultúry vidí príčiny v systéme fungovania AVF. „Bohužiaľ, máme takto nastavený systém. Keď sa pozriete na samotný Audiovizuálny fond – je to hermeticky uzavretý svet s vlastnými internými normami, kde to naozaj je šité na mieru systému ´ja na bráchu, brácha na mne´ a vďaka tomu si dovolím tvrdiť, že filmový priemysel na Slovensku sa zužuje na výhodný biznis za štátne peniaze pre pár ľudí, ktorí v tom vedia chodiť,“ konštatovala Kaščáková. Pritom peňazí na filmovú tvorbu na Slovensku nie je málo, myslí si poslankyňa SaS a tvrdí, že po sčítaní zdrojov z AVF a z RTVS cez zmluvu so štátom je na filmovú tvorbu určených 20 až 30 miliónov eur ročne. Podľa Kaščákovej by za to mohlo vzniknúť 20 až 30 celovečerných filmov a pýta sa, či tomu filmová tvorba na Slovensku zodpovedá. SaS preto ponúka svoj návrh na zlepšenie, konkrétne dnes podávajú do podateľne NR SR návrh na zmenu zákona o Audiovizuálnom fonde. Liberáli avizujú aj ďalšie systémové zmeny, ktoré predstavia neskôr. Historický veľkofilm Generál podľa dokumentov zverejnených AVF vzniká v produkcii JMB Film & TV Production Bratislava, s.r.o. Autorkou námetu, scenára a režisérkou je Mariana Čengel Solčanská. Plánovaný čas jeho výroby bol od januára 2013 do februára 2019 a premiéru by mal mať v roku 100. výročia smrti Štefánika, teda na budúci rok. Agentúra SITA oslovila k téme AVF, RTVS a Ministerstvo kultúry SR.

Viac k témam: film, historický veľkofilm Generál, JMB Film & TV Production Bratislava, Mariana Čengel Solčanská, Milan Rastislav Štefánik, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri prípravách veľkofilmu o Štefánikovi má SaS podozrenie z podvodu © SITA Všetky práva vyhradené.

MADRID 26. mája (WebNoviny.sk) — Španielska záchranná služba zachránila v piatok v noci a v sobotu ráno v Stredozemnom mori ďalších 94 migrantov. Migranti sa podľa služby plavili z Afriky k európskym brehom v štyroch člnoch cez Gibraltársky prieliv. Odporúčame:
Minister vnútra nariadil v Paríži evakuáciu tisícok migrantov, niekoľko z nich sa už utopilo Podľa údajov Organizácie Spojených národov tento rok pri pokuse o preplavenie Stredozemného mora zomrelo už 636 migrantov. Do Európy ich počas prvých štyroch mesiacov tohto roka dorazilo 22 493, z toho 4 409 do Španielska.

Viac k témam: migranti, námorná záchranná služba, nelegálna migrácia, Španielsko, Stredozemné more
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielski záchranári pomáhali ďalším migrantom, do krajiny ich tento rok prišlo niekoľko tisíc © SITA Všetky práva vyhradené.

SOUL 26. mája (WebNoviny.sk) - Lídri oboch Kóreí sa v sobotu nečakane znovu stretli v demilitarizovanej zóne medzi oboma krajinami. Ide pritom už o druhú schôdzku severokórejského vodcu Kim Čong-una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina za posledný mesiac. Odporúčame:
Trump by nemal Severnú Kóreu zaháňať do kúta, myslí si Putin a vyzýva na menej agresie Stretnutie sa koná v čase, keď pokračujú snahy o obnovenie rokovaní týkajúcich sa americko-severokórejského summitu. Americký prezident Donald Trump summit vo štvrtok odvolal, neskôr však naznačil, že by sa predsa len mohol konať v pôvodnom termíne, teda 12. júna. Soul oznámil, že prezident Mun bude o výsledkoch najnovšieho stretnutia osobne informovať v nedeľu.

Viac k témam: Donald Trump, jadrové zbrane, Južná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Mun Če-in, Severná Kórea, summit, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri Severnej a Južnej Kórey prekvapili, nečakane sa stretli v demilitarizovanej zóne © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1370

Reklama