19. júl 2018
Facebook

BRATISLAVA 19. júla 2018 (WBN/PR) - Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku za uplynulých šesť mesiacov bola Škoda Octavia. V rámci skupiny AURES Holdings, ktorá prevádzkuje 44 autocentier AAA AUTO v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku, si v tomto roku zákazníci odviezli už 40 912 vozidiel. Skupina v rámci výkupu a predaja v minulom polroku dosiahla historický počet 2,1 milióna zákazníkov. Najpopulárnejším ojazdeným vozidlom v tuzemsku bola od januára do konca júna Škoda Octavia. Skupina tiež zaznamenala rast záujmu o vozidlá s automatickou prevodovkou a automobily SUV. "Záujem zákazníkov o vozidlá z AAA AUTO, Mototechny a Auto Diskontu bol v prvej polovici roka veľmi vysoký. O tom svedčí aj fakt, že sme v tomto období v skupine dosiahli zatiaľ najvyšší počet predaných áut v prvej polovici roka v histórii, a to takmer 41 000. Jún bol tiež so 7 400 predanými vozidlami našim najsilnejším mesiacom za posledných 10 rokov. V tomto mesiaci padol rovnaký rekord s 1 715 predanými autami aj na Slovensku. Verím, že okrem pozitívneho vývoja celého trhu ojazdených vozidiel, sa na vysokom záujem zákazníkov významnou mierou podieľal aj pozitívny vplyv inovácií, ktoré sú v tomto roku hlavným smerom rozvoja našich služieb a produktov pre zákazníkov naprieč skupinou a vo všetkých segmentoch," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, prevádzkovateľa autocentier AAA AUTO. V Českej republike a na Slovensku dosahuje podiel predaných vozidiel v Mototechne, ako v najinovatívnejšej značke skupiny, takmer 20 % z celkového počtu. "Rastúci záujem zákazníkov o zánovné vozidlá z Mototechny potvrdzuje správnosť našej stratégie venovať sa vo väčšej miere rozvoju tejto značky. V podpore Mototechny budeme aj naďalej pokračovať,"  uviedla Karolína Topolová.

Nejpredávanejšie vozidlá v sieti AAA AUTO v I. polroku 2018
Slovensko ČR Maďarsko Poľsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra Opel Astra
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Suzuki Swift Škoda Octavia
3. VW Passat VW Passat Ford Focus Ford Focus
4. VW Golf Hyundai i30 Škoda Octavia Škoda Fabia
5. Opel Astra Škoda Superb VW Passat VW Golf
6. Škoda Superb VW Golf Suzuki Ignis Renault Megane
7. Ford Focus Ford Focus Ford Mondeo Renault Clio
8. KIA Ceed Ford Mondeo Opel Corsa Ford Mondeo
9. KIA Sportage Škoda Yeti VW Golf VW Passat
10. Renault Megane KIA Ceed Ford Fiesta Hyundai i30

Trendy roku 2018

Za prvých šesť mesiacov roku 2018 skupina zaznamenala vo všetkých krajinách zvýšenie záujmu o vozidlá s automatickou prevodovkou, na Slovensku medziročne oproti  rovnakému obdobiu roku 2017 zhruba o 25 %. Z hľadiska typov vozidiel rastie vo všetkých krajinách záujem o SUV, na Slovensku  medziročne takmer o tretinu, v Poľsku dokonca o 45 %. Poznámka: Údaje o počtoch predaných vozidiel v tejto správe sa môžu v celoročných súhrnoch  mierne líšiť.

Viac k témam: AAA auto, jazdené vozidlá
Zdroj: Webnoviny.sk - Z autocentier AAA AUTO si zákazníci za prvých šesť mesiacov odviezli 41 000 vozidiel © SITA Všetky práva vyhradené.

BEJRÚT 19. júla (WebNoviny.sk) — Na severozápade Sýrie evakuovali vyše 7 000 obyvateľov dvoch provládnych obcí, ktoré posledné tri roky obliehali povstalci. Informovali o tom vo štvrtok sýrske štátne médiá. Odchod ľudí z obcí al-Fúa a Kafarjá v provincii Idlib umožnila dohoda vyrokovaná medzi vládnymi silami a povstalcami v posledných mesiacoch. Ide pritom o jeden z najväčších organizovaných presunov obyvateľstva v rámci sýrskej občianskej vojny. Na výmenu by mala sýrska vláda prepustiť stovky zadržiavaných povstalcov.

Viac k témam: evakuácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Na západe Sýrie v provinci Idlib evakuovali 7000 ľudí, vláda a povstalci sa dohodli na prímerí © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 19. júla, 11:50
BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) - Ťažká technika zo záchrannej brigády v Humennom a v Žiline sa presúva do Tatranskej Javoriny do lokality Podspády v okrese Poprad, kde hrozí pre intenzívne dažde vyliatie potoka a pád mosta. Na mieste sú už hasiči. „Situácia v obci je veľmi zlá, zasadať bude okresný krízový štáb, hrozí že spadne most,“ informovala agentúru SITA starostka obce Tatranská Javorina Alena Pitoňáková.

Zaplavilo aj turistické chodníky

Prívalové dažde zaplavili aj viacero turistických chodníkov. Štátne lesy TANAP-u odporúčajú turistom, aby sa vyhli oblasti Tatranskej Javoriny, kde voda poškodila viaceré turistické chodníky. Ako informovala Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u, najkritickejšia situácia je v oblasti Javorovej doliny, kde voda strhla časť zeleno značeného turistického chodníka. Chodník je momentálne nepriechodný, na jeho dočasnú uzáveru turistov priamo v teréne upozornia aj informačné tabule. Problémy hlásia tiež z Bielovodskej doliny, kde je poškodená cesta, ktorá slúži aj ako turistický chodník (modrá značka).

Evakuácia ľudí aj z chatovej oblasti

TANAP odporúča, aby si turisti výlety do tejto oblasti aspoň v najbližších dvoch – troch dňoch neplánovali. Poškodené mosty sú aj na viacerých miestach v Tichej a Kôprovej doline a takisto aj v Malej a Veľkej Studenej doline. Hasiči v stredu večer pomáhali s evakuáciou takmer 274 ľudí v obci Stará Lesná v okrese Kežmarok. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, Studený potok pretekajúci obcou sa po intenzívnom daždi vylial z koryta. Ľudí zo zaplavených chatových oblastí a domov umiestnili v miestnej škole a na obecnom úrade. Takmer tridsiatka hasičov po ukončení evakuácie vykonávala v obci do skorého rána protipovodňové opatrenia, v ktorých naďalej pokračujú.

Viac k témam: hasiči, Slovensko, Stará Lesná, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Hasiči evakuovali zo Starej Lesnej vyše 200 ľudí, v Podspádoch hrozí pre prívalové dažde pád mosta © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/ŽILINA 19. júla (WebNoviny.sk) - Krátko po čine zadržali policajti lupiča, ktorý v podchode žilinskej železničnej stanice prepadol dôchodcu. Ako agentúru SITA informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, páchateľ 74-ročného muža prekvapil vo chvíli, keď si pri kávomate kupoval kávu. Zo zadného vrecka mu vyťahoval peňaženku a keď si to dôchodca všimol, zaútočil na neho. Odporúčame:
René hodil dôchodcovi do tváre tašku plnú sliviek a z peňaženky mu ukradol šesť eur Zobral mu peňaženku s dokladmi a 40 eurami. Prepadnutého muža po útoku ošetrili v nemocnici a páchateľa po pár hodinách policajti zadržali. Ako uviedla Balogová, 32-ročného Jozefa zo Žiliny vyšetrovateľ obvinil z lúpeže a spracoval aj podnet na jeho vzatie do väzby. Žilinčanovi v prípade preukázania viny podľa zásady trikrát a dosť hrozí až doživotie.

Viac k témam: dôchodca, krádež, Polícia SR, prepadnutie, Žilina
Zdroj: Webnoviny.sk - Lupič prepadol dôchodcu pri kávomate a vzal mu peňaženku, Žilinčanovi už hrozí doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) - Zdravšie stravovanie žiakov podporil rezort školstva takmer 200-tisíc eurami. Tridsať projektov škôl z celého Slovenska získalo od ministerstva školstva finančný príspevok v rámci rozvojového projektu Zdravie na tanieri 2018. Jeho cieľom je podporiť aktivity smerujúce k prevencii obezity a vytvárať vhodné prostredie pre správny pitný režim žiakov v školách. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, do výzvy na podávanie projektov s uzávierkou 10. mája zaslali školy 69 projektov s požiadavkou 537 534 eur na ich realizáciu. Odporúčame:
Postavenie riaditeľov škôl sa zmení, ministerka Lubyová hovorí aj o platoch učiteľov Najnižší príspevok bol 3 500 eur a najvyšší 10 000 eur. Medzi úspešnými žiadateľmi prevažujú základné školy - 22 projektov, ktoré dopĺňa sedem stredných škôl a jedna spojená škola. Najviac projektov budú realizovať školy v Nitrianskom kraji, a to 10. Po päť žiadostí uspelo v Trnavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. V Trenčianskom kraji schválila hodnotiaca komisia dva projekty a po jednom v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Školy môžu peniaze použiť na nákup strojov, prístrojov, techniky, interiérového vybavenia, náradia najmä pre výučbu tematického celku ekonomika domácnosti vo vyučovacom predmete Technika v základných školách a regionálna gastronómia a marketing v rámci odbornej praxe žiakov (napríklad varná technológia, chladiarenská technológia či interiérové vybavenie) alebo na rekonštrukciu a modernizáciu priestorov školy, vrátane projektovej dokumentácie a modernizácie zariadení pre účely zdravého doplnkového stravovania žiakov a zdravého pitného režimu v škole.

Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo, stravovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo školstva podporilo zdravšiu stravu žiakov, najviac peňazí ide do Nitrianskeho kraja © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 19. júla (WebNoviny.sk) - Americké ministerstvo obchodu začalo prešetrovať vplyv dovozu uránu na národnú bezpečnosť. Minister obchodu Wilbur Ross uviedol, že USA produkujú iba päť percent uránu, ktorý potrebujú pre armádu a výrobu elektriny. Ešte v roku 1987 krajina vlastnou produkciou pokrýva takmer polovicu svojej spotreby uránu. O prešetrovanie požiadali ešte v januári dve americké spoločnosti UR-Energy a Energy Fuels, ktoré ťažia urán. V žiadosti uviedli, že americké odvetvie ťažby uránu zdecimoval dovoz z krajín, kde urán ťažia firmy podporované štátom, ako sú Rusko, Kazachstan, Uzbekistan a Čína. Odporúčame:
Čierna Hora by mohla začať tretiu svetovú vojnu, tvrdí šéf Bieleho domu Donald Trump "Naša krajina si nemôže dovoliť závislosť od zahraničných zdrojov - osobitne od Ruska a krajín v jeho sfére vplyvu a od Číny - v prípade prvku, ktorý je chrbticou nášho jadrového odstrašovania, je zdrojom energie lodí a ponoriek amerického jadrového námorníctva a produkuje sa z neho 20 percent elektriny, ktorú krajina spotrebuje," uviedli obe firmy v žiadosti. Energy Fuels a Ur-Energy zároveň vládu požiadali, aby zaviedla kvóty na dovoz, ktoré by zachovali štvrtinu amerického trhu pre domáci urán. Prešetrovanie môže trvať deväť mesiacov a potom minister obchodu môže dať prezidentovi odporúčanie, aké kroky je potrebné prijať.

Viac k témam: Čína, Rusko, urán, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - USA začali prešetrovať vplyv dovozu uránu z Ruska aj Číny na národnú bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) - Spoločnosť U.S. Steel je momentálne v Košiciach spokojná a zvažuje ďalšie investície. Chce tak zvýšiť svoju konkurencieschopnosť a o odchode z Košíc momentálne neuvažuje. Uviedol to vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši po rokovaní s najvyšším vedením americkej korporácie a jej slovenskej divízie.

Dodatočné clá na dovoz ocele

V Pittsburghu sa v stredu stretol s prezidentom a výkonným riaditeľom U.S. Steelu Davidom B. Burrittom, s prezidentom U.S. Steel Košice Scottom D. Buckisom a ďalšími členmi vedenia. Odporúčame:
Slovensko sa podujme na plnení Agendy 2030, Raši predstavil v OSN šesť národných priorít Jednou z tém rokovania boli aj dodatočné clá na dovoz ocele, ktoré USA zaviedli od júna. Ich cieľom je predovšetkým uchrániť americký trh pred výrobcami z Indie, Číny a Brazílie. U.S. Steel Košice však tieto clá neohrozujú.

Podpora kľúčových zamestnávateľov

"U.S. Steel Košice je našťastie producent ocele, ktorého takmer celá výroba je umiestňovaná na neamerickom trhu, uvalenie ciel sa ho teda bytostne nedotýka a jeho biznis to zásadne neovplyvňuje. Aj preto mali minulý rok jeden z rekordných," uviedol Raši. Vicepremiér na rokovaní takisto deklaroval záujem vlády na podpore kľúčových zamestnávateľov na Slovensku a ochotu riešiť ich problémy. V diskusiách sa venovali aj problémom, ktoré sú spojené s nákladmi na kontinuálne znižovanie emisií, s cenou elektrickej energie a s pracovnou silou.

Viac k témam: clá USA, oceľ, Richard Raši, U.S. Steel
Zdroj: Webnoviny.sk - U.S. Steel je v Košiciach spokojný, o odchode podľa Rašiho neuvažuje a clá USA ich neohrozujú © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 19. júla (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa síce v úvode stredajšieho obchodovania znížili, ale neskôr sa zotavili. Ľahká americká ropa uzavrela vyššie o jedno percento, a to na úrovni 68,76 USD za barel. Odporúčame:
Ľahká americká ropa klesla o 34 centov, zlacnela aj ropa Brent Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, tiež zdražela o jedno percento na 72,90 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu si prilepšila o 0,9 percenta na 2,04 USD za galón a vykurovací olej posilnil o jedno percento na 2,09 USD za galón. (1 EUR = 1,1611 USD)

Viac k témam: cena benzínu, ropa, Severomorská ropa Brent
Zdroj: Webnoviny.sk - Cena ropy sa zvýšila o jedno percento, polepšil si aj benzín © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) - Hasiči v stredu večer pomáhali s evakuáciou takmer 274 ľudí v obci Stará Lesná v okrese Kežmarok. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, Studený potok pretekajúci obcou sa po intenzívnom daždi vylial z koryta. Odporúčame:
Aktualizované: Prietrž mračien spôsobila v obci Hranovnica záplavy, vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity Ľudí zo zaplavených chatových oblastí a domov umiestnili v miestnej škole a na obecnom úrade. Takmer tridsiatka hasičov po ukončení evakuácie vykonávala v obci do skorého rána protipovodňové opatrenia, v ktorých naďalej pokračujú.

Viac k témam: hasiči, Slovensko, Stará Lesná, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči evakuovali zo Starej Lesnej vyše 200 ľudí, chatovú oblasť a domy ohrozujú záplavy © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 19. júla (WebNoviny.sk) - Britská polícia identifikovala páchateľov útoku na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo v marci v anglickom meste Salisbury. Informuje o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News. Polícia podľa jej údajov predpokladá, že do vraždy je zapojených niekoľko Rusov a hľadá preto viac než jedného podozrivého. Vyšetrovatelia sú si údajne istí, že podozriví sú Rusi. Odhaliť ich mali pomôcť záznamy z bezpečnostných kamier. Scotland Yard, ktorý vedie vyšetrovanie, sa k veci odmietol vyjadriť. Odporúčame:
Pri vyšetrovaní otrávenia novičokom zadržali 400 vecí, poslali ich do vládneho laboratória Skripaľa, bývalého ruského agenta, ktorý pracoval zároveň aj pre britské tajné služby, a jeho dcéru otrávili nervovoparalytickou látkou novičok, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Moskva tvrdí, že s útokom nemá nič spoločné. Skripaľ aj jeho dcéra sa z útoku nakoniec zotavili. Medzičasom sa novičokom otrávili aj dvaja ďalší Briti - Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley. Žena otravu neprežila.

Viac k témam: novičok, Sergej Skripaľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusi zaútočili látkou novičok na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, potvrdili vyšetrovatelia © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1556

Reklama