23. február 2018
Facebook

ŽENEVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Počet migrantov bez dokladov, ktorí vlani prišli do Švajčiarska, sa v porovnaní s rekordným prílevom z roku 2016 znížil takmer na polovicu. Švajčiarsky spolkový colný úrad vo štvrtok informoval, že podľa údajov pohraničnej stráže v minulom roku na územie krajiny nelegálne prišlo 27 300 ľudí. V predchádzajúcom roku ich pritom bolo takmer 49-tisíc. Odporúčame:
Merkelová vyzýva krajiny k pomoci s prílevom migrantov, zdôrazňuje aj posilňovanie hraníc Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uviedla, že vlani prišlo približne 119-tisíc migrantov z Líbye do Talianska, ktoré je hlavnou trasou pre migrantov vstupujúcich na územie Švajčiarska, hoci pravdepodobne majú úmysel smerovať ďalej na sever. V roku 2016 z Líbye do Talianska prišlo 179-tisíc migrantov. K tomuto poklesu prispelo zintenzívnenie hliadkovania líbyjskej pobrežnej stráže, rekordný počet leteckých repatriácií z Líbye a využívanie alternatívnych trás.

Viac k témam: migranti, Švajčiarsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet migrantov vstupujúcich do Švajčiarska bez dokladov klesol takmer na polovicu © SITA Všetky práva vyhradené.

MIDDLETOWN 22. februára (WebNoviny.sk) - V americkom meste Middletown v štáte Connecticut vrazilo auto naplnené kanistrami do nemocnice. Vodičom bol tamojší obyvateľ. Dvadsiatnik je zároveň jedinou osobou, ktorá utrpela zranenie. Odporúčame:
Foto: Auto narazilo do skupiny detí pri Spišskom Bystrom, zasahovali leteckí záchranári aj hasiči Hospitalizovali ho v Bridgeport Hospital v kritickom stave. Policajný šéf William McKenna povedal, že motív konania v súčasnosti vyšetrujú. Polícia evakuovala obyvateľov v okolí bytu, v ktorom býva páchateľ. Na mieste však nenašli žiadnu výbušninu. Auto narazilo do časti, v ktorej sa nachádza pohotovosť. Úrady odtiaľ evakuovali približne 30 pacientov a 20 zamestnancov. Podľa doterajších informácií vozidlo narazilo do vstupu na oddelenie, pričom prednú časť auta a takisto aj vodiča pohltili plamene. Na miesto následne dorazili polícia, experti na výbušniny a hasiči, ktorým sa podarilo dostať požiar pod kontrolu.

Viac k témam: havária, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - V americkom meste Middletown narazilo auto naplnené kanistrami do nemocnice © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 22. februára (WebNoviny.sk) - Niekdajší výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Save the Children Justin Forsyth rezignoval na funkciu zástupcu výkonného riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF). Odporúčame:
Al-Káida je v niektorých oblastiach väčšou hrozbou ako Islamský štát, tvrdí OSN Urobil tak po tom, ako ho obvinili z poslania textových správ obsahujúcich nevhodné komentáre na margo oblečenia troch mladých zamestnankýň UNICEF-u. Forsyth povedal, že sa im úprimne ospravedlnil a rozhodol sa opustiť organizáciu preto, aby nepoškodil jej meno.

Viac k témam: Justin Forsyth, Unicef
Zdroj: Webnoviny.sk - Zástupca výkonného riaditeľa Detského fondu OSN rezignoval, čelí obvineniam z nevhodného správania © SITA Všetky práva vyhradené.

DUBAJ 22. februára (WebNoviny.sk) - Saudská Arábia čoskoro začne s výstavbou prvej opery v kráľovstve, kde boli dve desaťročia zakázané koncerty a tiež hudba v reštauráciách či obchodoch.

Nové reformy

Zmierňovanie dlhoročných obmedzení týkajúcich sa zábavy je súčasťou reforiem mladého korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý sa snaží podporiť ekonomiku krajiny zvýšením výdavkov domácností. Odporúčame:
Na festivale Sziget vystúpia aj Dua Lipa, Gorillaz či Shawn Mendes Štvrtkové vyhlásenie uvádza, že budovu postavia v meste Džidda pri Červenom mori na západnom pobreží krajiny. Mesto býva vstupnou bránou pre tisícky moslimských pútnikov prichádzajúcich do Mekky z celého sveta a je preto považované za liberálnejšie a etnicky rôznorodejšie, než hlavné mesto Rijád, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí.

Viac voľných pracovných miest

Tridsaťdvaročný princ zverejnil pred dvomi rokmi plán ekonomickej a sociálnej reformy Vision 2030, ktorá má znížiť závislosť krajiny na príjmoch z ropy, zvýšiť príjmy z turizmu a výdavky domácností na kultúru a zábavu. Jednou z jeho ambícií je obnoviť v krajine umiernenú formu islamu, ktorý je otvorený k iným vierovyznaniam, tradíciám a ľuďom. Odporúčame:
BRIT Awards ovládli Dua Lipa a rapper Stormzy, ale aj podpora boja proti sexuálnemu obťažovaniu Zábavný priemysel by mal do konca roka 2018 zamestnávať v Saudskej Arábii 220-tisíc ľudí, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku to bolo len 17-tisíc. Ministerstvo kultúry tiež plánuje zorganizovať 5000 podujatí. Do zábavného priemyslu chcú v najbližších rokoch investovať 64 miliárd dolárov (v prepočte 52,1 miliardy eur).  

Viac k témam: opera, Saudská Arábia
Zdroj: Webnoviny.sk - V Saudskej Arábii postavia úplne prvú operu, doteraz boli zakázané koncerty a hudba v reštauráciach © SITA Všetky práva vyhradené.

BUENOS AIRES 22. februára (WebNoviny.sk) - V Buenos Aires zatkli policajného dôstojníka a ruského diplomata po tom, ako na ruskom veľvyslanectve objavili veľké množstvo kokaínu. Odporúčame:
Pre Andreja Danka a SNS je téma drog uzavretá, Žitňanská nemusí predkladať nový návrh Ministerka obrany Patricia Bullrich vo štvrtok uviedla, že v batožine našli v roku 2016 až 389 kilogramov drogy. Úrady zadržali podozrivých v stredu po spoločnom vyšetrovaní krajín, ktoré trvalo približne jeden rok.

Viac k témam: Argentína, kokaín
Zdroj: Webnoviny.sk - V Argentíne zatkli policajného dôstojníka a ruského diplomata, problémom bol kokaín © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí s novými pravidlami zamestnávania pracovníkov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie, ktoré sa na Slovensku zavedú od začiatku mája tohto roka. "Vládna koalícia urobila podľa nášho názoru hrubú chybu a v čase nevídaného celosvetového rozmachu ohrozuje rast miezd najmä v robotníckych profesiách,“ uviedla podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová. Ako pokračovala, vláda na jednej strane administratívnymi opatreniami, ako je rast minimálnej mzdy či zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov mzdy umelo zvyšuje a na strane druhej otvorením trhu práce pre robotníkov zo Srbska, či Ukrajiny vytvára reálny trhový tlak na stagnáciu miezd. Odporúčame:
Odborári sa obávajú zamestnávania cudzincov, zdôrazňujú „rezervy v domácich zdrojoch“ "Ficove vlády urobili a robia hrubú chybu, keď prostredníctvom stimulov a rôznych dotácií doslova nakupujú v zahraničí investície, ktoré zvyšujú dopyt po nekvalifikovanej práci. Takúto prácu pri výrobných pásoch ľudia zvládnu po krátkom školení. Nepotrebujú na to žiadne školy," tvrdí Kiššová.

Riešenie má dva základné piliere

Tieto investície sa pritom podľa nej sústreďujú len v niekoľkých priemyselných centrách na Slovensku, čím sa nedostatok pracovných síl prehlbuje. Riešenie SaS sa podľa nej opiera o dva základné piliere. "Po prvé, treba konečne zrušiť investičné stimuly, ktoré selektívne zvýhodňujú malú časť podnikateľov a deformujú podnikateľské prostredie vrátane trhu práce. Po druhé, štát umožní zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín len s podmienkou, že budú zarábať minimálne jeden a pol násobok priemernej mzdy," dodala podpredsedníčka SaS. Odporúčame:
Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku stúpa, policajti dohliadajú na zákonnosť ich pobytu Vážne obavy z uvoľnenia pravidiel zamestnávania cudzincov prichádzajúcich na slovenský trh práce z krajín mimo EÚ majú aj odborári. "Pri obsadzovaní voľných pracovných miest je potrebné prioritne hľadať rezervy v domácich zdrojoch," uviedla Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) v tlačovej správe. Pozitívny vývoj miery nezamestnanosti na Slovensku je v súčasnosti obmedzujúcim faktorom dostatočných voľných pracovných síl a Slovensko čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, čo si podľa odborárov vyžaduje reformu vzdelávania s prepojením na potreby trhu práce.

Odborári odmietajú sociálny dumping

"Cieľom KOZ SR je zabrániť sociálnemu dumpingu vo všetkých jeho podobách, preto odmieta akékoľvek zneužívanie pracovnej sily a jej dovážanie len za účelom šetrenia finančných prostriedkov," zdôraznili odborári. Upozorňujú na to, že všetci zamestnanci pracujúci na území Slovenska musia mať rovnaké podmienky zamestnania ako slovenskí zamestnanci, a to vrátane mzdového ohodnotenia. Odmietajú akúkoľvek mzdovú diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti s cieľom zamestnávania lacnej pracovnej sily. "Takéto dovážanie lacnej pracovnej sily by znamenalo znižovanie mzdovej úrovne na Slovensku a znevýhodňovalo by domácich pracovníkov ako tých „drahších“," tvrdia odborári.

Kiska novelu zákona podpísal

Prezident SR Andrej Kiska v stredu podpísal novelu zákona o službách zamestnanosti od poslancov za stranu Smer-SD Jána Podmanického, Martina Glváča a Ľubomíra Petráka. Novela zákona od mája tohto roka zjednodušuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie, na Slovensku. Bude sa to týkať len vybraných profesií, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a okresov s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5 %. Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok pracovnej sily, stanoví komisia na tripartitnej úrovni a bude zverejnený a ročne aktualizovaný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Odporúčame:
Aktualizované: Trináste a 14. platy budú čiastočne oslobodené od daní a odvodov, musia však splniť podmienku "Na identifikované zamestnania bude pri udeľovaní jednotných povolení štátnym príslušníkom tretích krajín platiť zjednodušený proces, napríklad nebude na tento účel potrebné nahlasovať voľné pracovné miesta," uviedli poslanci za stranu Smer. Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie sa obmedzí na najviac 30 % z celkového počtu zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa. "Uvedené sa navrhuje z dôvodu, aby sa tento nástroj nevyužíval na zabezpečovanie pracovnej sily z tretích krajín, čo by mohlo mať za následok znižovanie mzdových a pracovnoprávnych podmienok v SR," tvrdia koaliční poslanci. Zjednodušenie podmienok a zrýchlenie procesu má podľa nich len napomôcť zamestnávateľom riešiť prechodný nedostatok pracovnej sily aj prostredníctvom štátnych príslušníkov tretích krajín.

Viac k témam: Andrej Kiska, cudzinci, Európska únia, KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, SaS Sloboda a Solidarita, zamestnanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ficova vláda podľa SaS ohrozuje rast miezd, môžu za to nové pravidlá o zamestnávaní cudzincov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Na doživotie odsúdený Mikuláš Černák prekvapujúco zrušil spoluprácu s obhajcom Františkom Polákom, ktorý ho zastupoval vyše sedem rokov. Informuje o tom portál Parlamentné listy.

Černák má viacerých advokátov

Polák pre Parlamentné listy uviedol, že Černák mu zrušil plnú moc vo všetkých veciach, kde ho zastupoval. "Neželá si, aby som sa ešte k nemu vyjadroval," odkázal redakcii spomínaného portálu, ktorá pripomína, že Polák nebol jediným obhajcom Černáka. Odporúčame:
Video: Rusko a Černák sa stretli, polícia konfrontovala ich výpovede v kauze objednávky vraždy Mafiánsky boss využíval služby viacerých advokátov. Polák ho napríklad zastupoval aj pri poslednej medializovanej veci – pri obvinení Černáka voči Pavlovi Ruskovi. Bývalý šéf TV Markíza je podozrivý z toho, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Polák pracoval aj v SIS

Polák kedysi pracoval na polícii ako vyšetrovateľ, neskôr v deväťdesiatych rokoch nastúpil do Slovenskej informačnej služby (SIS), kde bol až do roku 2006. Černáka začal obhajovať ešte keď bol v Ilave. "Keď som sa s ním zoznámil, nevypovedal o žiadnej trestnej činnosti, ktorej sa mal dopúšťať, a kauzy, za ktoré bol odsúdený, boli uzatvorené. Zoznámili sme sa pri jednej veci, kde vypovedal ako svedok. Oslovil ma, prišiel som za ním, rozprávali sme sa, začal som ho zastupovať a začali sme preberať niektoré prípady, ktoré ešte len začali nabiehať,“ zverejnili Parlamentné listy vyjadrenie Poláka z jedného z rozhovorov, v ktorom spomína na začiatky s Černákom. Rozhovor, ktorý Parlamentné listy pripravili, Polák zakázal zverejniť. Odpovedal v ňom aj na otázky, či čítal knihu svojho klienta, ako hodnotí fakt, že je Černák za ňu nominovaný v súťaži o spisovateľa roka, ako prebieha kauza s Ruskom po nedávnej konfrontácii, ako často sa v tomto období spolu s klientom stretáva, ako sa klient za obdobie spolupráce zmenil alebo či naozaj úprimne verí v podmienečné prepustenie a podobne. Polák viac k vzťahu s Černákom povedať nechcel. „Želám mu, aby sa mu darilo,“  komentoval v krátkosti pre Parlamentné listy.      

Viac k témam: František Polák, Mikuláš Černák, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Zvrat v prípade obhajoby bossa Černáka, zrušil spoluprácu s Polákom © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská europoslankyňa Anna Záborská je rada, že sa Slovenská národná strana (SNS) inšpirovala pri Istanbulskom dohovore aj návrhom KDH. Pripomenula, že v roku 2015 návrh KDH nepodporil ani jeden z poslancov strany Smer-SD. "Fandím tejto iniciatíve SNS, pretože potvrdzuje správnosť kresťanskodemokratickej politiky zameranej na podporu rodiny. Ja sama k takémuto opatreniu vyzývam prinajmenšom už od roku 2012,“ komentovala návrh národniarov Záborská. Vládna SNS navrhuje stiahnuť podpis Slovenskej republiky k Instabulskému dohovoru ešte z roku 2011 za vlády Ivety Radičovej, v ktorej bolo aj KDH. Odporúčame:
Slovensko neratifikuje Istanbulský dohovor, podľa Fica je v rozpore s ústavou v definícii manželstva Záborská pripomenula, že teraz je na národniaroch, aby presvedčili o zrušení podpisu aj koaličných partnerov. "Inak hrozí, že ich návrh neprejde ani do druhého čítania. To by bola škoda,“ povedala europoslankyňa. Istanbulský dohovor podpísala Slovenská republika medzi prvými krajinami v roku 2011. Ako dnes uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD), Slovenská republika za súčasného znenia dohovor v parlamente neratifikuje, zanalyzuje však možné zlepšenia vnútroštátnej legislatívy na zlepšenie ochrany práv žien. Za neratifikovanie materiálu podľa Fica nehrozia žiadne sankcie. Istanbulský dohovor hovorí najmä o predchádzaní násiliu na ženách.

Viac k témam: Anna Záborská, Istanbulský dohovor
Zdroj: Webnoviny.sk - Som rada, že sa SNS inšpirovala pri Istanbulskom dohovore návrhom KDH, tvrdí europoslankyňa Záborská © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Svetoznámy mím, pedagóg a choreograf Milan Sládek, ktorý sa v piatok 23. februára dožíva 80 rokov, oslávi svoje jubileum v sobotu večer slávnostným galavečerom v Štúdiu MD 3 RTVS. Televízia odvysiela podujatie zo záznamu.

Najlepšie predstavenia

Program galavečera bude podľa Sládkových slov pestrý. „Svoj život som rozdelil do takých piatich fáz, z ktorých sme pripravili projekcie. Chcel som, aby sa spravili vstupy zo všetkých dokumentov, ktoré o mne existujú. Aby sme tak vykreslili všetky fázy môjho života, ktorý bol pomerne bohatý tým, že som putoval a sám seba objavoval. Odporúčame:
Na festivale Sziget vystúpia aj Dua Lipa, Gorillaz či Shawn Mendes Myslím, že sa nám podarilo spraviť veľmi zaujímavý súhrn dokumentov, ktoré budú sprevádzané rozhovorom a hudobnými vsuvkami. Budú tam aj moji kolegovia bábkoherci, s ktorými som inscenoval Figarovu svadbu v Kórei v Soule. Bude to taká všehochuť mojej práce, ktorá trvala 60 rokov,“ priblížil Sládek. Sám počas večera svoje umenie predvádzať neplánuje. „Dohodli sme sa akurát s priateľmi z Figarovej svadby, že predvedieme prvú časť predstavenia a duet s bábkami, ktoré sme mali aj v Kórei,“ prezradil charizmatický rodák zo Streženíc.

Prierez celoživotným umením

Najviac zo všetkého si pritom prial, aby pripravovaný program nepôsobil naduto a príliš slávnostne. „Pán Sládek hlavne nechcel, aby to bolo také nabubrené. Prial si, aby to bolo skôr také milé, pracovné, možno improvizované, aby to bol inakší program, ako obvykle tie slávnostné galavečery bývajú. Všetci umelci, ktorí v rámci programu vystúpia, nejakým spôsobom s pánom Sládkom komunikovali, hrali, účinkovali, boli s ním v kontakte. Bude to taký prierez jeho celoživotným umením a vlastne aj taký pohľad do budúcna, pretože ako pán Sládek stále tvrdí, má za sebou ešte len prvú polovicu života,“ uviedla organizátorka podujatia Ľuba Šajdová. Odporúčame:
BRIT Awards ovládli Dua Lipa a rapper Stormzy, ale aj podpora boja proti sexuálnemu obťažovaniu Galavečerom, nad ktorým prevzal záštitu i prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, však oslavy jubilea známeho umelca nekončia. Budúci týždeň sa Sládek totiž predstaví v štyroch špeciálnych vystúpeniach na bratislavskej Malej scéne STU. Pod spoločným názvom Milan Sládek – Jubileum uvedie v dvojhodinovom predstavení dve inscenácie - pantomimickú grotesku Dar, ktorá vznikla v roku 1969 ako reakcia na tragické udalosti 21. augusta 1968 v bývalom Československu a jednoaktovku Andy & Basquiat, v ktorej reflektuje stretnutie rôznych svetov dvoch umeleckých gigantov, Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata, ktorí počas trvania ich priateľstva spolu namaľovali 130 obrazov. „Keď som rozmýšľal, kde v Bratislave by som svoju osemdesiatku oslávil, tak som si uvedomil, že by to mala byť Malá scéna, pretože práve tam som začínal. Bol som v tých priestoroch od roku 1962 do júla 1968. Hrali sme tam každý týždeň. Nikto nevedel, či tie predstavenia budú mať nejaký ohlas, pantomíma je predsa len pre Slovensko netypická, ale veľmi skoro sme ho mali. Divadlo bolo vždy vypredané, všetky predstavenia boli plné,“ zaspomínal si Sládek. Predstavenia Malá scéna uvedie štyri dni po sebe - 28. februára a 1. marca o 10:00 a 2. a 3. februára o 19.00.

Viac k témam: Divadlo, Milan Sládek
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetoznámy pantomím Milan Sládek oslávi osemdesiatiny slávnostným galavečerom © SITA Všetky práva vyhradené.

Premiér Fico dnes podvečer cestuje na piatkové zasadnutie Európskej rady v Bruseli, kde budú premiéri a prezidenti debatovať o dvoch hlavných témach – inštitucionálnych záležitostiach a viacročnom finančnom rámci (VFR) po roku 2020. V oblasti inštitucionálnych záležitostí pritom pôjde o diskusiu v kontexte príprav volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019. Okrem summitu sa premiér Robert Fico zúčastní aj na konferencii na podporu krajín Sahelu.

Spoločná európska kandidátka je zlá

Pokiaľ ide o voľby do EP, lídri sa budú venovať prerozdeleniu 73 kresiel po odchode Veľkej Británie z EÚ. O tejto téme už hlasoval aj Európsky parlament, ktorý odmietol tzv. paneurópsku kandidátku. Jej zástancom bol napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, naopak, odmietlo ju 12 z 13 slovenských europoslancov. Odporúčame:
Slovensko neratifikuje Istanbulský dohovor, podľa Fica je v rozpore s ústavou v definícii manželstva Ako pre SITA povedal poslanec EP Ivan Štefanec, spoločná európska kandidátka hraničila s protiústavnosťou vo viacerých krajinách. Spoločná európska kandidátka je podľa neho zlá aj preto, že ľudia, ktorí sú volenými zástupcami občanov, by mali komunikovať priamo s voličmi. „Ja si neviem predstaviť, že nejaký Francúz bude komunikovať s ľuďmi na Orave, alebo nejaký Rumun bude kampaňovať vo Fínsku,“ vysvetlil Štefanec. Podľa hlasovania v pléne EP by sa niektoré kreslá po britských europoslancoch mali prerozdeliť a niektoré nechať v zálohe pre krajiny, ktoré ešte len do EÚ vstúpia. Slovensko by získalo o mandát viac, mali by sme 14 europoslancov. Lídri sa tiež budú venovať aj konceptu Spitzenkandidátov, teda kandidátov na post predsedu Európskej komisie, ktorých nominujú jednotlivé politické frakcie v Európskom parlamente. Frakcia, ktorá v celej EÚ získa najviac hlasov, by mala získať aj post predsedu EK. Prvým Spitzenkandidátom bol súčasný šéf Komisie Jean-Claude Juncker.

Čistí prispievatelia

Tento postup sa však nepáči všetkým krajinám, keďže podľa Lisabonskej zmluvy to je Európska rada, ktorá navrhuje parlamentu kandidáta. Krajiny V4, ale ani Francúzi či Holanďania nie sú fanúšikmi tohto procesu. Naopak, Európsky parlament sa už vyjadril, že podporí iba Spitzenkandidáta. Prepojenie výberu šéfa Európskej komisie s výsledkami volieb do Európskeho parlamentu posilňuje podľa poslancov legitimitu oboch inštitúcií. Odporúčame:
Našou povinnosťou je chrániť a zvyšovať minimálnu mzdu, myslí si premiér Fico Piatková debata sa zameria aj na politické priority budúceho finančného rámca po roku 2020. Diskusia premiérov a prezidentov bude vstupom do pripravovaného návrhu, ktorý má Európska komisia predložiť do 29. mája. Príprava viacročného finančného rámca na roky 2021 - 2027 je o to náročnejšia, že z Únie odchádza Veľká Británia – čistý prispievateľ. Čistí prispievatelia ako napríklad Rakúsko odmietajú „zaplátať“ dieru po Britoch.

Budeme tlačiť na flexibilitu

Slovensko považuje za správne, aby všetky členské štáty prispievali viac, podmienky financovania z rozpočtu EÚ boli „stabilné a jasné“ a výrazne sa zjednodušili pravidlá pre realizáciu projektov spolufinancovaných z EÚ. Myslíme si, že politika súdržnosti by mala zostať otvorená pre všetky regióny EÚ, pričom menej rozvinuté regióny by mali byť podporované intenzívnejšie. Pokiaľ ide o spoločnú poľnohospodársku politiku, vzhľadom na silnejúcu globálnu konkurenciu a zdedenú štruktúru pôdohospodárstva SR nebude podporovať limitovanie priamych platieb farmárom v závislosti od veľkosti fariem. Odporúčame:
Fico má ambíciu piatykrát po sebe vyhrať voľby a chce aj zostavovať vládu "Ak by nebol britský výpadok 100-percentne dofinancovaný, tak potom hovoríme, že potrebujeme väčšiu flexibilitu. Dostať sa k európskym peniazom nie je úplne jednoduché. Takže peňazí môže byť menej, ale budeme tlačiť na flexibilitu," povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Avizoval, že Slovensko bude bojovať za kohéznu politiku.

Viac k témam: Európsky parlament, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico odlieta na summit o budúcom rozpočte a voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1059

Reklama