21. október 2019
Facebook
sobota, 20 január 2018 09:00

Štátna podpora pri stavebnom sporení má byť poskytovaná účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo financií (MF) SR chce dať stavebnému sporeniu novú podobu. Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo návrh novely zákona o stavebnom sporení. Po novom by mala byť štátna podpora pri stavebnom sporení poskytovaná podľa rezortu účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie. Poskytnutie štátnej podpory by malo byť viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. Preto by sa mal zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov, ktorý podľa ministerstva výrazne deformoval trh podpory bývania.

Peniaze výlučne na stavebné účely

Priateľskí sporitelia nemuseli totiž dokladovať účel použitia prostriedkov. Preto by sa poskytnutie štátnej prémie malo podľa návrhu viazať na podmienku, že sa prostriedky získané stavebným sporením, vrátane štátnej prémie, použijú výlučne na stavebné účely. Odporúčame:
Vlani zbankrotovali tisíce Slovákov, najviac v Žilinskom a Banskobystrickom kraji Po novom by sa zároveň mal zúžiť okruh poberateľov štátnej podpory na plnoleté osoby s nižšími príjmami, čím sa zvýši jej adresnosť. To znamená, že štátnu prémiu bude môcť získať len stavebný sporiteľ, ktorý dovŕšil 18 rokov a ktorého priemerný mesačný príjem je najviac 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V súčasnosti ju môže získať každý, bez ohľadu na vek alebo príjem, teda aj deti, starí rodičia a ďalší príbuzní.

Výrazne rastú novoposkytnuté medziúvery

Tretím z významných problémov štátnej podpory stavebného sporenia je podľa rezortu financií jej nízka efektivita, čo sa prejavuje aj nízkym objemom zvýhodnených stavebných úverov. Naopak výrazne rastú novoposkytnuté medziúvery. Súčasný stav umožňuje čerpať štátnu prémiu aj počas splácania medziúveru, čo znižuje ochotu stavebných sporiteľov počkať si na pridelenie zvýhodneného stavebného úveru. Ministerstvo financií chce dosiahnuť, aby si sporitelia nebrali komerčný medziúver, a to tým, že sa vylúči nárok na štátnu prémiu pre stavebného sporiteľa - fyzickú osobu počas čerpania a splácania takéhoto medziúveru.

Prémia sa určuje výpočtom podľa vzorca

Ďalšou oblasťou, kde sa prejavuje nízka efektivita štátnej podpory, je podľa MF percentuálna výška štátnej prémie. Tá výrazne prevyšuje súčasné priemerné trhové úrokové sadzby na vkladoch v komerčných bankách. Výška štátnej prémie sa určuje na základe výpočtu podľa vzorca. Ten však hovorí, že nemôže byť nižšia ako 5 % a vyššia ako 15 % z ročného vkladu. To znamená, že aj keď percentuálna výška štátnej prémie vychádza podľa vzorca aktuálne na 0,5 % z ročného vkladu, musí byť 5 %, čo je 10-násobne viac. Preto MF navrhuje, aby sa percentuálna výška štátnej prémie a aj maximálna suma štátnej prémie na kalendárny rok ustanovovala zákonom o štátom rozpočte na príslušný rozpočtový rok.

Viac k témam: Ministerstvo financií SR, štátna podpora, stavebné sporenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátna podpora pri stavebnom sporení má byť poskytovaná účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 123 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner