11. júl 2020
Facebook
štvrtok, 12 apríl 2018 17:00

Košice, Prešov a letisko Rzeszow-Jasionka spojí autobusová linka, sprístupnia sa lety aj do USA

Written by 
Rate this item
(0 votes)

PREŠOV 12. apríla (WebNoviny.sk) - Slovenské mestá Košice a Prešov a poľský Rzeszow bude od 30. apríla spájať medzinárodná autobusová linka. Komerčná linka spojí metropoly východu s letiskom v poľskej Jasionke pri Rzeszowe a má pre Slovákov zlepšiť dostupnosť leteckého spojenia so Spojenými štátmi americkými a Izraelom. Ako na dnešnej tlačovej besede po pracovnom stretnutí predstaviteľov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a zástupcov Podkarpatského vojvodstva pripomenul riaditeľ Úradu PSK Jozef Cvoliga, zavedenie medzinárodného autobusového spojenia medzi sídlami oboch regiónov spečatili podpísaním vyhlásenia o dopravnom spojení na trase Prešov - Rzeszow - Prešov predseda PSK Milan Majerský a maršalek Podkarpatského vojvodstva Wladyslav Ortyl už 16. februára na stretnutí v Rzeszowe. Hlavným motívom pritom bolo zlepšiť dostupnosť leteckého spojenia aj pre pasažierov zo Slovenska, predovšetkým z Prešovského kraja. Odporúčame:
Výstraha Eurocontrol pre lietadlá pri Sýrii neovplyvní odlety z Bratislavy „Je to výsledok niekoľkoročného snaženia o vytvorenie autobusovej linky Prešov – Rzeszow. My sme sa snažili urobiť to v rámci svojich kapacít a možností aj na poľskej a slovenskej strane, ale momentálne legislatívne prekážky nám nedovoľujú zriadiť medzinárodnú linku na tejto trase. Do toho vstúpilo letisko Jasionka pri Rzeszowe, ktoré v rámci komerčných jednaní zabezpečí autobusovú linku z Košíc do Rzeszowa. Zatiaľ to bude každý pondelok. My sme už rokovali o tom, aby linka bola časom rozšírená aj na piatok, kde by sme nezabezpečovali iba prepravu ľudí, ktorí chcú ísť na letisko, ale aj turistov a ostatných cestujúcich na poľskej a slovenskej strane, aby navštívili mestá Prešov a Rzeszow,“ vysvetlil Cvoliga.

Rýchlejšia možnosť cestovať do Spojených štátov

Ako informoval riaditeľ letiska v Rzeszowe Michal Tabisz, od 12. marca je k dispozícii letecké spojenie s izraelským Tel Avivom a od 30. apríla spúšťa letisko novú leteckú linku Rzeszów - New York (New Jersey), čím sa pre Slovákov, najmä z východnej časti Slovenska, otvorí dostupnejšia a rýchlejšia možnosť cestovania do USA, ale aj ďalších destinácií. „Sú to vzdialené krajiny, ktoré sa takto približujú ľuďom. Záujem o Tel Aviv zo strany Slovákov je veľký. Máme od cestovných kancelárií nahlásené viaceré skupinové lety. V USA žije dlhodobo aj mnoho Slovákov a je to pre nich spôsob, ako sa môžu do rodnej krajiny vrátiť a je to pre nich oveľa jednoduchšie. Z tohto dôvodu sme spustili aj pravidelnú autobusovú linku, ktorá je prispôsobená leteckým spojeniam s New Yorkom a Tel Avivom,“ uviedol Tabisz. Odporúčame:
Od zadlženého piešťanského letiska žiadajú státisíce eur, členovia orgánov chcú zlaté padáky Dodal, že najbližšia priama medzinárodná linka do Spojených štátov amerických lieta z viedenského letiska. „Od júna navyše košickému letisku končí linka do Tel Avivu, a to by sme chceli využiť a ponúknuť ju slovenským cestujúcim. Je to pre naše letisko šanca ako ich prilákať,“ dodal riaditeľ letiska. Medzinárodnú leteckú linku do New Yorku zabezpečí poľský národný letecký dopravca LOT lietadlom Boeing 787 Dreamliner. Let trvá deväť a pol hodiny. Ceny leteniek sa pohybujú zhruba od 450 eur.

Spúšťajú aj železničné spojenie

Autobusové spojenie nie je pritom jedinou spoluprácou oboch regiónov. Z iniciatívy Podkarpatského vojvodstva sa od leta spúšťa železničné spojenie s PSK na úseku Rzeszow – Lupkow – Medzilaborce a Sanok – Medzilaborce. Oba regióny pritom spolupracujú aj na spoločných aktivitách v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika 2014 – 2020 a tiež Fondu mikroprojektov, v ktorých ide najmä o projekty v oblasti dopravnej infraštruktúry, ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva a turizmu. Cvoliga tiež pripomenul, že Podkarpatské vojvodstvo je už dva roky zapojené do projektu Catching up regions na podporu menej rozvinutých regiónov EÚ, do ktorého sa v tomto roku pripojil aj PSK. Vzájomná spolupráca tak bude pokračovať aj v tejto oblasti.

Viac k témam: Košice, letisko Rzeszow-Jasionka, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Košice, Prešov a letisko Rzeszow-Jasionka spojí autobusová linka, sprístupnia sa lety aj do USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 112 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner