31. máj 2020
Facebook
štvrtok, 12 apríl 2018 18:00

Daň z emisných kvót mala vykryť stratu z vlády Fica, podľa súdu nebola v súlade so smernicami EÚ

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) - Zavedenie 80-percentnej dane z emisných kvót, ktorá sa na Slovensku uplatňovala v rokoch 2011 a 2012, nebolo v súlade s európskou smernicou. Skonštatoval to Súdny dvor Európskej únie. "Predmetná daň nerešpektuje zásadu bezodplatného prideľovania emisných kvót skleníkových plynov, a preto ohrozuje cieľ smernice," skonštatoval súdny dvor, podľa ktorého členské štáty síce sú oprávnené prijať daňové opatrenia v súlade s využitím emisných kvót, avšak tieto opatrenia nesmú ohroziť cieľ smernice. Na súdy sa pre uplatnenie tejto dane obrátila spoločnosť PPC Energy. Krajský súd v Bratislave konajúci vo veci položil súdnemu dvoru otázku, či smernica bráni takejto dani.

Menšie emisie bez ohrozenia konkurencie

Súdny dvor pripomína, že cieľom smernice je poskytnúť podnikom podliehajúcim systému obchodovania s kvótami možnosť znížiť emisie skleníkových plynov takým spôsobom, aby sa nenarušila ich konkurencieschopnosť. V tomto kontexte smernica stanovuje, že v období 2008 až 2012 členské štáty mali prideľovať najmenej 90 % kvót bezodplatne. Odporúčame:
Najvyšší súd zamietol sťažnosť voči väzbe Antonina V., na ktorého bol vydaný európsky zatykač Súdny dvor zdôrazňuje, že hospodárska hodnota kvót predstavuje základný kameň systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov, keďže perspektíva predaja nevyužitých kvót vedie hospodárske subjekty k investovaniu do opatrení na zníženie ich emisií. "Pre riadne fungovanie tohto systému je preto podstatné, aby daň vyberaná členským štátom nespôsobila stratu tejto hospodárskej hodnoty. Keďže sporná daň oberá podniky o takmer celú hospodársku hodnotu kvót, tieto podniky strácajú všetky stimuly podporovať znižovanie ich emisií skleníkových plynov," informuje Súdny dvor Európskej únie.

Prostriedky mali vykryť stratu Ficovej vlády

Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú prvou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane boli zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.

Viac k témam: daň z emisných kvót, ESD Európsky súdny dvor, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk - Daň z emisných kvót mala vykryť stratu z vlády Fica, podľa súdu nebola v súlade so smernicami EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 114 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner