15. júl 2024
Facebook
nedeľa, 22 júl 2018 14:00

Slovensko a Ukrajina budú naďalej prepravovať plyn na západ, do platnosti vstúpia nové podmienky

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) - Slovensko a Ukrajina budú patriť medzi významných prepravcov zemného plynu z Ruska do Európskej únie (EÚ) aj po roku 2019. Myslí si to ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška. „Lídri EÚ opätovne potvrdili strategickú úlohu Ukrajiny pri preprave plynu z Ruska do Európy. Chcem podčiarknuť pri preprave plynu aj strategickú úlohu Slovenska, pretože aj Slovenská republika je tranzitnou krajinou. Slovensko nás podporuje v zachovaní nášho postavenia pri tranzite plynu,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii Muška.

Rokovania o preprave plynu

Pred niekoľkými dňami rokovala ukrajinská a ruská strana s predstaviteľmi EÚ o budúcnosti prepravy plynu z Ruska cez Ukrajinu a cez Slovensko ďalej na západ. „Rokovali sme aj so slovenským eurokomisárom Marošom Šefčovičom o preprave plynu po roku 2019. Rokovania boli dostatočne pozitívne. Dúfame, že sa dostaneme k pozitívnemu výsledku. Sú na to všetky predpoklady,“ dodal Muška. Odporúčame:
Kremeľ si od nového plynovodu do Nemecka sľubuje stabilitu a posilnené zväzky so Západom V súčasnosti podľa neho rokuje Ukrajina s ruskou stranou o nových podmienkach prepravy zemného plynu, ktoré by mali platiť po roku 2019, keď aktuálne platné v budúcom roku skončia „Objemy prepravy plynu, pravidlá a ceny plynu musia mať európske štandardy,“ zdôraznil Muška.

Výstavba plynovodu môže zhoršiť vojnový stav

Ukrajina naďalej deklaruje, že spoločne so Slovenskom je proti politickému rozhodnutiu podporiť plynovodný projekt Nord Stream 2. „Plynovod Nord Stream 2 podkopáva energetickú bezpečnosť v Európe. Výstavba tohto plynovodu môže zhoršiť vojnový stav, ktorý je v súčasnosti medzi Ukrajinou a Ruskom. V terajšej dobe sa totiž nedá vyvinúť väčšia vojenská aktivita, pokiaľ funguje preprava plynu do Európy cez Ukrajinu,“ konštatoval Muška s tým, že plynovodný projekt Nord Stream 2 porušuje navyše tretí energetický európsky balík.

Viac k témam: plyn, plynovod, plynovod Nord Stream II., slovensko-ukrajinský plynovod Vojany - Užhorod
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko a Ukrajina budú naďalej prepravovať plyn na západ, do platnosti vstúpia nové podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 121 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner