29. november 2023
Facebook
piatok, 25 január 2019 15:13

Financie sú alfa a omega spoločnosti

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Financie sú alfa a omega spoločnosti

„Síce pôsobíme na trhu ešte len 3 roky, no pomohli sme už mnohým klientom, ktorí si nevedeli rady s vlastnými financiami, alebo financiami, ktoré potrebovali na investičné účely.“ V rozhovore s Ing. Marekom Gašparíkom, konateľom spoločnosti element-tt s. r. o. sa dozviete, že niekedy je vo firme potrebné iba správne „poupratovať“.

 

Ako by ste popísali činnosť spoločnosti element-tt s. r. o.?

element-tt s. r. o. sa zaoberá finančným poradenstvom a sprostredkovaním financovania. V rámci našej spoločnosti vieme našim klientom zabezpečiť informácie a sprostredkovanie najvýhodnejších produktov spomedzi lízingových spoločností a bánk. Ak má klient väčšie investičné potreby s očakávanou návratnosťou, vieme mu poradiť, čo z ponúknutého je pre neho najvýhodnejšie. Takisto, ak nakupuje hmotný investičný majetok – nehnuteľnosti, alebo hnuteľné veci, dokážeme nastaviť pre klienta najvhodnejší model financovania. V praxi to znamená, že mu poradíme, či je pre neho vhodný model financovania prostredníctvom bankového úveru, či lízingového financovania, prípadne kombinácia týchto dvoch produktov. Ide nám najmä o to, aby sme klientovi ušetrili čas pri chodení od dverí k dverám a hľadaní vhodných finančných možností pre svoje potreby.

Takisto vykonávame i poradenstvo v rámci optimalizácie vnútorných procesov v spoločnosti, čo je niečo ako „upratovanie“ vo finančných možnostiach samotnej firmy, či už ide o šetrenie nákladov, zvýšenie produktivity a pod.

Ako prebieha proces spolupráce s klientom?

Pri úvodnom stretnutí nám klient zadefinuje svoje potreby buď finančné, alebo investičné, na základe ktorých vieme pripraviť orientačnú ponuku. Vzhľadom k tomu, že máme dlhoročné skúsenosti a vedieme spoluprácu s niekoľkými lízingovými spoločnosťami a bankami, vieme mu poradiť už na základe druhu investície. Niektoré banky sú totiž pružnejšie pri menších nehnuteľnostiach, iné sú špecializované skôr na veľké investície alebo iné odvetvia.

Po vzájomnej dohode vypracujeme mandátnu zmluvu, prostredníctvom ktorej nám klient udelí mandát na rokovanie s bankami a lízingovými spoločnosťami v jeho mene. Následne je našou úlohou byť kvalitným prostredníkom medzi finančnou inštitúciou a klientom, kde vypracúvame požiadavky banky do určitých materiálov, t. z. ak banka potrebuje finančné výsledky, štruktúru pohľadávok a záväzkov a všetky veci potrebné k rozhodnutiu. Ak klient splní všetky požiadavky, podpíše sa úverová, alebo lízingová zmluva a klient dostane financovanie.

Ide teda zväčša o jednorazové požiadavky zo strany klientov a teda jednorazový vzťah?

Snažíme sa o to, aby náš vzťah s klientom nebol jednorazový. Môže sa zdať, že pre nás i pre klienta je podstatné najmä vybavenie financovania, avšak na rovnakú úroveň dôležitosti staviame aj následný pravidelný kontakt. Sieť klientov, ktorú máme, dokážeme prepojiť medzi sebou - ak náhodou niekto zháňa obchodného partnera a my vieme tento vzťah sprostredkovať. To je naša pridaná hodnota, ktorej úlohou je pomáhať, napríklad s možnosťami dostať sa k odberateľom a naopak oni nás následne vedia odporučiť iným potenciálnym klientom.

Spomínali ste i proces „upratovania“ vo firmách na požiadavku. Aký je toto proces?

Ak má klient nejaké medzery v rámci výrobných procesov, alebo workflow, vieme mu pomôcť tieto procesy zoptimalizovať. Často sa stáva, že klienti robia chybu v používaní finančných prostriedkov – krátkodobé finančné zdroje získané z prevádzky používajú na nákup investičného majetku a tým pádom sa dostávajú do finančnej nerovnováhy. Peniaze, ktoré majú používať na bežnú produkciu „utopia“ v investičnom majetku, ktorý mu prináša dlhodobý efekt. Čiže z našej strany ide v tomto prípade o také zdravé vybalansovanie spoločnosti, aby dokázala zdravo fungovať. Toto už je dlhodobejší proces oproti prvej spomenutej službe.

Koľko takýchto klientov dokážete ročne pokryť?

Závisí od toho, aké sú potreby klientov. Niekedy, keď ide o kúpu nákladných vozidiel, technológií, čiže menších investičných celkov, ide o spoluprácu v rozsahu niekoľkých mesiacov. Ak sú to však väčšie spoločnosti so záujmom financovania v miliónoch eur, môže trvať spolupráca aj dlhšie ako rok. Našťastie máme i klientov, ktorí ročne investujú a ich aktivity sú tak široké, že sa dá hovoriť o dlhodobej spolupráci. A samozrejme, sú tu aj jednorazový klienti. Zvyknem hovorievať, že keď je niekto nespokojný s našimi službami, nech to povie nám a ak je spokojný, nech to povie ostatným.

Dalo by sa povedať, že je po takýchto službách na Slovensku dopyt?

Na trhu pôsobíme 3 roky, ale aj za tak krátku dobu sa dalo spozorovať, že záujem je mierne stúpajúci, a to najmä pri malých a stredných firmách. Práve tie zistili, že je pre nich efektívnejšie využiť služby niekoho, kto vie „chodiť“ vo finančných inštitúciách, ako sa trápiť s tvorením si prehľadov a hľadania najvýhodnejších možností. Veľké spoločnosti majú na túto problematiku zamestnaných interných ľudí, ale menšie a stredné firmy sa radšej spoľahnú na partnerov, ako sme my.

Za rozhovor poďakovala Marianna Cabalová

Read 1180 times Last modified on piatok, 25 január 2019 15:16
More in this category: « Riadenie obchodného rizika

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner