25. máj 2020
Facebook
streda, 15 máj 2019 14:00

Minister Gál bude s komorou exekútorov ďalej rokovať o zastavení starých exekúcií

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si po výmene názorov predsa len sadne s komorou exekútorov za rokovací stôl.

Výmena názorov

Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová s tým, že Gál sa stretne so zástupcami Slovenskej komory exekútorov v stredu popoludní. Výmena názorov medzi komorou a ministerstvom nastala potom, ako vláda SR odobrila Gálov návrh o zastavení starších exekučných spisov. Exekútorom sa nepozdávalo, že zákon bol predložený aj bez odstránenia rozporov a naznačovali jeho možnú protiústavnosť. Rezort argumentoval tým, že opatrenie má pomôcť ľudom, ktorí sa nevedia dostať z dlhovej pasce. Na Slovensku je v súčasnosti viac ako tri milióny exekúcií, pričom Gálovo opatrenie sa dotkne približne tretiny. Prioritne chce rezort zastaviť staršie spisy ako päť rokov s tým, že veritelia budú môcť svoje dlhy vymáhať naďalej, ale prostredníctvom nových podaní a nového systému, keď všetky exekúcie rieši Okresný súd v Banskej Bystrici.

Náklady prevýšili 40 miliónov eur

Agentúra SITA oslovila aj spomínaný súd s otázkou, či je na možný nápor nových podaní personálne a technicky pripravený. Podľa hovorkyne banskobystrického Krajského súdu Niny Spurnej sa v súčasnosti definitívne číslo nových vecí nedá predvídať. "Pretože je veľmi obtiažne, až prakticky nemožné, predvídať možný dopad zastavenia starých exekúcií, príprava prebieha v nevyhnutnom rozsahu, nateraz v časti pripomienkovania legislatívneho materiálu vlády SR," uviedla pre agentúru SITA Spurná. Teoreticky môžu do Banskej Bystrice prísť všetky exekučné spisy, ktoré budú zastavené. Podľa dostupných údajov môže ísť o číslo presahujúce jeden milión. Odhadované náklady na zastavenie exekúcií prevyšujú čiastku 40 miliónov eur. Momentálne nie je jasné, či Ministerstvo spravodlivosti SR s komorou exekútorov dospeje k spoločnej dohode.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, slovenská komora exekútorov
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Gál bude s komorou exekútorov ďalej rokovať o zastavení starých exekúcií © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 89 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner