21. október 2019
Facebook
nedeľa, 14 júl 2019 17:00

Prezident Trump neuvalí kvóty na dovoz uránu, ale urobil nezvyčajné rozhodnutie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump oznámil, že neuvalí kvóty na dovoz uránu napriek tomu, že podľa posudku ministerstva obchodu využívanie importovaného uránu vyvoláva obavy z hľadiska národnej bezpečnosti.

Dovoz z Ruska, Číny a iných krajín

Americký minister obchodu Wilbur Ross uviedol, že iba päť percent uránu, ktorý USA potrebujú pre armádu a výrobu elektriny, pochádza z domácej ťažby. Zvyšok sa dováža z Ruska, Číny a iných krajín. Trump síce vo vyhlásení uviedol, že Rossove zistenia v oblasti národnej bezpečnosti "vyvolávajú významné obavy", ale napriek tomu sa rozhodol neuplatňovať kvóty obmedzujúce dovoz a garantujúce, že 25 percent domácej potreby uránu pokryjú americké ťažobné firmy.

Zvýšenie domácej produkcie

Prezident USA namiesto zavedenia kvót na dovoz oznámil, že prikáže pracovnej skupine, aby do 90 dní pripravila odporúčania na zvýšenie domácej produkcie uránu. Toto rozhodnutie je pre Trumpa nezvyčajné, keďže administratíva amerického prezidenta zaviedla clá na dovoz ocele a hliníka. Krok Bieleho domu vyvolal kritiku zo strany republikánov zo štátov bohatých na energetické zdroje. "Toto rozhodnutie Trumpovej administratívy je premárnenou príležitosťou na ochranu amerických producentov uránu," vyhlásil senátor John Barrasso. "Amerika by sa nemala spoliehať na Vladimira Putina a jeho satelity. Je to nebezpečné a neakceptovateľné," dodal.

Viac k témam: americký prezident, kvóty na dovoz uránu, urán
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Trump neuvalí kvóty na dovoz uránu, ale urobil nezvyčajné rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 51 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner