27. máj 2020
Facebook
utorok, 20 august 2019 23:00

Štát chce nezamestnaným matkám pomôcť k práci na kratší úväzok, firmám poskytne dotácie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Od septembra tohto roka by mal ženám s malými deťmi evidovaným na úrade práce pomôcť zamestnať sa na kratší pracovný úväzok projekt, ktorý začína realizovať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR). "Hlavný cieľ tohto projektu je umožniť tým matkám, ktoré sa starajú o svoje malé deti, ale zároveň majú záujem pracovať, aby takáto možnosť bola zabezpečená," povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Matky nemajú vytvorené podmienky

Na projekt ústredie práce vyčlenilo 11,5 milióna eur. O dotáciu od štátu sa budú môcť uchádzať firmy, ktoré vytvoria pracovné miesta pre nezamestnané ženy na kratší úväzok alebo na prácu z domu. Ako pokračoval minister, prax poukazuje na to, že matka evidovaná na úrade práce po ukončení rodičovskej dovolenky by mala záujem pracovať, ale nemá vytvorené podmienky na prácu osem hodín denne. Príspevok pre zamestnávateľa podľa Richtera dosiahne 1,2-násobok minimálnej celkovej ceny práce, teda 844 eur na jedno novovytvorené pracovné miesto pre nezamestnanú matku.

Nadštandardný projekt

"Je to projekt istým spôsobom nadštandardný, z hľadiska pomoci," zdôraznil minister. Takýmto projektom sa podľa neho môže podariť zamestnať matky, ktoré sa starajú o svoje deti. Ako doplnil generálny riaditeľ UPSVAR Marián Valentovič, projekt by mal pomôcť zamestnať sa asi tisíc matkám evidovaným na úradoch práce. "Podobný projekt sme ponúkli približne tri roky dozadu," povedal Richter. Vtedy malo ministerstvo práce podľa neho záujem na tom, aby zamestnávatelia vo svojich administratívnych priestoroch budovali tzv. detské kútiky pre matky, ktoré vo firme nastúpili naspäť do práce.

Viac k témam: Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát chce nezamestnaným matkám pomôcť k práci na kratší úväzok, firmám poskytne dotácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 108 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner