29. október 2020
Facebook
piatok, 25 september 2020 17:00

Apple by mal zaplatiť daňové nedoplatky, Európska únia sa obrátila na Súdny dvor EÚ

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25.9.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia sa v piatok obrátila s odvolaním na Súdny dvor EÚ, aby zvrátil verdikt nižšieho súdu, podľa ktorého spoločnosť Apple nemusí zaplatiť Írsku nedoplatky na daniach vo výške 13 miliárd eur. "Komisia so všetkou úctou zastáva názor, že Všeobecný súd sa vo svojom rozsudku dopustil niekoľkých nesprávnych právnych posúdení," uviedla vo vyhlásení komisárka pre hospodársku súťaž v EÚ Margrethe Vestagerová. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ sa očakáva najskôr v roku 2021.

Írska vláda stojí za Applom

V pozorne sledovanom spore druhý najvyšší súd EÚ v júli anuloval rozhodnutie Európskej komisie (EK) z roku 2016. Bruselská exekutíva v tom čase vyzvala americkú firmu, aby doplatila dane zo ziskov v únii počas obdobia rokov 2003-2014. Výrobca iPhonov sa proti rozhodnutiu odvolal. V spore s komisiou sa na jeho stranu postavila aj írska vláda. Komisia nepreukázala, že firma čerpala v Írsku daňové výhody v rozpore s európskymi pravidlami o štátnej pomoci, konštatoval Všeobecný súd.

EÚ zaútočila na politiku krajiny

Podľa EK spoločnosť Apple na vyhýbanie sa daniam využila dve účelovo založené firmy v Írsku. Základným argumentom Írska bolo, že komisia má ako ochranca hospodárskej súťaže riešiť iba nelegálnu štátnu pomoc poskytujúcu nespravodlivú výhodu konkrétnej firme. EÚ však podľa Dublinu zaútočila na politiku, ktorú Írsko uplatňuje voči všetkým zahraničným firmám na svojej pôde. "Ak členské štáty poskytnú určitým nadnárodným spoločnostiam daňové výhody, ktoré nemajú k dispozícii ich súperi, poškodzuje to spravodlivú hospodársku súťaž v Európskej únii v rozpore s pravidlami štátnej pomoci," poznamenala Vestagerová.

Viac k témam: daňové nedoplatky
Zdroj: Webnoviny.sk - Apple by mal zaplatiť daňové nedoplatky, Európska únia sa obrátila na Súdny dvor EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 8 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner