11. december 2023
Facebook
utorok, 24 január 2023 15:00

Zotavanie slovenskej ekonomiky z pandemického šoku bolo v porovnaní s priemerom eurozóny pomalšie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.1.2023 (Webnoviny.sk) - Slovenská ekonomika z pohľadu reálneho hrubého domáceho produktu obnovila svoju výkonnosť spred pandémie začiatkom roku 2022, avšak jej zotavenie z pandemického šoku bolo v porovnaní s priemerom eurozóny pomalšie. Ako ďalej na konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory uviedol spoluautor prognózy Pavol Ochotnický z Ekonomickej univerzity v Bratislave, ani v najbližších rokoch nie je pravdepodobné, že tempo ekonomického rastu Slovenska bude výraznejšie prevyšovať priemer Európskej únie, resp. eurozóny.

Recesia

Preto sa zdá, že ekonomická konvergencia Slovenskej republiky sa prinajmenšom na niekoľko rokov zastavila. Očakáva sa recesia v zimných mesiacoch na prelome rokov 2022 a 2023, resp. v prvom polroku 2023 s následným veľmi miernym a postupným zotavením. V prípade základného scenára prognózy by slovenská ekonomika za celý tento rok mala dosiahnuť tempo rastu reálneho hrubého domáceho produktu do 1 %. „Pre rok 2023 očakávame, že hlavnými faktormi determinujúcimi vývoj ekonomiky Slovenska budú energie a inflácia,“ uvádza sa v štúdii.

Inflačný skok

Z hľadiska cenového vývoja je potrebné pripraviť sa na to, že najvýraznejší inflačný skok sa môže dostaviť až v úvode roka 2023, kedy mnohým podnikom skončia fixácie cien energií dohodnuté v predchádzajúcom období. Aktuálna inflačná vlna dosiahne zrejme svoj vrchol v prvom polroku 2023. V druhom polroku 2023 by už väčšia časť rastu cien vstupov mala byť zapracovaná v predajných cenách. „Vcelku optimisticky tiež predpokladáme, že na národnej aj nadnárodnej úrovni Európskej únie už by mohli byť funkčné rámce na eliminovanie cenových excesov energetických komodít, vrátane samotnej elektrickej energie. V medziročnom porovnaní očakávame v tomto roku mierne zrýchlenie rastu cenovej hladiny na úroveň blízku 14 %,“ uvádza sa v prognóze.

Normalizácia miezd

Aj napriek tomu, že zamestnanosť mala v roku 2022 pozitívny vývoj, ekonómovia očakávajú, že v dôsledku poklesu ekonomickej aktivity sa v roku 2023 pozitívny vývoj utlmí. Nižší ekonomický rast môže vyvolať zvýšenie miery nezamestnanosti. Inflácia bude aj naďalej tlačiť na rast miezd. „Nepredpokladáme, že zvýšenie nominálnych miezd pokryje vysoký rast cien a v najbližších dvoch rokoch očakávame pokles reálnych miezd,“ uvádza štúdia. Bude úlohou novej vlády stabilizovať slovenskú spoločnosť a podnikateľské prostredie. Zároveň bude potrebné podľa ekonómov vytvoriť inštitucionálny rámec na opätovné naštartovanie konvergencie Slovenskej republiky k úrovni vyspelých ekonomík Európskej únie.

Viac k témam: HDP, Inflácia, Recesia, Slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk - Zotavanie slovenskej ekonomiky z pandemického šoku bolo v porovnaní s priemerom eurozóny pomalšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 35 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner