23. jún 2024
Facebook
sobota, 25 máj 2024 09:00

Špičkovým slovenským firmám chýbajú talenty a inovácie, ich produktivita preto nerastie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25.5.2024 (SITA.sk) - Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším rozdielom produktivít medzi podnikmi. Tunajšie spoločnosti s najvyššou produktivitou patria medzi najproduktívnejšie aj v európskom meradle. Najmenej produktívne firmy však zase medzi najslabšie v európskom podnikateľskom priestore. Konštatuje to Inštitút hospodárskych analýz.

Produktivita najslabších rastie

„Pozitívom je, že medzera medzi najviac a najmenej produktívnymi podnikmi z dlhodobého hľadiska klesá. Rastie produktivita najslabších spoločností, problémom je nerastúca produktivita špičkových firiem, ktorým chýbajú talenty a inovácie," dopĺňa. To podľa neho dokresľuje dôvody pomalšieho rastu agregátnej produktivity na Slovensku po globálnej finančnej kríze. Obdobie pomalšieho rastu agregátnej produktivity najmä po roku 2014 sa javí ako obdobie kompromisov. „Na jednej strane podpora zamestnanosti nízkokvalifikovaných a ich zapojenie do činností s nižšou technologickou a znalostnou náročnosťou pomohlo zvýšiť produktivitu najmenej výkonných podnikov, ale za cenu zabrzdenej agregátnej produktivity," približujú analytici.

Alternatíva k dotovaniu nízkych miezd

Alternatívnou cestou k dotovaniu nízkych miezd a nízkokvalifikovaných prác, ktorá by mohla mať namiesto kompromisu synergický účinok, je pritom podľa inštitútu výrazná podpora talentov, inovácií, výskumu. Spin-off spoločnosti alebo iné účinné systémy, ktoré by posúvali znalosti a zručnosti pracovnej sily na vyššiu úroveň, by zároveň uvoľňovali pracované miesta pre nižšie kvalifikovaných.
Centrum pre hospodárske otázky vzniklo v júni 2016 ako analytický útvar Ministerstva hospodárstva SR v priamej pôsobnosti ministra. V septembri 2022 bol útvar premenovaný na Inštitút hospodárskych analýz. Vo svojej činnosti plní úlohy v oblasti analytického hodnotenia a posudzovania strategických materiálov za rezort hospodárstva.


Viac k témam: Inovácie, Produktivita, talenty
Zdroj: SITA.sk - Špičkovým slovenským firmám chýbajú talenty a inovácie, ich produktivita preto nerastie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 51 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner