24. jún 2018
Facebook

WASHINGTON 1. novembra (WebNoviny.sk) - Členovia výboru na kontrolu tajných služieb Snemovne reprezentantov amerického Kongresu zverejnili v stredu niektoré z reklám, ktoré si na Facebooku zadávala ruská agentúra. Odporúčame:
Padli prvé obvinenia pre údajný zásah Ruska do volieb v USA, dotknutým osobám hrozí väzenie Inzercia mala za cieľ rozoštvať proti sebe jednotlivé názorové skupiny v rámci Spojených štátov, podnietiť väčší odpor voči prisťahovalcom a moslimom, a predovšetkým znechutiť voličom Hillary Clintonovú, protikandidátku Donalda Trumpa v minuloročných prezidentských voľbách. Mnohé z reklám reagujú na vyfabrikované správy, ktoré napríklad spájajú Clintonovú s bezbrehou podporou prenikania islamu či dokonca terorizmu do USA. "Podporte Hillary! Zachráňte amerických moslimov!" uvádza sa napríklad v jednej z reklám, ktorá má navodiť dojem, že ide o originálny propagačný materiál z dielne Clintonovej štábu. Reklama obsahuje fotografiu, na ktorej je Clintonová vedľa moslimskej ženy zahalenej v hidžábe. Kongresmani zverejnili len menšiu časť reklám, ich celkový počet mal byť podľa Facebooku okolo 3 000. Zadávala ich ruská Agentúra na prieskum internetu a platené boli v rubľoch.

Viac k témam: Donald Trump, facebook, Hillary Clintonová, prezidentské voľby v USA, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Kongresmani zverejnili reklamy na Facebooku, ktoré mali ovplyvniť prezidentské voľby v USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzýva na čo najvyššiu volebnú účasť v sobotných voľbách do samosprávnych krajov. Podľa neho majú voľby priamy vplyv na rozhodovanie o tom, ako sa budú naše regióny rozvíjať. Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojom stanovisku zároveň zdôraznil, že netreba podceňovať silu a význam vyšších územných celkov. Výzvu Andreja Danka agentúre SITA poskytla riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady SR Zuzana Čižmáriková.

Od ľudí sa odvíja politická moc

Danko pripomína, že v sobotu budú rozhodovať ľudia. „Od vás sa bude odvíjať politická moc vo vašom kraji. Rozhodnite sa múdro a zodpovedne. Dajte svoj hlas pre toho, o kom ste presvedčení, že mandát od vás využije na záujem o rozvoj Vášho kraja, o zlepšovanie života v ňom. Dajte hlas tomu, kto má naozajstný záujem o naše Slovensko,“ uvádza predseda parlamentu a dodáva, že len volebnou účasťou môžno ukázať, že voľby do vyšších územných celkov sú dôležité pre celý náš systém, ktorý vplýva na rozvoj Slovenska.

Predseda SNS oslovil aj mladých voličov

Podľa neho nevoliť je právo, ale ísť voliť je zodpovednosť. „Zoberte ju do vlastných rúk. Nízka účasť v týchto voľbách môže v konečnom dôsledku spôsobiť stagnáciu kraja a výrazné zhoršenie príležitostí na podporu prosperity vo vašom okolí,“ zdôrazňuje Andrej Danko a obracia sa aj na mladých voličov. Odporúčame:
Kampaň pre voľby do VÚC 2017 končí, začína sa moratórium „Nekritizujte svet na sociálnych sieťach, nenechávajte sa manipulovať, ale zoberte zodpovednosť do svojich rúk a choďte voliť. Rozhodnite sa slobodne. Volebný výsledok je nás všetkých," poznamenal s tým, že výsledok týchto volieb sa podpíše na tom, ako a kam sa jednotlivé regióny budú vyvíjať.

Viac k témam: Andrej Danko, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Zoberte zodpovednosť do vlastných rúk a choďte voliť, vyzýva Danko pred župnými voľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ATÉNY 1. novembra (WebNoviny.sk) - Sympatizanti gréckej neonacistickej strany Zlatý úsvit napadli v stredu právničku, ktorá zastupuje obete útoku neonacistov z roku 2015. Odporúčame:
Trump odkazuje teroristom po útoku: „Nie v USA!“ Podľa policajných informácií jeden z podporovateľov strany udrel právničku Evgeniu Kouniaki päsťou do tváre. Polícia po tejto udalosti zatkla 25 priaznivcov Zlatého úsvitu. Útok sa odohral pred súdnou budovou, v ktorej pokračuje proces s členmi Zlatého úsvitu. Obžaloba ich viní okrem iného zo spolčovania sa v zločineckej organizácii, z organizovania útokov na prisťahovalcov a antifašistov a z účasti na týchto útokoch. Medzi obvinenými je aj predseda strany Nikos Michaloliakos. Zlatý úsvit je parlamentná strana, v 300-člennom gréckom parlamente má šestnástich poslancov.

Viac k témam: grécko, neonacisti, neonacizmus, súd, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Neonacisti napadli právničku, ktorá zastupuje obete ich predošlého útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 1. novembra (WebNoviny.sk) - Newyorská polícia v stredu potvrdila informácie niektorých médií, že páchateľ, ktorý v utorok zaútočil s nákladným autom v New Yorku, bol stúpencom Islamského štátu. Odporúčame:
Foto: Polícia zasahovala na Manhattane, muž vrazil autom do ľudí a spustil streľbu (aktualizované) "Spravil to v mene Islamského štátu," povedal pred malou chvíľou predstaviteľ newyorskej polície John Miller. V odkaze, ktorý zanechal pre prípad, že by ho pri útoku zabili, podľa Millera napísal, že "Islamský štát pretrvá navždy".

Útočník podstúpil operáciu

Podľa anonymných zdrojov, ktoré cituje agentúra Associated Press (AP) útočník po tom, čo bol na mieste útoku postrelený a podstúpil v nemocnici operáciu, už nadobudol vedomie. Sú pri ňom vyšetrovatelia, ktorí sa od neho snažia získať čo najviac informácií. Pri útoku, počas ktorého páchateľ narážal do chodcov a cyklistov na cyklistickej trase v New Yorku, zahynulo v utorok osem ľudí, ďalších jedenásť osôb je vážne zranených.

Uzbek sa živil ako vodič

Medzi obeťami je aj päť argentínskych študentov, jeden Belgičan a jeden Nemec. Útočník s dodávkou, ktorú si krátko pred útokom vypožičal, narážal aj do školského autobusu a zranil aj dvoch školákov. Útočníkom bol 29-ročný Uzbek Sayfullo Saipov, ktorý žil v Spojených štátoch, živil sa ako vodič a posledných šesť mesiacov pracoval pre službu Uber. Do USA pricestoval legálne v roku 2010 a mal väzby na viaceré americké štáty. Vodičský preukaz mu vydali na Floride, aktuálne žije v New Jersey, kde si aj požičal dodávku, s ktorou útočil. Predtým žil viac rokov aj v Ohiu, pričom v tom čase sa živil ako kamionista.

Viac k témam: Islamský štát, Teroristický útok na Manhattane, terorizmus, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Islamský štát pretrvá navždy, napísal v odkaze útočník z Manhattanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LUCKNOW 1. novembra (WebNoviny.sk) - Najmenej dvanásť ľudí v stredu zahynulo a ďalších 40 bolo zranených pri výbuchu v tepelnej elektrárni v meste Unchachar v indickom štáte Uttarpradéš. Odporúčame:
Najničivejší požiar v histórii štátu zničil časť archívu spoločnosti Hewlett-Packard Počet obetí môže podľa miestnych predstaviteľov ešte stúpať, keďže viacero ľudí je vážne zranených. V len nedávno otvorenej časti elektrárne vybuchlo potrubie, ktorým sa odvádza popol z horiaceho uhlia, pričom vriaci popol zasiahol desiatky pracovníkov elektrárne. Zatiaľ sa nevie, koľko pracovníkov sa v čase nešťastia v elektrárni nachádzalo.

Viac k témam: India, požiar, výbuch v elektrárni
Zdroj: Webnoviny.sk - V tepelnej elektrárni vybuchlo potrubie, pracovníkov zasiahol vriaci popol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Pri požiari bytu na Mudrochovej ulici v bratislavskej Rači sa v stredu zranil jeden človek. V byte na jedenástom poschodí horel nábytok v obývačke. Odporúčame:
Najničivejší požiar v histórii štátu zničil časť archívu spoločnosti Hewlett-Packard Agentúru SITA o tom informovalo Operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru v Bratislave. Na mieste zasahovalo pätnásť hasičov s piatimi kusmi hasičskej techniky.

Viac k témam: Bratislava, hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Najskôr zhorel nábytok, potom aj celý byt, pri požiari zasahovalo pätnásť hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Ponúkol pomoc pri volebnej kampani a sľúbil, že zabezpečí voličské hlasy v šiestich rómskych osadách v Bardejovskom okrese. Okresný predseda SaS v Bardejove Milan Vrabeľ v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave tvrdil, že pred niekoľkými týždňami ho oslovil neznámy muž a ponúkol mu pomoc v novembrových voľbách do samosprávnych krajov. Vrabeľ tvrdí, že až počas stretnutia mu človek povedal bližšiu informáciu o tom, ako si to predstavuje.

V prospech tých, ktorí si zaplatia

Garanciou bolo, že hlasy zabezpečí v prospech tých kandidátov, ktorí ich zaplatia. „Dostal som aj zoznam s konkrétnym počtom hlasov v jednotlivých osadách a finálny súčet týchto hlasov. Za jeden hlas mala byť suma tri eurá,“ pokračoval Vrabeľ s tým, že osoba, ktorá zabezpečovala tieto hlasy, prezentovala, že vie spolu zabezpečiť spolu 2 600 hlasov. Na mandát krajského poslanca v okrese Bardejov treba podľa Vrabeľa okolo tritisíc hlasov. Odporúčame:
V župných voľbách sa dá hlasovať iba v mieste trvalého bydliska, neexistuje voličský preukaz O tomto prípade predseda SaS v Bardejove vypovedal pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Košiciach. Ako uviedol, jednu osobu, ktorá ponúkala hlasy, v utorok zatkli. Ďalšie informácie Vrabeľ pre pokračujúce vyšetrovanie nechcel hovoriť. Odporúčame:
Prvovoliči by mali využiť právo voliť, upozorňuje Marosz Hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl v stredu pre agentúru SITA potvrdil, že Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru robí viac prípadov volebnej korupcie, ku ktorým sa pre súčasné procesné úkony bližšie vyjadrovať nebudú. „Informácie k týmto prípadom poskytneme až po skončení volieb," zhrnul.

Odmenení prácou za usvedčenie politika

Na nakupovanie hlasov v rómskych osadách v pondelok na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR upozornil aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý chce týmto prípadom zabrániť. Vyzýva ľudí, aby sa prihlásili a vypovedali o tom, čo sa v osadách pred voľbami deje. Ľudí chce motivovať, aby povedali, že v nejakej lokalite bol politik a kupoval hlasy. Tí odvážni, ktorí sa rozhodnú usvedčiť politikov, budú odmenení prácou. „Prvým desiatim ľuďom, ktorí vypovedajú, nájdem prácu minimálne na rok a minimálne za 500 eur v čistom,“ oznámil v pondelok novinárom. Odporúčame:
Kampaň pre voľby do VÚC 2017 končí, začína sa moratórium Kontaktovať možno telefónne číslo +421 910 222 672. Podľa neho linku však môžu ľudia zneužívať. Všetky informácie, ktoré dostanú, oznámia polícii a nahlásené prípady budú ďalej vyšetrovať. Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov. Agentúru SITA požiadala o stanovisko aj Prezídium Policajného zboru.

Viac k témam: kupovanie hlasov, Milan Vrabeľ, Peter Pollák, rómovia, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Jeden voličský hlas podľa Vrabeľa mal stáť tri eurá, Pollák ponúka prácu za usvedčenie politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TOKIO 1. novembra (WebNoviny.sk) - Japonský premiér Šinzó Abe v stredu slávnostne uviedol do úradu ministrov svojej novej vlády. Tá je úplne navlas rovnaká ako jeho doterajšia vláda, keďže svoje posty si udržali všetci doterajší ministri. Nový Šinzov kabinet oficiálne nastúpil do úradu na slávnostnej ceremónii po hlasovaní v parlamente, ktorý zvolil Abeho za predsedu vlády na ďalšie funkčné obdobie. Odporúčame:
Parlament zvolil Abeho za premiéra na ďalšie funkčné obdobie Abeho Liberálna demokratická strana zaznamenala v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa konali 22. októbra, drvivé víťazstvo, a spolu s menším koaličným partnerom, stranou Komeito, získali vo voľbách 312 z celkového počtu 465 parlamentných kresiel, čím si opätovne zabezpečili dvojtretinovú väčšinu.

Silný mandát

Predčasné parlamentné voľby vyhlásil premiér Abe s odôvodnením, že potrebuje získať silný mandát tvárou v tvár národnej kríze, ktorej Japonsko čelí. Myslí sa tým predovšetkým hrozba zo strany Severnej Kórey, ktorá sa Japonsku vyhráža, že ho celé potopí do mora. Podľa analytikov však Abe v prvom rade reagoval na prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazovali, že ratingy jeho Liberálnej demokratickej strany začali stúpať a opozícia sa začala prepadať.

Zmeny ústavy

Premiér už pred voľbami avizoval, že ak sa mu podarí získať ústavnú väčšinu, pustí sa pravdepodobne do najambicióznejšej zmeny ústavy za posledné desaťročia. Hlavnou zmenou, ktorú chce do ústavy zaviesť, je zmena obrannej politiky krajiny. Abe chce okrem iného nahradiť takzvané Japonské pozemné sebaobranné jednotky, ktoré v Japonsku už od roku 1954 plnia úlohu armády, regulárnou armádou, čo je podľa neho pre Japonsko tvárou v tvár hrozbe zo strany Severnej Kórey nevyhnutné.

Viac k témam: Japonsko, Šinzó Abe, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonský premiér Abe predstavil novú vládu, je rovnaká ako tá stará © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 1. novembra (WebNoviny.sk) - Dolár v stredu posilnil oproti japonskému jenu. Americkí súkromní zamestnávatelia totiž v októbri vytvorili 235 tis. pracovných miest. Odporúčame:
Dolár posilňoval voči jenu a strácal voči euru aj britskej libre Vyplýva to z prieskumu firmy ADP, ktorá uviedla, že októbrová tvorba nových pracovných pozícií v súkromnom sektore USA bola najsilnejšia za sedem mesiacov. Oproti jenu dolár stúpol na 114,18 JPY/USD z utorkovej úrovne 113,12 JPY/USD. Spoločná európska mena však voči doláru posilnila na 1,1641 USD/EUR z hodnoty 1,1638 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, svetové devízové trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil voči jenu, ale klesol voči euru, v USA sa vytvorili pracovné miesta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) - Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej výchovy pre deti od piatich rokov a o tejto téme už diskutovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom. Ako agentúru SITA informoval komunikačný odbor ministerstva školstva, na presadenie zmeny však bude nutná novelizácia príslušnej legislatívy.

Synergia medzi rezortmi

Vládny splnomocnenec pre rómske komunity pripomenul, že o prínose povinnej školskej dochádzky sa hovorí už niekoľko rokov a až teraz bola konečne dosiahnutá synergia medzi rezortmi a z plánov sa stali konkrétne kroky. „Pre deti z vylúčených komunít to znamená veľmi veľa. Konečne im bude poskytnutý priestor, kde sa budú môcť zoznámiť s novým prostredím a nikto od nich ešte nebude vyžadovať nijaké výkony, ako je to v škole. Detičky budú nadväzovať nové priateľstvá a naučia sa základným spoločenským návykom,“ uviedol Ábel Ravasz v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Vladimír Horváth z úradu splnomocnenca.

Potrebné kroky

Podľa Ravasza sa môže stať povinná predškolská dochádza realitou už v roku 2019, ak sa potrebné kroky podniknú včas. „Čo sa týka budovania škôlok, na ministerstve pôdohospodárstva máme výzvu Integrovaný regionálny operačný program, na ministerstve vnútra je na to určený Operačný program Ľudské zdroje, celková výška dostupných prostriedkov je asi 130 miliónov eur,“ uviedol vládny splnomocnenec. Odporúčame:
O vytvorení školského ombudsmana rezort školstva neuvažuje, uviedla Lubyová Zároveň dodal, že náklady spojené s prevádzkovaním materských škôl, by chceli financovať podobným systémom, ako je financovaná povinná školská dochádzka, finálna úprava však musí byť prerokovaná s ministerstvom školstva a Združením miest a obcí Slovenska.

Intenzívne rokovania

Rezort školstva pre agentúru SITA potvrdil, že rozšíreniu povinnej predškolskej výchovy budú musieť predchádzať intenzívne rokovania so zástupcami miest a obcí ako zriaďovateľmi materských škôl, keďže realizácia tohto kroku ovplyvní aj ich rozpočet. Počet dotknutých žiakov, konkrétne termíny a náklady potrebné na realizáciu rozšírenia povinnej predškolskej výchovy budú podľa ministerstva závisieť od školského roku, kedy zmena nadobudne platnosť. Pre ilustráciu, v školskom roku 2017/2018 prišlo k zápisu do prvého ročníka základných škôl 62 188 detí, ktoré dosiahli stanovený vek.

Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej dochádzky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner