24. jún 2018
Facebook

BRATISLAVA 11.novembra (WebNoviny.sk) - Študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave skúmali, ako uľahčiť sedenie v aute zdravotne postihnutým a zraneným ľuďom. Vyvinuli špeciálne sedadlo pre malé mestské vozidlá, aké dnes na trhu nenájdete. Sedadlo sa ľahko vysúva von z auta, pomáha tlmiť vibrácie a môže byť súčasťou bežne ponúkanej výbavy výrobcu. Ako agentúru SITA informovala manažérka STU pre komunikáciu Andrea Hajdúchová, študenti vyvinuli sedadlo, ktoré netreba do auta primontovať. Ľahko sa vysúva aj z malého vozidla a môže ho používať ktokoľvek z rodiny.

Nastaviteľné pre akéhokoľvek vodiča

Naším cieľom bolo vytvoriť ´neviditeľný mechanizmus sedadla, ktorý by bol priamo ponúkaný ako možná výbava pri kúpe auta. Teda sedadlo bez potreby montovania, plne integrované do vozidla, prepojené s elektronikou a nastaviteľné pre akéhokoľvek vodiča. Navyše, nechceli sme zostať len pri simuláciách, ale sedadlo sme aj reálne vyrobili, čo bolo z edukatívneho hľadiska dôležité. Museli sme myslieť na to, aby bol každý detail naozaj vyrobiteľný,“ vysvetľuje autor prototypu Michael Paštéka zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Najväčšou výzvou bolo podľa neho vysporiadať sa s priestorovými možnosťami malého mestského auta a vytvoriť výsuvný mechanizmus, ktorý dokáže sedadlo aj cez malé dvere vysúvať von. Zároveň chceli študenti dosiahnuť nosnosť aspoň 150 kilogramov.

Komfort a bezpečnosť vodičov

Autori mysleli aj na bezpečnosť a komfort vodičov. Z hľadiska bezpečnosti sa sedadlo po zasunutí do auta a zatvorení dverí zamkne a zámky sa uvoľnia až po opätovnom otvorení dverí, aby sa sedadlo vysunulo von a vodič mohol vystúpiť. Tomu, ako zlepšiť komfort vodičov´, predchádzal ďalší výskum na fakulte v réžii doktoranda Richarda Hasa. Ten meral vibrácie, ktorým je vystavené telo vodiča pri jazde na rôznych povrchoch, a skúmal, ktoré materiály môžu tieto vibrácie zmierniť. Študenti chcú špeciálne sedadlo dostať na trh priamo k tým, ktorým môže pomôcť. Sedadlo už získalo niekoľko ocenení. Vyhralo v súťaži o podporu z Nadácia Volkswagen v kategórií komfort invalidov, odnieslo si cenu Združenia automobilového priemyslu SR za Najlepšiu diplomovku 2016 či čestné uznanie za inovatívny čin 2016 na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre.

Viac k témam: automobilové sedadlá, STU Slovenská technická univerzita, študenti, Veda a technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Študenti STU vyvinuli sedadlo do auta, aké na trhu nenájdete © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

GAZA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Desiatky tisíc Palestínčanov z Pásma Gazy si pripomenuli 13. výročie úmrtia palestínskeho prezidenta Jásira Arafata. Stalo sa tak prvý raz po desiatich rokoch, odkedy územie obsadilo hnutie Hamas. V novembri 2007, niekoľko mesiacov po tom, ako Hamas prevzal kontrolu nad Gazou, zorganizoval Fatah spomienku na Arafatovo úmrtie, ktorá sa skončila stretmi medzi stúpencami Fatahu a ozbrojenými silami Hamasu. Zahynulo počas nich sedem civilistov. V októbri však Hamas uzavrel dohodu so znepriatelenou stranou Fatah, ktorej spoluzakladateľom bol Arafat a podporovatelia Fatahu so žltými vlajkami, Arafatovými portrétmi a tradičnými kefíjami na hlavách tak mohli vyjsť na námestie al-Saraya v Gaze. Sobotné podujatie sa skončilo pokojne po zhruba dvoch hodinách. Nie všetci účastníci pritom patrili k Fatahu. Niektorí z nich podľa vlastných slov prišli, pretože im chýba pocit jednoty, ktorý vládol za Arafatových čias. "Arafat je pre všetkých Palestínčanov," uviedol 34-ročný Ašraf Hamúda. Arafat zomrel v roku 2004 vo veku 75 rokov vo francúzskej nemocnici.

Viac k témam: Jásir Arafat, Palestína, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Palestínčania si prvýkrát od obsadenia Pásma Gazy Hamasom pripomenuli výročie úmrtia Arafata © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BARCELONA 11. novembra (WebNoviny.sk) - V Barcelone sa v sobotu zišli stovky tisíc ľudí, ktorí žiadali prepustenie zadržaných katalánskych separatistických politikov. Osem bývalých členov rozpusteného katalánskeho parlamentu a dvaja aktivisti sú za mrežami, kým španielske úrady prešetria ich úlohy vo vyhlásení nezávislosti Katalánska, ktorým podľa vlády v Madride porušili ústavu. Odporúčame:
Puigdemonta a štyroch exministrov podmienečne prepustili, čaká ich súd Mnohí zo zúčastnených mávali katalánskymi vlajkami, držali plagáty so slovami "Slobodu politickým väzňom" a ako symbol svojich požiadaviek mali na sebe žlté stužky. Podľa barcelonskej polície sa na pochode zúčastnilo 750-tisíc ľudí. Na záver zhromaždenia prečítali príbuzní uväznených separatistov davu správy od svojich milovaných.Viac k témam: Barcelona, Katalánsko, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Stovky tisíc ľudí v Barcelone žiadali prepustenie uväznených separatistických lídrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VARŠAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Varšavou v sobotu pochodovali tisícky nacionalistov na demonštrácii, ktorú pri príležitosti poľského dňa nezávislosti zorganizovala krajná pravica. Pochod, ktorý pritiahol najviac ľudí za posledné roky, pritom zatienil aj oficiálne štátne podujatie, na ktorom sa zúčastnili prezident Andrzej Duda a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý je bývalým premiérom Poľska.

Účastník chce vziať moc Židom

Niektorí z účastníkov pritom vyjadrovali sympatie xenofóbnym a rasistickým myšlienkam. Na jednom z transparentov bolo napríklad heslo "Biela Európa bratských národov" a účastník, ktorého oslovila štátna televízia TVP sa vyjadril, že prišiel s cieľom "vziať moc Židom". Rečníci na akcii podľa vlastných slov stoja proti liberálom a chránia kresťanské hodnoty.

Pochod pritiahol lídrov z ďalších krajín

Sloganom tohto ročníka pochodu je "Chceme Boha", čo sú slová vyňaté zo starej poľskej náboženskej piesne, ktoré v júli citoval americký prezident Donald Trump na návšteve Varšavy. Trump vtedy Poľsko označil za krajinu vzorne obraňujúcu západnú civilizáciu. Pochod sa stal najväčším podobným zhromaždením v Európe a pritiahol aj lídrov krajnej pravice z ďalších krajín. Zúčastnili sa napríklad Tommy Robinson z Veľkej Británie či Roberto Fiore z Talianska.

Viac k témam: extrémisti, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Pochod pravicových extrémistov v Poľsku pritiahol tisícky ľudí, účastníci šírili xenofóbne heslá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Horskí záchranári na Martinských holiach pomáhali 14-ročnému chlapcovi, ktorý spadol z prvého poschodia chaty priamo na betón. Ako ďalej agentúru SITA informovali z operačného strediska Horskej záchrannej služby, chlapec utrpel vážne poranenie hlavy, hrudníka a ruky. Záchranári poskytli chlapcovi prvú pomoc a následne ho transportovali do nemocnice.

Viac k témam: Horskí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Horskí záchranári ratovali 14-ročného chlapca, padol z prvého poschodia chaty priamo na betón © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a europoslanec Richard Sulík sa opakovane obrátil listom na komisárku pre dopravu Violetu Bulcovú, v ktorom žiada dôslednejšiu odpoveď od Európskej komisie (EK) na margo konania o porušení predpisov Európskej únie (EÚ) voči Nemecku, Francúzsku a Rakúsku v súvislosti s ich zákonom o minimálnej mzde a jeho aplikácii na dopravcov ostatných členských štátov. Spomenuté konanie ešte stále neprinieslo žiadne konkrétne výsledky. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Odporúčame:
Slováci už nebudú lacnou pracovnou silou, Brusel schválil dohodu o vysielaných pracovníkoch Richard Sulík sa v liste sťažuje, že Európska komisia odpovedá nedostatočne na parlamentné otázky právoplatne zvolených zástupcov občanov. „Komisia koná nelogicky a aplikuje dvojitý meter na členské štáty napriek tomu, že jej hlavnou úlohou je stráženie zmlúv a práva únie. Európski občania nemôžu akceptovať, že nemajú rovnaké postavenie z pohľadu vymáhania ich práv a následkom takéhoto konania je potom ich skepticizmus k európskym inštitúciám,“ uviedol Sulík. Sulík sa ďalej v liste odvoláva na prejav predsedu EK Jeana-Clauda Junckera zo septembra, v ktorom sám žiadal o demokratickejšiu EÚ. „Túto iniciatívu plne podporujem, ale domnievam sa, že EÚ by mala v prvom rade najprv využívať všetky prostriedky demokratickej kontroly, ktoré má už teraz k dispozícii,“ uvádza ďalej Sulík. Preto žiada o zlepšenie prístupu s cieľom vytvoriť efektívnu, transparentnú a poctivú spoluprácu medzi Európskym parlamentom a EK. „Demokratickejšia EÚ, to by nemala byť iba pekná fráza, ale nová cesta posilnenej a otvorenej spolupráce medzi všetkými inštitúciami EÚ.“ Richard Sulík opakovane požiadal o informácie k prebiehajúcim konaniam o porušení a k legislatívnym návrhom tzv. Balíka mobility. Zároveň vyzval na objektívny postup vo veci vymáhania platných právnych predpisov, v ktorých sú nedostatky stále viditeľnejšie.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, Richard Sulík
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulík sa v liste sťažuje na Európsku komisiu, demokratickejšia EÚ nemá byť len pekná fráza © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Odporúčame:
Leto bolo mimoriadne teplé a suché, jún bol na Slovensku druhým najteplejším júnom v histórii Informuje o tom na svojej oficiálnej internetovej stránke s tým, že výstraha platí pre okresy Banská Bystrica, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Brezno a Poprad. V polohách nad pásmom lesa sa tu miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektoré okresy na Slovensku potrápi silný vietor, vydali výstrahu prvého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KANSAS 11. novembra (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom Kansase predčasne ukončila vypočúvanie podozrivého po tom, ako začal na ich otázky odpovedať prdením, informujú podľa portálu BBC miestne médiá.

Výsluch predčasne ukončili

Sean Sykes Jr. čelí federálnym obvineniam v súvislosti s držbou zbraní a drog po tom, ako ho dva razy zastavili policajné hliadky v Kansas City. Odporúčame:
Zo Slnečných jazier vytiahli telo muža, druhé telo bez známok života našli v Bratislave V septembri ho po prvom zadržaní prepustili, no tento mesiac ho opäť vzali do väzby. V súčasnosti sa však dostali na verejnosť kuriózne informácie o jeho septembrovom výsluchu, ktorý policajti predčasne ukončili.

Muža opäť zatkli

Keď sa Sykesa spýtali na jeho adresu, podľa správy vyšetrujúceho detektíva, sa "sediac na stoličke naklonil na jednu stranu a hlasno si prdol". Zadržaný v takomto správaní pokračoval aj naďalej a detektív sa preto rozhodol výsluch ukončiť, cituje policajnú správu denník Kansas City Star. V tom čase Sykesa neobvinili, pretože tvrdil, že o zadržaných predmetoch nič nevie. Tento mesiac však 24-ročného muža zatkli opäť a obvinili ho z držby ukradnutej strelnej zbrane a kokaínu s úmyslom jeho predaja. Detektívova správa o výsluchu sa dostala na verejnosť počas súdneho procesu.

Viac k témam: USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia ukončila vypočúvanie podozrivého, lebo na ich otázky odpovedal prdením © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Ani ja, ani strana Smer-SD nebudeme fackovací panáci, povedal dnes v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na adresu medializovaných informácií k výsledkom volieb do orgánov vyšších územných celkov, že sa po voľbách stratil a nechcel sa k nim vyjadriť, lebo strana Smer-SD prišla vo voľbách do orgánov VÚC o päť županov samosprávnych krajov. „V histórii modernej Slovenskej republiky niet úspešnejšieho politického projektu, ako je sociálna demokracia. Vyhrali sme štvoro parlamentných volieb za sebou a trikrát sme zostavili vládu a boli sme aj pri najvýznamnejších okamihoch Slovenskej republiky. Zaviedli sme euro, dostali sme túto krajinu do schengenu, vybojovali sme obrovský súboj, pokiaľ ide o krízu, myslím si, že treba hovoriť o fantastických medzinárodných úspechoch, ale aj o posledných číslach, ktoré sú tu a ktoré hovoria, ako sa dnes krajine, pokiaľ ide o ekonomiku a nezamestnanosť, darí,“ povedal ďalej Fico. Odporúčame:
Fico odmieta zmeny vo vláde a v Smere-SD, zisk strany vo voľbách nie je fiaskom Dodal, že Smer-SD je stále dominantná, zodpovedná a stabilná politická sila. „Od nás nikto neodchádza, nerozpadávame sa, a preto odmietam tieto smiešne útoky, ktoré sa valia zo všetkých strán. Nenechám a nedovolím ani zo mňa, ani z nikoho iného robiť fackovacieho panáka, pretože sme najstabilnejšia a najzodpovednejšia politická strana s obrovským voličským potenciálom,“ zdôraznil premiér.

Viac k témam: Robert Fico, Smer-SD, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Ani ja, ani strana Smer-SD nebudeme fackovací panáci, povedal Fico © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

DANANG 11. novembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin sa zhodli, že budú bojovať proti takzvanému Islamskému štátu (IS) v Sýrii až do jeho úplnej porážky, informoval Kremeľ. Politici sa stretli na okraji summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) vo Vietname. Lídri, ktorých stretnutie na pôde summitu sa všeobecne očakávalo, napokon na seba narazili tri razy počas 24 hodín v prístavnom meste Danang. Na verejnosť sa však nedostalo veľa informácií. Dvojica sa po prvý raz stretla v júli počas summitu krajín G20 v nemeckom Hamburgu.

Konflikt v Sýrii nemá vojenské riešenie

Lídri sa podľa Kremľa zhodli na tom, že "konflikt v Sýrii nemá vojenské riešenie" a vyzvali všetky zúčastnené strany, aby sa zapojili do ženevského mierového procesu. Odporúčame:
Trump si vo Vietname podal ruku s Putinom, očakávané oficiálne stretnutie nebude Prisľúbili tiež podporu existujúcich komunikačných kanálov, čo by malo zaručiť bezpečnosť amerických i ruských bezpečnostných zložiek a zabrániť vážnym incidentom ohrozujúcim ich partnerov. Dvojica sa tiež vyjadrila, že víta nedávne vyjadrenie sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, v ktorom sa zaviazal k ženevskému procesu pri riešení konfliktu v krajine. Trump a Putin tiež opätovne potvrdili podporu takzvaných deeskalačných zón v Sýrii a vyzvali členov Organizácie Spojených národov na zvýšenie príspevkov do humanitárnej pomoci krajine.

Trump sa presunul do Hanoja

Prezident Trump, ktorý sa už medzičasom presunul do Hanoja, novinárom na palube Air Force One povedal, že prezident Putin ho počas jedného zo stretnutí opäť uistil, že nezasahoval do vlaňajších prezidentských volieb. Tieto obvinenia mu pritom podľa jeho slov bránia v spolupráci s Rusmi a ohrozujú životy, pretože "umelá bariéra", ktorú vytvorili demokrati, podľa neho stojí v ceste možnosti vytvoriť celosvetový tlak na Severnú Kóreu. S pomocou Rusov by tiež podľa neho mohli zachrániť množstvo životov, pretože by mohli vyriešiť situáciu v Sýrii i na Ukrajine. Rusko podľa amerických tajných služieb zasahovalo do volieb s cieľom pomôcť Trumpovi. Ten však ich zistenia opakovane spochybnil a vyšetrovanie možnej dohody medzi jeho tímom a Moskvou označil za "hon na čarodejnice". Dnes sa má Trump v Hanoji zúčastniť na bankete a na nedeľu má naplánované stretnutia s vietnamským prezidentom a premiérom. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Donald Trump, Sýria, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin a Trump sa zhodli na potrebe poraziť Islamský štát v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner