24. jún 2018
Facebook

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier sa pripravuje na možné zlyhanie rokovania s Veľkou Britániou. Vyjadril sa tak v rozhovore pre francúzske noviny Le Journal du Dimanche pár dní po tom, ako dal Británii dva týždne na to, aby vyjasnila kľúčové otázky.

Zlyhanie rokovaní

"Nie je to moja voľba, ale je to možnosť. Každý s tým musí rátať, členské štáty aj firmy. My sa na to tiež v podstate pripravujeme," povedal a upozornil, že zlyhanie rokovaní bude mať dopad v mnohých oblastiach. Britský minister pre brexit David Davis uviedol, že je čas, aby "obe strany pracovali na hľadaní riešení". V piatok konštatoval, že rokovania pokročili a zúžili sa na niekoľko "nevyriešených, no dôležitých otázok".

Postoj k financiám

Barnier požiadal Britániu, aby vyjasnila svoj postoj v otázke finančných záväzkov voči EÚ, ak chce, aby sa v decembri začali rokovania o budúcej obchodnej dohode. Davis sa však vyjadril, že Británia neurčí sumu, kým sa nepohne k rokovaniam o budúcich obchodných vzťahoch. Odporúčame:
V rokovaniach o brexite je podľa Barniera nutný rýchly pokrok "V každých rokovaniach sa každá strana snaží držať v rukách časový rozvrh. V tomto prípade je skutočný deadline, samozrejme, december," povedal v nedeľu pre Sky News, pričom odkazoval na najbližší európsky summit, ktorý sa uskutoční v decembri v Bruseli. Poznamenal pritom, že britskí daňoví poplatníci by nechceli, aby len tak prišiel a odovzdal miliardy libier.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Michel Barnier
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia sa pripravuje na zlyhanie rokovaní o brexite, tvrdí Barnier © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BLED 12. novembra (WebNoviny.sk) - Slovinský prezident Borut Pahor v nedeľu získal svoj druhý mandát po tom, ako zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb. Odporúčame:
Aktualizované: Súčasný slovinský prezident Pahor zvíťazil v prvom kole volieb Podľa predbežných výsledkov získal 54-ročný politik 53 percent hlasov a jeho súper, bývalý komik Marjan Šarec 46 percent. Šarec prijal porážku a zablahoželal Pahorovi, no poznamenal, že jeho úspech, ako relatívneho nováčika, ukázal, že Slovinci chcú zmenu.

Viac k témam: Borut Pahor, prezidentské voľby, Slovinsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovinským prezidentom bude aj naďalej Borut Pahor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BARCELONA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Španielsky premiér Mariano Rajoy v nedeľu vyzval Kataláncov, aby sa v blížiacich sa regionálnych parlamentných voľbách naplánovaných na 21. decembra zbavili separatistov v parlamente. Členom a podporovateľom jeho Ľudovej strany na stretnutí v Barcelone povedal, že by chcel, aby "vysoká účasť otvorila nové obdobie normálneho života". Rajoy navštívil Barcelonu prvý raz odkedy v reakcii na vyhlásenie nezávislosti zo strany katalánskeho parlamentu zbavil katalánskych lídrov právomocí, rozpustil regionálny parlament a zvolal spomínané predčasné voľby."Je dôležité, aby sme do Katalánska vrátili pocit normálnosti a aby sa nám to podarilo čím skôr, musíme zmierniť spoločenské a ekonomické napätie," vyjadril sa s tým, že separatistické snahy predstavujú hrozbu a vyvolali podľa neho neistotu. Odporúčame:
Vyhlásenie nezávislosti Katalánska je nezákonné, znie verdikt španielskeho ústavného súdu Podľa predvolebných prieskumov je súboj medzi separatistami a tými, ktorí si želajú zotrvanie regiónu v Španielsku, tesný. Rajoyova konzervatívna Ľudová strana síce od roku 2011 vyhrala v troch celoštátnych voľbách, no v katalánskych regionálnych voľbách v roku 2015 získala menej ako 10 percent hlasov. V Barcelone sa v sobotu zišli stovky tisíc ľudí, ktorí žiadali prepustenie zadržaných katalánskych separatistických politikov. Osem bývalých členov rozpusteného katalánskeho parlamentu a dvaja aktivisti sú za mrežami, kým španielske úrady prešetria ich úlohy vo vyhlásení nezávislosti Katalánska, ktorým podľa vlády v Madride porušili ústavu. Podľa barcelonskej polície sa na pochode zúčastnilo 750-tisíc ľudí.

Viac k témam: Katalánsko, Mariano Rajoy, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Rajoy vyzval Kataláncov, aby vo voľbách hlasovali proti separatistom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Občianske združenie Ideme natrvalo domov, ktoré zastupuje Slovákov, ktorí cestujú za prácou do zahraničia, otvoreným listom vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na osobné stretnutie. Občianske združenie vzniklo po tom, čo sa 14. októbra stala dopravná nehoda medzi Hornými Vestenicami a Nitrianskymi Sučanmi, pri ktorej zahynulo sedem opatrovateliek a šofér mikrobusu. Táto tragédia podľa združenia vyvolala, a to nielen na Slovensku, mnohé otázky a hlavne nutnosť riešiť túto problematiku. „ Občianske združenie Ideme natrvalo domov, ktoré bolo založené za účelom vytvorenia možností pre trvalý návrat domov tých, ktorí tak učiniť chcú, postupnými krokmi vytvára dialógy na dosiahnutie tohto cieľa. Jedným z partnerov, ktorý na výzvu občianskeho združenia reagoval okamžite, bol prezident Slovenskej republiky. Po odvysielaní tohto stretnutia médiami sa príslušné ministerstvo vyjadrilo, že je ochotné zástupcov tohto združenia prijať," uvádza v otvorenom liste zástupkyňa združenia Monika Jankovčinová. Odporúčame:
Poslanci za Smer navrhujú zjednodušiť zamestnávanie osôb z tretích krajín vo vybraných profesiách V liste píše, že na základe analýz a štatistík, ktoré boli dokonca publikované aj v zahraničnej tlači, sa v zahraničí nachádza približne 40 tisíc občanov SR aktívnych v tejto činnosti. „ Sú to občania, ktorí sú nútení odchádzať zo svojich domov za prácou. Medzi tými, ktorí odcestovali, sú, samozrejme, aj takí, ktorí návrat na Slovensko nezvažujú. Toto združenie však zastupuje tých, ktorí cestujú za prácou a domov, na Slovensko, sa vrátiť chcú. Dospeli sme k záveru, že táto otázka je natoľko pálčivá, že jej prediskutovanie je možné len s osobami, ktoré sú schopné ponúknuť, ale aj vytvoriť komplexné riešenia," uvádza sa v liste predsedovi vlády. „ Týmto Vás, vážený pán premiér, žiadame o stretnutie, kde by sme Vás osobne chceli informovať o situácii, ktorá sa týka 40-tisíc rodín na Slovensku. Zároveň by sme Vám rady predostreli naše názory na danú tému a predstavili niekoľko opatrení, ktoré nie sú len v záujme členov tohto združenia," uzatvára list združenie.

Viac k témam: občianske združenie, Robert Fico, zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Občianske združenie Ideme natrvalo domov vyzýva Fica v otvorenom liste na stretnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

DUBAJ 12. novembra (WebNoviny.sk) - Letecká spoločnosť Emirates kúpi od amerického výrobcu lietadiel Boeing 40 strojov 787-10 Dreamliner v hodnote približne 15,1 mld. USD. Letecký prepravca to oznámil v nedeľu na výstave leteckej techniky Dubai Air Show. Dodávky lietadiel sa majú začať v roku 2022. Spoločnosť Emirates je najväčším prevádzkovateľom strojov Boeing 777 a v súčasnosti ich má vo svojej flotile 165. Odporúčame:
Z Bratislavy sa dá letieť s prestupom v Dubaji do desiatok destinácií vo svete "Ide o dlhodobý záväzok, ktorý podporuje státisíce pracovných miest nielen v spoločnosti Boeing, ale aj v leteckom dodávateľskom reťazci," povedal o objednávke generálny riaditeľ leteckého prepravcu Emirates šejk Ahmed bin Saíd Al Maktúm. Na stroj 787-10 má už Boeing 171 objednávok. K spoločnostiam čakajúcim na jeho dodávky patrí aj firma Etihad, ktorá je leteckým prepravcom emirátu Abú Zabí.

Viac k témam: Boeing, Emirates, letecká doprava
Zdroj: Webnoviny.sk - Letecký prepravca Emirates kupuje 40 Boeingov za miliardy dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Na základe mandátu, ktorý udelila vláda SR, pristúpi v pondelok 13. novembra Slovensko k tzv. Štrukturovanej spolupráci EÚ v oblasti obrany (PESCO). Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Príslušnú dohodu slávnostne podpíšu v Bruseli štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a minister obrany SR Peter Gajdoš. PESCO predstavuje dôležitú iniciatívu v oblasti ďalšieho posilnenia spolupráce členských krajín EÚ v obrane. Odporúčame:
Slovensko má dobré šance na získanie Európskej liekovej agentúry, tvrdí štátny tajomník Korčok „Napĺňa sa to, čo už dlho hovoríme, potvrdzuje sa, že v niektorých oblastiach pôjde európska integrácia rýchlejšie a hlbšie ako v ostatných,” povedal v tejto súvislosti Korčok. „Vytvorenie PESCO znamená, že niektoré členské štáty sa rozhodli v spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany spoločne robiť viac. Naša účasť v PESCO prináša zároveň ekonomické príležitosti pre Slovensko a jeho obranný priemysel,” uviedol. Okrem vyššej úrovne našej bezpečnosti máme šancu získať väčší podiel aj na snahe EÚ mať vplyvnejšiu zahraničnú politiku. Ako Korčok ďalej zdôraznil, PESCO nemá za cieľ vytvárať európsku armádu. Je to však kľúčový predpoklad pre to, aby EÚ mohla v budúcnosti vykonávať zahraničné vojenské operácie vlastnými silami. „Bez vojenských spôsobilostí nebudeme mať nikdy zahraničnú politiku, ktorá dokáže presadiť naše spoločné záujmy v globálnom svete a našom susedstve. Slovensko intenzívne pracuje na definovaní svojho príspevku do PESCO,” uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.

Viac k témam: Brusel, euro, Európska únia, Ivan Korčok, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčok podpíše v Bruseli pristúpenie Slovenskej republiky do posilnenej spolupráce EÚ v obrane  © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MYS CANAVERAL 12. novembra (WebNoviny.sk) - Z Wallops Island vo Virgínii dnes úspešne vyštartovala bezpilotná raketa Antares spoločnosti Orbital ATK so zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Kapsula Cygnus, ktorú nesie, má na palube zhruba 3360 kilogramov zásob, a k ISS by mala doraziť v utorok. Šestica astronautov dostane napríklad čerstvé ovocie a zeleninu, zmrzlinové tyčinky a ďalšie sladkosti a tiež zariadenie na pokusy. Odporúčame:
NASA vypísala súťaž na názov záhadného telesa na okraji Slnečnej sústavy Plánovaný sobotný štart rakety museli na poslednú chvíľu zrušiť, keď sa v uzavretom vzdušnom priestore objavilo malé lietadlo. Pre Orbital ATK to bol prvý štart z domácej základne po viac ako roku. Keď totiž naposledy posielali zásoby na ISS, využili raketu inej spoločnosti, ktorá štartovala z Mysu Canaveral na Floride.

Viac k témam: Florida, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, raketa, vesmír, Virgínia
Zdroj: Webnoviny.sk - Z Virgínie vyštartovala raketa so zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Najväčšími víťazmi volieb sú vždy občania, ktorí si svojich zástupcov a predsedov krajov vybrali. Povedal to v dnešnej relácii RTVS O päť minúť 12 minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák. Zároveň povedal, že strana Smer-SD si urobí analýzu, prečo práca končiaceho predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára bola nedostatočne pochopená, keď rozvíjal región, podporoval výstavbu ciest. Na otázku, či cíti svoju zodpovednosť za voľby, odpovedal, že jeho jediná kauza je, že sa pozná s človekom, ktorý je podozrivý z daňových únikov. „Teraz sa poznám s ďalšími dvoma, ktorí sú v politike, či už je to pán prezident alebo ďalší," povedal.

Nedostatočne pochopená práca Blanára

Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak na adresu toho, že žiadny z kandidátov hnutia nebol vo voľbách do VÚC zvolený ani za župana, ani za poslanca kraja, uviedol, že to boli prvé regionálne voľby, na ktorých sa hnutie zúčastnilo. Podľa neho hnutie nerobilo žiadne predvolebné koalície a v Žilinskom kraji podporovali kandidátku Eriku Jurinovú (OĽaNO) bez toho, že by za to niečo chceli. Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) si však myslí, že až vtedy, keď niekto získa post, má možnosť veci meniť a podieľať sa na rozhodnutiach, ktoré sú v prospech občanov.

Krajniak je za zrušenie VÚC

Podľa Kaliňáka sa teraz ukáže, akým spôsobom vedia pracovať opoziční lídri. V súvislosti s množstvom nezávislých kandidátov, ktorí boli vo voľbách do VÚC zvolení uviedol, že nezávislí poslanci si môžu svoje hlasovania na krajských zasadnutiach za niečo vymieňať. „To nepovažujem za štandardné fungovanie," uviedol. Krajniak je presvedčený, že výsledok volieb je pre Smer-SD signálom, že ľudia ich sľubom už neveria. Kaliňák však napríklad na margo nedostavaných úsekov diaľníc uviedol, že rozhodnutia spred rokov, ktoré urobila pravicová vláda, sú dôvodom spomalenia niektorých procesov. O zmene územného členenia Slovenska Kaliňák povedal, že viaceré riešenia môžu byť témou diskusie, avšak až vtedy, keď bude na diskusiu široká politická vôľa. „Má sa to riešiť, ak vznikne široká politická dohoda. Ale to bude trvať roky," povedal Bugár. Krajniak a hnutie Sme rodina je za zrušenie VÚC, ale vedia si predstaviť, že vzniknú historické župy.

Viac k témam: Béla Bugár, Milan Krajniak, Robert Kaliňák, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Až vtedy, keď niekto získa post, má možnosť veci meniť, vyhlásil Bugár © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) rešpektuje názory podpredsedov strany na výsledky volieb do VÚC. Povedal to dnes v TA3 v relácií V politike s tým, že v dejinách moderného Slovenska nie je úspešnejší politický projekt, ako je Smer-SD. Podľa premiéra je Smer-SD stále najstabilnejšou a najvýznamnejšou politickou stranou. Avšak netají, že vo voľbách chceli dosiahnuť viac. „Nie je však dôvod, aby z vedenia strany odstupovali nejakí podpredsedovia," povedal Fico, no nevylúčil, že zmeny by mohli nastať na iných úrovniach. „Každý má právo povedať svoje videnie sveta," uviedol. Odporúčame:
Úlohou nových županov je, aby ukázali, čo je úlohou krajov, tvrdí prezident Kiska Výsledky volieb do VÚC, po ktorých Smer-SD obsadil dve miesta predsedov krajov, nie sú podľa Fica odrazom činnosti súčasnej vlády. „Tieto voľby nemajú nič spoločné s činnosťou vlády ako takej," povedal. Podľa neho kraje fungujú na inom princípe ako vláda. Predseda vlády nevníma výsledky volieb za porážku strany, keďže Smer-SD získal najviac poslancov do krajských zastupiteľstiev v porovnaní s inými politickými subjektmi. Ak by v budúcnosti malo dôjsť k zmene územného členenia, malo by sa to podľa Fica urobiť zmenou ústavného zákona. „Ešte zrejme budeme nejaký čas žiť s ôsmimi krajmi," dodal s tým, že v súčasnosti nie je na zmene široká zhoda. Pokiaľ ide o členenie štátu a o počet žúp, nemalo by sa to meniť obyčajným zákonom, vyžaduje si to podľa neho ústavnú väčšinu..

Viac k témam: Robert Fico, Smer-SD, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico rešpektuje názory podpredsedov Smeru-SD na výsledky volieb do VÚC © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Úlohou nových županov a poslancov vyšších územných celkov je, aby ukázali, o čom župy sú, aká je ich úloha a čo dokážu skutočne zmeniť. Povedal to v rozhovore televízie Ta3 v dnešnej relácií V politike prezident SR Andrej Kiska s tým, že ľudia si často neuvedomujú, aké kompetencie majú samosprávne kraje. Na adresu novozvoleného predsedu Banskobystrického kraja Jána Luntera Kiska povedal, že bol dobrým kandidátom. Podľa prezidenta Lunter má silný príbeh a ukázal, čo chce zmeniť. „Angažovali sa média, aktivisti, neziskové organizácie, politici, celá spoločnosť sa zomkla a ukázala, že chceme moderné Slovensko," povedal s tým, že voliči demokratickou voľbou rozhodli, že županom už nebude Marián Kotleba. „Ale nesmieme zaspať. Novodobí fašisti sú organizovaná silná a nebezpečná politická sila," uviedol.

Angažovala sa celá spoločnosť

Voľby podľa neho ukázali, že ľudia očakávajú, že sa veci pohnú. Že bude vidieť hmatateľné výsledky. „Stále ako krajina máme problémy s chudobnými regiónmi, s korupciou, stagnujúcim školstvom, zdravotníctvom, nie sme sociálny štát. Každý politik by si mal byť vedomý, že politikom nie je kvôli vlastným výhodám, ale aby slúžil krajine a aby ju zmenil," podotkol. Odporúčame:
Ani ja, ani strana Smer-SD nebudeme fackovací panáci, povedal Fico Hoci účasť vo voľbách bola 30 percent, ukazuje sa, že ľudia cítia potrebu zmeny. Rovnako podľa prezidenta, ak kandiduje človek so silným príbehom, výsledky volieb nie sú nikdy vopred jasné. Otázka zmeny územného členenia podľa Kisku zatiaľ nie je aktuálna. „Zdá sa ale, že zatiaľ neexistuje širšia politická vôľa túto problematiku otvárať, ale ja som za, aby sme o tom diskutovali," povedal.

Zmena územného členenia

Kauza KTAG podľa prezidenta "je obyčajný špinavý politický boj". „Ukazuje sa, kto za celou kauzou stojí, kto o kauze vedel a mrzí ma, že aj proti prezidentovi sa vedie politický boj," povedal. V súvislosti s tým, že spoločnosť zaplatila nižšiu daň ako mala, uviedol, že spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala a daň doplatila. Podľa neho pojem účinná ľútosť je na Slovensku postavený zle. Podľa neho treba rozlišovať medzi "podvodníkmi, ktorí v kufríkoch fiktívne prenášajú milióny eur" a živnostníkmi a podnikateľmi, ktorí môžu urobiť chybu a napraviť ju. „ To sú dva rozličné svety a mali by sa diferencovať," uviedol. „Mrzí ma, že som mohol niektorých ľudí sklamať. Akonáhle prišiel daňový úrad do firmy, doplatok bol vyrovnaný. Mrzí ma to, ak by som bol opäť v takejto situácii, konal by som inak," povedal. Podľa prezidenta sa polícia na Slovensku zneužíva a unikajú z nej informácie. „Vláda by mala začať konať. V programovom vyhlásení povedala, že sa zriadi nezávislá komisia na kontrolu polície. Dodnes nie je," dodal. Prezident zároveň vníma prijatie deklarácie v rámci zahraničnej politiky trojicou najvyšších ústavných činiteľov, ním, Robertom Ficom (Smer-SD) a Andrejom Dankom (SNS) za významný krok. „ Už sme v jadre EÚ, je dôležité, aby sme diskutovali, ako ďalej pokračovať v integrácii," uviedol. Trojica v dokumente vyhlásila, že bude spoločne dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska navonok v zahraničí a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci EÚ a NATO.

Viac k témam: Andrej Kiska, prezident SR, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Úlohou nových županov je, aby ukázali, čo je úlohou krajov, tvrdí prezident Kiska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner