24. jún 2018
Facebook

SOLÚN 13. novembra (WebNoviny.sk) - Po naháňačke s políciou v pondelok neďaleko gréckeho Solúnu havarovala dodávka, v ktorej nákladnom priestore prevážali desiatich imigrantov z Pakistanu. Šofér dodávky najskôr napriek signalizovaniu zo strany policajta odmietol zastaviť a podrobiť sa cestnej kontrole, a počas následnej naháňačky s policajným vozom nezvládol riadenie a nabúral. Odporúčame:
Policajti v Grécku zadržali prevádzača s migrantmi, v nákladnom aute sa ich skrývalo takmer sto Aj po buráčke sa 22-ročný šofér podľa policajných informácií vzpieral zatknutiu a policajtovi sa pokúšal vytrhnúť z ruky pištoľ. Policajt následne šoféra postrelil do ruky a do zadku, uvádzajú grécke médiá. Šofér aj zasahujúci policajt boli hospitalizovaní, rovnako ako desiati pakistanskí imigranti, ktorí pri havárii utrpeli ľahšie poranenia.

Viac k témam: grécko, imigranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Dodávka s imigrantmi havarovala po naháňačke s políciou, vodič chcel vytrhnúť zbraň policajtovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 13. novembra (WebNoviny.sk) - Zemetrasenie, ktoré v nedeľu otriaslo iránsko-irackým pohraničím a vyžiadalo si podľa posledných správ viac ako 400 obetí, výrazne poškodilo aj dôležitú priehradu na rieke Dijálá. Na rôznych častiach priehrady Darbandichán neďaleko rovnomenného mesta v provincii Sulajmáníja sa objavili "horizontálne aj vertikálne praskliny", informoval riaditeľ priehrady Rahman Hání. Zemetrasenie bolo tak silné, že vážne poškodilo túto priehradu napriek tomu, že je podľa Háního "najsilnejšou priehradou vybudovanou za posledných sto rokov". Hání nespresnil, ako vážne poškodenie priehrady je a aké prípadné nebezpečenstvo hrozí. Odporúčame:
Foto: Zemetrasenie v Iráne si vyžiadalo stovky mŕtvych a tisícky zranených (aktualizované) Zemetrasenie v pohorí Zagros, ktoré rozdeľuje Irán a Irak, si v nedeľu vyžiadalo najmenej 407 obetí, ďalších najmenej 6700 ľudí je zranených, informoval v pondelok hovorca iránskeho úradu pre výnimočné situácie Behnam Saídí. Podľa agentúry IRNA viac ako polovica mŕtvych pochádza z mesta Sarpol-e-Zaháb v provincii Kermanšáh, kde zemetrasenie s magnitúdom 7,3 poškodilo aj jedinú tamojšiu nemocnicu. Armáda vybudovala poľnú nemocnicu a zdravotníci prosia obyvateľov o darovanie krvi pre zranených. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zemetrasenie v Iráne si vyžiadalo desiatky mŕtvych a stovky zranených Iracký minister vnútra v pondelok informoval, že v Iraku si nedeľňajšie zemetrasenie vyžiadalo sedem životov. Podľa doterajších informácií najmenej 535 Iračanov utrpelo zranenia. Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) bolo epicentrum zemetrasenia asi 31 kilometrov juhozápadne od irackého mesta Halabdža.

Viac k témam: Irán, zemetrasenie v Iráne
Zdroj: Webnoviny.sk - Zemetrasenie v Iráne poškodilo aj najsilnejšiu priehradu vybudovanú za posledných sto rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 13. novembra (WebNoviny.sk) - Severná Kórea pohrozila, že bezprecedentné zapojenie troch amerických lietadlových lodí do vojenských cvičení pri Južnej Kórei môže viesť kedykoľvek k vypuknutiu nukleárnej vojny. Na cvičeniach sa podieľajú lietadlové lode Ronald Reagan, Theodore Roosevelt a Nimitz. Štvordňové manévre, ktoré sa začali už v sobotu, sú najväčšie za posledných desať rokov. Podľa Severu lietadlové lode v pondelok "zaujali útočné pozície" a vojenské cvičenia tak v okolí Kórejského polostrova vytvárajú "doteraz najhoršiu situáciu vôbec". Odporúčame:
Utekajúceho vojaka z KĽDR postrelili kolegovia z Južnej Kórey Námorné cvičenia podobných rozmerov sa konali naposledy v roku 2007 pri ostrove Guam. Zúčastňujú sa na nich aj tri japonské torpédoborce. Spoločné manévre Južnej Kórey a Spojených štátov v západnom Tichomorí potrvajú do utorka. Cieľom je vyslať jasný signál vzdorovitému režimu v Pchjongjangu. Severná Kórea ich už tradične označuje za provokáciu.

Viac k témam: Severná Kórea, vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Nukleárna vojna môže vypuknúť kedykoľvek, reaguje Severná Kórea na vojenské cvičenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 13. novembra (WebNoviny.sk) - Britský parlament bude záväzne hlasovať o konečnej dohode o brexite predtým, ako krajina opustí Európsku úniu. Zákonodarcom to povedal minister pre brexit David Davis. Podľa jeho slov sa podmienky vystúpenia z EÚ vrátane akejkoľvek prechodnej dohody a dohody o právach občanov EÚ budú musieť stať najskôr zákonom prijatým britským parlamentom. Zákonodarcovia teda budú mať možnosť odmietnuť alebo zmeniť túto legislatívu a dohoda bude platná, len "ak ju parlament schváli". Odporúčame:
Európska únia sa pripravuje na zlyhanie rokovaní o brexite, tvrdí Barnier "To znamená, že parlament dostane čas na to, aby dôkladne preskúmal, predebatoval a hlasoval o konečnej dohode, ktorú uzavrieme s EÚ, " povedal Davis. Labouristi už toto rozhodnutie privítali ako "značný ústupok".

Viac k témam: brexit, David Davis, Európska únia, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Podmienky vystúpenia Británie z Európskej únie musí schváliť parlament, ide o značný ústupok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) - Téma strategickej komunikácie EÚ a podpis notifikácie o vytvorení stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti obrany (PESCO) dominovali zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, najskôr na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ a neskôr v rozšírenom formáte aj s ministrami obrany. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie a hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Účasť Slovenska na PESCO pre nás znamená príležitosť posilniť naše obranné spôsobilosti využiteľné či už pre národné účely, alebo pri plnení našich medzinárodných záväzkov. Zároveň znamená intenzívnejšiu spoluprácu s ozbrojenými silami ostatných členských štátov EÚ.

Efektívne využitie modernizácie

Minister obrany Peter Gajdoš a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok sa na tom zhodli pred podpisom notifikácie. Tú podpísalo 23 krajín. PESCO je zároveň podľa Korčoka dôkazom, že niektoré štáty sa budú v Únii integrovať rýchlejšie. Pod notifikáciu k PESCO sa podpísalo 23 krajín. Chýba podpis odchádzajúcej Veľkej Británie a z ostatných členov EÚ Dánska, Írska, Malty a Portugalska. Slovenské ozbrojené sily čakajú mnohé modernizačné projekty a PESCO vytvára priestor na to, aby sily na modernizáciu boli využité ešte efektívnejšie, domnieva sa Gajdoš. Posilnená obranná spolupráca by mohla byť výhodná hlavne v oblasti spoločného výskumu, vývoja či spoločnom obstarávaní vojenskej techniky. PESCO tiež ponúka možnosti pre väčšie zapojenie obranného priemyslu SR do medzinárodných projektov. Ako prvý by SR chcela cez PESCO rozvíjať projekt tzv. nepriamej palebnej podpory, ktorý ostatným partnerom predstavia ešte tento týždeň na expertnom seminári v Bruseli. „Má jasné kontúry, preto pevne veríme, že si u nich nájde značnú podporu,“ uviedol šéf rezortu obrany. Podľa jeho slov by mohol čerpať aj prostriedky z novovytvoreného Európskeho obranného fondu, čím by sa do veľkej miery znížila jeho finančná náročnosť.

Podnetná diskusia

Na zasadnutí sa ministri zahraničných vecí nevenovali len obrannej spolupráci, ale aj strategickej komunikácii. Korčok túto diskusiu zhodnotil ako podnetnú, osobitne v časti, kde sa ministri venovali možnostiam posilnenia existujúcich kapacít a dlhodobého financovania boja proti šíreniu propagandy. „Zdieľam pocit naliehavosti témy, pretože propaganda a dezinformačné kampane ohrozujú EÚ a podkopávajú hodnoty, na ktorých je postavená. Naša reakcia na úrovni EÚ musí byť adekvátna. Zároveň však musíme byť aktívni aj vo svojich vlastných krajinách, efektívne komunikovať s našimi občanmi a budovať odolnosť proti šíreniu dezinformácií," uviedol Korčok. Ministri tiež zhodnotili stav príprav 5. summitu EÚ-Afrika, ktorý sa uskutoční koncom novembra v Abidžane v Pobreží slonoviny. „Na Afriku sa pozeráme optikou dlhodobých investícií. Ich osobitným prijímateľom by mala byť predovšetkým mladá generácia s dôrazom na podporu vzdelávania a zamestnávania,“ myslí si štátny tajomník. Ústrednou témou summitu v Abidžane bude najmä mládež a plné využívanie jej potenciálu; podujatie bude tiež zamerané na otázky bezpečnosti, verejnej správy, vzdelávania, migrácie, investícií, tvorby pracovných miest a udržateľného rozvoja.

Viac k témam: Európska únia, Ivan Korčok, Ministerstvo obrany SR, Peter Gajdoš, Štruktúrovaná spolupráca v oblasti obrany PESCO
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčok s ministrom Gajdošom podpísali zmluvu o vytvorení spolupráce v oblasti obrany krajín EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KOMÁRNO 13. novembra 2017 (WBN/PR) - V pondelok 13. novembra otvoril diskontný reťazec v Komárne svoju druhú predajňu. V poradí 130. predajňu Lidl na Slovensku otvorili v pondelok 13. novembra v Komárne. V tomto meste z juhu Slovenska má diskontný reťazec už dve predajne. Popri expanzii Lidl zároveň pokračuje v projekte modernizácii svojich starších filiálok. Predajňa, ktorá sa nachádza na ulici Á. Jedlíka, má rozlohu predajnej plochy 1427 m2, zamestnanie v nej nájde 29 ľudí. Samozrejmosťou je vlastná pekáreň, ktorá bude zákazníkom viackrát denne ponúkať chrumkavé a teplé pečivo priamo z pece. Pre zákazníkov je pripravených 139 parkovacích miest, z toho 2 pre rodiny s deťmi a 2 pre zdravotne ťažko postihnutých. „Táto predajňa predstavuje z pohľadu použitých technológii najvyšší štandard v našej sieti. Jej výstavba trala približne päť mesiacov. Som presvedčený, že zákazníci si túto predajňu obľúbia a nakupovanie pre nich bude príjemným zážitkom,“ uviedol Radoslav Leško, obchodný riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika, a dodal: „Ďakujem tiež zástupcom mesta za ich príkladnú spoluprácu.“ Pri príležitosti otvorenia novej predajne podporí obchodný reťazec žiakov neďalekých základných škôl Eötvösova a Móra Jókaiho. Za každý nákup v hodnote aspoň 10 € v prvý deň predaja venuje Lidl 50 centov na športové a pedagogické pomôcky pre približne 900 žiakov navštevujúcich spomenuté školy. „Finančné prostriedky využijeme na nákup športových pomôcok a potrieb, čím sa skvalitnia podmienky na výučbu telesnej výchovy a športových krúžkov,“ povedal Peter Majer, riaditeľ ZŠ na ul. Eötvösova. „Veríme, že vďaka tejto krásnej myšlienke budeme môcť vybaviť ďalšiu učebňu interaktívnou zostavou, čo prispeje k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu,“ uviedla riaditeľka ZŠ Móra Jókaiho Katalin Mátyás. Lidl na Slovensku v 130 predajniach, troch logistických centrách a na centrále zamestnáva viac ako 4000 ľudí. Diskont v priebehu ostatných dvanástich mesiacov zvýšil mzdy zamestnancov predajní a skladov logistických centier celkovo o štvrtinu, nástupné platy narástli dokonca až o 28%. Priemerný mesačný plat na pozícii predavač –ka / pokladník – čka je v Lidli 771€, približne o dve pätiny viac v porovnaní s trhovým priemerom v maloobchode podľa portálu platy.sk. Aj preto považujú viac ako dve tretiny Slovákov Lidl za dobrého zamestnávateľa. Vyplynulo to z májového prieskumu agentúry GfK na reprezentatívnej vzorke 500 ľudí vo veku 18 – 45 rokov.

Viac k témam: Komárno, Lidl, Lidl Slovenská republika
Zdroj: Webnoviny.sk - Lidl má na Slovensku už 130 predajní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRUSEL/MADRID 13. novembra (WebNoviny.sk) - Falošné správy a cielené dezinformácie na internete, za ktorými by mohlo stáť Rusko, sa objavili aj v Španielsku po referende o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo 1. októbra a španielska vláda ho označila za ilegálne. O údajnej kampani založenej na dezinformáciách súvisiacich s Katalánskom v pondelok informovali španielski ministri zahraničných vecí a obrany Alfonso Dastis a María Dolores de Cospedal. Odporúčame:
Európska únia prijala sankcie proti Venezuele, na predstaviteľov uvalí cestovné obmedzenia Minister zahraničia ani ministerka obrany však neprezradili o údajných dezinformáciách šírených na internete nič viac, okrem toho, že časť z nich sa začala šíriť z územia Ruska a druhá z Venezuely. Šéf diplomacie chce však v pondelok s týmito zisteniami oboznámiť rezortných kolegov z iných členských krajín EÚ. Šéfka rezortu obrany nechcela povedať ani to, čoho sa táto údajná kampaň týka, ako a komu by mala pomôcť a aký je jej rozsah. "Mení sa to každý deň. Rozsah sa nedá špecifikovať," povedala. Ani jeden z ministrov neposkytol ani príklady údajných falošných správ, ktoré by mali súvisieť s dianím okolo Katalánska.

Viac k témam: Katalánsko, referendum, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Cielené dezinformácie hlási už aj Madrid, ale nechce o nich povedať nič viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MANILA 13. novembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump má podľa vlastných slov so svojím filipínskym kolegom Rodrigom Dutertem "skvelý vzťah". Vyjadril sa tak po ich dlho očakávanej schôdzke vo filipínskom hlavnom meste Manila. Nie je však jasné, či sa obaja lídri rozprávali aj o porušovaní ľudských práv v tejto ázijskej krajine. Predchádzajúca americká vláda totiž ostro odsudzovala Duterteho vojnu proti drogám, ktorá si vyžiadala už takmer 4 000 obetí a údajne podkopáva základné ľudské práva. Odporúčame:
Verím tajným službám, reagoval Trump na otázky týkajúce sa údajného ruského zasahovania do vlaňajších volieb Prvé stretnutie Trumpa a Duterteho, ktoré sa konalo počas summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), bolo pozorne sledované, keďže ani jeden z prezidentov si nezvykne klásť servítku pred ústa. Počas následného súkromného stretnutia sa podľa americkej strany téma ľudských práv krátko objavila v rámci diskusie o vojne proti drogám, Biely dom však detaily neposkytol. Hovorca filipínskeho prezidenta naopak povedal, že sa o tejto téme nehovorilo. Trumpova návšteva Filipín je poslednou v rámci jeho turné po Ázii, ktoré zahŕňalo tiež Japonsko, Južnú Kóreu, Čínu a Vietnam.

Viac k témam: Donald Trump, Filipíny, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - S filipínskym prezidentom Dutertem máme skvelý vzťah, uviedol Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 13. novembra (WebNoviny.sk) - Britská libra v pondelok výrazne oslabila. Investorov totiž znepokojila možnosť, že voči premiérke Therese Mayovej vzniká opozícia vnútri jej vlastnej strany pre nespokojnosť s tým, ako zvláda rokovania o brexite. Libra oproti doláru klesla na 1,3088 USD/GBP z úrovne 1,3126 USD/GBP. Dolár však oslabil oproti japonskému jenu, a to na 113,41 JPY/USD z piatkovej úrovne 113,54 JPY/USD. Spoločná európska mena si voči doláru prilepšila na 1,1664 USD/EUR z hodnoty 1,1618 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, jen, libra
Zdroj: Webnoviny.sk - Libra výrazne oslabila, nepomáha jej vývoj v rokovaní o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal zatiaľ nevie, kedy zvolá mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Novinárom to povedal s tým, že na jeho zvolanie sú procesné lehoty, ktoré mesto dodrží a poslanci sa to včas dozvedia. Mimoriadne rokovanie pre predčasné ukončenie štvrtkového zasadnutia mestského parlamentu žiadajú poslanci. To sa pre hádky medzi niektorými poslancami a primátorom Ivom Nesrovnalom predčasne skončilo. Konflikt sa začal pri schvaľovaní bodov programu. „Poslanci chcú zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva,“ povedal novinárom po ukončení štvrtkového rokovania poslanec Ján Budaj.

Primátor ohovára poslancov

Poslanec Ján Mrva pre agentúru SITA potvrdil, že poslanci už podpisy na zvolanie mimoriadneho rokovania vyzbierali a vo štvrtok ich na magistráte aj odovzdali. Zvolať mimoriadne zastupiteľstvo by mal primátor do pätnásť dní od odovzdania podpisov. Odporúčame:
Aktualizované: Hádky medzi poslancami a primátorom Nesrovnalom ukončili rokovanie zastupiteľstva Štvrtková hádka medzi Budajom a Nesrovnalom sa začala, pretože finančná komisia mestského zastupiteľstva na čele s Budajom žiadala, aby primátor písomne v rámci bodu o rozpočte vysvetlil, kde a ako využije výdavky v sume približne 1,3 milióna eur. Primátor však povedal, že to povie ústne, čo sa Budajovi nepáčilo. „Materiál schválila poslanecká finančná komisia jednomyseľne. Všetky informácie, ktoré k tomu potrebovali, dostali na komisii, inak by to neschválili. Ďalšie doplňujúce informácie boli pripravené na zastupiteľstvo a tie by tam dostali. Materiál, ktorý chceli dodatočne, písomne, dostanú,“ vrátil sa k štvrtkovej situácii primátor. Budaj vo štvrtok vyhlásil, že Nesrovnal je naozaj zvláštny primátor, pretože ohovára poslancov a potom sa čuduje, že nie sú spokojní. Podľa neho predložiť poslancom, aby hádzali milióny hore-dole a nedať im žiadny písomný doklad, je prejav arogancie moci.

Škandál v Primaciálnom paláci

Po ukončení zastupiteľstva bol vo štvrtok v Primaciálnom paláci škandál. Primátor si do svojej kancelárie zavolal novinárov, s ktorými v dave prišli aj niektorí mestskí poslanci. Tých tam však pustiť nechcel. Medzi dverami sa tak začala ostrá hádka medzi Nesrovnalom a poslancom Jánom Hrčkom, ktorý je z Budajovho poslaneckého klubu. Hrčka sa chcel do kancelárie primátora dostať, Nesrovnal mu v tom chcel fyzicky zabrániť. „Prestaňte byť agresívny, pán poslanec, prestaňte ma obťažovať a byť násilný,“ dohováral mu Nesrovnal medzi dverami. „Prestaňte sa ma dotýkať,“ bránil sa Hrčka, ktorého sa však nakoniec primátorovi zastaviť nepodarilo a aj s ostatnými poslancami sa dostali do kancelárie. Boli tam napríklad poslanci Lucia Štasselová, Dana Čahojová, Ján Budaj i Ján Mrva. „Chápem prácu komunálneho politika ako riešenie problému ľudí. V tomto ja vidím zmysel mojej práce a nie vo výstupoch, hádkach a obvineniach. To nie je práca komunálneho politika,“ reagoval na incident Nesrovnal.

Viac k témam: Bratislava, Ivo Nesrovnal, Ján Budaj
Zdroj: Webnoviny.sk - Nesrovnal je podľa Budaja zvláštny primátor, poslanci chcú mimoriadne zastupiteľstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner