24. jún 2018
Facebook

WASHINGTON 2. novembra (WebNoviny.sk) - Bývalý šéf prezidentskej kampane Donalda Trumpa Paul Manafort a jeho spolupracovník Rick Gates, ktorých obvinili zo sprisahania proti USA v súvislosti s údajným zasahovaním Ruska do kampane, požiadali vo štvrtok o prepustenie z domáceho väzenia. V žiadosti, ktorú predložili súdu, sa obaja muži zaväzujú, že neutečú zo Spojených štátov v záujme vyhnúť sa stíhaniu, a žiadajú, aby im počas prípravy obhajoby umožnili voľný pohyb. Odporúčame:
Manafortovi hrozí za sprisahanie až 80 rokov, Trump bývalého šéfa volebnej kampane bráni Manaforta a Gatesa obvinili vyšetrovatelia okrem iného zo sprisahania proti USA, poskytovania falošných výpovedí, prania špinavých peňazí a ďalších ekonomických zločinov, ako aj z toho, že sa nezaregistrovali ako zahraniční agenti. Manafortovi hrozí 80 rokov odňatia slobody, Gatesovi 70. Biely dom aj Trump osobne popierajú, že by so záležitosťami, ktorých sa obvinenia týkajú, mali niečo spoločné a tvrdia, že ak sa Manafort s Gatesom niečoho dopustili, bolo to predtým, ako začali pracovať pre Trumpa. Odporúčame:
Trump označil Papadopoulosa za klamára, vraj ho nikto nepoznal Tieto tvrdenia Bieleho domu však americké médiá neskôr na základe zverejnených obvinení vyvrátili. V obvineniach sa uvádza, že pranie špinavých peňazí sa dialo "prinajmejšom do roku 2016" a spiknutie proti USA údajne trvalo dokonca od roku 2006 až do roku 2017.

Viac k témam: Donald Trump, Paul Manafort, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý šéf Trumpovej kampane žiada o prepustenie z domáceho väzenia, nechce utiecť z USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 2. novembra (WebNoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron napísal básničku pre 13-ročné britské dievča. Odpovedal tak na jej báseň, ktorú napísala počas návštevy Paríža a poslala do Elyzejského paláca. "Má štyri nádherné nohy, ktoré jej pomáhajú hrdo stáť. Dohliada na všetkých, hlavu má v oblakoch. Je elegantná a vysoká, je odetá v peknom ozdobnom šate. Keď sa na ňu pozeráš v bázni, tvoje oči neuhnú," uvádza sa v básni o Eiffelovej veži z pera tínedžerky Sophie. Odporúčame:
Macron podpísal protiteroristický zákon, ľudskoprávne organizácie opatrenia kritizujú Macronovu veršovanú odpoveď vo štvrtok zverejnilo na Twitteri francúzske veľvyslanectvo vo Veľkej Británii. "Ako mi len lahodíš! Tak málo básnikov v týchto dňoch spieva chválospevy na dušu Paríža," začína sa Macronov pokus o poéziu. V posledných veršoch francúzsky prezident povzbudzuje Sophie, aby ďalej písala: "Viete, poznám človeka, ktorý si naše verše prečíta. Naozaj? Kto je to? Francúzsky prezident."

Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky prezident Macron napísal básničku pre britské dievča, vyzval ju k ďalšej tvorbe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 2. novembra (WebNoviny.sk) - Bruselská radnica vo štvrtok zakázala pochod krajných pravičiarov v bruselskej štvrti Molenbeek, v ktorej žije mnoho moslimov a ktorá je známa najmä tým, že v nej bývali viacerí páchatelia teroristických útokov v rôznych európskych krajinách. Pochod, ktorý sa mal konať v piatok hneď po tradičných moslimských modlitbách, organizovali lídri krajne pravicových strán z Holandska a Belgicka Geert Wilders a Filip Dewinter. Odporúčame:
Polícia zatkla takmer tristo osôb podozrivých z členstva v Islamskom štáte Rozhodnutie o zákaze pochodu oznámila vo štvrtok starostka Bruselu Francoise Schepmans, podľa ktorej jedným z dôvodov zákazu je aj to, že Wilders a Dewinter označovali pochod ako "islamské safari v európskej metropole džihádu" a podľa bruselskej radnice hrozili počas akcie násilnosti. Hovorca Dewinterovej strany Flámsky záujem Sam Van Rooy krátko po rozhodnutí bruselskej radnice oznámil, že jeho stranícky šéf spolu s Wildersom do Molenbeeku v piatok pôjdu aj tak. Podľa neho je nehorázne, že úrady zakazujú vstup "dvom zvoleným politikom" do jednej zo štvrtí belgickej metropoly. "Samozrejme, neplánujeme žiadne násilie," dodal Van Rooy.

Viac k témam: Belgicko, moslimovia, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - V bruselskej štvrti Molenbeek zakázali protimoslimský pochod, krajní pravičiari tam aj tak pôjdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MADRID 2. novembra (WebNoviny.sk) - Ôsmi z deviatich zosadených ministrov katalánskej vlády, ktorí sa dostavili na súdne pojednávanie v Madride, putovalo vo štvrtok zo súdnej siene rovno do väzenia, kde budú čakať na pokračovanie súdneho procesu. Na zosadeného katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta, ktorý sa momentálne nachádza v Bruseli, ako aj na ďalších štyroch ministrov jeho vlády, plánujú Španieli vydať európsky zatykač, informovala pred malou chvíľou televízia BBC. Odporúčame:
Podpora pre nezávislosť Katalánska sa rapídne zvýšila Puigdemont aj členovia jeho zosadenej vlády čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa mali dopustiť okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda v Madride. Premiér Mariano Rajoy zároveň zvolal na 21. decembra nové regióne voľby. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Katalánsko, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili, na exprezidenta plánujú vydať európsky zatykač © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Novelu Obchodného zákonníka, ktorú predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, podpísal prezident Andrej Kiska. Národná rada schválila novelu 12. októbra. Úprava rieši nepoctivé fúzie obchodných spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza účinné nástroje proti takzvaným bielym koňom. Novela bude platiť od 1. januára budúceho roka.

Spoločnosti v likvidácii sa nebudú môcť zlučovať

Z právnej úpravy vyplýva, že spoločnosti sa budú môcť aj naďalej zlučovať, ale len v prípade, že sa tým nedostanú do úpadku. Ak bude mať firma záujem kúpiť inú firmu v problémoch, môže tak urobiť, ale musí mať stanovisko audítora. Spoločnosti v likvidácii alebo v konkurze sa už nebudú môcť zlučovať. Ministerka tak reaguje na účelové zlučovanie firiem, ktoré sa v poslednom čase stalo populárnym a jednoduchým spôsobom zbavenia sa spoločnosti bez toho, aby sa uskutočnil konkurz alebo riadna likvidácia spoločnosti. Mnohokrát sa tak dialo na úkor práv veriteľov, ktorí zostávajú s neuspokojenými pohľadávkami. Odporúčame:
Kiska podpísal zákony o ochrane a podpore obetí trestných činov a o uznávaní dokladov o vzdelaní V novele Obchodného zákonníka sa tiež posilňuje zodpovednosť štatutárov. Pokiaľ sa firma dostane do úpadku, nemá dosť majetku na uspokojenie veriteľov a nepodá v mene firmy návrh na konkurz, bude osobne zodpovedať za škodu, ktorú veriteľom spôsobí. Po novom to môže znamenať aj diskvalifikáciu štatutára, ktorý nebude môcť pôsobiť vo svojej funkcii v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve tri roky. Nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu včas bude aj trestným činom.

Trestná sadzba do 15 rokov

Jedným z opatrení proti takzvaným bielym koňom je zavedenie nového trestného činu nekalej likvidácie. Ak sa niekto stane „bielym koňom“, môže byť trestne stíhaný. Rovnako sa to vzťahuje aj na tých, ktorí prevádzajú svoju účasť v podniku na „bieleho koňa“, alebo ktorí tieto úkony sprostredkúvajú. Trestná sadzba sa v kvalifikovaných skutkových podstatách môže vyšplhať až na 15 rokov. Novela zavádza pravidlo, že osoby, ktoré sú zapísané v registri partnerov verejného sektora a uzatvárajú so subdodávateľmi zmluvy na dodanie tovaru alebo služieb, musia plniť subdodávateľom faktúry v lehote 30 dní. Zmeny sa dotknú aj možnosti založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Založiť eseročku v súčasnosti nemôže ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov. Toto obmedzenie sa rozšíri aj na tých, ktorí sú zapísaní v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Na druhej strane už nebude potrebné pri zakladaní spol. s r. o. vždy predkladať potvrdenie správcu dane o tom, že zakladateľ nemá podlžnosti voči Daňovému úradu. Toto potvrdenie bude po novom potrebovať iba ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov a toto potvrdenie vie eliminovať údaje zapísané v zozname dlžníkov.

Viac k témam: Kiska, novela zákona, Obchodný zákonník, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela Obchodného zákonníka zavádza nástroje proti bielym koňom, odobril ju aj prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) - Podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová poznamenala, že poslanci za SaS niekoľkokrát v parlamente predkladali návrhy riešení. Odporúčame:
Pellegrini a Žiga vyhlásili vojnu byrokracii, očakávajú úsporu peňazí aj času "Súčasná koalícia nám nikdy tieto návrhy nepodporila. Preto sme vo štvrtok viac ako prekvapení, že prichádzajú s návrhmi riešení, ako keby objavili teplú vodu. Ale ako sa hovorí, radšej neskôr ako nikdy, a preto SaS túto iniciatívu víta," povedala.

Dôležité je aj prijímanie nových pravidiel

Zástupcovia SaS majú však obavu, ako dopadne realizácia predstavených plánov. "Mnohé prípady a skúsenosti z minulosti nás totiž presviedčajú, že súčasná vláda nedokáže svoje plány realizovať a nedokáže ich zavádzať do praxe," poznamenala Kiššová. Podľa podpredsedníčky, ak chceme na Slovensku naozaj znížiť byrokraciu, tak nestačí zrušiť niektoré zbytočné postupy, nestačí optimalizovať procesy na úradoch, hoci aj to je dôležité. "Minimálne rovnako dôležité je aj neprijímať paralelne s týmito opatreniami nové pravidlá, ktoré byrokraciu znovu zavádzajú," povedala Kiššová. Príkladom zvyšovania byrokracie je podľa nej zmena v povinnej dobe archivácie z pôvodných päť na desať rokov alebo zmeny v pravidlách v pracovnej zdravotnej službe, či zmeny v zákone o odpadoch.

Odborníci z IT zjednodušenie privítali

IT odborníci zo združenia Slovensko.Digital privítali iniciatívu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorý vyhlásil "vojnu" byrokracii. Ako uviedli v stanovisku, princíp "jedenkrát a dosť“ (aby občania nemuseli predkladať informácie, ktoré už štát má) sa podľa nich musí stať prioritou informatizácie. Vítajú tiež osobný záväzok podpredsedu vlády, že od mája budúceho roka úrady nebudú žiadať výpis z registra trestov, obchodného a živnostenského registra a listu vlastníctva.

Viac k témam: Jana Kiššová, SaS Sloboda a Solidarita, Úrad pre investície a informatizáciu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak chceme podľa SaS znížiť byrokraciu, tak nestačí len zrušiť niektoré postupy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky, peňažný trest tristo eur a zákaz činnosti vykonávať akékoľvek vysokoškolské vzdelávanie na dva roky vymeral sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pre docenta Petra Slováka z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce (VŠZaSP). Odporúčame:
Ortopéd z nitrianskej nemocnice vzal úplatok už dvakrát, polícia ho sledovala niekoľko mesiacov Docent korupciu priznal, pretože od štyroch študentiek zobral úplatky od 20 do 50 eur za skúšku, čím spáchal pokračovací zločin prijímania úplatku. S prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú schválil sudca ŠTS. Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá.

Peniaze vo výkaze o štúdiu

Korupcia sa udiala 26. mája na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce svätého Ladislava v budove riaditeľstva Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch. Počas postupovej skúšky z predmetu Vývinová psychológia štyri študentky diaľkového štúdia dali úplatky od 20 do 50 eur skúšajúcemu docentovi. Peniaze počas skúšky vložili do výkazu o štúdiu na vysokej škole.

Študentky dostali peňažný trest

Študentky podplácanie priznali a každá s prokurátorom uzavrela dohodu o vine a treste. Na jej základe dostala každá obvinená peňažný trest tristo eur. O študentkách rozhodoval ŠTS v septembri. V prípade, že peňažný trest nezaplatia, pôjdu do väzenia na tri mesiace. U docenta náhradný trest stanovili na päť mesiacov. Dohodu prokurátora s Petrom Slovákom schválil sudca ŠTS 31. októbra v Pezinku. Pre agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Viac k témam: korupcia, študentky, súd, Vysoká škola sv. Alžbety
Zdroj: Webnoviny.sk - Vysokoškolský pedagóg, ktorý zobral úplatok od externých študentiek, dostal zákaz činnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) - Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) v prípade rozostavaného úseku diaľnice D1 Hubová - Ivachnová pri Ružomberku je v záverečnej fáze. Odporúčame:
Premiér Fico sľúbil aktivistom pravidelnú komunikáciu a milióny eur na diaľnicu D1 a D3 Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v pondelok 30. októbra predložila hotovú správu EIA na Ministerstvo životného prostredia SR. Ako diaľničiari vo štvrtok informovali, verejné prerokovanie správy sa očakáva začiatkom decembra. Po nadobudnutí právoplatnosti EIA, ktoré NDS predpokladá v januári budúceho roka, budú bezodkladne opätovne začaté práce na pozastavenej časti diaľnice Hubová - Ivachnová. "NDS v tejto súvislosti vydá pokyn na mobilizáciu zhotoviteľa tak, aby sa práce obnovili v deň správoplatnenia záverečnej správy. Práce sa môžu podľa pokynu Európskej komisie obnoviť až po právoplatnom ukončení procesu EIA, ktorým sa určí definitívna trasa diaľnice," uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Výstavba sa môže predĺžiť o štyri roky

Proces EIA pre spomínaný úsek diaľnice po zastavení prác sa začal v októbri minulého roka. Rozsah hodnotenia, ktorý definoval, čo má správa EIA obsahovať, určilo ministerstvo životného prostredia v januári tohto roka. Úsek diaľnice v Liptove je v zásobníku projektov na financovanie zo zdrojov Európskej únie. Odporúčame:
Zimná údržba ciest sa začala skôr, dôvodom bolo najmä zhoršené počasie Výstavba diaľnice D1 Hubová – Ivachnová s tunelom Čebrať pri Ružomberku sa môže predĺžiť najmenej o štyri roky. Vyše 15-kilometrový úsek mal byť pôvodne odovzdaný do užívania v júni tohto roka, no NDS očakáva, že to môže byť predbežne v roku 2021. Počas prác pri západnom portáli tunela Čebrať sa vyskytli nedpredvídateľné geologické podmienky, pre ktoré musí byť prehodnotená trasa tejto časti diaľnice.

Razenie tunela obnovia začiatkom roka

Zhotoviteľom stavby za zmluvnú cenu 227,26 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (272,72 mil. eur vrátane DPH) je od konca roku 2013 združenie stavebných spoločností OHL ŽS, a. s., Brno a Váhostav – SK, a. s. Súčasťou zmluvnej ceny je desaťpercentná rezerva na nedpredvídateľné náklady počas stavby. Generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin nedávno povedal, že razenie v tuneli Čebrať by sa mohlo obnoviť začiatkom budúceho roka. V súvislosti s potrebou zmeny trasy úseku pre geologické podmienky uviedol, že sú dva nezávislé expertné posudky - z českej univerzity ČVUT v Prahe a zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. "Tie jasne ukázali, že šmykové zóny zosuvov sú v mimoriadne veľkých hĺbkach. Geologický prieskum sa nerobí do hĺbok 45 - 50 metrov, kde sa šmykové zóny objavili. Geológia je nedpredvídateľná a na základe toho bolo odporúčané nové trasovanie s dvoma novými variantmi," uviedol Ďurišin. Odporúčame:
Protesty za dostavbu diaľnice D3 budú pokračovať, Kysučania zablokujú dopravu v Česku aj Poľsku Zmena trasy a predĺženie tunela Čebrať z vyše dvoch na takmer štyri kilometre bude mať vplyv na konečnú cenu stavby. "V súčasnosti by bolo veľmi nezodpovedné hovoriť o cene. Keď ukončíme proces EIA, môžeme ešte časť tunela raziť na základe teraz platného stavebného povolenia. Cena sa bude dať stanoviť až po získaní projektovej dokumentácie a tá by mohla byť hotová v druhej polovici roku 2018," poznamenal Ďurišin. Navýšenie zmluvnej ceny stavby je limitované zákonom o verejnom obstarávaní a môže byť 50 % z pôvodnej ceny. "Pokiaľ nebudeme schopní uzavrieť so zhotoviteľom zmluvu v tomto rámci, v diele nemôžeme pokračovať," upozornil šéf NDS.

Cena diaľnice sa môže navýšiť

Predošlý minister dopravy a výstavby Roman Brecely hovoril, že cena za výstavbu diaľnice s tunelom Čebrať by sa mohla zvýšiť podľa odhadu o 100 mil. eur, čo je menej ako polovica zmluvnej ceny. "Nie je to prehnaná suma, ale nerád hovorím veci, ktoré sa nezakladajú na faktoch. Nikto nemôže dnes zodpovedne povedať sumu, o ktorú sa dielo navýši," dodal Ďurišin. Na stavbe D1 Hubová – Ivachnová sa podľa NDS realizujú práce na všetkých mostných objektoch (má ich byť 21). Zhotoviteľ zatiaľ zrealizoval práce za 62 mil. eur, čo je 27,3 % zo zmluvnej ceny stavby. Z toho v tomto roku bolo preinvestovaných 12,85 mil. eur. Na stavbe úseku sa počíta aj s dvoma mimoúrovňovými a jednou úrovňovou križovatkou, ako aj jedným ľavostranným odpočívadlom.

Viac k témam: diaľnica D1, NDS Národná diaľničná spoločnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Práce na diaľnici D1 pri Ružomberku budú podľa NDS pokračovať hneď po právoplatnosti správy EIA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií. Zákon, ktorý parlament schválil 12. októbra, v nadväznosti na prax reaguje na potrebu spresnenia niektorých aspektov uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií v Slovenskej republike vzhľadom na širokú platformu zmien vykonaných prijatím zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v roku 2015. Zároveň predstavuje transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/55/EÚ z 20. novembra 2013, ktorou sa mení smernica 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií a nariadenie (EÚ) č. 1024/2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu (nariadenie o IMI). Zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2018.

Obeť a obzvlášť zraniteľná obeť

Uznávanie dokladov o vzdelávaní v oblasti zdravotníctva získaných v tretích krajinách a podmienky doplňujúcich skúšok upravuje novela zákona. Efektívnejší bude tiež proces konania a rozhodovania o uznaní odbornej kvalifikácie na základe podmienok vyplývajúcich zo zákona o živnostenskom podnikaní. Prezident podpísal aj zákon o ochrane a podpore obetí trestných činov. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta. Poslanci Národnej rady SR novelu z dielne rezortu spravodlivosti schválili 12. októbra. Ide o komplexnú právnu úpravu, ktorá spája inštitúty, ktoré v našom právnom poriadku už existujú, s tými, ktoré tam nie sú, vysvetlila vtedy ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s tým, že ochrana obetí je službou, ktorú štát musí v demokracii zabezpečiť. Zákon prichádza napríklad s pojmami "obeť" a "obzvlášť zraniteľná obeť". Komplexná úprava ochrany a podpory obetí trestných činov na Slovensku doteraz chýbala. Podľa právnej úpravy majú obete trestných činov okrem právnej alebo finančnej pomoci právo napríklad aj na ochranu pred druhotnou a opakovanou viktimizáciou.

Komplexné služby obetiam

Ministerstvo spravodlivosti podľa zákona akredituje subjekty, ktoré budú poskytovať obetiam pomoc podľa zákona. Rezort bude viesť register akreditovaných organizácií, ktoré budú poskytovať obetiam trestných činov komplexné služby, na druhej strane takéto organizácie budú mať právo čerpať prostriedky od štátu na svoju činnosť. Veľa z toho, čo bude súčasťou zákona, platí podľa rezortu už v súčasnosti. Považujú však za dôležité, aby človek mohol prísť na jedno miesto, kde mu poradia, sprostredkujú právnika či psychológa. V zákone má byť jasne definovaný katalóg práv obetí trestného činu. Ide o právo na informácie, právo na odbornú pomoc vrátane právnej a psychologickej pomoci a ďalšie typy služieb, ktoré sa dajú označiť ako sociálne služby. Zraniteľné skupiny, akými sú deti, ženy a hendikepované osoby, majú podľa návrhu zákona právo na špecializovanú odbornú pomoc.

Viac k témam: Andrej Kiska, doklady, Lucia Žitňanská, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska podpísal zákony o ochrane a podpore obetí trestných činov a o uznávaní dokladov o vzdelaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 2. novembra, 16:48
THORNTON 2. novembra (WebNoviny.sk) — Americká polícia zatkla muža, ktorý je podozrivý z útoku v nákupnom centre na predmestí Denveru. Odporúčame:
Foto: Polícia zasahovala na Manhattane, muž vrazil autom do ľudí a spustil streľbu (aktualizované) Podarilo sa jej to približne 14 hodín od útoku, pri ktorom zomreli traja ľudia. Strelcom je 47-ročný Scott Ostrem. Muži zákona ho zadržali v jeho aute približne osem kilometrov od miesta činu. Hovorca tamojšej polície Victor Avila uviedol, že útok zrejme nebol teroristickým činom. Motív však zatiaľ nie je známy. K streľbe došlo v jednom z obchodných domov reťazca Walmart. "Zamestnanci začali kričať. Zákazníci začali kričať. Utekali ako šialení a ja som utekal tiež, pretože som sa nechcel nechať zabiť," opísal chaotickú situáciu v čase útoku 44-ročný zákazník Aaron Stephens. Odporúčame:
Trump žiada po útoku prísnejšie imigračné pravidlá Na mieste zasahovali desiatky policajných áut a záchranárskych vozidiel. Úrady ľuďom odporučili, aby sa oblasti vyhli. Vyšetrovatelia spovedali svedkov a preverovali záznamy z bezpečnostných kamier. Walmart, kde sa streľba odohrala, leží asi 16 kilometrov od Denveru v rušnom nákupnom centre, kde sa nachádzajú tiež reštaurácie, kino a viaceré ďalšie obchody.


Viac k témam: Denver, polícia, streľba, USA, Walmart
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V nákupnom centre pri Denveri nastal chaos, útočník zastrelil niekoľkých ľudí (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner