24. jún 2018
Facebook

RIJÁD 4. novembra (WebNoviny.sk) - Jemen vystrelil raketu na medzinárodné letisko v meste Rijád v Saudskej Arábii. Informáciu potvrdili zástupcovia jemenského ministerstva obrany, ktoré kontrolujú členovia rebelskej skupiny Hútíov. Odporúčame:
Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu Podľa nich balistická strela dlhého doletu Burqan 2H ich vlastnej výroby otriasla hlavným mestom krajiny a misia bola úspešná. Ministerstvo obrany Saudskej Arábie vyhlásilo, že strelu zastavili nad severovýchodnou časťou mesta. Krajina vedie koalíciu bojujúcu proti spomínaným rebelom v Jemene, ktorých zas podporuje Irán.

Viac k témam: balistická raketa, Jemen, Saudská Arábia
Zdroj: Webnoviny.sk - Jemen vystrelil raketu na medzinárodné letisko v Rijáde, balistická strela otriasla mestom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované: 4. novembra, 20:25
BRUSEL 4. novembra (WebNoviny.sk) - Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať s belgickými úradmi v súvislosti s medzinárodným zatykačom, ktorý na neho vydal španielsky súd. Politik to uviedol v sobotu prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter v holandčine. Zatiaľ však neprezradil, kde presne sa nachádza. Belgická prokuratúra potvrdila, že prijala zatykač na Puigdemonta a ďalších štyroch ministrov jeho vlády, no bude na sudcovi, či ich prikáže zatknúť.

Zjednotenie politických strán

Carles Puigdemont vyzval všetky politické strany Katalánska bojujúce za osamostatnenie sa od Španielska k zjednoteniu v súvislosti s regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra. Odporúčame:
Zosadený katalánsky prezident chce viesť kampaň do regionálnych volieb z Belgicka "Všetci demokrati by sa mali teraz zjednotiť za Katalánsko, za slobodu politických väzňov a za republiku," napísal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter politik, ktorý sa nachádza v Belgicku. Katalánska európska demokratická strana v piatok vyhlásila, že sa pokúsi vytvoriť koalíciu. Puigdemont sa vyjadril, že v predčasných regionálnych voľbách v Katalánsku plánuje viesť volebnú kampaň z Belgicka.

Medzinárodný zatykač

Španielsky súd už vydal medzinárodný zatykač na Puigdemonta a ďalších štyroch ministrov jeho vlády. Politici čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa údajne dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda. Osem zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili.      

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať, separatistické strany Katalánska vyzval k zjednoteniu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Voľby do orgánov samosprávnych krajov prebiehajú v zásade pokojne a usporiadane, potvrdil na tlačovej besede predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Niekoľko desiatok podnetov, ktoré komisia zaznamenala, majú podľa Barányho miestny charakter. Nemyslí si, že by mohli ohroziť dôveryhodnosť a korektnosť volieb ako celku, zdôraznil. Týkali sa predovšetkým porušenia volebného moratória a nedovoleného vedenia volebnej kampane, niektoré sa týkali drobných administratívnych nezrovnalostí v niektorých volebných komisiách, ktoré sa riešili prakticky okamžite, dodal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Účasť je druhá v poradí za eurovoľbami

Čo sa týka účasti, predseda štátnej volebnej komisie uviedol, že všade sú to dvojmiestne čísla a väčšinou sa nezačínajú jednotkou. Účasť nebude dramaticky vysoká ale nemyslí, že by mala klesnúť v tomto type volieb oproti minulosti. Odporúčame:
Online: Župné voľby do VÚC 2017 Žiaľ, voľby do orgánov samosprávnych krajov sú, pokiaľ ide o nízku účasť, druhé v poradí za eurovoľbami, zdôraznil. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová potvrdila, že v niekoľkých okrskov v trenčianskom kraji vypadla elektrika, situáciu komisia bude riešiť.

Oficiálne výsledky budú v nedeľu

Volebné miestnosti budú otvorené do 22:00, pravdepodobne s výnimkou tých, kde zaznamenali výpadok elektriny. Svoje právo voliť a rozhodnúť o tom, kto bude zastupovať ich záujmy najbližších päť rokov v orgánoch samosprávnych krajoch, má približne 4 435 000 voličov. Priebežné výsledky volieb bude Štatistický úrad SR zverejňovať na webe http://www.volbysr.sk. Prvé údaje zo zápisníc okrskových volebných komisií by mohli byť známe okolo 22:30. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.  

Viac k témam: Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Volebná účasť podľa predsedu Bárányho by nemala byť nižšia ako v predchádzajúcich voľbách do VÚC © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ISTANBUL 4. novembra (WebNoviny.sk) - Turecké úrady v piatok zadržali rybársku loď s 310 migrantmi, ktorá smerovala cez Egejské more do Grécka. Odporúčame:
Na Slovensku bude fungovať nadnárodný portál pre migrantov Na palube bolo 110 občanov Sýrie, 179 Pakistancov a tiež utečenci z Afganistanu, Indie, Srí Lanky, Somálska a Iránu. Pobrežná stráž zatkla aj pašerákov, medzi ktorými bolo sedem Turkov a dvaja Bielorusi. Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že v roku 2015 ušlo z Turecka do Grécka 857-tisíc ľudí. Viac ako 3,2 milióna obyvateľov Sýrie ušlo v dôsledku nepokojov do Turecka.

Viac k témam: migranti, rybárska loď, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Zadržali rybársku loď so stovkami migrantov, chceli sa dostať do Grécka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 4. novembra (WebNoviny.sk) - Ministri zahraničných vecí Nemecka a Turecka sa stretli, aby prerokovali vzájomné vzťahy. Sigmar Gabriel a Mevlüt Čavušoglu v sobotu prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter oznámili, že počas neformálneho stretnutia v Turecku diskutovali o náprave vzťahov. Odporúčame:
Turecké úrady vydali zatykače na desiatky bývalých zamestnancov ministerstva zahraničia Tie sa pokazili napríklad v dôsledku zatknutia niekoľkých Nemcov na základe podozrenia z terorizmu v súvislosti s minuloročným nevydareným pokusom o puč v Turecku. Aktivista za ľudské práva sa dostal na slobodu, ostatní sú však stále za mrežami. Turecko zas obviňuje Nemecko z toho, že poskytuje útočisko kurdským zločincom.

Viac k témam: Mevlüt Čavušoglu, Nemecko, Sigmar Gabriel, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministri zahraničných vecí Nemecka a Turecka rokovali o vzájomných vzťahoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 4. novembra (WebNoviny.sk) - Rakúsky politik Peter Pilz sa vzdal kresla v parlamente pre obvinenie zo sexuálneho obťažovania mladej ženy, ktorého sa údajne dopustil na konferencii v roku 2013. Politik novinárom v sobotu povedal, že si na žiaden takýto incident nespomína, no keďže bojuje proti sexuálnemu obťažovaniu, rozhodol sa opustiť parlament. Odporúčame:
Vynálezca obvinený z vraždy švédskej novinárky sa priznal k rozštvrteniu jej tela Pilz minulý týždeň odmietol iné obvinenie zo sexuálneho obťažovania, z ktorého ho obvinila členka strany Zelených. Tú opustil aby si založil novú opozičnú stranu Liste Peter Pilz, vďaka ktorej minulý mesiac dostal kreslo v parlamente. Na političku plánuje podať žalobu. Šesťdesiattriročný politik tiež povedal, že bude naďalej podporovať Liste Peter Pilz.

Viac k témam: Peter Pilz, Rakúsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsky politik Peter Pilz čelí obvineniam zo sexuálneho obťažovania, vzdal sa kresla © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
V spoločenskej sále kultúrneho domu v obci Miloslavov-Alžbetin dvor (okr. Senec) v sobotu volil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Do volebnej miestnosti prišiel o 13:30 a novinárom po vhodení hlasovacieho lístka do urny povedal, že v sobotu je ten čas, aby mohli Slováci vyjadriť svoju vôľu. Poukázal hlavne na tých ľudí, ktorí v spoločnosti všetko kritizujú. „Demonštrácie sú zúfale snahy o zmenu v spoločnosti, dnes majú ľudia šancu rozhodnúť tak, ako to cítia,“ vyhlásil Danko. Nový predseda Bratislavského samosprávneho kraja by mal podľa neho riešiť integrovaný dopravný systém, pretože predseda parlamentu vie, čo to je pre dopravné zápchy cestovať do práce do Bratislavy dve hodiny. Víťaz sobotných volieb do samosprávnych krajov by mal tiež riešiť to, aby nezanikali niektoré učňovské strediska, z ktorých sa stávajú obchodné domy. Odporúčame:
Online: Župné voľby do VÚC 2017 V zlom stave sú podľa neho aj niektoré zdravotné strediská, ktoré kraj už niekoľko rokov prenajíma. Pre Miloslavov-Alžbetin dvor, kde Danko býva, by bolo treba vyriešiť dopravu, aby sa ľudia dostali skôr do práce a aby cestovali komfortnejšie. Predseda parlamentu tiež poznamenal, že každé voľby na Slovensku sú výnimočné, pretože môžu do verejných funkcií dostať ľudí, ktorí chcú veci meniť a majú snahu s nimi bojovať. Novému predsedovi kraja praje, aby nestratil nadšenie z práce. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Andrej Danko, BSK Bratislavský samosprávny kraj, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko: Demonštrácie sú zúfale snahy o zmenu v spoločnosti, vo voľbách môžu ľudia rozhodnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRUSEL 4. novembra (WebNoviny.sk) - Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont vyzval všetky politické strany Katalánska bojujúce za osamostatnenie sa od Španielska k zjednoteniu v súvislosti s regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra. "Všetci demokrati by sa mali teraz zjednotiť za Katalánsko, za slobodu politických väzňov a za republiku," napísal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter politik, ktorý sa nachádza v Belgicku. Katalánska európska demokratická strana v piatok vyhlásila, že sa pokúsi vytvoriť koalíciu. Puigdemont sa vyjadril, že v predčasných regionálnych voľbách v Katalánsku plánuje viesť volebnú kampaň z Belgicka. Odporúčame:
Zosadený katalánsky prezident chce viesť kampaň do regionálnych volieb z Belgicka Španielsky súd už vydal medzinárodný zatykač na Puigdemonta a ďalších štyroch ministrov jeho vlády. Politici čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa údajne dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda. Osem zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Carles Puigdemont vyzval separatistické strany Katalánska k zjednoteniu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
V Komárne vznikli v súvislosti s pripravovaným obchvatom mesta dve protichodné občianske iniciatívy. Členovia občianskej iniciatívy za záchranu rekreačnej oblasti mŕtveho ramena Váhu - Apáli odovzdali v septembri komárňanskej radnici petíciu proti výstavbe obchvatu cez túto oblasť. Petíciu podpísalo okolo 6 000 ľudí. Myšlienku výstavby obchvatu podporujú, no chcú, aby išiel inou trasou ako cez oblasť mŕtveho ramena Váhu. Iný názor majú členovia Neformálneho združenia za rozvoj Komárna, ktorí žiadajú, aby sa obchvat začal stavať čo najskôr, a to v podobe, v akej je navrhnutý – čiže cez rekreačnú oblasť. Poslancom mesta teraz zaslali výzvu „za urýchlené prijatie územného plánu a podporu obchvatu mesta v realistickom rýchlom variante“. Tí budú na najbližšom zastupiteľstve 9. novembra rozhodovať o územnom pláne mesta, ktorý je dôležitý z hľadiska možnej trasy obchvatu. Odporúčame:
Premiér Fico otvoril s Orbánom stavbu cezhraničného mosta cez Dunaj medzi Komárnom a Komáromom „Vybudovanie obchvatu, ktorého trasa je známa 12 rokov a bola predmetom množstva rokovaní a diskusií, považujeme za kľúčové aj z ekonomického hľadiska. Navrhovaná trasa vznikla po zvážení všetkých faktorov a je výsledkom práce odborníkov,“ píše sa vo výzve neformálneho združenia, ktorú zaslali aj médiám. V inom ako súčasnom variante by bol podľa nich obchvat príliš drahý a v reálnom čase nerealizovateľný. Obchvat podľa nich treba čím skôr, pretože sa obávajú toho, že po príchode automobilky Jaguar Land Rover sa už teraz zlá dopravná situácia v Komárne ešte zhorší. „Aj my chodíme na „Mrtvák“ a aj my by sme boli radšej, keby nový most stál inde, alebo aby tranzitná doprava išla tunelom pod zemou. Nie je to však reálne,“ píše sa vo výzve občanov. Možnosti sú podľa nich iba dve – obchvat v navrhnutej podobe alebo „státisíce kamiónov križujúcich Komárno v celej jeho šírke už o dva roky.“

Viac k témam: Komárno, obchvat
Zdroj: Webnoviny.sk - V Komárne sú v súvislosti s obchvatom dve protichodné občianske iniciatívy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

TEHERÁN 4. novembra (WebNoviny.sk) - Irán v sobotu predstavil raketu kategórie zem - zem. Urobili tak v rámci spomienky na začiatok rukojemníckej drámy z roku 1979, počas ktorej Iránci zadržiavali 444 dní na americkej ambasáde v Teheráne 52 amerických občanov. V okolí niekdajšej ambasády, ktorá slúži ako kultúrne centrum, sa zhromaždili tisíce ľudí. Na mieste vystavili aj spomínanú raketu, ktorá má dolet dvetisíc kilometrov. Dav skandoval heslá ako "Preč s USA" alebo "Smrť Izraelu". Štátna televízia uviedla, že podobné stretnutia sa konali aj v iných mestách. Odporúčame:
Iránsky prezident sa odmietol stretnúť s Trumpom Americký prezident Donald Trump nedávno odmietol znovu potvrdiť jadrovú dohodu s Iránom a zároveň oznámil zavedenie nových sankcií voči tejto krajine. Sekretár Najvyššej rady národnej bezpečnosti Ali Shamkhani vyhlásil, že spojenci USA vedia, že Trump nemá moc na to, aby zrealizoval svoje úmysly, pričom Spojené štáty americké označil za nepriateľa Iránu. Americká vláda v súčasnosti nemá žiadne diplomatické vzťahy s krajinou.

Viac k témam: Donald Trump, Irán, raketa, sankcie proti Iránu
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán oslavoval obsadenie veľvyslanectva USA, predstavili raketu s doletom dvetisíc kilometrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner