24. jún 2018
Facebook

  • aktualizované 5. novembra, 22:55
SUTHERLAND SPRINGS 5. novembra (WebNoviny.sk) - Streľba v baptistickom kostole v Sutherland Springs v Texase si vyžiadala najmenej 27 mŕtvych. Odporúčame:
Video: V nákupnom centre pri Denveri nastal chaos, útočník zastrelil niekoľkých ľudí (aktualizované) Pre CBS News to potvrdil zástupca polície Albert Gamez Jr., podľa ktorého utrpelo zranenia 20 až 25 osôb. Šerif z Wilson County Joe Tackitt predtým prezradil, že muža, ktorý vošiel do kostola a začal strieľať, už zneškodnili. Na mieste je aj FBI, ktorá zisťuje motív činu. Zranených odvážali helikoptéry. Texaský guvernér Greg Abbott sa poďakoval za rýchlu pomoc a dodal, že sa všetci modlia za obete útoku. Americký prezident Donald Trump, ktorý je v súčasnosti na turné po Ázii, prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že monitoruje prípad z Japonska.

Viac k témam: kostol, polícia, streľba, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Muž vošiel do kostola a zastrelil najmenej 27 ľudí, polícia útočníka zneškodnila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Najviditeľnejšie témy predvolebnej kampane v Trnavskom samosprávnom kraji sa odrazili aj na volebných výsledkoch. Tam, kde ľudia prejavovali svoju nespokojnosť, končiaci župan Tibor Mikuš výrazne strácal. V Piešťanoch sa pred voľbami hovorilo hlavne o záchrane miestneho letiska. Kraj je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Letisko Piešťany, pred rokom ju však chcel poslať do likvidácie, čo by znamenalo koniec leteckej prevádzky. V meste vznikla iniciatíva za zachovanie letiska, z ktorej sa stala aj najsilnejšia regionálna predvolebná téma.

Hlohovčania zablokovali cestu

Víťaz volieb Jozef Viskupič, ktorý sľuboval ,,rozlietanie letiska“, získal v kúpeľnom meste takmer 67 percent voličských hlasov, Mikuš necelých 24 percent. Obyvatelia Hlohovca pár dní pred voľbami zablokovali cestu na vjazde do mesta a požadovali riešenie podľa nich neúnosnej dopravnej situácie. Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00 Vedenie samosprávneho kraja vyzývali, aby si konečne všimlo aj Hlohovec. Viskupič získal v Hlohovci viac ako 63 percent hlasov, Mikuš necelých 30 percent. Vo Voderadoch pri Trnave voliči zrátali končiacemu županovi Tiborovi Mikušovi prenájom internátu vo vlastníctve Trnavského samosprávneho kraja spoločnosti, ktorá poskytuje ubytovanie robotníkom.

Strach z príchodu dočasných obyvateľov

Ľudia tu mali strach z príchodu stoviek dočasných obyvateľov, organizovali verejné zhromaždenia a viac ako tisíc ich podpísalo nesúhlasnú petíciu. Víťaz volieb Jozef Viskupič, ktorý Voderadčanom sľuboval pomoc pri riešení ich problému, získal v tejto obci viac ako 86 percent hlasov, Mikuš len 11,5 percenta. Pred štyrmi rokmi tu jasne dominoval práve Mikuš. Novým predsedom Trnavského samosprávneho kraja sa stal Jozef Viskupič, ktorý získal 48 584 voličských hlasov, čo je 42, 9 percenta. Končiaci predseda Tibor Mikuš dostal 34 601 hlasov, čo je 30,55 percent. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Jozef Viskupič, TTSK Trnavský samosprávny kraj, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Nespokojnosť v Trnavskom kraji sa stala témou Viskupičovej kampane, Mikuš na tom výrazne strácal © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Slovenská národná strana (SNS) má historicky najvyšší počet poslancov vo VÚC. Povedal to predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko na nedeľnej tlačovej besede s tým, že výsledky považuje za úspech. "Z hľadiska toho, kde SNS kedysi bola a kde je dnes, považujeme toto za úspech, SNS neprepadla," povedal s tým, že strana išla do volieb s 245 kandidátmi na poslancov a dosiahla najväčší počet priamych poslancov v krajských zastupiteľstvách.

Úspešní v krajských koalíciách

„Z hľadiska vývoja SNS považujem voľby za skúšku našich regionálnych kádrov, ako pracujú v okresoch a krajoch naši členovia. Najbližší snem SNS sa musí z výsledkov poučiť a v rámci štruktúr vyhodnotiť úspech aj neúspech,“ povedal Danko s tým, že všetky predvolebné dohody vedenie SNS nechávalo na regionálnych štruktúrach. Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00 Dodal, že v krajoch, v ktorých SNS uzavrela koaličné predvolebné dohody, boli úspešní. Bolo tomu tak v Nitrianskom kraji i Trenčianskom kraji. V Banskobystrickom tiež podporovala SNS kandidáta Jána Luntera spolu s ďalšími politickými vládnymi aj opozičnými stranami. „Snažili sme sa, na úrovni, kde koalícia bola možná, dohody uzatvárať,“ povedal líder SNS. Národniari podľa neho zabojovali sami vo viacerých krajoch, kde kandidáti na krajských poslancov za SNS obstáli. Vyzdvihol Žilinský kraj, kde sa do krajského zastupiteľstva dostalo až päť kandidátov na čele s poslancom Národnej rady SR Štefanom Zelníkom. SNS bude mať dvoch zástupcov v Prešovskom kraji a po jednom zástupcovi v Banskobystrickom a v Košickom kraji.

Potešila ho volebná účasť

Predseda parlamentu Danko poďakoval všetkým, ktorí organizovali voľby a ktorí na ne dohliadali. Zagratuloval všetkým, ktorí vo voľbách uspeli. „Nikto výsledky nespochybňuje. Snažil som sa apelovať na ľudí, aby politiku nevnímali ako proces, ktorý treba stále kritizovať. Treba sa zodvihnúť a ísť voliť,“ povedal a vyjadril z 29,95 percentnej účasti radosť. „Aj my, ústavní činitelia, máme nabádať, aby aj eurovoľby dopadli minimálne tak, ako dopadli voľby do VÚC,“ uviedol Danko sa s predsedom vlády a lídrom Smeru-SD Robertom Ficom o výsledkoch krajských volieb zatiaľ nehovoril. Koaličné rozhovory sú podľa jeho slov naplánované na pondelok 6.novembra. Voľby nepovažuje však za výprask koalície. Za výsledky je podľa neho zodpovedá každá strana osobitne. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Andrej Danko, SNS Slovenská národná strana, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko považuje výsledky volieb za úspech, SNS má historicky najvyšší počet poslancov vo VÚC © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) - V sobotňajších voľbách do orgánov vyšších územných celkov zvíťazilo podľa prezidenta Andreja Kisku sebavedomé, moderné a demokratické Slovensko. "Vo väčšine samosprávnych krajov si ľudia zvolili zmenu. Ukázalo sa, že ak si voliči môžu vyberať z dobrých kandidátov, politická súťaž môže byť vyrovnaná a nič nie je dopredu vyhraté, či prehraté," napísal prezident na sociálnej sieti. Zvoleným županom a poslancom samosprávnych krajov drží Kiska podľa vlastných slov palce. "Očakávam, že dokážu prispieť k rozvoju svojho regiónu a k zlepšeniu života ľudí, ktorí im dali dôveru," zdôraznil. Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00 Kiska tiež uviedol, že ho teší, že "extrémisti dostali v sobotu výprask". "Stovky ich kandidátov vo všetkých krajoch sme porazili našou najsilnejšou zbraňou - slobodným hlasovaním v demokratických voľbách. Nie, neznamená to, že fašistické zlo na Slovensku sme úplne potlačili. Ale urobili sme dôležitý krok," povedal prezident. Voliči Jána Luntera podľa hlavy štátu presvedčivo vyhnali fašistu z čela banskobystrickej župy a voliči v iných krajoch nedali extrémistom šancu uspieť. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Andrej Kiska, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidenta Kisku teší, že extrémisti v sobotu dostali výprask © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRUSEL 5. novembra (WebNoviny.sk) - Bývalého katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta a štyroch exministrov jeho vlády zadržali v Belgicku, kde súd rozhodne v prípade ich vydania do Španielska, ktoré na nich vydalo medzinárodný zatykač. Hovorca bruselského prokurátora Gilles Dejemeppe uviedol, že všetci piati politici prišli na políciu dobrovoľne a nie sú zatknutí. Vypočúvanie naplánovali na nedeľné popoludnie. Odporúčame:
Aktualizované: Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať, separatistické strany Katalánska vyzval k zjednoteniu Politici čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa údajne dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda. Osem zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili. Puigdemont už vyzval všetky politické strany Katalánska bojujúce za osamostatnenie sa od Španielska k zjednoteniu v súvislosti s regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra. Vyjadril sa tiež, že svoju volebnú kampaň plánuje viesť z Belgicka.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Carles Puigdemont a štyria exministri sa prihlásili na polícii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Marian Kotleba, neúspešný kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na nedeľnej tlačovej besede v sídle ĽSNS v Banskej Bystrici poďakoval voličom s tým, že "tých hlasov nebolo až tak málo, ako sa na prvý pohľad zdá". Zhodnotil priebeh kampane hlavne v Banskobystrickom kraji. "Boj bol naozaj nerovný a neférový. A hoci médiá a mnohí kandidáti mali plné ústa a reči o demokracii a slobodnej súťaži, tak vidíme, že nakoniec to bolo štýlom takmer všetci proti jednému," konštatoval Kotleba. Podľa neho v relatívnych číslach zisk oproti minuloročným parlamentným voľbám strojnásobili. V ostatných krajoch nebola situácia taká vyhranená, ale "mediálna kampaň, ktorá sa sústredila na BBSK, na moju osobu a na značku našej strany, poznačila výsledky našich kandidátov aj v ostatných siedmych samosprávnych krajoch," uviedol a dodal, že ľudia tak rozhodli a „my výsledky volieb akceptujeme".

S hrdosťou odovzdáva kraj novému vedeniu

"Po štyroch rokoch na čele BBSK dnes môžem s hrdosťou odovzdávať tento kraj novému vedeniu," povedal a doplnil, že ho odovzdáva s dlhom voči bankám zníženým na 32 miliónov eur a s nezaplatenými záväzkami vo výške nula eur. Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00 "Mám absolútne čisté svedomie a som z výsledkami nášho kraja spokojný. To, že ľudia vo voľbách dali prednosť mediálnej kampani a sľubom pred jasnými výsledkami, tak to je vec, ktorú nekomentujem, ktorú musíme všetci prijať a tak to aj prijímame," dodal Kotleba. Výsledky volieb pre ĽSNS budú v strane analyzovať a "je to podnet na sebareflexiu," doplnil na záver.

Po voľbách je už len osamoteným poslancom

Kotleba vyhral voľby na predsedu BBSK v novembri 2013 a stal sa županom, za ktorého pôsobenia kraj klesol v transparentnosti a vznikli mnohé kauzy od stratenej možnosti čerpania eurofondov až po problémy kultúrnych inštitúcií a sociálnych zariadení. Po týchto voľbách sa stal už len osamoteným poslancom za svoju stranu ĽSNS v 49-člennom zastupiteľstve BBSK. Post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja získal v sobotných voľbách 4. novembra nezávislý kandidát Ján Lunter, ktorého podporovalo široké spektrum strán a vzdali sa v jeho prospech niekoľkí kandidáti. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Marian Kotleba, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Marian Kotleba uznal výsledky volieb, z neúspechu viní mediálnu kampaň © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 5. novembra (WebNoviny.sk) - V nemeckom meste Kerpen protestovalo viac ako 2500 ľudí proti používaniu uhlia v elektrárňach. Polícia sa dostala do konfliktu s niekoľkými osobami, no zatiaľ nehlásia žiadne vážnejšie incidenty. Odporúčame:
Video: Vietnam pustošil tajfún Damrey, vyžiadal si desiatky obetí Akcia sa konala pred začiatkom konferencie OSN o klíme, ktorá odštartuje v pondelok v Bonne. Nemecko získava 40 percent elektriny z elektrární, ktoré využívajú ako palivo uhlie.

Viac k témam: Nemecko, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - V nemeckom meste protestovalo vyše dvetisíc ľudí proti používaniu uhlia v elektrárňach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) - Pravica porazila Smer-SD. "Vieme sa dohodnúť oveľa lepšie ako vládna koalícia. Aj preto prehrali, lebo sa nevedeli dohodnúť. A to je veľký signál pre parlamentné voľby," povedal to v nedeľnej televíznej diskusii na TA3 V politike predseda SaS Richard Sulík s tým, že noví predsedovia samosprávnych krajov majú možnosť ukázať, že dokážu župy spravovať zdatne a čestne. Podpredseda KDH a europoslanec Ivan Štefanec tvrdí, že výsledky volieb priniesli tri poučenia. "Ľudia prejavili záujem o veci verejné, odmietli extrém na pravej aj ľavej strane. Tretie, že spolupráca má význam. Stredopravá koalícia sa výrazne presadila a budeme hľadať aj do budúcna spoluprácu nielen v rámci Slovenska, ale aj medzi vyššími územnými celkami, europarlamentom, aby to občan cítil na službách," povedal. Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00 Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na margo výsledkov sobotňajších volieb uviedol, že jeho zaujímal výsledok v Banskobystrickom kraji, z ktorého pochádza.

Trojica hovorila aj o nelegálnej migrácii

Trojica hovorila aj o nelegálnej migrácii. Ako v nedeľu uviedol Štefanec, nelegálna migrácia klesá a opatrenia prinášajú prvé výsledky. Podľa neho je potrebné docieliť, aby migranti, ktorí sa do Schengenského priestoru dostali, mali všetky potrebné doklady a povolenia. Podľa neho je dôležité, aby si krajiny medzi sebou v rámci Schengenu nestavali hranice. Taktiež je dôležité, aby každá krajina slobodne mohla rozhodnúť o tom, koho na svoje územie pustí. Podľa Sulíka lídri EÚ po veľkom tlaku dospeli k tomu, že musí byť skontrolovaný každý, kto do Európy príde. Sulík si myslí, že riešením je uzavretie hraníc Schengenu a postaviť utečenecké tábory mimo EÚ, napríklad v Lýbyi, v Tunisku, kde si EÚ územie prenajme a žiadosti o azyl bude vybavovať tam. "Problém treba riešiť na pobreží severnej Afriky, že tam postavíme azylové centrum. Tam by si človek podal žiadosť a počkal na vybavenie," dodal.

Slovensko má záujem riešiť otázku migrácie

Korčok pripomenul, že v Afrike je dnes šesť až osem miliónov ľudí, ktorí čakajú, že sa pohnú z Afriky. Podľa neho opatrenia smerujú k tomu, aby sa postupne zvyšovala úroveň života v Afrike prostredníctvom privátnych investícií. Potom by sa mohlo číslo ľudí snažiacich sa o odchod do Európy znížiť. Sulík však tvrdí, že rozdiel v životnej úrovni medzi Európou a Afrikou je priepastný. "Chcem vidieť slovenského premiéra, ktorý povie Slovákom, že budeme za naše peniaze stavať infraštruktúru v Afrike," povedal. Korčok zdôraznil, že Slovensko má záujem riešiť otázku migrácie a podieľať sa na riešení problematiky či už poskytnutím odborníkov a expertov do zahraničia, kam migranti z Afriky prichádzajú. Zároveň uviedol, že predlžovanie kontrol na hraniciach krajín v Schengenskom priestore nie je správne. "Musíme presadiť, aby sa nevytvárali vnútorné bariéry," uviedol.

Viac k témam: Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulík: Opozícia sa vie dohodnúť lepšie ako koalícia, to je signál aj pre parlamentné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Vďaka automobilke Jaguar vyrastie v nitrianskom regióne nový závod. Ten chce za zhruba 25 miliónov eur postaviť spoločnosť G-TES. V novom závode na výrobu kovových výliskov pre automobilový priemysel by malo nájsť prácu približne 70 pracovníkov. „Príchod veľkého investora do Nitry znamená možnosti pre expanziu výroby, ale aj pre príchod nových investorov,“ uviedla spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Odporúčame:
Jaguar Land Rover ponúka polovičné platy oproti sľubom, tvrdí hnutie Sme rodina Výrobná hala sa bude rozprestierať na ploche viac ako 15 tisíc metrov štvorcových. S jej výstavbou chce investor začať v marci budúceho roka. Ukončenie výstavby je naplánované po sedemnástich mesiacoch. Spoločnosť G-TES sa zaoberá výrobou lisovaných výrobkov z kovových materiálov, ktoré sú určené pre karosérie vozidiel v automobilovom priemysle. Jediným spoločníkom vo firme je G-TEK Europe Manufacturing Limited so sídlom vo Veľkej Británii.

Viac k témam: automobilka, nitra, priemysel
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nitre chcú postaviť nový automobilový závod, vznikne 70 pracovných miest © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) - Účasť na sobotňajších voľbách do orgánov Vyšších územných celkov dosiahla 29,95 %. Uviedol to v nedeľu na tlačovej besede predseda Štatistického úradu SR Alexander Balek. Najvyššia účasť pritom podľa neho bola v Banskobystrickom kraji, konkrétne 40,29%. Naopak, najnižšia účasť bola v Trnavskom kraji a to konkrétne 24,74%.

Najnižšiu účasť zaznamenali v obci Lomnička

Najvyššia účasť v rámci obcí bola podľa údajov štatistického úradu v obci Havranec v Prešovskom kraji, konkrétne 75%. Najnižšiu účasť zaznamenali rovnako v Prešovskom kraji, konkrétne v obci Lomnička sa volieb zúčastnilo 4,58% oprávnených voličov. Okrskové volebné komisie vydali voličom spolu 1 348 114 hlasovacích obálok Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00 Spomedzi 416 poslancov zvolených do krajských zastupiteľstiev bolo 161 nezávislých, čo predstavuje 38,70%. Za vládnu Stranu Smer -SD bolo zvolených 58 poslancov, čo predstavuje podiel 13,94%. Spolu 37 poslancov bolo zvolených za koalíciu KDH, NOVA, OĽaNO a SaS. Ďalších 21 poslancov bolo zvolených za túto koalíciu rozšírenú o stranu OKS. SMK bude mať v krajských zastupiteľstvách 21 poslancov.

Polícia sa zaoberala spolu 73 podnetmi

Ako uviedol viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel, polícia sa v súvislosti s voľbami zaoberala spolu 73 podnetmi, pričom v 19 prípadoch išlo o trestné oznámenia v súvislosti s údajnou volebnou korupciou. Podrobnosti však polícia podľa neho oznámi na vlastnej tlačovej besede, pravdepodobne v pondelok. Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Barány zdôraznil, že priebeh volieb bol pokojný a korektný. "Založili legitimitu tých, ktorí boli zvolení," uviedol. Priebeh a spracovanie volieb sa podľa neho podarilo ochrániť pred hackerskými útokmi. "Prípadné problémy boli miestneho charakteru," dodal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Župné voľby do VÚC 2017

Viac k témam: Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Účasť vo voľbách do VÚC dosiahla takmer 30 percent, najvyššia bola v Banskobystrickom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner