24. jún 2018
Facebook

MEXIKO 6. novembra (WebNoviny.sk) - V mexickom štáte Chihuahua zadržali hľadaného Američana Orsona Williama Blacka, ktorý stál na čele polygamickej náboženskej sekty Fundamentalistická cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní.

Zatkli Američanov bez dokladov

Black je zároveň podozrivý zo zabitia troch mladých Američanov, ktorých telá našli na jeho ranči v septembri. Obete vo veku 15, 19 a 23 rokov by mohli byť jeho príbuzní, vyšetrovatelia sa tiež domnievajú, že boli členmi sekty. Polícia Blacka zadržala v oblasti obývanej prevažne sektou mennonitov po sérii razií vykonaných vo viacerých domoch, ktoré jeho komunita používala. Spolu s ním zatkli aj jeho štyri manželky a ďalších 20 Američanov bez dokladov totožnosti.

Bizarná zbierka vypchatých zvierat

V domoch objavili bizarnú zbierku 65 vypchatých zvierat vrátane zebier, bizónov, levov a medveďov, z ktorých mnohé boli v mrazničkách. Blacka obvinili z nelegálneho prechovávania divých zvierat a pašovania ľudí. Ostatných zadržaných Američanov odovzdali imigračným úradom, ktoré zabezpečia ich deportáciu. Black čelí v USA obvineniu zo sexuálneho zneužívania maloletých, pred ktorým zrejme pred 15 rokmi utiekol do Mexika. Roky sa mu darilo skrývať na severe krajiny.

Viac k témam: krimi, Mexiko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - V Mexiku zadržali vodcu americkej sekty, čelí obvineniam zo zabitia a sexuálneho zneužívania © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ATÉNY 6. novembra (WebNoviny.sk) - Grécka polícia rozbila veľkú kriminálnu sieť, ktorá predávala falošné doklady umožňujúce nelegálnym migrantom voľne cestovať a zdržiavať sa v Európe. Polícia v pondelok informovala, že minulý týždeň zatkla 20 ľudí v Aténach a okolí spojených s gangom, ktorý dostával objednávky z viacerých európskych krajín. Odporúčame:
Zadržali rybársku loď so stovkami migrantov, chceli sa dostať do Grécka Kľúčovou snahou gangu bolo podľa polície uľahčiť Albáncom cestovať z Grécka na falošné doklady do Británie. V Aténach objavili štyri dielne, v ktorých členovia gangu mohli vyrábať veľmi kvalitné doklady a dodávať ich klientom v priebehu niekoľkých hodín po získaní objednávky. Polícia vo vyhlásení uviedla, že gang účtoval do 500 eur za pas a menšie sumy za jednoduchšie falšovanie. Zásah proti gangu bol výsledkom spolupráce s inými európskymi policajnými zbormi.

Viac k témam: falošné dokumenty, grécko, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - V Grécku rozbili veľkú kriminálnu sieť, ktorá vyrábala nelegálne doklady pre migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TATRANSKÁ LOMNICA 6. novembra (WebNoviny.sk) - Poľsko aj Slovensko sa o svojich občanov, ktorí ostanú žiť vo Veľkej Británii aj po brexite, dokáže postarať. Vyhlásil to predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko počas tlačovej konferencie v Tatranskej Lomnici v závere prvého dňa zasadnutia predsedníctiev Národnej rady SR a Sejmu Poľskej republiky.

Vznikol veľmi priateľský vzťah

Zdôraznil, že obe krajiny ale musia vedieť, akú kompetenciu na seba Európska únia preberie vo vzťahu k ochrane záujmu týchto ľudí. "Myslím si však, že by nám tieto západné štáty mali dávať takú istú pohostinnosť, úprimnosť a starostlivosť, ako dávame my každému, kto sem prichádza,“ povedal. Práve bilaterálna spolupráca medzi Poľskom a Slovenskom a spoločné problémy Slovákov i Poliakov v rámci Európskej únie totiž dominovali prvým hodinám zasadnutia. Odporúčame:
Danko považuje výsledky volieb za úspech, SNS má historicky najvyšší počet poslancov vo VÚC Podľa Danka vznikol na úrovni oboch parlamentov veľmi priateľský vzťah, ktorý pomáha rozvíjať spoluprácu v oblastiach ako cestovný ruch, legislatíva a najmä ochrana práv obyvateľov oboch krajín žijúcich v Únii. Jedným z problémov brexitu je podľa Danka to, že vo Veľkej Británii žije niekoľko stotisíc našich ľudí.

Téma je stále otvorená

"Chceli by sme im pomôcť, je veľmi dôležité, aby sme im dokázali poskytnúť sociálnu ochranu,“ povedal. Práve sociálna oblasť je podľa jeho slov pre každého občana tou najcitlivejšou. „V rámci Európskej únie sme odovzdali veľmi veľa kompetencií vo vzťahu k Únii a dnes hovoríme ešte o väčšej integrácii. Je naozaj na mieste zamýšľať sa nad tým, ako budú chránené práva našich ľudí, ktorí najlepšie roky svojho života žijú v štátoch Európskej únie, alebo v tých, ktoré od nej odchádzajú,“ povedal Danko. Zatiaľ nevedel povedať, akým spôsobom je možné ochrániť slovenských či poľských občanov vo Veľkej Británii, ktorí môžu mať problém so sociálnou starostlivosť a službami, ktoré by mali požadovať od Británie. Táto téma je podľa neho stále otvorená. „Ochrana záujmov a práv našich občanov, ktorí žijú vo Veľkej Británii, sa na úrovni vlády zlepší vtedy, ak budú lepšie spolupracovať a navzájom komunikovať aj naše parlamenty,“ poznamenal na margo problému predseda Sejmu Poľskej republiky Marek Kuchciński. Pozitívne výsledky je podľa jeho slov možné očakávať práve vtedy, ak sa obom stranám podarí takpovediac pritlačiť na inštitúcie Európskej únie, aby viac posilnili úlohy národných parlamentov, teda slovenského aj poľského.

Nízke mzdy vo fabrikách

Slovenský predseda počas tlačovej konferencie hovoril aj o oblastiach, v ktorých je potrebné prehĺbiť vzájomnú informáciu pri prijímaní legislatívy vo vzťahu k Európskej únii. „Súčasne sme hovorili aj o zlepšení komunikácie našich výborov vo vzťahu k infraštruktúre, keďže ju, ako aj cestné spojenie, považujeme, za veľmi vážny problém regiónov na severe,“ uviedol. Nemenej podstatnou témou je podľa neho aj spolupráca v oblasti Vyšehradskej skupiny V4. Za ďalšie spoločné problémy označil aj nízke mzdy vo fabrikách zahraničných investorov, násilie v médiách, šialenú slobodu v rámci diskusií a anonymitu v rámci internetových diskusií, ktorá narúša demokraciu. Zo stretnutie tiež podľa predsedu Sejmu Poľskej republiky vzišla aj iniciatíva, v rámci ktorej majú poslanci činní v slovensko-poľských skupinách pripraviť vyhlásenie o vzájomnej spolupráci pri príležitosti budúcoročných výročí, ako 100 rokov od získania nezávislosti Poľska a na Slovensku vzniku Československa, ako aj 50. výročie príchodu vojsk poľskej Varšavskej zmluvy. Toto stretnutie je už v poradí tretie v najvyššom parlamentnom formáte oboch krajín. Zúčastňujú sa na ňom aj podpredsedovia parlamentov, ako aj zástupcovia partnerských skupín priateľstva oboch zákonodarných zborov.

Viac k témam: Andrej Danko, Marek Kuchciński, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Andrej Danko privítal predsedu poľského Sejmu, krajiny sa o občanov po brexite postarajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Prezident Andrej Kiska sa po návšteve v Námestove, kde sa vyjadril k víkendovým voľbám, zastavil aj v Banskej Bystrici, aby zablahoželal k víťazstvu kandidátovi na post predsedu banskobystrickej župy Jánovi Lunterovi. „Zastavil som sa, aby som poďakoval pánovi Lunterovi, že sa do tohto boja pustil, a zablahoželal mu k úžasnému úspechu,“ uviedol Kiska. „Vyhrali sme nielen v Banskej Bystrici, ale na celom Slovensku,“ povedal Lunter a dodal, že je to vidieť na volebných výsledkoch kandidátov Kotlebovej strany na poslancov. Svoje poďakovanie voličom doplnil budúci župan slovami „som rád, že sa tá zmena udiala“. Odporúčame:
Marian Kotleba uznal výsledky volieb, z neúspechu viní mediálnu kampaňMali sme obavu, lebo naši extrémisti, môžem smelo povedať novodobí fašisti, sú organizovanou silnou politickou skupinou, ktorá postavila do volieb obrovské množstvo poslancov,“ priznal Kiska. Tieto voľby boli podľa neho aj o tom, či ukážeme naše Slovensko ako modernú krajinu. „Nesmierne oceňujem, že ľudia prišli, že sa zvýšila účasť, a ukázali, aká naša krajina skutočne je,“ doplnil prezident. Signálom do budúcna podľa neho je, aby do politiky vstupovali noví ľudia - svedomití a čestní, "ľudia za ktorými je skutočný príbeh“. Kiska na záver dodal, že keď všetci predsedovia krajských samospráv prevezmú svoje funkcie, tak ich pozve do paláca, aby sa s nimi porozprával, „ako vidia svoju župu, ako vidia našu krajinu a budeme diskutovať ešte o tom, kde naše Slovensko posunúť“.

Viac k témam: Andrej Kiska, Ján Lunter, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska osobne zablahoželal Lunterovi, že pomohol k porážke novodobých fašistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRUSEL 6. novembra (WebNoviny.sk) - Kroky vlády španielskeho premiéra stále viac pripomínajú časy španielskej diktatúry Francisca Franca. V reakcii na policajné zásahy proti Kataláncom a zatýkanie a väznenie zosadených predstaviteľov tohto španielskeho regiónu to v pondelok vyhlásil predseda najsilnejšej strany belgickej vlády. Odporúčame:
Puigdemonta a štyroch exministrov podmienečne prepustili, čaká ich súd "Vieme, aká je minulosť Ľudovej strany" španielskeho premiéra Mariana Rajoya, "a stále viac aj jej súčasnosť," vyhlásil predseda Novej flámskej aliancie (N-VA) Bart De Wever. "Je to Franco, je to represia, je to zatýkanie ľudí za ich názory, je to používanie násilia proti svojim občanom," povedal belgický politik. De Wever je predsedom N-VA, ktorá je najsilnejšou stranou súčasnej belgickej vlády, on sám však vo vláde nie je a strana ani nemá post premiéra.

Viac k témam: Belgicko, Katalánsko, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielska vláda začína pripomínať Francovu diktatúru, povedal šéf najsilnejšej belgickej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 6. novembra (WebNoviny.sk) - Americká mena v pondelok oslabila oproti japonskému jenu. Náladu na trhu totiž poškodilo to, že tvorba nových pracovných miest v americkej ekonomike bola v októbri slabšia, ako sa očakávalo. Voči jenu si dolár pohoršil na úroveň 114,15 JPY/USD z hodnoty 114,16 JPY/USD. Spoločná európska mena však oproti doláru klesla, a to na 1,1583 USD/EUR z úrovne 1,1608 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár si pohoršil voči jenu, voči euru však vzrástol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) - Minister financií Peter Kažimír v pondelok potvrdil mediálne špekulácie spojené s pozíciou predsedu Euroskupiny - neformálneho zoskupenia ministrov financií členských krajín eurozóny. Kažimír v pondelok v Bruseli povedal, že má záujem uchádzať sa o kreslo predsedu Euroskupiny po ukončení funkčného obdobia jej súčasného šéfa Jeroena Dijsselbloema. Informoval o tom v pondelok tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Spoločné rokovanie politickej rodiny socialistov

Ako ďalej uviedol tlačový odbor, v tomto momente minister financií Peter Kažimír ešte nie je kandidátom, čaká ho spoločné rokovanie politickej rodiny socialistov, ktorej je súčasťou. Odporúčame:
Náš plán je vyrovnaný rozpočet a minister Kažimír ho v roku 2020 garantuje, vyhlásil FicoBudeme sa zaoberať aj otázkami profilu budúceho prezidenta Euroskupiny, pretože ani to nie je úplne uzavreté. Zároveň sú tu teoretické návrhy na to, aby budúci šéf Euroskupiny už bol vizionársky, zároveň členom Komisie. Máme tu aj možnosť pokračovania v tzv. móde permanentného alebo trvalého šéfa Euroskupiny, alebo tak ako sme boli zvyknutí, fungujúceho ministra financií. Nepochybujme, že táto pozícia je veľmi významná. Ja ako osoba, mám svojím spôsobom záujem o túto pozíciu zabojovať, ale v skutočnosti sú tu isté hodnoty, istý spôsob komunikácie, najprv v rámci politických rodín. Takže čakám dohodu,“ povedal minister financií SR Peter Kažimír.

Kažimír v užšej skupine favoritov

Slovenský minister financií Peter Kažimír je na užšom zozname favoritov, ktorí by v decembri mohli vymeniť Jeroena Dijsselbloema vo funkcii predsedu Euroskupiny, konštatoval v pondelok spravodajský server Politico. Do skupiny favoritov podľa Politico okrem Kažimíra patrí Pierre Gramegna z Luxemburska, Mário Centeno z Portugalska a Dana Reizniece-Ozola z Lotyšska.

Viac k témam: Euroskupina, Peter Kažimír
Zdroj: Webnoviny.sk - Kažimír má záujem o kreslo predsedu Euroskupiny, je medzi favoritmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

PRAHA 6. novembra (WebNoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman vyzbieral vyše 113-tisíc podpisov občanov a oznámil, že sa bude opäť uchádzať o post hlavy štátu. Informoval o tom v pondelok portál iDNES.cz. Zeman novinárom na tlačovej konferencii povedal, že pred piatimi rokmi jeho spolupracovníci pre porovnanie zohnali 106-tisíc podpisov, pričom sa za všetky súčasné poďakoval. Prezident tiež odpovedal na otázku k svojmu zdravotnému stavu. Odporúčame:
Prezident Zeman poveril šéfa ANO zostavením vlády, Babišov plán neschvaľuje väčšina strán Poprel, že by ho sužovala dna a uviedol tiež, že sa zbavil cukrovky. Prezident dlhodobo trpí polyfunkčnou neuropatiou, autoimunitným ochorením, ktoré mu výrazne sťažuje chôdzu. Svojich súperov v boji o prezidentské kreslo Zeman nechcel komentovať. Ako posledný k nim v nedeľu pribudol bývalý premiér Mirek Topolánek. Ďalšími kandidátmi sú napríklad bývalý predseda Akadémie vied Jiří Drahoš, textár Michal Horáček či bývalý diplomat Pavel Fischer.

Viac k témam: Miloš Zeman, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Miloš Zeman bude opäť kandidovať na prezidenta, vyzbieral viac podpisov ako pred piatimi rokmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) - Vyšetrovanie vraždy študenta Daniela Tupého pokračuje, pričom polícia preveruje aj nové informácie. Novinárom to v pondelok povedal policajný prezident Tibor Gašpar. Odporúčame:
Video: Polícia obvinila pre korupciu počas volieb šesť osôb, hrozí im až rok väzenia "Som optimista, ale bližšie vám v tejto dobe nemôžem povedať žiadne ďalšie informácie," povedal policajný prezident s tým, že polícia na prípade intenzívne pracuje a bol by veľmi rád, keby sa ho podarilo objasniť.

Obžalovaných súd oslobodil

Študent Daniel Tupý so šiestimi kamarátmi prechádzal večer 4. novembra 2005 cez parkovisko na bratislavskom Tyršovom nábreží, kde ich napadli. Všetkých kopali do hlavy, niektorí mali aj bodné zranenia. Obžalovaných v kauze tejto vraždy 16. júna 2009 Okresný súd Bratislava I. oslobodil. Súd neuznal za vinného Richarda H., ktorého prokuratúra žalovala z vraždy študenta, ani Dávida V., Jána S., Michala B. ani Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Rozsudok v kauze padol po približne tri a pol roku od spáchania vraždy.

Otec obete navrhol detektor lži

Obžaloba nemala v kauze vraždy študenta pevný, nespochybniteľný dôkaz, čo priznala už počas záverečnej reči prokurátorka. Podporila aj návrh otca obete, aby obžalovaní išli na detektor lži, senát to však podobne ako už predtým, keď to navrhovala obhajoba, nepripustil. Podľa prokurátorky stálo trestné stíhanie a neskôr aj obžaloba len na výpovediach svedkov. Proti oslobodzujúcemu rozsudku sa najprv prokuratúra odvolala, neskôr však odvolanie stiahla.

Viac k témam: extrémizmus, Polícia SR, súd, vražda Daniela Tupého
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého pokračuje, polícia pracuje s novými informáciami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Slováci sa najviac obávajú terorizmu (73 %), prehlbovania sociálnych rozdielov (71 %) a stagnácie a úpadku školstva (65 %). Odporúčame:
Marian Kotleba uznal výsledky volieb, z neúspechu viní mediálnu kampaň Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky. Zber údajov realizovala agentúra FOCUS v dňoch 11. až 18. septembra formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1 005 respondentov. Respondenti odpovedali na otázku: „V súčasnosti sa veľa hovorí o rôznych skutočnostiach, ktoré môžu ohrozovať priaznivý vývoj na Slovensku. Uveďte, do akej miery ich Vy osobne pokladáte za hrozbu. Svoj názor vyjadrite na škále od 1 do 7, kde 1 znamená, že to nie je vôbec žiadna hrozba a 7 znamená, že je to veľká hrozba pre priaznivý vývoj na Slovensku."

Pokračujúci konflikt Ruska

Výskum ďalej ukázal, že 56 percent respondentov pokladalo za hrozbu možné víťazstvo Mariána Kotlebu v regionálnych voľbách. Ďalšie tri hrozby sú vonkajšieho charakteru - 52 percent opýtaných sa obávalo možného oslabenia Európskej únie, 49 percent videlo hrozbu v pokračujúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou a 41 percent v dezinformačnej kampani, ktorú vedie Rusko proti Západu. Odporúčame:
Aktualizované: Muž vošiel do kostola a zastrelil najmenej 27 ľudí, polícia útočníka zneškodnila Možný rozpad vládnej koalície Smer-SD – SNS – Most-Híd pociťovalo ako vážnu hrozbu 37 percent respondentov, 34 percent Slovákov sa domnieva, že oslabenie demokracie v Maďarsku a Poľsku by mohlo nepriaznivo vplývať aj na náš domáci vývoj.

Rozpad vládnej koalície

Oslabenie EÚ vnímala ako hrozbu pre Slovensko väčšina prívržencov strán SaS, OĽaNO, SNS, Most-Híd a Sme rodina a polovica prívržencov Smeru-SD a KDH. Najmenšie obavy z takéhoto vývoja pociťovali priaznivci Ľudovej strany Naše Slovensko. K možnosti rozpadu vládnej koalície pristupovali prívrženci Smeru-SD a SNS s väčšími obavami ako priaznivci Mosta-Híd. Medzi priaznivcami opozície by takýto scenár vo vládnej koalícii pokladala za hrozbu iba malá časť. Prípadné víťazstvo Mariána Kotlebu vo voľbách v Banskobystrickom kraji vnímali najnegatívnejšie voliči Mosta-Híd. Aj medzi stúpencami ĽSNS sa našlo 11 percent, ktorí takýto scenár nepokladali za prospešný pre Slovensko.
% respondentov pociťujúcich hrozbu (známka 4 až 7 )
Terorizmus, teroristi, teroristické útoky 73
Prehlbovanie sociálnych rozdielov v našej spoločnosti 71
Stagnácia a úpadok nášho školstva 65
Prípadné víťazstvo Mariána Kotlebu v župných voľbách v Banskobystrickom kraji 56
Prípadné oslabenie Európskej únie 52
Pokračujúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou 49
Dezinformačná kampaň, ktorú vedie Rusko proti Západu 41
Možný rozpad vládnej koalície Smer – SNS – Most-Híd 37
Oslabenie demokracie v Poľsku a Maďarsku 34
 

Viac k témam: Marian Kotleba, prieskum, školstvo, sociálne rozdiely, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci sa podľa prieskumu boja viacej terorizmu ako víťazstva Kotlebu vo voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner