18. júl 2018
Facebook
Český intelektuál a bývalý predseda vlády a senátu Petr Pithart vníma slovenské štátne vyznamenanie ako paradox, keďže sám bol proti rozdeleniu Česko-Slovenska. Prezident Andrej Kiska mu dnes pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky udelil Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Ako dnes po vyznamenaní povedal Pithart pre médiá, vidí v tom veľkorysosť súčasnej slovenskej politiky a je rád, že mu vyznamenanie udelil práve Kiska, ktorého si váži.

Česi závidia Slovákom

„Je to prezident, ktorého aj u nás mnoho ľudí Slovákom závidí, čo je zvláštny jav, keď Česi niečo závidia Slovákom,“ povedal Pithart s tým, že Slovensko sa v mnohých veciach dostala pred Česko. „Tých 25 rokov využili k posilneniu sebavedomia. My sme dnes vedľa nich ustrašený národ, ktorý sa bojí sveta navôkol,“ myslí si expredseda českej federatívnej vlády. Slovensko je teraz podľa neho pred Českom a prekonalo veľkú nebezpečnú krízu, ktorá sa týkala celej strednej Európy. „Väčšina ľudí už vytesnila, že prvých päť rokov sa o Slovensku hovorilo ako o čiernej diere Európy, že Slovensko nebolo prijaté do NATO v prvom kole, EÚ váhala. Slováci prekovali samých seba. To je to, čím sa dnes Slovensko od nás líši,“ pokračoval s tým, že sa domnieva, takáto politická a morálna kríza Českú republiku ešte len čaká a chce veriť, že ju Česi takisto prekonajú.

Čierna diera Európy

Pokiaľ ide o budúcnosť vzájomných vzťahov, tie budú podľa neho vždy na veľmi dobrej úrovni. „To pokladám za úplnú samozrejmosť. My sme si nikdy nič zlé neurobili. Niekedy sme si nerozumeli, niekedy sme boli ďalej my, niekedy Slováci, ale nikdy nič zlé sme si neurobili,“ dodal Pithart. Pokiaľ ide o vývoj v týchto krajinách, podľa Pitharta sú krajiny Visegrádskej štvorky teraz na križovatke. „Vypadá to, že Slovensko sa už rozhodlo a, bohužiaľ, to vyzerá, že Poľsko a Maďarsko budú trvať na svojich politických postojoch. Česká republika je teraz na ťahu a bude sa musieť rozhodnúť,“ dodal s tým, že nevie, akú predstavu má český premiér slovenského pôvodu Andrej Babiš o mieste ČR v Európskej únii, ale verí, že to nie je stratené.

Vyznamenanie aj pre Gombitovú

„V takej partii, ako som dneska sedel na pódiu, som ešte možno v živote nesedel a možno sa ani nikdy nezídeme v takomto zložení,“ povedal spoluzakľadateľ VPN Fedor Gál. „Musím to povedať, nie som žiadny solitér, všetko čo som v živote robil, som robil iba vďaka tomu, že okolo mňa bola skvelá partia ľudí,“ pokračoval Gál s tým, že si nevie predstaviť, že by takéto ocenenie dostal v Čechách od prezidenta Miloša Zemana, alebo na Slovensku, keby prezidentom nebol Andrej Kiska. Kiska dnes vyznamenal aj speváčku Mariku Gombitovú a spisovateľku Altu Vášovú. Gombitová je podľa vlastných slov dojatá a milo prekvapená. Veľmi ju potešili ocenenia pre Petra Breinera, Myróna Malého, Martu Kubišovú či ďalších. Vyznamenanie je veľkou poctou aj pre Vášovú.

Charta 77

Slovensko sa podľa nej zmenilo „v niečom skutočne v dobrom, v niečom išlo do takej prostrednosti. Keď sa hovorí o veciach, ktoré nie sú veľmi také, že by dokázali spoločnosť ťahať dopredu. Začína to školstvom, ale s tým ja už nič neurobím, pretože už neučím. Dokážem ho ovplyvniť jedine vo svojich prózach,“ povedal Vášová pre médiá. Ďalšia vyznamenaná, herečka Zuzana Kronerová vyzdvihla ocenenie aj pre svojho otca Jozefa Kronera. „Veľa toho urobil, dobre to myslel s našou krajinou a spoločnosťou,“ dodala. Prezident Andrej Kiska dnes vyznamenal 25 osobností pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. Medzi ocenenými boli napríklad aj česká speváčka a hovorkyňa Charty 77 Marta Kubišovej, ochranár životného prostredia Mikuláš Huba, šéfka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, publicista Martin M. Šimečka či hudobník Peter Breiner.  

Viac k témam: Andrej Kiska, Petr Pithart, štátne vyznamenanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Český expredseda vlády Pithart vníma slovenské vyznamenanie od Kisku ako paradox © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

CANBERRA 1. januára (WebNoviny.sk) - Austrálske úrady evakuovali tisíce ľudí z pláže Terrigal v štáte Nový Južný Wales v dôsledku explózie na člne so zábavnou pyrotechnikou. Podľa polície bolo na mieste približne päťtisíc až šesťtisíc ľudí, ktorí prišli osláviť príchod nového roka. Odporúčame:
Zachránený námorník tvrdí, že bol sedem mesiacov stratený v Indickom oceáne Na plavidle v blízkosti pláže začala po explózii samovoľne vybuchovať zábavná pyrotechnika, pričom ohrozovala aj nadšený dav. Podľa organizátora nehodu spôsobil výbuch kanistra. Dvaja pyrotechnici skočili z člna do vody a museli ich ošetriť. Plánovaná dvanásťminútová šou napokon trvala len takmer štyri a pol minúty.

Viac k témam: Austrália, čln, polícia, pyrotechnika
Zdroj: Webnoviny.sk - V dôsledku explózie na člne so zábavnou pyrotechnikou v Austrálii evakuovali tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 1. januára (WebNoviny.sk) - Protesty v niekoľkých iránskych mestách si vyžiadali najmenej dvanásť mŕtvych. Informuje o tom tamojšia štátna televízia. Podľa nej sa niekoľko ozbrojených demonštrantov snažilo dostať na vojenské základne a policajné stanice, pričom odolávali mohutnej obrane. Stovky ľudí zatkli. Ľudia drancovali súkromné banky, rozbíjali okná či prevracali autá. Odporúčame:
Obec Hajdak zasiahlo ďalšie zemetrasenie, zranili sa desiatky ľudí Vláda v nedeľu zablokovala prístup na služby Instagram a Telegram, ktoré využívali organizátori protestov. Tie podporil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter aj americký prezident Donald Trump. Pridal sa k nemu aj izraelský premiér, ktorý nazval demonštrantov hrdinami. Séria protestov, ktoré vyvolalo zvyšovanie cien, odštartovala vo štvrtok v meste Mašhad. Ako píš agentúra AP, demonštrácie sú pravdepodobne najväčšími v krajine od protestov po voľbách v roku 2009.

Viac k témam: Irán, protesty, Teherán
Zdroj: Webnoviny.sk - Protesty v iránskych mestách si vyžiadali najmenej dvanásť mŕtvych © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Vďaka 25 výnimočným osobnostiam môže byť výročie 25-ročnej existencie tohto slobodného demokratického Slovenska oslavou profesionality a nevšedného nadania, prehliadkou silných osobných príkladov a vzorov pre náš všetkých. Dnes to vo svojom príhovore na úvod ceremoniálu, na ktorom udelil štátne vyznamenania, uviedol prezident Andrej Kiska. „Vďaka vám si dnes môžeme s hrdosťou pripomenúť, že aj v najhorších, najsmutnejších časoch našej modernej histórie sa našli hrdinovia s odvahou čeliť zlu, ľudia schopní konať dobro a nezištne pomáhať,“ povedal ďalej Kiska počas udeľovania štátnych vyznamenaní v bratislavskej Redute.

Spoločné občianske hodnoty

Prezident vo svojom prejave zdôraznil, že je dôležité zdieľať spoločné občianske hodnoty, podporovať tvorivosť a slobodu ducha, otvorenosť k novým myšlienkam, rešpektovať poctivú diskusiu o našej súčasnosti a pochopiť pravdu o našej minulosti. „Výber ocenených, výnimočné osobné a ľudské kvality týchto žien a mužov, sú vzácnou príležitosťou ukázať, čo naozaj trvalo obohacuje našu spoločnosť. Čo posilňuje našu súdržnosť, čo spája rôznorodých jednotlivcov do pevných komunít. Čo povzbudzuje zdravý a udržateľný rozvoj našej krajiny. Čo zvyšuje jej odolnosť a kultúrnosť,“ pokračovala hlava štátu.

Silný príbeh úspešnej krajiny

Kiska je presvedčený, že silný príbeh úspešnej krajiny je zložený z množstva vzácnych každodenných osobných príbehov poctivej práce, trpezlivej snahy o lepší život, vzájomnej pomoci a solidarity, i prekonávania veľkých prekážok. Ale tvoria ho aj príbehy nevšedného talentu rozdávať radosť iným. „Ešte stále oceňujeme ľudí, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali proti fašizmu aj tých, ktorí sa vzopreli totalitnému komunistickému režimu. Ľudí, ktorí bojovali za našu budúcnosť a slobodu za cenu toho, že svoju budúcnosť ohrozili a svoju slobodu stratili. Oceňujeme ich z vďaky za to, čo pre nás urobili. Aj preto, aby sme si pripomenuli, aký vzácny a krehký je náš slobodný a pokojný život. Koľko odvahy, obetavosti i utrpenia je potrebných na porážku zla,“ povedal prezident na úvod ceremoniálu. Ocenil ale aj výnimočné umelkyne a umelcov, ktorých diela prinášajú radosť, emocionálny zážitok. Takisto v prejave vyzdvihol aj vedcov.

Solidarita so slabými a chorými

„Je mi cťou oceniť zvedavosť a vášeň pre objavovanie nových vecí, javov a súvislostí. Snahu rozšíriť naše poznanie vedeckými metódami, ktoré si ctia pravdu, podporujú tvorivosť pri hľadaní nových riešení a hlad po nových vedomostiach,“ pokračoval prezident s tým, že ako spoločnosť nesmieme zabúdať na to, že naša schopnosť objavovať nepoznané závisí od toho, aké vzdelanie dostanú naše deti. „Oceňujeme dnes aj každodenné hrdinstvo ľudí, ktorí sa rozhodli naplniť svoj život pomocou druhým. Solidarita so slabými a chorými, ľuďmi, ktorí svoje problémy nedokážu riešiť sami, nie je iba prejavom individuálnej empatie a lásky k blížnemu. Je to základná podmienka dobrého fungovania akejkoľvek spoločnosti, ktorá ašpiruje na to, aby chránila ľudskú dôstojnosť a menila k lepšiemu život každého človeka,“ dodal Kiska na margo výberu ocenených.

Rad Bieleho dvojkríža II. triedy

Kiska sa na záver poďakoval vyznamenaným v mene všetkých občanov SR. „Ďakujem vám za radosť, ktorú nám prinášate. Za hrdosť, ktorú môžeme za vás cítiť. Za poznanie, ktoré nám prinášate. Za inšpiráciu, ktorú sú pre nás vaše výnimočné činy a vaše výnimočné životné príbehy,“ povedal prezident Andrej Kiska. Prezident dnes pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Opernej speváčke Gabriele Beňačkovej udelil Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Fyzikovi Pavlovi Povincovi udelil Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj a významné vedecké výsledky v oblasti jadrovej a environmentálnej fyziky.

Charta 77

Účastníkovi Slovenského národného povstania Ottovi Šimkovi, ktorého neskôr neustále kontrolovala ŠTB, udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry a o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou udelil prezident českej speváčke a hovorkyne Charty 77 Marte Kubišovej. Prozaikovi Rudolfovi Slobodovi udelil Kiska Pribinov kríž I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti literatúry a divadla. Hlava štátu ďalej udelila vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj SR v oblasti zdravotníctva a liečebnej rehabilitácie rehabilitačnému lekárovi Myrónovi Malému. Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o ochranu ľudských práv a slobôd v SR ocenil Kiska jednu z kľúčových postáv Nežnej revolúcie a spoluzakladateľa Verejnosti proti násiliu Fedora Gála.

Rad Ľudovíta Štúra II. triedy

Prekladateľke, ktorá nemohla počas socializmu prekladať pod svojim menom, Marte Ličkovej, Kiska udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj prekladateľského umenia. Za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj udelil prezident Pribinov kríž II. triedy jednému zo zakladajúcich členov eRka Mariánovi Čaučíkovi. Zberateľa ľudovej kultúry Jána Lazoríka vyznamenal Kiska in memoriam Pribinovým krížom II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti ľudového umenia a folklóru.

Rozvoj v sociálnej oblasti

Prezident udelil vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy Jurajovi Flamikovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a Rad Ľudovíta Štúra I. triedy Mikulášovi Hubovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o ochranu ľudských práv a slobôd. Hudobného skladateľa Ilju Zeljenku vyznamenal Radom Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry, umenia a hudobnej tvorby. Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti a prevencie zdravia udelil Kiska prezidentke Ligy proti rakovine Eve Kováčovej. Kameramana Vladimíra Ješinu vyznamenal Radom Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti filmového umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj vydavateľskej činnosti si dnes prevzal aj protagonista Maďarskej nezávislej iniciatívy, ktorá bola spojencom Verejnosti proti násiliu, László Szigeti.

Pribinov kríž I. triedy

Vedcovi Robertovi Mistríkovi prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj a významné výsledky v oblasti vedy, výskumu a inovácií. Spisovateľku Altu Vášovú ocenil Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti literatúry a divadla. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a SR si dnes prevzal aj český vrcholový politik a signatár Charty 77 Petr Pithart.

Šírenie dobrého mena

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj žurnalistiky prezident udelil Milanovi M. Šimečkovi. Hudobníka Petra Breinera vyznamenal Kiska Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, hudobného umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Medzi ocenených patrí i herečka Zuzana Kronerová a jej otec, herec Jozef Kroner. Kronerovej prezident udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a v oblasti kultúry, divadelného a filmového umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Jozefovi Kronerovi udelil in memoriam Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj v oblasti divadelného a filmového umenia. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj v oblasti populárnej hudby udelil aj speváčke Marike Gombitovej. Právnik Alexander Bristl si prevzal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj práva.

Viac k témam: Andrej Kiska, štátne vyznamenanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska udelil vyznamenania 25 osobnostiam, medzi nimi i Gál, Kronerová či Kubišová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 1. januára (WebNoviny..sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce tento rok poraziť islamských extrémistov v Sýrii aj v jeho krajine. Odporúčame:
Merkelová a Macron vyzvali na ukončenie bojov na východe Ukrajiny Uviedol to v jeho prvom novoročnom príhovore v úrade prezidenta. Štyridsaťročný politik takisto vyhlásil, že rok 2018 bude kľúčovým pre Francúzsko, Európu i zvyšok sveta. Európanov vyzval, aby vyjadrili svoje túžby o budúcom smerovaní Európy. "Verím, že Európa bude ekonomickou, sociálnou, ekologickou a vedeckou veľmocou a bude môcť čeliť Číne a USA," povedal.

Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, Islamský štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Emmanuel Macron chce tento rok poraziť islamských extrémistov v Sýrii aj vo Francúzsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) - Slovensko v uplynulých 25 rokoch premárnilo veľa príležitostí, ľudia volili častokrát nesprávnych politikov a naše vlády, osobitne tie Mečiarove a Ficove, urobili kopu chýb. Pre agentúru SITA svoj názor pri príležitosti 25. výročia samostatnosti Slovenskej republiky vyjadril predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Napriek tomu vníma aj veci, ktoré sa podarili a tie sa stali zdrojom pokroku a nových príležitostí.

Európska únia a NATO

"Zbavili sme sa komunistického otroctva, dokázali sme sa rozísť s Čechmi a zostať priateľmi a síce horko-ťažko, ale stali sme sa súčasťou Európskej únie a NATO, teda západného sveta. Keď k tomu pridám, že na Slovensku žije veľa slušných ľudí, ktorým záleží na veciach verejných, ktorí majú aj potrebný zápal meniť svet okolo seba k lepšiemu, stále v sebe nosím nádej, s ktorou som po novembrovej revolúcii ako syn emigrantov prišiel z Nemecka na Slovensko. Že sa tu bude dať prežiť zaujímavý a spokojný život," uviedol šéf liberálov. Odporúčame:
Za 25 rokov sme prežili chaos, privatizáciu, mečiarizmus, Dzurindu aj Fica, tvrdí Remišová Bilancovať 25 rokov slovenskej štátnej samostatnosti pre neho znamená porovnať súčasný stav s tým, aký sme očakávali. "Osobne som očakával, že Slovensko bude mať dnes dobre fungujúce súdnictvo, školstvo i zdravotníctvo a oveľa menej korupcie ako v divokých 90. rokoch. Nemá nič z toho, a preto som sklamaný. Očakával som, že budeme mať dobudované nielen diaľnice, ale celú cestnú dopravnú infraštruktúru tak, aby občania v našich obciach neboli zajatcami kamiónov. Myslel som si, že budeme oveľa ďalej v zlepšovaní cestovania železnicou a naše železničné stanice nebudú pôsobiť ako improvizované prístrešky pre bezdomovcov," pripomenul Sulík s tým, že tieto očakávania sa nenaplnili, a preto je sklamaný.

Deň pracovného pokoja

"Napriek pokroku v ochrane životného prostredia, naše lesy chorľavejú, miznú a reči o láske k vlasti, na ktorých tak radi cudzopasia mnohí politici, sa tak stávajú bezobsažné. Myslel som si, že budeme oveľa ďalej v ochrane práv menšín, a to aj sexuálnych, to znamená, že naše konanie budú oveľa v menšej miere ovládať predsudky," dodal predseda SaS. Prvý január je od roku 1993 štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja na počesť vzniku samostatnej Slovenskej republiky. 31. decembra 1992 o polnoci oficiálne zanikla Česká a Slovenská Federatívna Republika a od 1. januára 1993 začala fungovať samostatná Slovenská republika. Tá sa 19. januára 1993 sa stala členom Organizácie Spojených národov.

Viac k témam: nový rok, Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko v uplynulých 25 rokoch premárnilo veľa príležitostí, tvrdí predseda SaS Richard Sulík © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONG BRANCH 1. januára (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom štáte New Jersey zatkla 16-ročného chlapca, ktorý zastrelil rodičov, sestru a ďalšiu osobu. Incident sa stal v nedeľu v meste Long Branch, menej ako 20 minút pred polnocou. Motív zatiaľ nie je známy. Zbraň bola registrovaná na obyvateľa domu, uviedol prokurátor Chris Gramiccioni. Odporúčame:
Streľba v obchode s autami v Houstone si vyžiadala obete, páchateľom bol bývalý zamestnanec Obete identifikovali ako 44-ročného Stevena Kologiho, jeho 42-ročnú manželku Lindu, ich 18-ročnú dcéru Brittany a 70-ročnú rodinnú priateľku Mary Schultz, ktorá s nimi bývala v dome. Privolaná polícia tínedžera odviezla do väzby. Jeho starému otcovi a bratovi sa podarilo ujsť bez zranení.

Viac k témam: krimi, streľba, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký tínedžer zastrelil rodičov, sestru a rodinnú priateľku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) - Nový rok 2018, ktorý je zároveň 25. výročím vzniku Slovenskej republiky ako aj Ozbrojených síl SR, dnes vojaci na Tyršovom nábreží v Bratislave privítali aj vypálením tradičných novoročných delostreleckých sálv. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, prvýkrát v histórii im velila žena - profesionálna vojačka z Michaloviec. „Novoročné delostrelecké salvy už k začiatku roka jednoducho patria. Je to istým spôsobom aj prepojenie histórie s novodobými dejinami ozbrojených síl, pretože táto tradícia siaha ešte do obdobia pred rozdelením Česko-Slovenska,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý sa spolu s ďalšími predstaviteľmi rezortu zúčastnil na slávnostnom akte na Tyršovom nábreží. Odporúčame:
Juhokórejská armáda vypálila 20 výstražných výstrelov na severokórejských vojakov Zároveň zaželal Ozbrojeným silám SR pri ich významnom výročí, úspešné plnenie úloh aj v nasledujúcich rokoch. “Verím, že tak ako doteraz, ich budú občania vnímať ako inštitúciu, ktorej môžu dôverovať, s vedomím, že ozbrojené sily sú tu vždy pre nich,” zdôraznil šéf rezortu obrany. Delostrelecké salvy boli tradične vypálené na rozkaz prezidenta Slovenskej republiky, ktorý je zároveň hlavným veliteľom Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Profesionálni vojaci zo Samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec vypálili novoročné salvy zo 122 milimetrových delostreleckých húfnic HD-30.

Viac k témam: Armáda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojaci privítali rok 2018 vypálením sálv, prvýkrát im velila žena, profesionálna vojačka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) - Za uplynulých 25 rokov samostatnej Slovenskej republiky prevládajú pozitíva. Pre agentúru SITA to uviedol politik Milan Ftáčnik, ktorý v čase vzniku samostatnej Slovenskej republiky pôsobil ako poslanec Národnej rady SR za Stranu demokratickej ľavice. "Za svoj osud sme zodpovední sami, lebo samostatnosť to je aj zodpovednosť. S odstupom času aj ľudia prijali Slovensko ako samostatný štát za svoje a prevláda názor, že samostatnosťou sme získali. Získali sme lepšie vzťahy s Českou republikou ako sme mali v spoločnom štáte. Aj šancu dokázať, že ako národ sa dokážeme presadiť v rodine európskych národov," uviedol a dodal, že mali sme pri tom svetlé chvíle, ale aj chvíle, na ktoré ťažko byť hrdí.

Parlamentné voľby 1998

Podľa neho sa ľudia dokázali zmobilizovať a v parlamentných voľbách 1998 poraziť Vladimíra Mečiara, ktorého politika "nás vytláčala z demokratickej Európy aj z NATO". " Politici dokázali potiahnuť za jeden povraz, a presvedčiť ľudí, aby prišli k jedinému úspešnému referendu za 25 rokov o vstupe do Európskej únie. Zdalo sa to nemožné, ale dokázali sme nájsť zhodu aj na zrušení Mečiarových amnestií aj keď to trvalo dlhšie ako by sme chceli. Čoraz viac chápeme, že v globalizovanom a čoraz zložitejšom svete je budúcnosť našej krajiny v Európskej únii a v tom, čo dokážeme spolu s inými urobiť pre jej lepšie fungovanie," vyjadril Ftáčnik.

Nízky podiel miezd na HDP

Štatistiky nás podľa neho presviedčajú, že ako krajina sa máme najlepšie od vzniku Česko-Slovenska v roku 1918. "Vďaka transformácii hospodárstva po roku 1989 postupne rastom HDP a jeho podielom na obyvateľa dobiehame priemer Európskej únie. Stali sme sa automobilovou veľmocou, prijali sme euro. Ale máme aj veľké regionálne rozdiely, ktoré sa riešia len veľmi pomaly. Vnímame veľké sociálne rozdiely medzi malou skupinou bohatých, ktorí zbohatli až príliš rýchlo a bohatnú ďalej a väčšinou, ktorá pracuje za nízke mzdy. Tie boli našou konkurenčnou výhodou, ktorá ťahala krajinu ekonomicky dopredu, ale to nie je udržateľné. Lebo to bolo na úkor ľudí, ktorí čakali a stále čakajú, že keď sa krajine bude dobre dariť, tak sa bude lepšie dariť aj im. Priestor tu je, veď Slovensko má nízky podiel miezd na HDP oproti priemeru Európskej únie," dodal s tým, že čakáme kým politici budú robiť opatrenia, z ktorých bude mať prospech väčšina národa.

Záujmy oligarchov

"Že prispejú k tomu, aby sme náš ekonomický rast založili viac na využití nášho rozumu ako na princípe montážnej dielne, že dokážu lepšie riešiť potreby menšinových spoločenstiev, že budú viac myslieť na ľudí než na záujmy oligarchov, že dokážu obmedziť priestor pre korupciu, ktorá deformuje náš verejný život," uzavrel a vyhlásil, že chceme, "aby samostatné Slovensko bolo krajinou, na ktorú môžeme byť hrdí nielen pri veľkých športových úspechoch, ale preto, lebo je dobrým miestom na život". Prvý január je od roku 1993 štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja na počesť vzniku samostatnej Slovenskej republiky. 31. decembra 1992 o polnoci oficiálne zanikla Česko-slovenská federatívna republika a od 1. januára 1993 začala fungovať samostatná Slovenská republika Tá sa 19. januára 1993 sa stala členom Organizácie spojených národov.

Viac k témam: Milan Ftáčnik, nový rok, Rok 2017
Zdroj: Webnoviny.sk - Za uplynulých 25 rokov samostatnej Slovenskej republiky prevládajú pozitíva, tvrdí Ftáčnik © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) - Novoročný prejav prezidenta Andreja Kisku bol podľa politického analytika Jána Baránka jeden z tých slabších. Povedal to pre agentúru SITA s tým, že ho vyrušilo najviac to, keď Kiska povedal, že vlani v novoročnom príhovore zdôraznil že rok 2017 bude pre Slovensko rokom pravdy, v ktorom sa ukáže aj to, "či naštartujeme zmeny, vďaka ktorým sa najmä rómske deti postupne dostanú z pasce chudoby a nevzdelanosti, v ktorej uviazli ich rodičia".

Rómska populácia

"De facto nepriamo obvinil väčšinovú populáciu, akoby tu niekto rómskej populácií nadstavoval pasce. Do istej miery je to urážka, lebo som si nie som vedomý toho, že by im na Slovensku niekto nadstavoval pasce. Dosť ma to pobúrilo," povedal Baránek. Odporúčame:
Foto: Kiska prijal koledníkov, ktorých združuje projekt Dobrá novina Rovnako mu v príhovore chýbalo upriamenie aj na zahraničnú politiku a hlavne na 100. výročie vzniku Československa. "Prezident mohol viac vyzdvihnúť význam historických udalostí a rok 1918 pre Slovensko. Bola to veľká príležitosť a nevyužil ju," uviedol.

Slovensko a rok 1918

Napriek tomu pozitívne vníma časť príhovoru, v ktorej hovoril, že Slovensko obstálo v najdôležitejšej skúške minulého roka, teda v župných voľbách, v ktorých neuspeli extrémisti z Ľudovej strany Naše Slovensko. „V novembri pri výbere županov a poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov sme takmer na hlavu porazili extrémistov tou najsilnejšou zbraňou akú máme - demokratickými voľbami,“ konštatoval, no varoval, že „zlo sme neporazili definitívne, ale podarilo sa nám odvrátiť veľké nebezpečenstvo“. Baránek vníma pozitívne, že Kiska poukázal na odvahu Slovákov zmobilizovať sa. Avšak privítal by, ak by prezident výsledky volieb dal do širšieho kontextu aj s historickými udalosťami z rokov 1918, 1944, 1968 a 1998. "Mohol byť viac konkrétny a malo by to vyššiu vypovedaciu hodnotu," dodal analytik.  

Viac k témam: Andrej Kiska, Ján Baránek, novoročný prejav
Zdroj: Webnoviny.sk - Novoročný prejav prezidenta Kisku bol jeden z tých slabších, tvrdí politický analytik Baránek © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« January 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner