22. máj 2018
Facebook

PRAHA 10. januára (WebNoviny.sk) - Stredajšia schôdza Poslaneckej snemovne českého parlamentu, na ktorej sa malo hlasovať o dôvere menšinovej vláde Andreja Babiša a jeho hnutia ANO, sa nakoniec skončila bez tohto hlasovania. Situáciu totiž skomplikovalo rokovanie mandátového a imunitného výboru parlamentu, ktorý už po niekoľkýkrát preskúmaval žiadosť o vydanie Babiša a tiež podpredsedu ANO Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Poslanci nakoniec schôdzu pred ôsmou večer prerušili s tým, že pokračovať bude budúci utorok 16. januára od 14:00.

Kauza Čapí hnízdo

Aj ak by sa hlasovanie neskomplikovalo rokovaním o vydaní Babiša a Faltýnka, bolo takmer isté, že Babišova vláda by dôveru snemovne nezískala. Všetky parlamentné strany s výnimkou ANO totiž jedna po druhej potvrdili svoj postoj, že menšinovú vládu ANO nepodporia. Dokonca sa k takémuto názoru pripojili aj komunisti, ktorí doteraz ako jediní signalizovali ochotu vládu podporiť. Väčšina strán kritizovala najmä to, že na menšinovej vláde ANO sa dohodol len Babiš s prezidentom Milošom Zemanom, pričom iných strán sa nikto nič nepýtal.

Formálne rokovanie

Napríklad podľa predsedu Občianskej demokratickej strany (ODS) Petra Fialu Babišova ANO rokovala so všetkými parlamentnými stranami "iba formálne" a vôbec sa neusilovala zabezpečiť si väčšinu v snemovni. "Naši voliči nám nedali mandát, aby sme zaštítili jednofarebnú menšinovú vládu ANO," vyhlásil pred poslancami Fiala. Ešte tvrdší bol na Babiša predseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, ktorý vyhlásil, že "prvýkrát v dejinách žiada o dôveru agent komunistickej Štátnej bezpečnosti". Tento bod spomenul aj líder Starostov a nezávislých (STAN) Jan Farský. "Mňa minulosť premiéra stále straší," povedal, a ako ďalší dôvod, prečo strana menšinovú vládu ANO nepodporí, spomenul kauzu Čapí hnízdo.

Piráti sú proti

"Budeme hlasovať proti," pripojil sa predseda Pirátov Ivan Bartoš. Kresťanská a demokratická únia - Československá strana ľudová (KDU-ČSL) potvrdila svoje stanovisko, že účasť vo vláde s ANO nevylučuje, ale odmieta, aby v nej boli Babiš a Faltýnek. To zase odmieta Babiš. Strana Sloboda a priama demokracia (SPD) podľa svojho predsedu Tomia Okamuru vládu nepodporí preto, "lebo do nej nebola prizvaná". ANO totiž spoluprácu s SPD od začiatku odmieta.

Zemanova podmienka

Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) doteraz podporu vlády neodmietala, v stredu však prekvapivo otočila. Predseda strany Vojtěch Filip to odôvodnil tým, že program vlády "nenaplňuje všetky dôležité zámery komunistov". Kritizoval napríklad to, že vláda chce vysielať vojakov do zahraničných misií aj bez rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, čo komunisti odmietajú. Babiša podľa všetkého nepotešil ani prejav prezidenta Miloša Zemana, ktorý je na českej politickej scéne považovaný za jeho jediného dôležitého spojenca. Prezident pred poslancami síce potvrdil, že aj ak by Babiš tentokrát dôveru nezískal, poveril by ho zostavením vlády ešte raz. Pridal k tomu však aj podmienku, o ktorej doteraz nikdy nehovoril. Babiš mu v takomto prípade bude musieť ukázať podpisy 101 poslancov, ktorí sú ochotní jeho vládu podporiť.

Viac k témam: Andrej Babiš, Česká republika, Poslanecká snemovňa českého parlamentu, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Babiš zatiaľ dôveru snemovne nezískal, poslanecká schôdza bude pokračovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VARŠAVA 10. januára (WebNoviny.sk) - Lietadlo z Krakova muselo v stredu večer núdzovo pristáť vo Varšave. Ako informovala poľská spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na hovorcu varšavského Letisa Frederyka Chopina Adriana Kubického, lietadlo malo poškodené predné koleso a pri pristátí sa preto dotkol pristávacej dráhy nos lietadla. Odporúčame:
Malajzia ponúka až 70 miliónov dolárov za nájdenie lietadla, ktoré sa stratilo aj s pasažiermi Napriek tomu sa nikomu z cestujúcich nič nestalo a všetci sa dostali bezpečne z lietadla von.

Viac k témam: Krakov, lietadlo, Varšava
Zdroj: Webnoviny.sk - Lietadlo z Krakova núdzovo pristálo vo Varšave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ADDIS ABEBA 10. januára (WebNoviny.sk) - Etiópia zakázala adopcie detí cudzincami. Dôvodom sú obavy zo zlého zaobchádzania a zanedbávania v zahraničí. Etiópia patrí ku krajinám, odkiaľ pochádza až 20 percent detí, ktoré si Američania adoptujú zo zahraničia. Odporúčame:
Od januára si homosexuáli v Rakúsku môžu adoptovať deti V roku 2013 však istý americký pár odsúdili za zabitie adoptovaného etiópskeho dievčatka, čo vyvolalo diskusiu o bezpečnosti týchto detí v Spojených štátoch a inde. K rodičom, ktorí si adoptovali dieťa z Etiópie, patria napríklad aj známi herci Brad Pitt a Angelina Jolie.

Viac k témam: adopcia, Etiópia
Zdroj: Webnoviny.sk - Etiópia zakázala adopcie detí do zahraničia, dôvodom sú obavy zo zlého zaobchádzania © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BANSKÁ BYSTRICA 10. januára (WebNoviny.sk) - Trest odňatia slobody na štyri mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok a dvojročný zákaz šoférovania potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 47-ročného vodiča Pavla Mareka z Hnúšte. Pavel jazdil v ťažkom stupni opitosti, keď mu namerali viac ako dve a pol promile. Jazdy pod vplyvom alkoholu sa dopustil profesionálny vodič Marek v apríli 2016. Na svojom vozidle Ford Mondeo jazdil od obce Hačava smerom na Rimavskú Pílu. Na rovnom úseku suchej cesty zišiel do pravej priekopy a potom na lúku, kde vozidlo ostalo stáť a Marek z neho vypadol. Odporúčame:
Video: Vodička Fabie nabrala mladý pár na priechode pre chodcov Na Okresnom súde v Rimavskej Sobote tvrdil, že auto nešoféroval. Priznal, že v ten deň chcel s kamarátmi grilovať a intenzívne popíjal alkoholické nápoje. Potom zaspal na zadných sedadlách svojho auta a prebral sa až na to, že vozidlo ide a vedie ho niekto cudzí. Chcel ho zastaviť a precitol, keď ho preberali k vedomiu. Tvrdil, že mal výpadok pamäte a vodiča nevedel identifikovať. Svedkovia i znalci, ako aj ďalšie dôkazy však boli proti nemu. Prvostupňový súd ho uznal za vinného z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, lebo sa zistilo, že mal v sebe viac ako dve a pol promile. Uložil mu podmienečný trest štyri mesiace a na dva roky mu zakázal šoférovať. Navyše mu zakázal užívať alkohol a iné návykové látky. Marek sa odvolal s tvrdením, že auto neviedol on, ale niekto iný. Odvolací senát jeho dôvody neuznal a prvostupňový verdikt potvrdil. Marek, ktorý pracoval v istej firme ako vodič nákladnej dopravy, prišiel o zamestnanie.

Viac k témam: alkohol za volantom, Krajský súd Banská Bystrica, opitý vodič
Zdroj: Webnoviny.sk - Profesionálny vodič z Hnúšte prišiel o zamestnanie, šoféroval v ťažkom stupni opitosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 10. januára (WebNoviny.sk) - Populárny nemecký moslimský politik navrhol, aby všetci ľudia žijúci v Nemecku, vrátane prisťahovalcov, museli povinne navštíviť aspoň raz niektorý bývalý nacistický koncentračný tábor. Odporúčame:
Poľská premiérka Szydlová hovorila v Osvienčime o potrebe brániť bezpečnosť občanov Sawsan Chebli, ktorý je síce lokálnym berlínskym, no celoštátne známym politikom, predniesol tento návrh v rozhovore pre nemecký denník Bild. Špeciálne pripomenul, že povinnosť takýchto návštev by sa mala týkať aj prisťahovalcov. Ako totiž dodal, k tomuto nápadu ho motivoval antisemitizmus, ktorý u niektorých prisťahovalcov pozoruje. Návrh označil za "v princípe dobrý" aj predseda židovských náboženských obcí v Nemecku Josef Schuster. Ako však dodal, nemyslí si, že by bolo správne ľudí k takýmto návštevám nútiť. Minimálne v prípade starších školákov a žiadateľov o azyl však s Chebliho návrhom súhlasí.

Viac k témam: imigranti, koncentračný tábor, Nemecko, Sawsan Chebli
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecký moslimský politik navrhuje povinné návštevy koncentračného tábora © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA/NOVÉ ZÁMKY 10. januára (WebNoviny.sk) - Na priechode pre chodcov v Šuranoch v Novozámockom okrese zrazila v utorok ráno 53-ročná vodička Fabie mladý pár. Žena sa zrejme dostatočne nevenovala riadeniu. Odporúčame:
Mladý vodič neprežil nehodu, s autom zišiel mimo cesty a narazil do svahu Podľa informácií na facebookovej stránke 19-ročný mladík skončil s ťažkými zraneniami v nemocnici, 18-ročné dievča sa zranilo ľahko. Šoférke alkohol nezistili. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.

Viac k témam: nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Vodička Fabie nabrala mladý pár na priechode pre chodcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Polícia žiada občanov o pomoc pri objasňovaní závažnej krádeže, ktorá sa stala v pondelok v skorých ranných hodinách v historickom centre Bratislavy. Ako agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, podľa doterajších informácií doposiaľ neznámi páchatelia odpílili na pešej zóne kovový stĺpik a po jeho odstránení pokračovali v jazde na osobnom motorovom vozidle BMW na Panskú ulicu.

Odpílili kovový stĺpik

Nacúvali do železnej konštrukcie pred dverami klenotníctva, poškodili vstupné dvere a následne z predajne odcudzili viacero kusov stojanov s hodinkami v celkovej hodnote asi 888-tisíc eur. Po krádeži odišli autom na neznáme miesto. Páchatelia na krádež použili motorové vozidlo značky BMW 530d tmavošedej farby s evidenčným číslom BL107LN, ktoré bolo odcudzené deň pred krádežou z jedného z autobazárov v treťom Bratislavskom okrese. Policajný vyšetrovateľ už začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu krádeže spáchaného závažnejším spôsobom, v súbehu so zločinom poškodzovania cudzej veci spáchaných formou spolupáchateľstva.

Okradnuté BMW 530d

Krádež hodiniek majú na svedomí štyria muži. Prvý páchateľ bol strednej postavy, na sebe mal modré rifle, modrú bundu, z ktorej trčal pásikavý spodok svetra. Obuté mal tmavomodré tenisky s bielymi pásmi, na hlave modrú kuklu s výrezmi na oči, niesol modro-bielu prúžkovanú tašku a mal žlté pracovné rukavice. Druhý páchateľ bol strednej postavy, na sebe mal modré rifle, modrú páperovú bundu s kapucňou, bledomodré tenisky, kuklu s výrezom na oči a ústa, tašku s nápisom Floraself a žlté pracovné rukavice. Odporúčame:
Vo Švajčiarsku zatkli osemdesiatročného bankového lupiča, z miesta činu unikol po vlastných nohách Tretí páchateľ bol taktiež strednej postavy, na sebe mal modré rifle s čiernym opaskom, čiernu kosoštvorcovú páperovú bundu s kapucňou, oranžové tričko, tmavomodré tenisky s bielou podrážkou, kuklu s výrezom na oči. Niesol modro-bielo prúžkovanú tašku a mal žlté pracovné rukavice.

Hodinky za 888-tisíc eur

Štvrtý páchateľ bol zavalitejšej postavy, oblečenú mal modrú teplákovú súpravu s kapucňou, čierne tenisky s bielym pásom vzadu, na hlave mal čiernu kuklu s veľkým otvorom, pri pohybe mu bolo vidieť do tváre. Aj on niesol modro-bielo prúžkovanú tašku a mal žlté pracovné rukavice. Podľa polície medzi páchateľmi môžu byť aj cudzí štátni príslušníci pochádzajúci pravdepodobne z Balkánu alebo rusky hovoriacich krajín. Polícia sa obracia na verejnosť o poskytnutie akýchkoľvek informácií o páchateľoch, ktoré by mohli pomôcť k ich identifikácii. Môže ísť o informácie o pohybe hľadaných osôb, o ich ubytovaní v ubytovacích zariadeniach, o pohybe vozidla pred krádežou alebo po krádeži, alebo informácie o nástrojoch použitých pri krádeži. Akékoľvek informácie môžu občania oznámiť na bezplatnom čísle 158, prípadne osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení.

Viac k témam: Bratislava, krádež, krimi, Polícia SR, zlatníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Polícia žiada o pomoc pri objasňovaní krádeže v klenotníctve v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 10. januára (WebNoviny.sk) - Boj proti sexuálnemu obťažovaniu žien, ktorý sa dostal do centra pozornosti najmä po minuloročnom prevalení sa kauzy okolo amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, zašiel už priďaleko a začína pripomínať "hon na čarodejnice". V otvorenom liste zverejnenom vo francúzskom denníku Le Mode to tvrdí sto prominentných francúzskych žien vrátane známej herečky Catherine Deneuve či spisovateľky Catherine Millet. S obsahom listu však nesúhlasia mnohé francúzske feministky a bojovníčky za práva žien. Tridsať z nich sa podpísalo pod opačnú výzvu, podľa ktorej otvorený list z pera Deneuve a ďalších francúzskych prominentiek navodzuje atmosféru, "ako keby sexuálne násilie bolo normálne". Odporúčame:
Právnik žaluje Weinsteina za pokus zmariť vyšetrovanie znásilnenia Autorky pôvodného otvoreného listu sú podľa francúzskych feministiek "ako nešikovný kolega v práci alebo otravný strýko, ktorý nevie, o čo tu v skutočnosti ide". Podľa otvoreného listu, pod ktorým je podpísaných sto verejne známych Francúziek, môže boj proti sexuálnemu obťažovaniu viesť v dôsledku až k ohrozovaniu sexuálnej slobody. Mužom by "malo byť dovolené baliť ženy", píšu Francúzky. "Znásilnenie je zločin, ale tvrdošijné a netaktné flirtovanie ním nie je, a rovnako ani galantnosť či mačistická priebojnosť," uvádzajú signatárky otvoreného listu. Priznávajú, že odsúdenie, aké sa dostalo Weinsteinovi a niektorým ďalším osobám je oprávnené, ale obvinenia na adresu niektorých iných mužov už zachádzajú podľa nich priďaleko. "Muži sú trestaní paušálne, vyhadzovaní z práce len za to, že chytili niekoho za koleno alebo sa pokúšali niekomu dať pusu," píšu signatárky listu.  

Viac k témam: Francúzsko, Harvey Weinstein, sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Boj proti sexuálnemu obťažovaniu zašiel priďaleko, tvrdia francúzske prominentné ženy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

DETROIT 10. januára (WebNoviny.sk) - Japonské automobilky Toyota a Mazda sa rozhodli, že svoj americký spoločný závod, na ktorý vynaložia 1,6 mld. USD, postavia v Alabame. Povedal to zdroj oboznámený s rozhodnutím. Závod má začať produkciu v roku 2021 a zamestnávať má približne 4 tis. ľudí. Toyota a Mazda svoj zámer postaviť v USA spoločný závod ohlásili ešte vlani v auguste. Odporúčame:
Toyota bude v Mexiku vyrábať iba 100-tisíc áut ročne, časť výroby presunie do nového závodu v USA Automobilky sa rozhodovali medzi Alabamou a Severnou Karolínou. Závod má mať výrobnú kapacitu 300 tis. vozidiel ročne, pričom bude produkovať model Toyota Corrola a malé SUV vozidlá Mazda. Japonské automobilky budú znášať náklady na výstavbu závodu rovnakým dielom. Toyota už v Alabame v oblasti Huntsville má závod na výrobu motorov, ktorý zamestnáva takmer 1 500 ľudí.

Viac k témam: automobilový priemysel, Mazda, Toyota, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Toyota a Mazda postavia spoločný závod v americkej Alabame, zamestnávať má tisícky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované: 10. januára 2018, 17:20
BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) - Slovensko bude zrejme čeliť novej arbitráži voči spoločnosti EuroGas. Hoci v auguste sa ministerstvo financií pochválilo výhrou nad touto spoločnosťou v arbitráži za stovky miliónov eur pre odobratie ťažobných práv mastenca v Gemerskej Polome, teraz môže EuroGas žalovať štát opäť. Môže za to zvrat v konkurznom konaní spoločnosti EuroGas, ktoré bolo aj napriek snahe ministerstva financií vstúpiť doň zrušené.

Kroky označili za špekulatívne

Americké úrady navyše podľa šéfa spoločnosti EuroGas Wolfganga Rauballa označili kroky rezortu financií za špekulatívne, ktorými chceli iba získať výhodu v arbitrážnych konaniach. Ministerstvo financií totiž podpisom samotného ministra financií Petra Kažimíra malo v polovici augusta 2016 odkúpiť sporné pohľadávky voči EuroGasu v údajnej hodnote niekoľko stotisíc dolárov za 6 000 dolárov. Odporúčame:
Arbitráž o gemerský mastenec rozhodla v prospech Slovenska, spoločnosť Eurogas sa však odvolala Následne malo Slovensko v zastúpení ministerstva financií žiadať zrušenie dohody o urovnaní medzi americkým konkurzným úradom a spoločnosťou EuroGas.

Verdikt môže smerovať k väčším arbitrážam

V novembri minulého roka však podľa Rauballa americká konkurzná komisia odvolanie Slovenska zamietla s tým, že Slovenská republika nie je účastníkom v týchto procesoch. Podľa Rauballa môže tento verdikt smerovať ešte k väčším arbitrážam voči Slovensku. "Špekulatívny a mimoriadne pochybný nákup pohľadávok v auguste 2016 slovenským ministrom financií Petrom Kažimírom teraz otvorilo nové a oveľa väčšie možnosti pre EuroGas na žalovanie Slovenskej republiky v oveľa väčších dimenziách ako doteraz," uviedol šéf EuroGasu. Ministerstvo financií však tvrdí, že vstup do konania a kúpa pohľadávky súviseli s potrebou zabezpečenia postavenia Slovenskej republiky v opätovne otvorenom konkurznom konaní voči žalujúcej spoločnosti Eurogas, ktoré sa konalo súbežne s arbitrážou, v ktorej Slovensko vyhralo.

Odvolanie v USA

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová, opodstatnenosť vstupu Slovenskej republiky do tohto konkurzného konania je možné overiť zo samotného verejne dostupného arbitrážneho rozsudku. Slovensko podľa nej v decembri minulého roka podalo voči rozhodnutiu konkurzného súdu v USA odvolanie. „V predmetnom konkurznom konaní sa spoločnosť pána Rauballa snaží kúpiť konkurznú podstatu svojej vlastnej spoločnosti Eurogas Inc., ktorú v roku 2004 priviedol do konkurzu. Následne v roku 2005 vytvoril spoločnosť s rovnakým názvom, prostredníctvom ktorej sa snaží získať majetok pôvodnej zbankrotovanej spoločnosti,“ dodala Gogová. Odporúčame:
S Chorvátskom sa vyostrujú vzťahy, Slovinsko hovorí o tisíckach narušení hraníc Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu ICSID ohľadom ťažobných práv na gemerský mastenec v prospech Slovenska padlo 18. augusta 2017. Ministerstvo financií, ktoré zastupuje Slovensko v arbitrážnych sporoch, vtedy uviedlo, že tribunál vo svojom rozhodnutí akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika. Žalobcovia, spoločnosti Eurogas a Belmont Resources, tvrdia, že Slovenská republika im ložisko mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005 neoprávnene odobrala. Okrem administratívnych a súdnych konaní žalobcovia iniciovali aj medzinárodné investičné arbitrážne konanie.

Viac k témam: arbitrážny súd, Eurogas, gemerský mastenec, Ministerstvo hospodárstva SR, Peter Kažimír
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Slovensko bude zrejme čeliť novej arbitráži voči spoločnosti EuroGas pre gemerský mastenec © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« January 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner