18. júl 2018
Facebook

VARŠAVA 11. januára (WebNoviny.sk) - Dolná komora poľského parlamentu vo štvrtok schválila kontroverznú novelu zákona o voľbách, ktorá zavádza zmeny prospešné vládnucej strane Právo a spravodlivosť a podľa kritikov jej môže výrazne zjednodušiť prípadné ovplyvňovanie volebných výsledkov a falšovanie volieb. Zákon by mal začať platiť už na jeseň a mali by sa ním teda riadiť už aj tohtoročné regionálne voľby. Odporúčame:
Poľsko vytvorilo novú leteckú spoločnosť, pri Varšave sa má vybudovať veľké letisko Podľa novely zákona by napríklad mali väčšinu predstaviteľov Ústrednej volebnej komisie voliť po novom poslanci dolnej komory poľského parlamentu, v ktorej má pohodlnú väčšinu súčasná vládna zostava. Šéfa Ústrednej volebnej komisie by mal nominovať minister vnútra. Mandát všetkých súčasných členov komisie sa má podľa zákona skončiť predčasne v roku 2019. Zákon vstúpi do platnosti až po tom, keď ho podpíše prezident Andrzej Duda. Ten pochádza tiež z vládneho tábora a hoci v poslednom čase už niekoľkokrát prejavil autonómne myslenie a s niektorými vládnymi návrhmi nesúhlasil, predpokladá sa, že tento zákon podpíše.

Viac k témam: Andrzej Duda, Poľsko, poľský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský parlament schválil kontroverznú novelu zákona o voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VIEDEŇ 11. januára (WebNoviny.sk) - Nový rakúsky minister vnútra Herbert Kickl, ktorý pochádza z krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), podozrievanej z napojenia na neonacistické kruhy, by chcel utečencov držať "koncentrovaným spôsobom na jednom mieste". Vyhlásil to na štvrtkovej tlačovej konferencii vo Viedni, ktorá bola venovaná téme migrácie. Odporúčame:
V otázke utečencov to bol súboj medzi V4 a zvyškom EÚ, hodnotí premiér Orbán summit v Bruseli Jeho poznámka okamžite vzbudila podozrenia zo strany novinárov, že výberom slov zámerne naráža na nacistické koncentračné tábory. Jeden z rakúskych novinárov sa preto vzápätí ministra spýtal, či "výber slov bol úmyselnou provokáciu". Kickl však reagoval s tým, že otázke novinára údajne nerozumie. "Neviem, v čom by tá provokácia mala spočívať," povedal rakúsky minister vnútra.

Viac k témam: Herbert kickl, Rakúsko, rakúsky minister
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsky minister vnútra chce držať utečencov koncentrovaným spôsobom na jednom mieste © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PREŠOV 11. januára (WebNoviny.sk) - Samosprávne kraje a mestá majú zohrávať úlohu lídrov v oblasti inovácií. Uviedol to po štvrtkovom stretnutí s predsedami vyšších územných celkov viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák. Na pracovnom rokovaní predsedov krajov v Prešove sa na pozvanie predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milana Majerského zúčastnili aj Erika Jurinová (Žilinský kraj), Ján Lunter (Banskobystrický kraj), Rastislav Trnka (Košický kraj) a Jozef Viskupič (Trnavský kraj). Zvyšní predsedovia sa pre iné pracovné povinnosti ospravedlnili. Témou rozhovorov bola spolupráca krajov, ich priority, ale i pôsobenie EIB v regiónoch a možné formy financovania. "Záujem tu určite je. Noví predsedovia chcú hľadať nové formy práce a financovania projektov,“ uviedol po stretnutí Vazil Hudák. Ako dodal, podmienky čerpania zdrojov samosprávnymi krajmi sa viažu aj na dlhovú brzdu, ktorá určuje, koľko si samosprávny kraj môže z EIB požičať na základe toho, v akom finančnom stave sa nachádza.

Istota splatených financií

„Z našej strany je to potom viazané na to, aby bola zadefinovaná stratégia rozvoja kraja a regiónu, jasne dané priority a aby sme mali istotu, že daný úver môže byť splácaný, keďže aj keď dokážeme dávať lacné úvery na 10 či 25 rokov, samozrejme musíme mať istotu, že peniaze budú splatené,“ dodal Hudák. Odporúčame:
Fico s Kažimírom sa chválili dobrými ekonomickými výsledkami Slovenska Európska investičná banka je finančnou inštitúciou Európskej únie, ktorej akcionármi sú členské štáty EÚ. Poskytuje dlhodobé financovanie významných investícií so zámerom prispieť k splneniu cieľov politiky EÚ. V rámci Slovenska EIB zatiaľ spolupracuje s tromi vyššími územnými celkami. Prvým partnerom bol Prešovský samosprávny kraj, neskôr pribudol Bratislavský a Košický samosprávny kraj. PSK získal z prostriedkov EIB od roku 2005 v dvoch tranžiach 65,4 mil. eur. Prvý úver čerpal vo výške 40,4 milióna eur a druhý vo výške 25 miliónov eur. „Táto pomoc pri nízkych úrokových sadzbách je evidentná a jasná. My sme tieto peniaze v minulosti použili aj na záplavy, zosuvy pôd a opravu zničených mostov po povodniach. Nemôžem vynechať ani kultúrne, školské, či sociálne zariadenia. Toto bolo účinnou pomocou pre rozvoj kraja. Naďalej mienim v tejto politike využívania lacných peňazí pre rozvoj kraja pokračovať,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.

Spolupráca je zatiaľ veľmi dobrá

Celkovo kraj od roku 2006 vďaka úverovým zdrojom realizoval vyše 420 projektov v hodnote viac ako 142 miliónov eur. Zdroje boli doteraz použité najmä na projekty v oblasti cestnej siete, ale aj vzdelávania, sociálnych služieb i kultúry. Úver kraj zvýšil v auguste minulého roka o päť miliónov eur. Investovať bude do ďalších 81 akcií s rozpočtovým nákladom takmer 14 miliónov eur. Odporúčame:
Bratislavský región má na viac, tvrdí nový predseda kraja Juraj Droba „Spolupráca z nášho pohľadu je zatiaľ veľmi dobrá. Splácanie bolo stále v poriadku a načas. Veci, ktoré sa vďaka podpore EIB dokázali vytvoriť, hovoria za seba, či už ide o rozvoj infraštruktúry, regionálnych ciest, kultúrnych a sociálnych zariadení. Regiónu to určite pomohlo,“ dodal Hudák.

Spájanie krajov

Pripomenul, že by na Slovensku rád videl posun k inovatívnym riešeniam, ktoré majú zlepšiť konkurencieschopnosť Slovenska. Aj preto v diskusii hovorili predsedovia krajov o smart cities a smart regions, teda inteligentných riešeniach pre mestá a regióny ako o príležitostiach pre nové investície a inovácie. „Kraje a mestá majú obrovskú príležitosť hrať úlohu lídrov a motorov inovácií a tu EIB môže byť dobrým partnerom v oblasti nielen financií, ale aj poradenstva,“ podotkol viceprezident EIB. Predsedovia samosprávnych krajov sa na stretnutí dotkli aj témy reštartovania činnosti združenia predsedov samosprávnych krajov SK8. „Námet zorganizovať stretnutie vždy na nejakú odbornú tému vítam. Verím, že ak bude mať SK8 takýto odborný charakter, tak aj tá platforma na spojenie krajov bude o to aktívnejšia,“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Predsedovia samosprávnych krajov sa najbližšie stretnú 19. januára v Bratislave.

Viac k témam: Erika Jurinová, Ján Lunter, Jozef Viskupič, Milan Majerský, Rastislav Trnka, samosprávne kraje
Zdroj: Webnoviny.sk - Predsedovia samosprávnych krajov rokovali s viceprezidentom Európskej investičnej banky o spolupráci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOSKVA 11. januára (WebNoviny.sk) - Severokórejský vodca Kim Čong-un "je absolútne kompetentný a dospelý politik". Vo štvrtok to na stretnutí s vybranými novinármi v Moskve vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Kim Čong-un je pritom vo svete považovaný za najväčšiu hrozbu, najmä preto, že sa pravidelne vyhráža použitím jadrových zbraní proti Spojeným štátom, Južnej Kórei či Japonsku a s obľubou hovorí o potopení celých štátov do mora. Odporúčame:
Navaľnyj do boja s Putinom nemôže, súd mu zakázal kandidovať v prezidentských voľbách Putin však Kima naopak chváli. Podľa neho severokórejský vodca "vyriešil svoju strategickú úlohu, má jadrovú hlavicu a raketu dlhého doletu", a teraz sa podľa neho snaží "vyčistiť situáciu, urovnať a upokojiť ju".

Viac k témam: Kim Čong-un, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un je absolútne kompetentný a dospelý politik, hovorí prezident Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) - Európska komisia (EK) vo štvrtok predstavila plány spolu s členskými štátmi investovať do budovania infraštruktúry špičkových európskych superpočítačov. "Superpočítače sú potrebné na spracovanie čoraz väčšieho množstva údajov a prinášajú spoločnosti výhody v mnohých oblastiach od zdravotnej starostlivosti cez energiu z obnoviteľných zdrojov až po bezpečnosť automobilov a kybernetickú bezpečnosť," informovala komisia. Odporúčame:
Spoločná európska mena voči doláru klesla Nový právny rámec a štruktúra financovania – spoločný podnik EuroHPC – bude slúžiť na nadobúdanie, budovanie a rozširovanie infraštruktúry špičkovej vysokovýkonnej výpočtovej techniky (high-performance computing – HPC) v celej Európe. Navyše bude podporovať výskumno-inovačný program zameraný na rozvoj technológií a strojov (hardvéru), ako aj aplikácií (softvéru), ktoré budú nainštalované na týchto najvýkonnejších superpočítačoch.

Superpočítače sú hybnou silou digitálneho hospodárstva

Príspevok EÚ do EuroHPC bude v súčasnom viacročnom finančnom rámci približne 486 miliónov eur a podobnú sumu poskytnú členské štáty a pridružené krajiny. Celkovo by sa do roku 2020 mala investovať miliarda eur z verejných financií a súkromní členovia iniciatívy by okrem toho mali prispieť aj nepeňažnými príspevkami. "Superpočítače sú hybnou silou digitálneho hospodárstva. Ide o náročné preteky a EÚ v súčasnosti zaostáva: v svetovej hornej desiatke nemáme žiadne superpočítače. Vďaka iniciatíve EuroHPC chceme do roku 2020 vytvoriť európskym výskumníkom a podnikom špičkovú superpočítačovú kapacitu, aby mohli vyvíjať technológie, ako je umelá inteligencia a budovať každodenné aplikácie budúcnosti v oblastiach ako sú zdravie, bezpečnosť alebo inžinierstvo," uviedol podpredseda Európskej komisie pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip.

Viac k témam: Európska komisia (EK), technológie
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia predstavila plány investovať do budovania infraštruktúry superpočítačov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CARACAS 11. januára (WebNoviny.sk) - Potopenie lode s 34 osobami na palube v Karibiku si vyžiadalo smrť štyroch ľudí, pričom ďalších 28 osôb je nezvestných. Informácie potvrdili vo štvrtok venezuelské úrady. Dvom ľuďom sa podarilo doplávať na ostrov Curacao, z ktorého loď vyplávala. Po nezvestných stále pátrajú. Odporúčame:
Na Islande havaroval autobus s čínskymi turistami, jeden zahynul Nešťastie sa stalo po tom, ako venezuelský prezident Nicolás Maduro nariadil obchodnú blokádu s ostrovmi Curacao, Aruba a Bonaire. Venezueula sa totiž domnieva, že pašovanie produktov z krajiny do neďalekých oblastí je jednou z príčin vážneho nedostatku potravín a ďalších základných produktov, ktorému krajina čelí už niekoľko rokov.

Viac k témam: curacao, potopenie lode, Venezuela
Zdroj: Webnoviny.sk - Potopenie lode vo Venezuele si vyžiadalo štyri obete a 28 nezvestných © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 11. januára (WebNoviny.sk) - Francúzska prokuratúra začala protiteroristické vyšetrovanie v prípade pokusu o vraždu v jednom z väzení na severe krajiny. Odporúčame:
Dav nahnevaných ľudí prepadol policajnú stanicu, dôvodom bolo znásilnenie a vražda dievčatka Parížska prokuratúra zatiaľ nemohla zverejniť detaily o štvrtkovom incidente, ktorý sa stal vo Vendin le Vieil. Tamojšie médiá uviedli, že útočníkom bol väzeň s nožom. Podľa doterajších informácií nikto nezomrel, ani nie je v ohrození života.

Viac k témam: francúzska polícia, Francúzsko, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzska polícia vyšetruje útok vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík, ktorý sa podieľal na únose Michala Kováča ml. a momentálne sa nachádza vo väznici v Mali, trpí vážnymi zdravotnými ťažkosťami. To, či a kedy ho vydajú na Slovensko, je momentálne na rozhodnutí tamojšieho ministra spravodlivosti. Slovensko s touto africkou krajinou nemá uzavretú zmluvu o vydávaní občanov. Informoval o tom dnes policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej konferencii, z ktorej záznam polícia zverejnila na svojej facebookovej stránke. Odporúčame:
Kaliňák prehovoril o Kosíkovi, ktorý vyhlásil, že únos Kováča ml. osobne nariadil Lexa

Kosík hovoril o dvoch prípadoch

Gašpar priznal, že nevie, či sú Kosíkove vyjadrenia jeho, skôr si myslí, že sú sprostredkované cez tretiu osobu. Keďže má zdravotné problémy, jeho motiváciou podľa Gašpara je dostať sa do slovenskej väznice. Zároveň avizoval, že ak sa podarí exsiskára, ktorý pre denník SME uviedol, že únos prezidentovho syna riadil bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa, dostať na Slovensko, budú ho vypočúvať. Upozornil ale, že Kosík hovoril o dvoch prípadoch – vražde Róberta Remiáša a údajne plánovej vražde svedka únosu Oskara Fegyveresa. Gašpar dodal, že nechce špekulovať o pravdivosti Kosíkovho vyhlásenia pre SME. Takisto objasnil, že právne nie je možné, aby slovenskí policajti prišli do Mali a tam ho vypočúvali. Vypočuť ho môžu iba tamojšie orgány na základe požiadavky Slovenska. To však niekedy trvá aj rok, podľa Gašpara je možné, že za ten čas ho dostanú sem. Odporúčame:
SaS vyzýva inšpekciu, aby preverila tvrdenia expríslušníka SIS obžalovaného v kauze únosu Kováča ml. Komunikácia s orgánmi v Mali je problémová, priznala v stredu aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Mali totiž so Slovenskom oficiálne nekomunikuje. Minister vnútra Robert Kaliňák chce využiť aj pozíciu slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý momentálne predsedá Valnému zhromaždeniu OSN.

Naďalej v Mali

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík ešte v decembri pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Kosík je podľa dostupných informácií naďalej vo väzení v africkom Mali, kde ho zadržali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača. Zo Slovenska ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v lete toho roku uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi.

Viac k témam: Ľuboš Kosík, SIS Slovenská informačná služba, Tibor Gašpar, únos Michala Kováča ml.
Zdroj: Webnoviny.sk - Gašpar prehovoril o možnom motíve Kosíka označiť Lexu, že nariadil únos Kováča ml. © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MEXIKO 11. januára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov vyzvalo turistov úplne sa vyhýbať piatim štátom Mexika, v ktorých stúpa kriminalita a množia sa konflikty medzi gangmi. Pre štáty Colima, Guerrero, Michoacán, Sinaloa a Tamaulipas preto zdvihli stupeň ohrozenia na najvyšší, ktorý reprezentuje štvorka. Dostali sa tak do rovnakej kategórie, kde sú aj konfliktmi zmietané krajiny ako Afganistan, Irak a Sýria. Predbežné štatistiky pritom naznačujú, že v Mexiku sa stal najväčší počet vrážd za rok 2017. Krajina naposledy získala toto neblahé prvenstvo v roku 2011 s 27-tisíc zaevidovanými vraždami. Odporúčame:
Na kapote taxíka v Mexiku našli päť odseknutých hláv Americké ministerstvo zahraničných vecí je znepokojené násilnou trestnou činnosťou vo všetkých piatich spomínaných štátoch, zároveň však vydalo špeciálne varovania pre jednotlivé z nich. V štáte Tamaulipas napríklad varuje pred cestovaním súkromnými či verejnými autobusmi, keďže ozbrojené skupiny unášajú cestujúcich ako rukojemníkov a potom žiadajú výkupné. V štáte Guerrero pôsobia ozbrojené jednotky v mnohých oblastiach nezávisle od štátu. Ich členovia často zablokujú cestu a voči cestujúcim sa správajú násilnícky.

Viac k témam: gang, Mexiko
Zdroj: Webnoviny.sk - Päť štátov Mexika označili za extrémne nebezpečné pre cestovateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) - Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air v roku 2017 prepravila vyše 28 miliónov cestujúcich, čo je medziročne viac o 24 %. Flotilu aerolínií posilnilo štrnásť úplne nových lietadiel, z toho trinásť strojov Airbus A321 a jeden Airbus A320. Ako spoločnosť vo štvrtok informovala, nové prírastky do flotily sa premietli i do šesťsto nových priamych pracovných pozícií vo firme, vrátane dvoch nových základní v Londýne - Lutone a Varne. Wizz Air vlani pokračoval v rozširovaní svojej siete o sto nových spojení a sedem letísk. Odporúčame:
Letisko Košice vybavilo v roku 2017 takmer pol milióna cestujúcich, chvália najmä letnú sezónu

Nové pracovné pozície

Spoločnosť na svojich pravidelných linkách z troch slovenských letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade a späť vlani prepravila spolu 472 tisíc cestujúcich a ich počet tak oproti roku 2016 vzrástol o 55 %. Aerolínie uviedli, že tak podporili vznik vyše 350 pracovných pozícií v letectve a turizme. Vlani Wizz Air otvoril na Slovensku šesť nových leteckých spojení a oznámil aj začatie prevádzky linky z Bratislavy na letisko Londýn - Luton v marci tohto roka. Spoločnosť v súčasnosti prevádzkuje jedno lietadlo na svojej základni v Košiciach, zamestnáva 35 členov posádky a zabezpečuje spolu jedenásť leteckých spojení zo Slovenska do deviatich destinácií v ôsmich krajinách. Odporúčame:
Letecká spoločnosť Wizz Air otvorí novú základňu vo Viedni, vytvorí vyše sto pracovných miest Wizz Air vlani zároveň podpísal doposiaľ najväčšie objednávky na 146 lietadiel Airbus A320neo. Po schválení akcionármi sa celková objednávka lietadiel Airbus rozšíri na 282, s postupnou dodávkou do roku 2026. To umožní Wizz Air-u naďalej kontinuálne rásť a obnovovať svoj lietadlový park. Spoločnosť zároveň povolila vo svojich lietadlách o 50 % väčšie rozmery príručnej batožiny.

Najrýchlejšie rastúce aerolínie

Generálny riaditeľ Wizz Air-u József Váradi povedal, že rok 2017 bol pre spoločnosť rokom masívnej expanzie. "Rástli sme v každom aspekte biznisu a vybudovaním dobrých základov sme sa stali jednými z najrýchlejšie rastúcich aerolínií, ktoré plánujú vo svojom raste pokračovať aj v nasledujúcej dekáde," uviedol Váradi. Wizz Air so sídlom v Budapešti je najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v strednej a vo východnej Európe. V súčasnosti prevádzkuje 88 lietadiel Airbus A320 a A321 na 550 linkách z 28 základní do 144 destinácií v 44 krajinách. Spoločnosť má 3 500 zamestnancov a je kótovaná na Londýnskej burze ako WIZZ. Na Slovensku pôsobí od roku 2013, kde má svoju základňu v Košiciach.

Viac k témam: Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, Wizz Air
Zdroj: Webnoviny.sk - Wizz Air v roku 2017 prepravil vyše 28 miliónov cestujúcich, zaznamenal nárast voči minulému roku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« January 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner