18. júl 2018
Facebook

LIMA 2. januára (WebNoviny.sk) - Najmenej 25 ľudí zahynulo v utorok pri nehode autobusu v peruánskom meste Pasamayo vzdialenom približne 70 kilometrov od metropoly Lima. Informovala o tom miestna polícia. Odporúčame:
Na Islande havaroval autobus s čínskymi turistami, jeden zahynul Vozidlo s vyše 50 osobami na palube zišlo z útesu po tom, ako do neho narazil príves traktora. Autobus dopadol o 80 metrov nižšie na pláž. V ťažko dostupnom teréne aktuálne zasahujú záchranári. Predpokladá sa, že počet obetí ešte stúpne.

Viac k témam: havária autobusu, Peru
Zdroj: Webnoviny.sk - Nehoda autobusu v Peru si vyžiadala 25 mŕtvych © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SOFIA 2. januára (WebNoviny.sk) - Bulharský prezident Rumen Radev v utorok vetoval nový protikorupčný zákon. Podľa neho nie je dostatočne silný na to, aby proti korupcii bojoval efektívne. Okrem toho sa prezidentovi nepáči, že by predstavenstvo nového protikorupčného orgánu volil parlament, pretože môžu vzniknúť riziká politického zasahovania v trestných záležitostiach. Odporúčame:
Trestanie korupcie sa zlepšuje, no stále sa podľa Transparency nedarí chytať veľké ryby "Tieto opatrenia, aj napriek tomu, že sú potrebné, nepostačujú na efektívne potláčanie korupcie, tak ako to očakáva verejnosť. Verím, že prijatý zákon nielen že nevytvára primeranú právnu základňu pre boj s korupciou, dokonca ho komplikuje," uviedol Radev v stanovisku na margo zákona. Prezident zároveň varoval pred možnou odplatou voči informátorom nahlasujúcim korupciu, keďže ich nová legislatíva nechráni pred súdnym stíhaním. Parlament ešte stále môže prezidentovo veto prelomiť, legislatívu opätovne preskúmať a prijať bez akýchkoľvek zmien. Radev vetoval nový zákon len deň po tom, čo sa Bulharsko ujalo šesťmesačného predsedníctva v Rade Európskej únie. Bulharsko je v únii od roku 2007, zostáva však najchudobnejšou a jednou z jej najviac skorumpovaných krajín. Pre neúspešný boj s korupciou a organizovaným zločinom, ako aj neschopnosťou zreorganizovať súdnictvo, sa často stretáva s kritikou z Bruselu.

Viac k témam: Bulharsko, prezident radev
Zdroj: Webnoviny.sk - Bulharský prezident Radev vetoval protikorupčný zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 2. januára (WebNoviny.sk) — Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov má šiestich nových členov: Rovníkovú Guineu, Pobrežie Slonoviny, Kuvajt, Holandsko, Peru a Poľsko. Ich vlajky umiestnili pred priestormi rady v utorok počas ceremónie, ktorú zorganizoval kazašský veľvyslanec Kairat Umarov. Jeho krajina v súčasnosti v rade predsedá. Odporúčame:
Napätie na kórejskom polostrove pred ZOH sa zvyšuje, OSN vyzvalo krajiny na rešpektovanie mieru Pätnásťčlenná rada je najmocnejším orgánom OSN. Pozostáva z piatich stálych členov s právom veta, ktorými sú Čína, Rusko, Francúzsko, Veľká Británia a Spojené štáty. Zvyšní členovia sa volia na dva roky na 193-člennom Valnom zhromaždení. Polovičný mandát bude mať v rade tento rok Holandsko, ktoré si funkčné obdobie rozdelilo s Talianskom. Okrem Talianska mandáty vypršali aj Egyptu, Japonsku, Senegalu, Ukrajine a Uruguaju. Získanie kresla v Bezpečnostnej rade dáva krajinám silný hlas pri rozhodovaní o bezpečnosti a mieri vo svete.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Bezpečnostná rada OSN sa rozrástla o šesť nových členov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRAHA 2. januára (WebNoviny.sk) - Bývalá firma českého premiére Andreja Babiša Agrofert podala európskemu ombudsmanovi sťažnosť pre vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo, ktoré viedol Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Politik to oznámil v utorok po novoročnom obede s prezidentom Milošom Zemanom v Lánoch. "Podľa informácií mojej bývalej firmy to vyšetrovanie prebehlo veľmi neštandardne, takže bola podaná sťažnosť k európskemu ombudsmanovi, ktorý potvrdil, že sa ňou bude zaoberať. Zároveň bola podaná žaloba k európskemu súdnemu dvoru ohľadom vyšetrovania OLAFu," vyjadril sa Babiš. Odporúčame:
Premiér Babiš pripustil, že jeho vláda zrejme nezíska dôveru a v hre sú aj predčasné voľby Hovorca Agrofertu, ktorý vlani Babiš previedol do zvereneckého fondu, Karel Hanzelka pre portál iDNES.cz vysvetlil, že sťažnosť aj žalobu podali pred niekoľkými mesiacmi. "Nepáčil sa nám ich netransparentný postup," uviedol s tým, že sa firme nepozdáva, že OLAF už svoju správu o vyšetrovaní dodal do Českej republiky, ale nepočkal na rozhodnutie orgánov, na ktoré sa obrátili.

Obvinili 11 ľudí

Pre päťdesiatmiliónovú dotáciu na farmu Čapí hnízdo v stredných Čechách chce Babiša stíhať polícia a o jeho vydanie žiada Snemovňu, ktorá by o tom mala rozhodnúť v priebehu januára. Premiér je podozrivý z dotačného podvodu a z poškodenia finančných záujmov Európskej únie. Okrem Babiša chce polícia stíhať aj predsedu poslaneckého klubu jeho hnutia ANO Jaroslava Faltýnka. Pre dotácie celkovo obvinila 11 ľudí. Štátny zástupca, ktorý dozerá na vyšetrovanie kauzy, v utorok rozhodol, že spomínaná správa od OLAFu má zostať tajná. Portálu Aktuálne.cz to potvrdila hovorkyňa mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Štěpánka Zenklová s tým, že toto rozhodnutie má zamedziť zmareniu trestného konania. Zverejniť ju plánovalo ministerstvo financií ešte pred hlasovaním o dôvere Babišovej menšinovej vláde.

Viac k témam: agrofert, Andrej Babiš, OLAF
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývala firma premiéra Babiša podala sťažnosť pre vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 2. januára (WebNoviny.sk) — Ruské ozbrojené sily predstavili v novoročnom videu svoje budúce posily: malé hravé šteniatka. Posledný rok sa ruská armáda chválila predovšetkým svojimi vojenskými úspechmi v Sýrii, tentoraz zvolilo ministerstvo obrany ale jemnejší tón. V minútovom videu prezentuje desiatky šteniatok, ktoré jedia a maznajú sa. Armáda si ich cvičí už odmalička. Staršie psíky video ukazuje, ako sa hrajú a trénujú s vojakmi. Ruské ozbrojené sily "zamestnávajú" celkovo viac než 3 000 psov, pričom 470. chovné centrum armády pri Moskve žne najviac úspechov. Zvíťazilo aj v medzinárodnej súťaži armádnych psov z centier v Rusku, Bielorusku, Egyptu, Iránu a Uzbekistanu, ktorá sa konala v lete.

Viac k témam: ruská armáda, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Ruská armáda v novoročnom videu predstavila svoje budúce posily, sú to malé šteniatka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JERUZALEM 2. januára (WebNoviny.sk) — Izrael dal tisíckam migrantov, ktorí nelegálne vstúpili do krajiny, tri mesiace na to, aby ju opustili. V opačnom prípade im pohrozil väzením. Imigračný úrad vyzval tento týždeň migrantov prevažne zo Sudánu a Eritrey, aby odišli "do svojej krajiny alebo tretej krajiny", čím myslel Rwandu alebo Ugandu. Tí, ktorí tak spravia do konca marca, dostanú 3 500 dolárov (v prepočte 2 900 eur) i preplatenú letenku. Ľudskoprávni aktivisti už tento krok odsúdili a tvrdia, že vyhostenie ohrozí životy týchto utečencov. Odporúčame:
Africká únia pomôže navrátiť tisícky migrantov späť do vlasti, obchoduje sa s nimi ako s otrokmi Predtým, než Izrael postavil bariéru pozdĺž svojich hraníc s Egyptom, prišli do krajiny tisíce Afričanov. Mnohí tvrdia, že utekajú pred konfliktmi a prenasledovaním a usilujú sa získať štatút utečencov. Izrael ich však nazýva "votrelcami" a tvrdí, že ide najmä o ekonomických migrantov, ktorých počet ohrozuje židovský charakter štátu.

Viac k témam: Izrael, migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Izraelské úrady dali africkým migrantom tri mesiace na to, aby opustili krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 2. januára (WebNoviny.sk) - Jeden zo štyroch mužov, ktorí minulý týždeň utiekli z berlínskeho väzenia Plötzensee, sa prišiel priznať na políciu. Väzni použili pri štvrtkovom úteku kladivo, ktorým rozbili časť betónovej steny a následne preliezli cez plot z ostnatého drôtu. Podľa slov berlínskeho ministra spravodlivosti Dirka Behrendta teraz muža umiestnia do zariadenia s vyšším stupňom stráženia. Odporúčame:
Christian rozrezal strop väzenia a preskočil vysoký múr, úrady vyšetrujú spoluúčasť dozorcov Z väzenia sa rovnako vo štvrtok podarilo utiecť aj ďalšiemu väzňovi, ktorý sa večer nevrátil z verejných prác pred budovou. V pondelok zo zariadenia zas unikli dvaja muži, z ktorých jeden neskôr prišiel naspäť. Incidenty spolu nesúviseli. Kritici berlínskej stredo-ľavej vlády teraz žiadajú Behrendta, aby pre vysoký počet väzenských útekov odstúpil.  

Viac k témam: Nemecko, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Jeden zo štyroch mužov, ktorí utiekli z nemeckého väzenia, sa priznal na polícii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Mestská polícia v Trnave dostane v tomto roku dva automatické defibrilátory, ktoré zvyšujú šancu na oživenie človeka s náhlym zlyhaním srdca. Jeden z prístrojov bude mať vždy so sebou motorizovaná hliadka, druhý bude k dispozícii na pracovisku stálej služby. Do rozpočtu mestskej polície navrhol zaradiť nákup defibrilátorov lekár a mestský poslanec Štefan Krištofík. Defibrilátory podľa Krištofíka dokážu po nalepení elektród automaticky detekovať stav pacienta a rozhodnú aj o potrebnej intenzite výboja. Príslušníci mestskej polície sú podľa neho na používanie týchto prístrojov zaškolení a sú pripravení v prípade potreby ich použiť. Odporúčame:
Video: Objasnenosť trestných činov stúpa, polícia si chce posvietiť aj na legálnych migrantov Aj keď sú defibrilátory dôležitým prvkom pri poskytovaní prvej pomoci, v Trnave ich je podľa poslanca Krištofíka málo. Defibrilátor sa na telo pacienta pripája pomocou elektród, ktoré v súčasnosti majú podobu samolepiacich fólií. Použitie defibrilátora je opodstatnené pri život ohrozujúcej poruche srdcového rytmu. Prístroj je schopný pomocou elektrického výboja obnoviť správny srdcový rytmus. V Trnave sú tieto zariadenia, ktoré dokážu obsluhovať aj laici, k dispozícii napríklad v mestskej poliklinike a v niektorých ďalších verejných budovách.

Viac k témam: polícia, Trnava
Zdroj: Webnoviny.sk - Mestskí policajti v Trnave dostanú defibrilátory, ktoré môžu zachraňovať životy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) - Všetky právnické osoby zapísané v obchodnom registri musia s finančnou správou komunikovať už iba elektronicky. Ako uviedla finančná správa, v posledných dňoch končiaceho sa roku preto call centrum finančnej správy zažívalo nápor - na operátorov call centra sa obrátilo viac ako 1 700 klientov.

Proces autorizácie

Klienti sa najčastejšie pýtali na proces registrácie vrátane zabudnutej, respektíve nedokončenej registrácie v minulosti, proces autorizácie, t.j. postup vytvorenia väzby prideleného ID a DIČ daňového subjektu. Odporúčame:
Od januára musia s finančnou správou všetky firmy komunikovať elektronicky Daňovníci si zjavne nechávajú plnenie svojich povinností na poslednú chvíľu. Dokazujú to podľa zverejnených informácií aj najnovšie čísla. "V priebehu uplynulých troch týždňov sa na portáli finančnej správy zaregistrovalo približne 14 tisíc nových subjektov z očakávaných zhruba 60 tisíc. Daňové subjekty tak registráciu na portáli finančnej správy odkladajú na poslednú chvíľu - až tesne pred začiatok plnenia si svojich povinností voči finančnej správe," uviedli daniari.

Daň k motorovým vozidlám

Ak chce od januára 2018 podať právnická osoba zapísaná v obchodnom registri akékoľvek štruktúrované podanie na finančnú správu, musí tak spraviť len elektronicky. Tomu však musí predchádzať registrácia na portáli finančnej správy. Finančná správa preto opätovne upozorňuje právnické osoby zapísané v obchodnom registri, aby samotnú online registráciu neodkladali a zaregistrovali sa v dostatočnom predstihu predtým, ako budú podávať akékoľvek dokumenty finančnej správe v roku 2018. Povinnosť elektronického doručovania sa totiž vzťahuje na všetky podania. "Blíži sa napríklad termín 31. január, čo je termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel. Pokiaľ by právnická osoba podala toto daňové priznanie v papierovej forme, daňový úrad ho nebude môcť akceptovať," upozornili daniari.

Viac k témam: dane, daňové priznanie, obchodné spoločnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Daniari upozorňujú právnické osoby na včasnú registráciu pre elektronickú komunikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) - Britský mesačník The Banker patriaci do skupiny Financial Times vyhlásil Petra Kažimíra za „Ministra financií Európy za rok 2018“. Informoval o tom v utorok slovenský rezort financií. Rozhodnutie udeliť cenu ministrovi Kažimírovi je výsledkom hodnotenia redakčného tímu časopisu, ako aj prieskumu medzi európskymi bankármi a ekonómami.

Rovnocenný partner v Európe

Magazín vyzdvihol a ocenil prácu ministra financií Petra Kažimíra. "Odkedy sa stal v roku 2012 ministrom financií nastalo výrazné oživenie slovenskej ekonomiky. Ministrovi sa podarilo znížiť deficit krajiny zo 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2012, až na plánovanú úroveň 0,83 % v tomto roku," uvádza rezort financií s tým, že Slovensko tak patrí medzi krajiny s najnižším deficitom verejných financií. Odporúčame:
Smer-SD je podľa Kažimíra zrelý na výmeny, odstúpenie Maďariča je začiatok jeho konca v politike "Som rád, že naše úspechy ocenili aj v zahraničí. Je to výsledok nášho snaženia, ale aj skutočnosti, že v rámci Európy sme pre ostatných rovnocenným partnerom, ktorý dokázal svoje postavenie. Samozrejme, je to aj záväzok do budúcnosti," uviedol Kažimír.

Vyzdvihli rast ekonomiky

The Banker vyzdvihol rast ekonomiky Slovenska, ktorý v roku 2016 dosiahol 3,3 % HDP a na rovnakej úrovni by mal byť podľa očakávaní MMF aj v roku 2017. V tomto roku by mala ekonomika rásť 3,7-percentným tempom. "Verím, že našej ekonomike sa bude dariť aj v budúcnosti a to najmä vďaka investíciám v automobilovom priemysle a technologickým inováciám," doplnil Kažimír. Časopis The Banker vychádza od roku 1926 a svojich čitateľov má vo viac ako 180 krajinách sveta. Od roku 1996 ho vydáva Financial Times Business.

Viac k témam: Financial Times, Ministerstvo financií SR, Peter Kažimír, The Banker
Zdroj: Webnoviny.sk - Kažimír sa stal Ministrom financií Európy, mesačník The Banker ocenil nízky deficit Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« January 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner