18. júl 2018
Facebook

MOSKVA 3. januára (WebNoviny.sk) - Ukrajina sa v stredu zaviazala, že nové zbrane, ktoré jej má poskytnúť americká armáda, použije iba v sebaobrane. Tieto zbrane budú mať "čisto obranné využitie" a ukrajinská strana po nich siahne len v prípade, ak dôjde k provokáciám zo strany separatistov povedal na tlačovke v Kyjeve ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin. Odporúčame:
Ukrajinský prezident Porošenko si po dohode s povstalcami chce vymeniť zajatcov aj s Ruskom Presun nových amerických zbraní vrátane protitankových striel na Ukrajinu, o ktorom minulý týždeň informovala americká armáda, vyvolal rozhorčenie na ruskej strane, ktorá vyhlásila, že USA týmto krokom ohrozujú situáciu v regióne a zvyšujú šance na opätovné vyostrenie konfliktu. Vojna na východe Ukrajiny medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami výdatne podporovanými Moskvou si za tri roky vyžiadala už viac ako 10-tisíc obetí.

Viac k témam: Pavlo Klimkin, Ukrajina, USA, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Nové americké zbrane použijeme iba v sebaobrane, tvrdí ukrajinský minister Klimkin © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 3. januára (WebNoviny.sk) - Väčšiu časť západnej Európy v stredu zasiahli búrky a extrémne silný vietor, ktorý prevracal autá, vyvracal stromy a podľa správ zo Švajčiarska dokonca odfúkol idúci vlak z koľajníc. Vo Francúzsku už v dôsledku extrémneho počasia evidujú jednu obeť a 15 zranených osôb. Obeťou sa stal lyžiar, na ktorého spadol strom v mestečku Morillon, ktoré je vstupnou bránou do lyžiarskeho strediska Grand Massif. Neďaleko Paríža padajúci strom ťažko zranil šoféra v aute, ďalšia osoba utrpela ťažké zranenia po tom, čo ju vietor sfúkol budovy.

Lyžiar obeťou

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia aj pri švajčiarskom mestečku Lenk neďaleko Bernu, kde vietor odfúkol z koľajníc idúci vlak. Vykoľajený vlak hlásia aj z Nemecka, k nešťastiu došlo pri meste Lünen po tom, ako vlak narazil do stromu spadnutého na trať. Silný vietor spôsobuje problémy aj na viacerých kľúčových európskych letiskách, v Zürichu aj Bazileji už museli zrušiť viacero letov. Odporúčame:
Video: Vo Veľkej Británii vyčíňala búrka Eleanor, tisícky domácností ostali bez elektriny Vo Francúzsku sa bez elektriny ocitlo vyše 200-tisíc domácností, z toho približne 30-tisíc v Paríži a okolí. Bez elektriny sú aj časti Švajčiarska, predovšetkým okolie Ženevského jazera, a tiež Veľkej Británie a Írska.

Zatvorené zoologické záhrady

Vo Veľkej Británii museli byť uzatvorené viaceré dôležité cestné ťahy aj mosty, z Cormwallu na juhozápade Anglicka hlásia extrémne vysoké vlny a obávajú sa záplav. V Mníchove a Augsburgu zatvorili zoologické záhrady, na najvyšší vrchol Nemecka Zugspitze prestal premávať vlak a o niečo južnejšie v rakúskom Innsbrucku zrušili pre silný vietor kvalifikáciu na závody Turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach. Desiatky lyžiarov zostali v stredu visieť vo vzduchu v kabínkach zastavenej lanovky vo švajčiarskom stredisku Pizol, lanovky a vleky vio viacerých ďalších strediskách radšej preventívne zatvorili.

Viac k témam: Anglicko, Francúzsko, Nemecko, počasie, SHMÚ, silný vietor, Švajčiarsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Západnú Európu trápi silný vietor, pri švajčiarskom Berne odfúklo vlak z koľajníc © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BUDAPEŠŤ 3. januára (WebNoviny.sk) - Podľa maďarského premiéra Viktora Orbána je len otázkou času, kedy protiimigračné sily, za aké považuje súčasnú maďarskú, poľskú a najnovšie už aj rakúsku politickú reprezentáciu, ovládnu celú Európu. Orbán to povedal po stredajšom rokovaní s novým poľským premiérom Mateuszom Morawieckim, ktorý v rámci svojej prvej zahraničnej cesty vo funkcii zavítal práve za Orbánom do Budapešti. Poľský aj maďarský premiér sa po rokovaní zhodli, že politické sily, ktoré odmietajú imigráciu, sú po celej Európe na vzostupe. Odporúčame:
Situácia v Európe je podľa Blahu dlhodobo krízová, dôvodom je priepasť medzi elitami a masami Podľa Orbána je dôkazom aj to, že v Rakúsku v decembri vznikla nová vláda, ktorá je jasne protiimigrantská. "V Rakúsku bola obnovená demokracia, pretože Rakúšania, ktorí odmietajú imigráciu, zvolili vládu, ktorá tiež nechce prisťahovalectvo. A takto to bude všade v Európe, som presvedčený, že je to len otázkou času," vyhlásil maďarský premiér. Morawiecki povedal, že otázka imigrácie je "vecou národnej suverenity" každej krajiny. Táto téma je podľa neho v Európe "stále horúcejšia". "Vyzerá to, že sa to nakláňa naším smerom," uviedol nový poľský premiér.

Viac k témam: Európa, imigranti, Maďarsko, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Protiimigračné sily raz ovládnu celú Európu, tvrdí maďarský premiér Viktor Orbán © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MADRID 3. januára (WebNoviny.sk) - Španielska námorná záchranná služba zachránila 55 migrantov, ktorí sa na člne snažili preplaviť cez Stredozemné more. Na čln s 53 mužmi a dvomi ženami úrady v utorok upozornila mimovládna organizácia. Odporúčame:
Migranti sa nemôžu dostať z Grécka do Európy, preto protestne pochodujú k macedónskym hraniciam Na akciu vyslali záchranné lietadlo a plavidlo a migrantov z člna vzali 20 kilometrov juhozápadne od ostrova Alborán, ktorý je rovnako vzdialený od pobrežia severnej Afriky a južného Španielska. Záchranári uviedli, že migranti pochádzajú zo subsaharskej Afriky a sú v dobrom zdravotnom stave. Na nebezpečnú plavbu cez more sa z Afriky každoročne vydávajú tisíce utečencov a ekonomických migrantov v nádeji, že sa dostanú do Európy. Prevádzači ich často nakladajú na malé člny, ktoré nie sú vhodné na plavbu po otvorenom mori.

Viac k témam: imigranti, námorná záchranná služba, Španielsko, Stredozemné more
Zdroj: Webnoviny.sk - V španielsku zachránili 55 migrantov plaviacich sa cez Stredozemné more © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

HONOLULU 3. januára (WebNoviny.sk) - V blízkosti havajského pobrežia zachránili 62-ročného muža, ktorý sa pred viac ako sto dňami vydal na plavbu z Panamy do Austrálie, no jeho trasu zmenil vietor. Odporúčame:
Zachránený námorník tvrdí, že bol sedem mesiacov stratený v Indickom oceáne Austrálčan sa plavil v doma vyrobenej lodi dlhej deväť metrov. Nemal pri sebe žiadne komunikačné zariadenie ani motor, pričom jeho plachty boli v zlom stave. Zachránili ho po tom, ako v nedeľu mával na inú loď približne šesť kilometrov od ostrova Maui.

Viac k témam: Austrália, stroskotanec
Zdroj: Webnoviny.sk - Zachránili Austrálčana, ktorý strávil v člne viac ako sto dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) - Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vníma rozhodnutie ministerky školstva Martiny Lubyovej (nom. SNS) zrušiť Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) negatívne. "Slovenské školstvo akútne potrebuje nastaviť zrkadlo a vychádzať z konštruktívnej kritiky podloženej kvalitne spracovanými dátami a analýzami. Zrušenie nezávislého analytického inštitútu, ktorý sa na iných rezortoch osvedčil, však naznačuje iný trend. Slovenské školstvo stojí pred reformou, ktorá aj za nového vedenia ministerstva doposiaľ stagnuje," píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Michaela Miženková zo Študentskej rady vysokých škôl.

Nezávislý analytický inštitút

"ŠRVŠ dlhodobo zastáva názor, že reforma školstva sa nemá riadiť ideológiou ani aktuálnou politickou vôľou, ale má byť koncepčná a založená na odborných podkladoch. K tomu je existencia silne postaveného nezávislého analytického inštitútu nevyhnutná. Práve IVP ako analytický útvar bol garantom odbornosti a nezávislej práce s dátami, ktoré sú pre úspešnú reformu školstva kľúčové," píše sa ďalej v stanovisku. Hoci sú avizované personálne zmeny vo vyjadrení ministerstva prezentované ako nevyhnutné pre modernizovanie a zefektívnenie práce rezortu s posilnením analytických kapacít, ŠRVŠ sa obáva toho, že vystavujú rezort školstva stavu, v ktorom je primárnym rozhodovacím faktorom úradnícka príslušnosť, a nie nutná odbornosť potrebná pri tvorbe strategických rozhodnutí.

Rezort slovenského školstva

"Študentská rada vysokých škôl naďalej apeluje na to, aby zmeny v rezorte slovenského školstva reflektovali urgentnosť a nutnosť okamžitých riešení. Namiesto krokov naoko, ktoré neslúžia spoločnosti ani akademickej obci, ale pokračujú v žabomyších vojnách politizácie školstva," dodávajú v stanovisku. Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), analytický útvar na ministerstve školstva, od 1. januára tohto roka ako samostatný odbor skončil. Cieľom zrušenia IVP je efektívnejší chod rezortu, posilnenie analytického útvaru aj zníženie počtu administratívnych zamestnancov.

Odbor celoživotného vzdelávania

Medzi prvé kroky patrí personálne posilnenie analytických kapacít rezortu školstva vytvorením nového Odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky (OCŽVaAVP). Tento odbor má štatút výskumného pracoviska a vznikol zlúčením doterajšieho IVP a odboru celoživotného vzdelávania. „Jedna z prvých úloh, ktorú som si dala po mojom nástupe na pozíciu ministerky, bola personálna analýza fungovania rezortu. Výsledkom toho je nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom je premeniť ministerstvo na moderný a efektívny úrad poskytujúci dobrý servis pre občanov a naše partnerské inštitúcie,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová. Proti tomuto kroku je aj opozícia, podľa SaS chce ministerstvo školstva umlčať akékoľvek reformné snahy. OĽaNO považuje rozhodnutie ministerky školstva zrušiť analytický útvar IVP za prejav nechuti uskutočniť akúkoľvek systémovú zmenu vo vzdelávaní a rozumne využívať peniaze určené na vzdelávanie a vyzývajú ministerku, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.

Viac k témam: Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo, Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ)
Zdroj: Webnoviny.sk - Proti rozhodnutiu Lubyovej zrušiť Inštitút vzdelávacej politiky je i Študentská rada vysokých škôl © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) - Pre silné sneženie v Banskobystrickom kraji mali hasiči za posledné tri hodiny osem výjazdov k dopravným nehodám. Trikrát zasahovali v okrese Banská Bystrica, po jednom raze pri dopravných nehodách v okresoch Brezno, Žiar nad Hronom, Rimavská Sobota, Zvolen a Lučenec. Odporúčame:
Nákladné vozidlá pre husté sneženie cez Šturec, Donovaly a Šútovce nepustia Šesť nehôd si vyžiadalo rôzne zranenia. Dopravnú situáciu komplikuje zlá viditeľnosť a šmykľavá vozovka. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, dopravná nehoda, silné sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre silné sneženie vzniklo v Banskobystrickom kraji niekoľko dopravných nehôd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

DALLAS 3. januára (WebNoviny.sk) - Trojročné adoptované dievča z Indie, ktorého telo našli v kanáli neďaleko jej domu na predmestí Dallasu, sa stalo obeťou násilnej vraždy. Informácie priniesla správa zo súdnej pitvy. Sherin Mathewsssi si v roku 2016 adoptovali americkí rodičia z indického sirotinca. Odporúčame:
Nemecká polícia zatkla ženu, ktorá mala v byte dve mŕtve bábätká Jej telo našla polícia 24. októbra v meste Richardson po tom, ako bola dva týždne nezvestná. Adoptívny otec dievčaťa Wesley Mathew vyšetrovateľom uviedol, že sa zadusila mliekom. Muž teraz čelí obvineniu z násilia páchaného na dieťati, zatiaľ čo jej matku Sini Mathews stíhajú za opustenie dieťaťa.

Viac k témam: adopcia, India, krimi, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trojročnú Indku zrejme zabil jej americký adoptívny otec, našli ju v kanáli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) - Pokles deficitu štátneho rozpočtu za minulý rok oproti rozpočtovanej úrovni o vyše 770 mil. eur na výsledných 1,22 mld. eur by mal v konečnom dôsledku znamenať aj nižší ako očakávaný verejný dlh a zrejme aj nižší schodok verejných financií. Konštatoval to na stredajšej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého by tak hrubý dlh mohol ku koncu roka 2017 predstavovať 50,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa posledných údajov pritom vláda počítala s dlhom na úrovni cez 51 % HDP. Odporúčame:
Schválený rozpočet je podľa Fica tmelom pre vládnu koalíciu, Danko pochválil prácu Kažimíra Podobne nižší by mohol byť aj schodok, aj keď Kažimír upozorňuje, že tento výsledok bude závisieť aj od výsledku hospodárenia ostatných zložiek verejnej správy, ako sú napríklad obce, mestá a kraje. "Som veľmi opatrný, ale dovolím si domnievať sa, že ten výsledok bude lepší, ako sme odhadovali pri návrhu rozpočtu na budúci rok. Ja by som si prial, aby sme boli blízko číslu, ktoré bolo v návrhu rozpočtu na rok 2017, teda okolo 1,3 % HDP," povedal. Schválený rozpočet pritom hovoril o očakávanom schodku za minulý rok na úrovni cez 1,6 % výkonu ekonomiky.

Výzvy vlády v ekonomickej oblasti

Dosiahnuté výsledky pritom podľa premiéra Roberta Fica dokazujú, že vláda je vo finančnej disciplíne veľmi opatrná. "My vždy robíme rozpočet pomerne konzervatívne. Čo nás prekvapuje, že pri takomto konzervatívnom pohľade na financie sme vždy atakovaní opozíciou ale niekedy aj médiami, že naše rozpočty sú vraj nerealistické," povedal s tým, že to nie je 100-percentný výsledok činnosti vlády, tá ale podľa neho robí množstvo aktívnych opatrení, ktoré k dobrým číslam pomáhajú. Za najväčšie výzvy v ekonomickej oblasti pre vládu pritom premiér označil predovšetkým riešenie otázky nedostatku pracovnej sily, pokračovať v tlaku na rast miezd a takisto v boji proti korupcii.

Druhý najnižší schodok štátneho rozpočtu

Štátny rozpočet vykázal ku koncu minulého roka schodok vo výške 1,22 mld. eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na rok 2017 zlepšenie o 773 mil. eur. Za posledných deväť rokov ide o druhý najnižší schodok štátneho rozpočtu. Príjmy štátneho rozpočtu v roku 2017 dosiahli výšku 14 mld. eur a výdavky výšku 15,2 mld. eur. Daňové príjmy boli pritom o 377,6 mil. eur nižšie, najmä kvôli nižšiemu výberu dane z príjmov právnických osôb. Naopak, výber dane z pridanej hodnoty bol vyšší o takmer 174 mil. eur, a to podľa rezortu financií najmä z titulu pokračujúceho zlepšovania efektívnosti výberu daní. Ostatné príjmy štátneho rozpočtu boli vyššie o 71,2 mil. eur. Skutočne dosiahnuté výdavky štátneho rozpočtu boli oproti schválenému rozpočtu nižšie. Výdavky boli nižšie vo všetkých kategóriách. Išlo napríklad o úsporu na transfere pre Sociálnu poisťovňu, pri platbe do rozpočtu EÚ, úsporu na riadení dlhu a v ďalších kategóriách.

Viac k témam: Ministerstvo financií SR, Peter Kažimír, Robert Fico, slovenská ekonomika, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico s Kažimírom sa chválili dobrými ekonomickými výsledkami Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) - Hasiči zasahovali pri dopravnej nehode, ktorá sa stala na štátnej ceste v katastri obce Jasenová v okrese Dolný Kubín. Odporúčame:
Foto: Len pár hodín po polnoci na diaľnici vyhasol prvý ľudský život (aktualizované) Pri nehode poľského mikrobusu a osobného auta bolo deväť ľudí, pričom sedem z nich utrpelo ľahšie zranenia. Na miesto udalosti smeroval evakuačný autobus Hasičského a záchranného zboru, ktorý účastníkom nehody poskytol útočisko až do príchodu náhradnej dopravy.

Viac k témam: nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri Jasenovej sa zrazil mikrobus s autom, na miesto nehody smeroval aj evakuačný autobus © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« January 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner