16. august 2018
Facebook

DEDHAM 10. februára (WebNoviny.sk) - Istý muž z amerického štátu Maine tvrdí, že bitkou odohnal asi 70-kilogramového medveďa, ktorý napadol jeho šteniatko. Dvadsaťdeväťročný Dustin Gray povedal pre miestne noviny Bangor Daily News, že medveď na neho a jeho 11-mesačnú fenku zaútočil ešte v pondelok, keď zastavil pri ceste Route 1A v meste Dedham, aby sa Clover mohla vymočiť. Odporúčame:
Europoslanci odsúdili útok Turecka v kurdskej oblasti, žiadajú zrušiť výnimočný stav v krajine Gray podľa vlastných slov medveďa bil a kopal, až kým ju neprestal hrýzť a neušiel. Muž si z útoku odniesol len škrabance a modriny. Fenka utrpela vážne poranenia, no zotavuje sa.

Viac k témam: medveď, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Gray kopal a bil medveďa, ktorý napadol jeho 11-mesačnú fenku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ISTANBUL 10. februára (WebNoviny.sk) - Na severe Sýrie v sobotu zostrelili turecký vojenský vrtuľník, oznámil turecký prezident. Recep Tayyip Erdogan síce nemenoval kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG), no vyjadril sa, že tí, čo za to nesú zodpovednosť, za to zaplatia. "Sme vo vojne, budeme mať straty, no budeme ich aj spôsobovať," vyjadril sa Erdogan v Istanbule. Helikoptéra spadla okolo 13:00 tureckého času (11:00 stredoeurópskeho času). Zahynuli pri tom dvaja vojaci, informovala turecká armáda. Hovorca kurdských milícií Mustafa Bálí uviedol, že stroj zostrelili na severozápade okresu Afrín. Odporúčame:
Erdogan plánuje zaútočiť na Manbídž, Ameriku preto žiada o stiahnutie svojich vojsk Turecko spustilo vojenskú ofenzívu na severe Sýrie 20. januára. Cieľom je vyhnať z Afrínu sýrske kurdské milície, ktoré vláda v Ankare obviňuje z napojenia na kurdských separatistov vo vlastnej krajine. Od začiatku operácie zahynulo už 21 tureckých vojakov.

Viac k témam: Recep Tayyip Erdogan, Sýria, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Sme vo vojne, vyhlásil Erdogan po zostrelení tureckého vrtuľníka na severe Sýrie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií Roskomnadzor blokuje prístup k výsledkom vyšetrovania, ktoré na internete zverejnil opozičný líder Alexej Navaľnyj. Vicepremiér Sergej Prichoďko sa podľa neho nechával štedro hostiť od miliardára Olega Deripasku. Roskomnadzor v sobotu informoval, že vyšetrovanie, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok prostredníctvom webstránky Navaľného protikorupčnej nadácie a na službe YouTube, zaradili do zoznamu stránok, ktoré obsahujú informácie, ktoré v Rusku nie je možné šíriť. Odporúčame:
Ruský opozičný líder Navaľnyj čelí obvineniu z napadnutia policajta Stránky majú tri dni na odstránenie materiálov. Ak tak neurobia, zablokujú ich. Právny zástupca nadácie sa vyjadril, že sa proti rozhodnutiu odvolajú na súde.

Viac k témam: Alexej Navaľnyj, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Navaľnyj zverejnil výsledky vyšetrovania, úrady webovú stránku zablokovali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Dopravný podnik Bratislava v spolupráci s hlavným mestom zavádza od soboty 10. februára počas víkendov a počas prázdnin kyvadlovú autobusovú dopravu novou linkou č. 144 z Koliby priamo na Kamzík k televíznemu vysielaču.

Obľúbená lokalita obyvateľov

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Bratislava Zuzana Onufer. „Lokalita Kamzík je obľúbenou a vyhľadávanou lokalitou ako Bratislavčanov, tak návštevníkov mesta. Preto sme sa rozhodli o uvedenie novej linky hromadnej dopravy, ktorá pevne verím, eliminuje automobilovú prepravu a odľahčí tak tento dôležitý verejný priestor,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Odporúčame:
V telocvični v Lamači našli obesené 15-ročné dievča, prípad vyšetruje polícia Nová linka bude pre cestujúcu verejnosť jazdiť z obratiska trolejbusov na Kolibe. V križovatke na Kamzík bude zriadené výstupište a nástupište autobusov „Kamzík.“

Väčší komfort cestujúcich

„Zavedením tejto linky chceme prispieť k väčšiemu komfortu cestujúcich, ktorí využívajú služby MHD a ďalej sa z Koliby nemajú ako na Kamzík prepraviť. Zároveň tiež veríme, že oslovíme aj vodičov individuálnej dopravy, ktorí nechajú svoje autá doma a prepravia sa do prírody MHD,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Milan Urban. Odporúčame:
V okrese Pezinok auto zrazilo 13-ročné dievča, s vážnym poranením ho previezli do nemocnice Autobusy budú premávať počas víkendov a počas prázdnin, v čase od 09:00 do 17:00, odchody zo zastávky „Koliba“ – obratisko trolejbusov - budú v 30 minútových intervaloch. Spustením linky č. 144 do skúšobnej prevádzky sa bude vyhodnocovať aj jej obsadenosť. Trasa linky č. 144 je: obratisko Koliba, Brečtanová, Cesta na Kamzík, obrat v križovatke k televíznemu vysielaču a späť.

Viac k témam: Bratislava, DPB Dopravný podnik Bratislava, MHD Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislavčania sa môžu na Kamzík vyviezť autobusovou linkou, mesto chce osloviť aj vodičov áut © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Bratislavský hrad čaká posledná, tretia fáza rozsiahlej rekonštrukcie. Predpokladaná suma je 13 miliónov eur. Ako vo štvrtok pred novinármi povedal vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, k verejnej súťaži chcú pristupovať transparentne, aby neboli žiadne pochybnosti o efektívnom nakladaní s verejnými zdrojmi. Cieľom rekonštrukcie je zabezpečenie riadneho stavu pamiatky v súlade so zákonom o pamiatkovej starostlivosti.

Rekonštrukcia potrvá dva roky

Verejná súťaž na dodávateľa prác sa uskutoční podľa zákona o verejnom obstarávaní. Guspan podotkol, že informácia bude zverejnená vo Vestníku EÚ aj vo Vestníku verejného obstarávania. "Pridáme na záver verejného obstarávania aj elektronickú aukciu, ktorá vygeneruje najlepšiu cenu na trhu," dodal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Rekonštrukcia Bratislavského hradu "V priebehu štyroch až šiestich mesiacov by mohol byť známy víťazný uchádzač," povedal Guspan s tým, že rekonštrukcia ôsmich objektov v areáli Bratislavského hradu by mala trvať 24 mesiacov. "Cieľom je, aby hrad slúžil všetkým obyvateľom Slovenska i NR SR a aby sa tu vytvorila oáza pokoja a miesto, kde budu návštevníci chodiť radi," dodal Guspan. Priestory budovy na severných hradbách, ktoré čaká obnova, majú rozlohu viac ako 28-tisíc metrov štvorcových. Na Hrade zriadia parlamentnú knižnicu, budú tu administratívne priestory, reprezentačné priestory i priestory pre parlamentné výbory.

Priestory nezodpovedajú predpisom

Rekonštrukcia Bratislavského hradu prebieha v súlade s uznesením vlády z roku 2008. Podľa Guspana v súčasnosti budovy nezodpovedajú právnym predpisom, hygienickým predpisom ani predpisom o bezpečnosti práce. Odporúčame:
Bratislavčania sa môžu na Kamzík vyviezť autobusovou linkou, mesto chce osloviť aj vodičov áut Posledná fáza obnovy areálu v sebe zahŕňa aj pripojenie inžinierskych sietí, opravu nosných konštrukcií, obnovu historických murív i reštauračné práce. Šéf Kancelárie NR SR pripomenul, že Hrad bol miestom viacerých významných podujatí. Uskutočnil sa tu mimoriadny summit EÚ, summit predsedov národných parlamentov EÚ, ECOFIN, COSAC. V minulom roku Kancelária NR SR zarobila na prenajímaní priestorov 202 722 eur, za parkovanie v garáži, kde parkovalo asi 25-tisíc áut, 102-tisíc eur.

Viac k témam: Bratislava, Bratislavský hrad, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Bratislavský hrad čaká posledná fáza rekonštrukcie, ktorá bude stáť milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Policajti Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bratislave IV vyšetrujú okolnosti prípadu úmrtia mladej Bratislavčanky. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková, v piatok 10. februára krátko pred 18.00 hod. bola hliadka Policajného zboru vyslaná na preverenie oznámenia do jednej zo škôl na Borinskej ulici v Lamači. Po príchode policajti zistili, že na uvedenom mieste sa na rebrinách v priestoroch telocvične nachádzalo obesené telo ženy bez známok života. Policajti totožnosť mŕtvej zistili, ide o 15-ročnú Bratislavčanku. Ohliadajúci súdny lekár cudzie zavinenie na mieste nepotvrdil ani nevylúčil a pre zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená pitva. Odporúčame:
Bratislavčan nechal malé dieťa v zamknutom aute v podzemnej garáži, prípad vyšetruje polícia "Ďalšie okolnosti prípadu sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania. Poverený príslušník Policajného zboru začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. V prípade, ak sa ďalším vyšetrovaním preukáže, že žena si privodila smrť sama, trestné stíhanie bude zastavené," uviedla Slamková.

Viac k témam: Lamač, Polícia SR, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - V telocvični v Lamači našli obesené 15-ročné dievča, prípad vyšetruje polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Vyšetrovanie v kauze privatizácie Slovenských elektrární (SE) pokračuje. Ako uviedol pre agentúru SITA Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR, v januári vyšetrovateľ špecializovaného tímu Národnej kriminálnej agentúry obvinil dve osoby z obzvlášť závažného zločinu porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku v súvislosti s privatizáciou spoločnosti, osobitne vo vzťahu k jadrovej elektrárni V1 Jaslovské Bohunice. „Vzhľadom na naďalej prebiehajúce vyšetrovanie nie je v súčasnosti možné poskytnúť k veci žiadne bližšie informácie,“ dodal Wäldl.

Nevýhodné zmluvy pre štát

Ako informoval internetový portál aktuality.sk, tento prípad sa týka bývalého vedenia spoločnosti GovCo, ktorá bola predchodcom Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Tá má okrem iného na starosti vyraďovanie dvoch jadrových blokov V1 v Jaslovských Bohuniciach. Obvinení mali podľa informácií portálu aktuality.sk uzavrieť pre štát nevýhodné zmluvy, čím spôsobili štátu škodu za 217 miliónov eur. Odporúčame:
Vodná elektráreň Gabčíkovo pozná záujemcov o jej opravu, medzinárodný tender však ešte neskončil Policajti pred vyše dvoma rokmi v súvislosti s privatizáciou slovenského dominantného výrobcu elektriny začali viesť trestné konanie voči šiestim osobám. Päť osôb bolo obvinených z obzvlášť závažného trestného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a jedna osoba zo zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Tri razie v spoločnosti

V prípade trestného stíhania pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku malo ísť o ľudí pracujúcich do roku 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. V druhom prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti mali podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku škoda vo výške viac ako 308 miliónov eur. Už takmer štyri roky sa polícia intenzívne zaoberá Slovenskými elektrárňami. Minimálne trikrát vykonala v spoločnosti raziu. Dve v roku 2014. Jedna z nich mala byť súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Druhý policajný zásah koncom roka 2014 mal nadväzovať na prvú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Národná a kriminálna agentúra začiatkom marca minulého roka vykonala raziu aj vo viacerých firmách, ktoré sa podieľajú, respektíve podieľali na dostavbe atómovej elektrárne v Mochovciach. Akciu vykonal špecializovaný tím vo viacerých dodávateľských firmách v Košickom a Prešovskom kraji.

Viac k témam: JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, Slovenské elektrárne, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - V kauze privatizácie Slovenských elektrární obvinili ďalšie osoby, štátu spôsobili veľké škody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BUKUREŠŤ 10. februára (WebNoviny.sk) - Piloti lietadla spoločnosti Ryanair, ktoré v piatok smerovalo z Bukurešti do Dublinu, požiadali, aby sa mohli vrátiť na rumunské medzinárodné letisko Henriho Coandu. Obávali sa totiž, že sa pri štarte dotkli chvostom vzletovej dráhy. Podľa hovorkyne letiska Any State bolo na palube 173 pasažierov. Odporúčame:
Ryanair bude z Bratislavy do Paríža lietať celoročne, pre cestujúcich má aj ďalšie novinky Ako uviedla, Boeing 737-800 írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti sa vrátil asi o hodinu neskôr, pričom na ňom nenašli žiadne zjavné poškodenie. V sobotu stroj pokračoval v plánovanom lete. Webstránka Aeronews citovala nemenovaného pasažiera, podľa ktorého bolo počas štartu počuť zvuk "podobný tomu, keď auto, ktoré ide veľmi rýchlo, narazí do veľkej diery v ceste".

Viac k témam: letecká doprava, Ryanair
Zdroj: Webnoviny.sk - Boeing spoločnosti Ryanair sa po štarte musel vrátiť na letisko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Až 89 % obyvateľov Slovenska si myslí, že cena základných potravín sa po znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) na ne vôbec nezmenila. Vyplýva to zo štvormesačného prieskumu hodnotiaceho systému Staffino medzi spotrebiteľmi. Podľa vyše 1 950 hodnotení, ktorými spotrebitelia vyslovili svoj názor na znižovanie DPH vybraných produktov, sa ukázalo, že väčšina Slovákov nedôveruje obchodným reťazcom a ani úradom, ktoré by mali ceny kontrolovať.

Slabá kontrola

Od prijatia zákona uplynuli vyše dva roky. Ceny vybraných produktov sa mali po znížení DPH upraviť smerom nadol, no ľudia to podľa prieskumu vôbec nepociťujú. Tomuto zisteniu mala podľa prieskumu dopomôcť aj minuloročná situácia s cenou masla. To patrí medzi potraviny, ktorých cena sa mala po zmene DPH znížiť, no v praxi sa tak podľa spotrebiteľov nestalo. Podľa výsledkov prieskumu môže za to aj slabá kontrola. Až 92 % opýtaných si myslí, že úrady tieto ceny vôbec nekontrolujú a iba 8 % z nich je presvedčených o opaku. „Dva roky po uvedení zákona do praxe sa ukázalo, že Slováci nižšie ceny v maloobchodných predajniach necítia a v prípade masla sa z toho stala kauza. Dlhodobý prieskum medzi spotrebiteľmi ukázal, že napriek tejto nedôvere až 61 % zákazníkov tieto produkty so zníženou DPH pravidelne kupuje,“ hovorí Dominik Miša zo spoločnosti Staffino, ktorá prieskum realizovala.

Ľuďom chýba v zozname ovocie a zelenina

Znižovanie DPH sa malo dotknúť cien u vybraných produktov každodennej spotreby. Prieskum však ukázal, že až 70 % ľudí so zoznamom týchto potravín nesúhlasí, chýba im tam najmä ovocie a zelenina. Ďalší by v ňom privítali viac mliečnych či mäsových výrobkov, čisto slovenské produkty, niektorí by DPH na vybrané potraviny najradšej zrušili.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, potraviny, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci napriek nižšej DPH zmeny v cene potravín nepocítili, obchodným reťazcom nedôverujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Cez Slovensko sa bude v najbližších dňoch presúvať vojenská technika. Ministerstvo obrany (MO) SR upozorňuje na presuny vojenskej techniky spojeneckých armád, ktoré naplánovali od pondelka 12. do nedele 18. februára. „Celkovo by malo ísť o štyri cestné presuny zahraničných vojsk, predovšetkým o presun amerických a poľských vojakov v súvislosti s prepravou materiálu,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa MO Danka Capáková. V nasledujúcom týždni budú aj presuny Ozbrojených síl SR na trase Prešov - Valaškovce, Hlohovec – Centrum výcviku Lešť, Michalovce – Biela Hora a späť. Prepravovať budú aj nadrozmerný náklad techniky v Prešove a na trase Nitra – Kolíňanský vrch, Prešov – Trebišov, Martin – Sučany, Valaškovce – Veľké Ozorovce a späť.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, presun vojenskej techniky, vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Cez Slovensko sa bude presúvať technika spojeneckých armád, prepravia aj nadrozmerný náklad © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner