16. august 2018
Facebook

NEW YORK 12. februára (WebNoviny.sk) - Manželku Donalda Trumpa mladšieho, syna amerického prezidenta Donalda Trumpa, prijali v pondelok na pozorovanie do nemocnice po tom, ako otvorila obálku, v ktorej bol podozrivý biely prášok. Po tom, ako 40-ročná Vanessa Trump otvorila list adresovaný jej manželovi, začala podľa vlastných slov silno kašľať a bolo jej nevoľno. Podľa doterajšieho vyšetrovania by však prášok mal byť nezávadný. V marci 2016 dostal podobnú zásielku obsahujúcu podozrivý biely prášok aj mladší Trumpov syn Eric. Ako sa neskôr ukázalo, prášok bol neškodný. Amerika stále žije v strachu pred útokmi antraxom po tom, ako v roku 2001 dostali zásielky s touto látkou mnohé americké médiá a tiež dvaja senátori. Po kontakte s antraxom vtedy zahynulo päť ľudí.

Viac k témam: Donald Trump mladší, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Manželka Donalda Trumpa mladšieho je v nemocnici, otvorila list s bielym práškom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) - Vláda plánuje konsolidáciu cez zvyšovanie príjmov, nie znižovanie výdavkov. Tvrdí to poslanec za hnutie OĽaNO Eduard Heger v reakcii na vyjadrenia ministra financií Petra Kažimíra, že zavedenie dane z poistenia je súčasťou cesty k vyrovnanému rozpočtu. "Ide o zohľadnenie príjmovej strany rozpočtu. Musíme podotknúť, že minister, ani celá vláda si akosi nevšímajú konsolidáciu na strane výdavkov, a nenachádzajú doposiaľ na ňu odvahu. Vidíme, že na sebe šetriť nehodlajú," uviedol Heger s tým, že vykrývanie rastúcich výdavkov kabinet Roberta Fica prenáša na ramená obyčajných ľudí.

Trest pre zodpovedných

Samotná daň z poistenia je podľa poslanca za OĽaNO ukážka toho, ako vláda sleduje svoje záujmy bez ohľadu na to, čo to spôsobí. Heger je presvedčený, že daň z poistenia zapríčiní, že ľudia sa budú poisťovať menej a tak budú vystavení ešte väčšej miere rizika v prípade akýchkoľvek udalostí, na ktoré existujú poistenia. "Na Slovensku je táto miera poistenia v porovnaní s vyspelými krajinami Európy stále nízka. V západných krajinách je dlhá história poistenia aj sporenia, a preto tam táto daň má svoje miesto," tvrdí Heger s tým, že Slovensko na takúto daň ešte nie je pripravené. Na Slovensku sme tak podľa Hegera momentálne svedkami iného prístupu, na aký sme boli zvyknutí. V minulosti boli napríklad cez daňové zvýhodnenia špeciálne motivovaní sporitelia na dôchodok. Hoci táto motivácia bola neskôr zrušená, dnes vláda dokonca podľa poslanca OĽaNO prichádza s trestom pre tých zodpovedných. "Je to trest za to, že človek sa rozhodne byť zodpovedný. Či tým, že sa dá poistiť, aby sa vyhol pasci chudoby v prípade nepríjemných životných udalostí, alebo tým, že si sporí na svoj dôchodok formou životného poistenia, aby štát nemusel zaťažovať naše deti vysokými daňami, keď do dôchodku pôjde," dodal Heger.

Množstvo pripomienok k zákonu

Minister financií Peter Kažimír cez víkend v diskusnej relácii TA3 uviedol, že daň z poistného je súčasťou plánu, ako dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Vysvetlil, že asi každý na Slovensku má skúsenosť s vymáhaním poistného a ak existujú ľudia, ktorí sú s prácou poisťovní spokojní, chce vedieť ich mená. Túto daň obhajoval aj tým, že ju má väčšina krajín, ale priznal, že to nie je nariadenie Európskej únie. „Nie je to príkaz z Bruselu, klamal by som, ak by som to hádzal na Brusel,“ povedal minister. Dodal, že k zákonu je 250 pripomienok, očakáva, že v apríli sa návrh dostane na vládu, do leta ho odobrí parlament a bude môcť platiť od októbra. Nebojí sa, že ľuďom zdražie poistné, lebo poisťovne musia o občana súťažiť.  

Viac k témam: Eduard Heger, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda konsoliduje cez zvyšovanie daní, výdavky si podľa Hegera nevšíma © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

WILLISTON 12. februára (WebNoviny.sk) - Policajti v americkom štáte Vermont zastrelili muža so zbraňou, napriek tomu, že ňou nemieril na nich, ale na svoju hlavu. Obeťou streľby sa stal 42-ročný Benjamin Gregware zo Sheldonu. O zásahu, ktorý sa odohral v nedeľu večer na krajnici diaľnice Interstate 89 v Boltone, informoval v pondelok šéf vermontskej štátnej polície Matthew Birmingham. Muž, ktorý sa stal obeťou policajnej streľby, bol podľa neho psychicky narušený, so zbraňou v ruke postupoval smerom k policajtom a neuposlúchol ich výzvy, aby zbraň odhodil. V každom prípade však polícia podľa Birminghama prípad zanalyzuje a vypracuje štúdiu, ktorá by mala ukázať, či polícia potrebuje zmeniť procedúry pri podobných zásahoch. Policajt, ktorý Gregwareho zastrelil, podľa vermontského policajného šéfa len za posledného pol roka okrem tohto prípadu zastrelil pri zásahoch ešte ďalších dvoch ľudí.

Viac k témam: streľba, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti v USA zabili muža, ktorý si mieril na hlavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 12. februára (WebNoviny.sk) - Najmenej štyri obete si vyžiadala pondelňajšia havária na diaľnici A5 neďaleko Walldorfu na juhozápade Nemecka. Podľa informácií dopravnej polície tu kamión narazil do dvoch osobných áut a obe vtlačil pod príves ďalšieho kamiónu. Z jedného z osobných áut záchranári vytiahli ťažko zranenú ženu a vrtuľníkom ju previezli do nemocnice. Vodičom oboch kamiónov sa podľa polície nič nestalo. Príčina havárie zatiaľ nie je známa. Havária sa vzápätí stala v rovnakej časti diaľnice aj v opačnom smere, kde do seba nabúralo sedem osobných áut a zranenia utrpeli najmenej traja ľudia.

Viac k témam: dopravná nehoda, nehoda, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Hromadná nehoda v Nemecku si vyžiadala obete, kamión narazil do ďalších áut © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁHIRA 12. februára (WebNoviny.sk) - V Egypte sa začalo šíriť video, v ktorom údajní spojenci Islamského štátu (IS) v krajine vyzývajú svojich bojovníkov k útokom počas pripravovaných prezidentských volieb a varujú Egypťanov, aby sa držali ďalej od volebných miestností. Videozáznam trvá 23 minút a v nedeľu večer sa objavil na webstránkach, ktoré sú známe svojou podporou extrémistov. Jeho autenticitu sa zatiaľ nepodarilo dokázať, podobá sa ale záznamom, ktoré skupina už v minulosti zverejnila. Odporúčame:
Al-Káida je v niektorých oblastiach väčšou hrozbou ako Islamský štát, tvrdí OSN Vo videu sa v krátkosti zmieňujú o útokoch, ktoré proti Islamskému štátu spustili vládne jednotky Egypta v piatok, čo naznačuje, že záznam mohol vzniknúť až po tom. Okrem toho obsahuje sekvencie podobajúce sa predchádzajúcim útokom IS na Sinajskom polostrove, ako aj zábery zo zabitia neozbrojených vojakov mimo služby, či mužov podozrivých zo spolupráce s bezpečnostnými zložkami. S určitosťou sa predpokladá, že marcové prezidentské voľby vyhrá súčasná hlava štátu a bývalý generál Abd al-Fattáh as-Sísí.

Viac k témam: Egypt, Islamský štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Islamský štát vyzýva bojovníkov, aby narušili prezidentské voľby v Egypte © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 12. februára (WebNoviny.sk) - Dolár v pondelok posilnil oproti jenu. Americký akciový trh totiž v úvode pondelkového obchodovania dosiahol slušné zisky po tom, ako jeho rast v piatok ukončil turbulentný týždeň v lepšej nálade. Oproti jenu dolár stúpol na 108,68 JPY/USD z úrovne 108,53 JPY/USD. Spoločná európska mena však stúpla na 1,2257 USD/EUR z hodnoty 1,2231 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký akciový trh dosiahol slušné zisky, dolár posilnil voči jenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

KYJEV 12. februára (WebNoviny.sk) - Ukrajinské úrady v pondelok deportovali bývalého gruzínskeho prezidenta a vodcu ukrajinskej opozície Michaila Saakašviliho do Poľska. Ako informovala Saakašviliho blízka spolupracovníčka Liza Bogutskaja, gruzínskeho exprezidenta zatkli maskovaní muži v reštaurácii v centre ukrajinskej metropoly Kyjev a okamžite ho previezli na kyjevské letisko, kde ho posadili do lietadla do Poľska. Po krátkom čase akciu potvrdili aj ukrajinské štátne orgány. Podľa hovorcu ukrajinskej pohraničnej stráže Oleha Slobodjana bola Saakašviliho deportácia logickým dôsledkom skorších rozhodnutí ukrajinských súdov, podľa ktorých sa tento politik na ukrajinskom území zdržiaval nelegálne.

Stúpenci sa pokúsili deportácii zabrániť

Krátko po tom, čo sa do médií dostala správa o Saakašviliho zatknutí, sa na kyjevskom letisku zhromaždili jeho stúpenci a pokúsili sa deportácii zabrániť, no neúspešne. Potýčky medzi Saakašviliho stúpencami a ukrajinskými pohraničníkmi potvrdil Slobodjan aj na Facebooku, kde napísal, že príslušníci pohraničnej stráže proti Saakašviliho stúpencom "museli použiť silu". Odporúčame:
Exprezidenta Saakašviliho odsúdili na tri roky väzenia za zneužívanie moci Deportáciu už potvrdila pohraničná stráž aj v oficiálnej tlačovej správe, ktorú umiestnila na svoju webstránku. Píše sa v nej, že Saakašviliho deportovali do Poľska preto, lebo jeho manželka je občiankou Európskej únie. Saakašviliho manželkou je ľudskoprávna aktivistka a bývalá diplomatka Sandra Roelofs, ktorá má dvojité holandsko-gruzínske občianstvo. Saakašviliho sa počas uplynulých mesiacov snažila opakovane zatknúť ukrajinská polícia aj tajná služba. Nakrátko ho zatkli už začiatkom decembra, no súd po troch dňoch rozhodol o jeho prepustení.

Najväčší nepriateľ Putina

Podľa ukrajinských vyšetrovateľov mal Saakašviliho zástupca údajne prijať finančnú podporu vo výške 500-tisíc dolárov od ukrajinského magnáta, ktorý je napojený na ruského prezidenta Vladimira Putina, s cieľom financovať protesty proti ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Saakašvili tieto tvrdenia odmieta s tým, že ide len o Porošenkovu snahu o jeho diskreditáciu. "Nie je väčšieho nepriateľa Putina v celom bývalom Sovietskom zväze, ako som ja," reagoval na tieto obvinenia gruzínsky exprezident. Saakašvili žije na Ukrajine od roku 2015, pričom istý čas pôsobil aj ako gubernátor Odeského regiónu. Do tejto funkcie ho vymenoval prezident Porošenko, neskôr sa však títo dvaja politici rozhádali a Saakašvili vzápätí prišiel o ukrajinské občianstvo. Aktuálne je tak človekom bez občianstva, keďže toho gruzínskeho ho v jeho bývalej vlasti zbavili už predtým. V Gruzínsku ho navyše začiatkom januára odsúdili v neprítomnosti na tri roky väzenia za údajné zneužitie moci pri omilostení štyroch policajtov odsúdených za vraždu bankového úradníka. "Súdiť prezidenta za využitie práva na udelenie milosti, ktoré nie je nijako obmedzované, hovorí o čisto politickej povahe tohto procesu," reagoval na to Saakašvili.

Viac k témam: Michail Saakašvili, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Saakašviliho deportovali do Poľska, na Ukrajine sa zdržiaval nelegálne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) - Informácia o tom, že premiér Robert Fico (Smer-SD) zvažuje svoju kandidatúru na ústavného sudcu a spája ju práve s pozíciou predsedu Ústavného súdu SR, poslankyňu Národnej rady SR Veroniku Remišovú (OĽaNO) prekvapila.

S podporou OĽaNO rátať nemôže

S informáciou prišiel minulý týždeň Denník N. "Na Ústavný súd SR by nemali kandidovať minimálne súčasní politici a aktívni politici. Pán Fico je predseda najsilnejšej strany, je to premiér, je to aktívny politik a ja si neviem predstaviť, ako by bolo možné, aby sme v právnom štáte zvolili na post ústavného sudcu premiéra," povedala v pondelok pred novinármi Remišová. Odporúčame:
OĽaNO navrhuje zmeny v protikorupčných zákonoch, páchateľom by hrozilo prepadnutie majetku S podporou hnutia OĽaNO na post ústavného sudcu Fico rozhodne rátať nemôže. "Priečilo by sa to všetkým princípom, ktoré v tejto otázke vyznávame. Ústavný súd SR je jedna z najzákladnejších inštitúcií štátu, zaručuje ústavnosť štátu, chráni naše ústavné práva a nie je predsa možné, aby o týchto právach rozhodoval aktívny politik," uviedla s tým, že takáto funkcia je nestranná a nemá tam čo hľadať aktívny politik.

Premiér kandidatúru nepripustil

Denník N informoval, že vo februári 2019 sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu vrátane predsedníčky Ivetty Macejkovej. "Na jeseň by mal parlament zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska vyberie deväť sudcov a zároveň aj vymenuje predsedu Ústavného súdu SR," uviedol denník, ktorému informáciu potvrdilo viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych aj opozičných strán. Odporúčame:
SaS a OĽaNO idú spoločne do komunálnych volieb, odmietajú spolupracovať s dvomi stranami Fico by najprv musel prejsť voľbou v parlamente a následne by ho do funkcie musel vymenovať prezident. Premiér kandidatúru zatiaľ nepripustil. „Mojou ambíciou je, a už som to niekoľkokrát zdôraznil, doviesť stranu Smer k piatemu víťazstvu vo voľbách a k štvrtej účasti vo vláde,“ zareagoval pre Denník N na otázku, či zvažuje kandidatúru.

Viac k témam: Robert Fico, Ústavný súd SR, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Remišová si nevie predstaviť, aby v právnom štáte bol premiér Fico na poste ústavného sudcu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) upozorňuje na množiace sa prípady podvodného konania pri získavaní nenávratného finančného príspevku. Podvody spočívajú v sprostredkovaní alebo poskytovaní poradenských služieb v oblasti získania nenávratného finančného príspevku zo strany poskytovateľa, ktorým je MH, respektíve Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). „Osoby predstierajúce poskytovanie takýchto služieb v niektorých prípadoch dokonca predkladajú falošné dokumenty, ako sú rozhodnutia či zmluvy za účelom získania finančných prostriedkov, avšak tieto dokumenty už na prvý pohľad nie sú oficiálnymi dokumentmi vydávanými naším ministerstvom a obsahujú zjavné chyby,“ informoval rezort hospodárstva. Odporúčame:
Rekonštrukcie urgentných príjmov či nákup modernej techniky, tak využijú nemocnice eurofondy Ministerstvo zdôrazňuje, že jediným subjektom oprávneným na poskytnutie nenávratného finančného príspevku z prostriedkov operačného programu Výskum a inovácie sú výlučne samotné ministerstvo alebo SIEA. „V prípade akéhokoľvek podozrenia ohľadom nepravosti dokumentov predložených v procese poskytovania nenávratného finančného príspevku, osobitne v prípade, ak potenciálny žiadateľ nekomunikuje s ministerstvom alebo SIEA priamo, ale cez sprostredkovateľa, treba kontaktovať príslušné orgány činné v trestnom konaní,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Viac k témam: eurofondy, Ministerstvo hospodárstva SR, Slovenská inovačná a energetická agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri programe Výskum a inovácie sa množia podvodné konania, upozorňuje ministerstvo hospodárstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) - Starosta bratislavskej mestskej časti Rača Peter Pilinský navrhol, aby darcovia krvi, držitelia zlatej Janského plakety mohli bezplatne cestovať mestskou hromadnou dopravou (MHD). Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Rače Eva Miklánková, s návrhom prišiel na februárové zasadnutie Mestskej rady a jej členovia ho jednohlasne schválili. Od roku 2015 bezplatne cestujú držitelia diamantovej Janského plakety s trvalým pobytom v Bratislave. “Viacnásobní darcovia krvi stratili rokmi viaceré výhody, v minulosti mali zľavy v kúpeľoch, bezplatne cestovali MHD, v nemocniciach a u lekárov nemuseli platiť niektoré poplatky, mali nárok na deň voľna a mohli si uplatňovať daňové úľavy. Opätovné zavedenie bezplatnej prepravy aj pre držiteľov zlatej Janského plakety považujem za prejav sociálnej politiky mesta a poďakovania za túto dobrovoľnú a nezištnú činnosť,“ uviedol Pilinský. Odporúčame:
Bratislavčania sa môžu na Kamzík vyviezť autobusovou linkou, mesto chce osloviť aj vodičov áut O tom, či darcovia krvi, ktorí sú držiteľmi zlatej Janského plakety, budú bezplatne cestovať MHD v hlavnom meste, rozhodnú poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Plaketa profesora MUDr. Jana Janského je ocenenie, ktoré udeľujú bezpríspevkovým darcom krvi. Ocenenie nesie meno po českom lekárovi a psychiatrovi Jánovi Janskom, ktorý objavil krvné skupiny. Janského plakety udeľuje organizácia Červeného kríža na Slovensku a v Česku.

Viac k témam: Bratislava, darca krvi, DPB Dopravný podnik Bratislava, Jánskeho plaketa, MHD Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektorí darcovia krvi v Bratislave budú možno cestovať bezplatne, ak návrh schvália poslanci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner