16. august 2018
Facebook

KÁBUL 14. februára (WebNoviny.sk) - Afganské militantné hnutie Taliban napísalo list Američanom. List však neadresovalo americkej vláde, ale "americkému ľudu, predstaviteľom nezávislých mimovládnych organizácií a mierumilovným kongresmanom". V dlhom liste, v ktorom agentúra AP napočítala takmer 3 000 slov, Taliban pripomína Američanom, že vojna v Afganistane je najdlhšou vojnou, v ktorej kedy boli Spojené štáty zainteresované. Hnutie v liste, ktorého text zverejnilo v stredu, opätovne vyzýva na priame rokovania medzi Talibanom a Spojenými štátmi. Odporúčame:
Afgánski ozbrojenci zaútočili na kriketové zápasy, zabili troch ľudí a viacerých zranili Taliban na oplátku sľubuje, že ak sa chopí moci v Afganistane, jeho režim bude mierumilovný a zabezpečí "vzdelanie a ľudské práva pre všetkých, vrátane žien". Hnutie však v liste podľa AP viac-menej odmieta účasť na širokospektrálnej vláde, v ktorej by popri ňom figurovali aj iné afganské politické sily, a tvrdí, že má právo vytvoriť vládu samé.

Viac k témam: Afganistan, Taliban, USA, vojaci v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliban napísal list Američanom, chce rokovať o vzdelaní a ľudských právach pre všetkých © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 14. februára (WebNoviny.sk) - Hlavným záujmom severokórejského vodcu Kima Čong-una nie je udržať sa pri moci, ale zjednotiť Kórejský polostrov.

Hlavná hnacia sila

A hoci myšlienka samotného zjednotenia znie pekne, horšie je už to, že Kim ho chce zjednotiť pod svojím diktátorským režimom. Pred výborom pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov amerického Kongresu to v stredu povedal americký admirál Harry Harris, ktorý od mája 2015 velí americkým jednotkám v Tichomorí a mal by sa stať novým americkým veľvyslancom v Austrálii. Odporúčame:
Video: Juhokórejský prezident sa odhodlal k nečakanému kroku, podal ruku sestre Kima Čong-una Harris je presvedčený, že hoci medzinárodné spoločenstvo považuje za hlavnú hnaciu silu severokórejského jadrového programu snahu tamojšieho režimu udržať sa pri moci, Kimovi ide o viac.

Skutočná povaha režimu

"Myslím si, že ak vnímame severokórejské jadrové ambície výlučne ako spôsob, ako sa chce (Kim Čong-un - pozn. SITA) udržať pri moci, vnímame iba časť problému. Myslím si, že mu ide o znovuzjednotenie (Kórejského polostrova - pozn. SITA) pod jednotným komunistickým systémom," vyhlásil Harris pred kongresmanmi. Odporúčame:
Video: Severná Kórea oslavovala založenie armády, vojenskú prehliadku sledovali desaťtisíce ľudí Snaha o zblíženie medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktorá sa prejavuje aj ústretovými krokmi počas zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu, je síce podľa Harrisa sympatická, na druhej strane si však podľa neho treba dať pozor, aby sme nehodnotili Severnú Kóreu podľa úsmevov členov jej delegácie na olympiáde, ale podľa skutočnej povahy jej režimu, ktorá sa vonkoncom nezmenila.

Viac k témam: Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - KĽDR chce zjednotiť polostrov pod svojím režimom, varuje americký admirál Harris © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 14. februára (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová po mesiacoch rokovaní o sformovaní novej vlády uviedla, že politici by sa mali vrátiť späť k skutočnej práci. V tradičnom prejave na popolcovú stredu v meste Demmin na východe Nemecka Merkelová v odkaze na prejav amerického exrezidenta Johna F. Kennedyho povedala: "Spýtajte sa, čo môžete spraviť pre túto krajinu. Je úlohou politikov slúžiť vlasti. Prestaňte sa sťažovať". Odporúčame:
Merkelová a Schulz sa dohodli v otázke migrácie, strany dúfajú v koniec koaličných rozhovorov Merkelovej konzervatívny blok a stredo-ľaví sociálni demokrati sa dohodli na sformovaní novej vlády minulý týždeň. Veľká koalícia tak bude podľa všetkého pokračovať, aj napriek nesúhlasu časti socialistov. Výslednú dohodu ale bude ešte schvaľovať členská základňa SPD vo vnútrostraníckom referende.

Viac k témam: Angela Merkelová, Nemecko, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk - Späť do práce, vyzvala Merkelová politikov po rokovaniach o sformovaní vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) - Umožniť pri voľbách do Európskeho parlamentu aj hlasovanie poštou navrhujú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predložili poslanci Martin Klus a Milan Laurenčík, prerokovali poslanci ako posledný bod 26. schôdze NR SR v tomto volebnom období.

Prierezový globálny charakter

Pri rokovaní bolo v sále prítomných sedem zákonodarcov. Klus a Laurenčík sú presvedčení, že umožnenie voľby poštou podčiarkne prierezový celoeurópsky, resp. globálny charakter týchto volieb. Navyše, vďaka nemu sa dá podľa poslancov pomerne spoľahlivo očakávať aj zvýšenie volebnej účasti. Odporúčame:
Opozícia robila podľa Bugára hystériu, Galko sa však funkcie predsedu vo výbore vzdať nemieni Termín nadobudnutia účinnosti je symbolicky stanovený na 9. mája 2018, keď si budeme pripomínať Deň Európy. V prípade schválenia tohto návrhu zákona by sa najbližšie voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 mali riadiť už novou úpravou.

Pracovní asistenti

Poslanci v závere schôdze prerokovali viaceré opozičné návrhy. Je medzi nimi i novela zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR Jozefa Mihála a Simony Petrík a od poslankyne za stranu SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Medzi poistencov štátu navrhujú zaradiť pracovných asistentov, ktorí poskytujú pomoc pri činnosti samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím. Pracovní asistenti by tak boli zrovnoprávnení s osobnými asistentmi. Navrhujú tiež, aby štát platil dôchodkové poistenie aj za osoby, ktoré sú zamestnancami, povinne poistenými SZČO alebo dobrovoľne poistenými osobami v prípadoch, keď sami neplatia poistné z dôvodu ošetrovania blízkej osoby alebo z dôvodu práceneschopnosti.

Zníženie sociálnych odvodov

Poslanci tiež prerokovali ďalší návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorého autormi sú nezaradení poslanci Jozef Mihál a Miroslav Beblavý. Podľa ich legislatívneho návrhu by sa mali samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) od začiatku budúceho roka znížiť povinné minimálne sociálne odvody. Minimálne sociálne odvody by sa určovali z vymeriavacieho základu vo výške 30 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, kým v súčasnosti je vymeriavacím základom polovica z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. "Predložený návrh znamená zníženie minimálneho poistného na sociálne poistenie približne o 63 eur mesačne, respektíve o 756 eur ročne," uviedli opoziční poslanci. O všetkých prerokovaných bodoch budú poslanci rokovať vo štvrtok o 11:00.

Viac k témam: Martin Klus, Milan Laurenčík, novela zákona, odvody, SaS, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci za SaS navrhujú hlasovanie poštou pri voľbách do Európskeho parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) - Aktívna účasť slovenských vojakov v Afganistane, v Iraku, ako aj ich pripravované vyslanie do Lotyšska v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti sú dôkazom toho, že Slovensko je aktívnym členom Severoatlantickej aliancie a nie iba konzumentom výhod, vyjadril sa slovenský minister obrany SR Peter Gajdoš po dnešnom rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli.

Výdavky na modernizáciu

„Aj preto ma veľmi teší, že som dnes pred spojencami mohol opäť deklarovať ambíciu Slovenska zvyšovať svoje výdavky na obranu, ktoré by mali v roku 2020 dosiahnuť 1,6 percenta HDP a v roku 2024 až dve percentá,“ povedal. Zároveň potvrdil, že už v súčasnosti je ambíciou rezortu obrany pohybovať sa na 20-percentnej hranici výdavkov na modernizáciu, ak nie aj vyššie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MO SR Danka Capáková. Odporúčame:
Slovenský profesionálny vojak zomrel v Bosne a Hercegovine, pôsobil v operácii ALTHEA V súvislosti s plnením medzinárodných záväzkov, ktoré Slovensku vyplývajú z členstva v NATO, naďalej platí, že príslušníci Ozbrojených síl SR zotrvajú v operácii Resolute Support v Afganistane. Slovenskí špecialisti sú pritom naďalej prítomní aj v Iraku, a to za účelom výcviku a budovania kapacít irackých bezpečnostných síl v oblasti odmínovania, ktoré bude v priebehu februára doplnené o opravu a údržbu vojenskej techniky.

Resolute Support v Afganistane

„Ďalšou našou aktivitou je vyslanie vojakov do Pobaltia, ktoré je naplánované už na tento rok, pričom tentokrát budeme pôsobiť v Lotyšsku v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti, a to pod velením Kanady. Dnes sme sa k tejto aktivite s ministrami zainteresovaných spojencov aj osobitne stretli a o spoločnom pôsobení v Lotyšsku diskutovali,“ uviedol minister. Ministri obrany členských krajín NATO počas rokovania odsúhlasili aj adaptáciu veliteľskej štruktúry NATO s cieľom zvýšiť jej flexibilitu a reakcieschopnosť voči krízovým situáciám a bezpečnostným hrozbám, ktorým Aliancia v súčasnosti čelí.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Peter Gajdoš, slovenskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je aktívnym členom NATO a bude zvyšovať výdavky na obranu, tvrdí minister Gajdoš © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo práce odobralo akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň. Ako agentúru SITA stredu informovala Barbora Petrová z tlačového a komunikačného odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, k právoplatnosti je potrebné naplnenie podmienky doručenia, a teda potvrdenie o prevzatí zásielky alebo uplatnenie fikcie doručenia do 18 dní.

Môžu sa odvolať

Voči tomuto prvostupňovému rozhodnutiu na úrovni ministerstva sa môže účastník odvolať v 15-dňovej lehote. Následne v druhom stupni rozhoduje na návrh rozkladovej komisie minister a proti tomuto rozhodnutiu sa odvolať nedá. "Minister Ján Richter nevidí dôvod na zmenu rozhodnutia prvostupňového orgánu, čo znamená len potvrdenie rozhodnutia o odobratí akreditácie zariadeniu Čistý deň," dodala Petrová. Rozhodnutie ministerstva odobrať akreditáciu privítalo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Zároveň však vyjadrilo sklamanie, že rozhodnutie prišlo neskoro. Agentúru SITA o tom informoval Matúš Bystriansky z komunikácie s médiami hnutia OĽANO. Odporúčame:
Richter ostáva generálnym manažérom Smeru-SD, na zasadnutí predsedníctva chýbal Fico „Dokázalo sa, že minister Richter nechránil deti, ale inštitúcie. Pravda dobehla ministra aj jeho vládneho a straníckeho šéfa Roberta Fica po viac ako roku. Dovtedy neustále presviedčali verejnosť, že veci nerozumieme a škandalizujeme „najlepšieho a najúspešnejšieho“ ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v histórii SR,“ vyjadrila sa predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová.

Minister Richter nechránil deti

„Oči im nedokázalo otvoriť nič, ani jasné a jednoznačné stanoviská odborníkov. Odobratím akreditácie minister Richter potvrdzuje, že nemá čo robiť na svojom poste, pretože práve on nesie najväčšiu zodpovednosť za celú kauzu,“ doplnila poslankyňa NR SR Soňa Gaborčáková. Odporúčame:
Minister Richter nechce v podnikoch so štátnou pomocou pracovníkov z tretích krajín Ministerstvo dĺžku konania obhajuje tým, že do neho vstúpilo 28 zainteresovaných fyzických osôb (klienti zariadenia, rodinní príslušníci aj zamestnanci). „Každou z týchto žiadostí sa musí MPSVR SR zaoberať individuálne," dodala Petrová.

Sexuálne zneužívanie

O plánovanom zrušení akreditácie informovalo ministerstvo už v polovici augusta minulého roka. Dôvodom bolo potvrdenie polície, že v obnovenom trestnom konaní vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania proti bývalému pracovníkovi resocializačného strediska. Odporúčame:
Aktualizované: Nassar si vypočul trest za zneužívanie mladistvých športovkýň, na súde ho napadol otec obetí Podľa rodičov klientov trestný čin konkrétnej osoby nie je dôvod na odobratie akreditácie zariadeniu. Z listu rodičov vyplýva, že za návrhom vedenia rezortu na odobratie akreditácie vidia tlak na ministra Jána Richtera a osočovanie jeho osoby „zo strany opozičných politikov, ako aj zo strany médií a verejnosti“.

Bezodkladne zrušenie akreditácie

Zariadenie Čistý deň čelilo od septembra 2016 viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov, ktoré preverovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, generálna prokuratúra i polícia. Ministerstvo napriek odporúčaniu jeho akreditačnej komisie Čistému dňu akreditáciu na vykonávanie činnosti vlani vo februári neodobralo. Pre kauzu sa opozícia v parlamente snažila dokonca vysloviť nedôveru ministrovi Jánovi Richterovi. Vlani v polovici augusta ministerstvo zmenilo postoj a oznámilo, že bezodkladne zruší akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň. Krajské riaditeľstvo polície v Trenčíne rezortu potvrdilo, že v obnovenom trestnom konaní jeho vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi resocializačného strediska.

Viac k témam: Čistý deň, Ján Richter, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, resocializačné zariadenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo práce odobralo akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PRETÓRIA 14. februára (WebNoviny.sk) - Juhoafrický prezident Jacob Zuma tvrdí, že nespravil nič zlé a nevidí preto dôvod na to, aby odstúpil. Vyjadril sa tak po tom, čo vládna strana Africký národný kongres (ANC) oznámila, že vo štvrtok podporí návrh na hlasovanie o vyslovení nedôvery prezidentovi. Odporúčame:
Korupcia, podvod a vydieranie, prezidenta Zumu nakoniec postavia pred súd Sedemdesiatpäťročný Zuma sa ocitol pod tlakom v súvislosti s početnými podozreniami z korupcie. Prezident ponúkol, že odstúpi z funkcie v júni, nepáči sa mu však súčasný "neférový" postup vládnej strany. "Nepovedali mi žiadne dôvody," uviedol Zuma pre štátnu vysielaciu stanicu SABC. ANC už oficiálne požiadala prezidenta Zumu, aby odstúpil z funkcie. Ak sa tak nestane, bude čeliť odvolávaniu v parlamente. Vo funkcii hlavy štátu ho má vystriedať viceprezident Cyril Ramaphosa.

Viac k témam: Jacob Zuma, Juhoafrická republika, korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Juhoafrický prezident Zuma odmieta odstúpiť pre podozrenia z korupcie, nevidí na to dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

FORT MEADE 14. februára (WebNoviny.sk) - Pred hlavným sídlom americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) sa v stredu strieľalo. Zranenia utrpelo viacero osôb, pričom polícia zatkla jedného podozrivého. Odporúčame:
Strelec z Maceraty si svoj čin uvedomoval, v jeho byte našli Hitlerovu knihu Mein Kampf Situácia je však už pod kontrolou a vyšetrovanie prípadu prevzal Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Televízna stanica NBC Washington odvysielala zábery čierneho SUV, ktoré očividne prerazilo bezpečnostné bariéry. Či išlo o útok, nie je zatiaľ známe. Hlavné sídlo NSA sa nachádza vo Fort Meade v americkom štáte Maryland.

Viac k témam: FBI Federal Bureau of Investigation, NSA Národná bezpečnostná agentúra, streľba, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred sídlom americkej Národnej bezpečnostnej agentúry sa strieľalo, polícia zatkla podozrivého © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

DAYTON 14. februára (WebNoviny.sk) - Rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu unikal v noci z utorka na stredu policajtom Američan, ktorý ukradol školský autobus. Odporúčame:
Obvinili policajta zo streľby na auto, pri ktorej zomrel 17-ročný Tomáš Ku krádeži došlo v meste West Alexandria v americkom štáte Ohio, naháňačka s políciou sa začala krátko pred treťou nadránom (pred 09:00 SEČ) v neďalekom Brookville a skončila sa až, keď páchateľ nabúral do osobného auta v Trotwoode, severnom predmestí Daytonu. Zlodeja školského autobusu zatkli, motív jeho konania zatiaľ zostáva neznámy.

Viac k témam: naháňačka s policajtmi, polícia, školský autobus, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Američan ukradol školský autobus, naháňačka s políciou sa skončila búračkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
V súvislosti s úmrtím trojročného chlapčeka Sebastiána Zajaca už padli prvé obvinenia. „Uznesením z 8. februára vzniesol vyšetrovateľ v tejto veci obvinenie voči piatim osobám za prečin usmrtenia. Uznesenie doposiaľ nenadobudlo právoplatnosť,“ informoval hovorca nitrianskej prokuratúry Jaroslav Maček. Má ísť o lekárky aj zdravotné sestry. Sebastiána hospitalizovali v januári 2017 vo Fakultnej nemocnici v Nitre pre cukrovku. Po náhlom zhoršení zdravotného stavu ho museli oživovať a previezli ho do Bratislavy, kde mu už nedokázali pomôcť. Rodičia od začiatku vinia zo smrti svojho syna zdravotnícky personál nitrianskej nemocnice. Odporúčame:
Bezpečnosť e-health je podľa Blaškovitša zaistená, deti budú mať dve verzie kariet s čipom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pred časom uložil nemocnici pokutu 8 500 eur. „Úrad zistil pochybenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, neboli včas vykonané všetky zdravotné výkony na zabezpečenie účinnej liečby s cieľom zlepšiť zdravotný stav maloletého pacienta,” uviedla vzedy hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová. Prípad posudzovali aj prizvaní konzultanti zo špecializačných odborov pediatria, pediatrická intenzívna medicína a ošetrovateľstvo. O svoje posty prišli v novembri 2017 primárka detského oddelenia a námestníčka pre ošetrovateľstvo. Nemocnica sa už k prípadu nevyjadruje.

Viac k témam: Fakultná nemocnica Nitra, úmrtie, zdravotnícto
Zdroj: Webnoviny.sk - Päť zdravotníkov z Fakultnej nemocnici v Nitre obvinili v prípade smrti trojročného chlapčeka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner