16. august 2018
Facebook

ATÉNY 2. februára (WebNoviny.sk) - Grécke úrady vyšetrujú list, v ktorom sa autor vyhrážal ministrovi zahraničia Nikosovi Kotziasovi smrťou. Dôvodom sú rokovania s Macedónskom o zmene názvu tejto krajiny. Ako v piatok informoval minister verejného poriadku Nikos Toskas, Kotzias dostal list obsahujúci vyhrážky smerované na neho a jeho rodinu. Podobné listy tiež dostali aj ďalšie ministerstvá, dodal Toskas. Bližšie detaily o nich ale nezverejnil. Odporúčame:
Macedónsko sa sporí o svoj názov, podľa Grécka si nárokuje na ich provinciu Macedónsko sa s Gréckom sporí o svoj názov odvtedy, čo v roku 1991 získalo nezávislosť od bývalej Juhoslávie. Grécko tvrdí, že názov krajiny naznačuje, že si robí nároky na ich provinciu rovnakého mena a chce, aby ho zmenilo. Macedónska vláda to však odmieta. Obe krajiny v uplynulých týždňoch začali rokovania s cieľom nájsť kompromis. Mnohí Gréci s postupom predstaviteľov svojej krajiny nesúhlasia a tvrdia, že vláda by mala zaujať tvrdší postoj pri riešení tohto problému. Proti plánovanému kompromisu je v Aténach na nedeľu naplánovaný protest.

Viac k témam: grécko, Macedónsko, Nikos Kotzias
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministrovi Kotziasovi sa vyhrážajú smrťou, dôvodom sú rokovania s Macedónskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Publikáciu Svedectvá a príbehy – diplomacia v období vzniku Slovenskej republiky, ktorá je súborom spomienok a svedectiev 58 predstaviteľov a spolutvorcov formujúcej sa samostatnej zahraničnej služby SR, dnes slávnostne pokrstili v priestoroch ministerstva zahraničných vecí v Bratislave.

Nová etapa našich dejín

Vydať takúto publikáciu vzišla z myšlienky zachytiť pri príležitosti 25. výročia vzniku SR konkrétne udalosti, výnimočné okolnosti a neopakovateľnú atmosféru začiatkov a postupného etablovania slovenskej inštitúcie medzinárodných vzťahov ako štandardnej diplomacie doma i v zahraničí. Publikácia vznikla ako projekt v rámci dotačnej schémy MZVaEZ SR a je určená všetkým, profesionálom i laickej verejnosti, ktorí chcú lepšie porozumieť, ako sa formovala diplomacia samostatnej na Slovensku. Kniha vyšla vo vydavateľstve SLOVART. Odporúčame:
Aktualizované: Lajčák nebude kandidovať za prezidenta, Maďarič jeho rozhodnutie chápe "V historicky zložitom období, v ktorom sa pred 25 rokmi delila Česko-Slovenská republika a začal sa písať príbeh samostatného Slovenska, mala naša diplomacia miesto v prvom rade. Uvedomovali sme si, že začína nová etapa našich dejín, ale aj našich vlastných životov. Boli sme plní entuziazmu no zároveň neistoty, lebo sme kontúry našej budúcej cesty ešte len začali presne definovať," povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák počas slávnostného krstu knihy.

Krstili aj ďalšie známe osobnosti

Ako dodal, „niektorí z nás, mňa nevynímajúc, sme v noci 1. januára 1993 pred ambasádami po prvý raz vlastnoručne vyvesovali slovenské vlajky. Od onej januárovej noci uplynulo vyše 25 rokov, čo je veľmi veľa v živote človeka, no veľmi málo v živote štátu. O to viac som hrdý, aký obrovský kus cesty naša krajina za tento čas prešla – plne zaradená v geopolitickom priestore, do ktorého sme na štarte tak veľmi chceli patriť. Preto je dôležité rozprávať nielen jej profesionálny, ale aj ľudský príbeh“. Lajčák publikáciu slávnostne pokrstil spolu s ďalšími tromi osobnosťami, ktoré stáli na čele rezortu diplomacie v období rokov 1990 -1994, a to Milanom Kňažkom, Pavlom Demešom a Eduardom Kukanom.

Viac k témam: Eduard Kukan, krst knihy, Milan Kňažko, Miroslav Lajčák, Pavol Demeš
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Lajčák krstil knihu, zachytáva formovanie diplomacie samostatného Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 2. februára 2018, 19:20

CHARLOTTE 2. februára (WebNoviny.sk) - Na súde v okrese Eaton v meste Charlotte v americkom Michigane došlo k napadnutiu obžalovaného jedným zo svedkov. Nebol ním nik iný ako neslávne známy niekdajší športový lekár Larry Nassar, ktorý sa už priznal k sexuálnemu zneužívaniu mladistvých športovkýň, poväčšine gymnastiek.

Nassara napadol otec troch jeho obetí Randall Margraves. Incident sa odohral počas tretieho vypočúvania vo veci sexuálneho obťažovania v tomto obvode. Margravesa po napadnutí Nassara okamžite spacifikovali strážcovia poriadku. Odporúčame:
Nassar s trestom od 40 do 175 rokov za sexuálne zneužívanie mladistvých športovkýň Margraves označil sám seba pred sudcom za človeka v koncoch. Asistentka generálneho prokurátora Angela Povilaitisová na adresu nešťastného otca poznamenala: "Nemôžeme akceptovať takéto správanie. Rozumiem, že táto situácia je výnimočná, ale nemôžete sa takto správať. Týmto svojím deťom nepomôžete, ani sebe, ani nikomu."  Sudkyňa Janice Cunninghamová potvrdila, že Margravesa nepotrestá vzhľadom na rozsah zločinov spáchaných Nassarom a súženie celej postihnutej rodiny. Rovnako však zdôraznila, že je mylné domnievať sa, že "fyzický útok na útočníka je správne riešenie." Podľa zákona mohla Cunninghamová Margravesa potrestať finančnou sankciou, ale aj odňatím slobody. Nešťastný otec Randall Margraves sa neskôr za svoj výpad voči Nassarovi ospravedlnil. Vypočúvanie po incidente za približne 25 minútach opäť obnovili. Svoje vyhlásenie poskytlo 30 obetí. Podobný výsluch prebehol pred týždňom na súde v okrese Ingham za účastí 150 poškodených dievčat, ktoré poskytli svoje vyhlásenia. Nassar ich všetky mal zneužívať pod rúškom "špeciálnej" lekárskej starostlivosti. Nassar v tejto jurisdikcii dostal 175-ročný trest bez možnosti podmienečného prepustenia skôr ako za 40 rokov, na federálnej úrovni si už odpykáva 60 rokov odňatia slobody za držbu detskej pornografie. K zneužívaniu Nassarom sa verejne priznala aj Simone Bilesová. Zlaté dievča americkej športovej gymnastiky vybojovalo na OH 2016 v Riu de Janeiro štyri zlaté medaily a v súčte vystúpení na majstrovstvách sveta ju zlatom dekorovali až desaťkrát. Bilesová vlastní aj 11 titulov majsterky USA.

Viac k témam: gymnastika, Larry Nassar, sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Nassar si vypočul trest za zneužívanie mladistvých športovkýň, na súde ho napadol otec obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Dolár v piatok posilňoval voči japonskému jenu aj euru. Menu podporila správa, že najväčšia svetová ekonomika v januári vytvorila 200 tis. nových pracovných miest, keď mzdy rástli najrýchlejším tempom za vyše osem rokov. To signalizuje, že najväčšia svetová ekonomika sa aj v deviatom roku expanzie opiera o silné základy, k čomu okrem globálneho rastu prispievajú aj silné výdavky spotrebiteľov na domácom trhu, uviedla agentúra AP. Odporúčame:
Euro voči doláru ešte posilnilo, dostáva sa na hodnoty spred troch rokov Dolár voči jenu posilnil na 110,30 JPY/USD zo štvrtkového záveru 109,42 JPY/USD. Spoločná európska mena oproti doláru oslabila na 1,2456 USD/EUR z úrovne 1,2502 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár v piatok posilnil vďaka správe o nových pracovných miestach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

KÁBUL 2. februára (WebNoviny.sk) - Afganské bezpečnostné zložky objavili západne od Kábulu skrýšu militantov z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Nachádzala sa v dome, do ktorého viedli trojmetrové zelené kovové dvere. Odporúčame:
Islamista plánoval útok počas prezidentských volieb v Rusku, tajná služba našla zbrane a muníciu Za nimi našli výbušniny, zbrane a vesty, ktoré používajú pri samovražedných útokoch. Úrady dostali tip od militanta, ktorého zadržali v pondelok v spojitosti s útokom IS na vojenskú akadémiu v Kábule. Incident si vyžiadal jedenásť mŕtvych vojakov. Chan Mohammed, obyvateľ chudobnej oblasti Qala-e-Wahid, uviedol, že tam policajné hliadky chodia len zriedka a po zotmení kvôli zlodejom zostávajú doma. Podľa Mohammeda im vláda nedokáže zaručiť bezpečnosť.

Viac k témam: Afganistan, Islamský štát, Kábul, militanti
Zdroj: Webnoviny.sk - Objavili skrýšu militantov z Islamského štátu, za dverami našli výbušniny i zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 2. februára (WebNoviny.sk) - Britská princezná Eugenie a jej snúbenec Jack Brooksbank sa zosobášia 12. októbra. V piatok to oznámil jej otec, vojvoda z Yorku. Svadba 27-ročnej vnučky kráľovnej Alžbety II. a 31-ročného bývalého manažéra známeho londýnskeho klubu Mahiki sa bude konať v Kaplnke svätého Juraja na hrade vo Windsore, kde sa v máji zosobášia jej bratranec, princ Harry a americká herečka Meghan Markle. Dvojica, ktorá sa zoznámila pred niekoľkými rokmi počas lyžovačky, sa zasnúbila v januári v Nikarague. Eugenie, ktorá pracuje ako riaditeľka v galérii Hauser and Wirth, si po svadbe ponechá svoj titul a bude mať možnosť rozhodnúť sa, či si vezme manželovo priezvisko. Odporúčame:
Vnučka kráľovnej Alžbety II. sa vydá za svojho dlhoročného priateľa Jacka Brooksbanka Princezná Eugenie je mladšou dcérou princa Andrewa, druhého syna kráľovnej Alžbety II., a jeho bývalej manželky, vojvodkyne z Yorku Sarah Ferguson. Je ôsmou v línii následníctva na britský kráľovský trón. Princezná je patrónkou viacerých charitatívnych organizácií ako napríklad Teenage Cancer Trust, European School of Osteopathy či Elephant Family. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: princezná Eugenie, svadba, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Svadba princeznej Eugenie a princa Harryho sa odohrá na rovnakom mieste, jej otec oznámil termín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Polícia obvinila 22-ročného Lukáša, ktorý v stredu 31. januára dopoludnia v Martine po slovnej hádke napadol 61-ročného muža. Ako agentúru SITA informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, mladík zhodil staršieho muža na chodník a opakovane ho kopal a udieral päsťou do tela. Odporúčame:
Foto: Juraj surovo napadol družku. Vláčil ju po chodbe, škrtil, kopal aj udieral do hlavy Útoky smerovali na životné orgány a mužovi spôsobil zranenia s dobou liečenia približne tri týždne. Vzhľadom na to, že obvinený mladík bol v posledných 24 mesiacoch za obdobný čin odsúdený, podal vyšetrovateľ podnet na jeho vzatie do väzby. Obvinenému hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.

Viac k témam: krimi, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukášovi, ktorý napadol v Martine 61-ročného muža, hrozí väzenie až na 12 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 2. februára (WebNoviny.sk) - Do severofrancúzskeho prístavného meste Calais prichádzajú na pomoc ďalšie dve policajné jednotky. Pri štvrtkovej bitke medzi utečencami z Eritrey a Afganistanu tam utrpelo poranenia 22 ľudí, pričom piati z nich majú strelné zranenia. Minister vnútra Gerard Collomb varoval pred možným nárastom násilia, z čoho viní "dokonale organizované gangy". Polícia po strelcovi pátra, zatiaľ ale nikoho nezadržali. Konflikt vypukol po podávaní jedla, keď skupina asi 200 Eritrejčanov napadla asi tridsiatich Afgancov. Migranti podľa polície útočili najprv kameňmi a palicami, pričom následne začal neznámy páchateľ strieľať. Strelné zbrane sa pritom medzi utečencami vyskytujú len ojedinele. Odporúčame:
V meste Calais sa pobili Eritrejčania a Afganci, útočili kameňmi a palicami Vláda zatvorila utečenecký tábor v Calais v roku 2016. Napriek tomu sa v jeho okolí hromadí množstvo migrantov dúfajúc, že sa im podarí dostať sa do Veľkej Británie.  

Viac k témam: Calais, Francúzsko, migranti, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Do Calais prichádzajú policajné posily, minister vnútra varuje pred možným nárastom násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 2. februára (WebNoviny.sk) - Muža, ktorý vlani v júni vrazil dodávkou do moslimských veriacich vychádzajúcich z mešity v londýnskom Finsbury Parku, odsúdili na doživotie. Štyridsaťosemročný Darren Osborne si za mrežami odsedí najmenej 43 rokov. Walesana uznali vinným z vraždy 51-ročného Makrama Aliho a pokusu o vraždu ďalších osôb. Muž pri incidente z 19. júna okrem úmrtia spomínaného muža spôsobil zranenia 12 ľuďom. Sudkyňa Bobbie Cheema-Grubb sa počas pojednávania, ktoré bolo súčasťou deväť dní trvajúceho procesu, vyjadrila, že Osborne plánoval "samovražednú misiu" a očakával, že ho zastrelia. Odporúčame:
Uzbeka obvinili z terorizmu, v Štokholme vrazil kamiónom do ľudí na pešej zóne "Bol to teroristický útok, zamýšľali ste vraždiť," vyjadrila sa sudkyňa, podľa ktorej sa muž na internete "rapídne zradikalizoval" ľuďmi šíriacimi nenávisť voči moslimom. Osborne odchádzajúc zo súdnej siene po vynesení rozsudku zaň poďakoval a všetkým prítomným odkázal "Boh vám žehnaj", píše spravodajský portál BBC.

Viac k témam: Londýn, moslimovia, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Boh vám žehnaj, povedal muž po rozsudku za útok na londýnskych moslimov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. februára 2018 (WBN/PR) - Vyžaduje si vaše podnikanie ďalší rozvoj alebo máte nápad, ako podnikať, ale chýbajú vám peniaze na rozbeh? Vďaka Európskemu investičnému fondu (EIF) a programu Európskej únie pre zamestnanosť a sociálnu inováciu (EaSI) si teraz môžete požičať až 25 000 eur so zvýhodnenou sadzbou a bez nutnosti zakladať majetok. O úver sa dá požiadať v Slovenskej sporiteľni.   Najväčšia slovenská banka má bohaté skúsenosti nielen s podporou rozvoja a rastu už zabehnutých firiem, ale aj so začínajúcimi podnikateľmi. Ľuďom, ktorí chcú rozbehnúť vlastný biznis a nemajú predchádzajúce podnikateľské skúsenosti, poskytuje v rámci Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky ako jediná komerčná banka financovanie a aj bezplatné konzultácie, mentoring či rôzne networkingové príležitosti. „Počas troch rokov fungovania programu sme pomohli takmer 1200 záujemcom o podnikanie. Spolupráca s Európskym investičným fondom nás posúva ešte ďalej, pretože podnikatelia, a to nielen tí začínajúci, budú môcť získať peniaze na rozvoj svojich aktivít za ešte výhodnejších a jednoduchších podmienok,“ hovorí Andrea Sláviková, ktorá v Slovenskej sporiteľni vedie oddelenie produktov pre mikropodnikateľov. Zmluva, ktorú Slovenská sporiteľňa uzatvorila s EIF, umožňuje žiadateľom získať úver so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a bez potreby zakladať majetok. Je to vďaka záruke prostredníctvom programu „Zamestnanosť a sociálna inovácia“  EaSI  a Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) zriadeného v rámci Investičného plánu pre Európu, ktorá je financovaná Európskou úniou. Jej realizáciou Európska komisia poverila Európsky investičný fond.

Zvýhodnené úvery sú určené začínajúcim aj existujúcim podnikateľom, slobodným povolaniam a mikropodnikom, ktoré sú vo fáze start-up, rozbehu alebo rozvoja podnikania a spĺňajú tieto podmienky:

  • zamestnávajú menej ako 10 ľudí,
  • ich ročný obrat je nižší ako1 mil. eur,
  • majú sídlo v SR,
  • nemajú vedené žiadne súdne spory, konkurz, likvidácie či záväzky po lehote splatnosti voči štátnym a finančným inštitúciám,
  • začínajúci podnikatelia  predložia perspektívny biznis plán (s jeho prípravou bezplatne pomôžu špecialisti Slovenskej sporiteľne).

Podmienky financovania:

  • výška splátkového úveru do 25-tisíc eur,
  • splatnosť 3 mesiace až 6 rokov s možnosťou odkladu splátky istiny až do 6 mesiacov,
  • ročná úroková sadzba zvýhodnená o 1,5 – 3 percentuálne body,
  • bez ručenia nehnuteľnosťou či iného zabezpečenia (okrem právnických osôb, kde majoritní vlastníci spoločnosti pristupujú k záväzku).
Záruka EaSI bude platná pre zmluvy schválené do 14. decembra 2020, celkový objem úverov môže dosiahnuť až 20 miliónov eur. Bližšie informácie o zvýhodnených úveroch nájdete na stránke Slovenskej sporiteľne. Užitočné tipy a rady, ako začať vlastný biznis, ako aj príbehy podnikateľov, ktorým Slovenská sporiteľňa pomohla v rozbehu, sú dostupné na www.zacinamepodnikat.sk.

O programe v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie

V rámci programu Európskej únie v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie (EaSI) podporuje Európska komisia v období rokov 2014 až 2020 mikrofinancovanie a financovanie sociálneho podnikania s celkovým finančným krytím vo výške 193 miliónov EUR. Cieľom je zlepšiť prístup k mikrofinancovaniu, t. j. k úverom do výšky 25 000 EUR, najmä pre znevýhodnené osoby a mikropodniky. Okrem toho Európska komisia po prvýkrát podporuje aj sociálne podniky formou investícií do výšky 500 000 EUR. Mikrofinancovanie a podpora sociálneho podnikania sa po prvý raz realizujú prostredníctvom záruky EaSI, ktorá poskytovateľom mikroúverov a investorom z oblasti sociálneho podnikania umožní osloviť podnikateľov, ktorých by inak, vzhľadom na mieru rizika, neboli schopní financovať. Realizáciou záruky EaSI poverila Európska komisia EIF.

Viac k témam: Európsky infestičný fond, podnikanie, Slovenská sporiteľňa, úver
Zdroj: Webnoviny.sk - Vďaka programu Európskej únie môžu zvýhodnený úver získať aj začínajúci podnikatelia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner