16. august 2018
Facebook

BRATISLAVA 6.februára (WebNoviny.sk) - Obstarávacie procesy na ministerstve obrany majú byť podľa poslanca NR SR Martina Fedora (Most-Híd) otvorené. „Dostatočnou pôdou na vysvetlenie obstarávania novej techniky je parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Vnímam, že ide o vysoké finančné prostriedky, čo zaujíma ľudí. Nečudujem sa preto opozícii, že vyvíja tlak,“ povedal Fedor novinárom v súvislosti so snahou opozície zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Podľa neho konzultácie parlamentu s vládou sa majú odohrávať na brannobezpečnostnom výbore.

Obstarávanie so susednými krajinami

Fedor ešte nevie, či podporí program schôdze, o ktorú žiadala opozícia. „Poradíme sa v klube,“ uviedol. Podľa Fedora však by sa malo Slovensko pokúsiť o obstarávanie so susednými krajinami. Vtedy totiž idú náklady výrazne nižšie. Odporúčame:
Bezpečnostný analytik Naď hovorí o podozrivo pomalom postupe ministerstva pri nákupe stíhačiek Mimoriadna schôdza parlamentu, kde minister obrany Peter Gajdoš zodpovie všetky otázky opozície, sa podľa predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) uskutoční v piatok. Povedal to na dnešnej tlačovej besede s tým, že on nemá informácie, akými disponuje opozícia, a preto verí, že sa veci vysvetlia. Opozícia žiadala zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu o modernizácii ozbrojených síl. Pod návrh na zvolanie schôdze sa podpísali poslanci za OĽaNO, SaS a hnutie Sme rodina. Poslanec za SaS Milan Laurenčík uviedol, že ak koalícia schôdzu zablokuje, opozícia je pripravená prísť s návrhom na odvolávanie ministra obrany Petra Gajdoša. Pri odvolávaní ministrov totiž poslanci o programe schôdze nehlasujú.

Odďaľovanie plánovanej modernizácie

Opozícia obviňuje ministerstvo obrany, že koná v oblasti plánovanej modernizácie armády netransparentne a má vážne podozrenia na porušovanie princípu nediskriminácie a porušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti vo vynakladaní verejných financií. Problematickým nie je podľa opozície len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky. „Modernizácia armády v aktuálnom režime pod vedením strany SNS nie je len ohrozením pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť Slovenska a dôveryhodnosť Slovenska voči našim partnerom,“ uvádzajú zvolávatelia schôdze v zdôvodnení.

Viac k témam: Armáda SR, Martin Fedor, Ministerstvo obrany SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko by sa malo pokúsiť obstarávať so susednými krajinami, tvrdí poslanec Fedor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 6. februára, 21:20
VARŠAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Poľský prezident Andrzej Duda v utorok večer podpísal kontroverzný zákon, podľa ktorého má byť trestné hovoriť o vine Poliakov za holokaust, či používať termín "poľské koncentračné tábory". Oznámil to tlačový odbor poľského prezidenta. Duda však už predtým vyhlásil, že zároveň sa obráti na Ústavný súd, aby zákon ešte raz preskúmal. To pozorovatelia označujú za nezvyčajné a niektoré poľské médiá hovoria o prezidentovej hre na dve strany.

Prezident podľahol tlaku

Opozičná Občianska platforma (OP) Dudu obvinila z toho, že jeho taktika, v rámci ktorej zákon najprv podpísal a následne sa s ním chce obrátiť na Ústavný súd, je len hrou, keďže Ústavný súd, ovládaný vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), zákon aj tak odobrí. Odporúčame:
Poľsko sa podľa Dudu na holokauste nepodieľalo, situáciu s Izraelom budú riešiť aj historici Podľa Slawomira Neumanna, predsedu parlamentného klubu OP, prezident "podľahol tlaku zo strany nacionalistov a antisemitov" a "zhoršil diplomatickú krízu" medzi Poľskom a Izraelom. Poľsko už v pondelok prekvapivo zrušilo plánovanú návštevu izraelského ministra školstva Naftaliho Bennetta, ktorý mal tento týždeň do Varšavy pricestovať práve v súvislosti s kauzou okolo zákona o holokauste. Poľskú vládu nahnevalo jeho tvrdenie, že počas druhej svetovej vojny sa aj niektorí Poliaci dobrovoľne podieľali na vyvražďovaní Židov.

Hrozba trojročného väzenia

Podľa Bennetta sa nijako nedá spochybňovať fakt, že hoci tisícky Poliakov počas druhej svetovej vojny Židom pomáhali, mnohí iní Poliaci sa zas podieľali na ich prenasledovaní. "Mnohí Poliaci po celej krajine prenasledovali, udávali alebo aktívne sa podieľali na vyvraždení vyše 200-tisíc Židov počas holokaustu a aj po ňom," vyhlásil Bennett. Podľa zákona, ktorý už čakal len na podpis prezidenta, keďže obe komory poľského parlamentu ho schválili už dávnejšie, by malo za použitie termínu "poľský koncentračný tábor" či za obviňovanie Poliakov v súvislosti s holokaustom hroziť až trojročné väzenie. Odporúčame:
Poľskí neonacisti oslavovali Hitlerove narodeniny, v krajine vyvolali šok a pobúrenie PiS argumentuje, že keď niekto hovorí o poľských koncentračných táboroch, znamená to, že z ich existencie obviňuje Poliakov, pričom tými, kto koncentračné tábory aj na poľskom území zriaďovali, boli Nemci. Podľa historikov však slovné spojenie "poľský koncentračný tábor" hovorí iba o tom, že daný koncentračný tábor sa nachádzal na území Poľska. Počas druhej svetovej vojny nemeckí nacisti a ich prisluhovači v obsadených krajinách systematicky vyvraždili šesť miliónov Židov, tretinu vtedajšej židovskej populácie.

Viac k témam: Andrzej Duda, holokaust, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Prezident Duda podpísal zákon, podľa opozície podľahol tlaku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu odmietajú návrh, aby sa vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) popri národných vytvárala aj spoločná európska kandidačná listina, ktorá by mala čiastočne zastrešiť mandáty odchádzajúcich poslancov z Veľkej Británie.

Narušenie chodu Európskeho parlamentu

Výzvu podpísalo 12 z 13 slovenských europoslancov "Takéto snahy o prerozdelenie mandátov, ktoré zostanú opustené po odchode Veľkej Británie z Európskej únie, považujeme za nesprávne a dokonca potenciálne nebezpečné," uvádza sa vo výzve, ktorú podpísali Ivan Štefanec, Eduard Kukan, Monika Beňová, Miroslav Mikolášik, Vladimír Maňka, Monika Smolková, Anna Záborská, József Nagy, Pál Csáky, Richard Sulík, Branislav Škripek a Jana Žitňanská. Europoslanci pripomenuli, že občania EÚ sa prostredníctvom nimi volených zástupcov v EP podieľajú na výkonnej moci Únie. "Prípadným zavedením spoločnej kandidačnej listiny by bol tento princíp spochybnený," zdôraznili. Ďalej vysvetlili, že skupina poslancov vytvorená takýmto spôsobom by narušila súčasný chod EP. Takáto forma voľby by tiež mohla byť v rozpore s ústavnými princípmi viacerých členských štátov.

Zníženie počtu kresiel

Podľa návrhu európskeho ústavného výboru by po odchode Londýna mal klesnúť počet europoslancov zo 751 na 705. Briti majú v EP 73 mandátov. Výbor navrhol dočasne zamraziť 46 kresiel, ktoré by neskôr mohli byť priradené krajinám, ktoré v budúcnosti vstúpia do EÚ alebo by mohli byť čiastočne obsadené kandidátmi zvolenými z celoeurópskej listiny. Odporúčame:
Online nákupy v únii budú jednoduchšie, europoslanci zrušili diskrimináciu kupujúcich Zvyšných 27 britských kresiel by sa podľa poslancov malo rozdeliť medzi 14 členských štátov, ktoré sú na základe súčasného rozdelenia mandátov v EP mierne znevýhodnené. Slovensko by si polepšilo o jedno kreslo, zo súčasných 13 na 14. Pokiaľ ide o paneurópsku kandidátku, zriadenie nadnárodného volebného obvodu v rámci Únie by podľa poslancov posilnilo pocit občianskej príslušnosti k EÚ a európskeho charakteru volieb do EP. O tomto návrhu bude plénum hlasovať v stredu.

Viac k témam: europoslanci, Európsky parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí europoslanci sú proti prerozdeleniu mandátov po odchode britských poslancov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 6. februára, 21:55
TCHAJ-PEJ 6. februára (WebNoviny.sk) - Najmenej dve obete a 186 zranených si vyžiadalo utorňajšie zemetrasenie na Taiwane. Informoval o tom úrad taiwanského premiéra. Zemetrasenie s magnitúdom 6,4 s epicentrom pri východnom pobreží Taiwanu spôsobilo kolaps budovy hotela v meste Huaien, pričom v jej troskách ešte môžu byť ďalší ľudia. Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) bolo epicentrum zemetrasenia približne 21 kilometrov severovýchodne od mesta Hualien, ktoré leží na východnom pobreží ostrova. Taiwanská štátna tlačová agentúra informovala, že sa prepadlo prízemie hotela Marshal a predpokladá sa, že tam zostali uväznení ďalší ľudia. Agentúra zverejnila fotografie ukazujúce cestu rozlomenú na niekoľko častí. Taiwanské médiá informovali, že poškodená je aj budova hotela Beautiful Life. Odporúčame:
Na Taiwane sa triasla zem, štátna agentúra zaznamenala až sedem otrasov Utorkovému zemetraseniu východne od pobrežia pri meste Hualien predchádzali otrasy cez víkend. Taiwan leží v tichomorskom Ohnivom kruhu tiahnucom sa od Aljašky po juhovýchodnú Áziu, ktorý je známy seizmickou aktivitou.

Viac k témam: Taiwan, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Zemetrasenie na Taiwane si vyžiadalo stovky zranených (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MANCHESTER 6. februára (WebNoviny.sk) - Pri príležitosti 60. výročia leteckej katastrofy futbalistov Manchestru United sa vo viacerých európskych mestách uskutočnili spomienkové podujatia. Ľudia v samotnom Manchestri, ale aj v Mníchove a Belehrade si uctili 23 obetí tragédie, medzi ktorými boli aj ôsmi hráči "červených diablov" a traja funkcionári tohto anglického klubu. Odporúčame:
Pre Mourinha je Mata dôležitý hráč, Manchester United predĺžil stredopoliarovi zmluvu Bývalý tréner United Sir Alex Ferguson vystúpil s príhovorom na pietnom stretnutí v Manchestri. Súčasný kapitán mužstva Micheal Carrick a portugalský kouč José Mourinho položili na Old Trafforde vence. Minúta ticha bola súčasťou pietnej akcie v nemeckom Mníchove. Starosta bavorskej metropoly Dieter Reiter sa prihovoril k prítomným, ich počet odhadli na 2000 osôb. Tryzna sa uskutočnila aj v srbskom Belehrade, kde členovia akadémie Manchestru United absolvujú v stredu stretnutie play-off mládežníckej LM proti rovesníkom z domáceho tímu FK Brodarac. K tragédii došlo 6. februára 1958, keď sa hráči ManUtd vracali z Belehradu zo zápasu vtedajšieho Európskeho pohára majstrov (terajšia Liga majstrov) proti miestnej Crvenej zvezde. Stroj sa po doplnení paliva v Mníchove pokúsil vzlietnuť, ale nepriaznivé počasie viedlo k jeho zrúteniu.

Viac k témam: Alex Ferguson, letecká katastrofa, Manchester United
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Uctili si obete leteckej tragédie, pri ktorej zahynuli aj hráči Manchestru United © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

JERUZALEM 6. februára (WebNoviny.sk) - Európska únia (EÚ) vyzvala Izrael, aby opravil dve zdemolované školské triedy na Západnom brehu Jordánu, ktoré EÚ financovala. Odporúčame:
Izraelské úrady dali africkým migrantom tri mesiace na to, aby opustili krajinu Zástupcovia únie pre túto oblasť v utorok vyhlásili, že ich veľmi trápi zničenie tried v palestínskej škole neďaleko Jeruzalema. Do zariadenia chodilo 26 žiakov, ktorých výučbu následne presťahovali do neďalekého holičstva a penziónu. "Každé dieťa má právo chodiť do školy a štáty majú povinnosť ochraňovať, rešpektovať a napĺňať toto právo. Majú tiež zaistiť, aby školy boli pre deti miestom úplného bezpečia," vyjadrili sa zástupcovia EÚ. Izrael tvrdí, že budovu postavili bez povolenia. Únia však oponuje, že takéto povolenie je takmer nemožné získať a opätovne na krajinu apelovala, aby Izrael prestal s ničením takýchto budov.

Viac k témam: Európska únia, Izrael, škola
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia vyzvala izraelskú vládu, aby opravila zdemolované školské triedy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Nakupovanie cez internet sa v únii zjednoduší. Európsky parlament v utorok schválil zrušenie prekážok pri cezhraničnom online nakupovaní. "Obchodníci budú musieť pristupovať k online nakupujúcim z iných štátov únie rovnako, akoby išlo o miestnych zákazníkov," informuje Európsky parlament. Novou právnou úpravou sa zakazuje geografické blokovanie potenciálnych zákazníkov prehliadajúcich si internetové stránky registrované v iných krajinách únie.

Zamedzenie blokovania pri nákupe

Internetové stránky tak podľa Európskeho parlamentu nebudú môcť snahu klientov z iných členských štátov Európskej únie o zakúpenie alebo objednanie tovaru či služby zablokovať, ani ich automaticky presmerovať na iný web z dôvodu ich štátnej príslušnosti, miesta bydliska alebo dočasného pobytu. Odporúčame:
Európsky parlament bude hlasovať o zrušení striedania letného a zimného času Tieto opatrenia sa týkajú nákupu a doručenia tovaru, pokiaľ doručenie do tej ktorej krajiny obchodník ponúka vo svojich obchodných podmienkach, prípadne pre nákup a vyzdvihnutie tovaru samotným spotrebiteľom. Platia aj pre zakúpenie elektronických služieb, ako sú napríklad cloudové služby, webhosting či firewallová ochrana. Aplikovať sa majú aj na objednanie služby, ktorú obchodník poskytuje vo svojej prevádzke, napríklad v prípade hotelového ubytovania, prenájmu automobilu alebo kúpy vstupenky na športové podujatie, hudobný festival či do zábavného parku.

Doložka o preskúmaní súčasťou právnej úpravy

Nariadenie zakazuje aj odlišné zaobchádzanie so zákazníkmi na základe miesta vydania ich kreditnej alebo debetnej karty. Predávajúci si budú môcť naďalej slobodne zvoliť pre nich všeobecne prípustné spôsoby úhrady. Pokiaľ sa však rozhodnú akceptovať platbu kartami nimi zadefinovaných značiek, nebudú môcť odmietnuť platbu kartou danej značky vydanej v inom členskom štáte. Nové nariadenie sa zatiaľ nebude vzťahovať na digitálny obsah podliehajúci autorským právam, teda na elektronické knihy, stiahnuteľnú hudbu či online hry. Parlament však presadil, aby sa súčasťou právnej úpravy stala takzvaná doložka o preskúmaní, na základe ktorej sa Európska komisia do dvoch rokov po vstupe nariadenia do platnosti bude zaoberať možnosťou rozšírenia zákazu geografického blokovania aj na tento typ produktov.

Odstránenie diskriminácie kupujúceho

Slovenskí europoslanci toto nariadenie zväčša privítali. "Je nemysliteľné, aby občania Európskej únie platili za rovnaký tovar alebo službu rozdielne ceny iba preto, že si ich objednávajú z iného členského štátu. Týmto nariadením odstraňujeme diskrimináciu z dôvodu štátnej príslušnosti a zvyšujeme ochranu spotrebiteľa," uviedla poslankyňa Monika Smolková. Ako dodal europoslanec Ivan Štefanec, odstránenie geoblokovania považuje za veľký krok smerom k digitálnej ekonomike. Napriek tomu sa objavujú aj pochybnosti o skutočnom prínose novej legislatívy. "Pôvodný plán na úplný zákaz geoblockingu, ktorý sa mal vzťahovať aj na športové vysielania či Netflix, sa nakoniec nekonal a súčasné oklieštené znenie zaručuje iba zákaz diskriminácie pri nákupoch cez internet, aj to s mnohými výnimkami," uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská s tým, že v praxi sa tak podľa jej názoru pre spotrebiteľov veľa nezmení.

Viac k témam: Európsky parlament, Ivan Štefanec, Jana Žitňanská, Monika Smolková, online nákup
Zdroj: Webnoviny.sk - Online nákupy v únii budú jednoduchšie, europoslanci zrušili diskrimináciu kupujúcich © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci NR SR ukončili piaty rokovací deň na 26. schôdzi diskusiou o zmrazení platov ústavných činiteľov. Ako uviedol minister financií Peter Kažimír, ktorý návrh predkladal, novela je len technický nosič. „Je to spôsob, ako sa dá dôjsť k výsledku, ktorý bude mať hlavu a pätu,“ povedal. Vláda predložila na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov s tým, aby sa v roku 2018 neuplatnilo zvýšenie platu ústavných činiteľov. Návrh sa vzťahuje na poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, verejného ochrancu práv. Odporúčame:
Poslanci navrhujú novelu zákona o environmentálnej záťaži, posunuli ju do druhého čítania Rovnako sa týka aj riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy, člena Rady pre štátnu službu, komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorých platové pomery sú naviazané na platové pomery poslanca. Novela sa však nevzťahuje na platové náležitosti generálneho prokurátora, predsedu Súdnej rady, sudcov Ústavného súdu SR a ostatných sudcov, na platy ktorých sú naviazané platy prokurátorov. Vláda návrhom predpokladá úsporu výdavkov štátneho rozpočtu 4,1 milióna eur.

Viac k témam: Národná rada SR, Peter Kažimír, poslanci, zmrazovanie platov
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci rokovali o zmrazení platov ústavných činiteľov, môžu tým ušetriť 4 milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Za odložením hlasovania o návrhu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke na ďalšiu schôdzu Národnej rady SR sú podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nezhody vo vládnej koalícii týkajúce sa liberalizácie podmienok technickej a emisnej kontroly. Opozičná strana tvrdí, že rukojemníkmi nezhôd v koalícii zostávajú naďalej tisícky motoristov. Poslanec parlamentu a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan v utorok na tlačovej besede uviedol, že je nemysliteľné, aby problém so zmiernením pokút za chýbajúcu technickú a emisnú kontrolu vozidla musel čakať na to, aby sa koalícia dohodla na tom, či liberalizovať alebo neliberalizovať trh s prevádzkovateľmi staníc technickej kontroly a pracovísk emisnej kontroly. "Očakávame, že ministerstvo dopravy, ak sa to bude takto ďalej naťahovať, príde konečne s jednoduchým riešením a nebude čakať, až sa vyrieši tento spor v koalícii," povedal Ivan. Rezort by mal podľa neho navrhnúť jednoduchú zmenu v prípade pokút, takú, akú liberáli navrhli už pred vyše rokom.

Pozmeňujúci návrh vyvoláva možnosť korupcie

Ivan si myslí, že netreba čakať s malými zmenami na komplexné zmeny v spomínanom zákone. Konflikt v koalícii v tejto otázke podľa poslanca je, keďže už na schôdzi vlani v novembri sa pri hlasovaní o pôvodnej novele zákona rozhodovalo či niečo vyňať na samostatné hlasovanie alebo nie. Novela, ktorú minister dopravy a výstavby Arpád Érsek vtedy stiahol z rokovania parlamentu, sa týkala iba liberalizácie trhu technickej a emisnej kontroly a tiež zmiernenia pokút za jej neabsolvovanie v určenej lehote. Minister namiesto novely prišiel s návrhom úplne nového zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v cestnej premávke. Odporúčame:
Konanie voči Kiskovi nie je stále ukončené, výbor pre nezlučiteľnosť funkcií žiada informácie Pozmeňujúci návrh poslanca za Smer o obmedzení liberalizácie podľa Ivana vyvoláva možnosť korupcie v budúcnosti pri udeľovaní licencií staníc technickej kontroly. "V rámci rokovania k tomuto novému zákone je 82 zmien z výborov," povedal Ivan s tým, že to bol aj argument preloženia hlasovania na ďalšiu schôdzu. "Ak toto je dôvod na preloženie hlasovania, prečo sme hlasovali vo výboroch pár minút po tom, ako ústavnoprávny výbor prijal nejaké zmeny a na gestorský výbor (pre hospodárske záležitosti) sme to dostali o päť minút potom," upozornil Ivan. Myslí si, že o návrhu zákona bolo potrebné hlasovať na tejto schôdzi o niekoľko dní, a nie čakať na ďalšiu schôdzu.

Nový balíček opatrení EÚ

Ministerstvo dopravy a výstavby SR v súvislosti s presunom hlasovania o návrhu zákona na ďalšiu schôdzu parlamentu informovalo, že legislatívny proces nemôže ovplyvniť a je plne na rozhodnutí poslancov, ako a kedy jednotlivé zákony schvália. "Rokovanie o návrhu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke bolo preložené na ďalšiu schôdzu, naďalej však platí, že účinnosť nového zákona je navrhovaná na 20. mája 2018 z dôvodu povinnej transpozície smerníc EÚ a tento termín sa stíha aj po schválení na nasledujúcej schôdzi," uviedol rezort dopravy pre agentúru SITA. Odporúčame:
Policajné odbory kritizujú návrhy SaS, zvýšenie platov je podľa nich matematicky nesprávne Ministerstvo dopravy pripravilo nový zákon najmä z dôvodu prijatia balíčka opatrení Európskej únie v súvislosti s kontrolami technického stavu vozidiel, nových predpisov upravujúcich schvaľovanie vozidiel a dohľadu nad trhom. Nové európske smernice v tejto oblasti nadobudli účinnosť 20. mája 2014 a členské štáty EÚ boli povinné prijať vlastné vnútroštátne predpisy do 20. mája 2017, pričom uplatňovať ich musia najneskôr do 20. mája 2018. Ak by zákon nebol schválený a príslušná časť nebude účinná do 20. mája, Európska komisia začne konanie voči SR. Návrh zákona má navrhovanú účinnosť pre jednotlivé časti 1. marca a 20. mája 2018, vzhľadom na povinnú transpozíciu smerníc EÚ, a 1. januára 2020 z dôvodu zmeny informačných systémov.

Viac k témam: Arpád Érsek, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Miroslav Ivan, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Rukojemníkmi nezhôd v koalícii sú motoristi, podľa SaS sa nevie zhodnúť na novele o STK © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ATÉNY 6. februára (WebNoviny.sk) - Grécky súd odložil pojednávanie o vydaní ďalšieho Turka, ktorého zadržali pred novembrovou návštevou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Grécku. Muž sa postaví pred súd 6. marca. Súd uviedol, že potrebuje od Turecka viac informácií na to, aby ho mohli vydať do vlasti. Štyridsaťosemročného Naciho Ozpolata Turci obvinili z napojenia na teroristickú organizáciu. Odporúčame:
Salah Abdeslam odmietol prísť na ďalšie súdne pojednávanie, na otázky neodpovedá Muža zadržali spolu s ďalšími ôsmimi osobami podozrivými z napojenia na Revolučnú ľudovú oslobodzovaciu stranu-Front (DHKP-C), ktorú Európska únia považuje za teroristickú organizáciu. Skupina čelí obvineniam z teroristických zločinov alebo držby výbušnín. Obvinenia však popiera. Grécky súd pritom nedávno nepovolil vydanie ďalšieho muža patriaceho do zadržanej deväťčlennej skupiny. Súd vyhlásil, že Turek Mehmet Dogan, ktorý má kurdský pôvod, by mohol po návrate do vlasti čeliť mučeniu alebo inému neľudskému zaobchádzaniu.

Viac k témam: grécko, Naci Ozpolat, súd, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécky súd nevydá do vlasti Turka napojeného na terorizmus, kým nezíska viac informácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner