16. august 2018
Facebook

OTTAWA 7. februára (WebNoviny.sk) - Kanadský premiér Justin Trudeau sa dostal do menšieho sporu s viacerými zahraničnými médiami predovšetkým konzervatívneho razenia vrátane americkej televízie Fox News, ktoré ho kritizovali a zosmiešňovali za jeho údajnú prílišnú snahu bojovať za ženské práva. Jadrom sporu sa stalo jeho minulotýždňové vyjadrenie na charitatívnej akcii v Alberte, kde žene, ktorá použila slovo "mankind" (ľudstvo) povedal, že možno by sa malo radšej hovoriť "peoplekind". Odporúčame:
Premiér Fico uviedol, kedy štát rozdelí sľúbených 50 miliónov eur na internáty

Bol to nevydarený vtip

Na americkej Fox News, ale tiež v britskej ITV či austrálskom denníku Herald Sun za to Trudeau utŕžil kritiku a posmešky a viacero komentátorov mu odkázalo, že to s politickou korektnosťou už preháňa. Kanadský premiér však tvrdí, že jeho vyjadrenie bolo len pokusom o žart. "Bol to nevydarený vtip, a vyzerá to, že sa stal virálnym. Je to pre mňa také malé upozornenie, že by som nemal hovoriť vtipy vždy, keď sa mne samému zdajú smiešne," komentoval situáciu Trudeu. Kanadský premiér sa sám označuje za feministu a medzinárodnú pozornosť vzbudil napríklad tým, keď v roku 2015 predstavil vládu, v ktorej na polovicu ministerských postov nominoval ženy. Na otázku, prečo sa tak rozhodol, odvetil: "Pretože je rok 2015."

Viac k témam: Justin Trudeau, Kanada
Zdroj: Webnoviny.sk - Kanadský premiér sa sám označuje za feministu, s feminizmom to preháňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BELEHRAD 7. februára (WebNoviny.sk) - Srbsko musí znormalizovať svoje vzťahy s Kosovom, pokiaľ sa chce pripojiť k Európskej únii. Uviedol to komisár pre európsku susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn. Komisár po stredajšom stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom povedal, že európsky blok si nepraje prijať spolu so svojimi budúcimi členmi žiadne nevyriešené spory. Odporúčame:
Lietadlá letky slovenského ministerstva vnútra budú k dispozícii všetkým Európanom v núdzi Hahn navštívil Belehrad deň po tom, čo Európska komisia zverejnila novú stratégiu pre západný Balkán, na základe ktorej by Srbsko mohlo do únie vstúpiť v roku 2025. Podmienkou však ostáva uskutočnenie potrebných reforiem. Komisia tiež uviedla, že všetkých šesť nádejných členov musí najprv urovnať svoje spory, až potom môžu očakávať pozvánku. Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova, ktorú jeho bývalá provincia jednostranne vyhlásila v roku 2008. Vučič tvrdí, že akákoľvek budúca dohoda musí byť výsledkom "kompromisu".

Viac k témam: Belehrad, Kosovo, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbsko musí vyriešiť svoj spor s Kosovom, ak chce vstúpiť do únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 7. februára (WebNoviny.sk) - Experti Organizácie Spojených národov tvrdia, že teroristická organizácia al-Káida ostáva "pozoruhodne odolná" a v niektorých krajinách, napríklad v Jemene a Somálsku, dokonca predstavuje väčšiu hrozbu ako Islamský štát. Odporúčame:
Rusi naznačili, že Američania spolupracujú s teroristickou organizáciou al-Káidou Správa expertov monitorujúca sankcie voči obom skupinám uvádza, že odnože al-Káidy "ostávajú aspoň takou vážnou hrozbou " ako Islamský štát v Západnej Afrike i južnej Ázii. V druhej správe experti konštatujú, že Islamský štát naďalej predstavuje "značnú a rozvíjajúcu sa hrozbu vo svete", a to aj napriek porážkam, ktoré v poslednom období utrpel v Iraku, Sýrii a na Filipínach.

Viac k témam: al-Káida
Zdroj: Webnoviny.sk - Al-Káida je v niektorých oblastiach väčšou hrozbou ako Islamský štát, tvrdí OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁHIRA 7. februára (WebNoviny.sk) - Egypt prvýkrát v tomto roku otvoril hraničný priechod s Pásmom Gazy. Dvaja egyptskí predstavitelia v stredu uviedli, že hraničný priechod Rafah bude otvorený tri dni z humanitárnych dôvodov. Predstavitelia hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nemajú oprávnenie poskytovať informácie médiám. Palestínske veľvyslanectvo v Káhire však otvorenie priechodu potvrdilo. Rafah je hlavným spojením Gazy s vonkajším svetom. Odporúčame:
Egypt sprísnil opatrenia proti islamským militantom, pätnástich popravili Na zozname tých, ktorí chcú vycestovať cez Rafah, sú tisíce obyvateľov Gazy. Väčšina z nich sú ľudia, ktorí sa liečia, študenti a držitelia povolenia na pobyt v iných krajinách. Otvorenie priechodu oznámili v čase varovaní, že v Gaze, ktorá je domovom dvoch miliónov ľudí, hrozí zdravotná kríza.Egypt hraničný priechod otvára iba sporadicky. Uzavrel ho v roku 2007, keď moc v Pásme Gazy prevzalo militantné hnutie Hamas.

Viac k témam: Egypt, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Egypt na tri dni otvoril hranice s Pásmom Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka sa dnes na rokovaní klubu vzdal funkcie Odporúčame:
Slovensku podľa OĽaNO hrozí rádioaktívne zamorenie, Drucker vyňal zo zákona jeden odsek Zároveň podľa informácií agentúry SITA oznámil, že odchádza z klubu. Vašečka sa podľa informácií agentúry SITA stal členom KDH a chce sa uchádzať na marcovom sneme o post predsedu hnutia. KDH v osobe Vašečku získava prvého poslanca NR SR v tomto volebnom období.

Bude to zaujímavý boj

Podľa analytika Jána Baránka je dobré, že KDH bude mať viacero kandidátov na predsedu na sneme KDH. „Vašečka je veľmi vážnym kandidátom, pretože má za sebou všetky kresťanské skupiny. Má za sebou podporu biskupov, aj keď nie hlasnú,“ uviedol Baránek pre agentúru SITA. Podľa neho je Vašečka autentický kresťanský politik. „Bude to zaujímavý súboj. Je to dobrá kandidatúra. Ak prinesie víziu spájania kresťanských síl v politike bolo by to na prospech nielen KDH, ale aj Slovenska. SR by si zaslúžila jednu silnú kresťanskú stranu,“ uviedol Baránek s tým, že KDH v osobe Vašečku automaticky získalo aj zastúpenie v parlamente. „To bude prínos pre tú stranu,“ dodal.

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, OĽaNO, Richard Vašečka
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Vašečka odchádza z OĽaNO a údajne sa chce uchádzať o post predsedu KDH © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MEXIKO 7. februára (WebNoviny.sk) - Päť mŕtvol s odrezanými hlavami našli v utorok postupne pred dverami márnice v mexickom meste Guachochi. Ako s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov informovali mexické médiá, najskôr pred márnicou zastavilo terénne auto, z ktorého neznámi muži vyložili dve bezhlavé mŕtvoly posiate guľkami. Odporúčame:
Aktualizované: Manželka príslušníka NAKA zrejme spáchala samovraždu, policajti našli list na rozlúčku O niekoľko hodín neskôr prišlo k márnici iné terénne auto a jeho šofér položil pred dvere márnice ďalšie tri mŕtvoly s odrezanými hlavami, pričom uviedol, že ich našiel pri ceste. Mesto Guachochi leží v mexickom štáte Chihuahua a je súčasťou takzvaného "zlatého trojuholníka", teda územia známeho vysokou produkciou drog.

Viac k témam: Mexiko, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred márnicou v Mexiku našli päť mŕtvol s odrezanými hlavami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 7. februára (WebNoviny.sk) - Biely dom v stredu potvrdil informácie, že americký prezident Donald Trump požiadal ministerstvo obrany, aby sa zamyslelo nad možnosťou zorganizovať veľkú vojenskú prehliadku na počesť americkej armády. Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders by Trump chcel, "aby Američania vzdali hold svojej armáde".

Zvažujú možnosti

V Spojených štátoch pritom doteraz nebolo zvykom organizovať vojenské prehliadky, táto forma oslavy armády a demonštrácie jej sily je v posledných desaťročiach typická skôr pre nedemokratické a autoritárske režimy ako Rusko či Severná Kórea. Odporúčame:
Trump chce prepracovanú vojenskú prehliadku ako vo Francúzsku, zariadiť ju má Pentagon Ministerstvo obrany na Trumpovu žiadosť reagovalo zatiaľ iba s tým, že ju zaregistrovalo. Podľa hovorcu Pentagonu Charlieho Summersa ministerstvo zatiaľ len "zvažuje, aké sú možnosti". Trumpov plán už ostro skritizovali viacerí vplyvní demokrati, senátor Dick Durbin napríklad označil vojenskú prehliadku za "nehorázne vyhadzovanie peňazí". "Nie som si istý, či uctenie si armády je vyhadzovaním peňazí," reagoval na to v stredu pre televíziu MSNBC šéf legislatívneho odboru Bieleho domu Marc Short.

Viac k témam: Biely dom, Donald Trump, Pentagon
Zdroj: Webnoviny.sk - Biely dom to s vojenskou prehliadkou myslí vážne, Pentagon zvažuje odpoveď © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - Ak je v krajine dopyt po práci a krajina to nie je schopná pokryť z vlastných zdrojov, je správne otvoriť trh práce. V parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti to uviedol poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.

Viac pracovnej sily

"Nehovoríme o ľuďoch, ktorí tu chcú brať sociálne dávky, chcú tu ísť pracovať za mzdu, za ktorú by ťažko pracovali Slováci," povedal. Ak podľa neho neuľahčíme príchod Srbov, či Ukrajincov na slovenský pracovný trh, tak na Slovensko prídu Bulhari alebo Rumuni, keďže v Európskej únii platí voľný pohyb pracovnej sily. "Máme právo si povedať podmienky, ale otázka či áno, alebo nie, nie je otázkou vecnou, ale je to čistý populizmus," zdôraznil. Odporúčame:
Premiér Fico uviedol, kedy štát rozdelí sľúbených 50 miliónov eur na internáty Uzavretosť podľa Dostála škodí ekonomike, a platí to nielen o obchode, ale aj o zamestnanosti. "Naša ekonomika potrebuje viac pracovnej sily a nevieme to pokryť z vlastných zdrojov," povedal. Riešením podľa opozičného poslanca nie je neotvoriť pracovný trh na Slovensku, ale neposkytovať investorom štátne stimuly. Upozornil na to, že koaličný návrh novely zákona nielen zjednodušuje podmienky zamestnávania cudzincov z krajín mimo Európskej únie, ale túto oblasť aj sprísňuje.

Obmedzenie zamestnancov mimo EU

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák v novele zákona navrhujú od mája tohto roka zjednodušiť podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie, na Slovensku. Má sa to týkať len vybraných profesií, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a okresov s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5 %. Odporúčame:
Vláda schválila kandidátov do súdnej rady, ktorých navrhla ministerka Žitňanská Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok pracovnej sily, by podľa ich návrhu stanovila komisia na tripartitnej úrovni a bol by zverejnený a ročne aktualizovaný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie by sa mal obmedziť na najviac 30 % z celkového počtu zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa. Krátko po 19:00 predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar ukončil šiesty rokovací deň 26. schôdze NR SR. Poslanci budú v rokovaní pokračovať vo štvrtok od 09:00 druhým čítaním o návrhu novely Zákonníka práce od poslancov za Smer-SD, ktorým sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a cez sviatok a zaviesť príplatky za prácu v sobotu a nedeľu.

Viac k témam: Národná rada SR, Ondrej Dostál
Zdroj: Webnoviny.sk - Otvoriť pracovný trh pre cudzincov je nesprávne, tvrdí poslanec Ondrej Dostál © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

INDIANAPOLIS 7. februára (WebNoviny.sk) - Muža, ktorý podľa prokuratúry v nedeľu opitý pri dopravnej nehode usmrtil bývalého hráča amerického futbalu Edwina Jacksona a ďalšiu osobu, obžalovali zo zabitia a úteku z miesta nehody.

Alkohol v krvi

Neskôr rozšírili obžalobu aj o neoprávnený vstup do krajiny. Stíhaného muža identifikovali ako Manuela Orregu-Savalu, ilegálneho imigranta z Guatemaly, ktorého v minulosti už dvakrát deportovali z USA. V roku 2005 ho odsúdili za vedenie motorového vozidla pod vplyvom v Kalifornii. Odporúčame:
Foto: Havária autobusu s lyžiarmi si vyžiadala 11 obetí, smeroval do strediska na hore Urudag Vyšetrenie na prítomnosť alkoholu preukázalo, že v nedeľu si sadol za volant s dvojnásobne prekročeným povoleným limitom alkoholu v krvi. V prípade dokázania viny mu v najzávažnejších bodoch obžaloby hrozí 20 rokov za mrežami za každý z deliktov, za nerešpektovanie rozhodnutia o deportácii si môže vyslúžiť ďalších 10 rokov federálneho väzenia. Orrego-Savala sa v utorok postavil pred sudcu, ktorý ho poučil o jeho právach. Obžalovaný však vinu poprel: "Nešoféroval som. Neviem, prečo tu stojím," povedal.

Obaja na mieste mŕtvy

Do nešťastného prípadu sa už stihol zamiešať aj prezident Donald Trump, ktorý na twitteri poukázal na imigračný status Orraga-Savalu: "Je hanebné, že ilegálny prisťahovalec zabil hráča Indianapolisu. Toto je iba jedna z mnohých tragédii, ktorým sa dalo zabrániť," uviedol Trump. Jeho konanie sa však nepáči okresnému žalobcovi Terrymu Currymu, ktorý odmietol politizáciu prípadu. Odporúčame:
Aktualizované: Manželka príslušníka NAKA zrejme spáchala samovraždu, policajti našli list na rozlúčku Jackson spolu s vodičom služby Uber stáli vedľa auta na diaľnici v Indianapolise, keď do nich vrazil spomenutý 37-ročný muž v dodávke. Obaja boli na mieste mŕtvy. Orrego-Savala sa po nehode pokúsil utiecť po vlastných, zakrátko ho však chytili. Dvadsaťšesťročný Jackson pôsobil v miestnom tíme Colts.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Obžalovali muža, ktorý opitý zrazil bývalého hráča amerického futbalu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VATIKÁN 7. februára (WebNoviny.sk) - Emeritný pápež Benedikt XVI. uviedol, že mu ubúda síl a je "na púti domov". Benedikt napísal krátky list pre taliansky denník Corriere della Sera po tom, čo sa čitatelia zaujímali o to, ako sa má. Denník odpoveď zverejnil v stredu, len niekoľko dní pred piatym výročím jeho prekvapivého oznámenia abdikovať z 11. februára 2013. Odporúčame:
Pápež František vyzval na boj proti nenávisti a ľahostajnosti, v prejave hovoril aj o holokauste Deväťdesiatročný Benedikt napísal, že je dojatý toľkým záujmom: "Môžem len povedať, že zatiaľ čo mojich fyzických síl pomaly ubúda, vnútorne som na púti domov." Emeritný pápež sa poďakoval čitateľom, že sa oňho zaujímajú a označil za "milosť" byť obklopený toľkou láskou "na tomto poslednom úseku cesty."

Viac k témam: Benedikt XVI, Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk - Emeritný pápež Benedikt XVI. tvrdí, že je v poslednej fáze života © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner