16. august 2018
Facebook

KÁBUL 8. februára (WebNoviny.sk) - Rusko vo štvrtok obvinilo Spojené štáty, že podporuje presun teroristov zo Sýrie a Iraku do Afganistanu, alebo prinajmenšom sa mu aspoň nečinne prizerá.

Zbrane dopravujú vrtuľníkmi bez riadneho označenia

Obvinenie zaznelo len deň po tom, ako Moskva obvinila "istú technologicky vyspelú krajinu" z podpory teroristov v Sýrii, čím podľa zahraničných médií tiež myslela Spojené štáty. "Je pozoruhodné, že samotní teroristi, ako aj ich zbrane, sú podľa mnohých svedectiev zo strany očitých svedkov dopravovaní na územie Afganistanu vrtuľníkmi bez riadneho označenia," povedal pre ruskú tlačovú agentúru TASS vyslanec Kremľa pre Afganistan a bývalý ruský veľvyslanec v Kábule Zamir Kabulov. Odporúčame:
Rusko podľa exprezidenta Busha zasahovalo do americkej kampane, sú na to jasné dôkazy "Keďže oblohu nad Afganistanom má plne pod kontrolou NATO, máme veľmi dobrý dôvod byť presvedčení, že v tom majú prsty. Alebo prinajmenšom proti týmto letom nezasahujú - napriek tomu, že to Washington aj Brusel popiera," povedal ruský diplomat. V stredu ruská armáda obvinila istú "technologicky vyspelú krajinu alebo krajiny", že v Sýrii spolupracuje s teroristickou organizáciou al-Kájda v boji proti ruským jednotkám. Moskva síce túto krajinu alebo krajiny nemenovala, podľa agentúry AP však poukazovala na Spojené štáty, ktoré Rusko už v minulosti opakovane obviňovalo, že v Sýrii ochraňuje teroristov z al-Kájdy.

Teroristi vrazia sponzorom dýku do chrbta

Spojené štáty to odmietajú. Rusko a sýrsky prezident Baššár al-Asad, na ktorého strane ruské vojská v Sýrii bojujú, podľa pozorovateľov často označujú za teroristov akýchkoľvek al-Asadových odporcov. "Teroristi z al-Kájdy sa stali oddanými služobníkmi v rukách jednej alebo viacerých technologicky vyspelých krajín, ktorým sa nepáči, že Rusko zohráva v Sýrii kľúčovú úlohu," vyhlásil v stredu hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Reagoval tak na sobotňajšie zostrelenie ruského lietadla nad Sýriou zo strany bojovníkov al-Kájdy. Odporúčame:
Rusi naznačili, že Američania spolupracujú s teroristickou organizáciou al-Káidou Ruská armáda podľa neho vyšetruje, odkiaľ majú teroristi takéto zbrane. Krajinám, ktoré údajne spolupracujú s al-Kájdou, podľa Konašenkova hrozí, že teroristi "vrazia svojím sponzorom dýku do chrbta".

Viac k témam: Afganistan, al-Káida, Baššár al-Asad, NATO, Rusko, teroristi, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko obvinilo Spojené štáty, že podporuje presun teroristov do Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 8. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) odsudzujú turecký vojenský útok v kurdskej oblasti na severe Sýrie a zatknutie stoviek ľudí, ktorí sa odvážili kritizovať túto operáciu. V rezolúcii, ktorú prijali vo štvrtok, europoslanci zároveň Turecko vyzvali, aby zrušilo výnimočný stav, ktorý v krajine platí od neúspešného pokusu o vojenský prevrat z roku 2016. Členovia EP tvrdia, že výnimočný stav sa zneužíva na "potláčanie legitímnej a nenásilnej opozície". Odporúčame:
Americký minister zahraničia Rex Tillerson navštívi Turecko, na stretnutí budú riešiť Kurdov Europoslanci uviedli, že poskytovanie peňazí Turecku v rámci pomoci pri príprave krajiny na členstvo v Európskej únii by sa malo podmieniť tým, že Ankara zlepší situáciu v oblasti ľudských práv, demokracie a právneho štátu.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament, Kurdi, Sýria, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanci odsúdili útok Turecka v kurdskej oblasti, žiadajú zrušiť výnimočný stav v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ABÚ ZABÍ 8. februára (WebNoviny.sk) - Bývalý americký prezident George W. Bush vo štvrtok vyhlásil, že nepochybuje o ruských pokusoch zasahovať do predvolebnej kampane pred americkými prezidentskými voľbami na strane Donalda Trumpa. "Sú úplne jasné dôkazy, že Rusi zasahovali," vyhlásil Bush počas návštevy v metropole Spojených arabských emirátov Abú Zabí. "Či sa im podarilo ovplyvniť výsledok, to je už iná otázka," dodal. Odporúčame:
Biely dom to s vojenskou prehliadkou myslí vážne, Pentagon zvažuje odpoveď Podľa Busha si na ruského prezidenta Vladimira Putina treba dať pozor. "On má v ramene zabudovaný čip. Je nešťastný z rozpadu Sovietskeho zväzu a preto väčšina vecí, ktoré robí, je zameraná na obnovenie sovietskej hegemónie," vyhlásil americký exprezident. Bush, ktorý bol americkým prezidentom v rokoch 2001 až 2009, bol pritom na začiatku svojho prvého mandátu Putinom očarený. "Pozrel som sa tomu človeku do očí a zistil som, že je veľmi priamy a dôveryhodný," vyhlásil po ich prvom stretnutí v roku 2001. Odporúčame:
Rusi naznačili, že Američania spolupracujú s teroristickou organizáciou al-Káidou Bush sa vo štvrtok vyjadril aj k Trumpovej politike v oblasti prisťahovalectva a vyhlásil, že so súčasným prezidentom nesúhlasí. "Američania nebudú zbierať bavlnu v štyridsaťstupňových horúčavách. Ale existujú ľudia, ktorí chcú zabezpečiť jedlo pre svoju rodinu a ktorí to sú ochotní robiť. Mali by sme sa im poďakovať a privítať ich," povedal Bush o prisťahovalcoch.

Viac k témam: Donald Trump, George W. Bush, prezidentské voľby v USA, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko podľa exprezidenta Busha zasahovalo do americkej kampane, sú na to jasné dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ŠTRASBURG 8. februára (WebNoviny.sk) - Európsky parlament vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzval na dôsledné prehodnotenie striedania letného a zimného času v Európskej únii (EÚ), ktoré by mohlo viesť k jeho zrušeniu. Ako informujú v tlačovej správe na oficiálnej webstránke parlamentu, uznesenie si všíma negatívny postoj časti verejnosti k marcovému a októbrovému striedaniu letného a zimného času, ktorý sa prejavil aj prostredníctvom občianskych iniciatív.

Negatívne účinky striedania času

Žiadna z početných vedeckých štúdií síce nedospela k definitívnym záverom, poukázali však na negatívne účinky striedania času na zdravie ľudí, uvádza sa v schválenom texte. Odporúčame:
Slovenskí europoslanci sú proti prerozdeleniu mandátov po odchode britských poslancov Poslanci preto vyzvali Európsku komisiu, aby prehodnotila súčasnú smernicu a v prípade potreby predložila návrh na jej zmeny. Uznesenie schválili 384 hlasmi za, pričom 153 poslancov bolo proti a 12 sa zdržalo. Parlament však zároveň zdôraznil, že Únia si musí zachovať jednotný časový režim. Rozhodnutie o zrušení či zachovaní striedania letného a zimného času sa teda musí podľa poslancov vzťahovať na všetky členské štáty EÚ.

Efektívne fungovanie trhu EÚ

Jarnú a jesennú zmenu času v EÚ v súčasnosti zosúlaďuje smernica o úprave letného času z roku 2001. Tá stanovuje deň a čas začiatku a konca obdobia letného času v celej Únii. Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ. Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty. Neprirodzená zmena spánkového rytmu však môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka. Veľké ťažkosti zažívajú ľudia postihnutí autizmom.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament, letný čas
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament navrhuje zrusiť striedanie času, zostane zimný alebo letný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 8. februára (WebNoviny.sk) - Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU) vo štvrtok ako prvá zo strán, ktoré by mali byť súčasťou budúcej nemeckej vlády, schválila koaličnú dohodu.

Jednohlasné schválenie koaličnej zmluvy

Ako informovalo viacero vysokopostavených členov strany, vedenie CSU schválilo koaličnú zmluvu jednohlasne. Hlavná strana dvojbloku CDU/CSU, teda Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, by mala koaličnú zmluvu schváliť na straníckom kongrese, ktorý sa uskutoční 26. februára. Ani v CDU sa nepredpokladá žiadna dramatická voľba a koaličná zmluva by v Merkelovej strane mala bez problémov prejsť, hoci isté výhrady sa medzi predstaviteľmi CDU už objavili. Niektorí z nich napríklad nie sú spokojní s tým, že strana by mala v budúcej vláde stratiť ministerstvá financií aj vnútra.

Ostrý spor o koaličnom vstupe

Neistý výsledok však zatiaľ veští hlasovanie v Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD), ktorá si dáva koaličnú zmluvu schváliť v hlasovaní medzi všetkými svojimi 463 723 členmi. Výsledok vnútrostraníckeho hlasovania sa očakáva 4. marca. Odporúčame:
Merkelová sa dohodla so Schulzom na koalícii, dohodu musia ešte schváliť sociálni demokrati Medzi sociálnymi demokratmi je ostrý spor o to, či má strana vstúpiť do koalície, pričom časť straníkov argumentuje, že ďalšia koalícia s CDU/CSU môže stranu pripraviť o veľkú časť voličskej podpory. Proti členstvu strany vo vláde je najmä jej ľavicové krídlo a najaktívnejším odporcom je stranícka mládežnícka organizácia. Tá dokonca začala koncom januára organizovať masový expresný nábor nových členov, ktorých pri vstupe do strany rovno nabádala, aby hlasovali proti jej budúcemu členstvu v koalícii s CDU/CSU.

Viac k témam: Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, CSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska, Horst Seehofer, Martin Schulz, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk - Koaličnú dohodu schválila prvá strana, u sociálnych demokratov sa očakáva neistý výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci hnutia OĽaNO ani nie po roku skúsia v parlamente opäť presadiť svoj návrh na zvýšenie daňového bonusu na deti pre pracujúcich rodičov.

Návrh neprešiel minulý rok

S rovnakým návrhom totiž neuspeli v júni minulého roka. Ak by suma životného minima zostala v roku 2019 rovnaká ako v tomto roku, daňový bonus na prvé dieťa by bol podľa návrhu 21,56 eura, na druhé dieťa 43,12 eura a na tretie a každé ďalšie dieťa 64,68 eura mesačne. Odporúčame:
Podmienky náhradného výživného sa zmenili, v určitých situáciách sa môže aj stratiť nárok Pri troch deťoch by si tak daňovník mohol znížiť daň z príjmov o ďalších 64,68 eura, teda o 776,16 eura ročne. Predkladatelia sa pri opakovanom predložení návrhu opierajú aj o nedávne vyjadrenia ministra financií Petra Kažimíra, že Slovensko čakajú tri ekonomicky najlepšie roky za poslednú dekádu.

Pomocná ruka pre mladé rodiny

Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii poslanec za OĽaNO Eduard Heger, ak rastú príjmy štátu, mal by vedieť podať pomocnú ruku mladým rodinám. Ako dodal, jeho schválenie by pre štátnu kasu mohlo znamenať dodatočné náklady až 170 mil. eur. "Rozumieme, že to nie je najmenšia suma, ale otvára to otázky a sme pripravení o tom rokovať," povedal. Návrh novely zákona o dani z príjmov je na programe aktuálnej schôdze Národnej rady SR. Poslanci by o ňom mali rokovať v najbližších dňoch.

Viac k témam: daňový bonus, Eduard Heger, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Hnutie OĽaNO sa opäť pokúsi zvýšiť daňový bonus na deti, opiera sa aj o vyjadrenia ministra Kažimíra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) - Ďalší spor o vyplatenie miliónovej zmenky medzi spoločnosťou Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána Kočnera a na druhej strane Pavla Ruska a spoločnosti Markíza Slovakia začal vo štvrtok prejednávať Okresný súd Bratislava V. Tentokrát ide o zmenku v hodnote 8 298 479 eur. Ako na súde uviedol právny zástupca žalovateľa, ktorým je Kočnerova spoločnosť, spolu s danou sumou požadujú vyplatiť aj úrok z omeškania od júna 2016 vo výške šesť percent.

Pochybnosti o pravosti zmenky

Právny zástupca spoločnosti Markíza Slovakia Tomáš Kamenec však na pojednávaní vyhlásil, že má pochybnosti o pravosti zmenky, špeciálne o tom, že bola podpísaná v júni roku 2000, ako tvrdí žalobca. Podľa neho mohlo k podpisu zmenky dôjsť neskôr, teda v čase, keď už Rusko nemal právo vystupovať aj v mene TV Markíza. Preto požadoval, rovnako ako v prípade zmenky za 26 miliónov eur, aby jej pravosť preskúmali zahraniční odborníci. S tým nesúhlasí žalobca, podľa ktorého by v prípade prevozu zmenky do zahraničia mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Argumentuje tiež tým, že zahraniční odborníci nie sú zapísaní v slovenskom zozname súdnych znalcov.

Licencia televízie bola vraj ohrozená

Pred súdom vo štvrtok vo veci vypovedal aj žalovaný v prvom rade Pavol Rusko. Ten priznal podpis spolu štyroch zmeniek s tým, že "ak by som zmenky nepodpísal v roku 2000, nebola by TV Markíza". Podľa Ruska je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka Silvia Volzová, ktorej vinou sa televízia dostala do exekúcie. "Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, akým tomu predísť, bol podľa Ruska kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tým spôsobom, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď, a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli konkrétne predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. Odporúčame:
Rajtár podal trestné oznámenie pre podozrivé prevody bytov medzi Kočnerovými spoločnosťami "Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," povedal Rusko s tým, že návrh na spôsob kúpy Gamatexu mu prezentoval právnik Ernest Valko, ktorý bol vtedy aj podpredsedom licenčnej rady. Podľa Ruska ho práve on upozornil, že prechodom licencie na Gamatex by mohlo nakoniec dôjsť k jej zrušeniu. Rusko nakoniec podpísal spolu štyri zmenky, pričom dve boli každá na 500 miliónov korún a ďalšie dve boli záložné v prípade, že by nedošlo k vyplateniu prvých dvoch. Vtedy však podľa neho mala samotná Markíza, k záchrane ktorej podpis dopomohol, hodnotu 10 miliárd korún.

Jediné riešenie situácie pre televíziu

Právnik Markízy poukazoval na to, že zmenky neboli evidované v oficiálnom účtovníctve spoločnosti Markíza, na čo Rusko odpovedal: "Vôbec som sa tým netrápil." Podľa vlastných slov ich podpisoval len za prítomnosti Valka, pričom sa o podpise zmienil aj americkému vlastníkovi spoločnosti, pod ktorú spadala televízia. Inak podpis s nikým nekonzultoval. Na otázku, či pri predaji svojho podielu v spoločnosti povedal kupujúcim o existencii zmeniek, odpovedal: "Keď si myslia, že sú poškodení, nech ma žalujú." Rusko podľa vlastných slov trvá na tom, že v tom čase bol podpis zmeniek jediné riešenie situácie a vďaka nemu televízia funguje dodnes. Na otázku, aký je jeho vzťah s Mariánom Kočnerom, ktorý bol na dnešnom pojednávaní tiež prítomný, odpovedal, že ambivalentný, ľahostajný. "Nie sme žiadni kamaráti, ale jeden druhému sme to na rozdiel od iných ani netvrdili," dodal. Odporúčame:
Video: Rusko a Černák sa stretli, polícia konfrontovala ich výpovede v kauze objednávky vraždy Po skončení Ruskovej výpovede pojednávanie sudkyňa odročila na 22. februára, keď má byť vypočutý Marián Kočner a tiež znalec, ktorý na žiadosť žalujúceho vypracoval posudok o pravosti zmenky. Na rovnakom súde sa zároveň pojednáva spor o vyplatenie zmenky za 26 miliónov eur. V prípade zvyšných dvoch zmeniek sa pojednávanie ešte nezačalo.

Viac k témam: Marián Kočner, Pavol Rusko, Silvia Volzová, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Kočner opäť žiada vyplatiť milióny eur, podľa Ruska môže za podpis zmenky Volzová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 8. februára, 17:00
BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) - Sociálna poisťovňa podľa poslankyne NR SR za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej celé roky okráda invalidných dôchodcov o vyššie penzie. Ako uviedla na štvrtkovej tlačovej besede, podľa zákona o sociálnom poistení mala poisťovňa z vlastného podnetu prepočítať dôchodky invalidných penzistov, ktoré boli priznané do konca roka 2003. Nový zákon o sociálnom poistení pritom podľa opozičnej poslankyne priniesol výhodnejší výpočet invalidných dôchodkov, keďže už neobmedzoval výšku zárobku, ktorá sa brala pri výpočte penzie do úvahy. "Mali byť takto prepočítané všetky invalidné dôchodky," upozornila.

Prepočet invalidných dôchodkov

V roku 2015 sa podľa Nicholsonovej na Sociálnu poisťovňu obrátilo päť invalidných dôchodcov so žiadosťou o prepočet výšky invalidnej penzie podľa zákona o sociálnom poistení. Poisťovňa týmto dôchodcom vyhovela. "V jednom prípade sa invalidný dôchodok jednej invalidnej dôchodkyne zvýšil o 200 eur mesačne," povedala. Odporúčame:
Aktualizované: Danko reagoval na petíciu odborárov o stanovení maximálneho veku pre odchod do dôchodku Takéto zvýšenie pritom tejto osobe podľa Nicholsonovej patrilo od roku 2006. "Minimálne v roku 2015, keď sa na ňu obrátilo päť invalidných dôchodcov, a žiadali prepočítať svoj invalidný dôchodok, minimálne vtedy mala Sociálna poisťovňa spozornieť a mala to urobiť plošne," uviedla.

Žaloba o náhradu škody

Liberálna poslankyňa preto vyzvala všetkých invalidných dôchodcov, ktorým bola invalidná penzia priznaná do roku 2003, aby Sociálnu poisťovňu požiadali o prepočet výšky svojej invalidnej penzie podľa zákona o sociálnom poistení. "Nevieme, koľkých ľudí sa to môže týkať," povedala Nicholsonová. Podľa nej sa to týka aj vdov a sirôt po invalidných dôchodcoch, ktorí takisto môžu požiadať o prepočet vdovských a sirotských dôchodkov vypočítaných z invalidných penzií. Ak by podľa Nicholsonovej nastal problém a Sociálna poisťovňa by týmto žiadostiam nevyhovela, ľudia sa môžu obrátiť na súd a žalovať poisťovňu o náhradu škody.

Výpočet bol urobený správne

Sociálna poisťovňa tvrdenia poslankyne Nicholsonovej považuje za šírenie poplašnej správy, ktorou uviedla do omylu tisícky invalidných dôchodcov. Na podpredsedníčku NR SR podá trestné oznámenie. "Sociálna poisťovňa pri prepočte invalidných dôchodkov postupovala presne podľa zákona a prepočítala všetky invalidné dôchodky, ktoré spĺňali na tento krok zákonom stanovené podmienky," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder. Ako uvádza, poisťovňa rešpektovala vtedy nový zákon o sociálnom poistení, ktorý bol účinný od januára 2004, ako aj nález Ústavného súdu SR z roku 2006. V danom období v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR v prospech invalidných dôchodcov prepočítala v rokoch 2006 až 2008 vyše 80 tisíc invalidných dôchodkov. Odporúčame:
Priemerná výška doživotného dôchodku z 2. piliera bola 23,92 eura "Sociálna poisťovňa ubezpečuje všetkých poberateľov invalidných dôchodkov, že ich výpočet bol urobený správne a zodpovedá posúdeniu ich zdravotného stavu, resp. miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a obdobiam ich dôchodkového poistenia," uviedla poisťovňa. Tvrdenia liberálnej poslankyne o tom, že Sociálna poisťovňa okráda invalidných dôchodcov, sú podľa poisťovne klamstvom a nezodpovedným zavádzaním verejnosti, ktorým zneužívajú túto tému na vlastný politický prospech a zviditeľnenie sa.

Viac k témam: invalidný dôchodok, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizácia: Sociálna poisťovňa oberá dôchodcov o vyššie penzie, tvrdí Nicholsonová a žiada o prepočítanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) - Budúca výstavba diaľnic a rýchlostných ciest, ale aj opravy ciest v správe štátu a jednotlivých krajov patrili k hlavným témam prvého stretnutia ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka s ôsmimi novými predsedami samosprávnych krajov. V sídle rezortu dopravy vo štvrtok hovorili aj o podpore železničnej dopravy a budúcnosti integrácie verejnej osobnej dopravy, ako aj o rozvoji železníc a podpore cestovného ruchu. "Dohodli sme sa, že budeme spoločne postupovať pri rozvoji infraštruktúry v krajoch. Súčasne máme v pláne posilniť spoluprácu medzi ministerstvom a krajmi aj na odbornej úrovni," informoval o stretnutí so županmi minister Érsek.

Téma dlhovej brzdy pre výstavbu ciest

Ďalšie stretnutia na tejto úrovni sa podľa neho uskutočnia v regiónoch alebo opäť na ministerstve dopravy. Minister a predsedovia krajov sa zhodli, že výstavba a údržba infraštruktúry sa má riešiť na základe odborných argumentov, a nie na základe politického presvedčenia. Odporúčame:
Foto: Na D1 sa prevrátil kamión, diaľnica bola v smere do Bratislavy neprejazdná (aktualizované) Érsek počas rokovania opäť pripomenul tému prípadného otvorenia dlhovej brzdy pre výstavbu dopravnej infraštruktúry. Dôvodom je, že finančné prostriedky Európskej únie v tomto programovom období sú už vyčlenené na rozostavané úseky diaľnic a niektoré pripravované rýchlostné cesty či na modernizáciu železničných tratí. Zdroje štátneho rozpočtu na dopravné projekty sú pritom obmedzené.

Kolabujúca doprava v kraji

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na stretnutí s ministrom spomenul všetky najpálčivejšie otázky dotýkajúce sa kolabujúcej dopravy v kraji. Odporúčame:
Slovensko chce od zahraničných vodičov vymáhať pokuty, pravidlá EÚ to však neumožňujú "Hovorili sme o dvoch diaľničných križovatkách Studienka a Rohožník, o dopravnom železničnom uzle v Bratislave. Hovorili sme o Senci a diaľničnej križovatke Triblavina, o rozširovaní diaľnice D1, o pokračovaní projektu výstavby D4 a R7, o štvorprúdovej seneckej ceste, a taktiež o obchvate Modry a Pezinka," povedal Droba. Dotkli sa aj plánovaného rozšírenia električkovej trate v bratislavskej Petržalke a tiež uvažovanej osobnej dopravy po Dunaji.

Viac k témam: Arpád Érsek, cesty, Juraj Droba, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, župan
Zdroj: Webnoviny.sk - Župani rokovali s ministrom Érsekom o výstavbe a opravách ciest, otvorili tému dlhovej brzdy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

NEW YORK 8. februára (WebNoviny.sk) - Americká spoločnosť Twitter Inc. prevádzkujúca rovnomennú mikroblogovaciu sieť prvý raz za svoju takmer dvanásťročnú históriu vykázala zisk. Hospodárskym výsledkom za 4. kvartál prekonala opatrné očakávania trhu. Čistý zisk firmy za október až december bol v sume 91 mil. USD čiže 12 centov na akciu. Upravený zisk bol 19 centov na akciu. Prekonal tak očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že bude 14 centov na akciu. Tržby firmy posilnili o 2 percentá na 732 mil. USD. Aj ich objemom Twitter prekonal očakávania analytikov oslovených v prieskume spoločnosti FactSet, ktorí predpovedali, že budú na úrovni 687 mil. USD. Odporúčame:
Strata automobilky Tesla sa strojnásobila na rekordné, takmer dve miliardy dolárov Počet užívateľov mikroblogovacej siete však stagnoval. Firma uviedla, že v posledných troch mesiacoch vlaňajška mala v priemere 330 mil. aktívnych užívateľov mesačne. Ich počet sa tak oproti tretiemu štvrťroku nezmenil. Nenaplnil sa odhad trhu, že Twitter v štvrtom kvartáli minulého roka aktívne využívalo v priemere 333 mil. ľudí. Hodnota akcií firmy Twitter po zverejnení výsledkov za október až december vo štvrtok pred otvorením riadneho obchodovania na americkej burze vzrástla o 21 percent.

Viac k témam: Twitter, zisk
Zdroj: Webnoviny.sk - Twitter dosiahol prvýkrát vo svojej histórii zisk, počet užívateľov však stagnuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner