16. august 2018
Facebook

MYS CANAVERAL 9. februára (WebNoviny.sk) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil v piatok fotografie z doteraz najvzdialenejšieho bodu vo vesmíre, aké sa ľudstvu podarilo odfotografovať. Rekord vytvorila sonda New Horizons, ktorá 5. decembra odfotografovala najprv vzdialenú hviezdokopu pomenovanú Studňa prianí a o necelé dve hodiny nato svoj vlastný rekord ešte prekonala, keď odfotografovala dva objekty v Kuiperovom páse, pomenované 2012 HZ84 a 2012 HE85.

Primárnym cieľom Pluto

Fotografie vznikli vo vzdialenosti 6,12 miliárd kilometrov od Zeme a New Horizons tak prekonala sondu Voyager 1, ktorá držala rekord za najvzdialenejší fotografický počin doteraz. Bola ním fotografia známa ako Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka), ktorú Voyager 1 nasnímal v roku 1990 a ktorá zobrazuje našu planétu ako miniatúrnu bodku videnú z vesmíru, zo vzdialenosti 6,06 miliardy kilometrov. Primárnym cieľom sondy New Horizons bola trpasličia planéta Pluto, okolo ktorej preletela v roku 2015. Momentálne sonda prelietava Kuiperovým pásom, teda pásmom drobných planétiek a iných telies na okraji našej Slnečnej sústavy, pričom sa vzďaľuje od Zeme rýchlosťou viac ako milión kilometrov za deň.

Stav elektronickej hibernácie

Jej ďalším cieľom je malé ľadové teleso na okraji Slnečnej sústavy, známe zatiaľ iba pod súpisným názvom (486958) 2014 MU69, ku ktorému doputuje 1. januára 2019. Momentálne je sonda v stave takzvanej "elektronickej hibernácie" a riadiace stredisko ju "prebudí" až v júni. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky phys.org a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, sonda New Horizons, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - NASA zverejnila doposiaľ najvzdialenejšie snímky vesmíru, poslala ich sonda New Horizons © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

PRAHA 9. februára (WebNoviny.sk) - Autobus, ktorý viezol v piatok popoludní na východe Čiech štyridsať detí, začal počas jazdy horieť. Informuje o tom český spravodajský portál Novinky.cz. Požiar zachvátil autobus pri Novej Vsi v okrese Chrudim v Pardubickom kraji. Príčinou bola podľa hasičov chyba na elektroinštalácii. Na mieste nehody zasahovali štyri jednotky hasičov. Žiadne z detí neutrpelo zranenia a všetkým bola zabezpečená náhradná doprava.

Viac k témam: autobus, Česká republika, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Autobus plný detí zachvátil počas jazdy požiar, zasahovali štyri jednotky hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁBUL 9. februára (WebNoviny.sk) - V Afganistane v piatok neznámi ozbrojenci zaútočili na dva rôzne kriketové zápasy, zabili troch ľudí a ďalších šiestich zranili. Oba útoky sa odohrali vo východoafganskej provincii Nangarhár a v oboch prípadoch útočníci na diaľku odpálili výbušniny umiestnené na športovisku. Ako informoval hovorca guvernéra Nangarháru, pri útoku, ktorý sa uskutočnil v oblasti Bati Kot, zahynuli traja kriketoví hráči a zranenia utrpeli dvaja diváci. Ďalší štyria diváci boli zranení na zápase v neďalekej oblasti Chogjani. K útokom sa zatiaľ nikto nepriznal, podľa agentúry AP za nimi môže stáť Taliban rovnako ako Islamský štát, keďže v provincii operujú obe tieto skupiny.

Viac k témam: Afganistan, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Afgánski ozbrojenci zaútočili na kriketové zápasy, zabili troch ľudí a viacerých zranili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR neschválili na záver 27. mimoriadnej schôdze návrh uznesenia k dlhodobému plánu a aktuálnemu plánu modernizácie Ozbrojených síl SR. Dôvodom zvolania mimoriadneho zasadnutia parlamentu boli podozrenia opozičných poslancov z nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi pri nákupoch vojenskej techniky. Na zasadnutí sa zúčastnil aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý vysvetľoval poslancom postupy ministerstva pri jednotlivých projektoch prezbrojenia armády. Odporúčame:
Ozbrojeným silám chýba systémová modernizácia, tvrdí Gajdoš a reaguje aj na Krajniaka Gajdoš opozícii počas schôdze povedal, že postup ministerstva je pri jednotlivých projektoch v súlade so súčasnou legislatívou a jeho rezort sa snaží iba nájsť čo najlepšie riešenia. Viacerí z predkladateľov po Gajdošových argumentoch uznali, že ministrovi dôverujú a debata by sa mala presunúť z pléna národnej rady medzi odborníkov a bezpečnostných expertov. Z celkového počtu 111 prítomných poslancov hlasovali za prijatie návrhu uznesenia 45 poslancov, 57 boli proti prijatiu a deviati sa zdržali hlasovania. Odporúčame:
Nikto na ministerstve obrany nechce kupovať starú sovietsku techniku, vyhlásil Danko Poslanci budú pokračovať v riadnom programe v utorok 13. februára prerušenou 26. schôdzou.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, NR SR, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci neprijali návrh uznesenia k dlhodobému plánu rozvoja ozbrojených síl © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KODAŇ 9. februára (WebNoviny.sk) - Dánsky korunný princ Frederik v piatok opustil kórejský Pjongčang, dejisko zimných olympijských hier 2018. Dôvodom náhleho odchodu domov bolo vážne zhoršenie zdravotného stavu jeho otca - princa Henrika, manžela kráľovnej Margaréty II. Osemdesiattriročného Henrika hospitalizovali 28. januára s pľúcnou infekciou, zároveň mu v ľavej časti pľúc objavili nezhubný nádor. Členovia rodiny ho v piatok navštívili v nemocnici v Kodani. Odporúčame:
Foto: Veľkolepý otvárací ceremoniál odštartoval ZOH 2018 v Pjongčangu Frederik, ktorý je členom Medzinárodného olympijského výboru, opustil Pjongčang ešte pred piatkovým slávnostným otváracím ceremoniálom.

Viac k témam: Dánsko, Dánsky princ Frederik, ZOH Zimné olympijské hry 2018 Pjongčang
Zdroj: Webnoviny.sk - Dánsky princ opustil Pjongčang ešte pred slávnostným otvorením zimných olympijských hier © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - V obci Jablonec (okres Pezinok) zrazilo auto 13-ročné dievča, na miesto privolali leteckých záchranárov z Bratislavy. Ako informovala agentúru SITA Zuzana Hopjaková, k nehode, ktorá sa stala v piatok popoludní, letel vrtuľník leteckých záchranárov. Po pristátí na mieste si lekár prevzal do starostlivosti mladú pacientku, ktorá mala vážne poranenú hlavu, dolnú končatinu a bola v bezvedomí. Poskytol jej neodkladnú zdravotnú starostlivosť, po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bola síce v stabilizovanom stave, no s vážnym poranením hlavy. Dievča letecky previezli na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Viac k témam: leteckí záchranári, nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - V okrese Pezinok auto zrazilo 13-ročné dievča, s vážnym poranením ho previezli do nemocnice © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PJONGČANG 9. februára (WebNoviny.sk) - K nečakanému kroku sa v piatok počas otváracieho ceremoniálu XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu odhodlal juhokórejský prezident Mun Če-in. Po tom, ako hlásateľ oficiálne privítal Muna a prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha a obaja predstavitelia si začali podávať ruky s politikmi usadenými okolo nich, juhokórejský prezident sa zrazu otočil dozadu a potriasol si rukou s Kim Jo-džong, mladšou sestrou úhlavného nepriateľa Južnej Kórey, severokórejského vodcu Kima Čong-una. Sestra severokórejského vodcu je historicky vôbec prvou členkou dynastie ovládajúcej Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), ktorá kedy navštívila Južnú Kóreu od kórejskej vojny v rokoch 1950 až 1953. Medzi juhokórejským prezidentom a japonským premiérom Šinzóm Abem sedel počas otváracieho ceremoniálu aj americký viceprezident Mike Pence, ten však Kimovej sestre ruku nepodal a svetové médiá si všímajú, že medzi nimi neprebehla ani žiadna interakcia vrátane očného kontaktu. Odporúčame:
Foto: Veľkolepý otvárací ceremoniál odštartoval ZOH 2018 v Pjongčangu Juhokórejskí a severokórejskí športovci vkročili na štadión v rámci defilé jednotlivých reprezentácií ako jedna delegácia, pod spoločnou vlajkou zobrazujúcou modrý Kórejský polostrov na bielom podklade. Agentúra AP pripomína, že tento jav nie je až natoľko výnimočný, keďže podobne sa oba tímy zachovali už viackrát v minulosti a ako jeden tím vpochodovali na štadión napríklad aj na otváracom ceremoniáli letnej olympiády v Sydney v roku 2000.

Ďalším krokom smerujúcim k zmierneniu napätia medzi oboma krajinami je aj vytvorenie spoločného ženského hokejového tímu pre olympiádu v Pjongčangu, ktorý pozostáva z 23 juhokórejských a dvanástich severokórejských hokejistiek. Severná Kórea vyslala do Pjongčangu takmer 500-člennú delegáciu, v ktorej je okrem športovcov, funkcionárov, umelcov a novinárov aj 230-členný tím fanúšikov.

Viac k témam: Južná Kórea, Kim Jo-džong, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Mun Če-in, ZOH Zimné olympijské hry 2018 Pjongčang
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Juhokórejský prezident sa odhodlal k nečakanému kroku, podal ruku sestre Kima Čong-una © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Na prípade podnikateľa Ladislava Bašternáka sa lámu základy spravodlivosti. Povedal to na piatkovej tlačovej besede poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár po tom, čo si Bašternák uplatnil účinnú ľútosť a teraz je prípad v rukách prokurátora, ktorý má rozhodnúť, či jeho účinnú ľútosť uzná. "Účinná ľútosť je na takýto prípad absolútne neuplatniteľná, rozhodol o tom minulý rok v auguste aj Ústavný súd SR, keď v identickom prípade povedal, že keď nedoplatíte daň, môžete si ľútosť uplatniť, ale v prípade fiktívneho vykazovania DPH a vykrádania peňazí na základe fiktívnych faktúr z daňového úradu si ju uplatniť nemôžete," vysvetlil Rajtár.

Vyšetrovanie je vo verejnom záujme

"Ladislav Bašternák patrí do väzby, aby neopakoval trestné činy, neovplyvňoval svedkov, nelikvidoval dôkazy," podotkol Rajtár s tým, že vyšetrovanie prípadu je vo verejnom záujme. Zároveň žiada policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby zverejnil detaily prípadu, kto ho vyšetruje. Rajtár pripomenul, že v tomto prípade naposledy dával trestné oznámenie vlani v decembri, keď opísal cestu predaja bytov medzi firmami Bašternáka. Odporúčame:
Vyšetrovanie daňovej kauzy Bašternáka je ukončené, vyjadril účinnú ľútosť a vrátil štátu milióny eur "Cyklus sa opakoval niekoľkokrát a vždy sa tam ukradla DPH. Ide o pokračujúci trestný čin, a preto polícia má právo vziať páchateľa do väzby. A v tomto prípade to mala jednoznačne urobiť," povedal. Je pripravený pozorne sledovať rozhodnutie prokurátora. "Ak zakryje Bašternáka a uplatní účinnú ľútosť, dáme preskúmať zákonnosť tohto postupu," dodal.

Chcel si uplatniť účinnu ľútosť

Polícia minulý týždeň skončila vyšetrovanie daňovej kauzy Ladislava Bašternáka. Ten si chcel už vlani uplatniť účinnú ľútosť. Exminister vnútra Daniel Lipšic vtedy upozornil na verdikt ústavného súdu, ktorý v inej daňovej kauze rozhodol, že v prípade vratiek DPH nie je možné uplatniť si účinnú ľútosť. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk, ktorý sa odvoláva na zdroj z prostredia orgánov činných v trestnom konaní. Pri uplatnení takzvanej účinnej ľútosti musí obvinený svoj skutok nielen oľutovať a priznať, ale aj do 24 hodín od zverejnenia výsledkov vyšetrovania doplatiť sumu. V prípade podnikateľa malo ísť až o dva milióny eur.

Viac k témam: Jozef Rajtár, kauza Bašternák, krimi, Ladislav Bašternák, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Bašternákovom prípade sa lámu základy spravodllivosti, tvrdí Rajtár a žiada informácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Otec nechal trojročné dieťa v uzamknutom aute v podzemnej garáži nákupného centra v Bratislave, polícia okolnosti prípadu vyšetruje. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa bratislavskej polície Veronika Slamková, v utorok 6. februára pred 14:30 prijala polícia oznámenie o dieťati ponechanom v uzamknutom vozidle v podzemnej garáži obchodného centra. Po príchode na miesto policajti zistili, že v aute sa na mieste spolujazdca nachádza plačúce dieťa pripnuté v autosedačke.

Dieťa začalo vracať

Polícia sa snažila kontaktovať majiteľa vozidla, na výzvu prostredníctvom rozhlasu obchodného domu sa k autu nikto nedostavil. Keďže dieťa vo vozidle začalo vracať, policajti násilným spôsobom, tak aby neprišlo k zraneniu dieťaťa, vnikli do vozidla a dieťa z neho vytiahli. Odporúčame:
Žena sa chcela odfotiť na železničných koľajach, zabil ju idúci vlak Potom sa na miesto dostavil otec dieťaťa, ako aj Záchranná zdravotná služba. Policajti zistili, že dieťa sa v aute nachádzalo približne hodinu. Trojročné dieťa potom previezli do jednej z bratislavských nemocníc, pričom kontrolné vyšetrenie nepreukázalo u neho žiadne zranenia.

Zločin opustenia dieťaťa

Vyšetrovateľ Policajného zboru začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci zločinu opustenia dieťaťa. V prípade preukázania viny hrozí otcovi za uvedené konanie trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Polícia tiež apeluje na rodičov, aby svoje deti nenechávali zatvorené v motorovom vozidle, pretože tým môžu ohroziť ich život a zdravie. Zároveň vyzývajú všetkých, ktorí sa stanú svedkom takejto situácie, aby políciu neváhali kontaktovať na bezplatnom čísle 158.

Viac k témam: auto, dieťa, krimi, otec, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislavčan nechal malé dieťa v zamknutom aute v podzemnej garáži, prípad vyšetruje polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Nezvestnú 14-ročnú Karolínu z Popradu, ktorá v stredu ráno odišla do školy, kam však už neprišla, našli v piatok okolo obeda mŕtvu. Odporúčame:
Bratislavčan nechal malé dieťa v zamknutom aute v podzemnej garáži, prípad vyšetruje polícia Popradskí kriminalisti po intenzívnom pátraní našli dievča v Poprade v blízkosti štátnej cesty I/18. Ohliadajúci lekár predbežne cudzie zavinenie vylúčil. Presné príčiny a okolnosti úmrtia nezvestného dievčaťa sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Viac k témam: krimi, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezvestná Karolína sa už zo školy nevráti, našli ju mŕtvu pri štátnej ceste © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner