22. júl 2018
Facebook

MILWAUKEE 11. marca (WebNoviny.sk) - V americkom meste Milwaukee zastrelil chlapec svoju deväťročnú sestru. Nehoda sa stala v sobotu v dome, kde bývali. Podľa polície si maloletého chlapca prevzali tamojšie kompetentné úrady. Rodičov obete, ktorými sú 29-ročná žena a 32-ročný muž, zatkli a obvinili. Prípad v najbližších dňoch prevezme okresný prokurátor v Milwaukee.

Viac k témam: krimi, USA, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Chlapec zastrelil svoju deväťročnú sestru, rodičov zatkli a obvinili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Rusko úspešne otestovalo novú nadzvukovú balistickú raketu. Ministerstvo obrany zverejnilo video zachytávajúce, ako stíhačka MiG-31 odpálila strelu, ktorá trafila svoj cieľ. Raketa typu Kinžal je desaťnásobne rýchlejšia ako zvuk a doletí do vzdialenosti dvetisíc kilometrov. Unesie aj jadrovú hlavicu. Odporúčame:
Putin by bránil Rusko jadrovými zbraňami. Pýta sa, že „načo je nám svet, ak v ňom nieto Ruska“ O nových zbraniach nedávno informoval prezident Vladimir Putin. Politik počas príhovoru predstavil aj video demonštrujúce, že rakety dokážu zasiahnuť Floridu v USA. Spojené štáty uviedli, že "to nebolo zodpovedné konanie medzinárodného hráča". Putin sa uchádza o znovuzvolenie v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 18. marca.Viac k témam: raketa typu Kinžal, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Rusko otestovalo novú nadzvukovú balistickú raketu typu Kinžal © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okresy Námestovo a Tvrdošín výstrahu 1. stupňa pred ľadovou povodňou. Ako uvádza SHMÚ na svojej internetovej stránke, výstrahu vydal do 12. marca do 7.00. Vzhľadom na oteplenie sa v okrese Námestovo a Tvrdošín na tokoch vytvárajú ľadové úkazy (chod ľadu a ľadová zápcha), ktoré spôsobujú vzdutie vodných stavov s možnosťou dosiahnutia a prekročenia stupňov povodňovej aktivity. Vývoj hydrologickej situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať. Odporúčame:
Vysokohorskí záchranári opäť zasahovali vo Vysokých Tatrách, išlo aj o českých turistov Pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Žilina, Martin, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Banská Bystrica vydal SHMÚ výstrahu 1. stupňa pred vetrom. SHMÚ očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 - 35 m/s (110 - 125 km/h). Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Viac k témam: počasie, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Časť Slovenska potrápi vietor, pre okresy Tvrdošín a Námestovo platí výstraha pred ľadovou povodňou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 11. marca (WebNoviny.sk) - Francúzska politička Marine Le Penová navrhla zmeniť názov jej krajne pravicovej strany Národný front na Národné združenie. Líderka strany oznámila svoje rozhodnutie v nedeľu počas záverečnej reči v rámci dvojdňového stretnutia v meste Lille. Politička uviedla, že súčasný názov strany je spájaný s jej "slávnou minulosťou", no môže znamenať psychologickú bariéru pre potenciálnych nových členov a voličov. Odporúčame:
Le Penová čelí predbežnému obvineniu za zverejnené fotografie obetí Islamského štátu O zmene názvu budú hlasovať členovia strany. Le Penová dúfa, že zmena pomôže strane na ceste k moci. Už dlhšie sa snaží "očistiť" stranu od stigiem spojených s rasizmom a antisemitizmom. Ako píše agentúra AP, podľa dotazníka chce zmeniť názov strany 52 percent jej členov. Otec političky Jean-Marie Le Pen, ktorý v roku 1972 založil stranu, označil zmenu názvu za zradu. Národný front si v nedeľu zároveň opätovne zvolil do vedenia Le Penovú, ktorá bola jedinou kandidátkou na túto funkciu. Jej otcovi odobrali titul čestný predseda strany a zakázali mu zúčastniť sa na stretnutí v Lille.

Viac k témam: Francúzsko, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Penová, Národný front
Zdroj: Webnoviny.sk - Marine Le Penová navrhla nový názov pre Národný front © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Žiaden poslanec Európskeho parlamentu nemá právo požadovať personálne výmeny vo vláde iného členského štátu. Uviedla to v stanovisku, pod ktoré sa podpísali slovenskí europoslanci Monika Beňová, Vladimír Maňka a Boris Zala europoslankyňa Monika Smolková (vedúca slovenskej delegácie vo frakcii S&D). Podľa skupiny europoslancov v histórii slovenskej účasti v europarlamente tak doteraz neurobil ani jeden z poslancov, ktorí zastupovali našu krajinu v Európskom parlamente. Reagovali tým na vyjadrenie šéfa politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfreda Webera, ktorý bol súčasťou 6–člennej delegácie Európskeho parlamentu na Slovensku. Tá bola do našej krajiny vyslaná v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho družky.

Weberova výzva Ficovi

Manfred Weber okrem iného vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka. "Týmto svojím vyjadrením nielenže zneužil značku Európskeho parlamentu, ale považujeme to aj za popretie demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola založená a stojí celá EÚ," domnievajú sa europoslanci. Odporúčame:
Vláda je absolútne stabilná, tvrdí tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček Podľa nich je zarážajúce, že ešte pred zverejnením záverov komisie EP vyzval premiéra členského štátu EÚ, aby odvolal jedného zo svojich ministrov. "Takáto výzva ide ďaleko nad rámec slušnosti a vyvoláva oprávnený dojem politického zasahovania do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu EÚ," uviedli. "V súčasnej situácii u nás je najpodstatnejšie, aby sa vyšetrila vražda dvoch nevinných mladých ľudí. Ak sa tak udeje, potom môžeme debatovať aj o vyvodení politickej zodpovednosti voči predstaviteľom vlády. Aj my zastávame myšlienku, že žiaden politik by nemal byť prikovaný na svoju stoličku, a keď to bude potrebné, mal by ju uvoľniť," uvádzajú.

Misia delegácie Európskeho parlamentu

Weber podľa nich eskaluje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom. "Je prinajmenšom zvláštne, že pán Weber čušal ako voš pod chrastou, keď sme v EP prejednávali porušovanie ľudských práv a prijímanie ústavných zákonov v Poľsku, ktoré nie sú v súlade s legislatívou únie. Rovnako pán Weber mlčal a ani neprezentoval žiadne verejné výzvy, keď sme na pôde EP diskutovali o vážnych krokoch premiéra Viktora Orbána v Maďarsku, ktoré porušovali demokratické princípy," uviedli s tým, že už v stredu počas rokovania EP sa budú pýtať Webera, či jeho slová nie sú aj odplatou Ficovi za nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ a jeho častej kritiky politiky EÚ. V piatok 6–členná delegácia Európskeho parlamentu (EP) ukončila svoju misiu na Slovensku. Komisia by mala výsledky svojich pozorovaní predložiť konferencii predsedov a následne poslancom EP, ktorí budú u stredu v rámci rozpravy k bodu „Vyhlásenie Rady a Komisie – Ochrana investigatívnych novinárov pri ich práci v EÚ – prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej“ o tom diskutovať.

Viac k témam: Boris Zala, Európska únia, Ján Kuciak, kvóty utečencov, Manfred Weber, Monika Beňová, Monika Smolková, Robert Fico, Robert Kaliňák, utečenci, Vladimír Maňka
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí europoslanci sa Webera opýtajú, či jeho výzva nie je odplatou Ficovi za kvóty utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Ako agentúru SITA informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta, každá z rodín dostala z januárového platu prezidenta 497,20 eur. "Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo," uviedla Hajtová. Odporúčame:
Aktualizované: Kiska, Danko a Fico na Hrade spoločnú deklaráciu nepodpísali Prezident pomohol dvom rodinám, ktorých zdravotný stav rodičom nedovoľuje pracovať a hrozí tak, že by sa ich deti ocitli v detskom domove. Časť platu išla aj rodine s ťažko chorým synom, ktorý si vyžaduje celodennú starostlivosť jedného z rodičov. Matka je na materskej dovolenke s malou dcérkou. Peniaze išli aj do rodiny, kde sú obaja rodičia vážne chorí. V pestúnskej starostlivosti majú dospievajúcu dcéru. Vo finančnej tiesni sa ocitlo aj päť ďalších rodín, kde jeden z členov trpí vážnymi zdravotnými problémami. Zvyšná časť platu išla aj matke, ktorá len nedávno stratila ťažko chorého syna. Sama má zdravotné problémy, jej manžel nedávno stratil prácu.

Viac k témam: Andrej Kiska
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj plat desiatim rodinám © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Podpredseda vlády a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini je za to, aby vládny Smer-SD urobil kroky k tomu, aby súčasná vládna koalícia pokračovala vo vládnutí. Uviedol to v televíznej diskusii RTVS O 5 minút 12. „Aby sme urobili ústupky a zmeny vo vláde, ktoré vyhovejú koaličným partnerom,“ povedal Pellegrini. Nešpecifikoval, či je Smer-SD ochotný vzdať sa ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Ak by to malo zachrániť koalíciu a sme presvedčení, že je to to najlepšie riešenie pre krajinu, sme ochotní to urobiť,“ povedal vicepremiér. Zároveň zdôraznil, že to nie je názor strany a rovnako to neznamená, že takáto možnosť "je v hre". Pellegrini informoval aj o tom, že stretnutie premiéra Roberta Fica s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom, ktoré sa konalo v sobotu, bolo len prvotným rokovaním, po ktorom sú rokovania Mosta-Híd. "Pre mňa nie sú prioritou personálne záujmy jednotlivca, ak chceme zachovať nejakú stabilitu," uviedol s tým, že krajina musí pokračovať a nesmie sa zastaviť jej chod.

Smer-SD chce zachovať vládnu koalíciu

Pellegrini nemá ani informáciu o tom, že by Smer-SD ponúkal Mostu-Híd post ministra kultúry, ktorý dočasne zastáva práve Pellegrini. "Na rokovania chodia najvyšší predstavitelia Smeru s tým, že chcú zachovať vládnu koalíciu. Ja preferujem, aby sme pokračoval vo vládnutí," uviedol a dodal, že by podľa neho mali urobiť také zmeny, ktoré budú koaličným partnerom vyhovovať. Odporúčame:
Vláda je absolútne stabilná, tvrdí tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček Na druhej strane, je ochotný rešpektovať aj rozhodnutia partnerov, ktorí povedia, že si takto nevedie pokračovanie predstaviť. A tak sú na stole stále možnosti dve. Buď sa koalícia dohodne alebo poslanci v parlamente skrátia volebné obdobie. Smer-SD podľa neho vie dnes pre stabilitu na Slovensku urobiť kroky, ktoré môžu viesť aj k zmenám na postoch ministrov. "Ak by to malo zachrániť koalíciu, všetky možnosti sú otvorené," povedal s tým, že nabáda kolegov, aby boli ochotní rokovať o rôznych variantoch. K rozhodnutiu by podľa jeho slov mali dôjsť v pondelok.

Odstúpenie Kaliňáka opozícii nestačí

Poslankyňa NR SR a líderka OĽaNO Veronika Remišová na otázku moderátora, či opozícia robí všetko preto, aby vo vládnej koalícii presadili dlho požadované zmeny uviedla, že robiť väčší politický tlak, ako robia, už nemôžu. Podľa nej dnes to už nie je len o odstúpení Kaliňáka z fukncie šéfa rezortu vnútra. "Ľudia hovoria, že to sa ďalej takto nedá. Jediné poctivé riešenie je, aby sa ľudia rozhodli znovu vo voľbách," povedala. Preto všetky ostatné možnosti sú podľa nej katastrofálnym riešením. Prípadný odchod Mosta-Híd by znamenal menšinovú vládu. Za katastrofu označila aj prípad, ak by vláda pokračovala s podporou koltebovcov. Odporúčame:
Foto: Ľudia na zhromaždení „Za slušné Slovensko“ štrngali kľúčmi a skandovali Dosť bolo Fica (aktualizované) Na margo piatkových zhromaždení Pellegrini uviedol, že má úctu a rešpekt pred ľudmi, ktorí boli na námestiach. "Rešpektujem právo, aby do ulíc išli. Je to v demokratických krajinách bežné," povedal a chápe, že von vyšli aj nespokojní ľudia s inými názormi. K vyšetrovaniu prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa vyjadril, že vláda poskytla policajnému zboru maximálny priestor, aby bez zásahu politiky mohli vyšetrovať. "Opozíciu nezaujíma nič iné, iba to, či padne hlava," povedal. "Ako záleží opozícii na tom, čo sa v štáte deje?" pýtal sa. Podľa Remišovej Pellegrini nesutále hľadá chybu u iných. "My sme nikdy vyšetrovateľov nespochybňovali. Spochybňujeme politických nominantov Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Napriek tomu vie, že v polícii sú čestní policajti a vyšetrovatelia."

Weberova výzva Ficovi

Pellegrini sa vyjadril aj k vyhláseniam šéfa ľudovcov z Európskeho parlamentu Manfreda Webera, ktorý bol tento týždeň súčasťou 6-člennej delegácie europoslancov na Slovensku. „Manfred Weber nech si komentuje dianie v Nemecku a nie na Slovensku,“ reagoval Pellegrini. „Nech sa nevmiešava do vnútorných záležitostí Slovenska,“ dodal. Podľa Pellegriniho ani my nekomentujeme dianie v Nemecku. Odporúčame:
Kríza v koalícii pokračuje, Fico s Bugárom sa nedohodli a Most-Híd údajne zvažuje aj odchod z vlády Weber v sobotu vyzval Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Pellegrini upozornil na to, že Weber šéfuje ľudovcom, čo je opozícia sociálnym demokratom. „Nedovoľme, aby niekto zo Slovenska robil obraz, ktorý bol ešte pred štrnástimi dňami úplne iný. Slovensko je dobrý príbeh, je tu lepšie ako pred desiatimi aj ako pred piatimi rokmi,“ povedal Pellegrini. Zároveň sa pýtal, "čo nám pomôže, že si tam niečo porozprávajú a podržia minútu ticha“. „Správy kolegov z ich cesty na Slovensko sú veľmi znepokojujúce. Vzniká dojem, že zo strany najvyšších slovenských vládnych predstaviteľov nie je urobené všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené. Predstaviteľom strany Smer sa nepodarilo vyvrátiť mediálne správy o prepojení strany premiéra Fica a najmä ministra vnútra Kaliňáka s mafiou. Toto nie je akceptovateľné,“ zdôraznil Weber.

Stopnutie eurofondov nehrozí

Kým je Pellegrini presvedčený, že opozícia vyvoláva zlý dojem o Slovensku, Remišová tvrdí opak. "Zlý obraz vytvára premiér a Smer-SD," uviedla. Zároveň dodala, že podľa nej hrozí, že Slovensku EÚ stopne eurofondy pre mnohé škandály s nimi spojené, ktoré na Slovensku boli. "Nehrozí, že nám stopnú eurofondy," zdôraznil Pellegrini s tým, že aj na ministerstve šklolstva budú čoskoro odblokované. Podľa neho však o konkrétnych faktoch Remišová veľa nevie. Pellegrini v závere pripomenul, že Smer-SD vládne dlho a na postoch sa vystriedali rôzni ľudia. "Každý naplnil svoju misiu najlepšie ako vedel. Za tie roky sa možno mohli niektoré veci urobiť inak. Urobili sa aj chyby. Pevne verím, že sa podarí zastabilizovať pomery a že sa podarí ukázať, že Slovensko je krajina dobrá pre život," uzavrel s tým, že sú aj ľudia, ktorí by chceli zmenu. "Vždy majú v rukách karty voliči," dodal.

Viac k témam: Ján Kuciak, Most-Híd, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Peter Pellegrini, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini hovorí o dvoch možnostiach riešenia krízy, Remišovej odvolanie Kaliňáka nestačí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Kríza vo vzťahoch medzi vládnymi stranami Smer-SD a Most-Híd pravdepodobne pokračuje. Zdroje z prostredia vládnucich strán pre agentúru SITA potvrdili, že počas sobotňajšieho stretnutia ich predsedov Robera Fica (Smer-SD) a Bélu Bugára (Most-Híd) nedošlo k žiadnej dohode. Podľa informácii agentúry SITA sa v rámci rokovaní Mostu-Híd skloňuje aj definitívny odchod z vlády. Predstavitelia jednej z troch koaličných strán mali v sobotu rokovať o budúcnosti vládneho zoskupenia. V rámci strany sa údajne zvažuje aj odchod z koalície. Podľa viacerých zdrojov má všetko závisieť od priebehu rokovaní Bélu Bugára (Most-Híd) s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Odporúčame:
Hrnko nevylučuje, že SNS bude požadovať odchod ministerky Žitňanskej V sobotu o situácii v koalícii hovoril aj podpredseda Slovenskej národnej straný (SNS) Anton Hrnko, ktorý nevylúčil možnosť požiadavky odchodu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd). "Takáto požiadavka bude nastolená na pondelkovom predsedníctve strany, ktoré bude rozhodovať o tom, či to bude aj oficiálne stanovisko SNS pri koaličných rokovaniach," potvrdil pre agentúru SITA poslanec NR SR Hrnko.

Viac k témam: Anton Hrnko, Béla Bugár, Ján Kuciak, Most-Híd, Robert Fico, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Kríza v koalícii pokračuje, Fico s Bugárom sa nedohodli a Most-Híd údajne zvažuje aj odchod z vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) robí všetko preto, aby sa udržal pri moci a aby zachránil tých ľudí, ktorých považuje za nenahraditeľných. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

Mečiarova interpretácia

Na margo toho, že Fico hovorí, že opozícii ide o prevrat uviedol, že to Fico robí len pre zachovanie si moci. "Nepúšťal by som sa do interpretácii jeho nezmyslov," uviedol. V roku 1994, kedy parlament odvolával predsedu vlády Vladimíra Mečiara, Mečiar hovoril o "parlamentom puči". "To bola Mečiarova interpretácia. Nikdy tu nebol štátny prevrat. Máme konsolidovanú demokraciu, všetky mocenské zmeny sa tu udiali legitímnym a legálnym spôsobom v dôsledku slobodných a demokratických volieb. Nikdy tu nedochádzalo k pučom a prevratom," priblížil Mesežnikov. Odporúčame:
Piatkové pochody prebehli podľa Zsolta Simona pokojne, má ale obavy, že súčasná vláda vydrží Odvolanie Mečiara podporovala aj SDĽ a medzi jej poslancami bol vtedy aj Robert Fico.Fico sa podľa Mesežnikova dnes, v situácii, keď sa značná časť krajiny postavila proti jeho vláde, snaží odradiť ľudí od manifestácii. "Vidíme, že k iniciatíve sa pridáva celá občianska spoločnosť, mnohé organizácie, je to prejav nespokojnosti so súčasnou vládou, ale všetko je to v rámci zákonov. A to, čo sa odohráva zo strany Fica je snaha odradiť, dokonca ich zastrašiť, keď šíri bludy o štátnom prevrate. Toto je trestuhodné, povedal. "Fakt je, že vláda stratila dôveru občanov, to je celé," povedal.

Narušenie politickej stability

Podľa Mesežnikova predseda súčasnej vlády robí všetko, aby svoju moc držal čo najdlhšie, skoncentroval ju a nepustil. "Keď bol v opozícii, bol v pozadí dvoch petičných akcii za vyhlásenie referenda aj za samotným uskutočnením referenda o predčasných voľbách," uviedol a dodal, že referendá sa konali v roku 2000 aj v roku 2004. Vtedy podľa Mesežnikova ani nevznikali žiadne pochybnosti o tom, že by tu boli legitímne demokratické pomery. "Napriek tomu podporil nezmyselné referendá o predčasných voľbách. Mohol tak prispieť k narušeniu politickej stability v tom čase a dnes obviňuje všetkých, čo sa postavili proti jeho vláde. Ešte stále má v parlamente väčšinu, o akom prevrate môže hovoriť?" pýtal sa Mesežnikov. "Zo strany Roberta Fica to bola politická zlomyseľnosť proti vládam Mikuláša Dzurindu," dodal. Odporúčame:
Proti vražde Kuciaka a stavu slovenskej politiky demonštrovali aj Slováci v Sydney či v Kodani V novembri 2000 bolo neplatné referendum, s účasťou voličov iba 20,03 percent. Prezident Rudolf Schuster po predchádzajúcich konzultáciách s lídrom HZDS Vladimírom Mečiarom vyhlásil referendum o predčasných parlamentných voľbách. V januári 2004 Fico ako opozičný politik tvrdil, že len predčasné voľby môžu rozbiť majetkové spojenectvo politikov Mečiarovej a Dzurindovej éry. „Úspešné referendum je teda v záujme celej krajiny a stráca stranícky charakter,“ povedal vtedy líder Smeru. Referendum o predčasných voľbách bolo 3. apríla.

Skrátenie volebného obdobia

Fico a Smer-SD priamo spolupracoval tomto na referende, ktoré organizovala Konfederácia odborových zväzov. V deň prvého kola prezidentských volieb občania rozhodovali o tom, či mali poslanci prijať ústavný zákon o skrátení tretieho volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby do parlamentu konali v roku 2004. Referendum bolo pre nízku účasť 35,8 percent občanov neplatné a voľby sa nekonali. Tento výsledok však Fico neoznačil za fiasko. "Naopak, spolupráca opozičných strán sa ukázala ako efektívna," uviedol v tom čase. „Legitímnym cieľom každej opozície je skrátiť volebné obdobie vlády, s ktorou nie je spokojná” hovoril vtedy Fico. Odporúčame:
Dostál podáva „hromadnú pripomienku proti Ficovým konšpiráciám“, má tri požiadavky Predčasné parlamentné voľby, za ktoré bol aj Robert Fico, sa konali 17. júna 2006. KDH ohlásilo odchod z vládnej koalície 8. februára 2006, ktorej predsedom bol Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS). Dôvodom bol odmietavý postoj SDKÚ-DS voči predloženiu a podpisu zmluvy o výhrade vo svedomí. NR SR 9. februára 2006 schválila ústavný zákon o skrátení volebného obdobia. Následne vládu vytvorila koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS. Premiérom sa stal Robert Fico (Smer-SD).Ďalšie predčasné parlamentné voľby, ktoré vítal Fico boli v marci 2012. Vtedy bol Smer-SD v opozícii a Fico odmietal iný spôsob preskupenia politických síl ako predčasné či riadne voľby.

Vládny návrh

"Žiadne rokovania neprebiehajú o vývoji, ktorý by mohol nastať. My tvrdíme, že nové rozloženie politických síl môže prísť len predčasnými alebo riadnymi parlamentnými voľbami," deklaroval Fico. Voľbám predchádzal pád vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Dňa 11. októbra 2011 Národná rada SR hlasovala o vládnom návrhu na vyslovenie súhlasu s Dodatkom k Rámcovej zmluve uzatvorenej medzi 17 štátmi eurozóny a Európskym finančným stabilizačným nástrojom, ktorého predmetom bolo zvýšenie záruk štátov v eurovale. Odporúčame:
Aktualizované: Kiska, Danko a Fico na Hrade spoločnú deklaráciu nepodpísali Premiérka Iveta Radičová hlasovanie o tomto návrhu spojila s hlasovaním o dôvere vláde kvôli "odmietavému postoju SaS k eurovalu, neochote prijať ústupky a dohodnúť sa so zvyškom koalície". Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo zo 124 prítomných poslancov len 55 poslancov. Vláda Ivety Radičovej nezískala súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, a teda ani dôveru Národnej rady SR, a po 15 mesiacoch svojho pôsobenia bola odvolaná.

Viac k témam: Grigorij Mesežnikov, IVO Inštitút pre verejné otázky, Ján Kuciak, Robert Fico, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico robí podľa Mesežnikova všetko preto, aby sa udržal pri moci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Okresný súd Bratislava II bude v pondelok rozhodovať o návrhu na rozšírenie dôvodov väzby pre exministra hospodárstva a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla R.

Osobitný návrh

„Je možné potvrdiť skutočnosť, že dozorový prokurátor žiadal osobitným návrhom rozšírenie dôvodov väzby. Avšak bližšie sa k uvedenému návrhu v súčasnosti vyjadrovať nebudeme, nakoľko tento ešte len bude predmetom rozhodovania súdu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek. Okresný súd Bratislava II už v októbri minulého roku rozhodol o väzobnom stíhaní Pavla R. ktorý čelí obvineniu z objednávky vraždy. Krajský súd v Bratislave ho však v novembri nariadil prepustiť. Odporúčame:
Vláda je absolútne stabilná, tvrdí tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček Polícia bývalého ministra hospodárstva a podnikateľa Pavla R. zadržala v pondelok 23. októbra 2017 v súvislosti s obvinením z objednávky vraždy. Vyšetrovatelia v tomto prípade už vypočuli spoluobvinených v tejto kauze, konkrétne Mikuláša Č., Miloša K. aj Róberta L. Všetci traja spoluobvinení v tomto prípade sú buď vo výkone trestu, alebo väzby, pričom sú spájaní s pôsobením v zločineckých skupinách.

Obvinenia odmieta

Pred vyšetrovateľom v tomto prípade vypovedali tiež napríklad bývalá manželka Pavla R. Viera, asistentka expremiéra Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, Ján Kán, podnikateľ Marián Kočner, šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a ďalšie osoby. Odporúčame:
Všetky mocenské zmeny sa v našom štáte udiali legitímnym spôsobom, tvrdí Mesežnikov Bývalý šéf TV Markíza Pavol R. je podozrivý z toho, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej. Prípad rieši Národná kriminálna agentúra, podľa medializovaných informácií boli podnetom informácie od Mikuláša Č., ktorý si odpykáva doživotný trest. Pavol R. obvinenia odmieta.

Viac k témam: okresný súd bratislava II, Pavol Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Okresný súd v Bratislave bude rozhodovať o rozšírenie dôvodov väzby pre exministra Pavla Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner