20. jún 2018
Facebook

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) - Ministerstvo vnútra zakúpilo súpravu na dekontamináciu techniky v hodnote 468 000 eur. Ako sa uvádza v zmluve zverejnenej na Centrálnom registri zmlúv, súprava má byť využívaná na vykonávanie dekontaminácie techniky a technických prostriedkov kontaminovaných rádioaktívnymi, chemickými a biologickými (RCHBO) látkami, pričom využívať ju má Hasičský a záchranný zbor. Odporúčame:
Prepravili prvé kazety s vyhoretým jadrovým palivom z V2, asistovalo aj ministerstvo vnútra "Súprava tvorená súborom prostriedkov (agregátov), materiálu a dekontaminačných činidiel uložených v prepravnom kontajneri, ktoré po svojom rozvinutí vytvoria “miesto pre dekontamináciu techniky a technických prostriedkov“. V ňom je obsluha schopná vykonávať dekontamináciu RCHBO látok pomocou dekontaminačných roztokov, pien a práškov," uvádza sa v kúpnej zmluve. Súpravu rezortu podľa zmluvy dodá spoločnosť HUMA-LAB APEKO, s.r.o.

Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, rádioaktivita, technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra zakúpilo súpravu na dekontamináciu techniky za 468-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 3. marca, 21:00
WASHINGTON 3. marca (WebNoviny.sk) - Muž, ktorý sa v sobotu postrelil pred Bielym domom vo Washingtone, zomrel. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter to oznámila polícia federálneho dištriktu Kolumbia. V príspevku uviedla, že "dospelého muža prehlásili za mŕtveho" a momentálne pracuje na tom, aby upozornila jeho príbuzných. Polícia oznámila smrť muža zhruba dve hodiny po tom, čo o ňom na Twitteri informovala Tajná služba Spojených štátov (USSS). Tá uviedla, že muž "údajne utrpel strelné zranenie", ktoré si sám spôsobil, keď sa nachádzal pri severnom oplotení Bieleho domu. Podľa USSS nikto iný pri incidente neutrpel zranenia. Odporúčame:
Každý šiesty Američan si myslí, že prezident Trump je rasista Prezident Donald Trump sa v čase incidentu v budove nenachádzal, pretože je momentálne na Floride, odkiaľ sa vráti v sobotu popoludní. Biely dom oznámil, že si je vedomý danej situácie a oboznámili s ňou aj prezidenta.  

Viac k témam: Biely dom, Donald Trump, streľba, Washington
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Muž, ktorý sa postrelil pred Bielym domom, zomrel © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 3. marca (WebNoviny.sk) - Pred Bielym domom vo Washingtone sa postrelil muž. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter to oznámila Tajná služba Spojených štátov (USSS) s tým, že na mieste sa už nachádzajú záchranári a že nikto iný neutrpel pri incidente zranenia. USSS v príspevku, ktorý zverejnila okolo obeda miestneho času, uviedla, že muž "údajne utrpel strelné zranenie", ktoré si sám spôsobil, keď sa nachádzal pri severnom oplotení Bieleho domu. Odporúčame:
Každý šiesty Američan si myslí, že prezident Trump je rasista Prezident Donald Trump sa v čase incidentu v budove nenachádzal, pretože je momentálne na Floride, odkiaľ sa vráti neskôr v sobotu. Ako uviedol hovorca Bieleho domu, prezidenta so situáciou oboznámili.

Viac k témam: Biely dom, Donald Trump, streľba, Washington
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred Bielym domom sa postrelil muž, podľa Tajnej služby „údajne utrpel strelné zranenie“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 3. marca (WebNoviny.sk) -  Lavína vo francúzskych Pyrenejach zabila dvoch španielskych lyžiarov. Informovala o tom prefektúra departementu Hautes-Pyrénées s tým, že lyžiari boli členmi skupiny pozostávajúcej zo štyroch španielskych turistov a sprievodcu. Pätica sa lyžovala mimo zjazdovku v obci Aragnouet blízko hraníc so Španielskom. Predstaviteľka prefektúry Myriel Porteous pre agentúru Associated Press uviedla, že kompetentné orgány už vyšetrujú, čo danú lavínu mohlo spustiť. Odporúčame:
Lavína vo Švajčiarsku pochovala lyžiarku, ďalší lyžiari sú zranení Ako tiež dodala, dve lyžiarky a sprievodca sa z lavíny dostali svojpomocne. Zosnulí lyžiari zostali zavalení pod snehom dve až tri hodiny, než ich s pomocou služobných psov našli záchranári. Jeden muž zahynul na mieste, druhý zomrel po prevoze do nemocnice. Francúzske úrady varovali verejnosť pred vysokým rizikom lavín v Pyrenejach aj v Alpách. V piatok si lavína v Alpách vyžiadala životy štyroch lyžiarov.

Viac k témam: Francúzsko, lavína
Zdroj: Webnoviny.sk - Lavína vo francúzskych Pyrenejach zabila jedného človeka, ďalší sa vážne zranil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Výstavu Fenomén Bednárik, ktorá mapuje tvorbu výraznej osobností slovenského divadla Jozefa Bednárika, otvorili dnes v jeho rodnom Zelenči pri Trnave.

Súčasťou sú scény zo štyroch inscenácií

Aj keď už bola inštalovaná v priestoroch Divadla Nová scéna, Slovenského národného divadla a Divadla Andreja Bagara v Nitre, výstava v Zelenči je predsa len iná. Jej súčasťou sú aj scény zo štyroch inscenácií legendárneho zelenečského ochotníckeho Z – divadla. Odporúčame:
Režiséra Jozefa Bednárika v rodnom Zelenči pripomína busta ,,Výstava v Zelenči je iná tým, že je na doskách, ktoré pre nás Zelenčanov znamenali celý svet. Tu bol začiatok fenoménu Jozefa Bednárika. Všetky tie scény, ktoré tu vystavujeme, vytvoril on a my sme ich len realizovali, manuálne vytvorili. Je unikátom, že sa v takomto stave zachovali,“ povedal Bednárikov blízky spolupracovník a vedúci Z – divadla v Zelenči Ľubomír Jedlička.

Výstava poputuje do viacerých miest

Scény z predstavení Guľôčka (1981), Matka Guráž (1983), Premena (1985) a Impresário zo Smyrny (1987) sa podarilo zachovať vďaka správcovi skladu Z - divadla Milošovi Tibenskému a Ľubomírovi Jedličkovi. Ten naznačil, že aj keď momentálne ochotnícke divadlo v Zelenči už prakticky neexistuje, scény z niektorých predstavení by nemuseli zostať len v sklade, ale mohli by sa vrátiť opäť tam, kam patria, teda na javisko. Výstava Fenomén Bednárik v kultúrnom dome v Zelenči potrvá mesiac. Potom pôjde do Piešťan a ďalších slovenských miest, kde o prierez tvorbou herca, ale predovšetkým režiséra Bednárika prejavili záujem. Účastníci dnešného otvorenia výstavy si minútou ticha uctili pamiatku úkladne zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Jozef Bednárik

  • Narodil sa 17. septembra 1947 v Zelenči a zomrel 22. augusta 2013 v Bratislave.
  • S divadlom sa po prvýkrát stretol v rodnom Zelenči, kde ochotnícke predstavenia režírovala jeho mama. Zásadný vplyv na jeho neobyčajné videnie divadelného sveta malo štúdium na Škole umeleckého priemyslu, počas ktorého sa skontaktoval s tvorcami Divadla za rampami.
  • Počas štúdia na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení ho najväčšmi ovplyvnili pedagógovia Jozef Budský, Karol L. Zachar a Viliam Záborský.
  • Po štúdiu bol hercom Krajového divadla Nitra (od roku 1979 Divadlo Andreja Bagara, DAB). V polovici 70. rokov viedol a formoval ochotnícky súbor Z-divadla z rodného Zelenča, ktorý si v tom čase získal medzinárodné uznanie.
  • Ako režisér sa preslávil inscenáciami v 80. rokoch na pôde DAB. Výraznou kapitolou Bednárikovho tvorivého diela boli jeho inscenácie muzikálov, opier a baletov nielen v slovenských, ale aj v českých divadlách.
  • Z jeho operných inscenácií zaznamenala najväčší ohlas interpretácia Gounodovho Fausta a Margaréty v Opere SND (1989), ktorú odborná verejnosť označila za medzník v dejinách Opery SND.
 

Viac k témam: Jozef Bednárik, výstava, Zeleneč
Zdroj: Webnoviny.sk - V rodisku zosnulého Jozefa Bednárika otvorili výstavu Fenomén Bednárik, mapuje jeho tvorbu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
So zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom sa do rodného Štiavnika pri Bytči prišlo rozlúčiť viac ako tisíc ľudí. Okrem rodiny a známych, aj desiatky kolegov novinárov a v smútočnom zhromaždení sa objavili aj opoziční regionálni politici. Na situáciu v Štiavniku i susediacich dedinách dohliadalo niekoľko policajných hliadok.

Je potrebné rešpektovať novinárov

Rozlúčka s Jánom Kuciakom začala krátko po 15-tej hodine v miestnom Kostole sv. Františka z Assisi. Stovky ľudí dokonca museli zostať stáť pred kostolom. Pohrebnú svätú omšu celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. V kázni hovoril aj o zneužití verejnej moci a hľadaní pravdy. Zdôraznil tiež, že je potrebné rešpektovať novinárov a ich prácu napriek všetkým názorovým rozdielom. Po omši sa smútočné zhromaždenie presunulo na cintorín a poslednýkrát sa rozlúčilo s Jánom Kuciakom.

Podpora z celého sveta

Pohrebu sa zúčastnil aj šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy. „Spamätávame sa z toho. Snažíme sa nejako znovu nakopnúť, aby sme pokračovali v robote,“ povedal. Odporúčame:
Pochovali Martinu Kušnírovú, na pohreb prišli stovky ľudí Redakcia Aktuality.sk, pre ktorú Ján Kuciak pracoval, dostáva podporné rekcie z celého sveta, aj ďalekého z Honkongu či Dubaja. „Veľmi nám to pomáha, je to pre nás naozaj veľká vzpruha. Chceme všetkým novinárom, ktorí chcú o tom prípade informovať, úprimne poďakovať, lebo je to pre nás dôležité, aby sa vec vyšetrila a aby bol vinník dopadnutý,“ povedal Bárdy. Zopakoval tiež, že redakcia Aktuality.sk v tomto prípade zahodila konkurenčný boj stranou. „A pre všetkých novinárov, ktorí majú záujem, otvárame naše zdroje, ktoré máme v súvislosti s kauzami, na ktorých Ján robil. Už sa nám prihlásili médiá zo Švajčiarska, Nemecka, Poľska aj zo Spojených štátov. A aj z talianskej strany cítime veľkú podporu. Tá výzva platí stále. Janove témy sa musia dokončiť,“ dodal Peter Bárdy.
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždil doteraz neznámy páchateľ minulý týždeň v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak sa ako novinár portálu aktuality.sk venoval odhaľovaniu korupcie, nezákonných postupov štátnych orgánov, ale najmä prepojeniu politiky na kruhy organizovaného zločinu. Jeho posledný článok, na ktorom pred smrťou pracoval, hovoril o osobných kontaktoch talianskych podnikateľov prepojených na taliansku mafiu s ľuďmi z blízkeho okolia premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica.


Viac k témam: Ján Kuciak, pohreb, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - So zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom sa prišlo rozlúčiť vyše tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 3. marca, 19:44
BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v zmysle zákona oficiálne požiadal o mimoriadne vystúpenie vo vysielaní RTVS. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková. Odporúčame:
Robert Kaliňák nemieni odstúpiť z funkcie ministra, k pôsobeniu Troškovej a Jasaňa sa nevyjadril O mimoriadne vystúpenie v RTVS už požiadali aj prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Robert Fico. V nedeľu 4. marca po večerných správach RTVS na Jednotke ako prvý vystúpi prezident Andrej Kiska, po ňom by mal vystúpiť premiér Robert Fico. Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková, traja najvyšší ústavní činitelia vystúpia v nedeľu od 19.40 h na Jednotke. Svoje prejavy prednesú v poradí prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a ako tretí premiér Robert Fico.

Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Ján Kuciak, Robert Fico, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Po Ficovi a Kiskovi žiada o mimoriadne vystúpenie v RTVS aj Andrej Danko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TEHERÁN 3. marca (WebNoviny.sk) - Pátracie tímy objavili čiernu skrinku z lietadla, ktoré sa 18. februára so 65 ľuďmi na palube zrútilo v pohorí Zagros na juhu Iránu. Informovala o tom iránska polooficiálna tlačová agentúra ISNA citujúc námestníka provinčného guvernéra Azíza Filiho, podľa ktorého zariadenie s dôležitými údajmi o lete našli na hore Dena. Odporúčame:
Iránske lietadlo havarovalo v neprístupnom teréne, zahynulo všetkých 66 ľudí na palube Stroj ATR-72 leteckej spoločnosti Aseman Airlines, využívaný na kratšie regionálne lety, smeroval z Teheránu do juhozápadného mesta Jásúdž vzdialeného zhruba 780 kilometrov od iránskej metropoly. Zrútil sa po tom ako v hmlistom počasí narazil do hory Dena vysokej približne 4 400 metrov. Na palube lietadla sa nachádzalo šesť členov posádky a 59 pasažierov, nešťastie nikto neprežil. Pátracie tímy ešte stále hľadajú telá mŕtvych.

Viac k témam: Irán, pád lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Pátracie tímy objavili čiernu skrinku lietadla, ktoré sa zrútilo na juhu Iránu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA / ŽILINA 3. marca (WebNoviny.sk) - Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny letela v sobotu dopoludnia k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Vrícko a Kláštor pod Znievom (okres Martin). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa leteckých záchranárov AIR-TRANSPORT EUROPE Zuzana Hopjaková. Rýchly a šetrný transport do nemocnice potrebovala 22-ročná žena, ktorá dostala šmyk a vozidlom narazila do pevnej prekážky. Pilot vrtuľníka pristál na lúke vedľa miesta dopravnej nehody. Odporúčame:
Foto: Auto narazilo do skupiny detí pri Spišskom Bystrom, zasahovali leteckí záchranári aj hasiči Od posádky rýchlej zdravotnej pomoci si lekár leteckých záchranárov prevzal zranenú ženu, ktorá utrpela poranenie hlavy, hrudníka, chrbtice a hornej končatiny. Po doplnení liečby bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky prevezená na úrazový príjem Univerzitnej nemocnice v Martine. Hneď po návrate na svoju základňu prišla ďalšia výzva o pomoc. Tentokrát išlo o ročné obarené dieťatko, ktoré urgentne potrebovalo transport z Kysuckej nemocnice v Čadci na vyššie špecializované pracovisko. S popáleninami 1. a 2. stupňa v rozsahu 20 % povrchu tela bol chlapček v doprovode svojej matky v stabilizovanom stave letecky prevezený na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Bratislave.

Viac k témam: dieťa, dopravná nehoda, leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Leteckí záchranári previezli do nemocnice ročné dieťa s popáleninami aj mladú vodičku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) - Slabšou stránkou Slovenska je schopnosť lákať a motivovať talenty. Vyplýva to z každoročného prieskumu s názvom Globálny index konkurencieschopnosti talentov, ktorý robí pravidelne svetový líder v oblasti ľudských zdrojov The Adecco Group spolu s ďalšími partnermi. V medzinárodnom rebríčku krajín podľa schopnosti zužitkovať talenty sa Slovensko umiestnilo na 40. priečke zo 119 hodnotených štátov. Len na porovnanie, v roku 2016 sme sa umiestnili na 27. a vlani na 37. pozícii. Ako sa píše na vedecko-popularizačnom portáli Veda na dosah, miesto na čele rebríčka obhájili Švajčiari, za ktorými sa umiestnil Singapur a na tretej priečke Spojené štáty americké. Odporúčame:
Dôvera Slovákov v Európsku úniu prevyšuje europriemer, slovenské inštitúcie dopadli horšie V prvej 25-ke figuruje až 16 európskych krajín. Zo susedných štátov nás predbehlo Rakúsko, Česko a Poľsko. Na druhej strane sa Slovensko umiestnilo lepšie než viaceré krajiny porovnateľné veľkosťou či ekonomickou výkonnosťou ako Maďarsko, Grécko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko či Rumunsko. Hodnotenie podrobne mapuje silné i slabšie stránky štátov v schopnosti využívať svoj ľudský potenciál. Prednosťou Slovenska sú relatívne dobré výsledky v oblasti profesijných a technických zručností. Slabšou stránkou je schopnosť lákať a motivovať talenty, umožniť ich rast. Slovensko tiež podľa hodnotenia dosahuje prijateľnú mieru rovnosti pohlaví, avšak má čo zlepšiť v tolerancii voči menšinám a migrantom. Talent je podľa tvorcov rebríčka najsilnejším zdrojom, ktorý poháňa konkurencieschopnosť a posilňuje úroveň krajiny, mesta či organizácie. Talentová rozmanitosť je stále značne nevyužitý zdroj pre inováciu. Spoločnosť sa pomaly učí, ako ju využiť. V súčasnosti by sa malo pozerať na rozmanitosť talentov, ako na základný pilier konkurencieschopnosti v rýchlo sa rozvíjajúcom svete digitálnej ekonomiky.

Viac k témam: Globálny index konkurencieschopnosti talentov, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Slabšou stránkou Slovenska je podľa prieskumu schopnosť motivovať talenty či postoj k migrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner