20. jún 2018
Facebook

WASHINGTON/SOUL 6. marca (WebNoviny.sk) - Komunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) a Spojené štáty si ešte nedávno posielali odkazy o tom, ktorá krajina má spoľahlivejšie "jadrové tlačidlo".

Nešetril optimizmom

V utorok však prišlo k prekvapivému zvratu, Severná Kórea dokonca pripustila, že by sa vedela vzdať svojho jadrového programu, a vyslúžila si za to pochvalu od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po rokovaní so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom nešetril optimizmom. "Vyzerá to, že Severokórejčania konajú pozitívne," ocenil americký prezident najnovšie signály zo strany KĽDR. Odporúčame:
Vodca Kim Čong-un prijal juhokórejskú delegáciu, vyjadril túžbu napísať nové dejiny "Prešli sme so Severnou Kóreou dlhú cestu, prinajmenšom v rétorickej rovine," povedal Trump. Ak by sa ochota na strane KĽDR potvrdila a rozhovory medzi Pchjongjangom a Washingtonom by priniesli pozitívne výsledky, "bola by to veľká vec pre svet", vyhlásil americký prezident.

Srdečný dialóg

Severokórejský líder Kim Čong-un na rokovaní s desaťčlennou juhokórejskou delegáciou v Pchjongjangu vyhlásil, že ak pominie vojenská hrozba proti tejto krajine, bude sa vedieť vzdať jadrových zbraní. Odporúčame:
Donald Trump tvrdí, že „maximálny tlak“ na Pchjongjang musí pokračovať Ako juhokórejským médiám v utorok prezradil jeden z členov delegácie Soulu, Severná Kórea je pripravená na "srdečný dialóg so Spojenými štátmi", pričom jednou z jeho tém by malo byť aj jadrové odzbrojenie KĽDR a nadviazanie diplomatických vzťahov medzi Pchjongjangom a Washingtonom.

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, pchjonjang, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump pochválil Severnú Kóreu, tá pripustila, že sa vzdá jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ATÉNY 6. marca (WebNoviny.sk) - Protiteroristická jednotka gréckej polície zasiahla proti násilnej neonacistickej organizácii a zatkla piatich ľudí, ktorí údajne boli spojení so sériou podpaľačských útokov proti krajnej ľavici a migrantom. Odporúčame:
Merkelová vyzýva krajiny k pomoci s prílevom migrantov, zdôrazňuje aj posilňovanie hraníc Polícia, ktorá o tom informovala v utorok, uviedla, že uskutočnila prehliadky v ôsmich domoch v Aténach a ich okolí a v dvoch menších mestách. Policajti zhabali Molotovové kokteily, 50 kilogramov výbušnín, brokovnice, nože, obušky, drogy a vlajky s krajne pravicovými symbolmi. Piati Gréci, ktorých v utorok zatkli, sú obvinení z príslušnosti k zločineckej organizácii, spáchania bombových a podpaľačských útokov a z porušenia legislatívy o zbraniach a vlastníctve výbušnín. Predpokladá sa, že zatknutí sú členmi gréckej vetvy neonacistickej organizácie Combat 18, ktorá pôvodne vznikla vo Veľkej Británii. Číslica 18 v názve organizácie odkazuje na iniciály Adolfa Hitlera.

Viac k témam: grécko, neonacisti
Zdroj: Webnoviny.sk - V Grécku zatkli členov neonacistickej organizácie, našli sa zbrane a výbušniny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 6. marca (WebNoviny.sk) - Európska komisia (EK) predĺžila platnosť existujúcich antidumpingových opatrení pri dovoze čínskych bezšvíkových rúr z nehrdzavejúcej ocele na ďalších päť rokov. Komisia o tom informovala v utorok. Clá v rozsahu od 48,3 až 71,9 percenta Brusel pôvodne zaviedol v roku 2011. "Prešetrovanie, ktoré sa začalo v decembri 2016, ukázalo, že dumping pri dovoze z Číny naďalej pokračuje, a ak by sa účinnosť antidumpingových opatrení skončila, výrazné objemy dumpingového exportu by mohli smerovať na trh Európskej únie," konštatovala komisia. Odporúčame:
Európska komisia schválila bezplatné cestovanie vlakom pre 18-ročných v rámci Európy Ide o ďalší krok, ktorý EÚ podnikla, aby bránila firmy a pracovné mieste v únii pred neférovými praktikami v medzinárodnom obchode s oceľou, uviedla EK. Európska únia využíva celý potenciál svojich obchodných obranných nástrojov, aby zaručila spravodlivé podmienky pre svojich výrobcov a ich schopnosť udržiavať pracovné miesta, dodala komisia. V súčasnosti Európska únia uplatňuje v obchode s oceľou a železom 53 opatrení, pričom 27 z nich sa týka produktov pochádzajúcich z Číny.

Viac k témam: Európska komisia (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia predĺžila platnosť antidumpingových ciel na čínske oceľové rúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje návrh vyhlášky o spôsobe určenia maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne za jednotku referenčnej dávky dietetickej potraviny. Podľa zverejnenej predbežnej informácie je cieľom návrhu vyhlášky zadefinovať podrobnosti o spôsobe určenia maximálnej výšky úhrady. Ustanoviť by sa tak mali podľa ministerstva transparentné pravidlá kategorizácie dietetických potravín s cieľom zabezpečenia účelného a efektívneho vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Odporúčame:
Na Slovensku narástol počet liečených zo závislosti, dekriminalizácia drog podľa SNS zvýši dopyt V súčasnosti sa stanovovanie rozsahu úhrad z verejného zdravotného poistenia a ich prehodnocovanie uskutočňuje ako súčasť procesu kategorizácie, bez bližšie a jednoznačne zadefinovaných pojmov a pravidiel prostredníctvom konaní z podnetu ministerstva. Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov, či návrhov do 31. marca 2018.

Viac k témam: dietetické potraviny, Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo zdravotníctva pripravuje vyhlášku k úhradám za dietetické potraviny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ASHLAND 6. marca (WebNoviny.sk) - Osemročný chlapec nabil zbraň a niekoľkokrát strelil do svojej štvorročnej sestry. Následne o tom informoval ich matku, ktorá odišla z práce, doma očistila zakrvavenú prikrývku a vrátila sa do práce, pričom deti nechala opäť doma samé. Dvadsaťsedemročná Alyssa Edwards o niekoľko hodín neskôr zobrala zranenú dcéru do nemocnice, ktorej zástupcovia kontaktovali políciu. Odporúčame:
Prezident Trump dáva voľnú ruku štátom, či budú učitelia na školách vyzbrojení Matka skončila za mrežami za bezohľadné ohrozovanie dieťaťa. Pred súd sa postaví v stredu. Dieťa sa nachádza v detskej nemocnici v Clevelande a je v stabilizovanom stave. Prokurátor z Ashland County Christopher Tunnell povedal, že zbraň bola spolu s ďalšími uložená v zamknutej skrinke, ktorú však chlapec vedel odomknúť.

Viac k témam: streľba, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Matka v Clevelande nechala doma postrelenú štvorročnú dcéru a išla do práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vypracoval návrh riešení pre efektívnejší výkon kontroly pri zákazkách financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Efektívnejšie čerpanie

Tento návrh má zároveň prispieť k rýchlejšiemu a transparentnejšiemu čerpaniu prostriedkov Európskej únie. Ako v utorok informoval ÚVO, prvé zásadné opatrenie sa týka časti zákona o verejnom obstarávaní o konaní o preskúmaní úkonov kontrolovaného, teda verejného obstarávateľa. "Úrad zjednotil výklad tohto ustanovenia a jasne ním definoval okruh zákaziek spadajúcich pod povinnú kontrolu úradu," uviedla hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. Odporúčame:
Žiadosť Európskej komisie o vysvetlenie podozrení zo zneužívania eurofondov v poľnohospodárstve V dotknutej časti zákona sa hovorí, že ak ide o nadlimitnú zákazku alebo koncesiu, financovanú čo aj sčasti z prostriedkov Európskej únie, kontrolovaný je povinný pred uzavretím zmluvy, koncesnej zmluvy alebo rámcovej dohody, pred ukončením súťaže návrhov, pred zadaním zákazky na základe rámcovej dohody alebo pred ukončením postupu inovatívneho partnerstva podať úradu podnet na výkon kontroly ním zadávanej zákazky alebo koncesie.

Časté pochybenie

Úrad v rámci svojho proklientského prístupu tiež vypracoval pre verejných obstarávateľov odporučenie vzťahujúce sa na odôvodňovanie nerozdeľovania zákaziek na časti. "Pri aplikácii tohto ustanovenia verejní obstarávatelia častokrát pochybia, čo máva za následok nariadenie zrušenia súťaže s následným negatívnym dopadom na čerpanie eurofondov," uviedla Zvončeková. Odporúčame:
Brusel po vražde Kuciaka preverí podozrenia zo zneužitia eurofondov, vyhlásil Oettinger Úrad v snahe o transparentnosť systému kontroly eurofondových zákaziek pripravil upozornenie, podľa ktorého v opodstatnených prípadoch vstupuje aj do kontroly zmluvných podmienok vo verejnom obstarávaní v prípade, že predmetné nastavenie zmluvných podmienok môže odradiť potenciálnych uchádzačov, resp. záujemcov od účasti vo verejnom obstarávaní.

Elektronická komunikácia

"Medzi ďalšie systémové opatrenia úradu patrí odbúranie administratívnych prekážok pri komunikácii medzi úradom a príslušnými riadiacimi orgánmi. Úrad navrhol zaviesť elektronickú komunikáciu medzi spomínanými orgánmi s cieľom zefektívnenia vzájomnej komunikácie, ktorá povedie k skráteniu doby trvania kontroly eurofondových zákaziek," priblížila Zvončeková. Odporúčame:
Tempo čerpania eurofondov je veľmi pomalé, podľa Sulíka prepadne veľa peňazí Súbor riešení ÚVO schválili členovia Koordinačného výboru pre spoluprácu pri kontrole verejného obstarávania 5. marca. Schválené opatrenia nadväzujú na víziu predsedu úradu Miroslava Hliváka, ktorý predstavil reformu systému verejného obstarávania a usiluje sa o zefektívnenie procesu a systému kontroly zákaziek financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Viac k témam: eurofondy, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Úrad pre verejné obstarávanie vypracoval návrh riešení pre efektívnejšie kontroly pri zákazkách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 6. marca (WebNoviny.sk) - Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby sa vzdal svojho plánu na plošné zavedenie ciel s argumentom, že prístup, ktorý by bol "viac chirurgický", by pomohol odvrátiť potenciálne nebezpečnú obchodnú vojnu. "Môžeme sa zamerať na skutočných zneužívateľov bez vytvorenia akýchkoľvek nezamýšľaných následkov alebo vedľajších škôd," povedal Ryan v utorok na pravidelnej tlačovej konferencii. Odporúčame:
Trump pohrozil zdanením dovozu európskych áut, dôvodom sú plánové bariéry EÚ voči americkým firmám Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA so svojou výzvou prišiel po tom, ako americký prezident Donald Trump v pondelok povedal, že jeho vláda "neustupuje" od svojich plánov na zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka. Ryan v utorok povedal, že Trump sa správne sústredil na problém dumpingových cien ocele dovážanej do USA, ale dodal, že prístup vlády je "trochu príliš široký." Trumpov zámer uvaliť 25-percentné clo na import ocele a 10-percentné clo na dovoz hliníka vyvolal turbulencie na finančných trhoch. Poradenská spoločnosť Trade Partnership uviedla, že tieto clá zvýšia zamestnanosť v americkom sektore ocele a hliníka o približne 33 tis. ľudí, ale budú znamenať stratu zhruba 179 tis. pracovných pozícií vo zvyšku ekonomiky.

Viac k témam: americký prezident, Donald Trump
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf Snemovne reprezentantov Kongresu USA vyzval Trumpa, aby sa vzdal ciel na oceľ a hliník © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 6. marca 18:00
BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Policajný prezident Tibor Gašpar je podľa lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča najväčšou prekážkou pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Krajmer má byť prepojený na Bödöra

Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii, na ktorej tiež povedal, že aj šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer je jedným z podozrivých osôb, pretože aj o ňom písal zavraždený Kuciak. Odporúčame:
Polícia spresnila Gašparove slová o Krajmerovi, na mieste dvojnásobnej vraždy bol „v plnom rozsahu“ "Pán Krajmer mal rovnaký motív, ako všetci tí, o ktorých písal zavraždený Ján Kuciak. O jeho prepojení na oligarchu Norberta Bödöra, ktorý si dosadil svojich ľudí na najvyššie miesta polície. Premiér Robert Fico (Smer-SD) v jeho SBS-ke bol minimálne štyrikrát na rôznych oslavách. To je absolútne nemysliteľné," uviedol Matovič.

Matovič z klamstva obvinil aj Kaliňáka

Podľa Matoviča klamal v priamom prenose nielen policajný prezident Gašpar, ale aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý v relácii RTVS v nedeľu o päť minút 12 uviedol, že šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer preveroval takzvanú "taliansku stopu". Odporúčame:
Igor Matovič tvrdí, že minister Kaliňák v priamom prenose prezradil to, čo nemal V pondelok ráno však podľa Matoviča ešte nebolo známe, na čom konkrétne Ján Kuciak pracoval, preto je podľa neho logické, že novinára polícia nejakým spôsobom monitorovala. Opozičný poslanec však na svoje tvrdenia nemá dôkazy. Chce vysvetlenie aj od kompetentných v Slovenskej informačnej službe (SIS), ktorá má monitorovať všetky podozrivé aktivity v krajine. Rovnako ako v pondelok, tak aj dnes odznelo zo strany Igora Matoviča veľa nezmyslov a klamstiev, na ktoré polícia reagovať nebude, píše sa v stanovisku Prezídia Policajného zboru. "Sústreďujeme sa na vyšetrovanie, ktoré je pre nás prioritou," dodali.  

Viac k témam: Igor Matovič, Ján Kuciak, NAKA Národná kriminálna agentúra, Robert Fico, Róbert Krajmer, Smer-SD, Tibor Gašpar, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Matovič pustil video z miesta vraždy Kuciaka a jeho priateľky a obvinil Gašpara z klamstva o Krajmerovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska podľa slov premiéra Roberta Fica destabilizuje Slovensko spôsobom, aký je v Európskej únii nevídaný. Odporúčame:
Aktualizované: Fico obvinil Kisku z destabilizácie Slovenska, vo vyhlásení opäť spomínal aj Sorosa Ako uviedol hovorca hlavy štátu Roman Krpelan v reakcii na Ficove slová, prezident Andrej Kiska v stredu začína rokovania s politickými stranami o stabilizácii situácie na Slovensku. "Premiérovi sa to za viac ako týždeň nepodarilo, práve naopak, každým krokom destabilizuje celú spoločnosť," dodal.

Viac k témam: Andrej Kiska, Ján Kuciak, Robert Fico, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico každým krokom destabilizuje celú spoločnosť, reaguje Kiska na jeho slová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná v reakcii na utorňajšiu tlačovú besedu podpredsedníčky NR SR za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej uviedla, že na ňu podáva trestné oznámenie za uvádzanie klamlivých a diskreditujúcich vyjadrení v spojitosti s Talianmi pôsobiacimi na východe Slovenska.

Matečná demisiu nepodá

Zároveň prehlásila, že nerozmýšľa o demisii. Dodala, že listy, ktoré jej boli adresované počas jej pôsobenia na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), riešilo právne oddelenie, ktoré konštatovalo, že na vypovedanie zmluvy nie je dôvod. Odporúčame:
SaS poskytla listy o podozrivej činnosti Talianov na východe Slovenska, Matečná podľa strany klame „Včera som vyvrátila klamstvá pani Nicholsonovej a musím povedať, že som ju ľudsky požiadala o ospravedlnenie. Pani Nicholsonová sa dnes neospravedlnila, naopak prišla s ďalšími klamstvami a nekompetentnými vyjadreniami, ktoré diskriminujú mňa, moju rodinu a stranu SNS. Preto podám na ňu trestné oznámenie,“ povedala v utorok Gabriela Matečná. Odporúčame:
SNS podá trestné oznámenie na Nicholsonovú, ak sa neospravedlní ministerke Matečnej Podľa bývalej riaditeľky SPF a súčasnej ministerky pôdohospodárstva SPF nemôže "vypovedať zmluvu len tak, ako sa mu zachce". "Pod mojím vedením, ak sa išla vypovedať akákoľvek nájomná zmluva, vždy som žiadala písomné stanovisko svojho právneho odboru. SPF nesupluje políciu, vyšetrovateľov, prokuratúru ani sudcov," pokračovala Matečná.

Ministerka klame, odznelo zo SaS

Ministerka pôdohospodárstva v reakcii na zaslané listy, o ktorých v utorok  informovali na tlačovej besede Nicholsonová a predseda SaS Richard Sulík, uviedla, že v čase, keď šéfovala SPF, ich riešilo právne oddelenie. Zároveň dodala, že ak právne oddelenie dá stanovisko, že nie je dôvod zmluvu vypovedať, každý generálny riaditeľ vrátane nej postupuje týmto spôsobom. Na záver tlačového brífingu, ktorý sa konal v nemocnici v Poprade, kde je v súčasnosti hospitalizovaný jej otec pre kolaps, Gabriela Matečná uviedla, že nemôže ustupovať ľuďom, ktorí ju špinia. Preto nerozmýšľa nad demisiou. Odporúčame:
Matečná žiada od Nicholsonovej ospravedlnenie za samé klamstvá, podľa SaS by sa mala upokojiť Lucia Ďuriš Nicholsonová v utorok spoločne s Richardom Sulíkom na brífingu uviedla, že Matečná klame, keď tvrdí, že o Talianoch na východe Slovenska nevedela. Dokazovať to majú spomínané listy o podozrivej činnosti na východe Slovenska v oblasti pozemkov zaslané na riaditeľstvo Slovenského pozemkového fondu (SPF) v roku 2012, keď bola Gabriela Matečná riaditeľkou SPF. Podľa SaS Gabriela Matečná ako šéfka SPF podpísala zmluvu a dva dodatky na 400 hektárov pôdy na východnom Slovensku firme prepojenej na taliansky gang.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Ján Kuciak, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, SaS Sloboda a Solidarita, SNS Slovenská národná strana, SPF Slovenský pozemkový fond, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Matečná nechce ustupovať ľuďom, ktorí ju špinia a podáva trestné oznámenie na Ďuriš Nicholsonovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner