20. jún 2018
Facebook

TEHERÁN 7. marca (WebNoviny.sk) - Iránku, ktorá si v decembri v Teheráne na verejnosti zložila z hlavy šatku, odsúdili na 24 mesiacov väzenia. Informoval o tom v stredu teheránsky prokurátor, ktorého citovala polooficiálna iránska tlačová agentúra Tasnim. Prokurátor Abbás Džafari Dolatabadi sa vyjadril, že žena, ktorej meno neuviedli, si zložila šatku z hlavy na teheránskej ulici Engheláb, aby "povzbudila skazenosť". Ženám, ktoré si na verejnosti nezakryjú vlasy, v Iráne zvyčajne ukladajú podstatne kratšie tresty väzenia, a to maximálne dva mesiace, a pokutu 25 dolárov. Odporúčame:
Palestínskej tínedžerke hrozí väzenie, pred svojím domom vyfackala dvoch izraelských vojakov Vo februári iránska polícia zatkla 29 žien, ktoré si zložili šatky v rámci kampane proti noseniu hidžábu známej pod názvom "Biele stredy". Podľa polície na skladanie šatiek z hlavy každú stredu podnecuje kampaň podporovaná zahraničnou satelitnou televíziou, ktorá vysiela v perzskom jazyku.

Viac k témam: hidžáb, Irán, súd, Teherán, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženu odsúdili v Teheráne na dva roky väzenia, na verejnosti si zložila šatku z hlavy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Sudca z Texasu dával počas pojednávania s mužom obžalovaným zo sexuálneho deliktu tejto osobe elektrošoky, pretože sa mu nepáčilo, ako mu obžalovaný odpovedal. O chovaní sudcu Georgea Gallaghera z texaského Tarrant County informuje americký denník The Washington Post. Denník pripomína, že obžalovaným na súdnych procesoch v Texase pomerne bežne dávajú na nohy náramky, do ktorých sa dá púšťať elektrický prúd. Elektrošoky sa však majú využívať len v prípade, ak zo strany obžalovaného hrozí nebezpečenstvo, prípadne ak chce utiecť. Používanie tohto nástroja len preto, lebo sa obžalovaný nespráva tak, ako si to sudca predstavuje, je podľa odborníkov oslovených denníkom krajne nehumánne a neprofesionálne.

Žiadal o výmenu sudcu i obhajcu

Dôvodom, prečo Gallagher tento prostriedok proti Terrymu Lee Morrisovi použil, bolo navyše podľa The Washington Post to, že Morris namietal jeho zaujatosť a žiadal súd, aby vymenil sudcu, a rovnako aj obhajcu, ktorého mu súd pridelil. Odporúčame:
Matka v Clevelande nechala doma postrelenú štvorročnú dcéru a išla do práce Podľa záznamu zo súdneho pojednávania sa spor medzi obžalovaným a sudcom začal práve tým, keď Morris sudcovi pripomenul, že už požiadal o jeho výmenu, pretože ho považuje za zaujatého. "Pán Morris, varujem vás! Nebudete tu robiť žiadne ďalšie scény, pretože inak sa stane jedna z týchto dvoch vecí: Buď vás dám vyviesť zo súdnej siene, alebo použijem náramok. Takže sa vás pýtam - budete sa riadiť pravidlami?" spýtal sa sudca obžalovaného.

Obžalovaný sa snažil brániť

"Pane, žiadal som vašu výmenu," nedal sa Morris, načo sudca nariadil pustiť doňho prvý elektrošok. "Dajte mu, ešte!" obrátil sa sudca po chvíli znovu na súdneho pracovníka, napriek tomu, že sa obžalovaný snažil brániť, že je chorý a elektrické šoky neznesie. Odporúčame:
Pornoherečka chce prehovoriť o sexuálnom vzťahu s Trumpom, súd žiada o anulovanie mlčanlivosti Tretíkrát doňho sudca nechal pustiť elektrinu po tom, ako obžalovaný vyslovil názor, že elektrošoky sú zo strany sudcu pomstou. "Mučíte ma len preto, lebo žiadam vašu výmenu," povedal Morris tesne pred treťou dávkou.

Viac k témam: elektrošoky, súd, sudca, USA, väzeň
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudca nechal pustiť do obžalovaného počas pojednávania elektrošoky, nepáčila sa mu odpoveď © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 7. marca, 20:59
BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ktorí sú obaja v kritickom stave v britskej nemocnici po tom, čo prišli do styku s neznámou látkou, otrávili nervovo paralytickou substanciou. V stredu večer to v Londýne potvrdil šéf protiteroristického oddelenia Scotland Yardu Mark Rowley. Zároveň vyhlásil, že podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov šlo o presne zacielený pokus o vraždu.

Vo vážnom stave je aj policajt

"Keďže sme zistili, že príčinou ich stavu je nervovo paralytická látka, posudzujeme to ako pokus o vraždu," povedal Rowley. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že páchatelia tohto činu šli cielene po Skripaľovi. Rowley okrem toho informoval, že vo vážnom stave je v nemocnici aj policajt, ktorý ako prvý prišiel v nedeľu do styku s otráveným Skripaľom a jeho dcérou. S odvolaním sa na osoby blízke vyšetrovaniu, ktoré si priali zostať v anonymite, to v stredu napísal britský denník The Guardian. Vyšetrovatelia zatiaľ neurčili presný typ látky, The Guardian však píše, že najčastejšie používanými typmi nervovo paralytickej látky sú VX a sarín.

Nevyrobil by ich ani Islamský štát

Ani jednu z nich podľa odborníkov, ktorých cituje The Guardian, nemá ako vyrobiť niekto, kto nie je v danej oblasti odborníkom. "Treba na to experta a treba na to špeciálne prostredie, inak sa pripravíte o život," hovorí jeden z oslovených odborníkov. "Nervovo paralytické látky ako sarín alebo VX vyžadujú laboratórium. Nedokázal by ich vyrobiť dokonca ani Islamský štát," cituje denník ďalšieho britského experta. Odporúčame:
 Bývalý ruský agent je v kritickom stave, prišiel do kontaktu s neznámou látkou Vo všeobecnosti panuje podozrenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je Moskva, hoci Kremeľ to vehementne popiera.

Rus pracoval aj pre Veľkú Britániu

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Odporúčame:
Babiš definitívne prehral súd, Ústav pamäti národa ho eviduje v zväzkoch ŠTB oprávnene Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson v utorok v sľúbil "vhodnú a robustnú odpoveď" Londýna, ak sa preukáže, že v tejto kauze má prsty Rusko. "Zatiaľ na nikoho neukazujem prstom, ale oznamujem vládam po celom svete, že žiadny pokus vziať život nevinnému človeku na britskej pôde nezostane bez sankcií a nepotrestaný," vyhlásil šéf britskej diplomacie. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov na to reagoval s tým, že Kremeľ je pripravený pri vyšetrovaní príčiny kolapsu Skripaľa spolupracovať. "Moskva je vždy pripravená spolupracovať," uviedol.

Viac k témam: Rusko, Sergej Skripaľ, tajný agent, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruského dvojitého agenta otrávili nervovo paralytickou látkou, Briti podozrievajú Kremeľ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRAHA 7. marca (WebNoviny.sk) - Päťdesiattriročný český turista zahynul v národnom parku Torres del Paine na juhu Čile. Stalo sa tak po páde zo skaly, informovala čílska mutácia televízie CNN. Nešťastie sa odohralo v nedeľu popoludní. Príčinou smrti bol infarkt, uviedlo české ministerstvo zahraničia. Tragický skon v oblasti vodopádu Salto Grande popísal novinám El Pingüino sprievodca Hans Hechenleitner: "Videl som ho spadnúť z kopca. Padal dozadu s rukami vedľa seba. Dopadol hlavou na skalu. Mal meter osemdesiat a vážil asi 120 kilogramov. Bola tam jeho žena, poskytla mu masáž srdca a dýchanie z úst do úst.“ O záchranu sa pokúšali celkovo štyria ľudia z turistickej výpravy, ktorí boli lekármi či zdravotnými sestrami. Ako ale povedal sprievodca, problémom bolo, že nikto nemal defibrilátor. Odporúčame:
V Egypte zomrel český turista, na dovolenke bol s manželkou a dvoma deťmi V čase tragédie navyše fúkal silný vietor a záchranársky vrtuľník k nim nemohol odletieť. Podľa sprievodcu mal vietor v nárazoch rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.

Viac k témam: český turista, Čile, úmrtie, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Český turista padol zo skaly v národnom parku v Čile, o jeho záchranu bojovalo niekoľko ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré mu nahlásili v rámci systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a v Estónsku. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, prvým z nahlásených výrokov je paleta očných tieňov Eyeshadow palette značky The Bronze Palette. Vo výrobku bola totiž podľa ÚVZ zistená prítomnosť ťažkých kovov. Druhým zo škodlivých výrobkov je podľa ÚVZ ceruzka a rúž na pery Lipstick & Liner od výrobcu Matte Liquid. Výrobok je balený v kartónovej škatuľke bielej a ružovej farby s obrázkom pier. Tento produkt podľa hygienikov rovnako obsahuje ťažké kovy. Odporúčame:
Pozor na lieky z internetu, varujú pred nelegálnou online lekárňou ÚVZ tiež upozorňuje na ochranný krém na tvár SPF 30 Haute Protection značky Lovea vyrábaný v Laboratoires Biocos vo Francúzsku. V tomto produkte totiž objavili prítomnosť látky methylisothiazolinone, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," dodáva ÚVZ.  

Viac k témam: škodlivá kozmetika, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hygienici varujú pred škodlivou kozmetikou, zistili prítomnosť nielen ťažkých kovov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Zdravie

PARÍŽ 7. marca (WebNoviny.sk) - Bývalý líder a zakladateľ francúzskeho krajne pravicového Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Pen a popredný člen strany Bruno Gollnisch musia Európskemu parlamentu (EP) vrátiť spolu takmer 600-tisíc eur za mzdy neprávom vyplatené ich asistentom. Európsky súdny dvor totiž v stredu odmietol snahy oboch europoslancov o anulovanie rozhodnutia EP, ktorý žiada vrátenie týchto peňazí. Konkrétne musí Le Pen vrátiť viac než 320-tisíc eur, ktoré EP v rokoch 2009 až 2014 zaplatil členovi jeho tímu najatému ako asistentovi, Gollnisch musí zaplatiť približne 276-tisíc eur. Odporúčame:
Brexit je podľa Štefanca nešťastné rozhodnutie, ktoré poškodí Európsku úniu aj Veľkú Britániu Obvinenia sa týkajú aj ďalších europoslancov za NF, ktorých asistenti v skutočnosti nevykonávali svoju prácu v sídlach EP v Bruseli a Štrasburgu, ale venovali sa straníckej činnosti. NF mal takýmto spôsobom neoprávnene zamestnávať okolo 20 osôb.

Viac k témam: Európska únia, Francúzsko, Jean-Marie Le Pen, Národný front
Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanci z Národného frontu musia vrátiť 600-tisíc eur, peniaze použili na mzdy asistentov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Predseda parlamentu Andrej Danko víta, že prezident SR Andrej Kiska potvrdil svoju účasť na piatkovom stretnutí troch ústavných činiteľov. Ako agentúru SITA informoval Dankov hovorca Tomáš Kostelník, predseda parlamentu inicioval toto stretnutie v snahe upokojiť situáciu a emócie. „Ústavní činitelia musia spolu komunikovať. Takéto stretnutie je dôležité na zastavenie politických nálad, ktorých jediným cieľom je destabilizácia štátu. Napätie, ktoré vzniká v spoločnosti, poškodzuje meno Slovenskej republiky, a je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby došlo k vyriešeniu vzniknutej situácie,“ povedal v tejto súvislosti Danko. Spoločné rokovanie prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR, a predsedu vlády SR má byť v piatok o 12:00 na Bratislavskom hrade. Odporúčame:
V strane Most-Híd vítajú každú iniciatívu k upokojeniu situácie na Slovensku Prezident Andrej Kiska v stredu síce explicitne nepotvrdil, že príde na piatkové stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov, povedal však, že takéto stretnutie by malo zmysel, ak by prinieslo konkrétny výsledok. „Ja určite navrhnem konkrétne riešenie,“ zdôraznil s tým, že iniciatívu Danka víta. Premiér Robert Fico už svoju účasť potvrdil.

Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, prezident SR, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko víta rozhodnutie prezidenta Kisku o účasti na stretnutí najvyšších ústavných činiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa ohradzuje voči vyhláseniam predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že opozícii ide o štátny prevrat. "Robert Fico tu dnes hovorí o tom, že študenti, novinári a nespokojní občania, ktorí sa dovolávajú spravodlivosti pochodmi, ktoré organizujú v tento piatok, že organizujú štátny prevrat," povedal líder OĽaNO Igor Matovič. "Je legitímnym právom opozície žiadať predčasné voľby," dodal Matovič s tým, že premiér dopustil, aby "ľudia dosadení talianskou mafiou pôsobili na úrade vlády".

Pripomenul Ficove slová z roku 2004

Matovič pripomenul stredajšie slová prezidenta Andreja Kisku o tom, že šéf SIS Anton Šafárik povedal, že SIS dlhodobo upozorňovala štátne orgány na pôsobenie talianskej mafie na východe Slovenska. "Je štátny prevrat, že ľudia chcú základnú spravodlivosť, keď chcú poznať, kto zabil nevinných ľudí?" pýtal sa. Odporúčame:
SIS dlhodobo upozorňovala členov vlády na mafiu na východe Slovenska, tvrdí prezident Kiska Podľa Matoviča je legitímnym právom opozície skrátenie vládneho obdobia a hovorí to aj Fico, ale len vtedy, keď sa mu to hodí. „Je legitímnym právom ľudí žiadať predčasné voľby, ak vidia, že štát zlyhal,“ pripomenul Matovič slová premiéra Fica z roku 2004, keď bol v opozícii. "A keď tu ľudia hovoria, že chcú, aby Kaliňák odišiel z vlády, vtedy hovorí o prevrate. Dôrazne sa ohradzujeme voči tomu, že Robert Fico opakovane podsúva teóriu, že prezident Andrej Kiska bol so študentmi, novinármi a opozíciou dohodnúť štátny prevrat," vyhlásil.

O osude vlády rozhoduje parlament

Podľa Matoviča, ak začne generálna prokuratúra konať na základe verejne podaného podnetu Roberta Fica o vyhlásení o štátnom prevrate, a polícia začne zatýkať opozíciu, novinárov, študentov, to je štátny prevrat. "Premiér predsa nemôže klamať. Zajtra sa ukáže. Ak budeme zajtra na slobode, či my, novinári, študenti, tak asi tu štátny prevrat nie je," povedal s tým, že štátny prevrat je veľmi závažné obvinenie. Odporúčame:
Opozícia podá návrh na vyslovenie nedôvery Ficovej vláde Poslankyňa NR SR Veronika Remišová dodala, že o osude vlády rozhoduje parlament. "Buď vláda podporu v parlamente bude mať, alebo nie," povedala s tým, že ak parlament vládu odvolá, Fico to bude musieť rešpektovať. "Vláda Fica nevie spravovať Slovensko," povedala.

Štátny prevrat, chaos a nestabilita

Opozícia v stredu  definitívne podľa Fica priznala, o čo jej ide. "Nejde jej o nič menšie ako o štátny prevrat, chaos a nestabilitu," povedal to na brífingu predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Podľa neho si prezident Andrej Kiska vybral "mafiána, daňového podvodníka a bruselského povaľača na to, aby spoločne priniesli do spoločnosti pokoj," uviedol Fico. Odporúčame:
V strane Smer-SD už uvažujú kto nahradí Kaliňáka, údajne sa hovorí o dvoch menách "Toto je tá zostava, ktorá má priniesť stabilitu? V pondelok sa stretneme s predstaviteľmi koalície a budeme rokovať o tom, ako priniesť stabilitu a pokoj do vládnej väčšiny. Vítam návrh Andreja Danka, aby sme diskutovali v piatok na neutrálnej pôde a hľadali riešenie tejto zložitej situácie. Máme obrovský ľudský a politický záujem, aby bola vražda novinára a jeho snúbenice vyšetrená," skonštatoval premiér. Fico tiež odkázal opozícii, nech "konečne vyhrá parlamentné voľby" a následne môže zostavovať svoju vlastnú vládu. Tá má v súčasnosti podľa slov premiéra stále väčšinu, a i keď sú jarné prázdniny, funguje v normálnom režime.

Viac k témam: Andrej Kiska, Igor Matovič, Ján Kuciak, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Robert Fico, SIS Slovenská informačná služba, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Je právom opozície žiadať predčasné voľby, vraví OĽaNO a ohradzuje sa voči tvrdeniam o prevrate © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VATIKÁN 7. marca (WebNoviny.sk) - Pápež František vyhlási za svätého salvádorského arcibiskupa Óscara Romera, ktorého zavraždili v roku 1980 počas toho, ako celebroval omšu. Svätým sa stane aj pápež Pavol VI., ktorý sedel na svätopeterskom stolci v rokoch 1963 až 1978. Stredajšie stanovisko Vatikánu uvádza, že František dal zelenú ich kanonizácii, pričom príslušné dekréty podpísal v utorok. Romera zavraždila 24. marca 1980 pravicová eskadra smrti na objednávku salvádorskej vojenskej diktatúry za to, že vehementne vystupoval proti represiám proti chudobným zo strany armády na začiatku občianskej vojny v rokoch 1980 až 1992. Odporúčame:
Bývalého pápeža Pavla VI. vyhlásia za svätého, stane sa tak štvrtým v poradí Pavol VI. predsedal v rokoch 1962 až 65 Druhému vatikánskemu koncilu, ktorý reformoval cirkev. Po Piovi X., Jánovi XXIII. a Jánovi Pavlovi II. sa stane už štvrtým pápežom, ktorého v 21. storočí vyhlásia za svätého. Termín svätorečenia oboch mužov zatiaľ pápež František nestanovil. Špekuluje sa, že by sa tak mohlo stať v októbri.

Viac k témam: Pápež František, svätorečenie, Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk - Zavraždený salvádorský arcibiskup sa stane svätým, pápež František ohlásil svätorečenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 7. marca, 17:52
BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Prezident SR Andrej Kiska v stredu poveril dočasným vedením ministerstva kultúry Petra Pellegriniho (Smer-SD). Vicepremiéra prijal o 15:30 v Prezidentskom paláci po stretnutiach s predstaviteľmi opozičných hnutí Sme rodina - Boris Kollár a OĽANO. Prezident je znepokojený tým, že ani týždeň po ohlásenej demisii Mareka Maďariča do dnešného dňa, t. j.  do stredy,  nemá od vlády návrh mena na riadneho ministra. „Očakávam od premiéra, že túto situáciu v krátkom čase vyrieši,“ konštatoval Kiska vo vyhlásení pre médiá potom, ako určil podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať veci ministra kultúry.

Prevzal si ministerstvo od Maďariča

Pellegrini priamo z Prezidentského paláca smeroval do neďalekého sídla Ministerstva kultúry SR, aby sa stretol s odchádzajúcim ministrom Marekom Maďaričom (Smer-SD), štátnymi tajomníkmi rezortu a oficiálne prevzal riadenie ministerstva. Okrem poverenia dočasným vedením ministerstva s prezidentom podľa Pellegriniho hovorili aj o aktuálnej politickej situácii, vicepremiér však k téme nechcel nič povedať. Odporúčame:
Pellegrini vyzval politikov, aby neatakovali políciu a vyšetrovateľov v prípade vraždy Kuciaka a jeho priateľky Ako Pellegrini povedal, urobí všetko pre bezproblémový chod ministerstva kultúry a všetky organizácie, ktoré pod neho patria. Svoje poverenie vníma ako technické a dočasné. „Samozrejme sa ho budem snažiť naplniť najlepšie ako viem, ale rezort je po ministrovi Maďaričovi plne funkčný, má fungujúce štruktúry, štátnych tajomníkov, na chod samotného rezortu by to nemalo mať žiaden vplyv,“ povedal médiám po prijatí dočasného poverenia na vedenie rezortu kultúry Pellegrini.

Hovorí sa o troch-štyroch menách

Nový minister by mal byť podľa Pellegriniho známy potom, ako sa podarí vyriešiť súčasnú situáciu a stabilizovať pomery na Slovensku. Vymenovanie nového ministra kultúry očakáva v nasledujúcich týždňoch. Na mediálne špekulácie o tom, že by novým ministrom kultúry mohol byť niekto z poslancov za Smer-SD v národnej rade, a to buď Dušan Jarjabek, alebo Erik Tomáš, konkrétne neodpovedal. Podľa neho sa hovorí asi o dvoch, troch - štyroch menách. „Nebudem teraz komentovať, či by to mal byť Erik Tomáš, alebo niekto iný, bude sa vyberať z viacerých kandidátov, ale momentálne má predsedníctvo strany Smer iné problémy, ako hľadať ministra kultúry,“ konštatoval. „Tak zase, aby som nebol už úplný alibista, že vám nič nepoviem. Určite je medzi tými menami aj jeho meno, bolo by to nelogické, keby tam nebolo, ale ešte raz, je to jedno z troch-štyroch mien, ktoré je dnes na stole a z tých troch-štyroch mien nie je zatiaľ nikto favorit,“ odpovedal na novinársku otázku, či môže ako kandidáta vylúčiť poradcu premiéra a poslanca Erika Tomáša. Odporúčame:
Maďarič želá členom Smeru, aby našli cit pre realitu. Výmena Kaliňáka je podľa neho nevyhnutná Na podotázku, aké sú predpoklady Tomáša na dobrého ministra kultúry, doplnil: „Nie je to osoba, o ktorej je rozhodnuté, že má byť minister, nebudem komentovať jeho kvality, to by boli z mojej strany špekulácie.“  

Maďarič v stredu doručil demisiu prezidentovi

Minister kultúry Marek Maďarič oznámil na tlačovej besede v stredu 28. februára, že podáva demisiu. Informoval, že svoje rozhodnutie najskôr v ten deň ráno oznámil premiérovi a predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a v pondelok 5. marca demisiu doručí prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Odporúčame:
Aktualizované: Minister Maďarič doniesol prezidentovi Kiskovi svoju abdikáciu Maďarič tvrdí, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobné rozhodnutie, ako minister kultúry sa nevie ľudsky vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia bol zavraždený novinár. Maďarič to povedal v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Odporúčame:
Maďarič želá členom Smeru, aby našli cit pre realitu. Výmena Kaliňáka je podľa neho nevyhnutná Pred neho ako ministra kultúry vražda novinára stavia vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. "Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra," dodal.

Kiska ocenil Maďaričovo gesto

Prezident v pondelok po prijatí odchádzajúceho ministra kultúry pre médiá uviedol, že demisiu prijme a po dohode s vládou poverí Petra Pellegriniho dočasným riadením ministerstva kultúry. Kiska si Maďaričovu prácu a aj rozhodnutie podať demisiu cení. "Veľmi som ocenil jeho politické gesto. Myslím si, že mnohí iní by si mohli brať z neho v tomto smere príklad," povedal prezident a Maďaričovi poďakoval v mene mnohých pracovníkov kultúry. Absolvent filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení Marek Maďarič (1966) bol ministrom kultúry vo všetkých vládach Smeru, a to v rokoch 2006 až 2010 v koaličnej vláde Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS, v rokoch 2012 až 2016 v jednofarebnej vláde Smeru-SD a šéfom rezortu kultúry sa opätovne stal v koaličnej vláde Smer-SD, SNS a Most-Híd (2016). Spomedzi ministrov kultúry v ére samostatnej SR tak najdlhšie viedol rezort, spolu 10 rokov. Po odchode z vlády ostáva členom Smeru a bude si uplatňovať svoj poslanecký mandát ako člen strany Smer. V roku 2016 bol zvolený za poslanca NR SR. Maďarič tvrdí, že ako poslanec parlamentu sa bude riadiť svojím vedomím a svedomím. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa Maďarič na decembrovom sneme Smeru vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD a zostal radovým členom strany.

Viac k témam: Andrej Kiska, Ján Kuciak, Marek Maďarič, Peter Pellegrini, Smer-SD, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska poveril Pellegriniho dočasným vedením ministerstva kultúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner