22. júl 2018
Facebook

LONDÝN 8. marca (WebNoviny.sk) - Až 21 ľudí vyhľadalo zdravotnú pomoc po nedeľňajšom útoku nervovo paralytickou substanciou na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii. Informovala o tom vo štvrtok večer s odvolaním sa na policajné zdroje britská spravodajská televízia Sky News.

Policajtov stav sa zlepšuje

Ide o prekvapivú informáciu, keďže doteraz sa v súvislosti s útokom hovorilo len o troch zasiahnutých osobách - Skripaľovi, jeho dcére Julii a policajtovi, ktorý s nimi ako prvý po útoku prišiel do styku. Práve títo traja sú podľa Sky News jedinými osobami, ktoré po tomto útoku stále zostávajú hospitalizované. Odporúčame:
 Bývalý ruský agent je v kritickom stave, prišiel do kontaktu s neznámou látkou Stav policajta, ktorého televízia identifikuje ako Nicka Baileyho, sa rapídne zlepšuje - Bailey už rozpráva a komunikuje s okolím. Naproti tomu Skripaľ a jeho dcéra sú stále v kritickom stave.

Cielený pokus o vraždu

Šéf protiteroristického oddelenia Scotland Yardu Mark Rowley v stredu vyhlásil, že podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov šlo o presne cielený pokus o vraždu. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že páchatelia tohto činu šli cielene po Skripaľovi. Rowley síce nezmienil presný typ použitej substancie, no podľa britského denníka The Guardian sú najčastejšie používanými typmi nervovo paralytickej látky VX a sarín. Ani jednu z týchto dvoch látok podľa odborníkov nemá ako vyrobiť niekto, kto nie je v danej oblasti odborníkom. "Treba na to experta a treba na to špeciálne prostredie, inak sa pripravíte o život," hovorí jeden z odborníkov, ktorých oslovil The Guardian.

Nervovo paralytické látky

"Nervovo paralytické látky ako sarín alebo VX vyžadujú laboratórium. Nedokázal by ich vyrobiť dokonca ani Islamský štát," cituje denník ďalšieho britského experta. Vo všeobecnosti panuje podozrenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je Moskva, hoci Kremeľ to vehementne popiera. Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Viac k témam: nemocnica, Rusko, Sergej Skripaľ, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Po útoku na Skripaľa vyhľadalo vo Veľkej Británii zdravotnú pomoc viac ako 20 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BENTON 8. marca (WebNoviny.sk) - Stredoškolák, ktorý koncom januára začal strieľať vo svojej škole v americkom štáte Kentucky, zabil dvoch študentov a sedemnástich ďalších zranil, svoj čin neľutuje. Ako povedal vyšetrovateľom, zaujíma sa o vedu a svoj útok bral ako "pokus". Dnes už šestnásťročný, v čase útoku 23. januára ešte 15-ročný Gabriel Ross Parker je podľa vyšetrovateľov "chladný, bezcitný a neprejavuje žiadne emócie". "Povedal, že sa chcel presvedčiť, ako budú reagovať študenti, aká bude reakcia polície a aká bude reakcia celej spoločnosti," zdôveril sa vo štvrtok americkým médiám policajt Matt Hilbrecht, ktorý chlapca vypočúval. Odporúčame:
Paľba na strednej škole v Kentucky má ďalšiu obeť, polícia vyšetruje motívy 15-ročného strelca Strelec z Marshall County High School vo vidieckej oblasti na juhozápade Kentucky vyšetrovateľom povedal aj to, že nemal žiadny špecifický dôvod na streľbu a nič konkrétne ho k nej nevyprovokovalo. "Najzásadnejšia vec, ktorú mi povedal, bola tá, že je ateista a že jeho život nemá žiadny zmysel, a takisto ani životy druhých ľudí nemajú žiadny zmysel," hovorí Hilbrecht. Parker podľa neho už v decembri rozmýšľal o samovražde, nakoniec si však povedal, že svojej rodine spôsobí menšiu bolesť, ak namiesto seba zabije druhých ľudí.

Viac k témam: Kentucky, streľba na strednej škole, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Život nemá zmysel, povedal vyšetrovateľom strelec zo strednej školy v Kentucky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ATÉNY 8. marca (WebNoviny.sk) - Grécka polícia zatkla šiestich Pakistancov, ktorí sú podozriví z násilných lúpeží v parku v okolí starobylej Akropoly v Aténach. Mužov zadržali v utorok a obvinili ich z členstva v zločineckej organizácii, pokusu o vraždu, ozbrojenej lúpeže a porušenia zákona o držbe zbraní. Odporúčame:
Merkelová vyzýva krajiny k pomoci s prílevom migrantov, zdôrazňuje aj posilňovanie hraníc Muži zákona okrem toho zadržali ďalších dvanásť pakistanských migrantov, ktorí sú obvinení z toho, že od gangu kupovali ukradnuté veci. Ako vo štvrtok informovala grécka polícia, gang zrejme stojí aj za pokusom o vraždu turistu a najmenej za tromi lúpežami.

Viac k témam: grécko, migranti, Pakistan, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - V Grécku zadržali šiestich Pakistancov podozrivých z násilných lúpeží v okolí Atén © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 8. marca (WebNoviny.sk) - Originálnym spôsobom sa vo štvrtok na zasadnutí americkej administratívy rozlúčil prezident Donald Trump so svojím doterajším finančným poradcom Garym Cohnom, ktorý tento týždeň oznámil, že odchádza z Trumpových služieb. "Možnože je to globalista, ale ja ho mám aj tak rád," povedal Trump o svojom odchádzajúcom poradcovi na rokovaní vlády, ktoré bolo Cohnovým posledným. Odporúčame:
Trumpa opustil hlavný ekonomický radca, nezhodli sa na clách na dovoz ocele a hliníka Dôvodom odchodu Cohna, ale aj ďalších ľudí z prezidentovho ekonomického tímu, je podľa Trumpových kritikov prezidentova posadnutosť ochranou domácich výrobcov, ktorá je často v konflikte so zavedenými pravidlami medzinárodného obchodu, a tiež s tým súvisiaca Trumpova záľuba vo vystupovaní z medzinárodných obchodných dohôd. Trump je napriek názorovým nezhodám medzi ním a Cohnom presvedčený, že tento bývalý zamestnanec investičnej spoločnosti Goldman Sachs sa do jeho služieb raz vráti, a síce hneď po tom, "ako zarobí ďalších zopár miliónov dolárov". "Mám taký pocit, že sa vrátiš," povedal vo štvrtok na rozlúčku Trump Cohnovi.

Viac k témam: Donald Trump, Gary Cohn, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Si globalista, ale mám ťa rád, rozlúčil sa Trump s odchádzajúcim poradcom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SOLÚN 8. marca (WebNoviny.sk) - Grécka polícia zatkla osemdesiatročného vodiča, ktorý sa v stredu večer vybral na výpravu zo svojej dedinky Portaria na polostrove Chalkidiki do Solúna po diaľnici E75, lenže v opačnom smere. Muž šiel po diaľnici priemernou rýchlosťou sto kilometrov za hodinu a podarilo sa mu prejsť v protismere až 40 kilometrov. Odporúčame:
Starší vodič zrazil na priechode pre chodcov dve ženy, svojim zraneniam podľahli Polícia po tom, čo zaznamenala telefonáty od vystrašených motoristov, diaľnicu uzatvorila a vyslala mu naproti policajné auto, lenže aj to šofér-senior vytlačil z cesty. Zastavilo ho po ďalších niekoľkých kilometroch až políciou nastražené ochranné zábradlie, do ktorého nabúral. Šofér pri náraze podľa polície neutrpel žiadne zranenia

Viac k témam: grécko, polícia, vodič
Zdroj: Webnoviny.sk - Osemdesiatročného vodiča zatkla grécka polícia, prešiel na diaľnici 40 kilometrov v protismere © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - My sme boli vždy tí, ktorí si od talianskej strany pýtali informácie k rôznym osobám. Na tlačovej besede to štvrtok povedal policajný prezident Tibor Gašpar. Reagoval tým na medializované informácie, že naše úrady mali už od roku 2013 informácie o pôsobení talianskej mafie na východnom Slovensku, avšak nekonali. "Neinformovala nás ani raz talianska strana proaktívne," uviedol. Všetky získané informácie, či už z Talianska alebo napríklad od Slovenskej informačnej služby, boli podľa Gašpara zahrnuté do činnosti polície. Konkrétne informácie od SIS viedli podľa Gašpara napríklad k obvineniu Diega R. a dvoch pracovníkov daňového úradu pre korupciu. Aktuálne polícia podľa Gašpara skúma okolo 70 spisov týkajúcich sa medializovaných osôb. Odporúčame:
Situáciu na Slovensku môžu vyriešiť jedine predčasné voľby, tvrdí SaS po stretnutí s Kiskom Pokiaľ ide o vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy vo Veľkej Mači, podľa policajného prezidenta sa stále preverujú viaceré verzie ."Osôb, ktoré boli vypočuté operatívnymi pracovníkmi, to sa počíta na stovky," vyhlásil s tým, že rôznym verziám prípadu sa venujú aj Národná protikorupčná jednotka NAKA, alebo Národná jednotka finančnej polície NAKA, "Participuje na tom celá NAKA," dodal Gašpar Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili na konci februára v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára. Podľa ďalších informácií by vraždy mohli súvisieť s talianskou mafiou operujúcou na východe Slovenska. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

Viac k témam: Ján Kuciak, krimi, mafia, Martina Kušnírová, Taliansko, Tibor Gašpar, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Od talianskej strany sme museli pýtať informácie my, tvrdí Gašpar o pôsobení mafie na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - O osude koalície sa rozhodne už tento víkend. Podľa denníka Plus JEDEN DEŇ sa šéf Mosta-Híd Béla Bugár rozhodol vrátiť na Slovensko skôr. Rokovania o budúcnosti vlády by sa mali teda začať už v sobotu. Odporúčame:
Most-Híd zvoláva republikovú radu, zotrvaniu v koalícii podľa Sólymosa pomôžu len rázne kroky Podpredseda parlamentu Béla Bugár odcestoval na spoločnú dovolenku so svojou manželkou v sobotu. Šlo o dlhodobo plánovanú cestu k ich výročiu svadby. Vzhľadom na situáciu sa však predseda Mosta-Híd rozhodol dovolenku skrátiť. Pôvodne mal na Slovensko pricestovať až v nedeľu, napokon sa vráti už v piatok. Rokovania o zotrvaní Mosta-Híd vo vláde sa tak začnú podľa denníka Plus JEDEN DEŇ v sobotu. Najprv si sadne šéf Mosta-Híd so svojimi, následne má rokovať s premiérom Robertom Ficom. Kedy zasadne Koaličná rada, zatiaľ nie je známe. Mohlo by sa však tak stať už cez víkend.

Viac k témam: Béla Bugár, Fico, koaličná kríza, Most-Híd, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Béla Bugár ide domov riešiť krízu v koalícii, o osude vlády sa rozhodne v najbližších dňoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 8. marca 2018, 19:08
BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Tvrdenie prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák a exminister financií Ján Počiatek ukradli 200 miliónov eur zo 16-miliónovej zmluvy, sú absurdné. Odporúčame:
Prokurátor Špirko usvedčil Kaliňáka a Počiatka, tvrdí Matovič a nazval ho národným hrdinom Vyhlásil to štvrtok na tlačovom brífingu minister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého sú tieto výmysly vyťahované účelovo a zámerne. Skonštatoval, že konkrétne obstarávania, o ktorých prokurátor Špirko hovoril, ako o podozrivých, kompletizovalo až nové vedenie rezortu vnútra za exministra Daniela Lipšica.

Hon na čarodejnice

"Pochybujem, že pán Lipšic by akokoľvek kryl nejaké naše fiktívne obchody. Na prokurátora podal trestné oznámenie ten istý človek, ktorého on označil za korunného svedka v celom prípade. Ani minister vnútra, ani policajt, ani prokurátor, obyčajný človek," uviedol minister. Podľa Kaliňáka jeho bývalá firma FoRest málokedy dosiahla ročný obrat vyše jedného milióna eur. Odporúčame:
Minister Kaliňák by mal podať demisiu, oznámili meno náhradníka na jeho funkciu "Za svojho pôsobenia som bol konfrontovaný s čímkoľvek, ale nie s podozrivými tendrami či verejnými obstarávaniami. Odmietam, že by som zobral úplatok, za akúkoľvek zákazku na ministerstve vnútra. Opakujem ešte raz na margo vyhlásení Vasiľa Špirka, ja nie som činný v trestnom konaní ani nedávam priame príkazy vyšetrovateľom či prokurátorom. Na prehliadku kancelárie prokurátora musel vydať povolenie samotný sudca, rovnako tak pri zavedení informačno-technických prostriedkov (odpočúvacích zariadení - poznámka red.) na dannú osobu. Takéto obvinenia, aké dnes povedal pán Špirko, sa nedajú dostatočne vysvetliť za 24 hodín. Pýtam sa preto, či nie je zvláštne načasovanie vyhlásenia pána prokurátora," povedal Kaliňák, čím naznačil možnú spojitosť s piatkovými pochodmi, na ktorých sa chystajú zúčastniť tisíce ľudí po celom Slovensku i v zahraničí. Minister tiež poznamenal, že aktuálne na Slovensku prebieha takzvaný "hon na čarodejnice" s jediným cieľom, vytiahnuť na jeho osobu čo najviac diskreditačných materiálov.

Spravovanie peňazí

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko dnes uviedol, že v dohľadnej dobe podá trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara, riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Hraška a šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Tí mali podľa jeho slov účelovo vyšetrovať jeho osobu s cieľom zabránenia riadneho vyšetrovania ním dozorovaných káuz a podozrení ministra vnútra Kaliňáka a exministra financií Jána Počiatka. Odporúčame:
Video: Opozícia podá návrh na vyslovenie nedôvery Ficovej vláde (aktualizované) Podľa Špirka diskreditácia jeho osoby súvisí s prípadom, ktorý vyšetroval ako prokurátor. V rámci neho vyslovila jedna osoba, ktorá bola obvinená z trestnej činnosti za účelom zníženia trestu ochotu vypovedať ako svedok. Táto osoba sa zúčastnila na verejnom obstarávaní sieťových komponentov a technológií pre ministerstvo vnútra. Svedok podľa Špirka v rámci obstarávania opísal sieť spoločností, osôb a finančných vzťahov. Obstarávanie riadil "Pán Milan", podľa svedka osoba blízka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a tiež bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. Druhým človekom aktívnym v rámci procesu obstarávania bol "Peňaženka". Jeho úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie a transakčnú históriu peňazí určených pre "Jana a Roba". Podľa svedka spravoval peniaze z provízií a mal zabezpečiť ich legalizáciu. Provízie podľa Špirka platila aj spoločnosť svedka za to, že že sa mohla zúčastňovať na zákazke.

Státisíce eur pre Jana a Roba

"Janovi a Robovi" boli podľa svedka postupne vyplatené sumy niekoľkokrát v hodnote státisícov eur. Celý prípad podľa Špirka fungoval v rámci legalizačnej schémy, ktorá pripomínala tú z prípadu B.A. Haus, ktorú ako prokurátor tiež dozoroval. Objem peňazí sa podľa svedka v tejto schéme mohol pohybovať na úrovni až 200 miliónov eur. Rozpracovanie tejto schémy sa podľa Špirka stále nachádza v spise prípadu. Svedok podľa Špirka skonštatoval, že celá zákazka na dodanie komponentov bola účelová a jej cieľom bolo len "vytiahnuť peniaze z ministerstva vnútra v prospech Jana a Roba". Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava B., čelil v minulosti opakovaným obvineniam. V októbri minulého roku čelil obvineniu z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ešte predtým v júli 2016 prokurátora obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša V. o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie. Ľuboš V. ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol. Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná. V prípade obvinenia z roku 2016 zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a uznesenie o obvinení zrušili. V prípade druhého obvinenia Špirka očistila disciplinárna komisia.

Viac k témam: Ján Počiatek, Robert Kaliňák, Úrad špeciálnej prokuratúry, Vasiľ Špirko
Zdroj: Webnoviny.sk - Tvrdenia Špirka o krádeži 200 miliónov eur sú absurdné, reaguje na obvinenia Kaliňák © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Členovia Činohry Slovenského národného divadla (SND) „sa pod tlakom okolností rozhodli vyjadriť svoj občiansky postoj a svojou účasťou podporiť pochod za slušné Slovensko. Odporúčame:
Polícia je pripravená na piatkové pochody, Gašpar vyzýva ľudí k dodržovaniu pokynov Vedenie našej prvej divadelnej scény preto návštevníkov divadla informuje, že sa v tejto súvislosti v piatok 9. marca posúva začiatok predstavenia Úpadok amerického impéria, invázia barbarov. Hra sa v novej budove SND na Pribinovej ulici začne o 20:00. Agentúru SITA o posune začiatku predstavenia z 19. na 20. hodinu informovalo divadlo a oznam je zverejnený aj na webstránke SND http://snd.sk/. Pochod Postavme sa za slušné Slovensko bude tento piatok v Bratislave a v ďalších mestách. Organizujú ho Katarína Nagy Pázmany, Peter Nagy, Karolína Farská a Juraj Šeliga, ktorí organizovali aj minulotýždňový pochod Nechceme späť 90-te. Minulý piatok si podľa odhadov prišlo uctiť pamiatku Jána a Martiny 20- až 25-tisíc ľudí, vrátane prezidenta Andreja Kisku.

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", SND Slovenské národné divadlo
Zdroj: Webnoviny.sk - Členovia Činohry SND sa zúčastnia na pochode za slušné Slovensko, predstavenie začne neskôr © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BUKUREŠŤ 8. marca (WebNoviny.sk) - Srbský prezident Aleksandar Vučič vo štvrtok na návšteve Rumunska vyhlásil, že hoci Srbsko neuzná Kosovo ako nezávislú krajinu, Belehrad je v súvislosti s otázkou Kosova "pripravený diskutovať o všetkých dostupných možnostiach". Ak sa podarí dosiahnuť dohodu medzi Srbskom a Kosovom, bude to podľa Vučiča znamenať, že obom stranám záleží na budúcnosti. Srbský prezident si však stále myslí, že pravdepodobnejšie je, že k dohode nedôjde. Odporúčame:
Srbsko musí vyriešiť svoj spor s Kosovom, ak chce vstúpiť do únie Ak by k dohode medzi Srbskom a Kosovom aj došlo, príde podľa Vučiča na rad ešte iná komplikácia. "Súčasťou problému je, ako to predať našej verejnosti a ako to Albánci predajú ich verejnosti," povedal otvorene Vučič po rokovaní s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom. Samotné uznanie Kosova, ktoré ako samostatný štát uznáva už väčšina krajín medzinárodného spoločenstva, srbský prezident naďalej vylučuje. "Ak uznáme Kosovo, Albánci získajú všetko. A moja otázka je, čo získajú Srbi?" spýtal sa Vučič.

Viac k témam: Albánsko, Aleksandar Vučič, Kosovo, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbský prezident Vučič je v súvislosti s Kosovom pripravený diskutovať o dostupných možnostiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner