20. jún 2018
Facebook
Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej snúbenice novinára Jána Kuciaka Martiny, má viacero pochybností o vyšetrovaní vraždy svojej dcéry. Povedala to vo svojom príhovore na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko na prešovskej Hlavnej ulici, na ktorom sa podľa údajov organizátorov zúčastnilo odhadom sedemtisíc ľudí.

Proces vyšetrovania je komplikovanejší

Podľa Kušnírovej je proces vyšetrovania v súčasnosti komplikovanejší ako na začiatku. Angažovali sa doňho ľudia, ktorí na to nemajú kompetenciu, ako bol šéf protikorupčnej jednotky, alebo patológ na mieste činu namiesto súdneho lekára alebo forenzného technika. Ignorované podľa nej ostali informácie o čase smrti jej dcéry. Odporúčame:
Polícia sa vyjadrila k prítomnosti riaditeľa protikorupčnej jednotky NAKA na mieste vraždy Kuciaka a jeho priateľky „Ak by skutočne záležalo na vyšetrení vraždy Janka a Martiny, mali byť od začiatku na mieste činu kompetentní. Aj výroky politikov, ktorí sa potia a neodpovedajú na otázky, sú dôkazom toho, že pochybili a nemali by byť na svojich miestach. Aspoň dovtedy, kým sa to nevyšetrí. Trvám na tom ako matka zavraždenej dcéry,“ povedala davu.

Kompetentní neberú jej informáciu do úvahy

Uviedla tiež, že sa v posledných dňoch stretla s viacerými negatívnymi postojmi. „Pýtajú sa ma, prečo sa vyjadrujem v médiách? Pretože inú možnosť nevidím. Keď informáciu poviem kompetentným, neberú ju do úvahy. Veci sa pohnú až vtedy, keď sa do toho obujú médiá,“ vysvetlila a dodala, že to, čo prebieha v rámci politického boja, ide mimo nej. „Verím, že veci sa posunú a že sa všetko zmení k lepšiemu. Aby už nikto doma nemusel plakať nad rozliatou krvou svojich detí. Sú na mňa mnohé negatívne názory, ale to nepochopí nikto, len ten, kto to prežije. Neprajem to nikomu, nech všetky deti budú v poriadku,“ uviedla neskôr Kušnírová pred novinármi s tým, že polícia ju o vyšetrovaní neinformuje. Pamiatku Jána a Martiny si prítomní uctili minútou ticha.

Ľudia štrngali kľúčami

V Prešove sa zišlo viac ľudí ako pred týždňom na spomienkovej akcii na počesť zavraždenej dvojice. „Je evidentné, že politická elita nemá dôveru občanov tejto krajiny. A to je to, čo sme tu dnes prišli vyjadriť,“ uviedol pre agentúru SITA jeden zo spoluorganizátorov akcie Matúš Nakata. Okrem Zlatice Kušnírovej sa ľuďom prihovorila napríklad aj speváčka Katka Koščová, zástupcovia novinárskej obce, ktorej bol zavraždený Ján Kuciak súčasťou, ale aj ďalší rečníci. Odporúčame:
Pochod „Postavme sa za slušné Slovensko“ v Bratislave a ďalších mestách na Slovensku Zhromaždenie svojimi vystúpeniami podporili Martin Husovský z Komajoty, Tomáš Telepák a Viki Olejárová, ktorá zahrala skladby Karla Kryla. Ľudia počas jednej zo skladieb začali spontánne štrngať kľúčmi. Priebeh akcie, ktorú ukončila slovenská hymna, bol pokojný.

Plánovaný koncert v Prešove

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko, ktoré sa uskutočnili v 60-tich mestách na Slovensku a v zahraničí, požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, ako aj novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin. V Prešove je v nedeľu 11. novembra od 17. hodiny na Hlavnej ulici plánovaný aj Koncert pre Jána a Martinu. Zahrajú na ňom spevácky zbor Gregos z Gregoroviec, Michael Kocáb a Karpatské Chrbáty, Chiki liki tu-a, Bez Ladu a Skladu, Katka Koščová, Komajota, Fúzy Múzy a David Kollar, N3O Akustika, Edo Klena & Klenoty, huslisti Ján Bogdan, Martin Jeriga a klavirista Erik Jámbor. Organizátormi akcie sú Pohoda festival, klub Stromoradie a Chiki liki tu-a.

Viac k témam: Ján Kuciak, Martina Kušnírová, pochod "Za slušné Slovensko", vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Mama zavraždenej Martiny má pochybnosti v prípade vyšetrovania vraždy svojej dcéry © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ŠTOKHOLM 9. marca (WebNoviny.sk) - Švédska princezná Madeleine sa stala trojnásobnou matkou. Dievčatko sa narodilo dnes o 00:41 v nemocnici v Danderyde. Vážilo 3465 gramov a meralo 50 centimetrov. Bábätko aj matka sú v poriadku. Dievčatko, ktorého meno zatiaľ neprezradili, je desiate v poradovníku čakateľov na trón. Pri pôrode bol aj otec dieťaťa Chris O’Neill. "Sme nadšení, že sa naša rodina rozrástla. Leonore a Nicolas sa veľmi tešia na stretnutie so svojou sestričkou," uviedol v oficiálnom vyhlásení otec. Odporúčame:
Kanye West a Kim Kardashian West sa stali trojnásobnými rodičmi Tridsaťpäťročná dcéra švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva a kráľovnej Silvie a 43-ročný britsko-americký bankár oznámili 25. októbra 2012 zasnúbenie a 8. júna v nasledujúcom roku sa vzali. Ich dcéra Leonore, ktorá dostala titul vojvodkyňa z Gotlandu, sa narodila 20. februára 2014. Syn Nicolas, vojvoda z Angermanlandu, prišiel na svet 15. júna 2015.

Viac k témam: dieťa, narodenie, Princezná Madeleine, švédsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédska princezná Madeleine sa stala trojnásobnou matkou, narodila sa jej dcérka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Zástupcovia Európskeho parlamentu (EP) sa na osobitnej kontrolnej misii v Bratislave zaujímali hlavne o pozemkové právo a spôsoby uzatvárania nájomných zmlúv na poľnohospodársku pôdu, zvlášť zmlúv na prenájom štátnej pôdy a pôdy neznámych vlastníkov.

Nedostatky v oblasti štrukturálnych fondov

Zistili nedostatky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), kde konštatovali nedostatky najmä v oblasti štrukturálnych fondov. Informovala o tom v piatok na brífingu vedúca delegácie Európskeho parlamentu na misii v Bratislave Ingeborg Grässleová. "Pozreli sme sa na poľnohospodárske prostriedky, pretože zavraždený Ján Kuciak pracoval na poľnohospodárskych fondoch. Navštívili sme Pôdohospodársku platobnú agentúru, hovorili sme s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou, pozreli sme sa na pozemkový fond a zisťovali sme jeho fungovanie," ozrejmila Grässleová.

Dlhodobé podfinancovanie

Slovenský pozemkový fond preverovala delegácia z toho dôvodu, že vlastní 25 % poľnohospodárskej pôdy a spravuje aj pozemky neznámych majiteľov, ktoré prenajíma. Delegácia konštatovala zistenie niekoľkých nedostatkov. Odporúčame:
Matečná žiada od Nicholsonovej ospravedlnenie za samé klamstvá, podľa SaS by sa mala upokojiť "Zistili sme, že možno tá cena za prenájom pozemku je na Slovensku veľmi atraktívna, keď tu dostanete eurofondy na prenajatú pôdu. Videli sme tu problémy v PPA a budeme tam musieť urobiť nejaké následné činnosti. PPA má problémy najmä so štrukturálnymi fondmi. Tieto nálezy komisie boli zahrnuté už aj v dokumentoch, ktoré sme pripravovali pred touto cestou," povedala vedúca delegácie EP. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR už vo štvrtok konštatovalo, že predmetom diskusie bolo aj dlhodobé podfinancovanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry a snaha vedenia slovenského agrorezortu procesy plne digitalizovať.

Viac k témam: Európsky parlament, Ingeborg Grässle, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, SPF Slovenský pozemkový fond
Zdroj: Webnoviny.sk - Zástupcovia europarlamentu preverili slovenský pozemkový fond, zistili niekoľko nedostatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Slovenská vláda by sa mala zaoberať podozreniami z prílišnej blízkosti niektorých jej pracovníkov k organizovanému zločinu. Pred novinármi to dnes uviedla predsedníčka Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu (EP) Ingeborg Grässle, vedúca delegácie poslancov EP, ktorá v týchto dňoch navštívila Slovensko v súvislosti s vraždou novinára a podozreniami zo zneužívania európskych fondov.

Rezignácia niektorých osôb napojených na mafiu

Privítala, že niektoré osoby, ktorých sa možné napojenie na mafiu týka, už rezignovali, dúfa však, že natrvalo, a nie len dočasne. Čo sa týka možného zneužívania európskych fondov, delegácia podľa nej zistila problémy najmä s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. „Doteraz sme nemali dôvod sa domnievať, že by na Slovensku mohli byť závažnejšie zneužívané fondy,“ uviedla Grässle s tým, že týmito podozreniami sa bude EP aj naďalej zaoberať, pričom kontrolu čerpania týchto fondov bude robiť najmenej raz za pol roka. Odporúčame:
Dôveryhodnosť súdnictva zaujímala delegáciu europoslancov, ktorí prišli z dôvodu vraždy Kuciaka „Na Slovensku sme našli hlboko rozdelenú a traumatizovanú krajinu v zložitej situácii. Inštitúcie v krajine majú vážny problém s dôveryhodnosťou,“ konštatovala Grässle. Jej kolega a predseda Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci EP Claude Moraes doplnil, že obnovenie dôvery v štátne inštitúcie je úlohou vlády.

Väčšia nezávislosť a objektívnosť

Aj Moraes vidí najväčšie problémy Slovenska v strate dôvery v štátne orgány ako aj v podozreniach z korupcie. Čo sa týka vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, EP podľa Moraesa navrhne vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu v záujme väčšej nezávislosti a objektívnosti. Odporúčame:
Europoslanci si uctia pamiatku zavraždeného Kuciaka, stretli sa aj s prezidentom Kiskom Delegácia vypracuje zo svojich zistení kompletnú správu aj s odporúčaniami, o ktorej bude už na budúci týždeň rokovať EP. Odporúčania predloží aj Európskej komisii, ktorá má právomoci prijať opatrenia. Delegácia EP rokovala na Slovensku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s členmi vlády ako aj so zástupcami polície, prokuratúry, neziskových organizácií či novinárov.

Viac k témam: Claude Moraes, europoslanci, Európsky parlament, Ingeborg Grässle, Ján Kuciak, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Delegácia europoslancov vytýka Slovensku stratu dôvery, krajina je v zložitej situácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 9. marca (WebNoviny.sk) - Britské úrady v rámci vyšetrovania útoku nervovo paralytickou substanciou na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru vyslali na pomoc armádu. Podľa spravodajského portálu BBC do anglického Salisbury poslali zhruba 180 členov ozbrojených síl vrátane členov Kráľovskej námornej pechoty a ďalších vojakov, ktorí sú "odborníkmi v chemickom, biologickom, rádiologickom a jadrovom boji".

Zaistili viacero miest a objektov

Metropolitná polícia informovala, že o armádnu výpomoc požiadala protiteroristická jednotka, ktorá potrebuje "z miesta činu odstrániť niekoľko vozidiel a objektov". Medzi ne patria napríklad sanitky, ktoré sa mohli kontaminovať počas záchrany obetí. Polícia zároveň dodala, že by sa verejnosť nemala znepokojovať, keďže neexistujú dôkazy, ktoré by v súčasnosti naznačovali zdravotné riziko pre širokú verejnosť. Odporúčame:
Po útoku na Skripaľa vyhľadalo vo Veľkej Británii zdravotnú pomoc viac ako 20 ľudí Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome. Obaja sú v nemocnici v kritickom, no stabilizovanom stave. Okrem nich je hospitalizovaný aj policajt Nick Bailey, ktorý s nimi ako prvý po útoku prišiel do styku. Ten je už pri vedomí a komunikuje s okolím. Vyšetrovatelia zahradili v súvislosti s útokom viaceré miesta a objekty v Salisbury vrátane lavičky, na ktorej dvojicu našli, Skripaľov dom, jeho auto či dokonca hroby jeho syna a manželky.

Šlo o cielený pokus o vraždu

Šéf protiteroristického oddelenia Scotland Yardu Mark Rowley v stredu vyhlásil, že podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov šlo o presne cielený pokus o vraždu. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že páchatelia tohto činu šli cielene po Skripaľovi. Rowley síce nezmienil presný typ použitej substancie, no podľa britského denníka The Guardian sú najčastejšie používanými typmi nervovo paralytickej látky VX a sarín. Odporúčame:
 Bývalý ruský agent je v kritickom stave, prišiel do kontaktu s neznámou látkou Ani jednu z týchto dvoch látok podľa odborníkov nemá ako vyrobiť niekto, kto nie je v danej oblasti odborníkom. "Treba na to experta a treba na to špeciálne prostredie, inak sa pripravíte o život," hovorí jeden z odborníkov, ktorých oslovil The Guardian.

Za otrávenie môže vraj Moskva

"Nervovo paralytické látky ako sarín alebo VX vyžadujú laboratórium. Nedokázal by ich vyrobiť dokonca ani Islamský štát," cituje denník ďalšieho britského experta. Vo všeobecnosti panuje podozrenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je Moskva, hoci Kremeľ to vehementne popiera. Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Viac k témam: nemocnica, Sergej Skripaľ, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská vláda požiadala armádu na vyšetrenie prípadu útoku na Skripaľa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 9. marca 18:57
BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Bratislavské Námestie SNP bolo v piatok preplnené ľudmi, ktorí prišli na zhromaždenie pod názvom "Za slušné Slovensko". Najčastejšie bolo počuť štrnganie kľúčov alebo pokrik "Odstúpiť". Mali pri sebe vlajky a transparenty s nápismi Za lepšie Slovensko, Smerom k záhube, All for Jan. Zhromaždenie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Na pokojný priebeh vyzvali aj jeho organizátori. Slovensko je otrasené tak, ako roky nebolo. Hrozné udalosti nás spojili, zaznelo v piatok na bratislavskom námestí SNP. "Chceme sa postaviť za slušnú krajinu. Kto, ak nie my, kedy ak nie teraz?" pýtali sa na začiatku organizátori, ktorí vyzvali zúčastnených na to, aby počúvali pokyny a poďakovali sa polícii. Ľudia štrngali kľúčmi ako v novembri 1989 a skandovali "Dosť bolo Fica!". Majú transparenty ako "Pozor padá vláda" či "Špirko je frajer". Okrem slovenských vlajok vejú aj európske vlajky. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenie „Postavme sa za slušné Slovensko“ Zhromaždenie ukončil spevák Juraj Benetin spievaním hymny. Ľudia počas spievania zapli telefóny a osvetlili celé Námestie SNP. Po hymne nasledoval potlesk, ľudia opäť štrngali kľúčmi a skandovali "Dosť bolo Fica!" Organizátori zhodnotili, že zhromaždenie bolo pokojné. Poprosili zúčastnených, aby sa ani na konci nedali vyprovokovať a pokojne sa rozišli domov. Na záver zneli slová vďaky zo strany zúčastnených organizátorom.

Extrémistom podľa Hríba nie je len Kotleba

Zúčastneným sa prihovoril aj šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb, ktorý povedal, že za dva týždne padlo veľa slov a Slovensko zistilo, že jediný extrémista nie je Marian Kotleba. Je podľa neho desivé, je to hanba, že konšpirácie začal šíriť aj jeden ústavný činiteľ. "Prišlo k vražde novinára? Vieme, čo bolo v jeho nedokončenom článku," pokračoval Hríb a pripomenul, že Kuciak hovoril o prepojení ľudí blízkych premiérovi Robertovi Ficovi na taliansku mafiu. Zmyslom štátu nie je rast HDP či nízke dane, ale spravodlivosť. Slovensko dnes spravodlivé nie je. "Slovensko je dnes unesený, znásilnený štát. O tom bol nedokončený článok Jána Kuciaka," pokračoval Hríb. Odporúčame:
Univerzity dali študentom na piatkové pochody rektorské voľno Vladimír Crmoman z Iniciatívy stredoškolských učiteľov hovoril za študentov aj učiteľov. "Dejú sa tu nesystémové veci, štrajkujeme, premiér sa s nami nedokáže ani len stretnúť. Sme na križovatke a rozhodujeme sa, čo bude ďalej," povedal. Bol by rád, ak by to neskončilo iba pritom, že si ľudia zaprotestujú a nič sa nezmení. Ľudia začali skandovať "Chceme zmenu!" a "Odstúpiť!". "Na školstve vymenili ministra, lebo vedel povedať iba "ďakujem pekne za vaše otázky". Terajšia povedala, že za kauzu s eurofondmi môžu všetci, musela by vymeniť celú republiku," pokračoval Crmoman. Ľudí poprosil, aby to nevzdali, kým nebudú ministri slušní ľudia a odborníci na svojom mieste.

Slovensko opustila, aby mohla žiť

To, ako Slovensko vyzerá, to, čo si o nás myslia v Európe, je vizitkou vlády. Dosť bolo skutkov, ktoré sa nestali. Pred tisíckami zhromaždených to uviedla opatrovateľka v Rakúsku Bibiana Kudziová. Povedala, že túto krajinu opustila, aby mohla žiť, a nie prežívať. Nízka nezamestnanosť nie je výsledkom vlády, ale toho, že ľudia z krajiny odišli. Kudziová taktiež povedala, že dúfala, že toto zhromaždenie nebude musieť byť, že vláda si uvedomí, v akom stave je Slovensko. Odporúčame:
Členovia Činohry SND sa zúčastnia na pochode za slušné Slovensko, predstavenie začne neskôr Má strach z toho, že je normálne legálne držať zbraň a mať na krku 70 trestných oznámení a to, že o štátnych tajomstvách vie človek bez previerky. Takisto pripomenula, že smrť siedmich opatrovateliek nie je doteraz vyšetrená. "Dokedy to tak bude?" pýtala sa. Odporúčame:
Polícia je pripravená na piatkové pochody, Gašpar vyzýva ľudí k dodržovaniu pokynov Počas prejavu Diany Majdákovej, ktorá prehovorila za nezávislé kultúrne centrá a inštitúcie, ľudia začali skandovať "Hanba!" Majdáková hovorila o tom, že na Slovensku je absencia politickej kultúry, štátu vyčítala selektívny prístup k odhaľovaniu organizovaného zločinu či nedostatočné konanie štátnych orgánov, keď sa na ne obrátili občania s prosbou o pomoc, keď sa báli o vlastný život. Robert Roth počas svojho vystúpenia citoval aj Shakespeara. "Pravda môže stáť aj na jednej nohe, ale na dvoch môže kráčať vpred," povedal Roth.

Ľud skandoval "Do basy!"

Všetkým, ktorí stoja na námestiach, záleží na osude tejto krajiny. Preto Mária Jasenková z organizácie Plamienok v piatok vyšla a vystúpila na pódiu na bratislavskom Námestí SNP. "Stojím tu ako občan tejto krajiny, ako lekár, ktorý sa stará o nevyliečiteľne choré deti. Pracujem v oblasti, ktorú štát nepokrýva," povedala. To, čo sa udialo v posledných týždňoch, keď zomreli dvaja nevinní a ona počula prejavy plné snahy zničiť iných, deštrukcie, tak sa rozhodla, že nemôže ostať ľahostajnou. Odporúčame:
Fico zvolal Bezpečnostnú radu, na zhromaždení „Za slušné Slovensko“ vraj hrozia konfrontácie "Myslím si, že táto krajina potrebuje zmenu a ja chcem a verím, že všetci chceme, aby ľudia túto krajinu viedli založenú na poctivosti, spravodlivosti, na hodnotách dôležitejších ako je moc a peniaze," pokračovala. Prisľúbila, že svoj život bude aj ďalej stavať na hodnotách čestnosti, pracovitosti a ak urobí chybu, skúsi sa z nej poučiť. "Ak to urobí väčšina z nás, verím, že život v našej krajine bude radostnejší," povedala. Ľud po jej prejave skandoval "Do basy!"

Vystúpila sestra Jána Kuciaka

Mama zosnulej Martiny Kušnírovej prítomným odkázala, že ich podporuje. Námestie sa potom zmenilo na chvíľu na pietnu spomienku. Na pódium vystúpila sestra Jána Kuciaka - Mária. "Guľku do srdca dostala celá naša rodina," povedala s tým, že nevedela, či má ostať pri rodičoch alebo prísť. "Som rada, že ste tu a že vám to nie je jedno. Ani Martinke a Jankovi to nebolo jedno," povedala. Vyzvala, aby boli ľudia na zhromaždení slušní a nenechali sa vyprovokovať. Zúčastneným sa poďakovala v mene svojej rodiny aj rodiny Martiny Kušnírovej. Organizátori následne pripomenuli svoje požiadavky - vyšetrenie vraždy za účasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú dôveryhodnú vládu, v ktorej nebudú ľudia podozriví z prepojenia na organizovaný zločin.

Arcibiskup Bezák pozdravil aj Bugára

Bývalý arcibiskup Róbert Bezák nevidí rozhnevaných, ale odhodlaných ľudí. Pozdravil Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, Petra Kresáka a Františka Šebeja, ktorým dal svoju dôveru. "Pozdravujem ich. Nech rozmýšľajú," povedal Bezák. Pýtal sa, či guľka do hlavy a srdca bolo posolstvo pre ostatných, aby sme sa nestarali. "Pýtal som sa študentov, či človek má nastaviť vlastný život pre právo, pravdu a spravodlivosť. Po chvíli mlčania mi povedali, že nie. Život potrebuje právo, pravdu a spravodlivosť," povedal Bezák, ktorý pôsobí na gymnáziu. Mnohí politici by si mali uvedomiť, že ak právo a spravodlivosť pôjdu bokom, hrozí to aj im - minulosť to ukázala. "Naučili sme sa byť ľahostajní pri všetkých tých kauzách, skutkoch, ktoré sa stali či nestali, ale aby zabitie človeka prešlo pomedzi, vedľa nás a stratilo sa v čase, to by bolo znakom, že sme morálne rozvrátení. Bolo by to znakom, že nám už na ničom nezáleží. Ale my takí nie sme, nám na tom záleží," povedal Bezák za potlesku. "Janko a Martinka ostanú navždy v našich srdciach. Je na tom niečo hrozivé, až biblické, že až smrť povzbudí k životu, že smrť v nás obnoví túžbu po pravde a spravodlivosti," dodal Bezák s tým, že Kuciak s Kušnírovou sú hrdinami Slovenska.  

Najväčšie zhromaždenia od novembra 1989

Zhromaždenia boli v piatok v desiatkach slovenských miest a približne 20 mestách v zahraničí. Odhaduje sa, že môže ísť o najväčšie zhromaždenia od novembra 1989. K celoslovenským zhromaždeniam sa pridal aj Pezinok. Na Radničnom námestí sa o 16:00 stretlo viac ako 800 ľudí. Mnohí z Pezinčanov následne odišli na veľký protestný míting do Bratislavy. Agentúru SITA o tom informoval Peter Vlasák z referátu vzťahov s verejnosťou mesta Pezinok. Organizátori žiadajú nezávislé vyšetrenie dvojnásobnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tiež žiadajú novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin. V Bratislave sa začína zhromaždenie o 17. hodine.   Zobraziť fotogalériu k článku:
Pochod „Nechceme žiť v mafiánskom štáte“ Minulý týždeň sa konali v Bratislave dva pochody. Pietny pochod, na ktorom vystúpila aj Anna Remiášová, zorganizovalo v stredu OĽaNO. V piatok sa podľa odhadov 20 až 25-tisíc ľudí zišlo na Námestí slobody pred Úradom vlády SR. Na tomto pochode sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska, ale aj šéfredaktori a vydavatelia médií, ktorí prehovorili k účastníkom. Ďalšie tisícky ľudí si pamiatku Kuciaka a Kušnírovej uctili v desiatkach miest na Slovensku a po celom svete. Ako zdôrazňujú organizátori Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Karolína Farská a Juraj Šeliga, nie sú členmi žiadnej politickej strany a všetky aktivity financujú z darov jednotlivcov. „Náš transparentný účet je SK8709000000005142112967. Účet je vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. názov účtu je Za slušné Slovensko. Všetky výdavky budú zverejnené,“ informujú. Zobraziť fotogalériu k článku:
Nechceme späť 90-te! Pochod za zavraždeného novinára Kuciaka  

Viac k témam: Ján Kuciak, pochod "Za slušné Slovensko", vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Ľudia na zhromaždení „Za slušné Slovensko“ štrngali kľúčmi a skandovali Dosť bolo Fica (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa chcel rozprávať s prokurátorom Vasiľom Špirkom o tvrdeniach, ktoré vo štvrtok prezentoval médiám. Ako však dnes uviedol na tlačovej besede, Špirko vo štvrtok po brífingu odišiel z práce a dnes do nej neprišiel. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára však naďalej pracuje ako prokurátor. Orgány činné v trestnom konaní tiež podľa Čižnára preverujú oznámenie, ktoré Špirko spísal s obvineným Ľubošom V. napriek tomu, že pri jeho spisovaní prokurátor porušil viacero procesných predpisov. Podľa odborného posudku bol totiž jeden z podpisov na zápisnici falošný a zapisovateľka, ktorá mala byť pri spisovaní prítomná, ju podpísala až neskôr. To bolo podľa Čižnára aj dôvodom, prečo bolo proti prokurátorovi vedené trestné stíhanie. Nakoniec bol prokurátor disciplinárnou komisiou oslobodený, čo podľa Čižnára aj Kováčika treba rešpektovať.

"Záhradná párty"

Obaja poprední prokurátori sa však pýtajú, prečo Špirko prišiel s vyhlásením akurát teraz. "Aj traja najvyšší ústavní činitelia vyzývajú k upokojeniu situácie. Neviem, či ich môj kolega Špirko počúval, a ak áno, tak asi veľmi zle," vyhlásil Kováčik. Odporúčame:
Tvrdenia Špirka o krádeži 200 miliónov eur sú absurdné, reaguje na obvinenia Kaliňák Generálny prokurátor Čižnár tiež označil za neštandardné to, akým spôsobom Špirko prezentoval verejnosti informácie. V prvom rade sa čuduje, prečo o padaní trestného oznámenia hovorí skôr, ako ho podá. To je podľa Čižnára spôsob politikov, Špirko je však "právne znalý". Spôsob jeho tlačovej konferencie tiež označil za "záhradnú párty". "Keby ma požiadal, poskytnem mu túto miestnosť," povedal s poukázaním na priestory na Generálnej prokuratúre SR. Takisto sa pýta, kto Špirka zbavil mlčanlivosti, ktorú je ako prokurátor povinný zachovávať. Podľa Čižnára už v minulosti boli na Špirka podané trestné oznámenia, on ho však vždy podržal. Ako dodal, až potom, čo uvidí konkrétne Špirkovo oznámenie, sa bude môcť zaoberať jeho štvrtkovými vyjadreniami.

Sabotovanie vyšetrovania

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko vo štvrtok oznámil, že podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a tiež vysokých policajných funkcionárov, konkrétne, policajného prezidenta Tibora Gašpara, šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Dôvodom podľa neho je, že sa ho pokúšali kompromitovať prostredníctvom nezákonných obvinení. Tie boli navyše vyšetrované Národnou protikorupčnou jednotkou NAKA, ktorá na to podľa prokurátora nemá oprávnenie. Špirko tiež uviedol, že voči jeho rodine boli použité informačno-technické prostriedky a pri jeho dome sa pohybovali podozrivé osoby. Odporúčame:
Policajný prezident Gašpar odmieta, že by sa podieľal na diskreditácii prokurátora Špirka Špirko za tým vidí skutočnosť, že vyšetroval prípad verejného obstarávania na ministerstve vnútra, kde podľa svedka dochádzalo k vyplácaniu finančných provízii v celkovej hodnote až 200 miliónov eur. Diskreditáciou jeho osoby malo podľa Špirka dôjsť k sabotovaniu tohto vyšetrovania.

Opakované obvinenia

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava B., čelil v minulosti opakovaným obvineniam. V októbri minulého roku čelil obvineniu z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ešte predtým v júli 2016 prokurátora obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša V. o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie. Ľuboš V. ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol. Odporúčame:
„Janovi“ a „Robovi“ mali byť vyplatené státisíce eur, prokurátor Špirko žaluje Kaliňáka Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná. V prípade obvinenia z roku 2016 zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a uznesenie o obvinení zrušili. V prípade druhého obvinenia Špirka očistila disciplinárna komisia.

Viac k témam: Dušan Kováčik, Generálna prokuratúra SR, Jaromír Čižnár, NAKA Národná kriminálna agentúra, Vasiľ Špirko
Zdroj: Webnoviny.sk - Kováčik sa chcel rozprávať so Špirkom o jeho tvrdeniach, ten však do práce neprišiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Americký dolár v piatok posilnil voči euru aj japonskému jenu. Menu podporila správa, že americká ekonomika vo februári vytvorila 313 tis. nových pracovných miest, čo bol najvýraznejší prírastok od júla 2016. Odporúčame:
Americká mena oslabila, investori sa pripravovali na rozhodnutie USA o clách na oceľ a hliník Federálne ministerstvo práce však zároveň uviedlo, že medziročný rast miezd v ekonomike krajiny sa vo februári spomalil na 2,6 percenta. V januári sa oproti rovnakému mesiacu vlaňajška mzdy v ekonomike USA zvýšili o 2,8 percenta. Údaje o silnom raste priemernej hodinovej mzdy minulý mesiac znepokojili trhy, keďže upozornili na riziko zrýchlenia inflácie. Euro oproti doláru kleslo o 0,2 % na 1,2285 USD/EUR. Voči jenu americká mena posilnila o 0,7 % na 106,93 JPY/USD.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár v piatok posilnil po správe o nových pracovných miestach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BERLÍN 9. marca (WebNoviny.sk) - Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) v piatok predstavila osobnosti, ktoré sa rozhodla nominovať na ministerské posty v budúcej koaličnej vláde s Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Spravodlivosť bude v rukách ženy

Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí bude v budúcej vláde doterajší minister spravodlivosti Heiko Maas, na čele ministerstva spravodlivosti ho v novej vláde zastúpi Katarina Barley, ktorá bola doteraz ministerkou práce. Odporúčame:
SPD schválila koaličnú zmluvu s Merkelovej konzervatívnym blokom, znamená to pre ňu štvrtý mandát vo funkcii nemeckej kancelárky Sociálnym demokratom pripadne v budúcej vláde aj kľúčový post ministra financií, na ktorý strana nominovala doterajšieho starostu Hamburgu Olafa Scholza, ktorý bol členom federálnej vlády v rokoch 2007 až 2009. Ministerkou pre rodinu sa stane starostka berlínskej mestskej časti Neukölln Franziska Giffey, ministrom práce bude bývalý generálny sekretár SPD Hubert Heil a ministerstvo životného prostredia bude viesť Svenja Schulze, ktorá bola doteraz komunálnou političkou SPD v Münsteri.

Zdravotníctvo pripadlo kritikovi Spahnovi

Svojich ministrov do budúcej vlády už pred dvoma týždňami nominovala aj CDU. Merkelová do vlády prekvapivo umiestnila aj svojho hlavného vnútrostraníckeho kritika Jensa Spahna, ktorému pridelila ministerstvo zdravotníctva. Post ministerky obrany si udrží Ursula von der Leyen, ministerkou školstva bude Anja Karliczek a ministerkou poľnohospodárstva Julia Klöckner. Ďalším nováčikom vo vláde bude Helge Braun, ktorého Merkelová nominovala na post šéfa kancelárie vlády. Merkelová a ministri jej novej vlády zložia ministerské sľuby budúcu stredu.

Viac k témam: Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, CSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska, Nemecko, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk - SPD predstavila členov svojej vlády, Merkelovej strana zloží sľub budúcu stredu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk ) - Banskobystrický vyšetrovateľ obvinil päť osôb z obzvlášť závažného zločinu krádeže a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ako informovala agentúru SITA banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, obvinili 39-ročného Michala B. z Prešova a 40-ročného Maroša P. z Košíc po tom, čo nezisteným spôsobom získali prístupové údaje k viacerým účtom poškodenej rodiny z Rimavskej Soboty, zistili stav na týchto účtoch. Následne 28. júna previedli prostriedky z účtov na účet „bieleho koňa“. Peniaze chceli neskôr zlegalizovať tak, že z tohto účtu previedli peniaze na iný účet toho istého „bieleho koňa“ v inej banke. Tým odcudzili 156 695 eur, ktoré patrili poškodenej rodine. Polícia však zablokovala ukradnuté peniaze na oboch účtoch „bieleho koňa“ a peniaze vrátila na pôvodné účty. Odporúčame:
Žena zažalovala centrum mobilného operátora za krádež intímneho videa Štyroch z obvinených Michala B., Maroša P., 36-ročného Jaroslava K. z Košíc a 28-ročného Gabriela H. z Košíc umiestnili policajti do cely a vyšetrovateľ spracoval podnet na návrh na ich vzatie do väzby. Po obvinenom 60-ročnom Jurajovi H. z Košíc vyhlásili pátranie. Za tieto zločiny, ktorými bola spôsobená škoda veľkého rozsahu, hrozí trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov.

Viac k témam: krádež, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Z bankových účtov ukradli viac ako 150-tisíc eur, piatim mužom hrozí až 20 rokov vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner