21. júl 2018
Facebook

CHICAGO 1. mája (WebNoviny.sk) - Vo veku 93 rokov zomrel bývalý umelecký riaditeľ magazínu Playboy Art Paul, ktorý vytvoril známe logo so zajačikom. Ako informovala jeho manželka Suzanne Seed, v sobotu podľahol zápalu pľúc v nemocnici v chicagskej oblasti. Paul bol ilustrátorom na voľnej nohe, keď začal v päťdesiatych rokoch minulého storočia ako prvý zamestnanec pracovať so zakladateľom Playboya Hughom Hefnerom. Tvrdil, že známe logo vytvoril zhruba za hodinu. Najímal tiež umelcov, ktorí pre Playboy tvorili ilustrácie, medzi nimi napríklad aj Salvadora Dalího, Andyho Warhola alebo Shela Silversteina. Umeleckým riaditeľom Playboya bol do roku 1982, keď odišiel do dôchodku. Kresliť však údajne prestal až zhruba pred mesiacom. Arthur Paul sa narodil 18. januára 1925, absolvoval umelecký inštitút v Chicagu a neskôr slúžil v druhej svetovej vojne. Po návrate do Chicaga pokračoval v štúdiu dizajnu na Illinois Institute of Technology.

Viac k témam: Art Paul, playboy, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel bývalý umelecký riaditeľ magazínu Playboy, ktorý vytvoril známe logo so zajačikom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRAHA 1. mája (WebNoviny.sk) - Republikový výbor hnutia ANO vzal na vedomie informácie o priebehu rokovania s ČSSD o koaličnej vláde a podporil jeho pokračovanie. Ambíciou ANO je pritom podľa šéfa poslancov hnutia Jaroslava Faltýnka mať hotovú koaličnú zmluvu do konca tohto týždňa. ANO v nedeľu rokovalo o podmienkach, s ktorými do rokovania prišli sociálni demokrati. Odporúčame:
ČSSD sa vracia ku koaličným rokovaniam, Babiš jej ponúkol aj ministerstvo vnútra Podľa portálu iDNES.cz pritom z vyjadrení čelných politikov ANO pri príchode na rokovanie predsedníctva a republikového výboru vyplynulo, že sa im požiadavky ČSSD príliš nepáčia. Nesúhlasia s tým, že by mali byť z funkcií v Snemovni odvolaní politici z SPD Tomia Okamuru a tiež s tým, že by mal šéf ANO Andrej Babiš odísť z vlády v prípade, že bude neprávomocne odsúdený.

Viac k témam: Andrej Babiš, Česká republika, ČSSD Česká strana sociálně demokratická, hnutie ANO
Zdroj: Webnoviny.sk - Babišovo hnutie ANO podporilo rokovanie s ČSSD, koaličnú zmluvu chce do konca týždňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Organizátori zhromaždení z občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko sa stretli 30. apríla a 1. mája 2018 v Banskej Štiavnici, kde sa zhodli, že budú aj naďalej pokračovať v občianskych aktivitách po celom Slovensku. Vyplýva to z oficiálneho stanoviska, ktoré iniciatíva poskytla agentúre SITA. Zhromaždenia budú pokračovať v piatok 4. mája po celom Slovensku s názvom „Za slušné Slovensko – predvečer svadby“. Organizátori si chcú takýmto spôsobom pripomenúť plánovaný sobáš zavraždeného novinára Jána Kucia a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ten sa mal konať v sobotu 5. mája.

Petícia za referendum o predčasných voľbách

Zúčastnení občania budú mať na zhromaždeniach možnosť podpísať sa pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách, ktorú organizujú odlišné iniciatívy. Piatkové zhromaždenia podporia aj slovenskí farmári, ktorí v piatok vyjdú do ulíc na poľnohospodárskych strojoch. Odporúčame:
Antonino V., o ktorom písal zavraždený Kuciak, súhlasil s vydaním na trestné stíhanie do Talianska „Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko volá po trvalej zmene krajiny. Uvedomujeme si, že zmena nenastane zo dňa na deň, preto budeme robiť všetko preto, aby zo Slovenska bola či už po predčasných alebo riadnych voľbách lepšia, spravodlivejšia a slušnejšia krajina. Budeme upozorňovať na celoslovenské problémy a rovnako aj regionálne témy, keďže sme iniciatívou ľudí z celého Slovenska. Vyzývame všetkých ľudí, ktorí majú radi Slovensko, aby sa začali angažovať vo verejnom živote, nebáli sa nahlasovať korupciu a pomenovať problémy, ktoré vo svojom okolí vidia, a navrhovať ich riešenia. Nebojme sa osloviť poslancov obecných zastupiteľstiev, ale aj poslancov v parlamente. Politika musí byť službou,“ uvádzajú v stanovisku organizátori.

Dianie vo verejnoprávnej RTVS

„Piatok 4. mája 2018, v predvečer svadby, ktorú mali mať Ján a Martina si uctíme ich pamiatku zhromaždeniami po celom Slovensku s názvom ´Za slušné Slovensko – predvečer svadby´. O mieste a čase jednotlivých zhromaždení budú informovať organizátori z konkrétnych miest. Spoločne ukážeme politikom, ktorí sa nám vysmievajú, že nikam neodchádzame, a že stále voláme po tom, aby bola politika službou – službou všetkým ľuďom, nie len „našim“ ľuďom. Budeme volať po vyšetrovaní káuz, o ktorých Ján a jeho kolegovia píšu," dopĺňa iniciatíva. Odporúčame:
Foto: V Bratislave sa konala panychída za Róberta Remiáša, prítomní si pripomenuli aj Jána Kuciaka Za slušné Slovensko sleduje aj dianie vo verejnoprávnej RTVS. „Jednou z lekcií, ktorú nás smrť Jána Kuciaka naučila, je, že za slobodu médií sa musí postaviť aj verejnosť. No ak chceme slušnú políciu, súdy a úrady, potrebujeme aj slušné média, ktoré nie sú sluhami politikov. Preto spoločne verejne odmietame normalizáciu, ktorá začala v RTVS,“ uzatvorili organizátori. Na doterajšie zhromaždenia vyšlo do ulíc desaťtisíce občanov Slovenskej republiky.

Viac k témam: Ján Kuciak, pochod "Za slušné Slovensko", RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva Za slušné Slovensko opäť plánuje zhromaždenie, pripomenú si Kuciaka aj dianie v RTVS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

YOLA 1. mája (WebNoviny.sk) - Dva výbuchy v mešite na severovýchode Nigérie si vyžiadali životy najmenej 24 veriacich. Informovala o tom miestna polícia s tým, že množstvo obetí zasiahol druhý výbuch pri pokuse ujsť po prvej explózii. Presný počet zranených zatiaľ nie je známy. Odporúčame:
Švédska tajná služba zadržala niekoľko ľudí, podozrieva ich z prípravy teroristického útoku K útoku v meste Mubi sa zatiaľ nikto neprihlásil, no vinia z neho extrémistickú skupinu Boko Haram.

Viac k témam: Boko Haram, bombový útok, Nigéria
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri výbuchoch v mešite v Nigérii zahynuli desiatky ľudí, z útoku vinia extrémistov z Boko Haram © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Bratislava je tretím najzelenejším mestom pre turistov, rozhodol o tom prieskum spoločnosti TravelBird, ktorý skúmal mestá celého sveta so zreteľom na životné prostredie. Najväčšie plochy zelene má podľa výskumu Reykjavík a druhé miesto obsadil Auckland z Nového Zélandu. O desať bodov menej ako Bratislava dostal švédsky Goteburg a takmer o sto bodov menej austrálske Sydney.

Najmenej zelene je v Budapešti

Z európskych miest je štvrtým najzelenším mestom Praha, ktorá sa v rebríčku dostalo vyššie ako taliansky Rím či švajčiarsky Bern. V rámci krajín Vyšehradskej štvorky je tretím najzelenejším mestom Varšava, ktorá však v celosvetovom hodnotení dosiahla až dvanáste miesto. Odporúčame:
Digitalizácia firiem na Slovensku je podľa prieskumu slabá, Maďarsko si v rebríčku polepšilo Viedeň je o päť miest nižšie, na sedemnástom mieste, a prvých top 20 celosvetového rebríčka uzatvára maďarská Budapešť. Mestom s väčším počtom zelene v metroch štvorcových v Spojených štátoch amerických je Washington, za ktorým hneď nasleduje Los Angeles.

Porovnávali tri kategórie

Na chvoste rebríčka v rámci európskych miest skončil turecký Istanbul, grécke Atény a francúzske mestá Lyon a Paríž. K mestám s najmenším množstvom zelených plôch v Severnej a Južnej Amerike výskum pridelil New York, Mexiko City a Santiago v Čile. Výskum spoločnosti TravelBird, ktorá sa zameriava na cestovný ruch, vybral 50 miest z krajín OECD s dôrazom na zelené plochy. Následná analýza porovnávala oblasti v rámci celej plochy mesta a rozdelila ich do troch kategórií: prírodné oblasti, priestor vytvorený človekom a potravinárska výroba. Odporúčame:
Väčšina Slovákov porovnáva pred nákupom ceny produktov, potraviny však nie sú v Top 3 V rámci týchto kritérií výskum vypočítal v metroch štvorcových množstvá niekoľkých typov zelene, medzi ktoré zahrnuli lesy, verejné záhrady a parky, golfové ihriská, ovocné sady, vinice a ďalšie. Celý rebríček je možné pozrieť na webovej stránke výskumu spoločnosti TravelBird.

Viac k témam: Česko, Európa, les, mesto, OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Paríž, park, prieskum, príroda, Slovensko, USA, V4 Vyšehradská štvorka, Viedeň
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislava uspela v celosvetovom výskume zelene v mestách, predstihla Prahu aj New York © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Počet samovrážd v minulom roku klesol. Dlhodobo si dobrovoľný odchod zo sveta volia najmä muži. Ukončiť svoj život samovraždou sa rozhodli najčastejšie osoby vo veku 50 až 59 rokov. Až 40 % samovrážd bolo spáchaných pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. V roku 2017 na Slovensku ukončilo život samovraždou 506 osôb (410 mužov a 96 žien). O samovraždu sa pokúsilo 841 osôb (462 mužov, 379 žien), z nich 39,6 % bolo definovaných ako demonštratívne pokusy, teda bez naozajstného úmyslu ukončiť život, ale so zámerom upozorniť svoje okolie na nevyriešené problémy.

Medzi samovrahmi sú maloletí aj tínedžeri

V porovnaní s minulými rokmi sa počet úmyselných sebapoškodení znížil. Oproti roku 2016 NCZI zaznamenalo pokles o 39 samovrážd a 110 samovražedných pokusov. "Ešte výraznejší rozdiel možno badať pri porovnaní s rokom 2013, kedy bolo evidovaných o 122 samovrážd a 131 samovražedných pokusov viac ako v uplynulom roku," dodalo centrum. Najviac samovrážd spáchali ľudia vo veku 50 až 59 rokov (86 mužov a 23 žien). Štatistika zachytáva aj tri samovraždy maloletých dievčat a 14 samovrážd mladistvých vo veku 15 až 19 rokov (13 z nich sa týkalo chlapcov). Odporúčame:
Foto: V Bratislave sa konala panychída za Róberta Remiáša, prítomní si pripomenuli aj Jána Kuciaka Muži aj ženy volili ako najčastejší spôsob samovraždy obesenie, zaškrtenie a udusenie (275 mužov a 47 žien) a skok z výšky (47 mužov, 23 žien). Výstrelom z ručnej zbrane ukončilo svoj život 34 mužov a skočením pred dopravný prostriedok (alebo iný pohybujúci sa predmet) spáchalo samovraždu osem žien. Podľa trvalého bydliska bolo najviac dokonaných samovrážd v Banskobystrickom (81 osôb), Nitrianskom (74 osôb) a Žilinskom kraji (67 osôb), najmenej v Trnavskom kraji (50 osôb).

Najčastejším dôvodom boli rodinné problémy

Samovražedné pokusy boli oproti samovraždám častejšie v nižšom veku. Najviac ich bolo nahlásených vo vekovej kategórii 20 až 29 rokov (188 pokusov) a 30 až 39 rokov (182 pokusov). Pri samovražedných pokusoch prevládala u žien otrava a priotrávenie antiepileptikami, sedatívami, hypnotikami či antiparkinsonikami (185 žien). Nasledovalo úmyselné poranenie ostrým predmetom (57 žien). U mužov zase dominovalo poranenie ostrým predmetom (147 mužov) a otrava a priotrávenie sedatívami a antiparkinsonikami (97 mužov). O samovraždu sa pokúšali najčastejšie osoby s trvalým bydliskom v Bratislavskom (178 osôb) a Trnavskom kraji (177 osôb), najmenej v Nitrianskom kraji (48 osôb). Odporúčame:
Muž skočil z balkóna pre verejnosť do siene parlamentu, medzi motívmi môže byť aj samovražda Motiváciou pre pokus ukončiť život boli najmä rodinné problémy (41,4 %), vnútorné osobné konflikty (14,5 %) a existenčné problémy (8,3 %). U detí a mladistvých do 19 rokov boli hlavným motívom rovnako konflikty a problémy v rodine (43,4 %), nasledovali školské problémy (16,3 %). Najväčší počet samovrážd bol v uplynulom roku nahlásený v máji (49), najviac samovražedných pokusov pripadlo na január (85). Pondelky a utorky boli dni, kedy spáchalo samovraždu najviac osôb. Alkohol alebo návyková látka bola pri samovraždách prítomná v 40,5 % prípadov a samovražedných pokusoch v 42,2 %.

Viac k témam: muži, otrava, samovražda, Slovensko, smrť, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku klesol počet samovrážd, ženy si siahali na život najmä otravou liekmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
V stredu je na Okresnom súde Bratislava V vytýčené ďalšie pojednávanie v spore o vyplatenie miliónových zmeniek. Žalobou sa ich vyplatenia domáha spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána Kočnera. Žalovaným v prvom rade je bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia. Tentokrát je predmetom pojednávania zmenka v hodnote 26 190 002 eur. Žalovaný v druhom rade, teda spoločnosť Markíza Slovakia, autenticitu zmeniek, predovšetkým dobu ich podpisu spochybňuje.

Bez zmenky by nebola TV Markíza

Pavol Rusko pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza". Podľa Ruska je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, ktorej vinou sa televízia dostala do exekúcie. Odporúčame:
Pavol Rusko a Markíza by mali Kočnerovi vyplatiť milióny eur, výsluch preukázal pravosť zmenky „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Ruska kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli konkrétne predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie, ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom.

Splatné po 15 rokoch

„Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," povedal Rusko s tým, že návrh na spôsob kúpy Gamatexu mu prezentoval právnik Ernest Valko, ktorý bol vtedy aj podpredsedom licenčnej rady. Podľa Ruska ho práve on upozornil, že prechodom licencie na Gamatex by mohlo nakoniec dôjsť k jej zrušeniu. Odporúčame:
Televízia sa snaží spochybniť Ruskov podpis na zmenkách, Kočner kritizuje ich odborné stanovisko Súd v prípade zmeniek, ktorých vyplatenie požaduje Marián Kočner a splatné mali byť po 15 rokoch od podpisu, pojednával tri samostatné spory. Pojednávanie o zmenke v hodnote osem miliónov eur súd minulý týždeň neprávoplatne rozhodol v prospech Kočnera. V prípade ďalšej zmenky v hodnote osem miliónov eur ešte nebolo pojednávanie vytýčené. V prípade štvrtej údajne podpísanej zmenky žalobca neuhradil súdny poplatok.

Viac k témam: Marián Kočner, Pavol Rusko, Správa a inkaso zmeniek, súd, zmenka
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd o milliónové zmenky pokračuje, Kočnerova firma žiada vyplatiť viac ako 26 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Umožniť v školách odlišný spôsob výučby slovenského jazyka a odstrániť diskriminujúcu jazykovú bariéru, na ktorú vo vzdelávaní narážajú žiaci hovoriaci iným materinským jazykom, navrhuje nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Zimenová. Na májovú schôdzu preto predkladá návrh novely školského zákona. Navrhuje vytvorenie špeciálneho vzdelávacieho programu výučby slovenského jazyka, v rámci ktorého by sa žiaci hovoriaci iným materinským jazykom naučili komunikovať v slovenčine oveľa jednoduchšie a efektívnejšie ako v súčasnosti. Špeciálny vzdelávací program by bol vytvorený ako súčasť štátneho vzdelávacieho programu a bol by využívaný podľa potrieb konkrétnych žiakov v školách.

Predpokladom je materinský jazyk

„V súčasnosti sa pri výučbe slovenského jazyka v školách vychádza z predpokladu, že materinský jazyk väčšiny žiakov je jazyk slovenský. Tomuto predpokladu je prispôsobený vzdelávací obsah, výber textov a úloh, ako aj intenzita výučby a časová dotácia určená na zvládnutie predpísaného učiva v danom predmete. Pri určovaní obsahu a rozsahu záväzného učiva na úrovni štátneho vzdelávacieho programu sa predpokladá, že povinný základ zvládnu absolvovať všetci žiaci príslušného vzdelávacieho stupňa a ročníka vrátane tých, ktorí slovenčinu v domácom prostredí nepoužívajú," uviedla poslankyňa v dôvodovej správe k návrhu novely. Odporúčame:
Tomanová sa bráni kritike opozičných poslankýň, argumentuje obmedzenými kapacitami úradu Podľa nej toto očakávanie majú žiaci s iným materinským jazykom naplniť bez toho, aby bol na vyučovaní ich jazykový hendikep zohľadnený, v dôsledku čoho vo vzdelávaní často zlyhávajú. Podľa nej v školách s vyučovacím jazykom slovenským je zároveň slovenčina jazykom, v ktorom sa žiakom vysvetľuje učivo aj v iných predmetoch. „V prípade žiakov, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, ale iný jazyk, napríklad rómske nárečie, ide o situáciu, v ktorej sú oproti spolužiakom, komunikujúcim v slovenskom jazyku od narodenia, znevýhodnení," uviedla.

Deti zahraničných Slovákov

Problém sa týka aj detí Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré sa po návrate na Slovensko včleňujú do nášho školského systému, pričom nedokážu spĺňať kritériá stanovené štátnym vzdelávacím programom. Okrem detí rodičov s príslušnosťou k registrovaným menšinám sa problém dotýka aj detí cudzincov z krajín Európskej únie i mimo nej, žijúcich na území Slovenskej republiky, ktorých počet sa z roka na rok zvyšuje (viac ako 3 500 detí). Odporúčame:
Deti z národnostných menšín majú problémy so slovenčinou, Zimenová navrhuje novú formu výučby Návrh preto zavádza zmenu zaužívanej praxe pri výučbe slovenského jazyka. Vychádza z predpokladu, že do škôl chodia aj deti hovoriace iným materinským jazykom, nielen po slovensky, a odstraňuje ich diskrimináciu v školskom prostredí, ktorá dnes vyplýva z absencie vyrovnávacích opatrení v jazykovej oblasti. Pre školy vytvára možnosť riešiť znevýhodňujúcu situáciu v prospech žiaka a naplniť jeho vzdelávacie potreby v jazykovej oblasti. Učiteľom ponúka možnosť oprieť sa o nové metodiky pri výučbe slovenského jazyka a využívať pri tom postupy, osvedčené pri výučbe cudzích jazykov.

Viac k témam: školstvo, slovenčina, Zuzana Zimenová
Zdroj: Webnoviny.sk - Zimenová žiada odlišný spôsob výučby slovenčiny, chce odstrániť jazykovú bariéru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Slovensko získalo z rozpočtu Európskej únie od svojho vstupu do tohto spoločenstva 1. mája 2004 do konca roku 2015 spolu vyše 18,6 mld. eur. Po odpočítaní príspevku do rozpočtu Únie čistá aktívna finančná pozícia SR voči EÚ dosiahla viac ako 12,1 mld. eur.

14 rokov od vstupu do EÚ

V predchádzajúcom programovom období 2007 - 2013 vyčerpala krajina z európskych fondov 11,25 mld. eur a podľa úspešnosti čerpania v rámci EÚ obsadila jedenáste miesto, informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. V aktuálnom programovom období 2014 - 2020 môže Slovensko využiť z prostriedkov EÚ vrátane Programu rozvoja vidieka takmer 15,5 mld. eur. Ku koncu marca tohto roka využilo necelé dve miliardy eur, teda 12,5 %. Odporúčame:
Postkomunistické krajiny stále potrebujú podporu EÚ, tvrdí Morawiecki po stretnutí s Pellegrinim V utorok 1. mája uplynulo štrnásť rokov od vstupu SR do EÚ. "Členstvo v Európskej únii je pre Slovensko veľkým úspechom a verím, že všetci občania výhody tohto úspechu budú naplno využívať ešte mnoho ďalších rokov," uviedol pri tejto príležitosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Každý pocítil prínos členstva

"Za tých štrnásť rokov sa Európska únia postupne stala pevnou súčasťou života nás všetkých. Pozitívne prínosy členstva určite pocítil na vlastnej koži každý z nás, možno bez toho, aby si to vôbec uvedomil," poznamenal. Slovensko sa v rámci EÚ stalo súčasťou schengenského priestoru, prijalo spoločnú menu euro a jeho obyvatelia využívajú výhody voľného pohybu osôb, tovarov a služieb. Význam politiky súdržnosti sa podľa Zastúpenia EK na Slovensku naplno prejavil v zmiernení dosahov globálnej hospodárskej a finančnej krízy na slovenskú ekonomiku, ktorej negatívny efekt by bol bez využitia finančnej podpory z fondov EÚ výrazne vyšší.

Zvýšil sa HDP

"Z hľadiska kvantifikovateľného sociálno-ekonomického vplyvu fondov EÚ väčšina hodnotení dospela k záveru, že politika súdržnosti na Slovensku ovplyvňuje rast hrubého domáceho produktu. V roku 2003 dosiahol HDP na obyvateľa 55 %, zatiaľ čo dnes je to 77 % priemeru EÚ. Štúdie ukazujú, že investície realizované prostredníctvom politiky súdržnosti predstavovali približne 25 % skutočnej konvergencie HDP a zvýšili HDP o 3,5 %," informovala vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Jana Cappello. Investície z fondov EÚ podľa nej ovplyvnili konvergenčný proces slovenských regiónov a prispeli k zmierneniu regionálnych rozdielov v SR. Bez politiky súdržnosti by sa konvergenčný proces zastavil v šiestich z ôsmich regiónov Slovenska.

Viac k témam: eurofondy, Európska komisia (EK), Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je súčasťou Európskej únie už 14 rokov, pomocou eurofondov znížilo regionálne rozdiely © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - V poludňajších hodinách dňa 1. mája záchranárov Horskej záchrannej služby požiadali prostredníctvom linky tiesňových volaní 112 o pomoc pre 67-ročného poľského turistu, ktorý stratil vedomie v rokline Suchá Belá. Turista sa nachádzal nad Okienkovým vodopádom na ťažko dostupnom mieste rokliny. Na miesto hneď po nahlásení smerovali horskí záchranári aj posádka leteckých záchranárov. Do príchodu záchranárov okoloidúci turisti začali s oživovaním Poliaka. Odporúčame:
Aktualizované: V Alpách zahynuli šiesti turisti, ďalší sú v kritickom stave Na mieste sa nachádzala aj náhodná lekárka, ktorá pomáhala turistom aj záchranárom s resuscitáciou. Po prílete lekára, ktorého posádka vrtuľníka vysadila na najbližšom dostupnom mieste, spoločne pokračovali v rozšírenej resuscitácii. Napriek všetkej snahe zúčastnených sa poľského turistu zachrániť nepodarilo. Horská záchranná služba o tomto prípade informovala prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky www.hzs.sk.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, leteckí záchranári, poľský turista, roklina Suchá Belá
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľského turistu oživovali v rokline Suchá Belá, zasahovali aj leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner