21. júl 2018
Facebook

SOČI 10. mája (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin ani tento rok nevynechal benefičný hokejový zápas za účasti viacerých slávnych mien ruského a sovietskeho hokeja. Putin nastúpil na štvrtkový zápas v Soči v tíme Legendy hokeja, v ktorom boli okrem iných Pavel Bure či Vjačeslav Fetisov, proti výberu hráčov z ruských amatérskych tímov. V zápase, ktorý sa hral v pomerne pomalom tempe, vyhral Putinov tím 12:7 a samotný Putin strelil päť gólov. Agentúra Associated Press pripomína, že päť presných zásahov je síce na hokejového "nováčika" v tíme bývalých profesionálov veľa, no i tak je to pod Putinovým bežným priemerom - minulý rok strelil v zápase ruských hviezd sedem a v roku 2015 osem gólov.Viac k témam: hokej, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Putin si zahral benefičný zápas s bývalými hviezdami NHL, prezident strelil päť gólov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 10. mája 18:29
NAIROBI 10. mája (WebNoviny.sk) - V kenskom meste Solai v okrese Nakuru sa v dôsledku prudkého dažďa v stredu v noci pretrhla priehrada, pričom vyhnala z domovov stovky ľudí a vyžiadala si najmenej 41 obetí. Kenský Červený kríž informoval, že zatiaľ zachránil 39 osôb. Záchranné práce na mieste naďalej pokračujú. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

Tisícky ľudí zostalo bez domova

Hovorca polície Joseph Kioko uviedol, že voda z priehrady Patel strhla so sebou stovky domov vrátane rozsiahlej farmy Nyakinyua, ktorá s vodnou nádržou susedí. Podľa predstaviteľa miestnej polície Gideona Kibunju voda zaplavila oblasti vzdialené od nej až dva kilometre a fakticky odplavila celú jednu dedinu. Ako informuje spravodajský portál BBC, stovky ľudí zostali bez domova a vyše dvetisíc ďalších je vysídlených. Miestni obyvatelia hlásia, že mnoho ľudí je nezvestných.
Pretrhnutie priehrady podľa úradov spôsobilo veľké škody, ich rozsah ale zatiaľ nie je známy. "Voda spôsobila obrovskú skazu ako na životoch, tak na majetku. Rozsah škôd zatiaľ nie je stanovený," vyjadril sa guvernér okresu Nakuru Lee Kinyanjui. Miestnych obyvateľov ubezpečil, že sa úrady pokúsia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby "priviedli postihnuté rodiny do bezpečia a pomohli im dostať lekársku starostlivosť".

Steny nádrží podľahli množstvu vody

Steny nádrže podľahli veľkému množstvu vody, nahromadenej po silných dažďoch, ktoré krajinu sužujú. V oblasti je aj ďalších šesť priehrad, z ktorých dve už sú tiež plné a pretekajú. Podľa námestníka kenského ministerstva vnútra Freda Matiangiho, ktorý už je na mieste tragédie, vláda dôkladne preverí stabilitu všetkých šiestich zvyšných priehrad. S obeťami pretrhnutej priehrady už stúpol počet mŕtvych v dôsledku povodní vyvolaných prudkými dažďami na 172, uvádza miestne rádio Capital FM.

Viac k témam: Keňa, povodne, vodné nádrže, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Priehrada v Solai sa pretrhla, voda s bahnom strhla stovky domov a zahynuli desiatky ľudí (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) - Horskí záchranári hľadali 41-ročného turistu v Strážovských vrchoch od soboty, vo štvrtok popoludní ho našli mŕtveho. Muž v sobotu ráno odišiel na túru do Strážovských vrchov, ktoré nie sú zásahovým územím HZS, odkiaľ sa ani do neskorých večerných hodín nevrátil. Príbuzní sa s ním počas dňa skúšali spojiť telefonicky, ale telefón bol nedostupný. Polícia sa pokúšala lokalizovať mobilný telefón, ale bezvýsledne. Ešte v ten večer boli do pátracej akcie nasadení záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra, ktorí prešli červeno značený turistický chodník z Fačkovského sedla po Čičerman. Odporúčame:
Turista napriek rýchlej pomoci záchranárov neprežil pád z ferraty v Kremnických vrchoch Nezvestného sa nájsť nepodarilo. Nasledujúci deň a rovnako ďalšie tri dni pokračovala rozsiahla pátracia akcia, do ktorej sa okrem polície, záchranárov a psovodov HZS z viacerých oblastných stredísk zapojila tiež Letka Ministerstva vnútra SR, kolegovia nezvestného a množstvo dobrovoľníkov. Pátranie bolo opäť neúspešné. Až vo štvrtok popoludní nezvestného turistu našli bez známok života v strmom lesnom teréne v lokalite medzi Čelom a Úplazom. Záchranári HZS následne transportovali telesné pozostatky nebohého k zaparkovaným autám pri turistickom chodníku, kde telo odovzdali obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom PZ SR. Príčina úmrtia bude predmetom nasledujúcich vyšetrovacích úkonov.

Viac k témam: Horskí záchranári, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž sa nevrátil z túry v Strážovských vrchoch, po piatich dňoch ho záchranári našli mŕtveho © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) - Základná odborová organizácia OZ KOVO v trnavskej automobilke vyhlási v piatok ráno štrajkovú pohotovosť, keďže ani druhé rokovanie so sprostredkovateľom neprinieslo dohodu medzi odbormi a zamestnávateľom PCA Slovakia o zvýšení platov. Sprostredkovateľ v stredu obom stranám na stretnutí predložil svoj návrh, ktorý predstavoval navýšenie základných miezd všetkých zamestnancov o 53 eur.

Návrh sprostredkovateľa odmietli

Odbory však vo štvrtok na zasadnutí svojho výboru návrh sprostredkovateľa odmietli s odôvodnením, že zvýšenie základných miezd nie je postačujúce. Informoval o tom podpredseda ZO OZ KOVO PCAS František Gajdoš v tlačovej správe. Odporúčame:
Spor medzi trnavskou automobilkou a odbormi bude riešiť sprostredkovateľ, hrozí aj ostrý štrajk „Opätovne sa poverený sprostredkovateľ samostatne stretol so zástupcami zamestnancov aj zamestnávateľa, kde sa informoval, či niektorá zo strán nemá vlastný návrh, ktorý by ich priblížil k dohode. Keďže sa tak nestalo, požiadal o spoločné stretnutie, kde predstavil svoj návrh, ktorý hovorí o navýšení základných miezd všetkých zamestnancov o 53 eur,“ vysvetlil Gajdoš. Podpredseda odborovej organizácie v trnavskej automobilke ocenil prácu sprostredkovateľa, no predložené navýšenie platov spolu s odbormi odmietol.

Nepostačujúce zvýšenie základných miezd

„Odborová organizácia oceňuje enormnú snahu sprostredkovateľa o nájdenie kompromisu, avšak na štvrtkovom zasadnutí výboru ZO OZ KOVO PCAS tento kompromis odmietla s odôvodnením, že navrhované zvýšenie základných miezd nie je postačujúce,“ pokračoval Gajdoš. Odborová organizácia podľa medializovaných informácií požaduje navýšenie miezd na úrovni 10 % pre všetkých zamestnancov, naopak trnavská automobilka ako zamestnávateľ ponúka na základe poslednej ponuky celkové priemerné zvýšenie miezd o 6,8 %.

Hlasovanie o ostrom štrajku

„Odborári sú ochotní využiť čas, kým sa naplní 30-dňová lehota na konanie pred sprostredkovateľom, ktorá končí 24. mája 2018, aby o jeho návrhu ešte rokovali, avšak pokiaľ k tomuto termínu nepríde k dohode, bude okamžite začaté hlasovanie o prípadnom ostrom štrajku,“ dodal František Gajdoš. “My ako zamestnávateľ si chceme návrh kompromisu určite preštudovať a zaoberať sa ním, náš sociálny partner kompromis rovno odmietol,” uviedla v reakcii automobilka Groupe PSA Slovakia. Cieľom rokovania je podľa automobilky dohoda a podpísanie kolektívnej zmluvy, nie štrajková pohotovosť. “Vôľa rokovať tu z našej strany rozhodne je,” uviedla automobilka. Vyjednávanie trvá už takmer 10 mesiacov, od 28. júla 2017, kedy zamestnávateľ poslal návrh kolektívnej zmluvy.    

Viac k témam: automobilový priemysel, OZ KOVO, PSA Peugeot Citroën Slovakia, štrajk
Zdroj: Webnoviny.sk - V trnavskej automobilke PSA hrozí ostrý štrajk, návrh od sprostredkovateľa sa odborom nepáči © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

LONDÝN 10. mája (WebNoviny.sk) - Londýnsku tínedžerku obvinili z plánovania granátového útoku na Britské múzeum. Prokuratúra uviedla, že Safaa Boularová o chystanom útoku písala v správach, ktoré posielala bojovníkovi z teroristickej organizácie Islamský štát. Safaa dúfala, že sa za neho vydá, ale bojovník bol zabitý v roku 2017. Prokurátor Duncan Atkinson vo štvrtok povedal, že Boularová zamýšľala "rozpútať násilie a teror v srdci Londýna" útokom na svetoznáme múzeum. Osemnásťročná obvinená popiera, že teroristický čin plánovala. Odporúčame:
Irackí vojaci zajali päť najhľadanejších členov Islamského štátu, na Twitteri o tom informoval Trump Po tom, ako ju zatkli pre pokus o vycestovanie do Sýrie, sa Boularová podľa prokurátora snažila do útoku zapojiť svoju 21-ročnú sestru Rizlaine. Tá sa k plánovaniu útoku priznala.

Viac k témam: Islamský štát, Londýn, terorizmus, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Tínedžerka chcela rozpútať násilie a teror v srdci Londýna, plánovala sa aj vydať za teroristu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 10. mája (WebNoviny.sk) - Prelomový summit Spojených štátov a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) sa uskutoční 12. júna. Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa bude nakoniec konať v Singapure. Po šiestich dňoch držania tejto informácie v tajnosti to vo štvrtok svojou obľúbenou formou, teda zverejnením príspevku na Twitteri, oznámil prezident Trump. Ten už minulý piatok oznámil, že miesto a čas summitu sú dohodnuté, no zverejnené budú až neskôr.

Singapur ako vhodnejšie miesto

Vo štvrtok Trump okrem iného informoval, že on sám pôvodne považoval za ideálne miesto na konanie summitu demilitarizovanú zónu na hraniciach medzi oboma Kóreami, jeho poradcovia ho však presvedčili, že Singapur bude vhodnejší. Odporúčame:
Pompeo sa vracia zo Severnej Kórey aj s väznenými Američanmi, údajne sú „v dobrom zdraví“ Konanie summitu medzi KĽDR a USA by si ešte pred pár mesiacmi málokto vedel predstaviť. Trump a Kim-čong-un si ešte začiatkom roka posielali cez médiá odkazy o tom, kto z nich má funkčnejšie "jadrové tlačidlo" a jeden druhému sa vyhrážali vojenským útokom, ktorý obaja farbisto opisovali.

Kim nemusí byť vo svojich vyjadreniach úprimný

Situácia sa zmenila až vo februári počas zimnej olympiády v Južnej Kórei, pri príležitosti ktorej sa KĽDR zblížila s Juhom. Tesne po olympiáde Severná Kórea oznámila, že chce rokovať aj so Spojenými štátmi a je dokonca ochotná úplne sa vzdať jadrových zbraní. Niektorí západní analytici upozorňujú, že Kim nemusí byť vo svojich vyjadreniach úprimný, jeho rétorika môže byť len pokusom získať čas a nakoniec sa opäť vráti k starým móresom, podobne ako sa to stalo už viackrát v minulosti. Biely dom však nateraz Kimovi verí a Trump očakáva od summitu len to najlepšie. "Obaja sa budeme snažiť, aby z toho bol veľmi výnimočný moment pre Svetový Mier," napísal Trump vo štvrtok na Twitteri.

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Termín prelomového stretnutia prezidenta Trumpa a vodcu Kim Čong-una je odtajnený © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WEST MIFFLIN 10. mája (WebNoviny.sk) - Obyvateľ mesta West Mifflin, ktoré sa nachádza neďaleko Pittsburghu v štáte Pennsylvánia, si vyvesil z domu obrovskú vlajku s hákovým krížom. Červená zástava s čiernou svastikou veje z jeho domu povedľa vlajky južanskej Konfederácie, ktorú tam mal zavesenú už predtým, informujú miestne noviny Pittsburgh Post-Gazette. Novinári sa s mužom snažili pozhovárať, ale odmieta akýkoľvek kontakt. Susedia vravia, že tohto človeka ani veľmi nepoznajú a jeden z nich novinárom povedal, že si na protest plánuje vyvesiť na svoj dom dúhovú zástavu. Starosta mesta Chris Kelly vysvetľuje, že podľa amerických zákonov je takéto konanie legálne. "Mesto to musí v mene nášho liberálneho poňatia slobody tolerovať. Nie je to (vyvesenie vlajky so svastikou - pozn. SITA) nič iné ako čistá zloba, ale my jednoducho nemôžeme zakázať hlúposť a nenávisť," cituje starostu agentúra Associated Press.

Viac k témam: fašizmus, rasizmus, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Američan si na dom vyvesil obrovskú vlajku s hákovým krížom, podľa úradov je to jeho právo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BAGDAD 10. mája (WebNoviny.sk) - Irackým vojakom sa v spolupráci so sýrskymi opozičnými silami podporovanými USA podarilo zajať v iracko-sýrskom pohraničí piatich významných členov teroristickej skupiny Islamský štát. O úspechu vo štvrtok informoval hovorca Američanmi vedenej koalície v Iraku plukovník Ryan Dillon, podľa ktorého strata týchto piatich členov bude znamenať pre Islamský štát "veľkú ranu". O zajatí piatich teroristov informoval na Twitteri aj americký prezident Donald Trump. Ten dokonca napísal, že šlo o "päť najhľadanejších vodcov Islamského štátu". Odporúčame:
Švédska tajná služba zadržala niekoľko ľudí, podozrieva ich z prípravy teroristického útoku Dillon ani Trump nezmienili žiadne konkrétne mená, takže sa nevie, či medzi nimi prípadne nie je aj vodca Islamského štátu abú Bakr al-Bagdádí. Ten je momentálne najhľadanejším mužom na svete a Spojené štáty na jeho hlavu vypísali odmenu 25 miliónov dolárov (21 miliónov eur). Iracká tajná služba v stredu pustila von informáciu, že al-Bagdádí sa "pohybuje veľmi diskrétne" s malou skupinou mužov v iracko-sýrskom pohraničí a "sprevádza ho štyri až päť osôb", medzi nimi aj jeho syn a zať.

Viac k témam: Donald Trump, Irak, Islamský štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Irackí vojaci zajali päť najhľadanejších členov Islamského štátu, na Twitteri o tom informoval Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 10. mája 18:29
NAIROBI 10. mája (WebNoviny.sk) - V kenskom meste Solai v okrese Nakuru sa v dôsledku prudkého dažďa v stredu v noci pretrhla priehrada, pričom vyhnala z domovov stovky ľudí a vyžiadala si najmenej 41 obetí. Kenský Červený kríž informoval, že zatiaľ zachránil 39 osôb. Záchranné práce na mieste naďalej pokračujú. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

Tisícky ľudí zostalo bez domova

Hovorca polície Joseph Kioko uviedol, že voda z priehrady Patel strhla so sebou stovky domov vrátane rozsiahlej farmy Nyakinyua, ktorá s vodnou nádržou susedí. Podľa predstaviteľa miestnej polície Gideona Kibunju voda zaplavila oblasti vzdialené od nej až dva kilometre a fakticky odplavila celú jednu dedinu. Ako informuje spravodajský portál BBC, stovky ľudí zostali bez domova a vyše dvetisíc ďalších je vysídlených. Miestni obyvatelia hlásia, že mnoho ľudí je nezvestných.
Pretrhnutie priehrady podľa úradov spôsobilo veľké škody, ich rozsah ale zatiaľ nie je známy. "Voda spôsobila obrovskú skazu ako na životoch, tak na majetku. Rozsah škôd zatiaľ nie je stanovený," vyjadril sa guvernér okresu Nakuru Lee Kinyanjui. Miestnych obyvateľov ubezpečil, že sa úrady pokúsia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby "priviedli postihnuté rodiny do bezpečia a pomohli im dostať lekársku starostlivosť".

Steny nádrží podľahli množstvu vody

Steny nádrže podľahli veľkému množstvu vody, nahromadenej po silných dažďoch, ktoré krajinu sužujú. V oblasti je aj ďalších šesť priehrad, z ktorých dve už sú tiež plné a pretekajú. Podľa námestníka kenského ministerstva vnútra Freda Matiangiho, ktorý už je na mieste tragédie, vláda dôkladne preverí stabilitu všetkých šiestich zvyšných priehrad. S obeťami pretrhnutej priehrady už stúpol počet mŕtvych v dôsledku povodní vyvolaných prudkými dažďami na 172, uvádza miestne rádio Capital FM.

Viac k témam: Keňa, povodne, vodné nádrže, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Priehrada v Solai sa pretrhla, voda s bahnom strhla stovky domov a zahynuli desiatky ľudí (aktualizované © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 10. mája (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode štvrtkového obchodovania oslabil oproti jenu aj voči euru po správe amerického ministerstva práce o tom, že spotrebiteľské ceny v USA v apríli posilnili iba o 0,2 percenta. Voči jenu dolár klesol na 109,47 JPY/USD z úrovne 109,72 JPY/USD. Spoločná európska mena posilnila na 1,1946 USD/EUR z hodnoty 1,1861 USD/EUR. Britská libra však oproti doláru oslabila na 1,3546 USD/GBP z úrovne 1,3555 USD/GBP po tom, ako sa Bank of England rozhodla nezvýšiť úrokové sadzby vzhľadom na slabý ekonomický rast krajiny.

Viac k témam: dolár, euro, jen, libra
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár klesol oproti jenu aj voči euru, pohoršila si aj libra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner