21. júl 2018
Facebook

aktualizované,12. mája, 22:02 PARÍŽ 12. mája (WebNoviny.sk) - Parížska polícia zastrelila páchateľa, ktorý nožom zaútočil na ľudí, pričom niekoľkých zranil a jednu osobu zabil. Odporúčame:
Počas Dňa víťazstva v Moskve sa mal udiať teroristický útok, zmarila ho ruská tajná služba V sobotu o tom informovala BBC s odvolaním sa na francúzske médiá. Incident sa stal v časti Opera. Svedkovia incidentu uviedli, že na mieste nastala panika, pričom ľudia bežali z ulíc do reštaurácií. Motív útoku zatiaľ nie je známy. SPRÁVU AKTUALIZUJEME

Viac k témam: krimi, Paríž, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Muž útočil nožom v centre Paríža, polícia ho zastrelila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BUKUREŠŤ 12. mája (WebNoviny.sk) - Tisíce ľudí sa stretli v Bukurešti, kde protestovali proti korupcii. Na Námestí víťazstva sa zišli ľudia rôznych vekových kategórii pod spoločným heslom - "Chceme Európu, nie diktatúru", pričom mávali zástavami, pískali a kričali "odstúpiť". Na mieste zasahovala aj polícia. Podľa demonštrujúcich pre sporné zmeny v súdnictve bude náročnejšie potrestať vysokopostavených úradníkov za úplatky. Odporúčame:
Francúzi protestujú proti reformám Macrona, polícia použila proti študentom slzný plyn Protikorupčné demonštrácie sú v krajine časté odvtedy, ako sa v roku 2016 dostala k moci ľavicová vláda a začala robiť zmeny, ktoré podľa kritikov oslabia boj proti korupcii. Tridsaťpäťročný manažér Gabriel Vasilache, ktorý sa zúčastnil na dnešnom zhromaždení, povedal, že "vláda ľudí odďaľuje od Európy". "Sme tu, pretože nám záleží na našej budúcnosti a na budúcnosti našich detí," dodal.

Viac k témam: Európska únia, korupcia, Rumunsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Chceme Európu a nie diktatúru, tisíce Rumunov protestovalo v Bukurešti proti korupcii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ISLAMABAD 12. mája (WebNoviny.sk) - Pakistanské úrady zabránili americkému diplomatovi opustiť krajinu. Lietadlo, ktoré plánovalo vyzdvihnúť Josepha Emanuela Halla z letiska Nur Chan, nedostalo povolenie, a tak sa muselo vrátiť. Informácie potvrdili dvaja zástupcovia tamojších úradov, ktorí však komunikovali pod podmienkou anonymity, keďže nemajú oprávnenie kontaktovať médiá. Americké veľvyslanectvo a pakistanské ministerstvo zahraničných vecí sa k tomu odmietli vyjadriť. Odporúčame:
Foto: Opitý tínedžer skončil s autom v plote, ďalší podgurážený vodič narazil do stromu Armádny atašé čelí obvineniu, že 7. apríla prešiel na križovatke na červenú, vrazil do motocykla, pričom jedného človeka zabil a druhého zranil. Hall má diplomatickú imunitu, takže ho nemôžu zatknúť. Rodina zosnulého Ateeqa Baiga neskôr požiadala kompenzáciu za smrť príbuzného na občianskom súde. Pakistanské úrady koncom apríla zakázali diplomatovi opustiť krajinu.

Viac k témam: diplomatická imunita, Pakistan, smrť, tragická dopravná nehoda, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký diplomat má zakáz opustiť Pakistan, čelí obvineniu zo smrteľnej dopravnej nehody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu prepustil na slobodu troch mužov obvinených z extrémizmu. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry podala voči verdiktu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Ide o mužov, zadržaných vo štvrtok 10. mája pri operácii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) namierenej proti extrémistom. Medzi nimi je vodca radikálneho združenia Slovenská pospolitosť Jakub Š., spevák Jaroslav P. známy pod prezývkou Reborn a predseda Okresnej organizácie strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v Ružomberku Michal B. Odporúčame:
NAKA zasahuje proti extrémistom na západnom a strednom Slovensku, zadržali už niekoľko osôb Michal B. kandidoval do slovenského parlamentu i do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Jakub Š. mal problémy s políciou už v júni pred dvoma rokmi, keď ho zadržali pri protestoch extrémistov v Bratislave. Do uvedeného občianskeho hnutia sa transformovala ultranacionalistická strana Slovenská pospolitosť - Národná strana po tom, čo ju súd v roku 2006 rozpustil. Podľa obvinenia všetci sa mali podieľať na šírení extrémistických materiálov predajom rôznych predmetov, tričiek a odznakov.

Viac k témam: extrémisti, extrémizmus, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Špecializovaný trestný súd SR, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd prepustil zadržaných extrémistov aj člena Kotlebovej strany, prokurátorka podala sťažnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SOUL 12. mája (WebNoviny.sk) - Severná Kórea plánuje zrušiť jadrové testovacie stredisko. V sobotňajšom vyhlásení uviedli, že sa tak stane od 23. do 25. mája. Analytici tvrdia, že spomínané miesto je skôr symbolické a nepredstavuje "dôležitý krok k denuklearizácii". Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že zničí všetky tunely a odstráni pozorovacie a výskumné zariadenia, ako aj pozemné kontrolné stanovištia. Predstavitelia krajiny plánujú pri tejto príležitosti pozvať novinárov z USA, Južnej Kórey, Číny, Ruska a Veľkej Británie. Odporúčame:
Neohláseným raketovým testom Severnej Kórey je koniec, krajina uzatvára aj jadrový program Severokórejský vodca Kim Čong-un ohlásil svoje plány už po nedávnom stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Jeho kancelária vtedy informovala, že sa na projekte budú podieľať aj medzinárodní experti, no v najnovšom vyhlásení sa nič podobné nespomína. Odstránenie areálu bude predchádzať stretnutiu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Samit sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Viac k témam: jadrové zbrane, Kim Čong-un, novinári, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea zruší jadrové testovacie stredisko, na udalosť plánujú pozvať aj novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) - Exekučná amnestia bola iba jedným z možných riešení starých exekučných konaní, v ktorých sa reálne nič nevymáha. Uviedol to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po stredajšom rokovaní vlády SR. Podľa jeho vyjadrení je zrejmé, že optimálne riešenie sa stále v rámci vládnej trojkoalície iba hľadá.

Na Slovensku takmer 3,7 milióna spisov

Jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská pritom už začiatkom kalendárneho roka 2018 avizovala, že táto novela je takmer pripravená a mala by byť najneskôr na konci februára predložená na rokovanie vlády SR. Odporúčame:
Slováci podali stovky sťažností na exekútorov, iba jeden podnet však bol opodstatnený Žitňanská chcela presadiť takzvanú exekučnú amnestiu najmä preto, že v súčasnosti je na Slovensku až takmer 3,7 milióna spisov, z čoho v približne štvrtine ide o staršie konania ako 5 či 10 rokov. Exministerka uvádzala, že v týchto starých konaniach sa reálne nič nevymáha.

Amnestia je jedna z možných verzií

Nový minister Gál však nepotvrdil, či koalícia rokuje stále aj o možnosti amnestie, alebo či sú v hre aj iné riešenia. „Amnestia je jedna z možných verzií, no nemusí k nej dôjsť. Nám ide o to, aby sa zastavili konania, ktoré trvajú dlhšie ako päť rokov. Určite tam budú nejaké výnimky a niekto príde s tým, že v rámci aj takejto starej exekúcie sa vymáha. My v súčasnosti riešime, koľko je tých problematických exekúcii, pretože exekútorov bude musieť vyplatiť štát, takže pripravujeme aj rozpočet. Táto debata je aktuálna v rámci našich koaličných partnerov. Debatujeme s exekútormi aj so súdmi, neviem o tom, že by sa viedli diskusie s veriteľmi, to je skôr kompetencia súdov samotných," uviedol Gál. Či sa tak dostane návrh z dielne rezortu spravodlivosti do vlády ešte v roku 2018, nie je teraz známe. Minister Gál nepredstavil žiadne iné konkrétne opatrenia, ktoré by mohli nahradiť takzvanú exekučnú amnestiu.

Viac k témam: exekúcie, exekučná amnestia, Gábor Gál, Lucia Žitňanská, Ministerstvo spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Exekučná amnestia nie je istá, v koalícii sa o téme starých exekúcii stále diskutuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 12. mája, 2018
BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) vyzýva stranu Most-Híd, aby vymenila štátneho tajomníka na rezorte obrany Róberta Ondrejcsáka.

Priateľ lobistov sponzorovaných Saab-om

Ako ďalej píše vo vyhlásení podpredseda SNS Anton Hrnko, strana zároveň vyzýva Ondrejcsáka, aby zverejnil priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov. Vyhlásenie agentúre SITA poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. Odporúčame:
Politickí protivníci podľa Hrnka vylievajú na národniarov kýble špiny, aby poškodili meno strany „V posledných mesiacoch sa na SNS zniesla doslova kanonáda obvinení, ktoré spochybňujú nielen jej nominantov, ale úprimnú snahu strany riešiť problémy Slovenskej republiky, ktoré sa tu nakopili za predchádzajúcich vlád. Zase niekomu vadí, že SNS rastie, ale zvykli sme si. Keď to počúvame z opozičných radov, určite sa nám to nepáči, ale chápeme to, najmä keď opozícia si dala za cieľ deštruovať pozitívnu prácu vládnej koalície, lebo iné ponúknuť nevie. Keď to však robia niektorí príslušníci a nominanti koalície, je to na pováženie, či vôbec majú záujem na pokračovaní spoločnej vlády a neuprednostňujú svoje ego na úkor koalície. Keď pri odvolávaní poslankyne Krištúfkovej prepojenej s mafiou niektorí poslanci vládnej koalície hlasovali ináč, ako vyplynulo z vecnej stránky záležitosti a dohôd, rešpektoval som to. Avšak vrcholom je, keď sa štátny tajomník za Most - Híd na rezorte obrany R. Ondrejcsák oprie do SNS z neprijateľných pozícií. Priateľ lobistov sponzorovaných Saab-om nemá právo útočiť do SNS. Ondrejcsák, vzdelaním filozof, sa pasuje do úlohy odborníka na armádu. Svoju odbornosť ukázal, keď sme zažili škandál s Vojenskou políciou, ktorá ho sprevádzala až do jeho domu v maďarskej Rajke. Nech Kern preráta a skontroluje aj jeho majetok. Tento dom v Rajke si však za oficiálny príjem môže ťažko dovoliť,“ píše ďalej vo vyhlásení Hrnko.

Arogancia presiahla hranicu únosnosti

Podľa podpredsedu SNS je pravdou, že Ondrejcsák nemá elementárne znalosti, čo ukázal za vlády Ivety Radičovej. „Je známe, ako pôsobil a zastával na ministerstve post v časoch ministrovania Galka. Mlčal, keď Galko predal samopaly za 10 eur, keď nakúpili sanitky za 300-tisíc eur, dnes rozdáva rozumy. Vtedy nevedel, čo robiť s Galkom na rezorte obrany. SNS preto vyzýva svojho koaličného partnera na výmenu štátneho tajomníka. Arogancia štátneho tajomníka presiahla hranicu únosnosti. Presne on je človekom, ktorý informácie rád komunikuje so zbrojárskymi firmami, preto ich nemá. Ak by to malo pokračovať v tomto duchu, bude lepšie, ak sa vrátime z kratšej cesty,“ uzatvára vyhlásenie Antona Hrnku.

Reakcia strany Most-Híd

„Korektná a efektívna komunikácia má svoje pravidlá. My sa nimi riadime a to isté očakávame aj od svojich koaličných partnerov," uvádza sa v stanovisku strany Most-Híd, ktoré agentúre SITA poskytol predseda Mostu-Híd Béla Bugár s tým, že R. Ondrejcsák dlhodobo kritizuje zúžený priestor na prácu na ministerstve obrany, nielen v súvislosti s medializovanými tendrami. „Jeho argumenty si vypočujeme na straníckej pôde," píše sa ďalej v reakcii strany. Podľa stanoviska bude predseda strany Most-Híd Béla Bugár iniciovať stretnutie s predsedom SNS a namiesto odkazov cez médiá bude hľadať vhodný priestor na výmenu názorov na pôde Koaličnej rady.

Viac k témam: Anton Hrnko, Ľubomír Galko, Ministerstvo obrany SR, Most-Híd, Róbert Ondrejcsák, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - SNS sa ostro pustila do Ondrejcsáka, označila ho za priateľa lobistov a žiada Most-Híd o jeho výmenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) - Leteckí záchranári v sobotu pomáhali v obci Holíč (okres Skalica), kde spadol vetroň. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Air - Transport Europe (ATE) Zuzana Hopjaková, záchranári museli pomôcť 21-ročnému mužovi, ktorý bol po páde krátkodobo v bezvedomí. Odporúčame:
Foto: Opitý tínedžer skončil s autom v plote, ďalší podgurážený vodič narazil do stromu Utrpel poranenie hlavy, hrudníka, chrbtice a dolnej končatiny. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia ho preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave previezli do Univerzitnej nemocnice Bratislava - Kramáre.

Viac k témam: leteckí záchranári, nehoda lietadla, vetroň
Zdroj: Webnoviny.sk - V obci Holíč spadol vetroň, ktorý pilotoval 21-ročný muž © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) - V pohorí Malá Fatra budú na budúci víkend opäť počítať medvede. Už 15. ročník monitoringu organizuje v dňoch 8. až 10. júna občianske združenie Fatranský spolok a Správa Národného parku Malá Fatra.

Stacionárny monitoring

Vzhľadom na charakter územia, ktoré je pomerne lesnaté, monitoring neumožňuje získať presné údaje o počte medveďov v Malej Fatre. „Toto nie je ani hlavným cieľom. Monitoring podáva prehľad o časovo-priestorovej distribúcii a aktivite medveďov, o ich väzbe k prostrediu, o správaní sa a poukazuje na pohlavnú a vekovú štruktúru populácie,“ píše Fatranský spolok na svojej internetovej stránke. Takzvaný stacionárny monitoring je založený na priamych vizuálnych pozorovaniach jedincov. V rámci územia sú určené pozorovacie stanovištia, z ktorých sa medvede sledujú. Nachádzajú sa v relatívne prehľadnej krajine v predhorí, na horských lúkach či okrajoch rúbanísk.

Úlohy mapovateľa

Úlohou mapovateľa je zostať v pridelenej lokalite počas troch dní a pozorovať určený priestor. Do podkladov musí zaznamenať každé pozorovanie. Zapísať by mal čas a dĺžku pozorovania, správanie sa a počet jedincov, odhad hmotnosti či výšku v kohútiku, sfarbenie, vodiace samice, rušivé činitele a ďalšie informácie. Pozorovania sa zaznačujú aj do mapovej prílohy. Na základe takýchto jednoznačných informácií možno pomerne dobre eliminovať duplicitné záznamy. Pozorovaním sa napríklad zistilo, že výskyt medveďov je ovplyvňovaný potravou. Počas júnových monitoringov sú jej zdroje rozmiestnené relatívne rovnomerne, no môže sa nachádzať aj na rôznych miestach s prichystanou potravou. Zistilo sa, že medvede navštevovali miesta prikrmovania najčastejšie o 21:00. Lokality najviac využívali mladí samci. Samice s mláďatami prichádzali na miesta ako prvé, dospelé samce mali tendenciu prichádzať až v noci. Na monitoring sa môžu prihlasovať aj dobrovoľníci. Viac informácií ako aj prihlasovací formulár je na stránke Fatranského spolku https://www.malafatra.org/stacionarny-monitoring/

Viac k témam: Malá Fatra, medveď
Zdroj: Webnoviny.sk - V Malej Fatre budú opäť počítať medvede, na monitoring sa môžu prihlásiť aj dobrovoľníci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) - Podľa novely zákona o veterinárnej starostlivosti zostane aj naďalej zviera vecou. Na tlačovej besede to uviedol nezaradený poslanec Zsolt Simon na margo vládnej novely zákona, ktorú v druhom čítaní prerokujú poslanci parlamentu na aktuálnej schôdzi. "Novým zákonom o veterinárnej starostlivosti sa nič nezmení. Žiadny zákon nám nenavráti slušnosť do správania. Žiadny zákon bez zmeny prístupu ľudí nezmení výkon štátnej správy," povedal Simon s tým, že prijatím tohto zákona len ako propagandy zvieratá chrániť nebudeme. "Odsudzujem konanie, ktoré smeruje k týraniu zvierat," dodal.

Priestor pre nebezpečné precedensy

Zákon vytvára podľa poslanca priestor pre nebezpečné precedensy. Priblížil, že doteraz mohol vykonať domovú prehliadku policajt za istých podmienok, týmto zákonom už aj veterinár bude môcť vstúpiť do obydlia, ak je dôvodné podozrenie, že je ohrozený život alebo zdravie osoby, ohrozený život, zdravie a ochrana zvieraťa alebo ak je obydlie používané aj na podnikanie súvisiace s držaním zvierat. "Za logické by som považoval, že by kontrolu mohol vykonať policajt za účasti veterinára," povedal. "Neprimerane veľká a neodôvodnená je rozšírená možnosť vstúpiť do obydlia," myslí si a dodal, že veterinár bude mať väčšie právomoci ako policajt. Simon poukázal na to, že podľa návrhu môže orgán veterinárnej správy uložiť občanovi pokutu do 300 eur, ak občan neumožní vstup do obydlia. "Toto právo ani policajt nemá," dodal.

Novelu posunuli v marci do druhého čítania

Ak si veterinár vyžiada občiansky preukaz občana a on odmietne preukázať svoju totožnosť, tak mu môže veterinár uložiť poriadkovú pokutu od 100 do 400 eur. Túto pokutu môže uložiť aj v iných prípadoch, napríklad vtedy, ak odmietne občan poskytnúť potrebnú súčinnosť veterinárovi. "Táto vláda chce zámerne buzerovať občanov tejto krajiny?" pýtal sa Simon. Navrhuje, aby vládna koalícia návrh z rokovania stiahla. Novelu zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v marci posunul parlament do druhého čítania. „Novela obsahuje právnu úpravu, v zmysle ktorej má živé zviera osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach, to neplatí, ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora," určuje novela, ktorá má podľa agrorezortu predstavovať účinný nástroj na boj proti nelegálnemu obchodovaniu so psami, teda proti takzvaným množiteľom. Novela upravuje aj farmový chov zvierat a zvyšuje kompetencie štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Viac k témam: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národná rada SR, novela zákona o veterinárnej starostlivosti, Zsolt Simon, zviera nie je vec
Zdroj: Webnoviny.sk - Zviera zostane naďalej vecou, kritizuje Simon vládnu novelu zákona o veterinárnej starostlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner