21. júl 2018
Facebook

BENGÁZI 13. mája (WebNoviny.sk) - Líbyjské námorníctvo zachránilo zo Stredozemného mora 180 afrických a arabských utečencov smerujúcich do Európy. Hovorca námorníctva uviedol, že v skupine boli najmä muži zo Sýrie, Egypta a Komorských ostrovov. Úrady ich previezli na základňu v meste Tripolis, kde im poskytli humanitárnu a zdravotnú pomoc. Následne sa o nich postará tamojšia agentúra na kontrolu prisťahovalcov.

Viac k témam: imigranti, Líbya, migranti, Stredozemné more, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - V Stredozemnom mori zachránili desiatky migrantov smerujúcich do Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 13. mája (WebNoviny.sk) - Francúzska polícia zadržala kamaráta 20-ročného muža, ktorý v sobotu večer zaútočil nožom v centre Paríža. Muži zákona predtým vypočúvali rodičov páchateľa. Nemenovaný zdroj z prostredia súdov potvrdil, že kamarát sa takisto narodil v roku 1997. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe.

Identifikovali ho ako Chasana Azimova

Páchateľ sa narodil v Čečensku a mal francúzske občianstvo. V minulosti nemal problémy so zákonom, no nachádzal sa medzi tisíckami ľudí podozrivých z napojenia na radikalizmus. Čečenský líder ho identifikoval ako Chasana Azimova. Odporúčame:
Aktualizované: Muž útočil nožom v centre Paríža, k incidentu sa prihlásil Islamský štát "Považujem za nutné povedať, že všetku zodpovednosť za útok Chasana Azimova má Francúzsko. On sa totiž len narodil v Čečensku, jeho osobnosť, názory a presvedčenie sa formovali vo francúzskej spoločnosti," vyhlásil Ramzan Kadyrov.

Kričal "Alláhu akbar"

Útočník napadol nožom na Rue Monsigny v časti Opéra päť osôb, pričom 29-ročný muž zomrel. Polícia útočníka zastrelila a evakuovala ľudí z okolitých budov. Minister vnútra Gerard Collomb v nedeľu prezradil, že štyria zranení sú mimo ohrozenia života. Luxemburské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že medzi zranenými je aj ich občan. Prokurátor Francois Molins vyhlásil, že prípad vyšetruje protiteroristická jednotka ako vraždu a pokus o vraždu s teroristickým motívom. Molins dodal, že podľa svedkov útočník kričal "Alláhu akbar". Tlačová agentúra Amaq, napojená na militantov, v nedeľu uviedla, že útočník vypočul výzvu extrémistickej skupiny Islamský štát (IS), aby prívrženci zaútočili na členov koalície vedenej USA proti extrémistom v Iraku a Sýrii. Premiér Édouard Philippe informoval, že polícia bola na mieste za menej ako deväť minút od nahlásenia útoku. Prezident Emmanuel Macron pochválil zásah polície a vyhlásil, že boj proti nepriateľom bude pokračovať.

Viac k témam: Chasan Azimov, Francúzsko, Islamský štát, Paríž, teroristický útok, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - V Paríži útočil muž narodený v Čečensku, polícia zadržala aj jeho kamaráta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci apríla tohto roka predstavoval 440,33 eura. V porovnaní s koncom apríla minulého roka ide o nárast o 13,31 eura. Tento druh dôchodku pritom v minulom mesiaci poberalo vyše 1,06 mil. osôb.

Invalidný dôchodok

Predčasný starobný dôchodok, ktorý dostávalo 17,2 tisíca penzistov, dosahoval v priemere 414,97 eura. Medziročne išlo o nárast o 6,89 eura. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Odporúčame:
SaS bojuje proti zabetónovaniu dôchodkového stropu v ústave, Smer sa vraj snaží vyvolať konflikt Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého mesiaca na úrovni 203,94 eura, čo je v medziročnom porovnaní zvýšenie o 3,28 eura.

Vdovské a sirotské dôchodky

Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vyplácala Sociálna poisťovňa v priemernej výške 367,60 eura. Oproti koncu apríla vlaňajška je to nárast o 6,78 eura. Sociálna poisťovňa pritom ku koncu minulého mesiaca evidovala 235,2 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov. Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu minulého mesiaca v priemere 255,20 eura, čo je medziročný nárast o 4,76 eura. Tieto dôchodky pritom dostávalo 292,4 tisíca ovdovených žien. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov, ktoré poisťovňa vyplácala 47 tisíc vdovcom, bola na úrovni 201,23 eura. Oproti koncu apríla minulého roka je to nárast o 6,08 eura. Sirotské dôchodky dostávalo na konci apríla tohto roka 22,2 tisíca osôb, a to v priemernej výške 134,48 eura. Priemerná sirotská penzia tak bola medziročne vyššia o 1,78 eura.

Viac k témam: dôchodcovia, dôchodky, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Priemerný starobný dôchodok medziročné stúpol o vyše 13 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Zotrvanie Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd) na poste štátneho tajomníka ministerstva obrany je v rukách predsedníctva strany Most-Híd.

Prekročil hranice

Povedal to v diskusii televízie TA3 minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS) na adresu toho, že SNS vyzýva stranu Most-Híd, aby vymenila štátneho tajomníka na rezorte obrany Róberta Ondrejcsáka. Ondrejcsák podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka je filozof, ktorý sa pasuje do úlohy odborníka na armádu. „Riešili sme spolu dôležité záležitosti. V odborných veciach som využíval jeho spôsobilosti," povedal Gajdoš. „Podľa mňa prekročil medzu hranice, vyslovil kritiku voči SNS. Problémy vo vnútri koalície sa musia riešiť doma. Hľadali sme spoločne konsenzus, nenašli sme ho vždy, ale nikdy som neriešil záležitosti cez médiá," uviedol minister obrany s tým, že Ondrejcsák by si to mal vydiskutovať s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom. Predsedovia vládnych strán budú podľa neho riešiť situáciu na koaličnej rade. „Či ho Most-Híd odvolá, je záležitosť predsedníctva Mosta-Híd," dodal.

Dôvodom veľká netransparentnosť

Opozičný poslanec za SaS Ľubomír Galko dal za pravdu Gajdošovi, že situáciu riešil štátny tajomník neštandardne, ale podľa neho je dôvodom veľká netransparentnosť na ministerstve, čo už nezvládol. Podľa neho však štátny tajomník problematike rezortu rozumie. Odporúčame:
SNS sa ostro pustila do Ondrejcsáka, označila ho za priateľa lobistov a žiada Most-Híd o jeho výmenu Funkcia náčelníka generálneho štábu je podľa Gajdoša spolitizovaná. Podľa ministra Daniel Zmeko spĺňa všetky predpoklady, je profesionálne pripravený a má skúsenosti z praxe na to, aby plnohodnotne vykonával túto funkciu. Podľa Galka sa nikdy predtým nestalo, že by menovanie náčelníka generálneho štábu vzbudzovalo také diskusie, ako je to teraz.

Urobí všetko pre Mackov návrat

„Pán Zmeko nedosahuje také kvality, ktoré majú jeho konkurenti," uviedol Galko. Dal prísľub, že ak bude mať SaS po voľbách v kompetencii rezort obrany, urobí všetko pre to, aby sa generálporučík Pavel Macko do Ozbrojených síl SR vrátil. „Takých ľudí, ako je on, ozbrojené sily potrebujú," dodal. Gajdošovi je odchodu Macka ľúto. „Ale zákony to dovoľujú. Toto je môj návrh, ktorý akceptoval aj prezident Andrej Kiska. Reálne výsledky ukážu, že to bolo to najsprávnejšie rozhodnutie," povedal Gajdoš s tým, že Zmeko riešil komplexne celé ozbrojené sily. Podľa Galka Gajdošovi odchádzajú vysokopostavení vojaci. „Vraj zvažujú ďalší ľudia odchod z ozbrojených síl. Vyzývam ich, aby tak nerobili, aby Zmeka rešpektovali," povedal. Minister obrany si vyprosuje, aby poslanec za SaS hádzal vinu na neho.

O povinnej vojenskej službe sa neuvažuje

V diskusii sa dvojica dotkla aj problému nízkeho počtu vojakov, čo v roku 2017 predstavovalo 12-tisíc vojakov. Gajdoš si problém uvedomuje a rezort obrany to rieši zabezpečením mobilizačných záloh. Priblížil, že rezort pripravuje koncepciu štátnej služby profesionálneho vojaka. K dobrovoľnej vojenskej príprave sa vyjadril s tým, že v súčasnosti má rezort obrany 180 záujemcov. Nad povinnou vojenskou službou v súčasnosti neuvažuje. Napriek tomu uviedol, že ak by to bolo nevyhnutné, zrealizuje sa to, no vojenská povinná služba bude za milióny eur. Podľa Galka rezort nepritiahne nových vojakov, ak bude čeliť škandálom pre netransparentnosť, či ak budú mať vojaci nízky plat, ktorý má dnes vojak prvého stupňa 670 eur v hrubom. „Navrhujeme zvýšiť plat o 15 percent," povedal Galko. SaS by zmenila odmeňovanie nových vojakov podľa modelu, keď by nedostávali výsluhové dôchodky, ale ich plat by bol vyšší oproti súčasnosti o 43 percent, teda zhruba o 300 eur.

Populistický návrh

„Nemusí čakať, či sa dožije 25 rokov a bude mať dôchodok. Súčasným vojakom by výsluhový dôchodok zostal. Nemôžeme to zobrať nikomu, lebo keď nastupovali do ozbrojených síl, vedeli, že to dostanú," priblížil. Gajdoš tento návrh považuje za populistický. „Štát musí mať na to financie," povedal. Galko tiež vyčítal ministrovi obrany, že rezort koná pri nákupoch vojenskej techniky netransparentne. „Tajíte všetko, čo môžete, snažíte sa vyhnúť poctivým medzinárodným súťažiam. Všetko robíte napriamo," vyhlásil. „Ohradím sa, netajíme nič, ale zákony si treba ctiť," reagoval Gajdoš s tým, že v rámci rezortu konajú vždy v medziach zákona. Dodal, že na Branno-bezpečnostný výbor Národnej rady SR príde a členom výboru zodpovedá všetky položené otázky. Ozbrojené sily SR v súčasnosti vyvíjajú v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria obrnený transportér, ktorý by mal byť v dohľadnom čase predstavený vláde SR. Transportér prešiel už vojskovými skúškami v extrémnych podmienkach, aj v slovenskom prostredí. Výsledky týchto testovaní momentálne rezortu obrany vyhodnocuje a analyzuje. Politickej opozícii doterajšie vysvetlenia ministerstva obrany nepostačujú, aj preto príde minister Peter Gajdoš 16. mája informovať poslancov na zasadnutie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

Viac k témam: Béla Bugár, Daniel Zmeko, Ľubomír Galko, Ministerstvo obrany SR, Most-Híd, Ozbrojené sily SR, Pavel Macko, Peter Gajdoš, Róbert Ondrejcsák, SaS Sloboda a Solidarita, slovenskí vojaci, SNS Slovenská národná strana, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk - Prekročil medzu hranice, hovorí minister Gajdoš o Ondrejcsákovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Poľským záchranárom sa podarilo vytiahnuť telá dvoch baníkov, ktorí minulý týždeň po zemetrasení uviazli v uhoľnej bani na juhu krajiny. Počet mŕtvych teda narástol na štyri. Odporúčame:
Záchranári našli ďalšie telo baníka, ktorý neprežil zemetrasenie v poľskej uhoľnej bani Zástupcovia Jastrzebskej uhoľnej spoločnosti v nedeľu uviedli, že najnovšie obete objavili po niekoľkých dňoch pátrania. V súčasnosti je nezvestný už len jeden muž, ktorý sa zrejme nachádza približne 900 metrov pod zemou. Incident sa stal 5. mája v meste Jastrzebie-Zdrój neďaleko hranice s Českou republikou. Podľa Vyššieho banského úradu mal otras magnitúdo 3,4, Európske stredomorské seizmologické centrum uvádza až magnitúdo 4,3. Televízia TVN24 informovala, že zemetrasenie bolo cítiť aj na zemskom povrchu a otriaslo aj niekoľkými domami.

Viac k témam: Poľsko, smrť, uhoľná baňa, záchranári, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zemetrasenie v uhoľnej bani si vyžiadalo ďalších mŕtvych, záchranári objavili telá dvoch baníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁTHMANDU 13. mája (WebNoviny.sk) - Skupina ôsmich nepálskych nosičov v nedeľu dosiahla vrchol najvyššej hory sveta Mount Everestu. Našli sa fixné laná, ktoré zanechali ďalším kandidátom výstupu na vrchol 8 848 m vysokej hory v Himalájach. Potvrdil to Gyanendra Shrestha z ministerstva cestovného ruchu Nepálu. Vzhľadom na výhľadovo dobré počasie možno v najbližších dňoch očakávať početné pokusy o ďalšie výstupy na Everest. Odporúčame:
Aktualizované: V Alpách zahynuli šiesti turisti, ďalší sú v kritickom stave Podľa AP sa momentálne pod najvyššou horou sveta nachádza až 340 zahraničných horolezcov a tiež veľká skupina domácich nosičov, ktorí sa budú pokúšať o výstupy. Mali by byť medzi nimi aj účastníci expedície Everest - Lhoce - Himalaya Adventure Slovák Peter Hámor a jeho rumunský kolega Horia Colibasanu. Hámor bol na Evereste (8 848 m) už v roku 1998, teraz sa tam chystá vystúpiť po 20 rokoch, ale tzv. ľahkým štýlom, čiže bez pomoci kyslíka a tiež bez nosičov po zložitej Americkej ceste v severnej stene. Z vrcholu chce potom zostúpiť do južného sedla tesne pod 8 000 m a odtiaľ, ak to bude možné, ešte vyliezť na ďalšiu blízku a vysokú osemtisícovku Lhoce (8 516 m) po tzv. Urubkovej ceste.

Viac k témam: horolezectvo, Mount Everest, Nepál, nosiči, Peter Hámor
Zdroj: Webnoviny.sk - Nepálski nosiči dosiahli vrchol Mount Everestu, pokúsiť by sa o to opäť mal aj Slovák Hámor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 13. mája (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v piatok znížili. Ľahká americká ropa si odpísala 66 centov a uzavrela na úrovni 70,70 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, klesla o 35 centov na 77,12 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stagnovala na úrovni na 2,19 USD za galón. Cena vykurovacieho oleja sa tiež v podstate nezmenila, obchodoval sa na úrovni 2,22 USD za galón. Odporúčame:
Ľahká americká ropa si pripísala 22 centov, zdražela aj ropa Brent Ceny drahých kovov v závere týždňa tiež oslabili. Zlato si pohoršilo o 1,60 USD a uzavrelo na úrovni 1 320,70 USD za uncu. Cena striebra sa znížila o jeden cent na hodnotu 16,75 USD za uncu. (1 EUR = 1,1934 USD)

Viac k témam: Svetové komoditné trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy poklesli, zlacneli aj drahé kovy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Zotrvanie Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd) na poste štátneho tajomníka ministerstva obrany je v rukách predsedníctva strany Most-Híd.

Prekročil hranice

Povedal to dnes v diskusii televízie TA3 minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS) na adresu toho, že SNS vyzýva stranu Most-Híd, aby vymenila štátneho tajomníka na rezorte obrany Róberta Ondrejcsáka. Ondrejcsák podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka je filozof, ktorý sa pasuje do úlohy odborníka na armádu. „Riešili sme spolu dôležité záležitosti. V odborných veciach som využíval jeho spôsobilosti," povedal Gajdoš. „Podľa mňa prekročil medzu hranice, vyslovil kritiku voči SNS. Problémy vo vnútri koalície sa musia riešiť doma. Hľadali sme spoločne konsenzus, nenašli sme ho vždy, ale nikdy som neriešil záležitosti cez médiá," uviedol minister obrany s tým, že Ondrejcsák by si to mal vydiskutovať s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom. Predsedovia vládnych strán budú podľa neho riešiť situáciu na koaličnej rade. „Či ho Most-Híd odvolá, je záležitosť predsedníctva Mosta-Híd," dodal.

Dôvodom veľká netransparentnosť

Opozičný poslanec za SaS Ľubomír Galko dal za pravdu Gajdošovi, že situáciu riešil štátny tajomník neštandardne, ale podľa neho je dôvodom veľká netransparentnosť na ministerstve, čo už nezvládol. Podľa neho však štátny tajomník problematike rezortu rozumie. Odporúčame:
SNS sa ostro pustila do Ondrejcsáka, označila ho za priateľa lobistov a žiada Most-Híd o jeho výmenu Funkcia náčelníka generálneho štábu je podľa Gajdoša spolitizovaná. Podľa ministra Daniel Zmeko spĺňa všetky predpoklady, je profesionálne pripravený a má skúsenosti z praxe na to, aby plnohodnotne vykonával túto funkciu. Podľa Galka sa nikdy predtým nestalo, že by menovanie náčelníka generálneho štábu vzbudzovalo také diskusie, ako je to teraz.

Urobí všetko pre Mackov návrat

„Pán Zmeko nedosahuje také kvality, ktoré majú jeho konkurenti," uviedol Galko. Dal prísľub, že ak bude mať SaS po voľbách v kompetencii rezort obrany, urobí všetko pre to, aby sa generálporučík Pavel Macko do Ozbrojených síl SR vrátil. „Takých ľudí, ako je on, ozbrojené sily potrebujú," dodal. Gajdošovi je odchodu Macka ľúto. „Ale zákony to dovoľujú. Toto je môj návrh, ktorý akceptoval aj prezident Andrej Kiska. Reálne výsledky ukážu, že to bolo to najsprávnejšie rozhodnutie," povedal Gajdoš s tým, že Zmeko riešil komplexne celé ozbrojené sily. Podľa Galka Gajdošovi odchádzajú vysokopostavení vojaci. „Vraj zvažujú ďalší ľudia odchod z ozbrojených síl. Vyzývam ich, aby tak nerobili, aby Zmeka rešpektovali," povedal. Minister obrany si vyprosuje, aby poslanec za SaS hádzal vinu na neho.

O povinnej vojenskej službe sa neuvažuje

V diskusii sa dvojica dotkla aj problému nízkeho počtu vojakov, čo v roku 2017 predstavovalo 12-tisíc vojakov. Gajdoš si problém uvedomuje a rezort obrany to rieši zabezpečením mobilizačných záloh. Priblížil, že rezort pripravuje koncepciu štátnej služby profesionálneho vojaka. K dobrovoľnej vojenskej príprave sa vyjadril s tým, že v súčasnosti má rezort obrany 180 záujemcov. Nad povinnou vojenskou službou v súčasnosti neuvažuje. Napriek tomu uviedol, že ak by to bolo nevyhnutné, zrealizuje sa to, no vojenská povinná služba bude za milióny eur. Podľa Galka rezort nepritiahne nových vojakov, ak bude čeliť škandálom pre netransparentnosť, či ak budú mať vojaci nízky plat, ktorý má dnes vojak prvého stupňa 670 eur v hrubom. „Navrhujeme zvýšiť plat o 15 percent," povedal Galko. SaS by zmenila odmeňovanie nových vojakov podľa modelu, keď by nedostávali výsluhové dôchodky, ale ich plat by bol vyšší oproti súčasnosti o 43 percent, teda zhruba o 300 eur.

Populistický návrh

„Nemusí čakať, či sa dožije 25 rokov a bude mať dôchodok. Súčasným vojakom by výsluhový dôchodok zostal. Nemôžeme to zobrať nikomu, lebo keď nastupovali do ozbrojených síl, vedeli, že to dostanú," priblížil. Gajdoš tento návrh považuje za populistický. „Štát musí mať na to financie," povedal. Galko tiež vyčítal ministrovi obrany, že rezort koná pri nákupoch vojenskej techniky netransparentne. „Tajíte všetko, čo môžete, snažíte sa vyhnúť poctivým medzinárodným súťažiam. Všetko robíte napriamo," vyhlásil. „Ohradím sa, netajíme nič, ale zákony si treba ctiť," reagoval Gajdoš s tým, že v rámci rezortu konajú vždy v medziach zákona. Dodal, že na Branno-bezpečnostný výbor Národnej rady SR príde a členom výboru zodpovedá všetky položené otázky. Ozbrojené sily SR v súčasnosti vyvíjajú v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria obrnený transportér, ktorý by mal byť v dohľadnom čase predstavený vláde SR. Transportér prešiel už vojskovými skúškami v extrémnych podmienkach, aj v slovenskom prostredí. Výsledky týchto testovaní momentálne rezortu obrany vyhodnocuje a analyzuje. Politickej opozícii doterajšie vysvetlenia ministerstva obrany nepostačujú, aj preto príde minister Peter Gajdoš 16. mája informovať poslancov na zasadnutie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

Viac k témam: Béla Bugár, Daniel Zmeko, Ľubomír Galko, Ministerstvo obrany SR, Most-Híd, Ozbrojené sily SR, Pavel Macko, Peter Gajdoš, Róbert Ondrejcsák, SaS Sloboda a Solidarita, slovenskí vojaci, SNS Slovenská národná strana, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk - O Ondrejcsákovi musí podľa Gajdoša rozhodnúť Most-Híd, Galko verí v jeho profesijné kvality © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Duálne vzdelávanie na Slovensku si vyžaduje zmeny. V diskusnej relácii televízie TA3 sa na tom zhodli predstavitelia vládnych aj opozičných strán a členovia parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Podľa nich sú do duálneho vzdelávania zapojené len menej ako tri percentá žiakov a toto je nutné zvýšiť.

Nejednotnosť zamestnávateľov

Podľa predsedu výboru za Smer-SD Ľubomíra Petráka dôvodom nízkeho záujmu o duálne vzdelávanie je krátenie normatívu na odborné vzdelávanie. Ako uviedol, to teraz odstraňujú novelou zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá je v druhom čítaní v parlamente. „Bola tam značná nejednotnosť zamestnávateľov v pohľade na zavedenie duálneho vzdelávania. Teraz posilňujeme postavenie firemných škôl, kariérne poradenstvo, poradenstvo pre školy, pre žiakov, aby sa vytvorili podmienky dobrej informovanosti. Aj to teraz riešime," uviedol Petrák. Odporúčame:
OĽaNO vytiahlo na Matečnú podivnú zmluvu, oligarcha Beljajev má dostať 330-tisíc eur na rybník Podľa neho zmeny v zákone pozitívne vnímajú školy, zamestnávatelia a verí, že to bude podobne aj v prípade žiakov a rodičov. Petrák si myslí, že nie je všetko o peniazoch a technickom vybavení škôl. „Keď sme systém duálneho vzdelávania budovali, predstava bola, že ťažisko praktickej výuky má byť prenesené na zamestnávateľa. Súhlasím však, že zabezpečenie technikou na školách nie je dostatočné," povedal Petrák.

Dôvody neúspechu

Podľa podpredsedníčky výboru a opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) sú dva dôvody neúspechu duálneho vzdelávania na Slovensku. „Prvým je nezáujem žiakov a rodičov," uviedla a ako druhý problém je malá diverzifikácia. „Veľká časť z týchto žiakov je v strojárstve a automobilovom priemysle. Ak tento priemysel od nás po rokoch odíde, preškoliť ľudí sa nedá za jeden deň. Mala by tu byť väčšia diverzifikácia," vyjadrila s tým, že mali by sme do duálneho vzdelávania zapájať aj malé a stredné podniky. Koaličná podpredsedníčka výboru pre vzdelávanie Eva Smolíková (SNS) súhlasí s tým, že záujem rodičov nebol taký veľký. „Bola slabá osveta, bolo tam veľké byrokratické zaťaženie," povedala. Podľa nej boli stredné odborné školy postihované aj krátením normatívu. Novela zákona podľa nej umožní školám vytvárať a otvárať nové odbory, ktoré pripravia žiakov na pracovný trh.

Školstvo treba riešiť komplexne

Poslanec za SaS Branislav Gröhling je presvedčený, že školstvo treba riešiť komplexne. Samotnú novelu zákona vníma pozitívne, je presvedčený, že tri percentá žiakov v duálnom vzdelávaní je málo. „Je dôležité upraviť normatívne financovania pre odborné školy. Poďme to urobiť, ale pozerajme sa na odborné školstvo komplexne," vyhlásil. Opozícia tiež kritizovala, že žiaci musia podpísať zmluvu o tom, že vo firme budú po skončení školy pracovať tri roky. „Treba zrušiť tieto zmluvy o budúcej pracovnej zmluve. Považujem ich za neetické," povedala. Petrák ani Smolíková s ňou nesúhlasia. Podľa nich má zamestnávateľ náklady spojené s duálnym vzdelávaním a je na mieste, aby sa mu nejakým spôsobom vrátili. „Potrebuje mať preto garanciu, že keď si vychová pracovnú silu a stojí ho to peniaze, nebude mať nedostatok pracovníkov. Navyše seriózne firmy to majú upravené tak, že ak je žiak šikovný, poskytujú mu aj štipendium, aby si doplnil vzdelanie na vysokej škole," vysvetlil Petrák.

Viac k témam: Branislav Gröhling, Duálne vzdelávanie, Eva Smolíková, Ľubomír Petrák, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Veronika Remišová, Výbor NR SR pre vzdelávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Koaliční a opoziční poslanci sa zhodli v téme duálneho vzdelávania, Remišová chce diverzifikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová vníma odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom ako poľutovaniahodný a nesprávny krok. „Jadrová dohoda bolo niečo, čo držalo Irán, takpovediac, na uzde, dnes už môžeme vidieť následky v podobe útoku Iránom podporovaných síl v Sýrii na Golanské výšiny, nehovoriac o tom, že odstúpenie od dohody môže posilniť konzervatívne a voči Západu nepriateľské sily v samotnom Iráne,“ povedala dnes pre agentúru SITA Cséfalvayová. Odporúčame:
Irán vystrelil rakety na Golanské výšiny v Sýrii, Izrael nariadil otvoriť protibombové kryty Šéfka výboru je však rada, že Slovensko a Európska únia majú k problému spoločné stanovisko. „Verím v zdržanlivosť Iránu a dúfam, že aj EÚ prispeje k tomu, aby dohoda platila a aj bez USA splnila svoj cieľ - väčšiu stabilitu a znižovanie hrozby jadrového konfliktu vo svete. Takéto dohody sú s niektorými krajinami potrebné, a preto nerozumiem, prečo USA rokujú so Severnou Kóreou na jednej strane a na druhej vypovedajú jadrovú dohodu s Iránom," pripomenula Cséfalvayová s tým, že jadrová dohoda s Iránom nie je dokonalá, má svoje rezervy, napríklad že nezamedzuje Iránu obstarávať zbrane či nosiče jadrových zbraní. „Preto by som väčší zmysel videla v spoločnom úsilí o odstraňovanie nedostatkov dohody a kontrolu prezbrojovania Iránu napríklad zo strany Ruska než v jednostrannom vypovedaní dohody zo strany USA,” povedala poslankyňa NR SR Katarína Cséfalvayová.

Viac k témam: Európska únia, Irán, jadrová dohoda, Katarína Cséfalvayová, Severná Kórea, Sýria, USA, Zahraničný výbor NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Cséfalvayová tvrdí, že odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom ohrozuje globálnu stabilitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner