21. júl 2018
Facebook

ŽENEVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Predstavitelia Konga súhlasili s tým, že ich krajina použije experimentálnu vakcínu proti ebole. Informoval o tom v pondelok generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šéf WHO uviedol, že vakcína by sa mohla začať používať už koncom tohto týždňa. Svetová zdravotnícka organizácia podľa neho má dohodu s Kongom vrátane všetkých potrebných povolení na registráciu a dovoz. Odporúčame:
Deti stratili v škole vedomie a desiatky skončili v nemocnici, ukrajinské úrady prípad vyšetrujú Vakcínu vyvinuli v Kanade a testovala sa v Guinei v roku 2015 počas epidémie eboly, ktorá zabila viac ako 11 300 ľudí v Guinei, Sierra Leone a v Libérii. Hoci epidémiu v Kongu spôsobil odlišný kmeň vírusu, predpokladá sa, že experimentálna vakcína bude aj tak bezpečná a účinná. WHO hlásila, že od apríla sa objavilo 39 pravdepodobných alebo potvrdených prípadov ochorení spôsobených vírusom ebola, pričom 19 ľudí zomrelo.

Viac k témam: Kongo, vakcína, vírus ebola
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kongu použijú experimentálnu vakcínu proti ebole, ochorenie napadlo už desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 14. mája, 18:37
BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - V medzibankovom platobnom systéme SIPS v pondelok 14. mája vznikli technické problémy. Informovala o tom Národná banka Slovenska s tým, že situáciu intenzívne rieši a o ďalších krokoch bude informovať. Neskôr v stanovisku doplnila, že medzibankový platobný systém SIPS je už funkčný a všetky tuzemské platby z pondelka boli spracované. "V prípade, že majú klienti nezrealizované transakcie, je potrebné, aby sa obrátili na svoju banku," uviedla centrálna banka. Odporúčame:
Zisk matky VÚB banky vďaka vyšším výnosom z poplatkov a provízií stúpol takmer o 40 percent Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, v pondelok ráno ich NBS informovala o problémoch so zúčtovaním medzibankových platieb. "Presné dopady na našich klientov aktuálne nie je možné špecifikovať, nakoľko chyba nie je na našej strane. Pokiaľ ide o vnútrobankové prevody, tie fungujú štandardne," povedala Cesnaková. Aj VÚB banka registruje problém pri medzibankových prevodoch. "Nemáme ale možnosť situáciu nijako ovplyvniť, nakoľko chyba nastala na strane NBS. Prevody z účtu VÚB na iný VÚB účet prebiehajú bez problémov," uviedla hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

Viac k témam: bezhotovostné platby, Národná banka Slovenska, NBS
Zdroj: Webnoviny.sk - Systém SIPS mal problémy, platby medzi slovenskými bankami nefungovali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal požiadal spoločnosť Zemegula o okamžité zastavenie prác na stavbe pod Mostom SNP. Novinárom to povedal na pondelkovom brífingu v Primaciálnom paláci v Bratislave. Na mieste vstupu do reštaurácie UFO na petržalskej strane Mosta SNP vyrastá nová stavba. Podľa materiálov, o ktorých rokovali bratislavskí mestskí poslanci v rokoch 2017 a 2016, by to malo byť turisticko-cyklistické centrum.

Výsledky štátneho stavebného dozoru

Práce majú zastaviť až dovtedy, kým nebudú známe výsledky štátneho stavebného dozoru. Ten urobia na stavbe, dohodli sa na tom primátor a starosta Petržalky Vladimíra Bajan. „Je to inštitút, ktorý ako jediný dokáže zistiť, čo sa tam deje,“ pripomenul. Zároveň chce, aby sa do veci zapojil aj Krajský pamiatkový úrad Bratislava. Odporúčame:
Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy „Zadal som aj internú analýzu, aby právnici zistili, či postup spoločnosti Zemegula neporušuje nájomnú zmluvu a či má mesto právo vypovedať ju,“ pripomenul bratislavský primátor s tým, že k veci sa vyjadrí, až keď bude mať výsledky štátneho stavebného dozoru. Pozemky pod reštauráciou UFO mesto prenajíma firme Zemegula, ktorá prevádzkuje reštauráciu i vyhliadku na veži. Proti stavbe sa však ozývajú kritici a aktivisti a prirovnávajú ju k privatizácii Mosta SNP. Nová drevená konštrukcia je na mieste, kde pôvodne boli schody i vstup do reštaurácie UFO. Schody tam už nie sú a do reštaurácie sa v súčasnosti turisti dostanú cez dočasný vstup, ktorý na tomto mieste vytvorili.

Nové cyklistické a turistické centrum

Spoločnosťou Zemegula a predĺžením prenájmu pozemkov pod Mostom SNP sa bratislavské mestské zastupiteľstvo zaoberalo v minulých rokoch. „Žiadateľ má záujem o prevádzkovanie vyhliadkovej veže UFO aj naďalej, avšak z dôvodu nutnej investície za účelom rekonštrukcie vstupného priestoru je potrebné predĺžiť lehotu nájmu podľa žiadosti nájomcu do 31. augusta 2039,“ píšu v materiáli zo zastupiteľstva z roku 2016 s tým, že tam vybudujú aj nové cyklistické a turistické centrum. Odporúčame:
Kusý sa bude snažiť obhájiť svoj post starostu, Bajan zatiaľ kandidatúru nepotvrdil Túto žiadosť mestské zastupiteľstvo schválilo. Návrhom na schválenie nájmu pozemkov sa poslanci zaoberali aj vlani. Zemegula opäť žiadala prerokovať schválenie nájmu pozemkov pod mostom, pretože súvisia s vybudovaním nového centra. Aj v minulom roku zastupiteľstvo návrh spoločnosti Zemegula schválilo. Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrád v minulosti v stanovisku k predĺženiu nájmu pozemkov uviedla, že celkový architektonický výraz dostavby musí byť minimalistickým zásahom do architektúry Mosta SNP.

Viac k témam: Bratislava, Ivo Nesrovnal, most SNP v Bratislave, spoločnosť Zemegula
Zdroj: Webnoviny.sk - Nesrovnal požiadal o zastavenie prác pod Mostom SNP, proti stavbe sa ozývajú kritici a aktivisti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je známy skôr tvrdými postojmi proti imigrantom a utečeneckej politike Európskej únie, ukázal v pondelok svoju prívetivejšiu tvár. Na návšteve Poľska v súvislosti s problematikou utečencov vyhlásil, že Maďari nemajú srdcia z kameňa a "vedia, čo je to pomáhať".  Trval však na tom, že jeho krajina nemôže prijať nadmerné množstvo prisťahovalcov, pretože by ju to zničilo. Odporúčame:
Orbána opäť zvolili za maďarského premiéra, niektoré opozičné strany zasadnutie bojkotovali "Aj my máme srdcia, nemáme namiesto sŕdc kamene. Sme kresťanský národ, vieme, čo sú to záväzky, vieme, čo je to pomáhať. Ale nemôžeme pomôcť každému, ak tým zároveň ničíme našu krajinu," vyhlásil Orbán po stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým vo Varšave.

Viac k témam: Maďarsko, migranti, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďari nemajú srdce z kameňa, ukázal Orbán prívetivejšiu tvár v súvislosti s migrantmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 14. mája (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode pondelkového obchodovania posilnil oproti japonskému jenu, keďže americký prezident Donald Trump cez víkend zmiernil tón v oblasti obchodných vzťahov medzi USA a Čínou. Odporúčame:
Dolár klesol oproti jenu aj voči euru Dolár voči jenu stúpol na 109,51 JPY/USD z piatkovej uzatváracej úrovne 109,30 JPY/USD. Spoločná európska mena však oproti doláru posilnila na 1,1991 USD/EUR z hodnoty 1,1945 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, svetové devízové trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil oproti jenu, môže za to postoj Trumpa k Číne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 14. mája, 17:42
BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Lekárske odborové združenie (LOZ) upozorňuje pacientov, verejnosť a ministerku zdravotníctva, že zrušenie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) po 22. hodine je nekoncepčné, odporujúce odporúčaniam Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) pre Slovensko, pričom predstavuje výraznú finančnú záťaž pre zadlžené nemocnice.

Nebola vypracovaná dôsledková štúdia

Lekári z nemocníc v stanovisku upozorňujú, že po zmenách LSPP od 1. júla 2018 hrozí, že nebude adekvátne zabezpečená zdravotná starostlivosť o pacientov po 22. hodine na viacerých miestach Slovenska. "Doterajší systém LSPP, kde sa o pacientov po pracovnej dobe (po 15:30 v bežný deň a počas víkendov a sviatkov) starali obvodní lekári pre dospelých a pre deti, od 1. júla LSPP po zásahu ministerstva na mnohých miestach Slovenska zanikne úplne a zvyšok bude fungovať len do 22:00. Po tomto čase sa o pacientov má podľa ministerstva postarať centrálny príjem (urgent) nemocnice," zhrnuli lekári. Odborové združenie pripomenulo, že proti tomuto rozhodnutiu boli zástupcovia nemocničných lekárov a aj nemocnice. "Hoci dané rozhodnutie má zásadný vplyv na nemocnice, nebola vypracovaná žiadna dopadová štúdia, čo toto rozhodnutie prinesie pacientom či nemocniciam," dodali.

Nedostatok sestier

V súčasnosti komplexné centrálne príjmy nemocníc existujú len v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a v Martine. "Lekárov s príslušným vzdelaním na prácu na takomto centrálnom príjme možno na Slovensku spočítať na prstoch jednej ruky. Vo viacerých väčších nemocniciach existujú len centrálne príjmy pre dospelých, ktoré už teraz fungujú na hranici zákonnosti (často zabezpečené neskúseným neatestovaným lekárom), a v žiadnej, ani len fakultnej nemocnici neexistuje centrálny príjem pre deti," upozornilo LOZ. Ďalším problémom je podľa odborov nedostatok sestier, ktorých väčšina nemocníc nemá dostatok ani na optimálny chod vlastných oddelení, nieto ešte na zabezpečenie ambulantnej pohotovostnej starostlivosti – na prebratie pacientov zrušenej LSPP. Odporúčame:
Situáciu v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda overí prieskum, podľa OĽaNO pribúdajú výpovede sestier "Ďalšou skutočnosťou je, že ešte pred niekoľkými rokmi si súkromné ziskové siete lekární vydobyli, že ich pohotovosť aj vo veľkých mestách končí po 22:00. Tým pádom pre adekvátne zabezpečenie pacientov sú v súčasnosti zadlžené nemocnice, vzhľadom na rozhodnutie rezortu zdravotníctva, nútené uvažovať o otvorení nemocničnej lekárne v tomto pohotovostnom čase," uviedli lekári.

Starosť padá na detské oddelenia

Podľa LOZ ministerstvo zdravotníctva doteraz nepovedalo, ako majú teda nemocnice zabezpečiť starostlivosť o pacientov odkázaných na ambulantnú pohotovosť po 22. hodine. "Síce povedalo, že to majú robiť centrálne príjmy, teda urgenty, ale také máme na Slovensku len štyri. O pacientov odkázaných na ambulantnú pohotovosť sa vo veľa mestách musia postarať teda lekári predovšetkým detských oddelení. Tí musia po novom po 22:00 zabezpečiť hospitalizovaných pacientov na svojich oddeleniach, príjmy na oddelenie, pacientov privezených sanitkou a rozhodnutím ministerstva k tomu všetkému aj ambulantne ošetrovať pacientov, ktorých by predtým riešili obvodní lekári na LSPP," argumentovali lekári.

Zvyšujú im povinnosti a výdavky

Odbory považujú za zarážajúce, že pri tejto realite povinností nemocníc ministerstvo zmenou zabezpečilo garanciu paušálneho mesačného príjmu pre súkromných prevádzkovateľov Ambulantnej pohotovostnej služby, navyše im zabezpečilo garanciu príjmov 12 eur na hodinu práce ich lekárov. Odporúčame:
Oddlžovanie nemocníc je podľa Špánika nevyhnutné, Krejčí kritizuje ministerstvo za cenotvorbu "Ale ministerstvo zdravotníctva vôbec nezabezpečilo, aby i zadlžené štátne nemocnice mali garantované príjmy na realizáciu povinnosti postarať sa o pacientov po 22. hodine. Je absolútne ekonomicky nekoncepčné neustále vychádzať v ústrety ekonomickým požiadavkám ziskového súkromného sektora (siete lekární, súkromné ambulancie, súkromní prevádzkovatelia LSPP) na úkor zadlžených štátnych nemocníc, ktorým sa povinnosti, a tým aj výdavky neustále navyšujú," uzavreli lekári.

Reakcia ministerstva zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že zdravotná starostlivosť o pacienta bude plnohodnotne zabezpečená a dôrazne odmieta akékoľvek pochybnosti. Cieľom týchto krokov je podľa rezortu práve zlepšiť organizáciu a fungovanie pohotovostnej služby a zdravotnú starostlivosť urobiť ešte dostupnejšou. “Mnohí pacienti totiž nerozlišujú medzi urgentnými príjmami nemocníc a pohotovostnými ambulanciami všeobecných lekárov. Aj s menej závažnými problémami tak najmä vo väčších mestách automaticky mierili na urgentné príjmy. Ambulantná pohotovostná služba má slúžiť pacientom pri náhlej zmene zdravotného stavu, keď nie je bezprostredne ohrozený život,” informuje ministerstvo. Odporúčame:
Európska komisia a OECD vypracovali príručku o integrácii migrantov, ako vzor im slúžili veľkomestá Pohotovosť bude podľa rezortu zdravotníctva dostupná pacientom v každom okresnom meste a rovnako tak v budúcnosti aj pohotovostná lekáreň. Dostupnosť navrhovanej novej pevnej siete je podľa ministerstva na 98 % do 30 minút. “To znamená, že 98 % obyvateľov bude mať pohotovostnú službu k dispozícii do 30 minút. Organizátor, ktorý bude zabezpečovať pevnú pohotovostnú službu, bude môcť poskytovať aj doplnkovú ambulantnú službu,” informovalo ministerstvo. Čo sa týka časových intervalov, možno podľa ministerstva zdravotníctva na základe štatistík skonštatovať, že z hľadiska vyťaženosti po 22. hodine boli ambulantné pohotovosti vyťažené minimálne, v niektorých prípadoch takmer vôbec. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo prevádzku pohotovostí do 23. hodiny, na základe pozmeňovacieho poslaneckého návrhu v parlamente sa uvedený čas posunul na 22. hodinu. “Tento čas akceptovali aj odborné lekárske spoločnosti ako napríklad Slovenská lekárska komora či Asociácia súkromných lekárov,” uzavrelo ministerstvo.

Viac k témam: lekári, lekárska služba prvej pomoci LSPP, Lekárske odborové združenie LOZ, Ministerstvo zdravotníctva SR, nemocnice, OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, pacient, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Zrušenie lekárskej služby prvej pomoci po 22. hodine je podľa odborov nekoncepčné, ministerstvo to odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 14. mája 17:09
BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná chce problémy v agrorezorte riešiť prostredníctvom individuálnych konštruktívnych rozhovorov s farmármi, opozíciou aj generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Necíti sa byť marketingovým produktom

Vyjadrenia opozície o svojom zlyhávaní vo funkcii ministerky odmieta a z funkcie neodstupuje. Gabriela Matečná to uviedla v pondelok na brífingu. "Šesť tlačoviek počas mojej neúčasti stihla opozícia zvolať ohľadom agrorezortu. Beriem to ako neférový politický boj. Snaha opozície o moje odvolanie bola enormná. Nie som marketingový ťah, ako to tvrdí opozícia, mám za sebou tridsať rokov aktívneho pôsobenia v oblasti pôdohospodárstva," povedala v reakcii na opozičné obvinenia Gabriela Matečná v pondelok. Opoziční poslanci minulý týždeň začali so zbieraním podpisov na odvolanie ministerky pôdohospodárstva po tom, ako zverejnili podozrivé zmluvy na prerozdelenie ďalších finančných prostriedkov z výzvy ministerstva pôdohospodárstva.

Nemalo by sa hrať na pocity

"Výzva z roku 2015 bola v objeme 100 miliónov eur. Pri mojom nástupe nebolo z tejto výzvy voľné už ani euro. Po kontrole sme vrátili do výzvy šesť miliónov eur. Peniaze zatiaľ uvoľnené neboli. Čo sa týka mojej demisie, v politike by sme sa nemali hrať na pocity, ale hodnotiť by sme mali vykonanú prácu. Ak dôjde k nejakému zlyhaniu, trestnoprávnej zodpovednosti, vtedy, samozrejme, človek zváži pokračovanie vo funkcii," vyhlásila Gabriela Matečná. Odporúčame:
Ministerka Matečná podľa strán SaS, OĽaNO a Sme rodina zlyhala vo funkcii a žiadajú jej demisiu Ministerka v súvislosti so zmluvou na vybudovanie športového rybníka pre podnikateľa Alexeja Beljajeva uviedla, že rovnako zatiaľ peniaze uvoľnené neboli a podnikateľa nepozná. "Neviem, kto je Beljajev, nikdy som sa s ním nestretla. Na tento projekt nebolo vyplatené zatiaľ ani jedno euro. Ak projekt nenaplní podstatu, peniaze mu nebudú uvoľnené. Dala som podnet generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), aby ešte raz prehodnotil všetky zmluvy z tejto výzvy," pokračovala Matečná.

Reakcia na Čižnára

Ministerka pôdohospodárstva v pondelok reagovala aj na výroky generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o tom, že systém, ktorý je na PPA, je "chorý", pričom štát sa má podieľať na likvidácii drobných poľnohospodárov, ako aj o jej údajnom úteku zo stretnutia s farmármi v Košiciach. "Ak má Jaromír Čižnár dôvody na vyjadrenia, aké mal, mohol sa o nich s nami najskôr osobne porozprávať. Vyjadrenia generálneho prokurátora ohľadom agrorezortu budem riešiť na osobnom stretnutí. Podľa vyjadrení pána Čižnára o úteku musím konštatovať, že pravdepodobne nebol úplne informovaný o tom, ako prebiehalo stretnutie v Košiciach," dodala Matečná. Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva si za svoju osobnú úlohu v budúcom týždni dala práve osobné stretnutie s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, na ktorom by chcela prediskutovať nálezy prokuratúry, a farmárom prisľúbila odpovedať na ich výzvu uvedenú v Košickej deklarácii.

Naďalej trvajú na zverejnení hodnotiteľov

Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na brífing ministerky uviedla, že aj naďalej požadujú od Gabriely Matečnej zverejnenie hodnotiteľov jednotlivých projektov z výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vdieka SR (MPRV). „Až keď ministerka zverejní hodnotiteľov, až potom budeme môcť povedať, či bolo všetko korektné. Veľa mladých farmárov z tohto projektu ostalo bez financií, preto na tom trváme,“ povedala Veronika Remišová. Pokračujúce protesty malých roľníkov sú podľa Remišovej reakciou na to, či sú alebo nie sú farmári spokojní s terajšou situáciou v rezorte. Predsedníčka OĽaNO ďalej uviedla, že podpisy na odvolanie Gabiely Matečnej odovzdá opozícia už tento týždeň. Pri dotácii 330-tisíc eur na výstavbu športového rybníka pre podnikateľa Beljajeva je podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO veľa nezodpovedaných otázok aj po brífingu ministerky.

Náročná kontrola

„Čo sa týka rybníka, ministerka hovorí, že všetky výzvy ešte raz prekontrolujú, no v tomto prípade kontrola bude veľmi náročná, vzhľadom na komplikovanú realizáciu tohto projektu. Neviem si predstaviť, ako bude komisia hodnotiť napríklad nasypaný štrk na dne rybníka. Navyše v tomto regióne sa mi nezdá, že by sa rybári tlačili na rybníkoch. V okolí ôsmich kilometrov je rybník MPRV SR a ďalší, ktorý spravujú miestni rybári, je vzdialený štyri kilometre. Pochybné je aj prípadné hasenie požiaru z tohto rybníka pre vysoký počet rýb v ňom,“ dodala Remišová.

Strieľanie slepými nábojmi

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii uviedla, že výroky ministerky považuje za jej osobnú prezentáciu a strieľanie slepými nábojmi na opozičných politikov. „Od Gabriely Matečnej sme očakávali, že na brífingu prevezme svoju politickú zodpovednosť ako osoba, ktorá je priamo zodpovedná za zlyhania voči drobným roľníkom a farmárom a ohlási odstúpenie z funkcie. Gabriela Matečná sa však namiesto toho až smiešnym spôsobom venovala opisovaniu svojich osobných úspechov a úbohému strieľaniu slepými nábojmi na opozičných politikov. Na konkrétne otázky novinárov nedokázala odpovedať,“ uviedli v spoločnom stanovisku podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Dodali, že v najbližších dňoch budú verejnosť informovať o ďalších konkrétnych dôvodoch, prečo podľa nich musí ministerka Matečná odstúpiť.

Viac k témam: Alexej Beljajev, farmári, Gabriela Matečná, Jaromír Čižnár, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, poľnohospodárstvo, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Matečná odmieta opozičné tvrdenia o zlyhaní a z funkcie neodstúpi, vyzýva na diskusiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

JERUZALEM 14. mája (WebNoviny.sk) - Spojené štáty v pondelok oficiálne otvorili svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme, čo je krok, ktorým de facto uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Nový nesúlad vo vzťahoch

Sklamali tým Palestínčanov, ktorí chceli mať časť Jeruzalemu za hlavné mesto svojho budúceho štátu, a vniesli nový nesúlad do ich vzťahov s mnohými západnými krajinami vrátane väčšiny členov EÚ, ale napríklad aj Ruskom, ktoré sú všetky proti takémuto kroku. "Dnes otvárame veľvyslanectvo Spojených štátov v Jeruzaleme v Izraeli," oznámil v pondelok na ceremónii v Jeruzaleme americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman. Odporúčame:
Na Trumpovu hlavu sa zniesla ostrá kritika z Palestíny, USA viac nepovažujú za partnera Na slávnosti sa zúčastňujú dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka a jej manžel Jared Kushner. Trump túto udalosť podporil blahoprianím zverejneným na Twitteri. Za izraelskú stranu je na otvorení prítomný premiér Benjamin Netanjahu a z tretích krajín prišli otvorenie veľvyslanectva podporiť prezidenti Guatemaly a Paraguaja, ako aj viacero ďalších diplomatov, okrem iného z Rumunska, Maďarska a Českej republiky.

Obete protestov pribúdajú

Palestínčania v deň otvorenia veľvyslanectva vystupňovali protesty na Západnom brehu Jordánu, ale najmä v Pásme Gazy, kde do neozbrojených palestínskych demonštrantov opäť, tak ako aj v minulých týždňoch, strieľajú izraelskí vojaci. Podľa informácií palestínskeho ministerstva zdravotníctva Izraelčania zabili už 37 Palestínčanov. Počet obetí spomedzi Palestínčanov, ktorí zomreli pri streľbe zo strany izraelskej armády od začiatku pravidelných palestínskych protestov na konci marca, tak už stúpol na 79.

Viac k témam: Benjamin Netanjahu, Európska únia, Ivanka Trumpová, Izrael, Jeruzalem, Palestína, Pásmo Gazy, protesty, Rusko, USA, veľvyslanectvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania otvorili veľvyslanectvo v Jeruzaleme, Palestínčania vystupňovali násilné protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁTHMANDU 14. mája (WebNoviny.sk) - V Nepále zatkli prominentného kanadského humanitárneho pracovníka, ktorý čelí obvineniu zo sexuálneho zneužívania detí. Petra Dalglisha zadržali v apríli v jeho vile spolu s dvoma nepálskymi neplnoletými chlapcami. Odporúčame:
Tínedžerku uniesli zo svadby, znásilnili a upálili. Indická polícia zatkla skupinu podozrivých Muža vyšetrovali už niekoľko týždňov. Ak mu dokážu vinu, môže stráviť 13 rokov za mrežami. Dalglish pracoval desaťročia pre niekoľko humanitárnych agentúr, pričom väčšinu času sústredil na pracujúce deti či deti na ulici. Úrady uviedli, že muž lákal deti z chudobných rodín pod zámienkou vzdelávania či výletov a nakoniec ich sexuálne obťažoval.

Viac k témam: humanitárna pomoc, sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk - Humanitárny pracovník sexuálne obťažoval deti, lákal ich na vzdelanie či výlety © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VIEDEŇ 14. mája (WebNoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Antonio Guterres uvítal vyhlásenie Severnej Kórey, ktorá sa chystá zničiť svoje jadrové testovacie stredisko. Guterres v pondelok vo Viedni novinárom povedal, že "nezvratné zatvorenie strediska bude mať dôležitú úlohu pri budovaní dôvery, vďaka ktorej môžeme nastaviť ďalšie úsilie k vytvoreniu trvalého mieru a overiteľnej denuklearizácii na Kórejskom polostrove". Odporúčame:
Severná Kórea zruší jadrové testovacie stredisko, na udalosť plánujú pozvať aj novinárov Severná Kórea v sobotu uviedla, že spomínané stredisko zruší medzi 23. a 25. májom. Ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že zničí všetky tunely a odstráni pozorovacie a výskumné zariadenia, ako aj pozemné kontrolné stanovištia. Predstavitelia krajiny plánujú pri tejto príležitosti pozvať novinárov z USA, Južnej Kórey, Číny, Ruska a Veľkej Británie. Stane sa tak pred plánovaným stretnutím severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Summit sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Viac k témam: António Guterres, OSN Organizácia spojených národov, Severná Kórea, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Generálny tajomník OSN víta gesto Severnej Kórey, krajina vraj speje k vytvoreniu trvalého mieru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner