21. júl 2018
Facebook

VARŠAVA 17. mája (WebNoviny.sk) - Poľské úrady chystajú vyhostenie ruskej občianky a ďalším štyrom Rusom zakázali na päť rokov vstup do krajiny na základe obvinení, že sa podieľali na "informačnej vojne" s cieľom vyvolať nepriateľstvo medzi Poliakmi a Ukrajincami. Poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť vo štvrtok informovala, že zadržala ruskú občianku Jekaterinu C. a vyhostí ju z krajiny. Jekaterinu C., ktorá bola v Poľsku od roku 2013, a štyroch ďalších Rusov agentúra obvinila z "hybridných" aktivít. Týmto termínom sa označuje nevojenská, ale podvratná taktika, pričom sa predpokladá, že Rusko ju používa na podporovanie svojich záujmov. Odporúčame:
USA odmietajú plynovod Nord Stream 2 z bezpečnostných dôvodov a hrozia sankciami Hovorca poľskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť Stanislaw Zaryn uviedol, že snahou poľských úradov je "neutralizovať aktivity dvoch sietí zapojených do ruskej hybridnej a informačnej vojny" proti Poľsku. Podľa agentúry obvinení Rusi propagovali takú interpretáciu histórie, ktorá by vyvolala nenávisť medzi Ukrajincami a Poliakmi. Zaryn dodal, že vyšetrovanie sa týka aj poľských občanov, ktorí spolupracovali s Rusmi a boli financovaní, aby podnikali konkrétne akcie "proti Poľsku a v záujme Ruska".

Viac k témam: informačná vojna, Poľsko, propaganda, Rusko, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko vyhostí ruskú občianku za účasť na informačnej vojne a podnecovanie nenávisti k Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 17. mája (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že jeho krajina si tento rok udrží rýchle tempo modernizácie vojenského arzenálu. Vyjadril sa tak vo štvrtok na stretnutí s najvyššími vojenskými predstaviteľmi v čiernomorskom letovisku Soči. Odporúčame:
Video: Putin si zahral benefičný zápas s bývalými hviezdami NHL, prezident strelil päť gólov Putin povedal, že ruské vzdušné sily dostanú tento rok 160 nových lietadiel a pozemné sily 500 nových obrnených vozidiel a delostreleckých systémov. Námorníctvo si zas polepší o desať vojenských lodí. Putin zároveň varoval popredných dodávateľov vo vojenskom priemysle, že nesú osobnú zodpovednosť za dodržanie termínov. Štvrtkové stretnutie bolo posledným zo série konferencií o vojenských témach, ktorým Putin tento týždeň v Soči predsedal. Kremeľ uskutočňuje rozsiahlu modernizáciu svojho vojenského programu v súvislosti s aktuálnym napätím, ktoré vládne medzi Ruskom a Západom. Týka sa Ukrajiny, Sýrie a ďalších sporných otázok.

Viac k témam: Putin, ruská armáda, Rusko, Sýria, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko si udrží rýchle tempo modernizácie armády, Putin žiada dodávateľov o dodržanie termínov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 17. mája (WebNoviny.sk) - Európska únia vo štvrtok zažalovala šesť svojich členských krajín za zlú kvalitu ovzdušia. Medzi krajinami, na ktoré podala Európska komisia (EK) žalobu na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu, sú dve kľúčové krajiny EÚ, Nemecko a Francúzsko, ako aj Veľká Británia, ktorá z Únie odchádza. Odporúčame:
Európska únia bojuje proti zavádzaniu spotrebiteľa, zjednotí testy dvojakej kvality potravín Zoznam dopĺňajú ešte Maďarsko, Taliansko a Rumunsko. Všetkých týchto šesť krajín podľa Komisie "nerešpektuje limity kvality ovzdušia a neprijalo načas potrebné opatrenia". "Je poľutovaniahodné, že niektoré aj z tých najbohatších európskych krajín zvysoka kašlú na ochranu zdravia svojich obyvateľov," komentoval vo štvrtok rozhodnutie EK Bas Eickourt z poslaneckej skupiny Zelení - Európska slobodná aliancia v Európskom parlamente.

Viac k témam: ESD Európsky súdny dvor, Európska komisia (EK), Európska únia, Európsky parlament, Francúzsko, Nemecko, ovzdušie, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Žalobe za zlú kvalitu ovzdušia čelia aj kľúčové krajiny Európskej únie, nerešpektujú limity © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) - Opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej. Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady SR.

Na zlú situáciu nereaguje

Dôvodmi na odchod ministerky majú byť podľa opozície problémy s agrodotáciami, ignorovanie požiadaviek farmárov a osobné zlyhávanie ministerky Matečnej v súčasnej funkcii alebo pri jej predchádzajúcom pôsobení na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Odporúčame:
Matečná podľa SaS stratila kontakt s realitou, Ďuricovi z kauzy Babindol podpisovala prenájmy "Za posledné obdobie vyplávalo v agrorezorte na povrch obrovské množstvo špiny a za mnohými týmito kauzami je Gabriela Matečná. Či už z jej pôsobenia na Slovenskom pozemkovom fonde, alebo dnes ako ministerky pôdohospodárstva. Ministerka na zlú situáciu, ktorá sa tu v pôdohospodárstve deje, vôbec nereaguje. Gabriela Matečná nemá čo robiť vo svojej funkcii a jej zlyhania vo funkcii sú mnohonásobné," povedal ešte v piatok 11. mája Richard Sulík.

Žiadajú normálnu nomináciu

Na mimoriadnej schôdzi chce opozícia dosiahnuť odstúpenie, odvolanie alebo vyslovenie nedôvery ministerke Matečnej. "Drobní farmári dnes zažívajú, čo znamená organizovaná mafia. Podali desiatky trestných oznámení a orgány činné v trestnom konaní im nepomohli. Ak toto chceme zmeniť, ľudia ako pani Matečná nemôžu pôsobiť ďalej vo svojej funkcii. Preto sa pridávame za jej odvolanie," informoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Opozícia súčasnej ministerke pôdohospodárstva na minulotýždňovom spoločnom brífingu vyčítala najmä kauzy s agrodotáciami, prideľovaním pozemkov či neschopnosť riešiť skutočné problémy slovenských farmárov. "Ministerka nepomáha farmárom, ale svojim ľuďom. To sme mohli vidieť aj pri dotácii na rybník pre oligarchu Beljajeva, pri ktorej ostalo 56 poctivých farmárov bez dotácie. Ministerka Matečná nemá na svojom poste čo robiť a žiadam Andreja Danka, aby na tento post dal konečne normálnu nomináciu," dodal líder OĽaNO Igor Matovič.

Viac k témam: agrodotácie, Andrej Danko, Boris Kollár, farmári, Gabriela Matečná, Igor Matovič, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, odvolanie, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, poľnohospodárstvo, Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana, SPF Slovenský pozemkový fond
Zdroj: Webnoviny.sk - Opozícia chce vysloviť nedôveru ministerke Matečnej, padlo aj obvinenie o organizovanej mafii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) - Multilaterálne vzťahy v rámci medzinárodných zoskupení, ako napríklad Organizácia Spojených národov (OSN), Severoatlantická aliancia (NATO) či Európska únia (EÚ), musia prejsť istou premenou, pretože nie sú čierne alebo biele a je preto dôležité v každej situácii hľadať kompromis.

Treba hľadať riešenia

Uviedol to počas tohtoročnej bezpečnostnej konferencie Globsec v Bratislave slovenský minister zahraničných vecí a predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák. Podľa jeho slov musia kompetentní diskutovať o aktuálnych problémoch a hľadať riešenia v konkrétnych oblastiach. Tiež doplnil, že multilaterálne vzťahy musia prejsť akousi renesanciou s cieľom priblížiť sa viac ľudom. Odporúčame:
Najväčšou hrozbou je nevedomosť, Lajčák na Globsecu hovoril aj o bezpečnostných výzvach "Priepasť medzi inštitúciami a samotnými ľudmi sa čoraz viac prehlbuje, preto ju musíme zaceliť a urobiť to rýchlo. Okolo medzinárodných inštitúcií sú vytvorené bubliny, ktoré je potrebné prasknúť," uviedol Lajčák. Podľa jeho slov často nechce nikto spraviť potrebný kompromis za cenu konečného úspechu všetkých zúčastnených strán.

Dôležitosť ústupkov

"Často prichádzame k rokovaniam s tým, že sa nechcem ničoho vzdať. Multilaterálne vzťahy sú tu na to, aby boli na konci všetci spokojní, i keď urobíme isté ústupky," priblížil šéf slovenskej diplomacie. Lajčák na záver doplnil, že základom dôležitých rozhodnutí musí byť dialóg, ktorý má mať navyše jasný záver. "Rozprávame sa len preto, aby sme sa rozprávali, alebo len aby bolo vidieť, že sa rozprávame. Základnými prioritami rozhovorov musia byť zreteľné závery," dodal Lajčák. Pripomenul ešte, že medzinárodné organizácie musia mať na zreteli základné priority, ako sú napríklad ľudské práva a ich ochrana či samotní občania jednotlivých krajín. Lajčák tiež uviedol, že práve konferencia Globsec môže byť ideálnou príležitosťou na nový začiatok či renesanciu.

Viac k témam: Európska únia, GLOBSEC Policy Institute, Miroslav Lajčák, NATO, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčák na Globsecu apeloval na priblíženie medzinárodných zoskupení ľuďom, potrebný je kompromis © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
V krajinách západného Balkánu veľmi intenzívne pôsobí Rusko aj Čína, je dôležité, aby tam pôsobila aj Európska únia. Krajiny západného Balkánu treba podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho podporovať v ich reformách a zároveň sa k nim správať korektne – to znamená, že keď im niečo sľúbime, tak by sme to mali dodržať.

Cieľom nebolo jasné stanovisko

„Ak stanovíme podmienky, oni ich splnia, tak na konci tunela musí byť svetlo, musia mať jasný prísľub ich vstupu do Európskej únie. V opačnom prípade to bude proces zbytočný, ktorý bude ďalšie krajiny demotivovať, a EÚ stratí dôveru,“ povedal po dnešnom summite EÚ s krajinami západného Balkánu Pellegrini. Ako dodal, summit nemal za cieľ hovoriť o rozšírení, ale mal dať jasné stanovisko, že s nimi počítame a ich budúcnosť vidíme v EÚ. Pellegrini zareagoval aj na slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa pred summitom vyjadril proti rozširovaniu EÚ. Myslí si, že európska dvadsaťosmička má dosť vlastných problémov a najprv sa s nimi musí vyrovnať. Šéf slovenskej vlády reagoval, že rozširovanie nie je otázka najbližšieho roka, dvoch. „Ten dokument, ktorý sme prijali, mal v pôvodnom texte naznačený rok 2025, keď by mohlo byť prijaté nejaké rozhodnutie,“ povedal Pellegrini s tým, že hoci v prijatom texte presný rok nie je, dohodli sa, že podobný summit zorganizuje v roku 2020 Chorvátsko. Na tomto summite bude musieť byť Únia konkrétnejšia.

Zastúpenie malo aj Kosovo

„Ja jeho prístup rešpektujem, ale my ako nová krajina EÚ, ktorá si len nedávno prešla celým tým procesom, máme akoby bližšie k podpore krajín západného Balkánu. Slovensko ich vstup do EÚ podporovať bude, ale, samozrejme, musia bez akejkoľvek výnimky splniť podmienky,“ pokračoval premiér. Odporúčame:
Premiér Pellegrini vidí zlyhanie pri únose vietnamského veľvyslanca aj na nemeckej strane Na summite bolo zastúpené aj Kosovo, s čím mali niektoré krajiny problém. Nebola napríklad istá účasť Španielska. Slovensko je medzi piatimi krajinami, ktoré odmietajú uznať nezávislosť Kosova. Pellegrini priznal, že naša pozícia je v tomto nemenná. Privítal preto kompromis, že počas summitu boli hostia označení menovkami, na stole teda neboli názvy krajín a vlajky. Ak by bolo Kosovo prezentované ako krajina so všetkými znakmi, Slovensko by v Sofii na úrovni predsedu vlády zastúpené nebolo, priznal Pellegrini.

Stretnutie s Macronom

Premiér dnes na summite rokoval aj s Macronom. Debata bola podľa neho priateľská a konštruktívna. Zhodli sa v otázke návrhu viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027. Paríž aj Bratislava majú problém s krátením peňazí na pôdohospodárstvo a kohéziu. Lídri hovorili aj o eurozóne, o reforme Dublinského systému, ktorá bude na stole na júnovom summite. Slovensko necúvne zo svojej pozície, pokiaľ ide o odmietnutie povinných kvót pre utečencov, bude ale ponúkať iné formy solidarity. Lídri EÚ sa stretli v Sofii už v stredu. Na spoločnej večeri hovorili o návrhu viacročného rozpočtu, clách na hliník a oceľ zo strany USA, Iráne a digitalizácii. Pokiaľ ide o rozpočet EÚ, Pellegrini tvrdí, že sa celkom dobre ujala myšlienka väčšej flexibility pri čerpaní európskych peňazí.

Prijatie rozpočtu

Na to, kedy sa rozpočet prijme, sú rôzne názory. Niektorí tvrdia, že by ho mala schváliť súčasná Európska komisia a parlament, iní chcú čakať na nový Parlament a Komisiu po budúcoročných voľbách. Pellegrini je za skoršie prijatie rozpočtu. Pokiaľ ide o clá, slovenský premiér informoval, že ak by Únia dostala trvalú výnimku, je ochotná prijať recipročné opatrenia – napríklad znížiť clá na autá. Rovnako sme pripravení iniciovať rozhovory o prehĺbení vzťahu v energetike, najmä v oblasti dovozu skvapalneného plynu. Pokiaľ ide o Irán, Európska únia urobí všetko pre zachovanie dodržiavanie jadrovej dohody medzi mocnosťami a Teheránom. Zároveň bude chrániť európske spoločnosti v Iráne, ktorých by sa mohli dotknúť americké sankcie. Brusel podľa premiéra takisto vie, že sa bude musieť venovať aj iránskemu programu balistických rakiet. Pri téme digitalizácie a inovácií premiér zdôraznil, že ak bude EÚ fungovať tak pomaly ako doteraz, a ak nedobuduje jednotný digitálny trh, tak budeme súhrnom 28 trhov, autori inovatívnych myšlienok radšej odídu do USA alebo Ázie.

Viac k témam: digitalizácia, Európska komisia (EK), Európska únia, Európsky parlament, eurozóna, Irán, Kosovo, kvóty utečencov, Peter Pellegrini, Sofia, summit, Teherán
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini na summite v Sofii rokoval aj s Macronom, deklaroval jasný postoj ku Kosovu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Unesený občan Vietnamu Trinh Xuan Thanh nebol súčasťou vietnamskej delegácie, ktorej Slovensko požičalo svoj vládny špeciál, ani sa nikdy na území Slovenska nenachádzal.

Správa od vietnamského veľvyslanca

Toto je informácia, ktorú dnes oznámil veľvyslanec Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku Minh Trong Duong slovenskému ministerstvu zahraničných vecí. Informoval o tom dnes premiér Peter Pellegrini. Podľa neho to dokazuje naše tvrdenie, že Slovensko sa na únose nepodieľalo. Verí, že Slovensko sa už nebude musieť obhajovať pred inými krajinami z toho, že bolo súčasťou organizovanej akcie. Odporúčame:
Premiér Pellegrini vidí zlyhanie pri únose vietnamského veľvyslanca aj na nemeckej strane Trinh Xuan Thanh bol predsedom predstavenstva a predsedom štátnej stavebnej spoločnosti. V auguste 2016 prišiel do Nemecka s diplomatickým pasom, kde požiadal o azyl. Vietnamská polícia niekoľkokrát vyzvala nemecké úrady, aby ho vydali do Vietnamu. Z Nemecka ho uniesli 23. júla 2017.

Spojitosť so Slovenskom

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že s podozrivými vietnamskými únoscami sa na Slovensku stretol aj vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Nemci sa pýtajú, či Slováci pomáhali Vietnamcom v záverečnej fáze únosu, keď bolo treba prepraviť uneseného z Európy do Vietnamu. Tri dni po únose, 26. júla 2017, odcestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy. Podľa údajov GPS stálo auto zaparkované pri bratislavskom hoteli Bôrik v čase, keď sa tam Kaliňák stretol s vietnamským ministrom.

Viac k témam: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Peter Pellegrini, Robert Kaliňák, Trinh Xuan Thanh, únos, Vietnam
Zdroj: Webnoviny.sk - Unesený vietnamský veľvyslanec nikdy nebol na území Slovenska, Pellegrini to považuje za dôkaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 17. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump, ktorý je známy ostrým odporom voči prisťahovalcom, ešte pritvrdil oproti svojim doterajším vyhláseniam a označil imigrantov za zvieratá. Toto prirovnanie použil na stredajšom stretnutí so starostami z Kalifornie, ktorí nesúhlasia s oficiálnou proprisťahovaleckou politikou tohto amerického štátu. "Máme tu ľudí, ktorí prichádzajú do našej krajiny alebo snažia sa do nej preniknúť, a veľa z nich zastavujeme. Neverili by ste, akí zlí sú títo ľudia. To nie sú ani ľudia, sú to zvieratá," vyhlásil Trump. Odporúčame:
Čína nechce obchodnú vojnu s USA, je však odhodlaná brániť svoje záujmy Prezidentov výrok vyvolal zdesenie v radoch opozičných demokratov. "Keď do Ameriky prišli naši prapredkovia, neboli to zvieratá. A rovnako nimi nie sú ani títo ľudia," odkázal Trumpovi líder demokratickej menšiny v Senáte amerického Kongresu Chuck Schumer. Guvernér Kalifornie Jerry Brown podpísal koncom minulého roka zákon, podľa ktorého bezpečnostné zložky tohto štátu nemajú právo pýtať sa ľudí, či sú prisťahovalcami, a tiež majú zakázané spolupracovať s federálnou políciou na odhaľovaní a chytaní utečencov. Trumpova administratíva tento zákon označuje za protiústavný a napadla ho na súde.

Viac k témam: Donald Trump, imigranti, Kalifornia, nelegálna migrácia, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump opäť desil opozičných demokratov, imigrantov označil za zvieratá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) - Iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti. Prezident Andrej Kiska tak v rozhovore pre portál Aktuality.sk odpovedal na otázku, či stále platí jeho výrok, že nebude zakladať politickú stranu ani nebude kandidovať do Národnej rady SR.

Je pripravený zverejniť podklady

"Vražda vášho kolegu a jeho snúbenice zmenila moje pôvodné zámery. Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať. Musím sa rozprávať s ľuďmi a to je teraz úloha najbližších mesiacov," povedal prezident pre portál. V rozhovore ďalej reagoval aj na obvinenia v súvislosti s financovaním kampane v prezidentských voľbách. Odporúčame:
Kiska sa na Globsecu vrátil k vražde Kuciaka a hovoril aj o hrozbách ako propaganda a hoaxy "Čo sa týka firmy KTAG, došlo k pochybeniu, ako boli účtované náklady. Ja som sa za túto chybu ospravedlnil a akonáhle sa chyba zistila, boli všetky nedoplatky na daniach doplatené a tento prípad som pokladal za uzavretý. Veľmi vehementne sa však do toho pustila NAKA. Po ukončení vyšetrovania som pripravený všetky podklady zverejniť," uviedol Kiska.

Snažil sa o konštruktívnu spoluprácu

Na margo svojho vzťahu s bývalým predsedom vlády Robertom Ficom prezident skonštatoval, že sa vždy snažil o konštruktívnu spoluprácu. "Na druhej strane viem, že mu bolo nepríjemné, keď som otváral témy ako zlyhávajúce ministerstvo práce v kauze Čistý deň. Keď som jasne pomenoval, že Slovensko nie je sociálny štát, pretože zlyháva v starostlivosti o tých najzraniteľnejších. Keď som povedal, že jeho líbling Robert Kaliňák by nemal byť ministrom vnútra," povedal prezident s tým, že toto v expremiérovi vyvolalo reakciu, že bude osobne útočiť, a tento typ boja, emócií je už pre neho typický. "Dnes je to práve on, keďže pokračuje v smršti nenávisti, obviňovania a urážok, kto bráni posunúť našu spoločnosť ďalej k lepšiemu," dodal prezident.

Viac k témam: Andrej Kiska, Čistý deň, Ján Kuciak, Národná rada SR, politická kríza, Robert Fico, Robert Kaliňák, vratky DPH
Zdroj: Webnoviny.sk - Kuciakova vražda prinútila Kisku zmeniť názor, možný vstup do parlamentu už nevylučuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes výsluchom obžalovaného Zsolta N., alias Čontyho, pokračovalo hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou pôsobiacou v Dunajskej Strede a okolí zvanou „šátorovci“.

Pojednávanie sledoval otec zavraždených

Skupina dostala meno po Ľudovítovi Sátorovi, ktorého nakoniec zavraždili vlastní ľudia, ale jeho telo sa nenašlo. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Po tom, ako vinu podľa obžaloby v úvode procesu priznal 43-ročný Čonty, dnes tak urobil aj 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K, ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Senát ich vyhlásenie prijal a dokazovanie sa bude vykonávať iba v otázke trestu. Aj tretí deň pojednávania sledoval otec zavraždených zápasníkov Szilárda a Csabu Raiszovcov.

Predstierali policajnú akciu

Bugi priznal členstvo v gangu a tiež podiel na dvoch vraždách. Spolu so Šátorom, Čontym a ďalšími členmi gangu sa Bugi podieľal v apríli 2007 na vražde istého muža. Toho sa skupina zbavila, aby nemohol vypovedať, pretože vystupoval ako „biely kôň“ v prípade podvodov s DPH, ktoré šátorovci páchali. Bugi asistoval aj pri vražde Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny „pápayovci“ a jeho ochrankára Branislava Kotlana. K vražde došlo začiatkom apríla 2003 v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Informácie o pohybe Ecsiho mali dostať od policajta Borisa D., ktorý je tiež medzi obžalovanými. Odporúčame:
Začalo sa hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou šátorovci, Čonty priznal štyri vraždy Podrobnejšie o tom vypovedal práve Čonty, ktorý uviedol, že Šátor svojich zvolal k obci Orechová Potôň a tam im rozdal zbrane a úlohy. Mali na sebe čierne overaly a kukly a autami zablokovali Ecsiho auto, pričom predstierali, že ide policajnú akciu.

Zajatec sa nebránil

Ecsiho vodič však pascu odhalil a začal cúvať, pričom došlo k prestrelke. Pri nej utrpel vodič smrteľné zranenia. Pri akcii zahynul aj jeden z členov gangu. Pápayovca Ecsiho potom spútali a strčili do kufra auta. Čonty povedal, že zajatec sa ani nebránil, lebo si myslel, že ide o policajný zásah. Ecsiho potom previezli k pásu stromov medzi obcami Tomášikovo a Trstice, kde ho následne lanom zaškrtili. Medzitým časť partie vykopala hrob, do ktorého telo položili. Išlo o hrob, v ktorom bolo už predtým telo iného zavraždeného muža. Podľa Čontyho poliali telá chemikáliou Savo.

Desiatky obetí

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Údajne zakladateľ gangu Ľudovít Šátor bol objednávateľom popravy desiatich členov konkurenčnej skupiny „pápayovci“, ku ktorej došlo v marci 1999 v bare Fontána v Dunajskej Strede. Šátorovci majú na svedomí aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania šátorovci pripravili o život približne päťdesiat ľudí. Pojednávanie pokračuje v utorok 22. mája výsluchom ďalších obžalovaných. Šesť z nich je vo väzbe, jedného stíhajú na slobode.

Viac k témam: mafia, sátorovci, Špecializovaný trestný súd SR, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Šátorovci obete poliali Savom či pomleli mlynčekom na mäso, vinu priznal okrem Čontyho aj Bugi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner