21. júl 2018
Facebook

BERLÍN 2. mája (WebNoviny.sk) - Obyvateľ Viedne zabil a rozkúskoval ženu, ktorej časti potom skladoval u seba doma v mrazničke a postupne ich konzumoval. Prípad, o ktorom v stredu informovala rakúska polícia, súvisí s nedávnym nálezom hlavy a iných častí ženského tela v Neziderskom jazere. Šesťdesiattriročný muž zabil neznámu ženu na konci marca vo svojom viedenskom byte. Odporúčame:
Ukrajinskí policajti vyšetrujú útok na Rómov v Kyjeve, zobudilo ich až video na sociálnej sieti K vražde sa už podľa polície priznal. Na Neziderskom jazere mal jachtu a pri jeho brehu chatu, a práve pri nej našli vyšetrovatelia stopy ženinho DNA. Až na základe tohto nálezu prehľadali mužov byt vo Viedni a našli časti ženinho tela v mrazničke.

Viac k témam: kanibal, krimi, Rakúsko, smrť, Viedeň, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Viedni útočil kanibal, časti tela sa našli v Neziderskom jazere aj v jeho chladničke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SEATTLE 2. mája (WebNoviny.sk) - Najnovší spor medzi Ruskom a Spojenými štátmi sa týka ruskej vlajky, ktorá viala na budove ruského konzulátu v americkom Seattli. Až do soboty, keď ju americkí predstavitelia - ako napísal denník The Seattle Times - "citlivo zvesili". Budova sa totiž už ako ruský konzulát nepoužíva a poslední ruskí diplomati ju opustili v apríli. Spojené štáty nariadili budovu zatvoriť v reakcii na kauzu okolo bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, ktorý bol vo Veľkej Británii otrávený nervovým plynom ruskej výroby, pričom západné krajiny obviňujú z otrávenia Skripaľa Rusko. Odporúčame:
Slovenskí europoslanci kritizujú Rusko za eskaláciu napätia, vyzývajú na jednotu v rámci Únie Moskva má na zvesenie ruskej vlajky iný názor a požiadala Američanov, aby ju vrátili naspäť. Zvesenie vlajky je podľa ruského veľvyslanectva v USA "neakceptovateľným nakladaním s národným symbolom" Ruska. Moskva argumentuje, že budova konzulátu patrí Rusku, čo Američania nepopierajú, no pripomínajú, že sa nachádza na pozemku vlastnenom americkou vládou.

Viac k témam: Rusko, Seattle, Sergej Skripaľ, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľmoci vedú ďalší spor, Rusko pobúrilo zvesenie vlajky z jeho konzulátu v americkom Seattli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PLANO 2. mája (WebNoviny.sk) - V americkom Texase v stredu obvinili 17-ročného tínedžera z mesta Plano neďaleko Dallasu z plánovania teroristického útoku. Odporúčame:
V kábulskej diplomatickej štvrti útočili samovražední atentátnici, zahynuli novinári, záchranári aj deti Matin Azizi-Yarand, ktorý je obdivovateľom Islamského štátu, plánoval masovú streľbu v nákupnom centre. Dosvedčuje to list pre verejnosť, ktorý v súvislosti s plánovaným útokom vopred napísal a nazval ho Správa pre Ameriku, ako aj to, že si jednorazovo nakúpil zbrane a výzbroj v hodnote 1 400 dolárov (v prepočte približne 1 160 eur). Útok chcel spáchať v máji. Mladík komunikoval s viacerými ľuďmi, ktorých presviedčal, aby mu pri útoku pomohli, pričom jedným z nich bol aj nastrčený policajný agent.

Viac k témam: Islamský štát, polícia, streľba, teroristický útok, terorizmus, Texas, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Tínedžer plánoval teroristický útok v nákupnom centre, odhalila ho polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MADRID 2. mája (WebNoviny.sk) - Ešte pred pár rokmi obávaná baskická teroristická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) oznámila, že s definitívnou platnosťou končí svoju činnosť a "úplne ruší všetky svoje štruktúry". Uvádza sa to v stanovisku ETA, ktoré v stredu zverejnil španielsky spravodajský portál eldiario.es. Vyhlásenie ETA je datované k 16. aprílu, podľa agentúry Associated Press nie je preto jasné, prečo bolo zverejnené až teraz. Odporúčame:
Baskickí separatisti z ETA sa ospravedlnili za spáchané zločiny, útoky by sa nemali opakovať Na vyhlásenie ETA už reagoval španielsky minister vnútra Juan Ignacio Zoido, ktorý považuje vyhlásenie organizácie za súčasť snahy jej členov vyhnúť sa stíhaniu. Španielsko však bude podľa neho "naďalej stíhať teroristov, nech už sú kdekoľvek". ETA vznikla počas diktatúry Francisca Franca v roku 1959 a počas svojej krvavej kampane za vznik samostatného Baskicka na územiach Španielska a Francúzska zabila 853 ľudí.

Viac k témam: ETA Baskicko a jeho sloboda, separatisti, Španielsko, teroristická skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Baskická ETA oznámila koniec činnosti, španielske orgány budú separatistov naďalej stíhať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Únos vietnamského občana z Nemecka, nový návrh viacročného finančného rámca EÚ, migrácia, plynovod Nord Stream 2, ale aj hospodárska spolupráca boli témy spoločného rokovania nemeckej kancelárky Angely Merkelovej so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim.

Bezproblémová výmena informácií

Ten bol v stredu na svojej prvej návšteve Nemecka, predtým navštívil Prahu, bruselské inštitúcie a Poľsko. V Berlíne ho prijal aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Ako v stredu na tlačovej konferencii povedala šéfka nemeckej vlády, v prípade únosu Trinh Xuan Thanha je zo slovenskej strany maximálna súčinnosť a výmena informácií je bez problémov. Pellegrini už v stredu informoval, že Slovensko si predvolá vietnamského veľvyslanca pre podozrenia, že občana Vietnamu, ktorý v Nemecku žiadal o azyl, mohli uniesť na palube slovenského vládneho špeciálu. Po rokovaní s Merkelovou priznal, že tieto informácie sa k nemu dostali na stôl až v posledných dňoch, prisľúbil ale, že Slovensko bude naďalej poskytovať všetky relevantné informácie. Nemá však informácie o tom, že by občan s jeho menom cestoval do Moskvy na palube slovenského špeciálu. Úzku spoluprácu medzi príslušnými orgánmi potvrdila aj Merkelová.

Rozdeľuje ich názor na migráciu

Témou rokovania bola aj migrácia. Tu pretrvávajú rozdiely, do júnovej Európskej rady, keď má byť hotový návrh azylového systému EÚ, chcú ostať v kontakte a svoje pozície čo najviac zblížiť. Nemecká kancelárka ale ocenila spoluprácu s tretími krajinami hlavne v súvislosti s ochranou vonkajšej hranice, kde sa podľa nej Slovensko „intenzívne angažuje“. Hoci Berlín a Bratislava majú rozdielne názory na migráciu, Merkelová ocenila proeurópske smerovanie slovenskej vlády. Pellegrini nemeckú kancelárku informoval aj o prioritách slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine. Zároveň ju pozval na rokovanie do Bratislavy vo formáte V4+, Merkelová podľa jeho slov pozvanie prijala.

Memorandum o posilnenej spolupráci

Slovenský premiér sa vrátil aj k memorandu o posilnenej spolupráci, ktoré ministri zahraničných vecí podpísali vlani v auguste. Na základe tohto memoranda by mal vzniknúť aj akčný plán, ktorý expertom povie, akým témam sa majú venovať. Jedna z takýchto tém by mohla byť výučba nemčiny na Slovensku. Odporúčame:
Premiér Pellegrini Merkelovú uistil, že Slovensko nemá podiel na únose vietnamského veľvyslanca Partneri hovorili aj o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 až 2027, ktorý v stredu predstavila Európska komisia. Nemecká kancelárka dúfa, že dokážu pohnúť ďalej s kohéziou, a potvrdila, že pokiaľ ide o eurozónu, Slovensko a Nemecko majú podobné postoje.

Prísľub podpory pri vyjednávaní

Merkelová rozumie, prečo je plynovod Nord Stream 2 pre Slovensko, ale aj Ukrajinu citlivá otázka. Pre výstavbu tohto plynovodu vedúceho z Ruska priamo do Nemecka by totiž Slovensko aj Ukrajina prišli o príjmy za tranzit. Zároveň sa Slovensku poďakovala za reverzný tok plynu na Ukrajinu a prisľúbila podporu slovenskému eurokomisárovi pre energetickú úniu Marošovi Šefčovičovi pri vyjednávaní s Ukrajinou. Pellegrini pripomenul, že Nemecko je pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom, pričom krajiny vlani dosiahli rekordný vzájomný obrat. Obe krajiny spája automobilový priemysel, Volkswagen patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom na Slovensku.

Nové výzvy

Premiér ale vyzdvihol, že v debate o priemysle sa treba sústrediť aj na také oblasti ako digitalizácia, autonómne autá, umelá inteligencia či priemysel 4.0. Všetko toto bude podľa neho tvoriť výzvu pre sociálne systémy krajín EÚ a je vďačný, že nemecká kancelárka tieto témy otvára. Partneri sa na tlačovej konferencii venovali clám na hliník a oceľ, ktoré zaviedol Washington. Európska únia z americkej administratívy dostáva výnimku, ktorá sa zatiaľ obnovuje na mesačnej báze, Únia však žiada trvalú výnimku.

Dotkli sa aj zmeny vlády

Podľa Merkelovej by komisárka Cecilia Malmströmová mala dostať mandát na vyjednávanie za Úniu ako celok, aby vyjednala trvalú výnimku. Pellegrini v tejto súvislosti povedal, že priemyselná výroba Nemecka a Slovenska je tak prepojená, že ak Nemecko vyjednáva podmienky z USA, tak de facto vyjednáva aj za produkty, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. „Pozícia Slovenska bude blízka nemeckej pozícii. V tomto bude mať našu plnú podporu,“ povedal šéf slovenskej vlády. Merkelová sa dotkla aj zmeny vlády. Myslí si, že Slovensko robí všetko pre vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Viac k témam: Angela Merkelová, clo, Európska únia, Ján Kuciak, migrácia, Nemecko, Peter Pellegrini, plynovod Nord Stream II., Ukrajina, únos, USA, utečenecká kríza, Vietnam
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová vyzdvihla proeurópsku orientáciu Slovenska, s Pellegrinim sa nezhodli v téme migrácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

JERUZALEM 2. mája (WebNoviny.sk) - Americkí a izraelskí predstavitelia v stredu odsúdili výroky palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása o príčinách antisemitizmu v Európe v 20. storočí. Abbás v rozsiahlom prejave na pôde parlamentu Organizácie za oslobodenie Palestíny (PLO) v pondelok povedal, že to bola "sociálna funkcia" Židov vrátane požičiavania peňazí, čo spôsobila nepriateľstvo voči nim. Odporúčame:
Palestínsky prezident plánuje tvrdo zakročiť proti Izraelu a USA Odvolával sa pritom na knihy židovských autorov. Palestínsky líder zároveň označil vznik Izraela za európsky koloniálny projekt. História však podľa jeho slov hovorí, že "neexistuje žiadny základ pre židovskú vlasť". V stredu na tieto slová reagoval americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Friedman označil Abbásove poznámky za "nové dno", zatiaľ čo Netanjahu ich považuje za "vrchol nevedomosti". Abbásova kancelária na ich kritiku nereagovala.

Viac k témam: antisemitizmus, Benjamin Netanjahu, David Friedmann, Izrael, Mahmúd Abbás, Palestína, USA, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael označil za koloniálny projekt, Abbásove slová na adresu Židov pobúrili aj USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Únos vietnamského občana z Nemecka, nový návrh viacročného finančného rámca EÚ, migrácia, plynovod Nord Stream 2, ale aj hospodárska spolupráca boli témy spoločného rokovania nemeckej kancelárky Angely Merkelovej so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim.

Bezproblémová výmena informácií

Ten bol v stredu na svojej prvej návšteve Nemecka, predtým navštívil Prahu, bruselské inštitúcie a Poľsko. V Berlíne ho prijal aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Ako v stredu na tlačovej konferencii povedala šéfka nemeckej vlády, v prípade únosu Trinh Xuan Thanha je zo slovenskej strany maximálna súčinnosť a výmena informácií je bez problémov. Pellegrini už v stredu informoval, že Slovensko si predvolá vietnamského veľvyslanca pre podozrenia, že občana Vietnamu, ktorý v Nemecku žiadal o azyl, mohli uniesť na palube slovenského vládneho špeciálu. Po rokovaní s Merkelovou priznal, že tieto informácie sa k nemu dostali na stôl až v posledných dňoch, prisľúbil ale, že Slovensko bude naďalej poskytovať všetky relevantné informácie. Nemá však informácie o tom, že by občan s jeho menom cestoval do Moskvy na palube slovenského špeciálu. Úzku spoluprácu medzi príslušnými orgánmi potvrdila aj Merkelová.

Rozdeľuje ich názor na migráciu

Témou rokovania bola aj migrácia. Tu pretrvávajú rozdiely, do júnovej Európskej rady, keď má byť hotový návrh azylového systému EÚ, chcú ostať v kontakte a svoje pozície čo najviac zblížiť. Nemecká kancelárka ale ocenila spoluprácu s tretími krajinami hlavne v súvislosti s ochranou vonkajšej hranice, kde sa podľa nej Slovensko „intenzívne angažuje“. Hoci Berlín a Bratislava majú rozdielne názory na migráciu, Merkelová ocenila proeurópske smerovanie slovenskej vlády. Pellegrini nemeckú kancelárku informoval aj o prioritách slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine. Zároveň ju pozval na rokovanie do Bratislavy vo formáte V4+, Merkelová podľa jeho slov pozvanie prijala.

Memorandum o posilnenej spolupráci

Slovenský premiér sa vrátil aj k memorandu o posilnenej spolupráci, ktoré ministri zahraničných vecí podpísali vlani v auguste. Na základe tohto memoranda by mal vzniknúť aj akčný plán, ktorý expertom povie, akým témam sa majú venovať. Jedna z takýchto tém by mohla byť výučba nemčiny na Slovensku. Odporúčame:
Premiér Pellegrini Merkelovú uistil, že Slovensko nemá podiel na únose vietnamského veľvyslanca Partneri hovorili aj o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 až 2027, ktorý v stredu predstavila Európska komisia. Nemecká kancelárka dúfa, že dokážu pohnúť ďalej s kohéziou, a potvrdila, že pokiaľ ide o eurozónu, Slovensko a Nemecko majú podobné postoje.

Prísľub podpory pri vyjednávaní

Merkelová rozumie, prečo je plynovod Nord Stream 2 pre Slovensko, ale aj Ukrajinu citlivá otázka. Pre výstavbu tohto plynovodu vedúceho z Ruska priamo do Nemecka by totiž Slovensko aj Ukrajina prišli o príjmy za tranzit. Zároveň sa Slovensku poďakovala za reverzný tok plynu na Ukrajinu a prisľúbila podporu slovenskému eurokomisárovi pre energetickú úniu Marošovi Šefčovičovi pri vyjednávaní s Ukrajinou. Pellegrini pripomenul, že Nemecko je pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom, pričom krajiny vlani dosiahli rekordný vzájomný obrat. Obe krajiny spája automobilový priemysel, Volkswagen patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom na Slovensku.

Nové výzvy

Premiér ale vyzdvihol, že v debate o priemysle sa treba sústrediť aj na také oblasti ako digitalizácia, autonómne autá, umelá inteligencia či priemysel 4.0. Všetko toto bude podľa neho tvoriť výzvu pre sociálne systémy krajín EÚ a je vďačný, že nemecká kancelárka tieto témy otvára. Partneri sa na tlačovej konferencii venovali clám na hliník a oceľ, ktoré zaviedol Washington. Európska únia z americkej administratívy dostáva výnimku, ktorá sa zatiaľ obnovuje na mesačnej báze, Únia však žiada trvalú výnimku.

Dotkli sa aj zmeny vlády

Podľa Merkelovej by komisárka Cecilia Malmströmová mala dostať mandát na vyjednávanie za Úniu ako celok, aby vyjednala trvalú výnimku. Pellegrini v tejto súvislosti povedal, že priemyselná výroba Nemecka a Slovenska je tak prepojená, že ak Nemecko vyjednáva podmienky z USA, tak de facto vyjednáva aj za produkty, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. „Pozícia Slovenska bude blízka nemeckej pozícii. V tomto bude mať našu plnú podporu,“ povedal šéf slovenskej vlády. Merkelová sa dotkla aj zmeny vlády. Myslí si, že Slovensko robí všetko pre vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Viac k témam: Angela Merkelová, clo, Európska únia, Ján Kuciak, migrácia, Nemecko, Peter Pellegrini, plynovod Nord Stream II., Ukrajina, únos, USA, utečenecká kríza, Vietnam
Zdroj: Webnoviny.sk - Kancelárka Merkelová vyzdvihla proeurópsku orientáciu Slovenska, s Pellegrinim sa nezhodli v téme migrácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LESBOS 2. mája (WebNoviny.sk) - Grécki vládni predstavitelia sľúbili zníženie počtu prisťahovalcov na gréckych ostrovoch. Minister pre prisťahovalectvo Dimitris Vitsas sa v stredu počas návštevy ostrova Lesbos vyjadril, že cieľom vlády je znížiť počet migrantov na piatich veľkých gréckych ostrovoch zo súčasného počtu 15 500 na 6 500, čo zodpovedá kapacitám zariadení pre utečencov. Vláda by to chcela dosiahnuť do septembra. Odporúčame:
Grécko ukončí program núdzovej pomoci, podľa Junckera by ho malo opustiť bez rezervného úveru Zníženie počtu migrantov vláda sľúbila aj napriek stúpajúcemu počtu príchodov migrantov na ostrovy i cez pozemnú hranicu s Tureckom a v čase začínajúcich protestov obyvateľstva proti migračnej kríze, ktorá už štvrté leto škodí miestnemu turistickému priemyslu. Premiér Alexis Tsipras by mal vo štvrtok navštíviť Lesbos, pričom obyvatelia ostrova vtedy plánujú pouličné protesty a štrajk v hlavnom prístave.

Viac k témam: Alexis Tsipras, grécko, Lesbos, migranti, nelegálna migrácia, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécko chce znížiť počet migrantov na ostrovoch, protesty však neutíchajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) - Dôchodkovým stropom v ústave ide Smer-SD vyvolať ďalší konflikt, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS). Navrhovaný strop veku pri odchode do dôchodku môže podľa nej znamenať nižšie dôchodky. Opozičná strana súhlasí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), že po ťažkej celoživotnej práci si ľudia zaslúžia dôstojný dôchodok.

Ľudia si zaslúžia celú pravdu

"Preto očakávame, že pri diskusii o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku predloží premiér relevantné analýzy, čo to bude znamenať z dlhodobého hľadiska," uviedol v stredu expert SaS na odvodový bonus a dôchodkový systém Peter Cmorej. Súhlasí, že je ťažké pracovať do vysokého veku, ale ľudia si podľa neho zaslúžia poznať celú pravdu. Liberáli by od premiéra skôr očakávali, že povie, aké ďalšie kroky chce urobiť jeho vláda pre budúce lepšie dôchodky. Odporúčame:
Strane SaS pripomína prepúšťanie v RTVS normalizačné čistky, Rezník sa vraj vôbec nezmenil "Premiér Pellegrini a jeho vláda môže začať vylepšeniami v druhom dôchodkovom pilieri, aby napravil škody, ktoré v dôchodkovom systéme napáchali vlády Roberta Fica. Pokračovať môže znížením odvodového zaťaženia, aby mali pracujúci vyššie príjmy a dokázali sa na dôchodok zabezpečiť vyšším sporením," uviedol Cmorej.

Potrebný nárast miezd

"Rovnako mu odporúčame odstraňovať byrokraciu, korupciu a zlepšovať podnikateľské prostredie, aby rástli mzdy, a tým aj budúce dôchodkové zabezpečenie," dodal. SaS pripúšťa diskusiu o určení stropu veku odchodu do dôchodku, no nesúhlasí s jeho zabetónovaním v Ústave SR. "Vzhľadom na demografický vývoj je nezodpovedné takto zväzovať ruky budúcim vládam. Potom sa môže stať, že dôsledkom negatívneho demografického vývoja budú len dve možnosti riešenia - buď budú klesať už aj tak žalostne nízke dôchodky, alebo budú musieť enormne rásť odvody," upozornila poslankyňa NR SR a podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Zavedenie vekového stropu pri odchode do dôchodku žiada Konfederácia odborových zväzov SR. Odborári navrhli limit 64 rokov s tým, že by mal byť potvrdený v ústavnom zákone. Za odbornú diskusiu o tejto požiadavke sa vyslovil premiér Peter Pellegrini na prvomájovom stretnutí slovenských a českých odborárov v Žiline, pričom podporil návrh, aby dôchodkový vekový strop bol schválený na základe ústavného zákona. Za dôležité pritom označil, že treba zohľadniť demografický vývoj a počet dôchodcov.

Viac k témam: dôchodkový vek, Jana Kiššová, KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, Peter Cmorej, Peter Pellegrini, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, starobný dôchodok, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk - SaS bojuje proti zabetónovaniu dôchodkového stropu v ústave, Smer sa vraj snaží vyvolať konflikt © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes oslobodil spod obžaloby bývalého generálneho riaditeľa súkromnej Devín banky Ľubomíra K. a jeho piatich spoluobžalovaných, pretože skutky nie sú trestným činom.

Prípad posúdi najvyšší súd

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý ich žaloval ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod, sa voči rozsudku odvolal. Prípad tak bude posudzovať Najvyšší súd SR. Obžalovaní sa práva na odvolanie vzdali. Medzi obžalovanými sú dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky, Ľubomír K. a Pavel R., bývalá šéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby trestnú činnosť páchali v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu vyše 70 miliónov eur. Odporúčame:
Národná banka Slovenska sprísnila pravidlá zadlžovania, dotknú sa najmä Bratislavčanov Devín banka skončila po tom, ako Národná banka Slovenska uvalila na ňu nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS. Preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti, Viliam Ž. a Jana K.

Tvrdenia obžaloby sa nepreukázali

V rozsiahlom dokazovaní sa podľa predsedu senátu ŠTS tvrdenia obžaloby nepreukázali. Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 banka uzavrela s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát však bez toho, aby namietal výšku náhrady, odmietol ju vyplatiť. Podľa súdu by jej vyplatenie s najväčšou pravdepodobnosťou zabránilo nútenej správe banky a následne konkurznému konaniu. Obhajoba špecifikovala nevyplatenú sumu na dve a pol miliardy slovenských korún. Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad Devín bankou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených vyše 11,6 miliardy korún. Na vyhlásení rozsudku sa ospravedlnili bývalý generálny riaditeľ Ľubomír K. i obžalovaná Jana K.

Viac k témam: Devín banka, Najvyšší súd SR, rozsudok, Špecializovaný trestný súd SR, súdny spor, Úrad špeciálnej prokuratúry
Zdroj: Webnoviny.sk - V kauze Devín banky padol oslobodzujúci rozsudok, prípadom sa bude ďalej zaoberať najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner