21. júl 2018
Facebook

RÍM 3. mája (WebNoviny.sk) - Taliansky prezident Sergio Mattarella zvolal na pondelňajší okrúhly stôl predstaviteľov všetkých politických strán, ktoré sa dostali v marcových voľbách do parlamentu. Informoval o tom vo štvrtok úrad prezidenta.

Ďalšie neúspešné rokovanie

Z Mattarellovej strany pôjde o posledný pokus nájsť vhodnú kombináciu strán, ktoré by sa vedeli dohodnúť na vytvorení budúcej vlády. Podľa talianskych médií totiž skrachovalo aj v poradí už piate kolo koaličných rokovaní, ktoré tentoraz absolvovalo Hnutie piatich hviezd a Demokratická strana súčasného premiéra Paola Gentiloniho a expremiéra Mattea Renziho. Odporúčame:
Strany sa opäť nedohodli, štvrté kolo rokovaní o zostavení vlády povedie Roberto Fico Demokratov otázka prípadného vstupu do koalície s Hnutím piatich hviezd hlboko rozdelila a v strane sa vytvorili dve frakcie. Jedna z nich si vie za určitých podmienok predstaviť vstup do vlády, no druhá trvá na tom, že takúto vládu podporovať nebude, čo koaličnú dohodu znemožňuje.

Možnosť dočasnej vlády

Prezident Mattarella údajne zvažuje aj možnosť, že ak ani pondelňajšie rokovania všetkých parlamentných strán neprinesú žiadny výsledok, vymenuje dočasnú vládu, ktorá bude vládnuť približne rok, a potom v priebehu roka 2019 sa uskutočnia predčasné voľby. Parlamentné voľby v Taliansku sa konali 4. marca. Ako najsilnejší subjekt z nich vzišlo Hnutie piatich hviezd, no ak sa výsledok posudzuje podľa predvolebných koalícií, je víťazom pravicová koalícia, v ktorej figuruje strana Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho, nacionalistická strana Liga (bývalá Liga severu) a krajne pravicová strana Bratia Talianska. Na treťom mieste po pravicovej koalícii a Hnutí piatich hviezd skončila stredoľavá koalícia, v ktorej dominuje Gentiloniho a Renziho Demokratická strana.

Viac k témam: Demokratická strana, Forza Italia, Hnutie piatich hviezd, parlamentné voľby v Taliansku, predčasné voľby, Sergio Mattarella, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliansku hrozia predčasné voľby, Mattarella hovorí o poslednej šanci na zostavenie vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 3. mája 20:25
VRANOV n/TOPĽOU 3. mája (WebNoviny.sk) - Informatívnou správou o realizácii akčného plánu rozvoja okresu Vranov nad Topľou patriaceho medzi najmenej rozvinuté okresy Slovenska sa na svojom dnešnom výjazdovom rokovaní v sídle okresu zaoberala vláda SR.

Pokles nezamestnanosti

Akčný plán rozvoja okresu (AP) Vranov nad Topľou bol schválený 30. augusta 2016, pričom neskôr boli odsúhlasené ešte jeho dva dodatky. Cieľom AP bolo znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 2 545 pracovných miest do roku 2020. Ako dnes po rokovaní vlády uviedol predseda vlády Peter Pellegrini, aktuálne bolo vytvorených približne 850 pracovných miest. Miera nezamestnanosti v okrese od konca roka 2015, keď dosahovala 17,8 percenta, klesla do konca marca o 4,18 percenta na súčasných 13,62 percenta. Na Slovensku v rovnakom období klesla nezamestnanosť o 5,08 percenta. „Nezamestnanosť klesla skoro o štvrtinu, ale stále dosahuje čísla, ktoré sú nad priemerom krajiny a je toho ešte veľa potrebné spraviť,“ konštatoval premiér. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera cieľ na zníženie nezamestnanosti na avizovanú úroveň je reálny. „Dôležité potom bude odmerať, do akej miery tieto miesta, ktoré vznikli, boli efektívne. To znamená, že sa udržali,“ uviedol Richter, podľa ktorého chcú v budúcnosti podporiť zamestnávanie najmä v súkromnom sektore. V rámci Akčného plánu bola v tomto okrese schválená predpokladaná výška investícií v rokoch 2016 – 2020 na úrovni 130 miliónov eur. Z európskych štrukturálnych a investičných fondov má ísť 55 miliónov eur, aktuálne je z nich zazmluvnených 36,5 milióna eur.

Najvyšší príspevok

Najvyšší nenávratný finančný príspevok vo výške 11,74 milióna eur dostala spoločnosť Bukóza Invest na recykláciu zberového papiera na účel výroby papiera. V tejto súvislosti avizoval predseda vlády vytvorenie 200 až 250 pracovných miest. S obsadzovaním pracovných miest sa podľa premiéra má začať v polovici roka. „Bude to znamenať ďalší impulz na znižovanie nezamestnanosti v tomto regióne,“ avizoval Pellegrini. Výšku regionálneho príspevku určili v akčnom pláne na 4,9 milióna eur. Financie sú vyčleňované priebežne do roku 2020, doteraz ide o sumu 3,1 milióna eur. Predložených bolo zatiaľ 12 žiadostí v celkovej sume takmer 1,44 milióna eur, čo predstavuje 46 percent. Odporúčame:
U.S. Steel na Slovensku nekončí, podľa Pellegriniho mu bude vláda venovať špeciálnu pozornosť Zazmluvnených z toho bolo deväť projektov za takmer 1,18 milióna eur. Vyčerpané prostriedky nateraz presiahli len 364-tisíc eur. „Reálne čerpanie je na tejto úrovni, ale podpísanie ďalších zmlúv na viac ako jeden milión eur dáva predpoklad, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde k výraznej akcelerácii konzumácie tohto regionálneho príspevku, a som presvedčený, že tento príspevok sa do roku 202 vyčerpá na sto percent,“ povedal premiér.

Otvorená otázka budovania obchvatu

Na rokovaní sa vláda venovala aj stále neobsadenému priemyselnému parku Ferovo vo Vranove nad Topľou. „Je to priemyselný park, ktorý podporila vláda SR, a preto nás veľmi mrzí, že tam nesídli nejaký významný investor,“ povedal Pellegrini s tým, že dvaja investori sa chystajú vytvoriť niekoľko pracovných miest. „Je potrebné, aby sa mesto po dlhých rokoch pokúsilo vysporiadať pozemky, pretože niektoré má len v nájme a to odrádza niektorých investorov,“ dodal predseda vlády a uviedol, že informovali samosprávu aj o zákone prijatom v minulom roku, vďaka ktorému vláda poskytne investičné stimuly aj drobným investičným projektom. Ako po rokovaní informoval Pellegrini, medzi hlavné okruhy dvojhodinového rokovania patrila tiež cestná infraštruktúra a cestovný ruch. Podľa Pellegriniho sa značná časť úloh vyplývajúca z akčného plánu v oblasti opráv ciest I. triedy napĺňa. Otvorenou ostáva otázka budovania obchvatu mesta.

Dva varianty

Hovorí sa o dvoch variantoch. Prvým je oprava tzv. malého obchvatu. Mesto a obyvatelia ale preferujú veľký obchvat, ktorý by odľahčil dopravu v centre. „Toto bude predmetom rokovaní medzi Slovenskou správou ciest a vládou SR v rámci prípravy investičných priorít na nasledujúce obdobie,“ povedal predseda vlády. Pellegrini informoval aj o rozhodnutí vrátiť na Domašu výletnú loď, o ktorú žiadali obce v okolí rekreačnej oblasti. „Požiadali sme podpredsedu vlády a ministra financií, aby nás do 30 dní informoval, akým spôsobom bude možné zabezpečiť financie na nákup tejto lode, jej dopravu, úpravu brehu a prístaviska, kde bude táto loď kotviť. Myslíme, že to môže byť zásadný impulz na oživenie cestovného ruchu v danej lokalite,“ uviedol premiér s tým, že loď by mala do správy dostať obec Kvakovce a na jej prevádzke by sa podieľali všetky obce a strediská cestovného ruchu. Ako dodal prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Andrej Krišanda, na základe spracovania generelu rozvoja cestovného ruchu už môžu tieto strediská čerpať financie, ktoré im boli prisľúbené už pri schvaľovaní akčného plánu.

Splnomocnenca už nebudú potrebovať

Ako dodal, obec Kvakovce už podala žiadosti na 116-tisíc eur na projektové dokumentácie prístaviska, móla a výstavby obchodov. „Tieto projekty prešli schvaľovacím procesom, sú na úrade vlády a myslím si, že Domaša bude do leta tieto prostriedky čerpať,“ uviedol Krišanda. Pellegrini po rokovaní informoval aj o tom, že na rokovanie vlády na budúci týždeň predloží štatút Rady vlády pre menej rozvinuté regióny. Na jej čelo bude Pellegrini navrhovať podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho. „Myslím si, že celú problematiku odstraňovania regionálnych rozdielov v rámci Slovenska už nemôže riadiť splnomocnenec, ale musí byť povýšená na úroveň podpredsedu vlády, ktorý má v portfóliu aj koordinovanie čerpania eurofondov,“ vysvetlil premiér s konštatovaním, že splnomocnenca pre túto oblasť už teda vláda nebude potrebovať.

Milión eur

Okrem hodnotenia plnenia akčného plánu vláda na zasadnutí uvoľnila na podporu regiónu finančné prostriedky z kapitoly Všeobecná pokladničná správa vo výške milión eur. Rozdelila ich na 66 projektov obciam, občianskym združeniam a farnostiam okresu. “Sú to rôzne investičné aktivity, rekonštrukcie obecných budov, miestnych komunikácií, zlepšenie kultúrnych domov. Zoznam bol robený tu, teda zdola, a vláda rešpektovala tento predložený návrh,“ dodal Pellegrini. Najvyššia suma z prerozdelených peňazí vo výške 150-tisíc eur pôjde na zateplenie a výmenu okien na budove Základnej školy Bernolákova vo Vranove nad Topľou. Vláda sa na ďalšom výjazdovom rokovaní stretne v piatok 4. mája o 10:00 v Trebišove.  

Viac k témam: cestovný ruch, cesty, Peter Pellegrini, Vláda SR, Vranov nad Topľou
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Témami výjazdového rokovania vlády vo Vranove nad Topľou boli infraštruktúra aj cestovný ruch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Pre situáciu v RTVS vo štvrtok podvečer ľudia okolo budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave vytvorili živú reťaz. Cieľom je pripomenúť vedeniu verejnoprávneho média, že televízia i rozhlas patria ľuďom a nie jeho vedeniu. Ako pre agentúru SITA povedal ohlasovateľ zhromaždenia a zároveň študent masmediálnej komunikácie Adam Bajo z Paneurópskej vysokej školy, živá reťaz je tiež symbolom toho, že ľudia sú to, čo bráni RTVS.

Ľudia vedia, čo chcú

Pripomenúť tiež má, že ak sa v televízii alebo v rozhlase niečo zlé deje, netreba sa báť proti tomu postaviť. „Ľudia reťaz vytvárajú sami, netreba ich vôbec organizovať,“ poznamenal Bajo s tým, že pred budovu rozhlasu prišli ľudia, ktorí vedia, čo chcú, a nechcú to, čo sa v RTVS deje. „Videl som tu Kristiána Čekovského,“ odpovedal ohlasovateľ na otázku, či sa do reťaze zapojili aj redaktori, s ktorými televízia minulý týždeň ukončili spoluprácu. V liste, ktorý ohlasovatelia živej reťaze adresujú generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi, uvádzajú, že Slovensko potrebuje nezávislú RTVS. „Degradovanie redaktorov za prejavený názor sú praktiky z deväťdesiatych rokov, ba dokonca z iných režimov. Vysvetlite verejnosti svoje kroky! V období, keď celým Slovenskom otriasla vražda novinára a jeho snúbenice, je otázka slobodnej a nezávislej novinárskej práce o to dôležitejšia,“ píšu v liste.

Nedopustia normalizáciu

Vyzývajú v ňom tiež riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka a vedúcich pracovníkov spravodajstva, aby rýchlo vyriešili napätú situáciu v redakcii a svoje vnútorné rozpory riešili interne a kultivovane. „My občania Slovenskej republiky nedopustíme normalizáciu pomerov a nedovolíme, aby ťažko vybudovaná dôvera bola zničená,“ uzatvárajú ohlasovatelia živej reťaze list Rezníkovi. Odporúčame:
Protestujúci farmári zablokujú cesty v dopravnej špičke, polícia vyzýva vodičov na opatrnosť RTVS v piatok 27. apríla nepredĺžila zmluvy štyrom externým pracovníkom spravodajstva RTVS. Výpovede dostali štyria redaktori televízneho spravodajstva - kultúrna redaktorka Jana Masárová, redaktor zahraničia Matúš Dávid a redaktori domáceho spravodajstva Matúš Baňovič a Kristián Čekovský, výpoveď dala redaktorka a moderátorka rozhlasového spravodajstva Jana Maťková a editorka a dramaturgička Nikola Bajánová. Zhruba 170 novinárov zo slovenských médií po tomto kroku podpísalo spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú znepokojenie zo súčasného diania v RTVS, ktoré nastalo len krátko po vražde novinára Jána Kuciaka.

Prejavuje sa cenzúra

"Nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá. Televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára. Ich súčasné kroky nenaznačujú, že sú schopní aspoň udržať doterajšiu kredibilitu spravodajských a publicistických relácií. Vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie vedenia," píše sa v spoločnom vyhlásení novinárov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Protesty proti normalizácii RTVS

Viac k témam: Jaroslav Rezník, médiá, protest, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, sloboda médií, sloboda slova
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Verejnoprávne médium má slúžiť ľuďom, protestujúci pred pyramídou RTVS utvorili živú reťaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) má nového predsedu. Stal sa ním Emil Macho, ktorý získal na 31. valnom zhromaždení SPPK v Nitre podporu nadpolovičnej väčšiny delegátov. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.

Hovoril o nových výzvach

Na čele najväčšej agropotravinárskej samosprávy bude Emil Macho počas najbližších troch rokov až do ďalších volieb. Macho je súčasným podpredsedom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave, vo volebnom období 2015 - 2018 bol členom Predstavenstva SPPK a zároveň je generálnym riaditeľom Agropodniku Trnava. Nový predseda SPPK Emil Macho hovoril na valnom zhromaždení o prepojení súčasnej nepriaznivej spoločenskej a politickej atmosféry vyvolanej odkrývaním káuz o zneužívaní agrodotácií s novými výzvami, ktoré stoja pred komorou. Odporúčame:
Poľnohospodárom sa pozdáva Pellegriniho návrh na sprehľadnenie systému poberania agrodotácií „Sme na prahu prelomového obdobia. Žijeme v čase, keď musíme zabojovať o verejnú mienku. Dnešný slovenský aktívny poľnohospodár si musí zaslúžiť uznanie, že prežil. Namiesto toho sa nám dostáva opovrhnutie od spoločnosti. Neexistujú malí a veľkí, len tí, ktorí využívajú a zneužívajú systém, a tí, ktorí vyrábajú potraviny s pridanou hodnotou,“ uviedol nový predseda SPPK Emil Macho.

Priority

Emil Macho za nové výzvy označil zvýšenie objemu finančných prostriedkov do odvetvia. Cieľom SPPK je štátna pomoc v roku 2019 v objeme 70 miliónov eur a jej efektívne prerozdelenie najmä pre citlivé komodity a živočíšnu výrobu. Prioritou je pre Macha aj prijatie národnej pozície v Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020 a dokumentu, národnej stratégie v agropotravinárstve. Nemenej podstatné budú podľa Macha aj zvýšenie sebestačnosti v základných komoditách, novela zákona o odpadoch či riešenie neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Delegáti si na valnom zhromaždení zvolili aj nových členov Predstavenstva SPPK, Dozornej rady SPPK a podpredsedov SPPK. Podpredsedom SPPK pre poľnohospodárstvo sa stal Miroslav Štefček (Poľnohospodárske družstvo Ludrová) a podpredsedom SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty (Levické mliekarne, a. s.). Bývalý predseda SPPK Milan Semančík bude v novom volebnom období pôsobiť ako člen Predstavenstva SPPK.

Viac k témam: agrodotácie, Emil Macho, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj: Webnoviny.sk - Novým predsedom SPPK sa stal Emil Macho, je odhodlaný zabojovať o verejnú mienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

VRANOV NAD TOPĽOU 3. mája (WebNoviny.sk) - Informatívnou správou o realizácii akčného plánu rozvoja okresu Vranov nad Topľou patriaceho medzi najmenej rozvinuté okresy Slovenska sa na svojom štvrtkovom výjazdovom rokovaní v sídle okresu zaoberala vláda SR. Medzi hlavné okruhy dvojhodinového stretnutia patrila cestná infraštruktúra a cestovný ruch.

Nové pracovné miesta

V tejto súvislosti premiér Peter Pellegrini informoval o rozhodnutí vrátiť na Domašu loď, o ktorú žiadali obce v okolí rekreačnej oblasti. Na rokovaní sa vláda venovala aj stále neobsadenému priemyselnému parku Ferovo vo Vranove nad Topľou. Odporúčame:
U.S. Steel na Slovensku nekončí, podľa Pellegriniho mu bude vláda venovať špeciálnu pozornosť V otázke zamestnanosti avizoval predseda vlády vytvorenie 200 až 250 pracovných miest v spoločnosti Bukóza Holding. Okrem hodnotenia plnenia akčného plánu vláda na zasadnutí uvoľnila na podporu regiónu finančné prostriedky z kapitoly Všeobecná pokladničná správa vo výške milión eur. Rozdelila ich na 66 projektov obciam, občianskym združeniam a farnostiam okresu.

Prerozdelenie peňazí

Najvyššia suma z prerozdelených peňazí vo výške 150-tisíc eur pôjde na zateplenie a výmenu okien na budove Základnej školy Bernolákova vo Vranove nad Topľou. Suma 60-tisíc eur je určená na rekonštrukciu strechy na budove Základnej umeleckej školy Hanušovce nad Topľou a 30-tisíc eur pôjde na výstavbu chodníka k zdravotnému stredisku, kultúrnemu domu a železničnej stanici v obci Soľ. Po 20-tisíc eur vláda schválila na výstavbu prívodu vody do rómskej osady v obci Ondavské Matiašovce, rekonštrukciu havarijného stavu cesty v obci Komárany, výmenu okien, dverí a rekonštrukciu strechy materskej školy Kladzany, ako aj na vytvorenie dvoch pracovných miest v oblasti starostlivosti o seniorov v obci Kvakovce.

Viac k témam: cestovný ruch, cesty, Peter Pellegrini, Vláda SR, Vranov nad Topľou
Zdroj: Webnoviny.sk - Témami výjazdového rokovania vlády vo Vranove nad Topľou boli infraštruktúra aj cestovný ruch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Protestná jazda poľnohospodárov a poľnohospodárskej techniky bude počas dopravnej špičky v piatok 4. mája od 12:45 do 20:00 v mestách Krupina, Zvolen, Banská Bystrica, ale aj na iných miestach. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, polícia prijala o akcii oznámenie od Občianskeho združenia Vidiecka platforma. Odporúčame:
Slovensko je čoraz menej potravinovo sebestačné, tvrdí Kollár a žiada odchod ministerky Matečnej Z dôvodu protestu môže byť obmedzená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v mestách Krupina, Zvolen a Banská Bystrica, ako aj na iných miestach, ktorými sa bude poľnohospodárska technika presúvať. „Môže ísť o dlhú kolónu spomínanej techniky, preto touto cestou žiadame všetkých vodičov, ktorí plánujú týmto úsekom prechádzať, o zvýšenie opatrnosti. Ide totiž o piatkové popoludnie, keď očakávame zvýšený pohyb na cestách, a z toho dôvodu chceme predísť vážnym dopravným kolíziám,“ dodala hovorkyňa.

Viac k témam: farmári, Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Polícia SR, poľnohospodárstvo, protest, Vidiecka platforma
Zdroj: Webnoviny.sk - Protestujúci farmári zablokujú cesty v dopravnej špičke, polícia vyzýva vodičov na opatrnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

NEW YORK 3. mája (WebNoviny.sk) - Dolár vo štvrtok oslaboval oproti japonskému jenu, hoci americký Federálny rezervný systém (Fed) v stredu po skončení svojho zasadania vo vyhlásení uviedol, že očakáva "ďalšie postupné zvyšovanie" úrokov. Odporúčame:
Dolár posilňoval voči euru aj jenu, americká ekonomika je v silnej expanzii Oproti jenu si dolár pohoršil na 109,25 JPY/USD z úrovne 109,73 JPY/USD. Spoločná európska mena však voči doláru klesla na 1,1965 USD/EUR z hodnoty 1,1988 USD/EUR.

Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár si oproti jenu pohoršil napriek očakávaniam postupného zvyšovania úrokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

LUCKNOW 3. mája (WebNoviny.sk) - Severoindické štáty Radžastan a Uttarpradéš zasiahli v noci zo stredy na štvrtok silné prachové búrky a dažde, ktoré si vyžiadali životy najmenej 91 ľudí. Viac ako 160 ďalších osôb bolo zranených. Búrky prerušili elektrické vedenie, vyvracali stromy, zničili domy a pozabíjali dobytok. Mnohé z obetí práve spali, keď sa ich domy v dôsledku silných zásahov bleskom zrútili. V Radžastane zomrelo 27 osôb a ďalších 100 utrpelo zranenia. V susednom Uttarpradéši zahynulo podľa indických úradov 64 ľudí a ďalších 67 bolo zranených. Odporúčame:
Slávny Tádž Mahal stráca farbu, na alarmujúcu situáciu upozorňuje najvyšší súd v Indii Najťažšie zasiahnuté je mesto Agra, kde sa nachádza slávny Tádž Mahal. Len v tomto jednom meste zahynulo 43 ľudí, informuje tlačová agentúra Press Trust of India. Počet obetí podľa úradov nemusí byť konečný. Prachové búrky sú v tejto oblasti v lete obvyklé, avšak straty na životoch takýchto rozmerov nie.  

Viac k témam: India, prachová búrka, silné dažde
Zdroj: Webnoviny.sk - Sever Indie zasiahli silné prachové búrky a dažde, ktoré si vyžiadali množstvo obetí a zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) - Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá vo štvrtok zobral na vedomie informáciu o súčasnom stave vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktorú podal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Výbor odporúča zlepšiť komunikáciu RTVS s verejnosťou. V úvode rokovania výboru podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd) vyhlásil, že je znechutený z debaty, ktorá sa okolo situácie v RTVS vedie, a kritizoval štvrtkové spoločné vyhlásenie, pod ktoré sa podpísalo vyše 190 novinárov z rôznych médií, v ktorom vyjadrujú znepokojenie zo súčasného diania v RTVS. „Čokoľvek tu povieme, ortieľ už je povedaný. Akokoľvek sa budeme snažiť, sme pre vás politická moc, ktorá sa snaží umlčať novinárov. Viac k tejto téme ani nepoviem, lebo už je rozhodnuté,“ povedal Bugár.

Prepúšťanie v telerozhlase bolo prirodzené

Rezník sa v úvode svojho vystúpenia razantne ohradil voči vyjadreniam, ktoré v spoločnosti a v médiách na adresu rozhodnutí vedenia RTVS zaznievajú. Pripomenul, že v minulosti, keď bol generálnym riaditeľom Slovenskej televízie Richard Rybníček, prepustili 1 096 zamestnancov, počas pôsobenia prvej generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej viac ako 200 ľudí a za Václava Miku vedenie ohlásilo hromadné prepúšťanie 298 zamestnancov. Priblížil, že k 30. aprílu tohto roka má RTVS 97 interných a 141 externých redaktorov. "Externí prevažujú nad internými. To, čo spustilo lavínu je, že vedenie spravodajstva ukončilo spoluprácu so štyrmi externistami. Odvtedy počúvame o nás klamstvá, vyfabulované záležitosti. Napriek tomu deklarujem, že vysielanie je slobodné, redakčná práca je slobodná," vyhlásil s tým, že spravodajstvo má byť pre všetkých, má dávať priestor všetkým svetonázorom, je a bude kritické a otvorené. Odporúčame:
Veľké kauzy na Slovensku odhalili médiá, tvrdí SaS a podporuje petíciu v súvislosti s RTVS Dodal, že doteraz bol presvedčený, že nie je dobre, aby sa verejne komunikovali interné veci. Pripomenul, že pravidelne chodil na porady sekcie spravodajstva a stav, ktorý tam bol, považuje za optimálny. "To, že sme zaviedli zápisy z porád, považujem za elementárnu záležitosť. Chceme, aby príspevky redaktorov hodnotili aj editori," dodal. Zároveň odmieta nazývať situáciu v RTVS normalizácia. „Všeličo viem zniesť, ale ak som na niečo citlivý, tak je to slovo normalizácia. Ja som zažil, čo je to normalizácia,“ povedal. „Nijaká politická moc nezasahuje do vysielania. Ale pokiaľ tam budem, nebude do vysielania zasahovať ani žiadna iná moc," vyhlásil Rezník a ubezpečil, že žiadna normalizácia v RTVS nenastane.

Novinári verejne prejavujú nespokojnosť

Podľa exministra kultúry Mareka Maďariča je ilustrovanie počtov prepustených počas pôsobenia predchodcov Rezníka veľmi lacný manéver. "Situácia v RTVS nie je dobrá. Nie je dobrou vizitkou, ak odchádzajú skúsení kvalitní zamestnanci," povedal Maďarič. Zároveň však vyhlásil, že na súčasnej situácii majú podiel aj politici a neprišla príchodom Rezníka. "Politici hovorili že RTVS je protivládna, protiprávna. Nadradili politický aspekt nad výsledky," povedal Maďarič s tým, že toto viedlo k tomu, že z RTVS odchádzajú kvalitní, mladí, ambiciózni, nadšení redaktori, s ktorými treba pracovať a nie rozväzovať s nimi pracovné zmluvy. Odporúčame:
Nosenie odznakov #AllForJan redaktormi RTVS nie je podľa Maďariča problém, Farkašovský nesúhlasí Rezník je vo funkcii deväť mesiacov, a za ten čas podľa Maďariča stihla RTVS zrušiť investigatívu a desiatky novinárov verejne prejavujú svoju nespokojnosť. "Som na hrane povedať, že súčasné vedenie zlyháva. Dnes považujem za nevyhnutné, aby spravodajstvo neriadili ľudia prepojení na politické strany."

Rezníka volili aj opoziční poslanci

Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) pripomenul, že za Rezníka ako šéfa RTVS hlasovalo v parlamente 95 poslancov, teda aj poslanci z radov opozície. Maďarič sa s tým podľa Jarjabka zrejme doteraz nezmieril. Nezaradený poslanec Peter Marček uviedol, že treba dať Rezníkovi čas, aby boli viditeľné výsledky jeho práce. Karol Farkašovský (SNS) uviedol, že nový manažment má právo robiť personálne zmeny. Nevidí problém v tom, že ľudia z politiky sa vrátia späť do médií. "Prečo by sa nemohli vrátiť do médií?" pýtal sa. Maďarič následne uviedol, že môže sa vrátiť skúsený človek z politiky, ale nie hneď na vysokú pozíciu. Odporúčame:
RTVS sa nesmie stať slúžkou politikov, reaguje Kiska na aktuálnu situáciu v telerozhlase Rezník vo štvrtok informoval na výbore aj o tom, že Gustáv Murín spolupracoval s RTVS dlhodobo a aj v predchádzajúcom období. "A nikomu to neprekážalo. Momentálne sa zjavilo toľko výhrad voči nemu," uviedol s tým, že vo štvrtok dostal informáciu, že Murín končí spoluprácu s RTVS a verejnoprávne médium to zoberie na vedomie. RTVS podľa Rezníka chystá tretí športový kanál. Rovnako pripravujú nové televízne formáty a pripravuje aj novú diskusnú reláciu, ktorá bude súperiť o priazeň divákov s Večerou s Havranom. Rezník povedal, že Havranovu reláciu chce napriek kritickým ohlasom ponechať. Ku komunikácii vo vnútri RTVS Rezník uviedol, že vo všetkých sekciách to bolo relatívne bezproblémové. "V spravodajstve to ide pomalšie, ale myslím, že dôjdeme k tomu, že sa dohodneme na dodržiavaní aj nepísaných pravidiel," povedal.

S Búzom konzultuje nástupcu

K štvorici externých redaktorov, ktorým RTVS nepredĺžila zmluvu, povedal, že napríklad Oľge Bakovej ponúkli významnú funkciu, čo bol podľa neho prejav dôvery voči nej. S Tiborom Búzom sa Rezník rozišiel kultivovaným spôsobom. "Konzultujem s ním výber jeho nástupcu," dodal. Ľudia, ktorí vedú spravodajstvo, sú podľa neho profesionáli. "Nikdy sa neznížili ku klamstvám," uviedol na adresu Vahrama Chuguryana a Hany Lyons. Podľa Rezníka je dôležité do budúcna nastaviť zmenu financovania RTVS, lebo súčasné nastavenie vydrží ešte tak dva roky. Odporúčame:
Novinári podpísali spoločné vyhlásenie k situácii v RTVS Bugár v závere povedal, že na verejnoprávnosť má každý svoj názor. Podľa neho moderátori víkendových diskusných politických relácií sú dobrými oponentmi aj voči vládnym poslancom. "Pán Braňo Dobšinský aj pán Martin Strižinec, obaja sa správajú tvrdo aj voči mne. Toto má redaktor robiť. S tým problém nemám," uviedol. Nezaradená poslankyňa Viera Dubačová vo štvrtok navrhovala, aby poslanci vykonali prieskum v RTVS a preskúmali situáciu. Jej návrh poslanci nepodporili.

Viac k témam: Béla Bugár, Dušan Jarjabek, Karol Farkašovský, Marek Maďarič, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, Viera Dubačová, Výbor NR SR pre kultúru a médiá
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarič na Výbore pre kultúru a média kritizoval situáciu v RTVS, Rezník „normalizáciu“ odmietol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) - Európska komisia (EK) navýšila prognózu rastu slovenskej ekonomiky. Podľa vo štvrtok zverejnenej jarnej prognózy totiž odhaduje rast hrubého domáceho produktu v tomto roku o 4 % a v budúcom roku o 4,2 %. V oboch prípadoch pritom navýšila svoj výhľad oproti jesennej prognóze z novembra minulého roka zhodne o 0,2 percentuálneho bodu. Za postupným zrýchlením hospodárskeho rastu cez 4 % možno podľa komisie hľadať silnejšiu investičnú aktivitu a rast exportu. Súkromná spotreba by si zároveň mala udržať svoju silnú dynamiku z predchádzajúceho obdobia a mala by byť hlavným faktorom rastu v rokoch 2018 a 2019. Podporujú ju totiž rastúce mzdy, zamestnanosť a zlepšujúca sa spotrebiteľská atmosféra.

Historické minimá nezamestnanosti

Brusel však zároveň predpokladá, že dynamika slovenského hospodárstva sa dostane nad svoj potenciál. Znaky, že v hospodárstve miznú voľné produkčné kapacity, totiž podľa komisie ukazuje aj pokračujúce prepisovanie historických miním miery nezamestnanosti, rovnako ako rast miezd a spotrebiteľských cien. Odporúčame:
Slovenské automobilky potrebujú odborníkov, riešením by mala byť rekvalifikácia nezamestnaných „Zároveň však súčasné investičné projekty zvyšujúce produktivitu a prípadná aktivácia rezerv v pracovnej ponuke poskytujú priestor na zvýšenie potenciálneho rastu,“ uvádza v prognóze komisia. Hovorí pritom najmä o investíciách v automobilovom priemysle, ale aj o verejných projektoch, ako je obchvat Bratislavy. Spolu so zvyšovaním dynamiky hospodárstva tak Brusel vo svojej aktuálnej prognóze významne navyšuje aj odhad rastu cien na Slovensku. Kým na jeseň predpokladal pre tento rok harmonizovanú infláciu na úrovni 1,7 %, aktuálne to je už 2,4 %. Pre budúci rok odhad rastu cien komisia navýšila o 0,1 percentuálneho bodu na 2,1 %. Rast cien by pritom podľa prognózy mal ťahať predovšetkým výrazný rast miezd a silná spotreba domácností.

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily

Na rast miezd bude naďalej tlačiť vývoj na trhu práce. Komisia upozorňuje, že miera nezamestnanosti by mala vplyvom ekonomickej expanzie klesať z vlaňajšieho rekordného minima 8,1 % na nové historické úrovne až k 6,3 % v roku 2019. Firmy tak budú musieť naďalej zápasiť s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily naprieč sektormi, čo však podľa komisie otvára priestor na posilnenie ponuky pracovnej sily či už zvýšením miery participácie, návratom Slovákov zo zahraničia alebo prílevom zahraničných pracovníkov. Napriek tomu sa očakáva, že dopyt po pracovnej sile naďalej bude prevyšovať jej ponuku, čo bude zvyšovať tlak na rast miezd. Nominálny rast platov by tak mal v tomto a budúcom roku prevyšovať 5 %, kým reálny rast miezd by sa mal postupne zrýchliť cez 3 % v roku 2019. Odporúčame:
Slovenská a ruská obchodná komora zlepšia vzájomné vzťahy v oblasti strojárstva a obchodu Nová prognóza komisie zároveň potvrdzuje ambíciu vládneho kabinetu postupne znižovať deficit verejných financií. Ten by mal po vlaňajšom historickom minime 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) dosiahnuť v tomto roku 0,9 % a v budúcom roku 0,3 % výkonu ekonomiky. Brusel potvrdzuje, že hospodáreniu verejnej správy na Slovensku aktuálne pomáha najmä silný hospodársky rast a zlepšovanie situácie na trhu práce. Za najväčšie riziko pre verejné financie pritom označuje najmä politickú neistotu vyplývajúcu z nestability vládnej koalície.

Viac k témam: Brusel, hrubý domáci produkt, kvalifikovaní pracovníci, nezamestnanosť v SR, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel navýšil prognózu rastu ekonomiky Slovenska, môže za to aj historicky nízka nezamestnanosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner