22. máj 2018
Facebook

  • aktualizované 5. mája, 18:43
MOSKVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Počas sobotňajších protestov proti inaugurácii ruského prezidenta Vladimira Putina zatkla polícia po celom Rusku viac ako tisíc ľudí. Informovala o tom organizácia OVD-Info, ktorá monitoruje politickú represiu v krajine. Podľa organizácie zatkli policajti počas protestných akcií v 19 mestách celkovo 1029 ľudí, z toho najmenej 574 v Moskve. Odporúčame:
Zeman informoval o výrobe a testovaní novičoku na území Česka, padlo aj obvinenie z pokrytectva Na protesty, ktoré sa konajú pod sloganom "On nie je náš cár", zvolal prezidentov najvýraznejší oponent Alexej Navaľnyj. Opozičného lídra tiež zatkli počas protestu v Moskve. Podľa ruských médií ho obvinia za vzdorovanie polícii. Inaugurácia Vladimira Putina do nového šesťročného funkčného obdobia ako prezidenta Ruska sa bude konať v pondelok.

Viac k témam: Alexej Navaľnyj, prezidentské voľby v Rusku, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas protestov proti inaugurácii Putina zadržali vyše tisíc ľudí, zatkli aj opozičného lídra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ŽILINA 5. mája (WebNoviny.sk) - Horská záchranná služba dnes popoludní pomáhala 12 – ročnému chlapcovi slovenskej národnosti v Malej Fatre v sedle Medziholie. Ako informujú horskí záchranári na svojej internetovej stránke hzs.sk, chlapec bol vyčerpaný a nevládal samostatne pokračovať. Na pomoc mu odišli záchranári z Oblastného strediska Malá Fatra, ktorí chlapca vyšetrili a poskytli mu prvú pomoc. Pomocou terénneho vozidla ho transportovali k Domu HZS v Štefanovej, odkiaľ pokračoval s vedúcou výletu, ktorého bol účastníkom.

Viac k témam: Horskí záchranári, Malá Fatra
Zdroj: Webnoviny.sk - Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre 12- ročnému chlapcovi, bol vyčerpaný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - České ministerstvo spravodlivosti požiadalo o vydanie tridsaťtriročného Slováka Kristiana D. na trestné stíhanie do Českej republiky z Argentíny. Informuje o tom portál novinky.cz s tým, že polícia ho tam zadržala vo februári na základe medzinárodného zatykača. Muž je podozrivý z brutálnej vraždy muža v Poděbradoch v roku 2009. Od tej doby sa vraj pohyboval v zahraničí, napríklad pracoval na lodiach. Česko má síce s Argentínou už dva roky dohodnutú extradičnú zmluvu, dokument ale ešte nie je v platnosti. Úrady oboch krajín tak používajú tzv. ubezpečenie o vzájomnosti, čo v praxi znamená, že Česko prisľúbi rovnaký postup v prípade podobnej žiadosti z argentínskej strany. Podozrivý muž je zatiaľ v juhoamerickom štáte vo väzbe, podľa informácií denníka Právo české ministerstvo postúpilo žiadosť o jeho vydanie v marci. Podľa Alžbety Šírkovej z tlačového oddelenia rezortu teraz závisí od rozhodnutia príslušných argentínskych orgánov, či s jeho vydaním budú súhlasiť. V tejto chvíli podľa nej nemožno vopred odhadnúť, kedy sa tak stane. Extradičné konanie podľa nej môže trvať aj niekoľko mesiacov. Presný dátum pojednávania argentínskeho súdu v tejto veci nie je známy. Kristian D. bol podľa novinky.cz do svojho februárového zatknutia na zozname najhľadanejších utečencov, po ktorých pátra Interpol. Mŕtvolu 24-ročného muža našiel v jednom z domov v Poděbradoch jeho majiteľ v apríli 2009. Pitva preukázala, že ho niekto usmrtil bodnými ranami. Vyšetrovanie vedie stredočeská kriminálna polícia, ktorá podrobnosti zatiaľ nezverejňuje.

Viac k témam: Argentína, Česko, Interpol
Zdroj: Webnoviny.sk - Česko žiada Argentínu o vydanie Slováka podozrivého z vraždy, patrí k najhľadanejším utečencom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Každý jeden z riaditeľov, ktorí do verejnoprávneho telerozhlasu, respektíve pred tým do televízie a rozhlasu, aj v minulosti prišli, robili isté personálne zmeny. Uviedla to pre agentúru SITA europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), podľa ktorej to je prirodzené, no nemalo by to viesť k oslabovaniu dôvery verejnosti vo vysielanie. Ako europoslankyňa pripomenula, novinári potrebujú slobodu pre výkon svojho povolania v každom jednom členskom štáte Európskej únie (EÚ), Slovensko nevynímajúc. "Napriek istému poklesu v rebríčku slobody tlače, ktorý bol asi najviac ovplyvnený otrasnou vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka, platí že Slovensko zostáva z pohľadu slobody tlače na popredných miestach, ďaleko pred susednými krajinami z nášho regiónu. Ambíciou do ďalšieho obdobia však samozrejme musí byť opätovné zlepšovanie nášho postavenia," podotkla.

Potreba ochrany nezávislosti a nestrannosti

V správe týkajúcej sa slobody a plurality médií v EÚ, ktorou sa v stredu 2. mája zaoberal Európsky parlament, sa hovorí o nezastupiteľnej úlohe verejnoprávnych vysielateľov a potrebe ochrany ich nezávislosti a nestrannosti. Práve oni sú podľa Beňovej garantom základného práva na slobodu prejavu a informácie. Odporúčame:
Rezník odmieta čistky aj normalizáciu v RTVS, Lyons vysvetlila dôvod prepustenia redaktorovSú nenahraditeľné. Aj slovenské skúsenosti nám pritom ukazujú, akým nebezpečenstvom môže byť akákoľvek snaha o zasahovanie do ich nezávislosti a kam vedú pokusy o ich zneužívanie,“ uviedla Beňová.

Novinári majú jedinečnú zodpovednosť

Sloboda a pluralita médií v členských štátoch Európskej únie (EÚ) súvisí s potrebou účinnejšej ochrany novinárskej práce a zabraňovaním rôznym druhom tlakov, ktorým sú novinári často nútení čeliť. Výzvou z pohľadu slobody médií stále zostávajú sociálne siete, ktoré premenili občanov z prijímateľov informácií na ich tvorcov. „Mnohí si pritom neprávne zamieňajú slobodu prejavu s možnosťou bezbrehého šírenia nenávisti a konšpirácií. Úmyselne sa tak snažia podnecovať napätie v spoločnosti,“ uviedla europoslankyňa. Dôležité preto je, aby sa k šíreniu nepodložených a falošných správ neuchyľovali aj štandardné mienkotvorné médiá. „Novinári majú z hľadiska informovania smerom k verejnosti jedinečnú zodpovednosť. Dôvera, ktorú pre svoju prácu potrebujú, sa nebuduje ľahko, no stratiť ju, môže byť veľmi jednoduché,“ uzavrela Beňová.

Viac k témam: Monika Beňová, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Personálne zmeny v RTVS sú podľa Beňovej prirodzené, nemajú však oslabovať dôveru verejnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Po otrase v bani na juhu Poľska je nezvestných sedem baníkov. Informáciu potvrdila hovorkyňa Jastrzebskej uhoľnej spoločnosti Katarzyna Jablonska-Bajer. Otras nastal v bani Zofiówka v meste Jastrzebie-Zdrój blízko poľsko-českých hraníc. Záchranná operácia sa podľa Jablonskej-Bajer začala o 11:25 a na povrch sa záchranárom podarilo dostať štyroch baníkov. S ďalšími siedmimi, ktorí pracovali v chodbe v hĺbke 900 metrov, však na povrchu stratili kontakt. "Taký silný otras v tejto bani ešte nebol," uviedla hovorkyňa s tým, že záchranári do nej nemôžu zísť, pretože tam je vysoká úroveň metánu. Podľa televízie TVN24 bol otras cítiť aj na zemskom povrchu, pričom otriasol aj niekoľkými domami.

Viac k témam: baňa, baníctvo, nehoda, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Po otrasoch v poľskej bani je nezvestných sedem baníkov, metán sťažuje prácu záchranárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Pri mohyle generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle sa konala celoslovenská spomienka pri príležitosti 99. výročia od tragickej smrti tejto významnej osobnosti československej histórie. Generálovi Štefánikovi za účasti širokej verejnosti vzdal úctu predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini, minister obrany Peter Gajdoš, ale aj veľvyslanci viacerých krajín. Účastníci podujatia si tiež pripomenuli 100. výročie vzniku Československej republiky.

Tvorca česko - slovenskej štátnosti

Milan Rastislav Štefánik je podľa Andreja Danka živým odkazom, ako sa dajú úprimne naplniť činmi slová práca, láska a statočnosť, ktoré boli životným heslom rodáka z myjavského kopaničiarskeho kraja. ,,Generál Štefánik je tvorcom slovensko – českej a česko - slovenskej štátnosti. Bez jeho schopností by spoločný štát Slovákov a Čechov, ktorý tento rok oslavuje storočnicu, nevznikol. Rovnako si tento rok pripomíname vlastnú slovenskú štátnosť, ktorá píše 25 rokov úspešný príbeh. Práve úsvit samostatnej slovenskej štátnosti strážil aj slovenský štátnik, ktorému dnes vzdávame úctu,“ pripomenul predseda parlamentu.

Velikán našej histórie

Podľa premiéra Petra Pellegriniho patrí Štefánik k velikánom našej histórie, akými boli napríklad Štúr, Hodža či Dubček. ,,Každý žil v inej dobe, každý však svojim talentom, presvedčením a hodnotami posúval národ naprieč dejinami, aj keď politická situácia nebola pre Slovákov vždy priaznivá. Sú pozitívnymi príkladmi pre nás, aby sme nikdy nezabudli, kde kultúrne a historicky patríme a aké hodnoty vyznávame,“ povedal na mohyle Pellegrini. Dodal, že toto sú dôležité atribúty pre prežitie národa.
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Brezovej pod Bradlom. V roku 1912 získal francúzske občianstvo, v rokoch 1914 - 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády. Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik, pilot Gabriele Aggiusti, poručík Giotto Mancinelli Scotti a seržant Umberto Merlini ostali nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle.


Viac k témam: Andrej Danko, Milan Rastislav Štefánik, Peter Gajdoš, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk - Od smrti Milana Rastislava Štefánika prešlo 99 rokov, pri mohyle sa konala spomienka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MYS CANAVERAL 5. mája (WebNoviny.sk) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v sobotu vyslal k Marsu sondu InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), ktorej cieľom je preskúmať vnútro červenej planéty. Do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas V, ktorá vyštartovala z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii o 4:05 miestneho času (13:05 SELČ). Je to pritom prvá medziplanetárna misia, ktorá kedy vyštartovala zo západného pobrežia USA. Cesta InSight na Mars by mala trvať šesť mesiacov. Ak cesta prebehne v poriadku, sonda sa spustí 26. novembra na planétu s pomocou padáka a motorov. Pristáť by mala v rovníkovej oblasti Marsu, o ktorej sa predpokladá, že sa tam nenachádzajú veľké a pre misiu potenciálne nebezpečné skaly. Po pristátí by InSight mala s pomocou mechanického ramena rozložiť vedecké prístroje na povrchu planéty vrátane špeciálne vyvinutého seizmometra.

Ozajstný 3D obraz planéty

Cieľom misie InSight je pochopiť procesy, ktoré formovali kamenné planéty vnútornej časti slnečnej sústavy, medzi ktoré patrí aj Zem, a zároveň zaznamenávať seizmologickú aktivitu Marsu. S pomocou geofyzických prístrojov bude v takmer päť metrovej hĺbke pod povrchom zaznamenávať vnútornú teplotu planéty a na povrchu zase špeciálnym seizmometrom spomínanú seizmologickú aktivitu. "Táto misia preskúma vnútro ďalšej terestriálnej planéty a poskytne nám predstavu o tom aké veľké je jej jadro, plášť a kôra a dá nám schopnosť porovnať to so Zemou. Toto má základný význam pre pochopenie pôvodu našej slnečnej sústavy a ako sa stala tým, čím je dnes," vyjadril sa vedec Jim Green z NASA. Podľa vedcov by v priebehu dvoch pozemských rokov, alebo jedného roku na Marse, mali tri hlavné experimenty misie InSight poskytnúť ozajstný 3D obraz planéty.

Dva roky omeškania

Spolu so sondou vyniesla raketa do vesmíru aj dva malé satelity, takzvané CubeSats, ktoré poputujú s InSight až k Marsu. Satelity sú navrhnuté na testovanie nových komunikačných a navigačných spôsobilostí budúcich misií a môžu poskytnúť informácie v reálnom čase pri vstupe sondy do atmosféry Marsu, jej zostupe a pristátí. Je to prvý test technológie CubeSat v hlbokom vesmíre. Sonda InSight mala do vesmíru vyletieť už v marci 2016. Pre problémy so seizmometrom, ktorý vyvinuli vo Francúzsku, však jej vyslanie museli odložiť. Na misii InSight sa okrem USA a Francúzska podieľali vedci aj z Nemecka a ďalších európskych krajín.

Viac k témam: Mars, NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, Sonda InSight, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: NASA vyslala k Marsu sondu InSight, má preskúmať vnútornú stavbu červenej planéty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

  • aktualizované 5. mája, 15:28
MOSKVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Ruská polícia zadržala počas protestu v centre Moskvy opozičného lídra Alexeja Navaľného. Moskovská demonštrácia je súčasťou série celonárodných protestov proti inaugrácii prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa bude konať v pondelok. Na videu z nepovoleného protestu, na ktorom sa na moskovskom Puškinovom námestí zúčastnili tisícky ľudí, možno vidieť ako polícia so sebou odvádza zápasiaceho Navaľného, pričom ho muži zákona držia za ruky a nohy. Odporúčame:
Zeman informoval o výrobe a testovaní novičoku na území Česka, padlo aj obvinenie z pokrytectva Protesty zorganizoval spomínaný Navaľnyj, ktorý je prezidentov najvýraznejší oponent, a konajú sa pod sloganom "On nie je náš cár". Okrem Moskvy zadržala polícia ľudí aj v ďalších mestách. Presný počet zadržaných ale zatiaľ nie je známy.

Viac k témam: Alexej Navaľnyj, prezidentské voľby v Rusku, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky Rusov protestuje proti inaugurácii Putina, polícia už zadržala lídra opozície Navaľného © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Ak sa preukáže, že Vietnam oklamal Slovensko, Slovenská národná strana (SNS) bude žiadať veľvyslanca SR vo Vietname, aby sa vrátil domov na Slovensko. Vyhlásil to v sobotňajšej rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Únos Vietnamca slovenským špeciálom

Danko reagoval na medializované informácie o únose vietnamského občana z Nemecka údajne cez Slovensko s použitím slovenského vládneho špeciálu. "Ak by sa to dialo, je to nehorázne, ak by si to niekto dovolil, musí zhniť v base," povedal. Ako uviedol, SNS od začiatku, od zverejnenia podozrenia, vyzýva vládu a ministerstvo vnútra, aby boli súčinní s nemeckými orgánmi. Danko informoval, že požiadal štátneho tajomníka rezortu diplomacie za SNS Lukáša Parízeka, aby bolo ministerstvo v kontakte s veľvyslancom Vietnamskej republiky na Slovensku. "Je veľmi dôležité poskytnúť všetky technické a iné informácie, aby sa Slovensko zbavilo tohto podozrenia," povedal Danko s tým, že Slovensko by nemalo mať poškodené meno v zahraničí. "Nepodliehajme nepotvrdeným informáciám," dodal. Danko vyhlásil, že vylučuje spoluprácu Slovenska na tomto únose. Odporúčame:
Slovensku hrozí medzinárodný škandál, Kaliňák sa údajne stretol s vietnamskými únoscami Líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa domnieva, že je vylúčené, aby slovenská vláda nevedela, ak bol spomínaný vietnamský občan na palube vládneho špeciálu. "Všetko naznačuje tomu, že na palube bol," povedal Sulík. Sulík považuje za nehoráznosť, ak naša spriatelená krajina Nemecko rieši niekomu azyl a a my by sme spolupracovali na únose s vietnamskou tajnou službou. Dnes má Slovensko podľa neho nie veľmi dobré meno v zahraničí.

Zneužívanie dotácií v pôdohospodárstve

Predseda SNS odmieta, že za problémy so zneužívaním agrodotácií môže ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. "Problém s dotáciami na Slovensku je odkedy dotácie bežia," povedal Danko, ktorý si uvedomuje potrebu rozvoja kontrolných systémov. Povedal, že ak exposlankyňa Smeru-SD Ľubica Rošková klamala a podvádzala pri prijímaní dotácií, bude za to niesť zodpovednosť. Podľa neho ale za to nie je zodpovedná Matečná, ona je povinná vytvárať kontrolné mechanizmy. "Matečná sa stretla s farmármi, je záujem riešiť problematiku, je znalá problematiky," uviedol s tým, že mu je ľúto, že sa téma Roškovej zneužila voči Matečnej. Sulík si myslí, že v čase keď Matečná bola šéfkou Slovenského pozemkového fondu, sa tam diali veľké podvody. Odporúčame:
SaS požaduje demisiu ministerky Matečnej, je strojom na rozkrádanie pozemkov a agrodotácií "Matečná plne zapadá do SNS. SNS má rýchlejší nástup v kauzách a rozkrádačkách, ako mal Smer-SD v 2006," povedal Sulík. Voči tomu sa Danko ostro ohradil s tým, že Sulík klame. Danko poukázal na Jarmilu Halgašovú, ktorá je tímlíderkou SaS pre pôdohospodárstvo, s ktorou SaS o kvalite potravín podľa Danka klamali, keď zosmiešňovali dvojitú kvalitu potravín. Danko reagoval aj na nového náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka, kvôli ktorého nominácií na túto pozíciu ohlásil svoj odchod z armády generálporučík Pavol Macko. "Daniela Zmeka nepoznám," vyhlásil. Uviedol, že voľba náčelníka generálneho štábu má vždy rôzne podoby. Podľa neho však Zmeko spĺňa všetky zákonné predpoklady.

Viac k témam: agrodotácie, Andrej Danko, Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, únos, Vietnam
Zdroj: Webnoviny.sk - SNS má podľa Sulíka rýchlejší nástup v kauzách ako Smer-SD, Danko reagoval aj na únos Vietnamca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Vodiči sa zdržia na diaľnici D1 pred Sencom v smere z Bratislavy viac ako dve hodiny. Ako informuje Zelená vlna, vodiči môžu použiť výjazd z Bratislavy po starej seneckej ceste. Odporúčame:
Foto: Na diaľnici D1 sa prevrátila cisterna s benzínom, vodič neprežil (aktualizované) Dôvodom zdržania na diaľnici je úplná uzávera časti diaľnice v oboch smeroch. Pre cestu z Bratislavy do Trnavy vodiči môžu využiť aj trasu cez Pezinok a Modru. Pred Sencom v smere od Serede sa vodiči zdržia do 30 minút. Vodiči sú presmerovaní pomocou dočasného dopravného značenia. O uzávere informovali bratislavskí krajskí policajti aj Národná diaľničná spoločnosť. Uzávera diaľničného úseku potrvá do nedele 6. mája do 12:00.

Viac k témam: diaľnica D1, NDS Národná diaľničná spoločnosť, Senec
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodičov čaká na D1 v smere z Bratislavy zdržanie, diaľničiari odporúčajú starú seneckú cestu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner