21. júl 2018
Facebook

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Nemenovaný strelec zranil pakistanského ministra vnútra Ahsána Ikbala počas jeho návštevy v meste Narowal v provincii Pandžáb, informovali miestne médiá. Politik sa tam práve zúčastnil na stretnutí jeho politickej strany Pakistanská moslimská liga, keď ho útočník minimálne raz postrelil do ramena. Ikbala okamžite hospitalizovali a v súčasnosti je mimo ohrozenia života, píše spravodajský portál BBC. Útočníka, ktorého úrady identifikovali ako dvadsiatnika, po streľbe zatkli a v súčasnosti ho vyšetrujú.

Viac k témam: Ahsán Ikbala, Pakistan
Zdroj: Webnoviny.sk - Strelec zranil pakistanského ministra vnútra, zatkla ho polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

POPRAD 6. mája (WebNoviny.sk) - Po troch dňoch sa hasičom podarilo zlikvidovať požiar vo Vysokých Tatrách, ktorý vypukol vo štvrtok popoludní. Požiar, ktorý bol lokalizovaný už v piatok, krátko pred 11:00 hodinou sa podarilo definitívne zlikvidovať až v nedeľu. Škody po požiari v Tatrách sú obrovské. Odporúčame:
Požiar vo Vysokých Tatrách sa už ďalej nerozširuje, pravdepodobnou príčinou bol ľudský faktor Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, požiar v Kežmarských Žľaboch sa podarilo úplne dostať pod kontrolu. Veliteľ zásahu v nedeľu o 18.00 hod. vyhlásil likvidáciu požiaru, miesto bolo odovzdané pracovníkom lesnej správy, ktorí ho budú naďalej monitorovať. Všetky turistické chodníky, ktoré boli kvôli požiaru uzavreté, sprístupnili už v sobotu v dopoludňajších hodinách. Podľa informácií, ktoré vo štvrtok uviedol prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý, požiar bol pravdepodobne zavinený ľudským pričinením, čo v tomto prípade znamená manipuláciou s otvoreným ohňom. V čase požiaru boli na mieste robotníci, ktorí vysádzali stromčeky, práve oni požiar ohlásili. Správcom územia, kde vypukol požiar, sú Lesy mesta Kežmarok. „Tatry sa budú z požiaru spamätávať dlho, škody sú nenahraditeľné,“ informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko s tým, že kým sa na mieste požiariska vytvorí nová pôda a začnú rásť prvé lišajníky, ubehnú desiatky rokov.

Viac k témam: požiar, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Požiar v Tatrách sa podarilo po troch dňoch zlikvidovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

POPRAD 6. mája (WebNoviny.sk) - V nedeľu v popoludňajších hodinách boli horskí záchranári z Vysokých Tatier požiadaní o súčinnosť pri záchrane slovenského turistu, ktorý náhle skolaboval a bola nevyhnutná jeho resuscitácia. Po hodine však bola ukončená ako neúspešná. Ako informovalo agentúru SITA stredisko Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry, 42-ročného turistu slovenskej národnosti našli pri nástupe na Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. Podľa všetkého náhle skolaboval a potreboval okamžitú pomoc. Odporúčame:
Poľského turistu oživovali v rokline Suchá Belá, zasahovali aj leteckí záchranári Po príchode záchranárov horskej záchrannej služby (HZS) bol pacient napojený na Autopulz - automatickú masáž srdca a neskôr v jeho resuscitácii pokračovala posádka rýchlej lekárskej pomoci (RLP) z Popradu. Po uvoľnení letel za pacientom aj vrtuľník záchrannej služby z Popradu s lekárkou. Po hodine bola mužova resuscitácia ukončená ako neúspešná. Telo nebohého transportovali záchranári HZS do Ždiaru a odovzdali ho príslušníkom PZ SR.

Viac k témam: Bachledova dolina, leteckí záchranári, turista, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Turista skolaboval v Bachledovej doline, záchranári bojovali o jeho život © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Záchranári našli telo ďalšieho z nezvestných baníkov, ktorí v sobotu po zemetrasení uviazli v uhoľnej bani na juhu Poľska. Muž je už druhým mŕtvym, ktorého si otras vyžiadal, pričom ho záchranári našli niekoľko hodín po tom, ako objavili prvú obeť. Informoval o tom riaditeľ Jastrzebskej uhoľnej spoločnosti Daniel Ozon, podľa ktorého úmrtia mužov potvrdil lekár a v súčasnosti pracujú na ich identifikácii. Odporúčame:
Video: Havaj zasiahli silné zemetrasenia, pre lávu zo sopky Kilauea evakuovali obyvateľov Prvý zosnulý podľa Ozona uviazol pod kovom, druhého baníka našli uviaznutého v sutine. Riaditeľ spoločnosti pôvodne prvého mŕtveho baníka opísal ako 38-ročného muža, ktorý pre firmu pracoval 10 rokov, neskôr však uviedol, že jeho identitu musia potvrdiť ešte DNA testy. Traja baníci sú ešte stále nezvestní a pátranie po nich pokračuje, píše agentúra AP.

Zemetrasenie v blízkosti česko-poľských hraníc

Otras nastal v sobotu v uhoľnej bani Zofiówka v meste Jastrzebie-Zdrój blízko poľsko-českých hraníc. Záchranná operácia sa začala o 11:25 a na povrch sa najprv záchranárom podarilo dostať štyroch baníkov. S ďalšími siedmimi, ktorí pracovali v hĺbke 900 metrov na novej ťažobnej chodbe, však následne na povrchu stratili kontakt. V sobotu večer našli dvoch z nich nažive a previezli ich do nemocnice. Na operácii sa podieľalo vyše dvesto záchranárov. Zásah im pôvodne komplikovala vysoká úroveň metánu v bani. Ozon uviedol, že momentálne do postihnutých miest pumpujú vzduch, aby koncentráciu plynu znížili a mohli tak bezpečne pokračovať ďalej.

Do oblasti pricestoval Morawiecki aj Duda

Podľa Vyššieho banského úradu mal otras magnitúdo 3,4 Richterovej stupnice, Európske stredomorské seizmologické centrum uvádza až magnitúdo 4,3. Televízia TVN24 informovala, že zemetrasenie bolo cítiť aj na zemskom povrchu a otriaslo aj niekoľkými domami. Do Jastrzebia-Zdrója pricestoval premiér Mateusz Morawiecki aj prezident Andrzej Duda. Obaja navštívil zranených baníkov v nemocnici a stretli sa s ich rodinami a niektorými záchranármi. Duda rodinám zosnulých baníkov vyjadril úprimnú sústrasť. Úrady už banské nešťastie začali vyšetrovať.

Viac k témam: Poľsko, uhoľná baňa, záchranári, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Záchranári našli ďalšie telo baníka, ktorý neprežil zemetrasenie v poľskej uhoľnej bani © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Holandsko má v priemere najdrahšiu nákupnú cenu jedného hektára ornej pôdy v Európskej únii (63 000 eur). Medzi regiónmi EÚ, pre ktoré sú dostupné údaje, bola najvyššia cena za ornú pôdu zaznamenaná v regióne Ligúria v Taliansku (v priemere 108 tis. eur na hektár). Naopak, orná pôda bola v únii najlacnejšia v Rumunsku, kde stál hektár poľnohospodárskej pôdy v priemere 1 958 eur. Na regionálnej úrovni stál hektár ornej pôdy najmenej v regióne Yugozapaden v Bulharsku (priemerne 1 165 eur). Vyplýva to z údajov, ktoré uverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat za rok 2016.

Rast cien v Českej republike

Úroveň cien poľnohospodárskych pozemkov podľa Eurostatu závisí od množstva vnútroštátnych (zákonov), regionálnych (klímy, blízkosti sietí) a lokálnych faktorov (kvalita pôdy, svah, drenáž atď.), ako aj trhovej sily, ponuky a dopytu (vrátane vplyvu pravidiel zahraničného vlastníctva). Odporúčame:
Špinavé podnikanie s agrodotáciami nesmie očierňovať poctivých poľnohospodárov, tvrdí SPPK Z dostupných údajov Eurostatu bol medzi rokmi 2011 a 2016 najvýraznejší rast cien pozemkov ornej pôdy v Českej republike (trojnásobné zvýšenie), v Litve, v Estónsku, v Lotyšsku a v Maďarsku (dvojnásobné zvýšenie). Z dvadsiatich členských krajín EÚ, ktoré sa zapojili do tohto prieskumu, obsadilo Slovensko v priemernej cene ornej pôdy 10. priečku, keď cena takého pozemku stojí u nás v priemere 10 tis. eur za hektár. Takmer vo všetkých regiónoch EÚ bola podľa údajov Eurostatu kúpna cena ornej pôdy drahšia ako nákup trvalých trávnatých porastov. Podobne aj kúpa ornej pôdy určená na zavlažovanie stála podstatne viac ako ostatné pozemky.

Najlacnejší prenájom je v Lotyšsku

Najvyššia nájomná cena poľnohospodárskej pôdy bola podľa Eurostatu zaznamenaná vo Flevolande v Holandsku (1 536 eur za hektár na rok). "Nie všetky pozemky sú vo vlastníctve farmára pracujúceho s pôdou. Mnohí poľnohospodári prenajímajú svoju pôdu ako krátkodobé alebo dlhodobé obchodné rozhodnutie. Náklady na prenájom pôdy sú ďalším faktorom, ktorý musia poľnohospodári absorbovať vo svojom podnikaní," uviedol k prieskumu Eurostat. Odporúčame:
SaS obvinila ministerku Matečnú z klamstva, o situácii v agrosektore na východe vraj vedela Prenajímanie poľnohospodárskej pôdy bolo podľa štatistiky Eurostatu za rok 2016 najlacnejšie v Lotyšsku (46 eur na hektár za rok) a najlacnejšími regiónmi v Európskej únii na prenájom poľnohospodárskej pôdy boli regióny Mellersta Norrland a Övre Norrland vo Švédsku (oboje 28 eur na hektár za rok).

Viac k témam: cena pôdy, Európska únia, Holandsko, orná pôda, Rumunsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Najlacnejšia orná pôda v Európskej únii je v Rumunsku, najdrahší hektár stojí vyše stotisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

JOHANNESBURG 6. mája (WebNoviny.sk) - Žirafa zabila v Juhoafrickej republike filmára, ktorý ju v zariadení pre divú zver nakrúcal do celovečerného filmu. Carlos Carvalho v stredu filmoval blízke zábery zvieraťa menom Gerald v zariadení Glen Afric Country Lodge v Broederstroome. Žirafa doňho narazila hlavou a odhodila ho takmer päť metrov do vzduchu. Filmár utrpel vážne zranenia hlavy, s ktorými ho letecky previezli do Milparskej nemocnice v Johannesburgu. V stredu v noci svojim poraneniam podľahol. O jeho úmrtí informovala prostredníctvom stanoviska na sociálnej sieti Facebook filmová agentúra CallaCrew. Odporúčame:
Zomrel spisovateľ a režisér Peter Krištúfek, bol jednou z obetí zrážky autobusu s kamiónom na R1 Carlos Carvalho bol oceňovaný juhoafrický filmár. V roku 2003 na filmovom festivale v Cannes vyhral Strieborného leva za spot pre neziskovú organizáciu Childline. V roku 2014 mu zase udelili Cenu Africkej filmovej akadémie za prácu s kamerou na snímke Forgotten Kingdom. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky deadline.com.

Viac k témam: filmár, Juhoafrická republika, žirafa
Zdroj: Webnoviny.sk - Žirafa zaútočila počas nakrúcania na filmára a vyhodila ho niekoľko metrov do vzduchu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Výsledky škôl a žiakov vo výchove a vzdelávaní či predbežný záujem žiakov o štúdium na osemročnom gymnáziu budú kritériami, podľa ktorých sa bude postupovať pri určovaní počtu žiakov prvého ročníka s osemročným vzdelávacím programom pre každý nasledujúci školský rok. Počíta s tým návrh novely školského zákona z dielne poslancov SNS. V prípade jeho schválenia a nadobudnutia navrhovanej účinnosti od 1.septembra sa bude podľa nových pravidiel postupovať už v rámci prijímacieho konania pre nasledujúci školský rok 2019/2020. Odporúčame:
Zimenová žiada odlišný spôsob výučby slovenčiny, chce odstrániť jazykovú bariéru Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, po novom bude ministerstvo určovať záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji. Konkrétne v spolupráci s Inštitútom vzdelávacej politiky určí na základe vyššie uvedených kritérií koeficient pre jednotlivé kraje, ktorý sa bude násobiť zákonom ustanovenou päť percentnou kvótou.

Kvóta sa zmení vzhľadom na Bratislavský kraj

Ak bude záujem o štúdium na osemročnom gymnáziu vyšší, ako je to napríklad v prípade Bratislavského kraja, kvóta sa na základe určeného koeficientu zvýši nad spomínanú päť percentnú hranicu, čo sa premietne do počtu prijatých žiakov. Takýmto spôsobom sa zabezpečí optimálne rozdelenie pre všetky kraje. V tých, v ktorých je dopyt vyšší, bude kvóta vyššia, pri krajoch s nižším záujmom bude kvóta nižšia. Odporúčame:
Na Slovensku chýbajú školy s vyučovaním v rómčine, upozorňuje ombudsmanka Patakyová Náklady na žiakov prijatých nad rámec nebudú hradené zo štátneho rozpočtu, ale bude si ich musieť vykryť zriaďovateľ zo svojich vlastných zdrojov. To znamená, že v prípade štátnych i cirkevných škôl, v ktorých je bezplatné vzdelávanie garantované ústavou, nebude môcť škola vyberať školné od rodičov. Konečné počty žiakov, ktorých je možné prijať v danom školskom roku v príslušnom kraji, teda určí ministerstvo školstva a rozpošle okresným úradom v sídle kraja. Okresný úrad z dôvodu znalosti miestnych pomerov a regionálnych požiadaviek zanalyzuje požiadavky zriaďovateľov na počty žiakov na každom gymnáziu podľa kritérií taxatívne uvedených v návrhu zákona. Zároveň tak ako doteraz prerokuje navrhované počty žiakov každého gymnázia s jeho zriaďovateľom.

Upraviť fungovanie osemročných gymnázií

Následne prerozdelí počty určené ministerstvom na príslušné gymnáziá, pričom ministerstvu školstva bude prináležať kompetencia schváliť, respektíve upraviť navrhované prerozdelenie. Zámerom novely je upraviť fungovanie osemročných gymnázií komplexne a systémovo pre celé územie Slovenska, avšak s prihliadnutím na regionálne potreby jednotlivých krajov. Doterajšie problémy prijímania žiakov, ktoré avizovali zriaďovatelia v Bratislavskom kraji, kde je po osemročných gymnáziách primárne väčší dopyt, sa podarilo pozmeňovacím návrhom zákona vo februári tohto roka vyriešiť iba čiastkovo a dočasne, a to pre nasledujúci školský rok 2018/2019.

Viac k témam: Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, osemročné gymnáziá, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet žiakov v triede osemročného gymnázia rozhodne niekoľko kritérií, píše sa v návrhu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - So stranou SaS sa pracuje ťažko, mám veľké výhrady k ich odbornosti. Povedal to v diskusnej relácii Markízy predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. "Pani Cigániková nemôže byť budúca ministerka zdravotníctva, pani Nicholsonová nedajbože prezidentka, a pán Galko, bol ministrom obrany, o ktorej nič nevedel a vidíte, ako to dopadlo," vyhlásil šéf národniarov a dodal, že so stranou SaS spolupracovať v prípadnej vláde nebude. Odporúčame:
Verejnoprávnosť predstavuje niečo iné, myslí si Farkašovský a Blahová žiada odstúpenie Rezníka SaS podľa neho nie je partner, s ktorým si SNS nájde prienikové body. "Vidíte, čo predvádza osobnými útokmi a urážkami," povedal Danko. Danko v relácii spomenul, že chce trestnoprávnu zodpovednosť za obvinenia zo strany opozície, na ktoré podľa neho ani nemajú dôkazy. Narážal napríklad na brífingy poslankyne SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej namierené voči ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej. "Sú to šialené tlačovky a ministerka sa nedokáže brániť trestnoprávne. Ak raz niekto povie, že kradne, bude musieť mať dôkaz," uzavrel Danko.

Viac k témam: Andrej Danko, Gabriela Matečná, Jana Cigániková, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ministerstvo zdravotníctva SR, SaS Sloboda a Solidarita, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Nicholsonová nemôže byť prezidentkou a Cigániková viesť zdravotníctvo, vraví Danko na adresu SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič verí, že rozpočet Európskej únie na najbližších sedem rokov sa prijme do volieb do europarlamentu na jar budúceho roka. Ako uviedol v nedeľňajšej relácii RTVS O 5 minút 12, rokovania budú ťažké, ale verí, že vyrovnanosť rozpočtu pomôže presvedčiť členské krajiny, aby rokovali rýchlo. „Prvotné reakcie jednotlivých krajín sú oveľa miernejšie ako v minulosti, žiadna to neodmietla a priori,“ zdôvodnil svoj optimizmus Šefčovič. Odporúčame:
Šefčovič ukázal fantastické schopnosti, vraví Fico a chce ho opäť nominovať do Európskej komisie Ako zhrnul, zmenami má prejsť napríklad podpora pre poľnohospodárov. Majitelia pôdy by už tak nemali brať dotácie len preto, že majú pôdu; budú musieť dokazovať, že farmárčia a majú výsledky. Taktiež by sa opäť mal znížiť rozdiel medzi výškou podpory pre poľnohospodárov v starých a nových členských krajinách. Podpora pre rozvíjajúce sa krajiny vrátane Slovenska už podľa Šefčoviča nebude taká štedrá. „Musíme sa preto naučiť čerpať celoeurópske programy,“ uviedol podpredseda EK.

Zásady právneho štátu

Jednou z podmienok pri čerpaní eurofondov bude aj nutnosť jednotlivých krajín dodržiavať zásady právneho štátu. Podľa Šefčoviča sa však v tejto debate Slovensko nespomína, reč je o Poľsku a Maďarsku. V budúcnosti sa to však môže týkať hociktorého štátu, aj spomedzi starších členských štátov. Odporúčame:
Zatváranie baní na Hornej Nitre v blízkej dobe nehrozí Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) skonštatoval, že Slovensko prijíma opatrenia, ktoré by zabránili tomu, aby sa peniaze nedostali k prijímateľom. Návrh rozpočtu považuje za nie ideálny pre krajiny V4, avšak pripustil, že inak by bol asi v iných krajinách únie nepriechodný.

Zmena spôsobu čerpania eurofondov

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že treba zásadne zmeniť spôsob čerpania eurofondov. „Vidíme, že tie fondy sú zneužívané rôznymi skupinami a grófkami na východnom Slovensku,“ poznamenal Štefanec. Čerpanie eurofondov by sa podľa Štefanca tiež mohlo zjednodušiť a decentralizovať. Predsedníčka zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) povedala, že centralizácia je v záujme kontroly, súhlasí však, aby sa administratívna náročnosť znížila predovšetkým pre malé granty. Proti zjednodušeniu nie je ani Raši, podľa ktorého by sme sa mali menej sústreďovať na formálnu stránku.

Viac k témam: agrodotácie, eurofondy, Európska únia, Maroš Šefčovič
Zdroj: Webnoviny.sk - Podpora pre Slovensko z Únie už nebude taká štedrá, Šefčovič avizuje aj zmeny v agrodotáciách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Relácia  V politike televízie TA3 sa okrem iného venovala aj aktuálnej situácii v RTVS. Podľa poslankyne NR SR Viery Dubáčovej sme v krízovej situácii. "Dôveryhodnosť vo verejnoprávnu televíziu je ohrozená, klesá a my musíme tento problém riešiť," dodala. Poslankyňa NR SR za stranu SaS Natália Blahová povedala, že v SaS sú presvedčení, že má Jaroslav Rezník odstúpiť z postu generálneho riaditeľa RTVS. Treba riaditeľa, ktorý príde s projektom, ako zlepšiť dôveryhodnosť a verejnoprávnosť. Odporúčame:
Rezník odmieta čistky aj normalizáciu v RTVS, Lyons vysvetlila dôvod prepustenia redaktorov Podľa Karola Farkašovského z SNS pojem verejnoprávnosť predstavuje niečo iné, ako ho chápu mladí ľudia. "Vo verejnoprávnosti sú jasne dané mantinely - informácie sú objektívne, nestranné a nezávislé. Od novinára nepotrebujem počuť jeho osobné postoje a názory. Potrebujem od neho počuť informáciu a vytvorím si na ňu názor. Na to mám právo."

Viac k témam: Karol Farkašovský, Natália Blahová, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, Viera Dubačová
Zdroj: Webnoviny.sk - Verejnoprávnosť predstavuje niečo iné, myslí si Farkašovský a Blahová žiada odstúpenie Rezníka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner