21. júl 2018
Facebook

PEKING 8. mája (WebNoviny.sk) - Severokórejský vodca Kim Čong-un opäť nečakane navštívil Čínu. V severnom prístave Ta-lien sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Schôdzka, ktorá sa konala v pondelok a utorok, bola už druhou za posledné týždne. Kim predtým v marci navštívil Peking, kam zavítal prvýkrát od svojho nástupu k moci pred šiestimi rokmi. Odporúčame:
Severná Kórea úplne zruší svoju vlastnú časovú zónu, bude používať čas platný v Južnej Kórei Tentoraz pricestoval do Číny lietadlom, nie vlakom. Podobne ako v prvom prípade čínske médiá o návšteve informovali až po Kimovom odchode. Podľa ich údajov severokórejský líder priletel do Číny, aby prezidenta Si Ťin-pchinga informoval o vývoji situácie v regióne. Kim zopakoval svoj záväzok denuklearizácie Kórejského polostrova, v čom ho Si podporil, uviedli médiá. Čína je najvýznamnejším spojencom a obchodným partnerom uzavretej Severnej Kórey. Stretnutie oboch lídrov sa konalo v čase, keď sa severokórejský vodca pripravuje na historický summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Čína sa snaží zohrávať významnú rolu v medzinárodných snahách o znižovanie napätia na Kórejskom polostrove.

Viac k témam: Čína, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea, Si Ťin-pching
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un sa opäť stretol s prezidentom Si Ťin-pchingom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 8. mája (WebNoviny.sk) — Dolná komora ruského parlamentu schválila v utorok prevažnou väčšinou hlasov Dmitrija Medvedeva vo funkcii premiéra. Odporúčame:
Aktualizované: Putin zložil ďalší prezidentský sľub, chce pokračovať v ekonomických reformách Medvedeva na ďalšie funkčné obdobie deň predtým navrhol prezident Vladimir Putin. Ten sa v pondelok štvrtý raz ujal funkcie hlavy štátu. Medvedev je ruským premiérom od roku 2012. Štyri roky predtým pôsobil ako prezident, zatiaľ čo premiérom bol Putin. Dôvodom výmeny funkcií boli obmedzenia mandátov stanovené v ústave.

Viac k témam: Dmitrij Medvedev, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Dmitrij Medvedev ostáva premiérom Ruska, získal podporu parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Predseda Smeru Robert Fico sa v utorok stal novým predsedom poslaneckého klubu Smeru-SD v parlamente. Do funkcie, v ktorej vystriedal Martina Glváča ho zvolili poslanci Smeru na zasadnutí poslaneckého klubu v Častej Papierničke.

Jarjabek prišiel o funkciu

Pred voľbou Fica sa Glváč vzdal svojej doterajšej funkcie. Glváč spolu s Miroslavom Čížom a Tiborom Glendom boli zvolení za podpredsedov poslaneckého klubu. O funkciu podpredsedu po utorňajšej voľbe prišiel Dušan Jarjabek. Odporúčame:
Slováci môžu ísť do dôchodku vo veku 65 rokov, Smer-SD predloží návrh ústavného zákona Fico v apríli po straníckom sneme oznámil, že chce mať väčšiu mieru zodpovednosti v NR SR. Ako povedal, chce podstatne viac koordinovať prácu poslaneckého klubu. „Chcem dávať dohromady a koordinovať návrhy vlády a klubu. Chcem rozbehať poslanecký klub,“ vyhlásil. „Nechcem sedieť v parlamente len ako poslanec. Chcem sedieť v parlamente, ale s väčšou mierou zodpovednosti,“ uviedol vtedy Fico.

Ficove slová Kiskovi

Podľa analytika Jána Baránka musí Fico ukázať, že nebude zbytočný. Baránek pripomenul slová Fica, ktoré povedal Andrejovi Kiskovi, že nikam neodchádza. „Asi to dokazuje. A aj v rámci Smeru potrebuje ukázať, kto je v strane pán,“ uviedol Baránek pre agentúru SITA s tým, že tomu zodpovedajú aj ďalšie kroky, ako bola zmena stanov strany Smer-SD. „Teda nielen verbálne, ale aj skutkami si posilňuje pozíciu. Týmto dáva posolstvo, že nielen on urobil chyby, ale že bola chyba aj v pasívnom poslaneckom klube,“ myslí si Baránek, podľa ktorého Ficove predsedanie klubu môže ukázať, či klub je jednotný, keď sa ho bude snažiť rozhýbať. „Môže to byť test súdržnosti poslaneckého klubu,“ konštatoval.

Viac k témam: Martin Glváč, Miroslav Číž, Národná rada SR, Robert Fico, Smer-SD, Tibor Glenda
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Fico sa stal predsedom poslaneckého klubu strany Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Víťazstvo nad fašizmom je podľa prezidenta Andreja Kisku dôležité si pripomínať, aby ideológia zla nedohnala ďalšiu generáciu Európanov k boju o prežitie.

Ochrana nevinných

„Dôvod, prečo si pripomíname každý rok strašné udalosti druhej svetovej vojny, ako aj veľké víťazstvo nad ideológiou zla, je zabrániť tomu, aby sa ubližovalo nevinným. Aby sa nenávisť k menšinám, predsudky k iným kultúram či náboženstvám, pohŕdanie ľudskou dôstojnosťou nestali politickým programom,“ povedal prezident Kiska na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom pri kysuckej obci Makov, poslednej oslobodenej slovenskej obci v druhej svetovej vojne. V príhovore pri Pamätníku 1. čs. partizánskej brigády Jana Žižku tiež zdôraznil, že porážka fašizmu a nacizmu nebola iba veľkým vojenským víťazstvom v najkrvavejšom konflikte 20. storočia, ale aj víťazstvom európskej civilizácie rešpektujúcej dôstojnosť každého človeka a víťazstvom možnosti žiť vo svete, v ktorom má každý jeden ľudský život svoju hodnotu.

Cena za ústupky zlu

„Každá jedna obeť druhej svetovej vojny je bolestným svedectvom krutosti a zverstiev, ktoré boli schopní páchať jedinci a spoločenstvá, ktoré seba považovali za pokrokových, moderných a vyspelých. Spustošené územia a zmrzačené krajiny, aj nasledujúce štyri desaťročia života za železnou oponou nám ukázali, aká krehká je hranica medzi barbarstvom a civilizáciou. Odporúčame:
Smerák Blaha zdôraznil zásluhy Ruska na porážke fašizmu, spomenul aj prepisovanie dejín Aká vysoká je cena za to, keď ustupujeme zlu, keď ignorujeme prejavy nenávisti a fanatizmu, keď prestaneme rešpektovať hodnoty slobody, humanizmu, demokracie. Pred 73 rokmi 8. mája 1945 ľudia v Európe vyhrali zápas o svoje vlastné, ale aj o naše prežitie. Dnes sme sem prišli, aby sme sa im poďakovali za ich obetavosť, statočnosť a vytrvalosť,“ prihovoril sa prezident Andrej Kiska približne stovke ľudí pri pamätníku na slovensko-českom pohraničí.

Kysučania túžobne očakávali koniec vojny

Minister obrany Peter Gajdoš pripomenul, že posledné obce Klokočov a Makov boli oslobodené 3. mája 1945 v rámci ostravskej operácie 18. armádou štvrtého ukrajinského frontu Červenej armády. Starosta obce Makov Martin Pavlík dodal, že Kysučania už túžobne očakávali oslobodenie a koniec vojny. „Mnohí pamätníci spomínali na večerné modlitby, v ktorých prosili Boha o mier a zaviazali sa deň skončenia vojny sláviť ako veľký sviatok. Nemali by sme na tento sľub zabúdať. Mali by sme pamätať, že v bojoch na Kysuciach položilo život viac ako 480 vojakov a dôstojníkov,“ povedal Pavlík.

Ocenil účastníkov bojov

Prezident Andrej Kiska ocenil osem priamych účastníkov bojov za oslobodzovanie územia dnešného Slovenska. Medailu za významné zásluhy o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti si prevzali Nadežda Brůhová a Věra Holubeva. Ďakovnú medailu za významné zásluhy o oslobodenie, obranu a bezpečnosť udelil prezident Jozefovi Glembovi, Martinovi Kolárikovi, Matejovi Valockému a Jaroslavovi Prokopovi. Medaily za významné zásluhy o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti prevzal v mene brigádneho generála vo výslužbe Miloslava Masopusta a poručíka vo výslužbe Josefa Kaufmana zástupca veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku Pavel Sladký.  

Viac k témam: Andrej Kiska, Deň víťazstva nad fašizmom, druhá svetová vojna, Kysuce, Ministerstvo obrany SR, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska zdôraznil dôležitosť boja proti ideológii zla, uctil si obete fašizmu a odovzdal medaily © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) - Grécki vedci majú záujem o skúsenosti odborníkov z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Zároveň chcú v najbližších mesiacoch špecifikovať ďalšie oblasti, v ktorých by sa vytvorili spoločné vedecko-výskumné projekty obidvoch krajín.

Prehliadka modernej technológie

Úzka spolupráca bola témou počas návštevy predsedu SAV Pavla Šajgalíka v Grécku. Po prehliadke modernej technológie, ktorú grécki archeológovia používajú pri vykopávkach, sa predseda akadémie stretol s profesorom Christofilisom Maggidisom. Uznávaného odborníka zaujali naše metódy výskumu. Odporúčame:
Grécko ukončí program núdzovej pomoci, podľa Junckera by ho malo opustiť bez rezervného úveru „Grécki vedci robia momentálne výskum zlatej pokladnice v Mykénach a v podzemí majú ešte veľkú časť neobjavených artefaktov. Zaujímajú ich metódy skúmania vecí pod zemským povrchom. Vďaka našim unikátnym metódam sa na Slovensku podarilo nájsť mnohé významné náleziská. Grécka strana má preto pripravené dva projekty, do ktorých nás chcú zapojiť,“ povedal Pavol Šajgalík.

Memorandum o spolupráci

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, iniciátorkou intenzívnejšej vedeckej spolupráce obidvoch krajín je veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Grécku Iveta Hricová. Pracovná cesta priniesla aj dohodu na príprave Memoranda o spolupráci SAV s Univerzitou v Patrase, ktorá dosahuje v juhoeurópskom regióne výnimočné výsledky. „Teší nás záujem gréckej strany. Vďaka tomu boli aj moje rokovania s alternujúcim ministrom pre vedu a inovácie Grécka Kostasom Fotakisom a s predsedom Národnej nadácie Grécka pre výskum Vasilisom G. Gregorioum veľmi úspešné,“ uzavrel Šajgalík.

Viac k témam: archeológia, grécko, Iveta Hricová, Pavol Šajgalík, SAV Slovenská akadémia vied
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí archeológovia zaujali svojou prácou Grékov, chystajú spoločné projekty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PEKING 8. mája (WebNoviny.sk) — Čínsky súd poslal v utorok na doživotie za mreže vysokopostaveného politického funkcionára za prijatie úplatkov vo výške viac než 22 miliónov eur. Sun Čeng-cchaj, bývalý člen mocného 25-členného politbyra vládnej komunistickej strany, sa tak stal jedným z najvyššie postavených funkcionárov, ktorí sa stali obeťou protikorupčnej kampane prezidenta Si Ťin-pchinga. Súd v severnom meste Tchien-ťin ho navyše doživotne zbavil politických práv a skonfiškoval mu majetok. Odporúčame:
Čína a India sa zhodli, že otázku hraníc budú riešiť len mierovou cestou Päťdesiatštyriročný Sun bol straníckym šéfom v západnom veľkomeste Čchung-čching, než ho v júli náhle odvolali z funkcie. Sun, ktorého kedysi vnímali ako budúceho straníckeho lídra, sa v apríli k činom priznal. Štátna televízia CCTV v utorok uviedla, že trest akceptoval a nepodá voči nemu odvolanie.

Viac k témam: Čína, doživotie, korupcia, Si Ťin-pching, Sun Čeng-cchaj
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalého člena vládneho politbyra odsúdili za korupciu na doživotie, Sun Čeng-cchaj trest prijal © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MNÍCHOV 8. mája (WebNoviny.sk) - V Bavorsku sa v pondelok večer zrazil osobný vlak s nákladným, pričom zahynuli dvaja ľudia a 14 ďalší utrpeli zranenia. Obeťami sú podľa polície rušňovodič osobného vlaku a jedna cestujúca. Dvaja ľudia utrpeli tiež ťažké zranenia. Ani jedna zo súprav sa pri zrážke nevykoľajila. Odporúčame:
V južných Čechách sa zrazili osobné vlaky, medzi zranenými sú aj deti z materskej školy Nehoda sa stala okolo 21:20 neďaleko železničnej stanice v meste Aichach, kde osobný vlak vrazil do stojaceho nákladného. Trať medzi mestami Ingolstadt a Augsburg dočasne uzavreli. Príčina zrážky je predmetom vyšetrovania.

Viac k témam: havária, nehoda vlaku, Nemecko, polícia, smrť, zrážka vlakov
Zdroj: Webnoviny.sk - Zrážku osobného a nákladného vlaku neprežili dvaja ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 8. mája (WebNoviny.sk) - Spoločná európska mena si v úvode utorkového obchodovania pohoršila voči doláru, keďže obchodovanie na väčšine európskych akciových trhoch sa začalo ich oslabením. Euro oproti americkej mene kleslo na 1,1873 USD/EUR z hodnoty 1,1924 USD/EUR. Odporúčame:
Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru Dolár však oslabil voči japonskému jenu, a to na 108,95 JPY/USD z úrovne 109,07 JPY/USD.

Viac k témam: svetové devízové trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Euro kleslo voči doláru, ten zas oslabil proti jenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) - Po páde z ferraty v oblasti Skalky pri Kremnici zomrel dnes v banskobystrickej nemocnici 65-ročný turista. Muž spadol z približne 40- až 50-metrovej výšky zo zaistenej cesty. „Príčinou pádu bol pravdepodobne nesprávne upevnený bezpečnostný úväz,“ informovala dnes agentúru SITA Horská záchranná služba (HZS). Ako dodáva, po páde z ferraty s názvom Výzva utrpel turista vážne zranenia. Odporúčame:
Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre 12- ročnému chlapcovi, bol vyčerpaný Prvú pomoc poskytla mužovi lekárka, ktorá bola v tom čase na mieste. K postihnutému vyslali záchranárov HZS, na miesto tiež letel záchranársky vrtuľník. Záchranári muža ošetrili, jeho stav si vyžadoval resuscitáciu. Pacienta v kritickom stave transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici, kde však zraneniam podľahol.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, pád, smrť, turista
Zdroj: Webnoviny.sk - Turista napriek rýchlej pomoci záchranárov neprežil pád z ferraty v Kremnických vrchoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 8. mája (WebNoviny.sk) - Plán britskej premiérky Theresy Mayovej na colné partnerstvo Veľkej Británie s Európskou úniou po odchode krajiny z bloku je podľa britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona "pochabý". Pre utorkové vydanie denníka Daily Mail šéf britského rezortu diplomacie označil myšlienku partnerstva za "pochabú" a povedal, že by vytvorila "celú novú sieť byrokracie". Johnson dodal, že Mayovej idea je "úplne neodskúšaná a veľmi, veľmi by sťažila dohody o voľnom obchode". Odporúčame:
Britská ministerka vnútra Amber Rudd pre škandál s migrantmi rezignovala na svoju funkciu Johnsonovo odmietnutie partnerstva je v ostrom kontraste s vyjadrením britského ministra pre podnikanie Grega Clarka, ktorý v nedeľu konštatoval, že vláda o možnosti colného partnerstva stále uvažuje. Vláda premiérky Mayovej je rozdelená na skupinu ministrov uprednostňujúcu jasný odchod, čiže "tvrdý brexit", ktorý by Británii dal väčšiu voľnosť pri uzatváraní nových obchodných dohôd, a skupinu ministrov, ktorí chcú zachovať úzke vzťahy s Európskou úniou. To Mayovú vedie k tomu, že odkladá zaujatie rozhodného stanoviska v kľúčových otázkach brexitu. Táto situácia frustruje lídrov EÚ, ktorí opakovane upozorňujú, že je čoraz menej času na dosiahnutie dohody.

Viac k témam: Boris Johnson, brexit, Európska únia, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Brexit opäť rozdeľuje Britániu, Johnson označil Mayovej ideu colného partnerstva s EÚ za pochabú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner